ארגון Viva Palestina, בראשות ג’ורג’ גאלאווי, הודיע כי שיירת סיוע (יבשתית ברובה) רחבת היקף עומדת לצאת מלונדון ב-18 בספטמבר למסע באירופה שסיומו בעזה.

זאהר ביראוי

זאהר ביראוי

ihh.org.tr, ינואר 2010

ihh.org.tr, ינואר 2010

טקס יציאת ה”מרמרה“ באיסטנבול בו מונפים דגלי פלסטין ו-IHH

טקס יציאת ה”מרמרה“ באיסטנבול בו מונפים דגלי פלסטין ו-IHH

לוגו ערוץ אלחואר מופיע לצד כלי תקשורת מזוהי חמאס והאחים המוסלמים

לוגו ערוץ אלחואר מופיע לצד כלי תקשורת מזוהי חמאס והאחים המוסלמים

Hurryupharry.org

Hurryupharry.org

אתר ,IHH 7 בינואר 2010

אתר ,IHH 7 בינואר 2010


זאהר ביראוי
זאהר ביראוי, פעיל חמאס בבריטניה, דובר שיירת הסיוע של ארגון Viva Palestina , העומדת לצאת לרצועת עזה. ביראוי היה מעורב בארגון משטים ושיירות סיוע קודמים לרצועה, כולל השיירה שהתעמתה עם כוחות הביטחון המצרים (ינואר 2010) . ביראוי נכח בטקס יציאת ה"מרמרה" מנמל איסטנבול שם להערכתנו צולמה התמונה (שהופיעה ב- Facebook ).

כללי

1. בהודעות שפרסם לאחרונה ארגון Viva Palestina בראשות חבר הפרלמנט לשעבר ג’ורג’ גאלאווי, נמסר כי שיירה של הארגון עומדת לצאת מלונדון ביום שבת ה-18 בספטמבר. השיירה תנוע דרך מדינות אירופה (כולל תורכיה) שם יצטרפו אליה פעילי ארגונים פרו-פלסטיניםפרו-חמאסים. היא תעבור בסוריה, שם יחברו אליה משאיות מירדן. השיירה מתוכננת להגיע בדרך הים מנמל לאד’קיה לנמל אלעריש, בנמל אלאעריש יצטרפו אליה משאיות מארגונים צפון אפריקאים. מאלעריש תנוע השיירה לרצועת עזה והיא אמורה להיכנס אליה דרך מעבר רפיח במהלך המחצית הראשונה של אוקטובר.

2. מפרסומי Viva Palestina עולה כי המדובר, בפרויקט תעמולתי אנטי-ישראלי רחב היקף, המתבצע להערכתנו במסגרת מגוון פרויקטים דומים של קואליציה בינלאומית, הפועלת לבידוד ישראל ולערעור הלגיטימיות שלה. בשלב זה לא ברור לנו האם מארגני השיירה הנוכחית אכן יעמדו בלוחות הזמנים שפורסמו והאם וכיצד יעלה בידם להתגבר על מכשולים מדיניים, בעיקר מול מצרים. ראוי לציין, כי Viva Palestina , המשתפת פעולה באופן הדוק עם ארגון IHH התורכי, שהוכיח בעבר כושר ארגון וביצוע בשיגור השיירות והמשטים לרצועת עזה.

3. יוזכר כי לארגון Viva Palestina , עבר של התנהגות אלימה ופרובוקטיבית במהלך התנהלותה של שיירה (דצמבר 2009 – ינואר 2010), בה נטלו חלק כ-500 פעילים ממדינות שונות. כמחציתם היו תורכים, ובקרבם בלטו פעילי IHH בראשות בולנט ילדרים. פעילי השיירה היו מעורבים בעימות אלים עם כוחות הביטחון המצרים בעקבותיו הודיעה מצרים, כי לא תאפשר כניסת שיירה דומה לשטחה והכריזה על ג’ורג’ גאלאווי כ"אישיות בלתי רצויה"1.

ihh.org.tr, ינואר 2010
כוחות מצריים מתעמתים עם אנשי השיירה הקודמת באלעריש על רקע סירוב שלטונות
מצרים להתיר כניסת חלק מהמשאיות דרך מעבר רפיח (ihh.org.tr, ינואר 2010)

4. דובר השיירה של Viva Palestina הינו זאהר ח’אלד חסן ביראוי, פעיל חמאס, שהיה מעורב בארגון המשטים הקודמים, ונכנס לרצועה יחד עם השיירה של גאלואי. להערכתנו, משמש זאהר ביראוי מעין קצין קישור בין ג’ורג’ גאלאווי לחמאס. פעילותו של ביראוי בארגון המשטים, ובבריטניה בכלל, מתקיימת במשותף עם מחמד צואלחה, פעיל חמאס נוסף שמצא מקלט בבריטניה.

5. כמו פעילים נוספים שמצאו מקלט בבריטניה2, נזהר ביראוי שלא לזהות עצמו בפומבי עם חמאס או אף עם האחים המוסלמים, כדי להימנע מהסתבכות עם השלטונות הבריטים ועם מערכת המשפט הבריטית. אולם על פי מידע מהימן שבידינו, בעת שהותו בבריטניה הוא המשיך לשמש נציג של חמאס מטעם הגדה המערבית במוסדות ובכינוסים רשמיים של התנועה המתקיימים מחוץ לשטחים הפלסטינים.

טקס יציאת ה”מרמרה“ באיסטנבול בו מונפים דגלי פלסטין ו-IHH
טקס יציאת ה"מרמרה" באיסטנבול בו מונפים דגלי פלסטין ו-IHH. בשורה הראשונה

נראה ביראוי (שלישי משמאל) ומימינו (בחליפה בהירה) יושב מחמד צואלחה3.

נספח א’


זאהר ביראוי ומאפייני פעילותו בבריטניה

1. זאהר ח’אלד חסן ביראוי (אבו ח’אלד), יליד 1961, פעיל חמאס, שמוצאו מהכפר עצירה אלשמאליה, שמצפון לשכם מתגורר כיום בבריטניה.

2. בשנת 1988 הוא תושאל ע"י כוחות הביטחון הישראלים בחשד להשתתפות בהפרות סדר בכפרו ובהסתה להפגנות. הוא הכחיש את החשדות הללו.

3. בתחילת שנות התשעים יצא ללמוד בבריטניה. החל להשתלב בפעילויות מוסלמיות בעיקר אלו המזוהות עם האחים המוסלמים, תנועת האם של חמאס.

4. ב-1996 הוא נכנס (לתקופה קצרה) לרצועת עזה שם עבד באוניברסיטה האסלאמית בעזה, מוסד אקדמי הנשלט ע"י חמאס4.

5. במהלך פעילותו הענפה ורבת השנים בבריטניה נזהר ביראוי שלא להציג עצמו בפומבי כפעיל חמאס ואף לא כפעיל האחים המוסלמים, להערכתנו מחשש להסתבכות עם רשויות החוק הבריטיות. אולם על פי מידע מהימן שבידינו, עולה כי גם בשנות שהייתו בבריטניה ממשיך זאהר ביראוי לשמש נציג של חמאס מטעם הגדה המערבית במוסדות ובכינוסים רשמיים של חמאס, המתקיימים מחוץ לשטחים הפלסטינים.

6. להלן כמה מהארגונים והגופים בבריטניה, חלקם קיימים בפועל וחלקם להערכתנו וירטואליים, שביראוי היה מעורב או עודנו מעורב בפעילותם:

א. בראשית שנות התשעים החל ביראוי את דרכו בבריטניה כדובר "המסגד הגדול של לידס" (The Grand Mosque in Leeds )5.

ב. בין השנים 2003-2001 שימש כיו"ר The Muslim Association of Britain (MAB) . זהו גוף המזוהה עם תנועת האחים המוסלמים בבריטניה. מחמד צואלחה, פעיל חמאס שנמלט לבריטניה, היה בין מקימיו של גוף זה.

ג. עד לשנים האחרונות היה יו"ר גוף בשם "The Palestinian Forum in Britain" (PFB ). כיום הוא משמש כאחראי ההסברה בגוף זה.

ד. משמש פעיל בכיר בארגון בשם The British Muslim Initiative (BMI) , המזוהה כזרוע פוליטית של האחים המוסלמים בבריטניה. בראשו עומד מחמד צואלחה.

ה. נמנה על חבר הנאמנים בארגון בשםEducation Aid for Palestine (EAP) , שחברים בו פעילים המזוהים עם חמאס. הארגון הוקם ב-1993 ע"י עצאם יוסף, ממייסדי קרן אינטרפאל הבריטית המעורבת בהעברת כספים לקרנות הצדקה של חמאס. על פי דיווח באתר The Global Muslim Brotherhood Daily ה-EAP משתייך ל"קואליציית הצדקה", התארגנות-על המנתבת כספים לחמאס6. הארגון המציג עצמו כמי שעוסק בסיוע לפלסטינים באמצעי חינוך והכשרה אולם הוא מעורב בפעילות אנטי-ישראלית (ע"י ארגון הפגנות, למשל).

ו. משמש כמנהל התוכניות והמנחה הראשי של אלחואר, ערוץ טלוויזיה בשפה הערבית הפועל מלונדון ומזוהה עם האחים המוסלמים. ערוץ אלחואר מקיים שיתוף פעולה הסברתי עם ערוץ אלאקצא של חמאס. כך למשל, במרץ 2009 ארגן ביראוי ראיון עם אסמאעיל הניה ראש ממשל חמאס ברצועה. זאת ועוד, ביולי 2010 הוא שידר תוכנית של ערוץ אלאקצא אודות השיירות והמשטים.

לוגו ערוץ אלחואר מופיע לצד כלי תקשורת מזוהי חמאס והאחים המוסלמים
לוגו ערוץ אלחואר מופיע לצד כלי תקשורת מזוהי חמאס והאחים המוסלמים, אשר שידרו סדרת תוכניות

בהפקת ערוץ אלאקצא בנושא השיירות והמשטים לרצועה תחת הכותרת "סיפור של נחישות" (29 ביולי 2010).

7. זאהר ביראוי משמש כראש חבר המנהלים של Palestinian Return Center (PRC) , מוסד המקיים מלונדון פעילות אני-ישראלית אינטנסיבית, המציגה את ישראל באחראית הבלעדית לבעיית הפליטים הפלסטינים. זהו, להערכתנו, אחד מהמוסדות המרכזיים באמצעותם פועלת חמאס בבריטניה. כמה פעילי חמאס בעברם, שמצאו מקלט בבריטניה, מכהנים בעמדות בכירים במועצת המנהלים של ה-PRC .

8. ה-PRC מקיים שדולה בקרב חברי פרלמנט בריטיים, מפיץ פרסומים ומקיים סדנאות וסמינרים, שמטרתם להגביר את המודעות לסוגיית הפליטים. לאחרונה הוזכר שמו של ה-PRC כגוף המשתף פעולה עם Free Palestine movement שבארה"ב ב"גלגול" רעיון של שיגור כ-200 פלסטינים לישראל בדרך האוויר על מנת שיתבעו את מימוש "זכות השיבה". המנהל הביצועי של ה- PRC הינו ערפאת מאדי שוכרי, שהינו גם היושב ראש של הקמפיין לסיום המצור על רצועת עזה- ECESG (גוף-על הנערך לשיגור משט משודרג לרצועת עזה, יחד עם ארגונים נוספים החברים בקואליציה האנטי-ישראלית הפועלת ברחבי העולם7).

מעורבות ביראוי בארגון שיירות ומשטים לרצועה

9. בשנים האחרונות מעורב זאהר ביראוי באופן אינטנסיבי ומתמשך בשיגור השיירות לרצועת עזה (שיירות "עורק חיים") ע"י ארגון Viva Palestina . להערכתנו, יתכן שהוא משמש כאיש קשר בין הארגון לבין החמאס. הוא השתתף כדובר בשיירה שהתעמתה עם כוחות הביטחון המצריים בינואר 2010. חלק מהשיירה נכנס בסופו של דבר לרצועה והתקבל ע"י בכירים בחמאס. ביראוי היה גם מעורב בארגון המשט האחרון ונטל חלק בטקס יציאת "מאוי מרמרה" לדרכה ב-22 במאי. כיום הוא משמש דובר שיירת "עורק חיים 5" של Viva Palestina המתארגנת לקראת יציאה לרצועה.

Hurryupharry.org
המשלחת של "עורק חיים 3" מתקבלת ברצועת עזה. מימין לשמאל: צלם, בולנט ילדרים, אחמד בח’ר הסגן

הראשון של יו"ר סיעת חמאס במועצה המחוקקת, ג’ורג’ גאלאווי, זאהר ביראוי (Hurryupharry.org ).

אתר ,IHH 7 בינואר 2010
המשלחת של "עורק חיים 3" מתקבלת ברצועת עזה כשברקע דגלי תורכיה ו- IHH
(אתר ,IHH 7 בינואר 2010)


1 פרוט ראו לקט מידע מה-19 ביולי: "השוואה בין האלימות שהופעלה ע"י ארגון IHH נגד כוחות צה"ל במהלך המשט הימי (ביוני 2010), לבין העימות האלים שניהלו משתתפי שיירת "עורק חיים 3" עם כוחות הביטחון המצריים (ינואר 2010), מעלה קווי דמיון רבים, שהחשובים שבהם הינם מרכזיות תורכיה ואופי התנהלותו האלים של ארגון IHH ".

2 פרטים נוספים ראו לקט מידע מה-20 בפברואר 2010: "בריטניה כמוקד לפעילות מדינית, תעמולתית ומשפטית של חמאס באירופה".

3 http://hurryupharry.org/wp-content/uploads/2010/05/IHH_rally_Istanbul.jpg .

4 ראו לקט מידע מה-28 באפריל 2008: "האוניברסיטה האסלאמית ברצועת עזה: מוסד אקדמי  הנשלט ע"י חמאס ומסתייע בגורמים חיצוניים, כולל במדינות המערב".

5 שמו של המסגד הגדול של לידס נקשר בזמנו בתקשורת הבריטית לפעילי טרור שהיו מעורבים בפיגועים הקטלניים שבוצעו בלונדון בשנת 2005 ברכבת התחתית ובאוטובוס (http://www.pbs.org/newshour/bb/europe/july-dec05/london_7-15.html , 15 ביולי 2005; The Independent , 13 באוגוסט 2005). הפורום הפלסטיני בבריטניה (PFB ) הוציאו הודעת גינוי להתקפות הטרור הללו (7.7.2005).

6 globalmbreport.org

7ראו לקט מידע מה 31 באוגוסט 2010: "הקואליציה האנטי-ישראלית, שחלק מגורמיה עמדו מאחורי המשט האחרון, שואבת עידוד מתוצאותיו ופועלת בחודשים האחרונים לקדם שורה של פרוייקטים חדשים, המיועדים להעמיד במבוכה את ישראל ולהעמיק את בידודה בעולם. בין השאר מדובר על משט משודרג (שיכלול יותר אוניות ויותר פעילים מקודמו) ושיגור מטוס לרצועת עזה".

לראש העמוד