חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (30 בנובמבר – 6 בדצמבר 2011)

אבו מאזן וראש האופוזיציה ציפי לבני בפגישה בעמאן ( ופא,  1 בדצמבר 2011)

אבו מאזן וראש האופוזיציה ציפי לבני בפגישה בעמאן ( ופא, 1 בדצמבר 2011)

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הנגב המערבי

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הנגב המערבי

ירי הרקטות בשנה האחרונה

ירי הרקטות בשנה האחרונה

ירי פצצות מרגמה בשנה האחרונה

ירי פצצות מרגמה בשנה האחרונה

קטיף תות שדה ברצועת עזה (Palestine-info, 4 בדצמבר 2011)

קטיף תות שדה ברצועת עזה (Palestine-info, 4 בדצמבר 2011)

ח'ליל אלחיה

ח'ליל אלחיה


אבו מאזן וראש האופוזיציה ציפי לבני בפגישה בעמאן ( ופא,  1 בדצמבר 2011)

אבו מאזן וראש האופוזיציה ציפי לבני בפגישה בעמאן ( ופא, 1 בדצמבר 2011)

עיקרי המסמך

השבוע נורתה רקטה אחת מרצועת עזה לנגב המערבי. ובאשר ללבנון-  ארגון גדודי עבדאללה עזאם, ארגון המזוהה עם הג’האד העולמי, פרסם הודעה כי הוא אינו אחראי לירי הרקטות לעבר הגליל המערבי בליל 29-28 בנובמבר (לאחר שקודם לכן, בעקבות הירי, פורסמה נטילת אחריות של הארגון לירי).

סוכנות רויטרס ועיתון הארץ, המסתמך על מקורות פלסטינים, דיווחו כי פעילי חמאס נוטשים את המפקדה הראשית בדמשק ובמקביל בוחנת חמאס חלופות במדינות ערביות אחרות. חמאס ממשיכה להכחיש את הפרסומים הללו וטוענת , כי הם מהווים "ניסיון כושל" לגרום למתיחות ביחסים בינה לבין סוריה.  

בכירים בחמאס הביעו שביעות רצון מניצחון תנועת האחים המוסלמים, תנועת האם של חמאס, בבחירות במצרים. ניצחונם הוצג כמשרת את האינטרס של חמאס וככזה שיוביל להעמקת התמיכה של מצרים בעניין הפלסטיני.

אירועים בולטים בדרומה של ישראל

ירי רקטות לעבר ישראל

במהלך השבוע (29 בנובמבר) אותרה נפילה של רקטה אחת סמוך לגדר הביטחון בשטח השיפוט של המועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הנגב המערבי 1

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הנגב המערבי

ירי הרקטות בשנה האחרונה

ירי הרקטות בשנה האחרונה

ירי פצצות מרגמה בשנה האחרונה

ירי פצצות מרגמה בשנה האחרונה

יהודה ושומרון

אירועים בשטח

 גם השבוע המשיכו כוחות הביטחון הישראלים בפעילות סיכול ומנע ברחבי יהודה ושומרון. במסגרת זו בוצעו מעצרים של חשודים בפעילות טרור והוחרמו אמצעי לחימה. נמשכת התופעה של יידוי אבנים והשלכת בקבוקי תבערה לעבר כוחות הביטחון וכלי רכב ישראליים.

 להלן מספר אירועים בולטים:

  • ב-1 בדצמבר – כ-200 פלסטינים התקהלו סמוך לבית אומר (דרומית מערבית לבית לחם) וידו אבנים לעבר כוחות הביטחון. כוחות הביטחון השיבו לעברם באמצעים לפיזור הפגנות. לא היו נפגעים (דובר צה"ל, 1 בדצמבר 2001).

  • ב-3 בדצמבר – חיילי צה"ל מצאו סכין על גופו של פלסטיני בצומת ג’ת (מערבית לשכם). הסכין הוחרמה (דובר צה"ל, 3 בדצמבר 2011).

  • ב3 בדצמבר – כ-15 מתיישבים ישראלים יידו אבנים לעבר כלי רכב פלסטינים סמוך לחוות גלעד (דרומית לשכם) לא היו נפגעים. נגרם נזק לשלושה כלי רכב פלסטינים וכלי רכב ישראלי (דובר צה"ל, 3 בדצמבר 2011).

ההתפתחויות ברצועת עזה

המצב במעברים

במהלך חודש נובמבר עברו סה"כ 5,390 משאיות סחורה לרצועת עזה (כ-150,000 טונות) במעבר כרם שלום. זאת, לעומת 3,939 משאיות שעברו במהלך חודש אוקטובר (מתאם הפעולות בשטחים, 5 בדצמבר 2006).

קטיף תות שדה ברצועת עזה (Palestine-info, 4 בדצמבר 2011)
 קטיף תות שדה ברצועת עזה ( 4 בדצמבר 2011, Palestine-info,)

כוונת להקלות במעבר רפיח

 על פי מקורות מצריים בכירים מתגבשות עתה תוכניות, שיכנסו לתוקפן תוך מספר שבועות, שנועדו להקל על העוברים לרצועת עזה במעבר רפיח. במסגרת זאת יוסרו מהרשימה שמות של אזרחים רבים שעד כה נאסרה כניסתם. לדברי אותם מקורות משקפות ההקלות את המדיניות המצרית החדשה, שלאחר המהפכה  (פאל-טודיי, 1 בדצמבר 2011).

יחסי חמאס עם מצרים וסוריה

חמאס מעודדת מתוצאות מערכת הבחירות במצרים

 בכירי חמאס שואבים עידוד מהתוצאות הראשוניות של מערכת הבחירות במצרים המצביעות על ניצחון תנועת האחים המוסלמים, תנועת האם של חמאס.  אחמד בחר, המשנה ליו"ר המועצה המחוקקת מטעם חמאס, אמר כי הבעיה הפלסטינית נמצאת בתקופת פריחה בצל המהפכות הערביות המביאות לעליית התנועות האסלאמיות. לדבריו הכוחות האסלאמיים והלאומיים, אשר מובילים את הבחירות ביותר ממדינה ערבית אחת, יחזקו את העניין הפלסטיני  (פלסטין, 4 בדצמבר 2011).

 להלן מספר התבטאויות נוספות בנושא:

  • עאטף עדואן, ראש וועדת הכלכלה מטעם חמאס במועצה המחוקקת אמר, כי ניצחון האסלאמיים בבחירות מחזק את היחסים בין מצרים ל"פלסטין" ובפרט עם חמאס. לדבריו, המצור על רצועת עזה והסכם מעבר רפיח יזכו לעדיפויות של כל ממשלה מצרית שתקום (אלרסאלה.נט, 1 בדצמבר 2011).

  • מוסא אבו מרזוק, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, אמר, כי ניצחון האסלאמיים ישיב את תפקיד מצרים לעמדת תמיכה בעניין הפלסטיני והוא משרת את האינטרס של חמאס, שהוא גם האינטרס הפלסטיני. לדבריו יחסי מצרים חמאס התהדקו מאז המהפכה שכן מבארכ בעת כהונתו, לא נתן אמון בחמאס בגלל קשריה עם תנועת האחים המוסלמים.   (פלסטין אליום, סוכנות פארס, 2 בדצמבר 2011).

פעילי חמאס עוזבים את המפקדה בדמשק

 על פי פרסומים בתקשורת ובכלל זה סוכנות רויטרס, כמה עשרות פעילי חמאס ומשפחותיהם עזבו בשבועות האחרונים את דמשק ושבו דרך מצרים לרצועת עזה. על פי הדיווח ברויטרס מפקדת חמאס בדמשק, אשר מנתה בעבר כמה מאות פעילים, מונה עתה כמה עשרות בודדות בלבד. יציאת הפעילים מדמשק הואצה לאחר שהליגה הערבית החליטה להחרים את סוריה. סוכנות רויטרס מצטטת הערכה לפיה למרות שחמאס חייבת לסוריה רבות היא אינה רוצה למצוא עצמה "בצד הלא נכון של דעת הקהל הכלל-ערבית" (רויטרס, 4 בדצמבר 2011). על פי דיווח בעיתון הארץ, המסתמך על "מקורות פלסטינים", נוטשת מפקדת חמאס בדמשק את סוריה ובמקביל בוחנת כמה חלופות במדינות ערביות אחרות (הארץ, 5 בדצמבר 2011).

 ראשי חמאס הכחישו את הפרסומים אודות העזיבה. עזת אלרשק, חבר הלשכה המדינית של חמאס אמר, כי הפרסומים הם "שקריים ומשוללי כל יסוד" לדבריו לא חל שינוי במצבת העובדים במשרדי חמאס בסוריה (פאל טודיי, 5 בדצמבר 2011). פוזי ברהום, דובר חמאס אמר, כי חמאס ממשיכה לפעול בסוריה כרגיל ואינה מחפשת חלופה לאירוח הלשכה המדינית. לדבריו, כל הידיעות הללו הינן "ניסיון כושל" לגרום למתיחות ביחסים בין חמאס לסוריה (אלרסאלה.נט, 5 בדצמבר 2011).

יחסי חמאס-פתח

הפיוס בין פתח לחמאס

 לאחר פגישת אבו מאזן וח’אלד משעל בקהיר נמשך תהליך ההידברות כשעל הפרק עומד עתה כינוס הארגונים הפלסטינים  בקהיר (20 בדצמבר) וההכנות לקראת קיום בחירות ב-5 במאי 2012.

כינוס הארגונים הפלסטינים  בקהיר ב-20 בדצמבר

לאחרונה החלה מצרים לשלוח הזמנות לארגונים הפלסטינים על מנת לקיים מפגשים דו-צדדיים לקראת הפגישה של כלל הארגונים הפלסטינים, המיועדת להתקיים ב-20 בדצמבר (פאל פרס, 30 בנובמבר 2011). ח’ליל אלחיה חבר הלשכה המדינית של חמאס אמר, כי חמאס היא זו אשר לחצה על מצרים לזמן את הארגונים הפלסטינים (קדספרס, 1 בדצמבר 2012).

ח'ליל אלחיה
ח’ליל אלחיה ( 3 בדצמבר 2011, http://www.hamasinfo.net)

 במסגרת זאת הגיע לקהיר, בהזמנת ההנהגה המצרית, רמצ’אן שלח, מזכיר ארגון הג’האד האסלאמי בפלסטין, בראש משלחת של הארגון. שלח עודכן על ידי המצרים לגבי תוצאות פגישת אבו מאזן וח’אלד משעל. לדברי רמצ’אן שלח כמה סוגיות שעלו במהלך הפגישה דורשות הבהרה כמו למשל שאלת ה"התנגדות העממית" (אלחיאת, 1 בדצמבר 2011). ערב עזיבתם את קהיר, הביעו נציגי המשלחת נכונות מלאה לסייע לפיוס כל עוד תילקח בחשבון "השקפתו הייחודית" של הג’האד האסלאמי בפלסטין בנושא ההתנגדות (קרי, הטרור) והסירוב להכיר בישראל תוך שלילת הסכם אוסלו (אלחיאת, 3 בדצמבר 2011).

 במקביל מסר רזק ערוק, חבר  הלשכה המדינית של וועדות ההתנגדות העממית, כי ארגונו קיבל הזמנה מטעם המודיעין הכללי המצרי לערוך מפגש דו-צדדי בקהיר (פאל טודיי, 30 בנובמבר 2011). גם החזית העממית, חזית השחרור הפלסטינית וחזית המאבק העממי קיבלו הזמנות דומות (פאל פרס, 30 בנובמבר 2011).

הידברות סביב הקמת ממשלת מעבר וקיום הבחירות

 צלאח אלברדאויל, פעיל חמאס ברצועה, מסר, כי תאריך הבחירות שנקבע במהלך הפגישה בין אבו מאזן לח’אלד משעל הוא 5 במאי 2012. מועד זה יאושר סופית בפגישת הארגונים הפלסטינים בקהיר ואז גם תובהר סוגיית השתתפותם בבחירות. בארדויל קרא להקמת ממשלת אחדות לאומית ללא קשר לזהות המנצח בבחירות (אלרסאלה.נט 30 בנובמבר 2011).  

 עזאם אלאחמד, חבר הועד המרכזי של פתח אמר כי הארגונים הפלסטינים יפגשו בקהיר    ב-22 בדצמבר על מנת להרכיב ממשלה חדשה של טכנוקרטים עצמאיים, שתפקידה יהיה לפקח על הבחירות  הצפויות להתקיים במאי 2012. לדבריו, בשלב הראשון יוקם מנגנון משטרה ומנגנון הגנה אזרחית כדי לסייע לפקח על הבחירות שאר המנגנונים יוקמו בהמשך בשיתוף פעולה עם מצרים והליגה הערבית (מען, 30 בנובמבר 2011).

 מחמוד אלזהאר, חבר הלשכה המדינית של חמאס המתמיד בנקיטת עמדה ספקנית לגבי סיכויי הפיוס, אמר כי הפיוס לא יתממש מכיוון שאבו מאזן מבקש לדחותו או לא להוציאו אל הפועל כלל . לדבריו הדרישה לקיים בחירות במאי 2012 אינה מעשית מה גם שקיימות, מעבר לנושא הבחירות, עוד בעיות סבוכות רבות אחרות. בראייתו המכשול העיקרי הוא "ההימור של אבו מאזן על הציר הישראלי-אמריקאי" המטיל וטו על הפיוס (אלשרק אלאוסט, 30 בנובמבר 2011).

המאבק המדיני

פעילות הרשות הפלסטינית מול שליחי ה”רביעייה”

 אבו מאזן, יו"ר הרשות הפלסטינית, הגיש לאחרונה לשליחי ה"רביעייה" הצעה חדשה בנושא מתווה גבולות המדינה הפלסטינית וסידורי הביטחון עם ישראל. נמר חמאד, יועצו של אבו מאזן, הבהיר כי ההצעה שהוגשה בסוגיית הגבולות כוללת נכונות לחילופי שטחים בהיקף של 1.9%, בהתאם להצעה שנדונה עם ממשלת אולמרט במסגרת תהליך אנאפוליס. (אלחיאת אלג’דידה, 2 בדצמבר 2011).

 צאא’ב עריקאת חבר צוות המשא ומתן הפלסטיני, אמר כי במסגרת השיחות עם ה"רביעייה" דרשו חברי צוות המשא ומתן הפלסטיני לפעול ליישום רעיון הקמת שתי מדינות בגבולות 1967 וציינו כי הם מסכימים לקבל את הצבתו של כוח זר בגבול עם ישראל בתמורה לנסיגה מלאה של ישראל מהשטחים הפלסטינים (אלחיאת אלג’דידה, 2 בדצמבר 2011).

העברת כספי המיסים לרשות הפלסטינית

 ראש הממשלה הישראלי בנימין נתניהו הורה (30 בנובמבר ) להעביר את כספי המיסים לרשות הפלסטינית  בעקבות פגישה של פורום של שמונה שרים (משרד החוץ, 30 בנובמבר 2011).סלאם פיאצ’ ראש הממשלה של הרשות הפלסטינית אמר כי הרשות נמצאת במשבר כלכלי "הגדול ביותר מאז הקמתה". לדבריו המטרה העליונה כרגע של הרשות היא להבטיח שישראל לא תקפיא את העברת כספי המיסים הפלסטינים פעם נוספת  (AP , 1 בדצמבר 2011).

פגישת אבו מאזן עם ציפי לבני

 אבו מאזן, יו"ר הרשות הפלסטינית קיים פגישה בעמאן עם ציפי לבני ראש האופוזיציה בכנסת ויו"ר מפלגת קדימה. במסגרת הפגישה שב והבהיר אבו מאזן, כי המשא ומתן והשלום מהווים הדרך היחידה מבחינתו ליישומו של רעיון הקמת שתי מדינות על בסיס גבולות 1967 והגעה להסכמה בסוגיות הליבה. עוד הוסיף כי פניית הרשות הפלסטינית למוסדות האו"ם לא נועדה לבודד את ישראל אלא לקדם ולבסס את רעיון שתי המדינות (אלאיאם, 1 בדצמבר 2011).

ירי רקטות לצפון ישראל – עדכון

 בעקבות ירי הרקטות לצפון ישראל בליל 29-28 בנובמבר, דווח כי בהודעה, שנשלחה לכלי התקשורת, קיבל על עצמו ארגון גדודי עבדאללה עזאם, המזוהה עם הג’האד העולמי, את האחריות לביצוע הירי (אתר אלנשרה, 29 בנובמבר 2011). מספר ימים לאחר מכן פרסם הארגון הודעה רשמית לפיה הוא אינו עומד מאחורי ירי הרקטות ומי שביצע את הירי בפועל הינה קבוצה בעלת קשרים עם חזבאללה והמשטר הסורי (פורום רשת הג’האד העולמי, 3 בדצמבר 2011).


1 נכון ל-6 בדצמבר 2011. בסטטיסטיקה לא נכללו רקטות ופצצות מרגמה  שנפלו בשטח רצועת עזה.

 

לראש העמוד