בכוונת ארגונים ופעילים אנטי-ישראלים מהמזרח-התיכון ומחוצה לו להמשיך וליזום אירועים תודעתיים בחודשים הקרובים, שיאתגרו את ישראל.

דף הפייסבוק שהורד

דף הפייסבוק שהורד


כללי

1. גם לאחר שנכשלה הגעת המשט האחרון לרצועת עזה מתכוונים ארגונים ופעילים אנטי-ישראלים להמשיך ולאתגר את ישראל באמצעות אירועים תודעתיים בנתיבי הים, היבשה והאוויר. בכמה מקרים המדובר ביד מכוונת של ארגוני הדה-לגיטימציה הבינלאומיים המוכרים, ובכמה מקרים ביוזמות של פעילים מקומיים המתארגנים לביצוע מופעים תודעתיים "אד הוק". בשיטות הפעולה המתוכננות אין חדש אולם בחלק מהמופעים המתוכננים מתכוונים המארגנים ליישם לקחים, שנלמדו בעקבות כישלונות קודמים.

2. להלן תמונת מצב ראשונית שבידנו אודות האירועים העיקריים העומדים על הפרק:

א. מופע תודעתי בקרבת הגבול הירדני-ישראלי (25 בנובמבר 2011)- המדובר במופע בעל אופי אסלאמי המכנה עצמו "תהלוכת המיליון". המשתתפים אמורים להתכנס בבקעת הירדן, באזור צפון ים- המלח. יש לקחת בחשבון, כי המשתתפים עלולים לנסות ולצעוד לעבר הגבול עם ישראל, הגם שצפוי שבמקרה שכזה הם יתקלו בהתנגדות מצד כוחות הביטחון הירדנים. מטרתם המרכזית הינה להבליט את זהותה האסלאמית של ירושלים. בנוסף לכך, לקראת סוף נובמבר, בסמיכות זמנים ל-29 בחודש (החלטת החלוקה של עצרת האו"מ), עשויים להתקיים עצרות, הפגנות ואירועים תודעתיים נוספים במקומות שונים במזרח-התיכון וברחבי העולם.

ב. שיגור ספינות בודדות לרצועת עזה (תאריך קונקרטי אינו ידוע). כלקח מכישלון המשט הקודם (יולי 2011) הודיעו מארגני המשטים לרצועת עזה, כי הם מתכוונים לאמץ אסטרטגיה חדשה ולהימנע מהדפוס של משטים גדולים ומתוקשרים. בדעתם לעבור לדפוס פעילות חדש, שהסנונית הראשונה שלו בוצעה במשט הנוכחי, במסגרתו ישוגרו בכל פעם לרצועה ספינות בודדות מנמלי מוצא שונים. זאת על מנת להתיש את ישראל ולהפעיל עליה לחץ תקשורתי ואופרטיבי מתמשך. במקביל נמשכת באופן שגרתי כניסתם שיירות סיוע לרצועת עזה דרך רפיח בתיאום עם השלטונות המצרים.

ג. מטס מחאה של פעילים פרו-פלסטינים המיועדים להגיע לשדה התעופה בן-גוריון ומשם לצאת ל"שטחים" (אפריל 2012). מטרת המטס הינה, על פי אתר המארגנים, "לאתגר שוב את מדינת ישראל הפועלת לבידוד יהודה ושומרון". זאת, כשיחזור של הניסיון (הבלתי מוצלח) של ההגעה בדרכי האוויר, שבוצע ביולי 2011. ניתן להניח, כי הפעם ינסו המארגנים להביא מספר גדול יותר של פעילים ויפיקו לקחים שמטרתם להקשות על פעולות המנע המקדימות של ישראל ומדינות נוספות, וחברות התעופה הבינלאומיות.

ד. התארגנות של כמה רשתות אנטי-ישראליות ברחבי העולם, שמטרתה "לפרוץ" את גבולותיה של מדינת ישראל במטרה להגיע לירושלים ( מרץ 2012). הפעילים  האנטי-ישראלים מתכוונים להגיע לאזור בכמה שיירות למדינות ערביות הגובלות עם ישראל ממדינות באסיה, צפון אפריקה ואירופה. ביצוע הצעדות מותנה בהסכמת השלטונות הערביים לפעילות מעין זאת מגבולותיהם כך שמידת ישימותו של רעיון זה אינה ברורה בשלב זה.

3. בחלק מהאירועים מעורבים אותם התארגנויות ופעילים שנתקלנו בהם בפעמים הקודמות. כלל האירועים המתוכננים על ידם מתנהלים בצל המתח בין הרצון לתת להם תהודה נרחבת על מנת לגייס פעילים רבים ולהשיג אפקט תודעתי; לבין הצורך בשמירה על דפוסי חשאיות (כפי שארע במשט האחרון), על מנת להקשות על ישראל להיערך לאירועים ולנסות לסכלם.

4. למרות שהגעת המשט הנוכחי לרצועת עזה נמנעה ע"י ישראל ולמרות מספר כישלונות במהלך 20111, מארגני האירועים התודעתיים אינם מתכוונים "להרים ידיים" ובדעתם להמשיך במאמציהם לאתגר את ישראל באופנים שונים, בנתיבי הים, היבשה והאוויר. כבעבר, עשויים להתגלות פערים בין כוונות מארגני המתקפה התודעתית נגד ישראל לבין המימוש בפועל כתוצאה מקשיים ואילוצים. "נקודות התורפה" המרכזיות של המארגנים הינן בעיות מימון (בעיקר רכש ספינות), הלגיטימיות שנתנה הקהילה הבינלאומית לסגר הימי של ישראל (דו"ח פאלמר), ההסתייגות הבינלאומית מתופעת המשטים. התנגדות מדינות ערביות לפעילות בעלת פוטנציאל אלים מגבולותיהם, וההערכות הישראלית המקדימה. אנו מתרשמים, כי בקרב ארגונים ופעילים מתבצע תהליך משותף של הפקת לקחים האמור לתת מענה ל"נקודות תורפה" אלו.

סוף נובמבר 2011 :מופע תודעתי בקרבת הגבול הירדני-ישראלי

5. מדובר במופע בעל אופי אסלאמי המאורגן על ידי פעילים המתכוונים להבליט את המסר של זהותה האסלאמית של ירושלים. משתתפי המופע אמורים להתכנס בירדן באזור סוימה, אשר בבקעת הירדן (בצפון ים המלח). מקום זה על-פי ביטאון האחים המוסלמים, הינו המקום הקרוב ביותר בירדן "המשקיף על מרחבי ירושלים" (אלסביל, 1 בנובמבר 2011). במופע תינתן דרשה, תתקיים תפילת יום השישי, ויינשאו נאומים. יש לקחת בחשבון, כי חלק מהמשתתפים ינסה לצעוד לכיוון הגבול, הגם שצפוי שכוחות הביטחון הירדניים ימנעו כל ניסיון שלהם לעבור לשטח ישראל כפי שעשו בעבר2.

6. בארגון המופע בירדן מעורבת ככל הנראה גם תנועת האחים המוסלמים, שאנשיה נוטלים חלק חשוב במתקפת הדה-לגיטימציה נגד ישראל. זאת, למרות שדובר התנועה בירדן ציין, כי את המופע יזמו "ארגונים בינלאומיים" "וארגונים ערביים" על מנת "לתמוך בירושלים" על רקע ניסיונות ישראל לייהד את העיר (arabsolaa.com ). כאט’ם עיאש, מתנועת האחים המוסלמים בירדן התבטא, כי המופע הינו "התנועה העממית הגדולה ביותר הפונה לעבר ירושלים" וכי הוא נועד להעביר מסר "שיזעזע את הישות הציונית" ולהבהיר שהירדנים לא ישתקו על "ההתקפה הישראלית המכוונת והמאורגנת על ירושלים" (אלסביל, ביטאון האחים המוסלמים בירדן).

7. לטענת מארגני התהלוכה סגרה הנהלת פייסבוק את דף התהלוכה לו נרשמו לדבריהם כמה אלפי פעילים. המארגנים מתחו ביקורת על מדיניות האתר ועל  סגירת הדף באומרם, כי זוהי כניעה בפני "הכיבוש הציוני" . הם אף ציינו כי הדבר לא ירתיע את המארגנים (ג’ראסא ניוז, 29 באוקטובר 2011).  בדף הפייסבוק של התהלוכה, טרם הסרתו, ניתן היה לראות  מסרים מיליטאנטיים ובכלל זה קישור לסרטון של גדודי עז אלדין אלקסאם, הזרוע הצבאית-טרוריסטית של חמאס.

דף הפייסבוק שהורד
דף הפייסבוק שהורד

אסטרטגיה חדשה בשיגור ספינות לרצועת עזה

8. בימים אלה הסתיים משט נוסף המהווה, לדברי מארגני פרויקט המשטים, "סנונית ראשונה" בטקטיקה חדשה של שיגור כלי שיט לעבר רצועת עזה. שני כלי שיט קטנים, קנדי ואירי, יצאו מתורכיה (2 בנובמבר) לכיוון רצועת עזה ועליהם 27 נוסעים ואנשי צוות3 לאחר הכנות שבמסגרתן הוקפד על דפוסי חשאיות. לאחר שנוסעי שני כלי השיט לא שעו לאזהרות חיל הים, כי הם עומדים להיכנס לשטח סגור וסרבו לקבל את החלופות שהוצעו להם, עלו כוחות חיל הים לכלי השיט והובילו אותן ואת נוסעיהן לנמל אשדוד משם אמורים נוסעי הספינה להישלח למדינות המוצא שלהם (דובר צה"ל, 4 בנובמבר 2011). ההשתלטות עברה ללא גילויי אלימות מצד הפעילים והאירוע כולו לא זכה לתהודה בתקשורת הבינלאומית.

9. המעבר ממשט-על לשיגור ספינות בודדות מבטא, להערכתנו, תוצאות תהליך הפקת לקחים מכישלון המשט לרצועת עזה בחודש יוני האחרון. מהצהרות בכירי מארגני פרויקט המשטים עולה, כי בעקבות הכישלון אימצו אסטרטגיה חדשה שעיקרה שיגור ספינות בודדות, מנמלים שונים ובזמנים שונים במקום שיגור משטים גדולים ומתוקשרים, ובהם מספר רב של פעילים. האסטרטגיה החדשה זולה יותר ופשוטה יותר מהבחינה הלוגיסטית ויחד עם זאת יש בה, על פי הצהרות פעילים ומארגנים, כדי להוות מטרד אופרטיבי מתמשך, עבור ישראל ולזכות בהישגים תקשורתיים.

10. כך למשל פעיל מהספינה הקנדית תחריר בשם David Heap  הסביר את ההיגיון שבטקטיקה החדשה (אתר Occupied Palestine , 3 בנובמבר 2011):

"This is also the dawn of what we hope will become a new strategy in the international movement to break the blockade of Gaza. Freedom Waves to Gaza seeks to move away from large flotillas which are inherently cumbersome and difficult to keep quiet,  towards more agile actions by smaller numbers of boats, leaving from different places at different, less predictable times, thus keeping the blockaders guessing and making the pressure on them more continuous"

11. שתי דמויות בולטות העומדות מאחורי ארגוני-העל המכוונים ומארגנים את פרויקט המשטים התבטאו אף הם אודות האסטרטגיה החדשה. הוידה עראף, הדמות הבולטת בהתארגנות Free Gaza Movement (FGM ), התבטאה (הארץ, 4 בנובמבר 2011), כי  הספינות הבאות תשלחנה בצורה מאורגנת "גל אחר גל"  ) זהו כנראה מקור השםWaves to Gaza"     Freedom "). רמי עבדו , דובר מטעם הקמפיין האירופאי להסרת המצור מעל רצועת עזה (ECESG ) אמר, כי שתי הספינות הן רק "שיגור ראשון" שבעקבותיו יבואו משטים נוספים (רדיו צוות אלקדס, 3 בנובמבר 2011).

12. בעוד מנהיגי פרויקט המשטים נערכים להמשך שיגור כלי שיט, שמטרתם לאתגר את ישראל ולהגיע ללא אישורה לרצועה, נכנסה לשגרה הגעת שיירות סיוע מבריטניה וממקומות נוספים דרך מעבר רפיח, בתיאום עם מצרים וללא הפרעה מצד ישראל (למרות החשד כי שיירות אלו משמשות גם כערוץ העברת כספים עבור חמאס)4.

13. במסגרת זאת נכנסה שיירת הסיוע "מיילים של חיוכים 7" ב-4 בנובמבר 2011 לרצועת עזה . חלקה הראשון של השיירה כלל 113 פעילים ממדינות שונות ו- 11 אמבולנסים וסיוע רפואי. חלקה השני נמצא עתה בדרכו והוא כולל 21 אמבולנסים, כלי רכב עבור נכים ותרופות. עצאם יוסף, הדובר הרשמי של השיירה  העומד בראש קרן אינטרפאל הבריטית (המסייעת לחמאס) הדגיש את ההקלות שניתנו לשיירה על ידי שלטונות מצרים (ופא, 4 בנובמבר 2011)

אפריל 2012: המטס-הגעת פעילים פרו-פלסטינים נמל התעופה בן גוריון ומשם ליהודה ושומרון

14. ארגונים פרו-פלסטינים שעמדו מאחורי מטס המחאה הקודם (8 ביולי 2011) מתכוונים לארגן מטס נוסף של פעילים לנמל התעופה בן-גוריון בנתיבי התעופה האזרחיים בסמיכות זמנים ל-15 אפריל 2012 (תקופת חג הפסחא). בכוונת המארגנים לנחות בנמל התעופה ומשם להמשיך ליהודה ושומרון על מנת להשתתף במה שמכונה "פרויקט חינוכי". אולם מטרתם המרכזית הינה פוליטית ולא חינוכית. על פי האתר של  המארגנים בכוונתם "לאתגר שוב את מדיניות ישראל הפועלת לבידוד יהודה ושומרון".

15. המשתתפים מבקשים לעבור בשדה התעופה בן-גוריון "ללא עיכובים" ולהמשיך מיד ליהודה ושומרון.  הכוונה היא לארגן כאלף איש מרחבי העולם. בין החתומים על היוזמה הארכיבישוף דזמונד טוטו, רוני קסרילס, שר המודיעין לשעבר של דרום אפריקה, נועם חומסקי, עבד אלפתאח אבו סרור, מנהל מרכז אלרואד בבית לחם ופעילים נוספים (אתר Beinvenueenpalestne , 30 באוקטובר 2011).

16. זהו ניסיון שני מסוגו לשגר קבוצה גדולה של פעילים פרו-פלסטינים מרחבי העולם לעבר ישראל ויהודה ושומרון בנתיבי התעופה האזרחיים. ב-8 ביולי 2011 אמורה הייתה להתקיים מחאה מתוקשרת בנמל התעופה בן-גוריון במהלכה אמורים היו להגיע כמה מאות פעילים ממערב אירופה (בדגש על צרפת) ומארה"ב, שהיו אמורים להגיע למקום ומשם לצאת ליהודה ושומרון. המופע סוכל ברובו על ידי ישראל, מדינות המוצא של המפגינים וחברות התעופה השונות. ניתן להניח, כי המארגנים ינסו להקשות הפעם על פעולות המנע של הגורמים השונים.

מרץ 2012: תהלוכות לעבר גבולות ישראל

17. ארגונים ופעילים אנטי-ישראלים ברחבי העולם, חלקם משתייכים לארגונים הנוטלים חלק במתקפת הדה-לגיטימציה נגד ישראל מעלים רעיונות לנסות ולשכפל את אירועי "יום הנכבה" של השנה הקודמת (מאי 2011 ), שבמרכזם עמדה "הצלחה" לפרוץ למג’דל שמס.

18. במסגרת זאת "מתגלגל" רעיון לפיו במהלך חודש מרץ 2012 תשוגרנה  מספר שיירות, ממקומות שונים בעולם, במטרה מוצהרת "להגיע לירושלים". "נקודת תורפה" מרכזית בביצוע רעיון זה הינה הסתייגות אפשרית מצד  המדינות הערביות להתיר קיומן של צעדות שכאלה, שכפי שהוכח טומנות פוטנציאל הסתבכות אלימה עם ישראל. מנגד, עשויים המארגנים לנסות ולנצל את הואקום השלטוני במדינות ערביות כמו סוריה ואת האווירה האנטי-ישראלית במדינות כמו ירדן ומצרים, על מנת לפעול משטחן לעבר ישראל.

פעילות נוספת

19. במקביל נמשכת הפעילות ה"שגרתית" האנטי-ישראלית ברחבי העולם במתווים השונים המתבצעת במסגרת מתקפת הדה-לגיטימציה (פעילות תעמולתית, לוחמה משפטית קמפיין BDS להחרמת ישראל). כך למשל:

א. התארגנות הנקראת Activities In Palestine יוזמת קמפיין בשם Occupy Zionist Embassies הקורא להשתלטות על שגרירויות ישראל ברחבי העולם ב-11 בנובמבר 2011. בשלב זה (9 בנובמבר) קובלים המארגנים, שאין הענות מספקת לאירוע .

ב. אירוע נוסף המתוכנן לשבוע שבין 16-9 בנובמבר הוא "שבוע [הפעילות] נגד חומת האפרטהייד", קרי-שבוע מחאות נגד גדר הביטחון, שיתקיים במדינות שונות ברחבי העולם.

 


1 ראו לקט מידע מה-30 באוגוסט 2011:  "ניתוח ארבעה אירועים תודעתיים בחודשים מאי-יולי 2011: רקע, מאפיינים ומסקנות.

2 במסגרת אירועי "יום הנכבה" (15 במאי 2011) התקיימה תהלוכה לעבר גבול ירדן-ישראל, שכונתה "תהלוכת השיבה". משתתפיה שכללו פלסטינים, ירדנים ואף משלחת אסלאמית מתורכיה, יצאו מכראמה לעבר גשר אלנבי, הם סרבו למלא אחר הנחיית כוחות הביטחון הירדניים, ניסו לפרוץ לעבר הגבול והתעמתו עם כוחות הביטחון. מפגין אחד נהרג וכמה עשרות נפצעו.

3 להרחבה ראו פרסום מרכז המידע מה-4 בנובמבר 2011: "משט נוסף לרצועת עזה: שתי ספינות ועליהן כ-27 אנשים, וביניהם פעילים פרו-פלסטינים, פעילים חברתיים ואנשי תקשורת, הפליגו  ב-2 בנובמבר מתורכיה לרצועה  במגמה לאתגר את הסגר הימי, שמטילה ישראל על הרצועה. זאת למרות שהקהילה הבינלאומית הכירה בלגיטימיות של הסגר ודו"ח פאלמר קבע, כי הוא צעד בטחוני לגיטימי העומד בקנה אחד עם החוק הבינלאומי".

4 להרחבה ראו פרסום מרכז המידע מה-3 באוגוסט 2011: "בכירים ב"אינטרפאל", קרן בריטית המסייעת לחמאס, שהוצאה מחוץ לחוק בישראל ובארה"ב, ממלאים תפקיד מרכזי בשיגור שיירות סיוע לרצועה המכונה "מיילים של חיוכים". גם ארגונים בדרום אפריקה, המשתייכים ל"קואליציות הצדקה" (ארגון-גג של קרנות אסלאמיות המסייעת לחמאס), מעורבים בשיגות השיירות. להערכתנו, שיירות אלו, המוצגות כמיזם הומניטארי, משמשות גם כערוץ להעברת כספים עבור חמאס".

לראש העמוד