“יום ירושלים העולמי”, החל השנה ב-26 באוגוסט, הינו אירוע ביוזמת המשטר האיראני הנערך מידי שנה כביטוי לתמיכתו בעניין הפלסטיני.

צילום מנאום ה”מנהיג” ח'אמנהאי ב-7 באוגוסט בפני הצמרת האיראנית

צילום מנאום ה”מנהיג” ח'אמנהאי ב-7 באוגוסט בפני הצמרת האיראנית

צילום מנאום ה”מנהיג” ח'אמנהאי ב-7 באוגוסט בפני הצמרת האיראנית

צילום מנאום ה”מנהיג” ח'אמנהאי ב-7 באוגוסט בפני הצמרת האיראנית

פארס ניוז, 3 ספטמבר 2010

פארס ניוז, 3 ספטמבר 2010


צילום מנאום ה”מנהיג” ח'אמנהאי ב-7 באוגוסט בפני הצמרת האיראנית

צילום מנאום ה”מנהיג” ח'אמנהאי ב-7 באוגוסט בפני הצמרת האיראנית
צילום מנאום ה”מנהיג” ח’אמנהאי ב-7 באוגוסט בפני הצמרת האיראנית, כולל הנשיא אחמדינג’אד ורמטכ”ל הכוחות המזויינים חסן פירוזאבאדי, לכבוד חודש הרמדאן. בנאומו הביע ציפיה להשתתפות “קהל רב” באירועי “יום ירושלים” כ”הוכחה” לאמון האומה האסלאמית במשטר האסלאמי איראני.

כללי

1. ב-26 באוגוסט (ובסמיכות זמנים לתאריך זה) מציינים האיראנים השנה את "יום ירושלים העולמי". "יום ירושלים" מתקיים מאז שנת 1979, על פי החלטת ח’מיני וממשלת איראן, ביום השישי האחרון של חודש הרמדאן במגמה לבטא את תמיכת איראן והעולם המוסלמי בעניין הפלסטיני וב"שחרור ירושלים", להכפיש את ישראל ולקרוא לחיסולה, ולהתריס נגד ארה"ב ומדינות המערב ("המעצמות המתנשאות").

2. אירועי "יום ירושלים" מתקיימים השנה על רקע המחאות העממיות במזה"ת נגד המשטרים הערביים, אירועי "יום הנכבה" ו"יום הנכסה", מתקפת הדה-לגיטימציה נגד ישראל, ופוטנציאל הנפיצות בזירה הפלסטינית לקראת אירועי ספטמבר. כל אלו עשויים להיתפס ע"י הצמרת האיראנית כפוטנציאל למינוף מעשי ותודעתי של "יום ירושלים" נגד ישראל. על רקע זה יש לקחת בחשבון כי האיראנים ינסו, בין השאר, לעודד מפגני מחאה לעבר גבולות מדינות ערביות עם ישראל, לרבות סוריה, ירדן ומצרים, תוך ניצול חוסר היציבות במדינות הללו, ואולי אף לעודד נסיונות חדירה לשטח ישראל (כדוגמת ה"פריצה" התקדימית למג’דל שמס). זאת על מנת לנסות ולהזריק לאירועי "יום ירושלים" מימד פרובוקטיבי ואלים, שיזכה את איראן ואת המסרים שהיא מנסה לקדם ב"יום ירושלים" בתשומת לב תקשורתית.

3. אירועי "יום ירושלים" מתקיימים מידי שנה בכמה מוקדים:

א. איראן – אירועי "יום ירושלים" מתקיימים בטהראן ובערים אחרות ברחבי איראן. הם מוצאים ביטויים בהפגנות, עצרות ונאומים מפי נשיא איראן אחמדינג’אד ובכירים איראנים נוספים. בשנים הקודמות נוצלו האירועים לקריאות לחיסולה של ישראל, לתעמולה אנטישמית (תוך זיהוי העם היהודי עם ישראל ו"הציונות העולמית"), הסתה אנטי-אמריקאית ואנטי-מערבית, שלילת המו"מ בין ישראל לפלסטינים, התקפות על המחנה הערבי המתון, תמיכה בחזבאללה והרעפת שבחים על דרך ה"התנגדות" (קרי, הטרור). מסרים אלו הופצו בעבר ע"י תומכיה של איראן גם במוקדים נוספים בהם התקיימו אירועי "יום ירושלים" וצפוי כי יעשה בהם שימוש גם השנה (תוך התאמת המסרים למדינות השונות).

ב. העולם הערבי והמוסלמי – האירועים נערכו בשנים האחרונות במדינות בהן מתגוררת אוכלוסיה שיעית גדולה, ובמדינות/ישויות ערביותאסלאמיות ידידותיות לאיראן. המוקד המרכזי המסורתי הינה לבנון בה מתקיימים האירועים בהובלת חזבאללה (חסן נצראללה נוהג לשאת את הנאום המרכזי). מקומות נוספים בם התקיימו אירועי "יום ירושלים" ב-2010 היו רצועת עזה (בהובלת חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין), סוריה (בהובלת הפלסטינים), תורכיה, הודו, פקיסטאן ואזרביג’אן1. בשלב זה אין בידינו עדיין מידע קונקרטי לגבי אירועי השנה למעט תורכיה, בה מתוכנן אירוע ב-26 באוגוסט (איסתנבול); ופקיסטאן, בה מתוכננות ב-26 באוגוסט צעדות בכמה ערים כגון: לאהור, קראצ’י, פשואר וחיידרבאד2.

ג. מדינות המערב ומדינות נוספות ברחבי העולם – בשנה שעברה התקיימו אירועי "יום ירושלים" בארה"ב (במקומות שונים, כולל בוושינגטון), בריטניה, גרמניה, צרפת, בלגיה ונורווגיה, ניו זילנד, דרום אפריקה, הודו וונצואלה. בהפגנות הללו הושמעו דברי הסתה אנטי-ישראלית קשה, קריאות להחרמתה וביטויי הזדהות עם חזבאללה. גם השנה צפויים אירועי "יום ירושלים" להתקיים ברחבי העולם בין השאר בבריטניה (האירוע המרכזי צפוי להתקיים בלונדון ביום א’ ה-21 באוגוסט) וברחבי ארה"ב (ב-26 באוגוסט. אחד האירועים, להערכתנו המרכזי, צפוי להתקיים בניו-יורק). כמו כן צפויים להתקיים ב-26 באוגוסט אירועים בקנדה (טורונטו), נורווגיה (אוסלו), וניגריה (Zaria שבצפון ניגריה).

פארס ניוז, 3 ספטמבר 2010
תמונות מאירועי “יום ירושלים” באיראן בשנה שעברה (פארס ניוז, 3 ספטמבר 2010). ארה”ב ובריטניה, שהדגלים שלהם עולים באש, מהווה גם השנה מוקד חשוב לאירועי “יום ירושלים”. באירועים בבריטניה צפויים להשתתף קרוב ל-20 ארגונים, חלקם בעלי אופי אסלאמי-קיצוני, רבים מהם מעורבים במתקפת הדה-לגיטימציה נגד ישראל (החרמת ישראל, שיירות, תעמולה, העמדה לדין של בכירים ישראלים). בארה”ב צפויים האירועים להתקיים במספר ערים, כולל בניו יורק ב- Times Square.

4. למרות שהמדובר בקמפיין איראני מובהק עושים בכירי המשטר האיראני מאמץ להציגו כאירוע בעל אופי אסלאמי בינלאומי ולרתום אליו גם קהילות מוסלמיות המתגוררות במדינות המערב. זאת תוך עשיית שימוש בטרמינולוגיה של זכויות אדם הקליטה לאוזן המערבית. כך למשל, בבריטניה ובארה"ב נעשה שימוש בטרמינולוגיה של זכויות האדם וארגונים ופעילים העוסקת בזכויות אדם נרתמו לקידום אירועי "יום ירושלים". כל זאת למרות שהאירועים הללו מנוצלים ע"י המשטר האיראני להסתה נגד המערב ולמרות שהמשטר האיראני דיכא את תנועת המחאה בארצו ותומך במשטר הסורי המדכא בברוטליות את מתנגדיו (הערה: לאחרונה ניצל המשטר האיראני את ההתפרעויות בבריטניה להסתה קשה נגד ממשלת בריטניה. כל למשל, מפקד הבסיג’ הגנרל (סרדאר) מוחמד רצ’א נקדי תקף את "משטר המלוכה הרודני הבריטי" על "הפשעים והאלימות", שהוא נקט כלפי "הנדכאים" בבריטניה. הוא הציע לשלוח מספר גדודים של אנשי הבסיג’ ללונדון, ליברפול, וברמינגהם, על מנת שישמשו " כל לשמירה על השלום", שיצור חיץ בין "כוחות הדיכוי של המשטר המלוכני" לבין העם האנגלי. כח זה יפקח על מימוש "זכויות האדם" וישמש ככוח מרתיע נגד פעולות אלימות (פארס, 11 באוגוסט 2011). הבסיג’ הינה המליציה העממית של משמרות המהפכה, שנוצלה בעבר ע"י המשטר האיראני לדיכוי מתנגדיו.

5. כך למשל, במסגרת אירועי "יום ירושלים" במערב מאורגנים האירועים בבריטניה ע"י ארגון זכויות אדם אסלאמי (IHRC ), שבראשו עומד פעיל זכויות אדם ממוצא איראני. התרשמותנו היא (על בסיס רשימת הארגונים המשתתפים), שבבריטניה עלה בידי האיראנים לרתום לאירוע גופים רבים המייצגים את הקהילה המוסלמית המקומית. בארה"ב מוצג "יום ירושלים" כאירוע, שנועד להביע סולידריות עם העמים ועם ובני האנוש המדוכאים ברחבי העולם ( "with all the oppressed human beings of the world…" ), ובמיוחד עם הפלסטינים המדוכאים ע"י "המשטר הציוני הגזעני".

6. רצ"ב שני נספחים:

נספח א’: הערכות לקראת אירועי "יום ירושלים" בבריטניה (סיכום ראשוני)

נספח ב’: אירועי "יום ירושלים" הצפויים להתקיים בארה"ב (סיכום ראשוני)


למסמך המלא בפורמט PDF לחץ כאן


1 ראו לקט מרכז המידע מה-13 בספטמבר 2010: "אירועי יום ירושלים, הנערכים מידי שנה ע"י איראן ותומכיה, נוצלו ע"י המשטר האיראני להבלטת סדר יום מדיני ואידיאולוגי חלופי לזה של ארה"ב; לביקורת חריפה על המו"מ בין ישראל לרשות הפלסטינית; לקריאה להמשך ה"התנגדות" (טרור); ולהסתה חריפה נגד ישראל, העם היהודי, ארה"ב והמערב".

2 פרוט ראו אתר sindhstudy.com

לראש העמוד