חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (8 – 14 בפברואר 2012)

פעולת טרור בניו דלהי

פעולת טרור בניו דלהי

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הנגב המערבי

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הנגב המערבי

ירי הרקטות בשנה האחרונה

ירי הרקטות בשנה האחרונה

ירי פצצות מרגמה בשנה האחרונה

ירי פצצות מרגמה בשנה האחרונה

סבב ביקורים שני של אסמאעיל הניה

סבב ביקורים שני של אסמאעיל הניה

אסמאעיל הניה נואם באיראן

אסמאעיל הניה נואם באיראן

הניה עם שיח' ח'ליפה בן זיאד

הניה עם שיח' ח'ליפה בן זיאד

הקריאה ליום הפעולה הבינלאומי

הקריאה ליום הפעולה הבינלאומי

לוגו של ”שבוע האפרטהייד“

לוגו של ”שבוע האפרטהייד“


פעולת טרור בניו דלהי

פעולת טרור בניו דלהי: מכונית הנציג הישראלי שנפגעה כתוצאה מהפיצוץ
(רויטרס, 13 בפברואר 2012 צלם: Parivartan Sharma)

עיקרי המסמך

במוקד אירועי השבוע עמדו שתי פעולות טרור נגד יעדים ישראליים בניו דלהי שבהודו ובטביליסי שבגיאורגיה. הפעולות הללו בוצעו בסמיכות זמנים ליום השנה למותו של עמאד מע’ניה, הפעיל הבכיר המבצעי של חזבאללה. ראש ממשלת ישראל הפנה אצבע מאשימה כלפי איראן וחזבאללה כמי שעומדים מאחורי הפעולות הללו, בהמשך לניסיונות הפיגוע באזירביג’אן ובתאילנד.

במוקד סבב הביקורים השני של אסמאעיל הניה בעולם הערבי/מוסלמי עמד ביקורו באיראן בו נפגש עם הצמרת האיראנית. בהתבטאויותיו הוא שב והדגיש, כי חמאס לעולם לא תכיר בישראל, כי היא חותרת להקים מדינה פלסטינית על כל שטחה של פלסטין וכי "ההתנגדות" (קרי, דרך הטרור) הינה הבחירה האסטרטגית של העם הפלסטיני. מנהיג איראן ח’אמנהאי הדגיש, כי איראן עומדת לצד ה"התנגדות" וקרא להתמיד בה. 

פיגועים נגד יעדים ישראליים בחו”ל

מתקפת טרור משולבת נגד שני יעדים ישראליים בחו”ל

ב-13 בפברואר בוצעה מתקפת טרור משולבת, נגד שני יעדים דיפלומטיים ישראליים בחו"ל. העיתוי של ניסיונות הפיגוע הללו נקבע, להערכתנו, בסמיכות זמנים לציון יום השנה למותו של עמאד מע’ניה, קצין המבצעים של חזבאללה, שחל ב-12 בפברואר. 

להלן תמונת המצב הראשונית אודות שני הפיגועים:

 • ניו דלהי, הודו – בסביבות השעה 1500 עקב רוכב אופנוע אחר מכוניתו של נציג משרד הביטחון, בניו דלהי, והצמיד מטען נפץ לצידה הימני, כאשר עמדה ברמזור אדום. בכלי הרכב היו אותה שעה נהג ואשתו של השליח, שנסעה לאסוף את ילדיה מבית הספר. במכונית אירע פיצוץ והיא עלתה באש. כתוצאה מהפיצוץ נפצעה אשת השליח. מחקירה ראשונית של האירוע עולה, כי המדובר במטען קטן יחסית שהפעיל חומר נפץ מתוחכם, שעוצמתו הורגשה בכל האזור. 

 • טיבליסי, גיאורגיה – עובד גיאורגי של השגרירות, שנסע במכונית השגרירות הבחין לפתע בעצם זר שנגרר ממכוניתו על הכביש. כשיצא מרכבו הבחין, כי מטען חבלה שהוצמד למכוניתו נתלש מההתקן עליו היה והוא נגרר על הכביש מבלי שהתפוצץ. העובד הזעיק למקום חבלני משטרה, שנטרלו את המטען.

בנימין נתניהו ראש הממשלה הודיע בכנסת, כי איראן וחזבאללה, בת חסותה, הם אלו שעומדים מאחורי שני הפיגועים הללו. זאת בהמשך לניסיונות שסוכלו בחדשים האחרונים לפגוע ביעדים ישראליים בבאקו בירת אזירביג’אן, בבנגקוק שבתאילנד ובמקומות נוספים. לדברי ראש הממשלה איראן היא יצואנית הטרור הגדולה בעולם  (אתר משרד החוץ , 13 בפברואר 2012).

האיראנים הכחישו מכל וכל את ההאשמות הישראליות. ג’ואד ג’האנירזאדה, חבר הועדה לביטחון לאומי של המג’לס האיראני אמר, כי האשמות ישראל נובעות רק מהפחד שלה מאיראן.  לדבריו הניסיון לפגוע בשגרירות ישראל בגיאורגיה ובהודו נבעו "מהסלידה של אומות העולם מהציונים" (מאהר, 13 בפברואר 2012). 

אירועים בולטים בדרומה של ישראל

ירי רקטות

במהלך השובע אותרו שתי נפילות רקטות בשטח ישוב במועצה האזורית חוף אשקלון. אחת הרקטות גרמה לנזק למספר מבנים ולקו מתח חשמלי.

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הנגב המערבי 1

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הנגב המערבי

ירי הרקטות בשנה שחלפה

ירי הרקטות בשנה האחרונה

ירי פצצות מרגמה בשנה שחלפה

ירי פצצות מרגמה בשנה האחרונה

תקיפות חיל האוויר

בתגובה לירי הרקטות תקפו (ליל 12-11 בפברואר) כלי טיס של חיל האוויר כמה מנהרות המשמשות לפעילות טרור בדרום ובמרכז רצועת עזה. כמו כן הותקף אתר, המשמש לייצור אמצעי לחימה בצפון הרצועה (דובר צה"ל, 12 בפברואר 2012). כלי התקשורת הפלסטינים דיווחו על הרוג ושלושה פצועים כתוצאה מתקיפות חיל האוויר (פאל טודיי, צפא, אלרסאלה.נט 11 בפברואר 2012).

יהודה ושומרון

אירועים בשטח

 כוחות הביטחון הישראלים המשיכו בפעילות סיכול ומנע ברחבי יהודה ושומרון. במסגרת זו בוצעו מעצרים של חשודים בפעילות טרור והוחרמו אמצעי לחימה. במהלך השבוע  נמשכו הפרות הסדר במסגרתן יודו אבנים לעבר אזרחים כלי רכב וכוחות הביטחון. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

פעילות מדינית של חמאס

סבב ביקורים שני של אסמאעיל הניה

השבוע השלים אסמאעיל הניה, ראש ממשל חמאס, סבב הביקורים שני במדינות ערביות/ מוסלמיות. סבב זה כלל את מדינות המפרץ ואת איראן. קודם לכן פורסם בתקשורת הערבית, כי אסמאעיל הניה נתון ללחצים שלא לבקר באיראן, בשל תמיכתה במשטרו של בשאר אסד.  

הביקור באיראן (12-10 בפברואר)

ב-12-10 בפברואר 2012 קיים אסמאעיל הניה ביקור בן שלושה ימים באיראן. הוא נועד עם מנהיג איראן ח’אמנהאי, נשיא איראן אחמדינז’אד, שר החוץ  עלי אכבר צלאחי ובכירים נוספים בצמרת האיראנית ( אלרסאלה.נט, 11 בפברואר 2012).

בפגישתו עם מנהיג איראן ח’אמנהאי אמר ח’אמנהאי, כי איראן עומדת לצד "ההתנגדות" והעם הפלסטיני והדגיש, כי יש צורך להתמיד ב"התנגדות". הוא הזכיר, כי יאסר ערפאת זכה לפופולאריות במהלך שנות "ההתנגדות" לעומת נידויו  על ידי עמי האזור לאחר שיצא ממעגל ה"התנגדות". הוא הוסיף, כי "ההתנגדות" היא המניע לתמיכה בפלסטינים בהדגישו, כי איראן ממשיכה לדבוק בתמיכתה בפלסטינים (אלעלאם, 12 בפברואר 2012)2.

סבב ביקורים שני של אסמאעיל הניה
מימין: אסמאעיל הניה עם מנהיג איראן ח’אמנהאי (איסנא, 12 בפברואר 2012). משמאל: הניה עם נשיא איראן אחמדינז’אד
(12 בפברואר 2012, http://www.hamasinfo.net)

בדברים שנשא באיראן בהזדמנויות שונות הדגיש הניה, כי איראן הייתה שותפה לכל הניצחונות של הפלסטינים והביע הערכתו לסיוע, שמגישה איראן לעניין הפלסטיני. הניה דיבר על שלושה עקרונות אסטרטגיים המדריכים את חמאס: "ההתנגדות" (קרי, הטרור) כבחירה האסטרטגית היחידה של העם הפלסטיני;  הקמת מדינה פלסטינית "מהנהר ועד הים" (קרי, חיסולה של מדינת ישראל) וניצול כל המשאבים של העולם האסלאמי לשחרור האדמות הפלסטיניות (אירנ"א, 12 בפברואר 2012).

בנאום שנשא אסמאעיל הניה לרגל יום השנה ה-33 למהפכה האסלאמית באיראן אמר בין השאר, כי חמאס לעולם לא תכיר בישראל. הוא הדגיש כי העם הפלסטיני ימשיך בהתנגדות (קרי, בטרור) עד לשחרור אדמת פלסטין, שחרור ירושלים ומסגד אלאקצא, והחזרת הפליטים הפלסטינים לאדמותיהם ולבתיהם. הוא גם ציין, כי ההתנגדות והג’האד הם הבחירה האסטרטגית של האומה הערבית וזוהי הדרך שתביא לשחרור ירושלים מסגד אלאקצא ופלסטין (ערוץ אלמנאר, 11 בפברואר 2012).

אסמאעיל הניה נואם באיראן
אסמאעיל הניה נואם באיראן (12 בפברואר 2012, http://www.hamasinfo.net)

ביקור בכווית

טרם ביקורו באיראן ביקר אסמאעיל הניה ב-7 בפברואר בכווית, בה נפגש עם אמיר כווית שיח’ צבאח אלאחמד אלצבאח. בפגישתם השתתפו גם יורש העצר וראש הממשלה הכוויתי. ט’אהר אלנונו, דובר ממשל חמאס, אמר בהודעה שפרסם, כי הניה סקר בפניהם את ההתפתחויות האחרונות בתחום הפיוס ופרטי ההסכם, שנחתם בין פתח לחמאס. כמו כן העלה את סוגית "ייהוד ירושלים" ו"המצור" על רצועת עזה. אמיר כווית הודיע, כי הוא מוכן לתרום לשיקום התשתיות ברצועת עזה (צפא, 8 בפברואר 2012).  

ביקור במאע"מ

מאיראן המשיך הניה למאע"מ שם נועד באבו ט’בי עם שיח’ חליפה בן זיאד בנוכחות ראש הממשלה וסגן הנשיא. לדברי ט’אהר אלנונו, דובר חמאס, הדיון נסב בעיקר סביב נושא הפיוס בין חמאס לפתח, סוגית ירושלים והאסירים הפלסטינים (אלרסאלה.נט, 13 בפברואר 2012).

הניה עם שיח' ח'ליפה בן זיאד
הניה עם שיח’ ח’ליפה בן זיאד (Palestine-info , 13 בפברואר 2012)

יחסי חמאס-פתח

בקרב חמאס נמשכת הביקורת על "הסכם דוחה". במסגרתו צפוי אבו מאזן לעמוד בראש ממשלת מעבר פלסטינית. בין המתנגדים יצוינו:

 • מחמוד אלזהאר, חבר הלשכה המדינית של חמאס, שיצא נגד הכרזת דוחה באומרו, כי ההחלטה לפיה יקבל אבו מאזן את האחריות לממשלה היא החלטה שגויה, שלא נערכה כל התייעצות לגביה בתנועת חמאס. אלזהאר הדגיש, שלדעתו יש לבצע בחינה מחדש של הסוגיה  (פאל טודיי, 12 בפברואר 2012).

 • אסמאעיל אלשאקר, יו"ר סיעת חמאס במועצה המחוקקת, פרסם הודעה עיתונות בה הביע התנגדות להסכם דוחה, בגלל מה שכינה הפרת חוק היסוד של רשות הפלסטינית הקובע כי קיימת הפרדה בין מוסד הנשיאות לראשות הממשלה (אלחיאת, 9 בפברואר 2012).

למרות הביקורת הבהירו בכירי חמאס, כי התנועה אינה יכולה לחזור בה ממה שהסכימה עליו וכי עמדתו של ח’אלד משעל מחייבת את כל חברי התנועה (סוכנות הידיעות הסינית, 12 בפברואר 2012). עזת אלרשק, חבר הלשכה המדינית של חמאס, הכחיש כי ישנן מחלוקות בין מנהיגי התנועה בנוגע להכרזת דוחה וטען שהצעד זוכה לתמיכה של מנהיגי התנועה בפנים ובחוץ  (חמאס אינפו, 8 בפברואר 2012). 

המו”מ המדיני

בנאום בכינוס ועדת המעקב של הליגה הערבית התייחס אבו מאזן לנושא המו”מ עם ישראל

אבו מאזן, יו"ר הרשות הפלסטינית, נשא נאום בפתיחת כינוס ועדת המעקב של הליגה הערבית בקהיר. בנאומו התמקד בפיוס הפנים-פלסטיני ובמשא ומתן עם ישראל. להלן כמה נושאים שעלו בנאומו (BBC , 12 בפברואר 2012):

 • מו"מ עם ישראל – לדבריו ישראל לא העלתה כל הצעה שניתן לבנות עליה. הוא ציין כי הפלסטינים אינם יכולים לקבל את ההצעות שישראל וה"רביעייה" הציעו, במהלך סבב השיחות האחרון.

 • התנחלויות – נושא ההתנחלויות הינו נושא עקרוני "שלא ניתן לעבור עליו בשתיקה", שכן מרבית ירושלים "הפכה להתנחלות". עוד הוסיף כי הוא מתכוון לשלוח  מכתב בנושא לראש ממשלת ישראל שבו הוא יתנה את המשך המשא ומתן בהפסקת ההתנחלויות ובשחרור האסירים.

 • ההכרה בישראל כמדינה יהודיתאבו מאזן שלל אפשרות הכרה בישראל כמדינה יהודית מכיוון שיש להכרה כזו השלכות קשות. הוא ציין, כי די בכך שבהסכמי אוסלו הכירו הפלסטינים במדינת ישראל וטען, כי ההתעקשות בהכרה במדינה יהודית נועדה שלא לאפשר שיבה של הפליטים הפלסטינים.

 • פנייה למועצת הביטחון – בכוונת הרשות הפלסטינית לפנות שוב למועצת הביטחון ולעצרת הכללית של האו"ם מפני ש"הרביעייה אינה יכולה לעשות דבר".

אירועים תודעתיים

שיירת “מיילים של חיוכים”

שיירת "מיילים של חיוכים 9" הגיעה ב-6 בפברואר לרצועת עזה דרך מעבר רפיח. השיירה, שמנתה 200 איש, בעלי אזרחויות שונות, הביאה עימה לרצועת עזה מוצרי מזון וציוד רפואי. כמו כן הביאה גם כסף מזומן בשווי של  קרוב ל-2 מיליון לירות מצריות (כ-1.2 מיליון ₪ ). מחמד דף, ראש הועדה הממשלתית לשבירת המצור על רצועת עזה, אמר כי מטרת הביקור הינה לגייס סיוע ערבי להסרת "המצור" על רצועת עזה המתקיים יותר מחמש שנים (אלרסאלה.נט 7 בפברואר 2012).

אירועים תודעתיים מתוכננים ב-30 במרץ 2012

ארגוני הדה-לגיטימציה במזרח התיכון וברחבי העולם בחרו את ה-30 במרץ (יום האדמה)כמועד לקיום מספר מופעים תודעתיים במקביל:

 • הצעדה העולמית לירושלים-  נמשכות ההכנות לצעדה העולמית לירושלים. ב-13 בפברואר מתוכנן כנס נוסף של מספר ארגונים בבריטניה. ד"ר חאפט’ כרמי, יו"ר ארגון Palestine Forum in Britain , אמר כי כנס זה מהווה הכנה לכנס אירופאי נרחב, שיתקיים בלונדון ב-21 בפברואר. מארגני הכנס מתכננים לקיים במקביל ליציאת השיירה הפגנת ענק מול שגרירות ישראל בבריטניה (אתר הצעדה,  11 בפברואר 2012).

 • "צעדת שיבה" מלבנון לישראל – בלבנון נמסר על תוכניות להכין ב-30 במרץ 2012 תהלוכה פלסטינית המונית, שתצעד  מגבול לבנון לעבר ישראל. לצורך ההכנות הוקמו במחנות הפליטים הפלסטינים בלבנון וועדות אשר יארגנו את התהלוכה ויפקחו על ביצועה. בוועדות חברים נציגי כל הארגונים הפלסטינים. על תיאום ההכנות מופקד מניר אלמקדח, מפקד פתח בלבנון (אלמרכזיה, 11 בפברואר 2012). על פי דברי המארגנים, התהלוכה תהיה דומה במתכונתה לתהלוכה שאורגנה ביום הנכבה בשנת 20113. מניר אלמקדח אמר כי מי שיהרוג אזרח [לבנוני] בגבול ישראל ייהרג [בעצמו] וציין, כי ביום האדמה עשויה לפרוץ "אנתיפאדה שלישית" כאשר כל האפשרויות למימוש הזכויות הפלסטיניות פתוחות, כולל מאבק מזוין (אתר PNN , 6 בפברואר 2012).

 • יום פעולה עולמי של תנועת BDS BNC , ועדת האכוונה הפלסטינית של קמפיין BDS העולמי, היושבת בראמאללה, פרסמה הודעה באתר האינטרנט שלה לקידום פעולות BDS . ההודעה קוראת לפעילים מרחבי העולם  לבצע ב-30 במרץ 2012 מגוון פעולות לאות סולידריות עם מאבק העם הפלסטיני ולהחרמה של ישראל.

הקריאה ליום הפעולה הבינלאומי
הקריאה ליום הפעולה הבינלאומי (13 בפברואר 2012, אתר  BDS)

בין 20 בפברואר ל-10 במרץ צפוי להתקיים "שבוע האפרטהייד הישראלי". במסגרת זאת מתוכננים אירועים במועדים אלה ברחבי המזרח התיכון, הרשות הפלסטינית, ארה"ב ודרום אפריקה. "שבוע  האפרטהייד" מצוין ברחבי העולם זו השנה השמינית ומטרתה לקדם את החרם נגד ישראל על ידי השוואתה למשטר האפרטהייד בדרום אפריקה.

לוגו של ”שבוע האפרטהייד“
לוגו של “שבוע האפרטהייד”


1 נכון ל- 14 בפברואר 2012. בסטטיסטיקה לא נכללו רקטות ופצצות מרגמה  שנפלו בשטח רצועת עזה.

2 תנועת פתח מיהרה לגנות את דבריו של ח’אמנהאי אודות יאסר ערפאת. דובר התנועה פרסם הודעה בה מתח ביקורת על דבריו ועל שתיקתו של הניה כששמע את הדברים (מען, 13 בפברואר 2012).

3 במהלך ההפגנה, שהתקיימה במרון אלראס, התפתחו עימותים אלימים בין קבוצת מפגינים שהגיעה לקרבת גדר הגבול לבין חיילי צה"ל, נהרגו כעשרה בני אדם ונפצעו עשרות (חלקם מאש צבא לבנון שניסה גם הוא להכיל את האירוע ולמנוע פריצה לשטח ישראל).

לראש העמוד