חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (29 בפברואר – 6 במרץ 2012)

נמשכות ההכנות לצעדה העולמית לירושלים במסגרת האירועים המתוכננים ל-30 במרץ 2012

נמשכות ההכנות לצעדה העולמית לירושלים במסגרת האירועים המתוכננים ל-30 במרץ 2012

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הנגב המערבי

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הנגב המערבי

ירי הרקטות בשנה האחרונה

ירי הרקטות בשנה האחרונה

ירי פצצות מרגמה בשנה האחרונה

ירי פצצות מרגמה בשנה האחרונה

הפגנת הזדהות עם האסירה השובתת רעב

הפגנת הזדהות עם האסירה השובתת רעב

 לוגו הצעדה העולמית לירושלים

לוגו הצעדה העולמית לירושלים


נמשכות ההכנות לצעדה העולמית לירושלים במסגרת האירועים המתוכננים ל-30 במרץ 2012

נמשכות ההכנות לצעדה העולמית לירושלים במסגרת האירועים המתוכננים ל-30 במרץ 2012 . במפת “פלסטין” המופיעה באתר הצעדה אין זכר לישראל (אתר הצעדה 6 במרץ 2012)

עיקרי המסמך

נמשך ירי הרקטות לעבר ישובי הנגב המערבי. השבוע אותרו שתי נפילות רקטות ושלוש נפילות של פצצות מרגמה . לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

נמשכות ההכנות לקראת אירועי ה-30 במרץ , שבמרכזם צעדות לעבר גבולות מדינות ערב עם ישראל ואירועים תודעתיים ביהודה , שומרון , רצועת עזה ושטח ישראל. ככל שנמשכות ההכנות בולט יותר האופי האסלאמי קיצוני של האירועים המתוכננים. לאחרונה פורסם לוח זמנים של השיירה האסיאתית הצפויה לצאת מהודו, לעבור דרך איראן (שם צפוי שהאיראנים יארגנו "פסטיבל תקשורתי"  לכבודה) ולהגיע ללבנון.

אירועים בולטים בדרומה של ישראל

ירי רקטות

במהלך השבוע נמשך הירי לעבר יישובי הנגב המערבי. סה"כ אותרו שלוש נפילות של פצצות מרגמה (1 במרץ 2012) בשטח השיפוט של המועצה האזורית חוף אשקלון ושתי נפילות של רקטות (3 במרץ 2012) בשטח השיפוט של המועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

הזרוע הצבאית של החזית העממית לשחרור פלסטין קיבלה אחריות על ירי שלוש פצצות המרגמה (אתר הזרוע הצבאית, 1 במרץ 2012).

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הנגב המערבי 1

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הנגב המערבי

ירי הרקטות בשנה שחלפה

ירי הרקטות בשנה האחרונה

ירי פצצות מרגמה בשנה שחלפה

ירי פצצות מרגמה בשנה האחרונה

יהודה ושומרון

 כוחות הביטחון הישראלים המשיכו בפעילות סיכול ומנע ברחבי יהודה ושומרון. במסגרת זו בוצעו מעצרים של חשודים בפעילות טרור והוחרמו אמצעי לחימה. במהלך השבוע  נמשכו הפרות הסדר במסגרתן יודו אבנים לעבר אזרחים כלי רכב וכוחות הביטחון.

 אירועים בולטים במהלך השבוע:

  • ב-5 במרץ עצר כוח צה"ל שני פלסטינים. השניים ניסו להיכנס לשטח הישוב אלון מורה (סמוך לשכם) אולם נחשפו לפני כן על ידי התצפיות. לאחר מרדף נתפסו בכפר עזמוט  ברשותם נמצאו סכינים. ככל הנראה תכננו השניים לבצע פיגוע בישוב (Ynet , 5 במרץ 2012).

  • ב-6 במרץ עצרה המשטרה פלסטינית, תושבת כפר חבלה, שהגיעה לגדר הביטחון סמוך לישוב עמנואל (צפונית לאריאל). ברשות הפלסטינית (המעורערת ככל הנראה בנפשה), נמצאה סכין גדולה ולדבריה היא התכוונה לבצע פיגוע דקירה (ynet , 6 במרץ 2012).

שביתת רעב של אסירה מנהלית

 הנאא’ יחיא צאבר אלשלבי, עצורה מנהלית בכלא שרון, החליטה לשבות רעב במחאה על מעצרה. הנאא’ אלשלבי, השובתת רעב מזה 18 ימים, היא ילידת 1982 מהכפר בורקין. היא נעצרה בספטמבר 2009 לחקירה בגין פעילותה במסגרת ארגון הטרור הג’האד האסלאמי בפלסטין. במהלך חקירתה לא שיתפה פעולה, התבטאה באופן חריג וקיצוני ואף איימה על חיי חוקריה. אמנם לא התגבשו די ראיות להעמידה לדין פלילי אולם לאור החומר הרב שהצטבר אודות מעורבותה בפעילות טרור, הורה המפקד הצבאי על העברתה למעצר מנהלי. מעצר זה אושר בכל הערכאות המשפטיות, כולל בג"צ. מעצרה הוארך מספר פעמים עד לשחרורה באוקטובר 2011, במסגרת עסקת שליט. לאחר שחרורה התקבל חומר מודיעיני אודות חידוש מעורבותה בפעילות טרור והיא נעצרה בשנית ב-16 בפברואר 2012 לתקופה של שמונה  חודשים.

 בעקבות שביתת הרעב החליט בית המשפט הצבאי (4 במרץ 2012) להפחית את תקופת מעצרה לשישה חודשים. למרות זאת היא החליטה להמשיך בשביתת הרעב שלה על מנת להביא לשחרורה המיידי (אתר גדודי עז אל דין אלקסאם 5 במרץ 2012).

 בכירים ברשות הפלסטינית פתחו בקמפיין מדיני-תקשורתי למען שחרורה. צאא’ב עריקאת נפגש עם שליח האו"ם רוברט סרי ועם נשיא האיחוד האירופאי והעביר להם אגרות מאבו מאזן למזכ"ל האו"ם ולשרת החוץ של האיחוד האירופאי. באגרות דורשת הרשות הפלסטינית לפעול למען שחרורה וביטול החוק של המעצרים המנהליים (קול פלסטין, ופא, 5 במרץ 2012).

הפגנת הזדהות עם האסירה השובתת רעב
הפגנת הזדהות עם האסירה השובתת רעב
(אתר גדודי עז אלדין אלקסאם, 5 במרץ 2012)

החרמת ציוד תחנות שידור שפעלו באופן בלתי חוקי

 בעקבות פגיעה של שידורי ערוצים ברשות הפלסטינית במערכת התקשורת של נמל התעופה בן גוריון, ובהתאם לבקשת משרד התקשורת,  הוחרם על ידי כוח צה"ל ציוד המשמש שני ערוצי טלוויזיה מקומיים  (ערוץ וטן וערוץ אלקדס אלתרבבוי ,השייך לאוניברסיטת אלקדס  בראמאללה) (29 בפברואר 2012).

 גורמים בכירים ברשות הפלסטינית גינו את החרמת הציוד בטענה, כי פעולת ההחרמה מפרה את החוק הבינלאומי ואת חופש העיתונות. כך למשל,  אבו מאזן יו"ר הרשות הפלסטינית אמר, כי לדעתו הפעולה היא פגיעה מובהקת בחופש העיתונות שמחייבות כל האמנות הבינלאומיות (ופא, 29 בפברואר 2012).  סלאם פיאצ’ ראש הממשלה, כינה את הפעולה "פיראטיות" ואמר, כי יש להגיב ולפעול במהירות על מנת להבטיח את החזרת השידורים (ופא, 29 בפברואר 2012).

המצב במעברים

תנועת סחורות במעברים

ב-6 במרץ עברו במעבר כרם שלום שתי משאיות השייכות לארגון המזון העולמי (WFP) עמוסות בחטיפי תמרים מרצועת עזה, שנועדו ליהודה ושומרון. במהלך השבוע תמשך יציאת המשאיות. זוהי הפעם הראשונה בה יוצאות משאיות של ארגון המזון העולמי מרצועת עזה מאז עלה ממשל חמאס לשלטון. יצוא החטיפים התבצע בעקבות יצוא העגבניות מרצועת עזה לירדן, שהחל לפני כחודש (דובר צה"ל, 6 במרץ 2012).

פעילות מדינית של חמאס

יחסי חמאס סוריה

בכירי חמאס ממשיכים להדגיש בהתבטאויותיהם, כי אינם צד בזירה הסורית וכי כל המתרחש בה הוא עניין סורי פנימי. עם זאת ניכרת תמיכה זהירה בעם הסורי ובדרישותיו מהמשטר. לגבי העברת משרד חמאס מסוריה ממשיכים בכירי חמאס לדבוק בגירסא, כי המשרד עדיין נמצא בסוריה אולם המצב הביטחוני הוא שהביא להפסקה זמנית של הפעילות בו וליציאת בכירי הלשכה המדינית למדינות אחרות.

סאמי אבו זהרי, דובר חמאס, אמר, כי זכותם של כל העמים לממש את רצונותיהם ולבחור את מנהיגיהם. המשטר הסורי תמך רבות בחמאס אולם עתה הוא עומד בפני בעיה  פנימית שחמאס לא יכולה להיות חלק ממנה. לדבריו חמאס יעצה לממשל הסורי מלכתחילה לבצע רפורמות פוליטיות אך המשטר הסורי לא הקשיב לעצותיה  ( ,BBC 29 בפברואר 2012).  מוסא אבו מרזוק, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס התבטא בזכות "העם הסורי ושאיפותיו" . יחד עם זאת הדגיש, כי חמאס לא מתנגדת למשטר הסורי ואין היא מעדיפה צד אחד על האחר  (אלערביה.נט, 2 במרץ 2012).

יחסי חמאס-פתח

עמדת הג’האד האסלאמי בפלסטין

בראיון מקיף ביטא זיאד אלנח’אלה, סגן המזכיר הכללי של הג’האד האסלאמי בפלסטין, את עמדת ארגונו באשר למאמצי הפיוס בין חמאס לפתח. להלן מספר נושאים אליהם התייחס (אלחיאת, 1 במרץ 2012):

  • הצטרפות הארגון לחברות באש"ף–  הג’אהד האסלאמי לא יהיה חלק מאש"ף אם זה ימשיך להכיר בישראל ולהימנע מאימוץ דרך ה"התנגדות" (קרי, הטרור).

  • הסכם שלום והכרה בישראל – הארגון איננו מכיר בהסכמי אוסלו וכל דיבור על זכות השיבה בצל ההכרה בישראל הוא עניין שיש בו סתירה פנימית,  שכן ההכרה בישראל מנוגדת  להשבת שישה מיליון פליטים לשטח מדינת ישראל.

  • סוגיית ה"התנגדות" (קרי, דרך הטרור)- בקהיר [בשיחות בין פתח לחמאס] דובר על "התנגדות עממית". כולם הסכימו, כי עזה אינה יכולה לשאת מלחמה נוספת ואין נכונות לגרור את ישראל למלחמה. עם זאת התוכנית הלאומית הפלסטינית מבוססת על רעיון ה"התנגדות" ושחרור האדמה לכן אין להפסיק את ה"התנגדות" משום סיבה שהיא .

  • הסיוע האיראני – הסיוע לעם הפלסטיני לא נפסק לרגע. האיראנים מסייעים לפלסטינים ואינם דורשים מהם לוותר על "זכויותיהם".

עבדאללה רמצ’אן שלח, מזכ"ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, הבהיר אף הוא, כי הארגון לא ייקח חלק לא ברשות הפלסטינית ולא בממשלה שתקום, שכן קווי היסוד של הממשלה ודרך התנהלותה בעיקר מול ישראל אינם תואמים את דרך הארגון.  עוד הוסיף, כי אם תכפה על הפלסטינים מלחמה עם יהיו  בה "הפתעות לטובת ההתנגדות" (אלראי, 4 במרץ 2012).

אירועים תודעתיים

הצעדות לעבר גבולות ישראל ולעבר ירושלים

 לוגו הצעדה העולמית לירושלים
 לוגו הצעדה העולמית לירושלים

נמשכות ההכנות לקראת הצעדות האמורות להתקיים ב-30 במרץ 2012. במסגרת ההכנות הללו התקיים בירדן (4 במרץ 2012) כנס מכין בו הוחלט, כי נקודת הכינוס של הצעדה בירדן תהיה באזור בקעת הירדן (www.gm2j.com ).

כמו כן פורסם לוח הזמנים של השיירה המגיעה מאסיה. זו אמורה לצאת מהודו ב-9 במרץ לאחר שתקבל את ברכת שגרירות פלסטין בניו דלהי. השיירה מתכוונת לשהות בין 14-10 במרץ בקראצ’י בירת פקיסטאן ומשם לטוס לאיראן. באיראן תקיים השיירה בין 20-15 במרץ סיור במספר ערים ביניהם טהראן, טבריז וקם משם תמשיך בדרכה לתורכיה. מתורכיה אמורה השיירה להגיע, ככל הנמסר בדרך הים, לביירות ב-27 או ב-28 במרץ  (בלוג של אחד מראשי המשלחת 3 במרץ 2012). כבעבר, ניתן לצפות ששהיית השיירה האסיאתית באיראן תנוצל למסע יחסי ציבור למשטר האיראני והכפשות כלפי ישראל והמערב.

ביהודה, שומרון ורצועת עזה  נעשה ניסיון לגייס פעילים ובכירים פלסטינים על מנת שישתלבו באירועים. חאתם אלביתאוי חבר המועצה המחוקקת וחבר אגודת חכמי הדת המוסלמים הדגיש, כי החובה הדתית והלאומית מחייבת את כל הערבים והמוסלמים לפעול לשמירה על מסגד אלאקצא ולשחרר את ירושלים הוא הוסיף כי לאחר הניסיון להפוך את ירושלים מסוגיה ערבית ואסלאמית לסוגיה פלסטינית מצומצמת יש להשיבה ל"חיק הערבי והאסלאמי" (אתר הצעדה העולמית לירושלים, 1 במרץ 2012).

בתוכנית ששודרה בערוץ אלקדס המזוהה עם חמאס שעסקה בצעדה העולמית לירושלים עלה לשידור זאהר ביראוי, פעיל חמאס בבריטניה המשמש כדובר הצעדה.  הוא הדגיש, כי הצעדה היא "מהלך עממי רחב היקף" הכולל את ערביי ישראל כמו גם את הפלסטינים ביהודה שומרון ורצועת עזה. לדבריו מהלך זה יהווה נקודת מפנה באופי המאבק עם ישראל שיאלץ להתמודד עם "מיליוני אנשים", שיאמרו לא לכיבוש ויקראו לחירותה של ירושלים  (ערוץ אלקדס, 3 במרץ 2012).

למרות ההכנות האינטנסיביות נראה, כי מארגני הצעדה מעדיפים בשלב זה להנמיך את הציפיות. רבחי חלום המתאם הכללי ויו"ר הועד הפועל של צעדת ירושלים העולמית, הדגיש, כי הצעדה אינה נקראת "צעדת המיליון " אלא "צעדת ירושלים העולמית", זאת משום מכיוון שקיימת חשיבות לעצם קיומה של הצעדה בה ייטלו חלק נציגים ממדינות רבות ברחבי העולם ופחות חשיבות למספר המשתתפים (ערוץ אלקדס, 4 במרץ 2012).

מחלוקת בין שיח’ אלקרצ’אוי לרשות הפלסטינית סביב סוגיית הביקורים בירושלים

בתגובה לקריאתו של אבו מאזן לערבים ומוסלמים לבקר בירושלים שב והזכיר שיח’ יוסף אלקרצ’אוי, מבכירי הפוסקים המוסלמים סונים המזוהה עם תנועת האחים המוסלמים, את  פסק ההלכה (פתוה) שהוציא בעבר. על פי פסק הלכה זה אסור למי שאינם פלסטינים לבקר בעיר  על מנת שלא לתת לגיטימציה לכיבוש. הוא אמר כי יש להלחם על ירושלים כדי להחזירה למוסלמים ושחרורה הוא באחריות כל המוסלמים ולא רק הפלסטינים (אלחיאת, 28 בפברואר 2012).

אבו מאזן הביע הסתייגות מפסק ההלכה ותהה מהיכן הגיעה הפתוה שלו שכן, לדבריו ביקורים של מוסלמים בירושלים הינם חובה הלכתית (אלאהראם, 4 במרץ 2012). מחמוד אלהבאש, שר ההקדשים הפלסטיני, פרסם בתגובה בדף הפייסבוק שלו כי פסק ההלכה סותר את מסורת הנביא ועולה בקנה אחד עם מדיניות ישראל השואפת לבודד את ירושלים מסביבתה ומן העומק הערבי והאסלאמי שלה.


1 נכון ל- 6 במרץ 2012. בסטטיסטיקה לא נכללו רקטות ופצצות מרגמה  שנפלו בשטח רצועת עזה.

לראש העמוד