כמה פעילי טרור בולטים, שהשתחררו במסגרת עסקת שליט, הביעו נכונות לשוב לדרך הטרור (ה”התנגדות”).

אתר גדודי עז אלדין אלקסאם, 21 באוקטובר 2011

אתר גדודי עז אלדין אלקסאם, 21 באוקטובר 2011

מפגן, שערכה הזרוע הצבאית של חמאס, לכבוד המחבלים המשוחררים ב-21 באוקטובר ברצועת עזה

מפגן, שערכה הזרוע הצבאית של חמאס, לכבוד המחבלים המשוחררים ב-21 באוקטובר ברצועת עזה

אחלאם תמימי

אחלאם תמימי

חסאם בדראן במסיבת עיתונאים במצרים לאחר השחרור(www.ekhbaryat.net)

חסאם בדראן במסיבת עיתונאים במצרים לאחר השחרור(www.ekhbaryat.net)

יחיא סנואר נואם בפני באי העצרת ברצועת עזה

יחיא סנואר נואם בפני באי העצרת ברצועת עזה


אתר גדודי עז אלדין אלקסאם, 21 באוקטובר 2011
לוגו וכרזה של גדודי עז אלדין אלקסאם לרגל עסקת האסירים (אתר גדודי עז אלדין אלקסאם, 21 באוקטובר 2011). בלוגו ובכרזה מובלטים המסרים של השימוש בכוח הנשק להשגת המטרות הפלסטיניות ובכלל זה שחרור האסירים.

כללי

1. בחודש שחלף מאז מימושה של עסקת גלעד שליט הביעו מספר אסירים משוחררים, חלקם פעילי טרור בולטים, שהיו מעורבים בפיגועי תופת רבי-נפגעים בישראל, את נכונותם לשוב לדרך הטרור. כמה מהמחבלים המשוחררים הצטרפו לקריאות ראשי חמאס, ולרחשי הלב של הציבור הפלסטיני, וקראו לחטוף חיילים ישראלים נוספים כ"קלפי מיקוח" לשם שחרור כל האסירים הפלסטינים, שבידי ישראל.

2. מספר הפעילים שהתבטאו ברוח זאת אינו מייצג את כלל המשוחררים ולא ברור לנו עד כמה כל אחת מההתבטאויות אכן משקפת נכונות אוטנטית לשוב ולהשתלב בביצוע פיגועים. מכל מקום, על רקע ניסיון העבר של שיבת מחבלים משוחררים למעגל הטרור, ועל רקע עברם של חלק מהדוברים, ניתן להניח, כי לפחות חלק מההתבטאויות הללו משקפות נכונות אמיתית לשוב לדרך הטרור. לפיכך, אוכלוסיית המשוחררים (במיוחד ביהודה, שומרון ובחו"ל) עלולה להערכתנו להיתפס ע"י ארגוני הטרור כמאתר נוח לגיוסים בעתיד1.

3. ההתבטאויות של האסירים המשוחררים, הנהנים מיוקרה רבה בחברה הפלסטינית, השתלבו היטב בקמפיין התקשורתי של חמאס שליווה את השחרור. התבטאויות בכירי חמאס, וקבלת הפנים לאסירים המשוחררים, הציגו את השחרור כ"ניצחון עצום והישג היסטורי". הם נוצלו לקיום מפגני כוח צבאיים, לנאומים בהם הודגשה הצלחת דרך ה"התנגדות" (הטרור) על פני דרך המו"מ, ולהבלטת המסר של הנחישות לבצע חטיפות ישראלים על מנת לשחרר את כל שאר האסירים. קמפיין זה שבמסגרתו ניכסה לעצמה חמאס את ההישג בלט בעיקר ברצועת עזה בעוד שביהודה ושומרון פעלה הרשות הפלסטינית להכלת מפגני התמיכה בחמאס.

מפגן, שערכה הזרוע הצבאית של חמאס, לכבוד המחבלים המשוחררים ב-21 באוקטובר ברצועת עזה
מפגן, שערכה הזרוע הצבאית של חמאס, לכבוד המחבלים המשוחררים ב-21 באוקטובר ברצועת עזה
(אתר עז אלדין אלקסאם, 22 באוקטובר 2011).

4. למרות שבשטח פעלה הרשות הפלסטינית להכלת מפגני התמיכה בחמאס, הרי שבמישור ההסברתי נוצל השחרור לשם טיפוח הנראטיב של הזדהות עם האסירים ללא הבדל לגבי שייכותם הארגונית. במסגרת זו בלטה תוכנית בערוץ הטלוויזיה של הרשות הפלסטינית בשם "בביתו של איש המאבק" במסגרתה התקיים ביקור הוקרה בביתו של המחבל האסיר עבאס אלסיד (פעיל חמאס מטול כרם, מבכירי חמאס שישראל סירבה לשחררם, אשר עמד מאחורי הפיגוע במלון "פארק" בנתניה, שגרם ל-30 הרוגים וכ-144 פצועים ובעקבותיו יצאה ישראל למבצע "חומת מגן"). בתוכנית התראיינו בבית משפחת אלסיד שתי אסירות ששוחררו בעסקה האחרונה, אשר תיארו את "פועלו" של אלסיד כדוגמא וכמופת.

דוגמאות להתבטאויות של מחבלים משוחררים, שהביעו נכונותם לשוב לדרך הטרור

5. להלן כמה התבטאויות של פעילי טרור בולטים בהם הם הביעו נכונותם לשוב לדרך הטרור:

א. אחלאם תמימי:

 1. ירדנית תושבת ראמללה, שמצאה מקלט בירדן לאחר השחרור. תמימי הייתה זו שהסיעה את המחבל המתאבד, אשר ביצע את פיגוע ההתאבדות במסעדת "סבארו" בירושלים (15 הרוגים וכ-100 פצועים) ועסקה באיסוף מודיעין לקראת הפיגוע. בראיון שקיימה בכלא עם התקשורת הישראלית היא סירבה להביע חרטה על מות אזרחים חפים מפשע במסעדת "סבארו".

 2. בראיון מצולם שנערך עימה עבור אתר חמאס ב-26 באוקטובר 2011, נשאלה תמימי האם תשוב לבצע פיגוע דומה אם הנסיבות תאפשרנה זאת. היא ענתה "כן" והוסיפה: "אעשה זאת שוב, שכן הפעולה הזו נעשתה בשיקול דעת, מתוך השתכנעות [בצדקת הדרך] ואמונה באללה, ישתבח ויתעלה, שכן לוחם הג’האד [מג’אהד] תמיד מצפה למות קדושים [שהאדה], למאסר או להצלחה…אני נאסרתי, עברתי קושי זה והשתחררתי. למה לי להתחרט?!!". www.youtube.com) ).

 3. במהלך ראיון לתקשורת הירדנית הדגישה תמימי כי ה"התנגדות" היא הדרך היחידה ל"שחרור" וכי ישראל אינה מכירה שפה מלבד כוח (אלדסתור, 27 באוקטובר 2007). בראיון אחר היא ציינה, שהיא לא תתחרט לעולם על השתתפותה בפיגוע שביצעה ("סבארו") (סוכנות עמון, 19 באוקטובר 2011).

אחלאם תמימי
אחלאם תמימי : “למה לי להתחרט?!!”. (www.youtube.com)

ב. חסאם בדראן עאטף עלי:

 1. ראש הזרוע הצבאית של חמאס בשומרון, אשר נעצר במהלך מבצע "חומת מגן", באפריל 2002, והיה מעורב בתכנון הפיגועים במלון "פארק" בנתניה (30 הרוגים וכ-144 פצועים) במועדון הלילה בדולפינריום בתל אביב (21 הרוגים וכ-83 פצועים) ובמסעדת "סבארו" בירושלים (15 הרוגים כ -110 פצועים).

 2. חסאם בדראן, שהפך לאחר השחרור לדובר האסירים המשוחררים שגורשו מיהודה ושומרון, כינה את המחבלים המשוחררים "שגרירי ההתנגדות". הוא טען במסיבת עיתונאים במצרים, כי ערב השחרור ניסו הישראלים להכריח את האסירים המשוחררים לחתום על מסמך בו יתחייבו לזנוח את מה שמכונה "טרור". לטענתו: "כולנו סירבנו להוראה זו, עד ש"הכיבוש" ניכנע ונאלץ לוותר על דרישה זו ברגעים האחרונים" (www.ekhbaryat.net) .

חסאם בדראן במסיבת עיתונאים במצרים לאחר השחרור(www.ekhbaryat.net)
חסאם בדראן במסיבת עיתונאים במצרים לאחר השחרור
(www.ekhbaryat.net)

ג. יחיא סנואר אבראהים חסן :

 1. בכיר בחמאס, ממקימי גדודי עז אלדין אלקסאם, הזרוע הצבאית של חמאס. ייסד את מנגנון הביטחון של חמאס בעזה. היה מעורב בחטיפתו וברציחתו של נחשון וקסמן ז"ל בביר נבאלה בשנת 1994.

 2. יחיא סנואר התחייב "לפעול ברצינות" כדי לשחרר את כלל האסירים, "לא משנה מה יהיה המחיר" (www.dakahla.com) . בהתבטאות אחרת במהלך עצרת קבלת פנים ברצועה ב-18 באוקטובר אמר יחיא סנואר כי הוא מעדיף לחיות כלוחם ולמות כלוחם. הוא הדגיש שאזהרת ראש ממשלת ישראל למשוחררים מפני שיבה ל"התנגדות", לא תגרום לאסירים המשוחררים להפסיק לפעול (אתר צפא, 19 באוקטובר 2011).

יחיא סנואר נואם בפני באי העצרת ברצועת עזה
יחיא סנואר נואם בפני באי העצרת ברצועת עזה
(Palestine-info , 18 באוקטובר 2011)

ד. אמנא מונא: רוצחת הנער אופיר רחום בינואר 2001, עימו קיימה קשר באמצעות האינטרנט. עם נחיתתה בתורכיה, לשם גורשה, היא הביעה נכונותה להמשיך לפעול במסגרת ה"התנגדות" (ערוץ אלג’זירה, 18 באוקטובר 2011).

ה. ופא סמיר אבראהים אלבס:

 1. מחבלת מתאבדת, חברת פתח גדודי חללי אלאקצא, שניסתה לפוצץ עצמה במעבר ארז ב-20 ביוני 2005 באמצעות גרביונים ובהם חומר נפץ. בחקירתה מסרה, כי היא שוגרה ע"י הארגון לבצע פיגוע התאבדות בבית חולים בישראל, במקום הומה אדם. בראיון לערוץ 10 היא ציינה שמאז היותה ילדה קטנה היא ביקשה למות למען אללה וכי חלומה היה ונשאר להיות שהידית (ערוץ 10, 20 ביוני 2005).

 2. ופא אלבאס, הצהירה, כי אם היא תתבקש לבצע פיגוע התאבדות היא לא תהסס. לדבריה היא מחויבת להמשיך בדרך ה"התנגדות", שהינה הדרך היחידה למיגור ה"כיבוש הישראלי" (אלקדס, 20 באוקטובר 2011).

ו. נאא’ל אלברע’תי, זקן האסירים, הורשע ב-1978 ברצח קצין צה"ל ליד התנחלות חלמיש ונידון למאסר עולם. הוא אמר כי שחרורו ושחרור מאות אסירים הם הוכחה להצלחת "דרך ההתנגדות", שלדבריו גברה על "דרך ההסכמים" (אלרסאלה. נט, 18 באוקטובר 2011).

קריאות לביצוע חטיפות נוספות

6. כמה מהאסירים המשוחררים הצטרפו להצהרות ראשי חמאס, ולקריאות שנשמעו ברחוב הפלסטיני, לבצע חטיפות נוספות של ישראלים על מנת לשחרר את כל האסירים הפלסטינים שבבתי הכלא הישראלים. להלן כמה דוגמאות:

 1. יחיא סנואר, בכיר חמאס, נאם בטקס קבלת הפנים המרכזי בעזה לאסירים המשוחררים. בנאומו הוא קרא לגדודי עז אלדין אלקסאם להמשיך ולפעול לשחרורם של כל האסירים הפלסטינים שבידי ישראל (ערוץ אלאקצא, 18 באוקטובר 2011).

 2. ופאא’ אלבס, מחבלת מתאבדת, קראה לפלסטינים "לחטוף כל שנה גלעד שליט נוסף" כדי לשחרר את כל האסירים www.qaweim.com) ).

 3. ד"ר עבד אלעזיז עמרו, חבר ההתארגנות ששיגרה את המחבל המתאבד שפוצץ עצמו בבית הקפה "הלל" בירושלים, ציין בפני קהל רב באוניברסיטה האסלאמית בעזה, כי דרך החטיפות הוכיחה את עצמה, ושכנעה את כולם שהיא הדרך היחידה לשחרר אסירים. הוא קרא לאסירים שנותרו בכלא להתאזר בסבלנות באומרו כי בקרוב הם יתבשרו על שחרורם  (www.qaweim.com) .

 4. נצר יתאימה, שהיה מעורב בשיגורו של המחבל המתאבד לפיגוע רב הנפגעים במלון "פארק" בנתניה, הצהיר בראיון עם שחרורו, כי "את האסירים יש לשחרר אך ורק בכוח" (www.youtube.com) .

 


1 אסמאעיל הניה, ראש ממשל חמאס בעזה רמז על כך, בהצהירו כי ישראל ביצעה טעות אסטרטגית בכך שגירשה חלק מהאסירים לחו"ל. שכן, לטענתנו, "הם היו וימשיכו להיות [כוח] סיוע אסטרטגי לפלסטין" בהזכירו את גירוש פעילי חמאס למרג’ אלזהור בימי ממשלת רבין (www.alfath-mus.com ).

 

לראש העמוד