חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (11 – 17 בינואר 2012)

קבלת פנים לאסמאעיל הניה עם שובו לרצועת עזה מסבב ביקורים במדינות ערביות/מוסלמיות

קבלת פנים לאסמאעיל הניה עם שובו לרצועת עזה מסבב ביקורים במדינות ערביות/מוסלמיות

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הנגב המערבי

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הנגב המערבי

ירי הרקטות בשנה האחרונה

ירי הרקטות בשנה האחרונה

ירי פצצות מרגמה בשנה האחרונה

ירי פצצות מרגמה בשנה האחרונה

ירי רקטות של וועדות ההתנגדות בעממית לעבר ישראל ב-29 בדצמבר 2011

ירי רקטות של וועדות ההתנגדות בעממית לעבר ישראל ב-29 בדצמבר 2011

כרזה לקראת שובו של אסמאעיל הניה לרצועת עזה

כרזה לקראת שובו של אסמאעיל הניה לרצועת עזה

Palestine-info 14 בינואר 2012

Palestine-info 14 בינואר 2012

צלאח ברדאויל

צלאח ברדאויל

שיירת מיילים של חיוכים הגיע לרצועת עזה

שיירת מיילים של חיוכים הגיע לרצועת עזה


קבלת פנים לאסמאעיל הניה עם שובו לרצועת עזה מסבב ביקורים במדינות ערביות/מוסלמיות

קבלת פנים לאסמאעיל הניה עם שובו לרצועת עזה מסבב ביקורים במדינות ערביות/מוסלמיות

(11 בינואר 2012, PALDF)

עיקרי המסמך

לאחר כשבועיים של שקט יחסי נפלו השבוע שתי רקטות בשטח ישראל. ברפיח אירעה ככל הנראה "תאונת עבודה" בביתו של פעיל בכיר בוועדות ההתנגדות העממית שגרמה למותו של פעיל בארגון ולפציעה של חמישה אנשים. בצפון השומרון נתפסו (פעם שנייה) שני פלסטינים ובידיהם עשרה מטעני צינור, יתכן לשם ביצוע פיגוע סמוך לבית הדין הצבאי בו נשפטו רוצחי משפחת פוגל מהישוב איתמר.

אסמאעיל הניה, ראש ממשל ברצועה, סיים סבב ביקורים במצרים, סודאן, תורכיה ותוניס. הביקורים הללו נועדו להדק קשריה של חמאס עם המדינות הללו ואת הלגיטימציה של ממשל חמאס. חמאס השתבחה בתוצאות החיוביות של הביקורים הללו וקבעה כי הם מסמלות את "שבירת המצור המדיני" המוטל עליה.

ב-14 בינואר נערכה פגישה שלישית בין נציגי ישראל והפלסטינים. סוכם כי בקרוב תתקיים פגישה נוספת. הפלסטינים טוענים כי גם סבב השיחות השלישי לא הניב כל התקדמות. אבו מאזן ציין, בנאום שנשא, כי הפגישות בירדן תמשכנה רק עד ה-26 בינואר ולאחר מכן תבחן הרשות את המשך צעדיה.

אירועים בולטים בדרומה של ישראל

ירי רקטות

לאחר כשבועיים של שקט יחסי, נפלו במהלך השבוע שחלף שתי רקטות בשטח ישראל. הרקטות נפלו בשטחים פתוחים בנגב המערבי. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

סיכול פעילות חולית טרור

טנקים של צה"ל ירו לעבר חוליית מחבלים, שהתקרבה אל גדר הביטחון סמוך למחנה הפליטים אלבוריג’, שבמרכז הרצועה. כלי התקשורת הפלסטינים דיווחו על פציעתם של שני אנשים כתוצאה מהירי (צפא, אלרסאלה, 12 בינואר 2012).

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הנגב המערבי 1

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הנגב המערבי

ירי הרקטות בשנה האחרונה

ירי הרקטות בשנה האחרונה

ירי פצצות מרגמה בשנה האחרונה

ירי פצצות מרגמה בשנה האחרונה

פיצוץ בביתו של פעיל בכיר בועדות ההתנגדות העממית

 כלי התקשורת הפלסטיניים דיווחו על הרוג וחמישה פצועים בפיצוץ שאירע בביתו של זהיר אלקיסי, מזכ"ל וועדות ההתנגדות העממית ברפיח. ההרוג היה גם הוא פעיל בוועדות ההתנגדות העממית.

 בעקבות הפיצוץ פרסם הארגון הודעה בה הבהיר, כי זהיר אלקיסי לא שהה באותו זמן בביתו ולא נפגע וכי ההרוג נהרג במהלך ביצוע "חובת ג’האד".  הבית בו אירע הפיצוץ נשרף לחלוטין ואירעו בו מספר פיצוצי משנה (צפא, קדסנט, 14 בינואר 2012). ככל הנראה נגרם הפיצוץ כתוצאה מ"תאונת עבודה".

ירי רקטות של וועדות ההתנגדות בעממית לעבר ישראל ב-29 בדצמבר 2011
ירי רקטות של וועדות ההתנגדות בעממית לעבר ישראל ב-29 בדצמבר 2011
(אתר קאום של הזרוע הצבאית של וועדות ההתנגדות, 12 בינואר 2012)

יהודה ושומרון

עשרה מטעני צינור ותחמושת נתפסו במעבר סאלם

 ב-16 בינואר נעצרו שני פלסטינים שעוררו חשד במעבר סאלם, שבצפון שומרון (בכביש המוביל מצומת מגידו לג’נין). ברשות הפלסטינים נמצאו עשרה מטעני צינור, אקדח מאולתר וכ-100 כדורים (דובר צה"ל, 16 בינואר 2012).

 יוזכר, כי גם לפני כשבוע ב- 8 בינואר נמצאו באותו מקום בידי פלסטיני שניסה לעבור במעבר 11 מטעני צינור בגדלים שונים, אקדח מאולתר סכין קומנדו ותחמושת. נראה, כי בתפיסת אמצעי הלחימה סוכלו ניסיונות לבצע פיגועים סמוך לבית הדין הצבאי הנמצא במקום בו נגזר אתמול דינו של אחד המעורבים ברצח חמשת בני משפחת פוגל.2

אירועים בשטח

 כוחות הביטחון הישראלים המשיכו בפעילות סיכול ומנע ברחבי יהודה ושומרון. במסגרת זו בוצעו מעצרים של חשודים בפעילות טרור והוחרמו אמצעי לחימה. במהלך השבוע אירעו מספר עימותים בין פלסטינים וכוחות הביטחון ובין פלסטינים למתיישבים ישראליים.  כך למשל ב-10 בינואר הושלכו שני בקבוקי תבערה לעבר המעבר סמוך לאלעזריה (מזרחית לבית לחם) לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

מעבר חדש נחנך בשועפט

 צה"ל חנך מעבר משודרג במחנה הפליטים שועפט (צפון מזרח ירושלים). המעבר נועד לשימושם של כ-25,000 פלסטינים  הנושאים תעודת זהות כחולה. המעבר החדש, שהוקם בעקבות החלטת בג"ץ, אמור לשפר משמעותית את מעבר האזרחים כמו גם את תנאי המאבטחים במקום (דובר צה"ל 10 בינואר 2012).

פעילות מדינית והסברתית של חמאס

מסעות אסמאעיל הניה במדינות ערביות/מוסלמיות

אסמאעיל הניה, ראש ממשל חמאס, סיים סבב ביקורים במצרים, סודאן, תורכיה ותוניס ושב לרצועת עזה. סבב ביקוריו של אסמאעיל הניה זכה לסיקור נרחב ואוהד ובמהלכו הוא חזר והביע  את עמדותיו הקיצוניות בכל הקשור לסוגיית הסכסוך עם ישראל. במסיבת עיתונאים ברפיח, שקיים הניה בתום סבב הביקורים ובדיווח לממשלת החמאס השתבח הניה בתוצאות החיוביות של ביקוריו, הן בפן ה"ממלכתי" והן בפן ה"עממי"3. הוא קבע, כי הביקורים הללו סימלו את "שבירת המצור המדיני" המוטל על חמאס והממשלה הפלסטינית והתפאר כי לעזה תפקיד במהפכות ה"אביב הערבי". הניה גם הוסיף כי הוא מתכוון לקיים סבב ביקורים נוסף במספר מדינות ערביות ואסלאמיות נוספות, אשר הזמינו אותו4.

כרזה לקראת שובו של אסמאעיל הניה לרצועת עזה
כרזה לקראת שובו של אסמאעיל הניה לרצועת עזה (11 בינואר 2012, PALDF)

העברת משרדי חמאס מסוריה לירדן

בהתייחסו לאפשרות מעבר הלשכה המדינית של חמאס לירדן אמר מוסא אבו מרזוק, ראש הלשכה המדינית של חמאס, כי הוא דוחה מכל וכל את הצהרות ראש ממשלת ירדן לפיהן התנאי לחזרתם של בכירי חמאס לירדן הוא שלא ינהלו פעילות פוליטית משטחה. אבו מרזוק הדגיש, כי פעילות פוליטית היא זכות שאין לשלול שכן היא נועדה לשמור על זכויות העם הפלסטיני  (אלרסאלה.נט 12 בינואר 2012).

יחסי חמאס-פתח

המגעים לפיוס בין פתח לחמאס

במהלך השבוע נמשכו המגעים לפיוס בין פתח לחמאס במסגרת זו קיימה וועדת הפיוס החברתי שתי פגישות במהלך השבוע ברצועת עזה. פגישה שלישית נקבעה ל-18 בינואר. נציגי הצדדים הסכימו במהלך הפגישות על הקמת וועדות משנה שתעסוקנה בנושאים שבמחלוקת. כמו כן נדונה תוכנית העבודה ליישום הפיוס החברתי (אלרסאלה.נט 16 בינואר 2912).

במקביל נועדה משלחת בכירי פתח ברצועה עם אסמאעיל הניה, ראש ממשל חמאס, ובכירים נוספים בתנועה בביתו שברצועה. הרקע לפגישה הוא המתיחות שנוצרה בין הצדדים בעקבות אירוע מניעת כניסתה של משלחת פתח רצועה ב-6 בינואר (Palestine-info , 14 בינואר 2012). במסיבת עיתונאים שנערכה לאחר הפגישה אמר ח’ליל אלחיה, חבר הלשכה המדינית של חמאס, כי באווירה בפגישה הייתה חיובית והודגש בה הצורך שבמימוש הפיוס  (ערוץ אלאקצא, 14 בינואר 2012).

Palestine-info 14 בינואר 2012
מימין: פגישה בין  נציגי חמאס לפתח ברצועת עזה (14 בינואר 2012, Palestine-info). משמאל: קריקטורה המעבירה מסר, כי המרחק בין פתח לחמאס גדול יותר מאשר בין ישראל לרשות הפלסטינית.  בשולחן העליון "המו"מ"  (עם ישראל) בשולחן התחתון "הפיוס" (בין חמאס לפתח)  (בביטאון חמאס פלסטין,  11  בינואר 2012)

בכירי חמאס ממשיכים להתבטא בנושא ה"התנגדות" תוך הדגשת המסר, שאין בדעת חמאס לוותר על המאבק המזוין. בהתייחסו לסוגיה זו הבהיר צלאח אלברדויל, ראש מחלקת ההסברה של חמאס, כי בהסכמים בין חמאס לפתח לא דובר על "התנגדות בלתי אלימה" אלא על "התנגדות עממית". לדבריו להתנגדות עממית כמה רמות "התלויות במצב הזעם הציבורי" והיא עשויה להגיע לכדי אלימות, שימוש בסכינים ובנשק קל לדבריו גם האינתפאדה היא סוג של "התנגדות עממית" (אלשרק, 15 בינואר 2012).

צלאח ברדאויל
צלאח ברדאויל:"התנגדות עממית" עשויה לכלול פעילות אלימה
 (16 בינואר 2012, hamasinfonet )

המו”מ המדיני

פגישת נציגי ישראל, הרשות הפלסטינית וה”רביעייה” בעמאן

ב-14 בינואר נערכה פגישה שלישית בין צאא’ב עריקאת, ראש צוות המו"מ הפלסטיני, ויצחק מולכו שליח ראש ממשלת ישראל, ללא נוכחות נציגי ה"רביעייה". לאחר תום הפגישה הוחלט, כי השניים ישובו לפגישה נוספת ב-25 בינואר שתקבע האם ימשכו המגעים בין הצדדים (אלחיאת, 15 בינואר 2012).

לטענת בכירים ברשות הפלסטינית לא הניב הסיבוב השלישי כל התקדמות  והם מטילים את האחריות על ישראל לכישלון המגעים לחידוש המו"מ. כך למשל יאסר עבד רבה, מזכיר הועד הפועל של אש"ף אמר, כי ישראל לא הגישה עדיין "שום דבר רציני" בהקשר לבקשה הפלסטינית בעניין הסוגיות העומדת על הפרק (מען, 15 בינואר 2012). נביל שעת’, חבר הועד המרכזי של פתח טען, כי הפלסטינים לא הופתעו וכי הם הגיעו לשיחות בעמאן רק כדי להוכיח כי ישראל היא זו שהורסת את המו"מ (רדיו קול פלסטין, 15 בינואר 2012).

נאום אבו מאזן הכינוס המועצה המייעצת של פתח

בנאום שנשא אבו מאזן בכינוס המועצה המייעצת של פתח (12 בינואר) הוא התייחס למספר נושאים העומדים על הפרק (ופא, 12 בינואר 2012).:

  • המגעים עם ישראל – שב והבהיר, כי המגעים עם ישראל בירדן אינם בבחינת מו"מ. לדבריו, במהלך הפגישות בירדן לא הושגה התקדמות והן תמשכנה רק עד 26 בינואר. לאחר מועד זה תבחן הרשות, בשיתוף הליגה הערבית, את המשך צעדיה. עוד הוסיף, כי המו"מ יחודש רק לכשתושג הסכמה בסוגית הגבולות, הקפאת הבנייה בהתנחלויות ושחרור אסירים. במקביל תמשיך הרשות הפלסטינית לפעול במועצת הביטחון לקבלת חברות באו"ם.

  • הפיוס עם חמאס – אבו מאזן טען, כי הנהגת חמאס ממעוניינת בפיוס וכי חמאס הסכימה על "התנגדות העממית בלתי אלימה" על מדינה פלסטינית בגבולות 1967 ועל כך שהבחירות יהיו ב-4 במאי 2012. בהקשר לבחירות קורא אבו מאזן לתנועת פתח לשפר את תפקודה לקראתן על מנת שלא לחזור על ההפסד שנחלה בשנת 2006.

כינוס הועידה להתנגדות עממית נגד הגדר והבנייה בהתנחלויות

ב- 11 בינואר נערך בראמאללה כינוס שכותרתו: "הוועידה השנייה להתנגדות עממית נגד הגדר והבנייה בהתנחלויות". בוועידה נטלו חלק חברי הועד הפועל של אש"ף ובכירים ברשות הפלסטינית. בנאום הפתיחה שנשא סלאם פיאצ’, ראש ממשלת הרשות הפלסטינית, הדגיש את חשיבות "התנגדות הבלתי אלימה", לצד המשך המאמץ הלאומי לבניין המדינה כדי ליצור כר נוח להקמת מדינת פלסטין (ופא, 11 בינואר 2012).

הקמפיין להחרמת סחורות ישראליות

מצטפא אלברע’ות’י, מזכ"ל תנועת היוזמה הלאומית, אמר כי הקמפיין להחרמת סחורות ישראליות המכונה "באדר" זוכה להצלחה רבה. לדבריו בעקבות הקמפיין חלה ירידה של 70% בצריכה של סחורות ישראליות. עוד הוסיף, כי עתה מתקיים השלב השני של הקמפיין המקיף בתי חולים, אוניברסיטאות ובתי ספר (מען, 2 בינואר 2012).

שיירות ומשטים

שיירת מיילים של חיוכים הגיע לרצועת עזה

 שיירת "מיילים של חיוכים 8" הגיעה ב-14 לינואר 2012 למעבר רפיח בדרכה לרצועת עזה. לאחר תיאום עם השלטונות המצריים נכנסה השיירה לרצועה ב-15 בינואר. זוהי השיירה השמינית במספר במסגרת קמפיין זה הנכנסת לרצועה. לדברי המארגנים בשיירה נמצאים נציגים ממדינות ערב ומהמערב על פי הפירוט הבא: 32 משתתפים מתוניס, 4 פלסטינים, אחד ממרוקו 35 מאלג’יריה, 23 מירדן ו-5 מבחריין. כמו כן 6 בריטים, 5 צרפתים ומשתתף אחד מפולין.

 השיירה נושאת תרופות וציוד רפואי בשווי של 3 מיליון לירות מצריות ובנוסף לכך אמבולנסים וכלי רכב נוספים עבור בעלי צרכים מיוחדים (אתר Humanitarian Voice , 3 בינואר 2012). חברי השיירה התקבלו בטקס חגיגי על ידי ראש ממשל חמאס אסמאעיל הניה  (Palestine-info , 16 בינואר 2012).

שיירת מיילים של חיוכים הגיע לרצועת עזה
מימין: "שיירת מיילים של חיוכים 8" נכנסה לרצועת עזה (אלרסאלה, 15 בינואר 2012).
משמאל: אנשי השיירה מתקבלים על ידי אסמאעיל הניה (16 בינואר 2012, Palestine-info).

מתנדבים איטלקיים פועלים ברצועת עזה

 ברצועת עזה מתקיימת בימים אלה פעילות במסגרת מבצע הקרוי על שמו של העיתונאי ויטוריו אריגוני (עיתונאי איטלקי שנהרג ברצועת עזה באפריל 2011). במסגרת זאת שוהים פעילים אירופאים ברצועת עזה ומדווחים על פעילות ישראל. נמסר כי הפעילים פנו לאחרונה לכמה אישים בממסד האיטלקי על מנת שיפעלו בממשלת איטליה לנקיטת יוזמות על מנת להגן על המתנדבים הפועלים ברצועה ונגד "ההפרה המתמשכת של זכויות האדם הפלסטינים" המתבצעת לדבריהם על ידי ישראל (אתר ארגון "צי החירות" איטליה, 3 בינואר 2012).

ניסיונות לפיגועים בחו”ל

 בשבוע האחרון, עצרו גורמי ביטחון תאילנדים לבנוני, חבר ארגון חזבאללה השותף בהכנות לביצוע פיגוע בבנגקוק. על פי החשד יצאו הוא וחברו מלבנון ונכנסו לתאילנד באמצעות דרכונים שבדיים.  השניים תכננו, על פי החשד, להציב מכוניות תופת בסמוך לשגרירות ישראל, בתי כנסת ומסעדות אותן פוקדים תיירים ישראליים (ynet , 13 בינואר 2012). בכלי התקשורת דווח, כי משטרת תאילנד מחפשת אחר חשודים נוספים. מפקד משטרת תאילנד דיווח, כי המשטרה קיבלה מהחשוד הלבנוני כתובת דירה, בצפון מערב בנגקוק, בה נמצאו חומרים להכנת מטענים.


1 נכון ל- 10 בינואר 2012. בסטטיסטיקה לא נכללו רקטות ופצצות מרגמה  שנפלו בשטח רצועת עזה.

2 בני משפחת פוגל נרצחו בביתם שבישוב איתמר ב-11 במרץ 2011. שני הרוצחים, תושבי עוארתא נתפסו ונשפטו ונגזרו עליהם חמישה עונשי מאסר עולם.

3 מנגד, יריביו של הניה טענו שסבב ביקוריו היה כרוך בבזבוז "כסף ציבורי" רב. ד"ר יוסף רזקה, יועצו המדיני של הניה, הדף טענות אלו בטענה כי הממשלות של המדינות בהם ביקר נשאו בעלויות הביקורים, וכי הביקורים שהניבו הישגים רבים עלו לממשלת החמאס "רק דמי כיס" (פלסטין, 13 בינואר).

4 פירוט לגבי מסעותיו של אסמאעיל הניה ראו פרסום מרכז המידע מ-17 בינואר 2012: "ביקור אסמאעיל הניה, ראש ממשל חמאס ברצועה במצרים, סודאן, תורכיה ותוניס נועד להדק את קשריה של חמאס עם המדינות הללו, לחזק את הלגיטימציה של ממשל חמאס ולחזק את מעמדו האישי של הניה. זאת, על רקע הטלטלה האזורית, שיצרה עבור חמאס הזדמנויות (לנוכח התחזקות האסלאם הפוליטי) אך גם אתגרים ובעיות, שבמרכזם קשיים עם מחנה ההתנגדות (סוריה ואיראן) והתחזקות המתחים הפנימיים בתנועה."

לראש העמוד