הסלמה בדרום ובמסגרתה התקפה מאסיבית של רקטות ארוכות טווח ע”י ארגון הג’האד האסלאמי בפלסטין. כתוצאה מכך אדם אחד נהרג, ארבעה נפצעו וכמה עשרות אזרחים לקו בהלם

הסלמה בדרום ובמסגרתה התקפה מאסיבית של רקטות ארוכות טווח

הסלמה בדרום ובמסגרתה התקפה מאסיבית של רקטות ארוכות טווח

כלי רכב המשגר חמש רקטות בו זמנית, אשר לדברי הג'האד האסלאמי נעשה בו שימוש ראשון מסוגו לירי לעבר ישראל

כלי רכב המשגר חמש רקטות בו זמנית, אשר לדברי הג'האד האסלאמי נעשה בו שימוש ראשון מסוגו לירי לעבר ישראל

אחת הרקטות שנפלו באשדוד (באדיבות NRG צלם: אמיר מאירי)

אחת הרקטות שנפלו באשדוד (באדיבות NRG צלם: אמיר מאירי)

המכונית בה נהרג משה עמי, תושב אשקלון

המכונית בה נהרג משה עמי, תושב אשקלון

באדיבות NRG צלם: אדי ישראל

באדיבות NRG צלם: אדי ישראל


הסלמה בדרום ובמסגרתה התקפה מאסיבית של רקטות ארוכות טווח
מימין: נזק שנגרם למכוניות מאחת הרקטות שנפלו באשדוד (באדיבות NRG צלם: אמיר מאירי) . משמאל: בית שנפגע מירי רקטה באשקלון (באדיבות NRG צלם: אדי ישראל)

כללי

1. בין 30-29 באוקטובר התחולל סבב הסלמה נוסף בדרום ישראל. במהלכו נפלו בשטח ישראל למעלה מ-40 רקטות, רובן רקטות גראד ארוכות טווח, ופצצות מרגמה. את הירי ביצעו פעילי ארגון הג’האד האסלאמי בפלסטין בתגובה להריגת חולית פעילים (ביניהם בכירים) של הארגון כתוצאה מתקיפה של חיל האוויר ב-29 באוקטובר. קודם לכן, ב-26 באוקטובר, הג’האד האסלאמי בפלסטין, שהקפיד לשמור על שקט בעת מימוש עסקת גלעד שליט, ירה רקטה לעבר יישובי המועצה האזורית באר טוביה.

2. הרקטות נפלו בערי הדרום בטווח של עד 40 ק"מ (אשדוד ובאר שבע), ובישובים נוספים באזור. כתוצאה מירי הרקטות, נהרג אדם אחד תושב אשקלון, נפצעו ארבעה באורח בינוני וקל. כמה עשרות בני אדם לקו בהלם. נזק נגרם לרכוש. ב-30 באוקטובר בסביבות השעה 0600 הושגה הפסקת אש בתיווך מצרי. נכון לשעות הצהרים של ה-30 באוקטובר השתרר שקט יחסי באזור2.

3. חמאס לא השתתפה בסבב ההסלמה הנוכחי. את הסבב הוביל ארגון הג’האד האסלאמי בפלסטין. במהלכו נהרגו כעשרה מחבלים מהארגון ובתוכם אחמד אלשיח’ ח’ליל, מפקד יחידת הייצור וההנדסה. המדובר בארגון הטרור השני בגודלו ברצועה, המקיים קשרים הדוקים עם איראן, שבעבר לא היסס לאתגר את חמאס. הסיוע המאסיבי שאיראן, מעניקה לארגון מאפשר לו לבנות יכולות צבאיות המציבות אותו כאיום צבאי משמעותי, בעיקר בתחום ירי הרקטות לעבר העורף הישראלי,  כולל מרכז ישראל.3

4. זוהי הפעם הראשונה, מאז אוגוסט 2011 (סבב ההסלמה בעקבות מתקפת הטרור מצפון לאילת4), בה נורים מטחים מאסיביים של רקטות ארוכות טווח לעבר ישובי דרום ישראל. מאז סבב הסלמה זה ועד לפני כשלושה שבועות נורו לשטח ישראל רקטות בודדות, בעיקר על ידי ארגונים "סוררים". בשבועות האחרונים השתרר שקט מוחלט ברצועת עזה, שכובד גם על ידי הג’האד האסלאמי בפלסטין, על רקע ההסכם לחילופי המחבלים תמורת גלעד שליט והאינטרס המובהק שהיה לחמאס לשמור על רגיעה בתקיפה זאת.

השתלשלות האירועים

5. ביום רביעי ה- 26 באוקטובר בשעות הלילה נפלה רקטת גראד בשטח פתוח בין אשדוד לגדרה (אזור השיפוט של המועצה האזורית באר טוביה, טווח של כ-40 ק"מ). לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. אזעקות נשמעו בישובים רבים וביניהם הערים רחובות, יבנה, נס ציונה ואשדוד (דובר צה"ל 26 באוקטובר 2011). אף ארגון לא קיבל אחריות לירי. בכלי התקשורת הישראלים דווח כי הג’האד האסלאמי בפלסטין ירה את הרקטה.

6. ב-29 באוקטובר בשעות הצהרים, בפעילות משותפת של צה"ל ושירות ביטחון כללי, תקף כלי טיס של חיל האוויר חוליית פעילים של פלוגות ירושלים, הזרוע הצבאית של ארגון  הג’האד האסלאמי בפלסטין, בדרום רצועת עזה (אזור רפיח).  הייתה זו חוליה, שעשתה שימוש בטכנולוגיה דומה לזו שבה עשתה שימוש החוליה, שהייתה מעורבת בביצוע הירי לעבר שטח המועצה האזורית באר טוביה ביום רביעי ה-26 באוקטובר (דובר צה"ל, 29 באוקטובר 2011). לסרטון תקיפת חוליית הג’האד האסלאמי
http://www.youtube.com/watch?v=HJTEJwRDF2I&feature=player_embedded#!

7. דובר פלוגות ירושלים הודיע, כי בין חמשת ההרוגים בתקיפה זו היה אחמד אלשיח’ ח’ליל (אבו ח’צ’ר), מפקד יחידות הייצור וההנדסה של הזרוע הצבאית של הארגון. כמו כן נהרג מחמד עאשור מבכירי יחידת ההנדסה (אתר פלוגות ירושלים, 29 באוקטובר 2011). בתגובה פתח הג’האד באסלאמי בפלסטין החל משעות אחר הצהרים של ה-29 באוקטובר במתקפת רקטות, רובן ארוכות טווח, לעבר דרומה של מדינת ישראל. סה"כ נפלו במהלך ה29-30 באוקטובר למעלה מ-40 רקטות בערים אשדוד, אשקלון, באר שבע וכן ישובים כמו גן יבנה, יישובי חבל אשכול ומועצה אזורית באר טוביה. כתוצאה מירי הרקטות נהרג אדם אחד, תושב אשקלון ונפצעו ארבעה באורח בינוני-קל. כמה עשרות אזרחים לקו בהלם. כמו כן נגרם נזק רב לרכוש.

כלי רכב המשגר חמש רקטות בו זמנית, אשר לדברי הג'האד האסלאמי נעשה בו שימוש ראשון מסוגו לירי לעבר ישראל
כלי רכב המשגר חמש רקטות בו זמנית, אשר לדברי הג’האד האסלאמי נעשה בו שימוש ראשון מסוגו לירי לעבר ישראל
( אתר פלוגות ירושלים, 29 באוקטובר 2011)

8. בין נפילות הרקטות יצוינו:

א. רקטות ראשונות נפלו בחבל לכיש, גן יבנה ואשדוד. בגן יבנה נפצע אזרח באורח בינוני כתוצאה מרסיסים שחדרו לגפיו התחתונות והוא פונה לבית החולים. כמו כן נפגעו מספר בתים בישוב.

ב. אחת הרקטות, שנפלה באשדוד, פגעה בבניין בית ספר. הרקטה פגעה בכיתת לימוד המשמשת גם כמקום תפילה בשבת. למרבה המזל לא התקיימה בעת נפילת הרקטה תפילה ועל כן איש לא נפגע.

ג. רקטה נוספת שנפלה מאוחר יותר באשדוד פגעה בחניון בין שני מבני מגורים. כמה מכוניות עלו באש. כמו כן נגרם נזק למבנים.

אחת הרקטות שנפלו באשדוד (באדיבות NRG צלם: אמיר מאירי)
אחת הרקטות שנפלו באשדוד (באדיבות NRG צלם: אמיר מאירי)

ד. כשעה לאחר מכן נפלו שתי רקטות בבאר שבע, הרקטות נפלו בשטחים פתוחים ממערב לעיר.  כמו כן נפלו רקטות במספר יישובים נוספים בסמוך. איש לא נפגע.

ה. בסביבות שמונה בערב נפלו שתי רקטות בעיר אשקלון שני אזרחים, שהיו במכוניתם, נפצעו מרסיסים בגפיים ובבטן. אחד מהם, נפטר מפצעיו בבית החולים. ההרוג הוא משה עמי, בן 56, תושב העיר אב לארבעה ילדים.

המכונית בה נהרג משה עמי, תושב אשקלון
המכונית בה נהרג משה עמי, תושב אשקלון (באדיבות NRG, צלם :אדי ישראל)

באדיבות NRG צלם: אדי ישראל
מימין: אנשי ביטחון סמוך למקום נפילת רקטה באשקלון
משמאל: פגיעת רקטה באשקלון (באדיבות NRG צלם: אדי ישראל)

9. על אף הדיווחים בתקשורת לפיהם הושגה הפסקת אש בתיווך מצרי נמשך לפנות בוקר     ה-30 באוקטובר ירי הרקטות. שתי רקטות נפלו בשטחים בבאר שבע. רקטה נוספת נפלה בשטח פתוח מצפון לאשקלון. כמו כן נפלו רקטות במועצה האזורית שער הנגב, באזור להבים ורהט (ממזרח לבאר שבע) ובאשדוד. מרבית הרקטות נפלו בשטחים פתוחים. שתי רקטות יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. במקביל לירי הרקטות נורו פצצות מרגמה מרצועת עזה לעבר יישובי המועצה האזורית אשכול ולעבר מעבר ארז. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

תגובות צה"ל

10.  כלי טיס של חיל האוויר תקפו במהלך היממה האחרונה כמה יעדי טרור ביניהם:

א. ב-29 באוקטובר בשעות הערבהותקפו מספר פעמים חוליות מחבלים שהתכוונות לבצע ירי לעבר ישראל. כמו כן הותקפו שתי חצובות שיגור חמושות בדרום רצועת עזה (דובר צה"ל 29 באוקטובר 2011). 

ב. ליל 30-29 באוקטוברהותקפו שישה יעדי טרור ברחבי רצועת עזה. בין היעדים מנהרות ועמדות שיגור רקטות. בדרום הרצועה הותקפו שני יעדי טרור נוספים  (דובר צה"ל, 30 באוקטובר 2011). 

11. בהתקפות הללו נהרגו עשרה מחבלים מארגון הג’יהאד האסלאמי בפלסטין (דובר צה"ל, 30 באוקטובר 2011). בכלי התקשורת הפלסטינים דווח על 9 הרוגים.

12. בעקבות הירי המאסיבי מרצועת עזה החליט פיקוד העורף, כי ב- 30 באוקטובר לא יתקיימו הלימודים בכל מוסדות החינוך בדרומה של ישראל, בטווח של 47-40 קילומטרים מרצועת עזה. בעוטף עזה, עד טווח של 7 קילומטרים, אמורים היו להתקיים הלימודים כרגיל במבנים מוגנים בלבד (דובר צה"ל, 29 באוקטובר 2011).

הפסקת אש בתיווך מצרי

13.  בכלי התקשורת דווח, כי לנוכח ההסלמה ערכו המצרים ניסיונות להביא להרגעת המצב. על פי גורמים מצריים רשמיים סוכם על הפסקת אש שתחל ב-30 באוקטובר ב-03:00 בבוקר (סוכנות רויטרס, 30 באוקטובר 2011). בפועל, גם לאחר 03:00 נמשך ירי הרקטות מרצועת עזה. רק בהמשך שעות הבוקר השתרר שקט באזור (שהופר ע"י ניסיון ירי של החזית הדמוקרטית בצהרי ה-30 באוקטובר).

14. דאוד שהאב, דובר הג’יהאד האסלאמי, אמר, כי הארגון מתייחס  בחיוב למאמצים המצריים ליישם את הפסקת האש אולם הוסיף, כי לארגון זכות להגיב על כל הסלמה עתידית (סוכנות הידיעות הצרפתית 30 באוקטובר 2011). באתר הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין פורסמה הודעה המכחישה, כי הארגון הסכים להפסיק את ירי הרקטות, מאידך צוטט בכיר בג’יהאד האסלאמי בפלסטין, שאמר לסוכנות הידיעות הצרפתית, כי ארגונו יישם את ההרגעה שהחלה ב-06:00, כל עוד ישראל תיישם אותה.

פעילות ישראל באו"מ

15.  רון פרושאור שגריר ישראל באו"ם שיגר איגרת למזכ"ל האו"ם בה דרש שמזכ"ל האו"ם והקהילה הבינלאומית יגנו את הירי וישלחו מסר תקיף וברור לפלסטינים. לדברי השגריר רואה ישראל בחמאס אחראי באופן מלא על כל התקיפות מרצועת עזה. השגריר ציין באגרת כי הירי מסמן מגמה מטרידה של הימצאות נשק מתקדם בעל טווח מוגדל בידי המחבלים כתוצאה ישירה מהברחות אמצעי הלחימה לרצועת עזה (אתר משרד החוץ, 28 באוקטובר 2011).

תגובות הג’האד האסלאמי בפלסטין

16. מיד לאחר תקיפת חיל האוויר, בה נהרגו חמישה מפעילי הארגון, איימו בכירים בארגון הג’האד האסלאמי בפלסטין ברצועת עזה ומחוצה לה להגיב בחומרה. כך למשל  אבו אחמד, דובר הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין אמר, כי התקיפה לא תעבור ללא "עונש" והארגון יגיב עליה באמצעות "תגובה איכותית" בעומק ישראל (פאל טודיי, 29 באוקטובר 2011). זיאד נח’אלה, סגן מזכ"ל הארגון, אמר שעל ישראל לצפות לתגובה בעורף ישראל במהלך השעות הקרובות (BBC , 29 באוקטובר 2011). 

17. בפועל ארגון הג’האד האסלאמי בפלסטין ירה עשרות רקטות ונטל אחריות פומבית על הירי (אתר פלוגות ירושלים, 29 באוקטובר 2011). הארגון קיבל אחריות לירי של  18 רקטות גראד; 4 רקטות 107 מ"מ; ו- 6 רקטות מסוג אלקדס ו-12 פצצות מרגמה (אתר פלוגות ירושלים 30 באוקטובר 2011). כמו כן מסר הארגון כי עשה שימוש ראשון מסוגו בכלי רכב שיגור ממנו שוגרו חמש רקטות בו זמנית (אתר פלוגות ירושלים 29 באוקטובר 2011).

תגובת חמאס

18.  חמאס לא נטלה חלק בסבב ההסלמה הנוכחי. בכירי התנועה שבו והטילו את האחריות להסלמה על ישראל:

א. אבו עבידה, דובר הזרוע הצבאית של חמאס אמר, כי "האויב הציוני" יישא באחריות על ה"פשע" שביצע ברפיח. לדבריו עשתה זאת ישראל על מנת להשבית את שמחת העם הפלסטיני על שחרור אסיריו. עוד הוסיף כי מתקיימות התייעצויות עם כלל הארגונים לגבי דרך התגובה  (אתר גדודי עז אלדין אלקסאם, 29 באוקטובר 2011).

ב. פוזי ברהום, דובר חמאס אמר כי ההסלמה נועדה לשבור את רוחו של העם הפלסטיני וכי ישראל נושאת באחריות מלאה לכך  (Plestine-info , 29 באוקטובר 2011).


1 תמונת מצב ראשונית נכונה לשעות הצהריים של ה-30 באוקטובר 2011.

2 בשעות הצהריים סיכל חיל האוויר ניסיון שיגור רקטה מזרחית לרפיח ע"י חוליה של החזית הדמוקרטית (ynet , 30 באוקטובר 2011).

3 פרוט ראו לקט מרכז המידע מה-1 במרץ 2011: "הטרור נגד ישראל מרצועת עזה מאז מבצע ‘עופרת יצוקה’ נתונים, מאפיינים  ומגמות".

4 במהלך סבב ההסלמה של אוגוסט נפלו בשטח ישראל 149 רקטות, מתוך כ-200, שנורו בפועל לעבר שטח ישראל.

לראש העמוד