סבב הסלמה בדרום ישראל- תמונת מצב

מכוניתו של זהיר קיסי לאחר שהותקפה על ידי חיל האוויר

מכוניתו של זהיר קיסי לאחר שהותקפה על ידי חיל האוויר

סבבי הסלמה בשנה האחרונה

סבבי הסלמה בשנה האחרונה

זהיר מוסא אחמד קיסי

זהיר מוסא אחמד קיסי

חולייה נערכת לירי רקטות מרצועת עזה

חולייה נערכת לירי רקטות מרצועת עזה

שר הביטחון אהוד ברק בסיור במערכת כיפת ברזל באזור אשדוד

שר הביטחון אהוד ברק בסיור במערכת כיפת ברזל באזור אשדוד

ועדות ההתנגדות העממית

ועדות ההתנגדות העממית


מכוניתו של זהיר קיסי לאחר שהותקפה על ידי חיל האוויר
מכוניתו של זהיר קיסי לאחר שהותקפה על ידי חיל האוויר
(Palestine-info , 9 במרץ 2012)

כללי

1. ב-9 במרץ החל סבב הסלמה חדש בדרום ישראל בעקבות סיכול ממוקד בו נהרג זהיר אלקיסי, מזכ"ל וועדות ההתנגדות העממית. במהלך סבב ההסלמה הנוכחי נורו מהרצועה  עד כה  כ-120 רקטות לעבר ריכוזי אוכלוסייה בישראל (נכון לבוקר ה-11 במרץ) ועוד כמה עשרות רקטות במהלך 11 במרץ. כמחצית מהרקטות נפלו בשטח ישראל. כ-30 רקטות יורטו ע"י מערכת כיפת ברזל. כמה עשרות רקטות נפלו בשטח רצועת עזה. צה"ל מצידו ביצע תקיפות רבות נגד יעדי טרור וחוליות משגרי רקטות ופצצות מרגמה.

2. זהו סבב ההסלמה הרביעי מסוגו  מזה כשנה. בסבבי הסלמה קודמים נפלו בשטח ישראל 69 רקטות (אפריל 2011), 155 רקטות (אוגוסט 2011) ו-45 רקטות (אוקטובר 2011). ביסוד ההסלמה הנוכחית וסבבי ההסלמה הקודמים, עומדים ניסיונות ארגוני הטרור (בדגש על וועדות ההתנגדות העממית והג’האד האסלאמי בפלסטין) לבצע תקיפות דרך הרצועה (כמו התקיפה מצפון לאילת, שהובילה לסבב ההסלמה באוגוסט 2011) וליצור "שיגרה" של "טפטוף" ירי רקטות  לעבר דרום ישראל. שר הביטחון אהוד ברק, שביקר באזור אשדוד (10 במרץ 2012) הצהיר, כי סבב ההסלמה הנוכחי לא היה מתרחש אלמלא ניסיון וועדות ההתנגדות העממית לבצע פיגוע בדרום ישראל, ככל הנראה דרך חצי האי סיני (דובר צה"ל, 10 במרץ 2012).

סבבי הסלמה בשנה האחרונ

סבבי הסלמה בשנה האחרונה

הערה: הנתונים לגבי מרץ 2012 הם, לפי שעה, אומדנים בלבד

3. חמאס, הכוח הצבאי-מדיני הדומיננטי ברצועה, הביעה במהלך הימים הראשונים של ההסלמה הנוכחית, תמיכה פומבית בירי הרקטות ודובריה אף איימו על ישראל בתגובה חריפה. בפועל, כעולה מנטילות האחריות, חמאס לא השתתפה בירי הרקטות אולם להערכתנו גם לא עשתה מאמץ למנוע מארגונים אחרים להסלים את המצב. מכל מקום, לאחר כמה ימים של ירי נראה לנו כי האינטרס הנוכחי של חמאס הינו לשים קץ לסבב ההסלמה ולחזור לשיגרה תוך הסתייעות בממשל המצרי.

תקיפה מהאוויר של מכוניתו של מזכ"ל וועדות ההתנגדות העממית

4. ב-9 במרץ בשעות אחר הצהרים, תקף כלי טיס של חיל האוויר, בצפון רצועת עזה, את מכוניתו של זהיר מוסא אחמד קיסי, מזכ"ל ארגון וועדות ההתנגדות העממית. כתוצאה מהתקיפה נהרגו אחמד קיסי וכן עוזרו מחמוד אחמד מחמוד חנאני.  אחמד קיסי היה בעיצומן של הכנות לביצוע פיגוע משולב בגבול ישראל-מצרים (דובר צה"ל, 9 במרץ 2012).

5. זהיר מוסא אחמד קיסי, יליד 1963, תושב העיר עזה, מונה לפני כשבעה חדשים כמזכ"ל ארגון וועדות ההתנגדות העממית. על פי דובר צה"ל הוא עסק במסגרת תפקידו בקשרי המימון שבין חזבאללה וארגוני הטרור ברצועת עזה. בימים האחרונים תכנן קיסי פיגוע טרור מורכב נגד מספר מטרות ישראליות בגבול ישראל מצרים. הפיגוע היה בשלבי הכנה אחרונים לקראת מימושו. אחמד קיסי היה מעורב בעבר בתכנון וביצוע פיגועים ביניהם פיגוע חדירה למסוף הדלקים בנחל עוז באפריל 20082 והפיגוע בגבול ישראל מצרים ב-18 באוגוסט 2011 בו נהרגו שמונה ישראליים3. כמו כן היה מעורב בירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הנגב המערבי (דובר צה"ל, 9 במרץ 2012).

זהיר מוסא אחמד קיסי
זהיר מוסא אחמד קיסי
(http://www.raya.fm )

6. מחמוד חנאני – ההרוג השני בתקיפה, יליד 1968, מוצאו מבית פוריק (סמוך לשכם). פעיל פתח לשעבר, אשר היה מיוזמי פעילות וועדות ההתנגדות ביהודה ושומרון. נעצר בשנת 1988 בתחילת האנתיפאצ’ה הראשונה ושוחרר בשנת 1993 בעקבות הסכמי אוסלו. הוא היה מעורב בעבר בפעילות טרור ובכלל זה לאחר פרוץ האנתיפאצ’ה השנייה, עסק בהכשרת מחבלים מתאבדים במסגרת זו, שיגר מחבל עם חגורות נפץ לביצוע פיגוע התאבדות בשטח ישראל.  לאחר שאחד המחבלים שנתפסו דיווח עליו, נמלט לרצועת עזה דרך ירדן ומצרים. שימש לאחרונה כחבר וועדות ההתנגדות העממית וכסגנו של אחמד קיסי (אתר וועדות ההתנגדות העממית 11 במרץ 2012).

ירי רקטות

7. בעקבות הסיכול הממוקד שביצעה ישראל החלו ארגוני המחבלים בירי מאסיבי של רקטות ופצצות מרגמה לעבר ריכוזי אוכלוסיה בשטח ישראל. מאז תחילת סבב ההסלמה ועד ל-11 במרץ לפנות בוקר נורו לעבר ישראל למעלה מ-120 רקטות. מהירי לעבר ישראל נפלו בשטח ישראל כ-53 רקטות וכעשרים פצצות מרגמה. במהלך ה-11 במרץ נמשך הירי ועד לשעות הצהרים נפלו עוד כמה עשרות רקטות (אין בידנו בשלב זה נתונים מדויקים).

חולייה נערכת לירי רקטות מרצועת עזה
חולייה נערכת לירי רקטות מרצועת עזה
( Palestine Info , 10 במרץ 2012)

נפילות רקטות בשטח ישראל בחתך יומי 4

8. כתוצאה מירי הרקטות נפצעו מספר בני אדם שניים מהם באורח קשה. מספר בני אדם לקו בחרדה. כמו כן נגרם נזק לרכוש (ynet , 11 במרץ 2012). הירי גם פגע בשגרת החיים של האוכלוסייה. כך למשל, לאור המצב הודיע פיקוד העורף כי בישובים הממוקמים במרחק של   40-7 ק"מ מרצועת עזה לא יתקיימו לימודים ביום א’ 11 במרץ . כמו כן נאסר על התקהלויות מעל ל-500 איש בשטחים פתוחים וסגורים (דובר צה"ל, 10 במרץ 2012). 

9. על פי דיווח דובר צה"ל הצליחה מערכת כיפת ברזל ליירט כ-90% אחוזים מכלל השיגורים שניסתה ליירט 28 יירוטים מתוך 33 ניסיונות  (דובר צה"ל, 10 במרץ 2012).

שר הביטחון אהוד ברק בסיור במערכת כיפת ברזל באזור אשדוד
שר הביטחון אהוד ברק בסיור במערכת כיפת ברזל באזור אשדוד
(משרד הביטחון 10 במרץ 2012)

נטילות אחריות לירי הרקטות

10. את האחריות לביצוע ירי  הרקטות קיבלו על עצמם מספר ארגונים  ביניהם וועדות ההתנגדות העממית, הג’האד האסלאמי בפלסטין, החזית העממית לשחרור פלסטין ועוד (אתרי הארגונים). ככל הנראה חמאס לא הייתה שותפה לירי הרקטות אולם היא לא מנעה מארגונים אחרים לירות.  בתדרוך לכתבים אמר דובר צה"ל, כי הירי לטווחים הארוכים והבינוניים בוצע על ידי ארגון הג’האד האסלאמי בפלסטין בעוד הירי לטווחים הקצרים יותר בוצע על ידי וועדות ההתנגדות העממית (דובר צה"ל, 10 במרץ 2012).

11. אבו מג’אהד, דובר וועדות ההתנגדות העממית, אמר,  כי ממשל חמאס אינו מונע מהם לבצע את הירי וכי מתקיים תיאום בין הארגונים הפלסטינים לגבי הירי (ערוץ אלאקצא, 10 במרץ 2012). אבו אחמד, דובר הג’האד האסלאמי בפלסטין, אמר כי לזרוע הצבאית של הארגון ישנם "קלפים חזקים ואיכותיים", שטרם נעשה בהם שימוש (רמז לרקטות בעלות טווח ארוך יותר?). הוא ציין כי במהלך האירועים עשו שימוש במשגר טילים המותקן על גבי כלי רכב בעת שירו רקטות לעבר ישראל (אתר פלוגות ירושלים, 10 במרץ 2012).

פירוט תקיפות חיל האוויר

12. בתגובה לירי המאסיבי של רקטות ופצצות מרגמה ביצעו כלי טיס של חיל האוויר מספר רב של תקיפות נגד יעדי טרור, פעילי טרור וחוליות משגרי רקטות ופצצות מרגמה. כ-16 מחבלים נהרגו במהלך התקיפות, ביניהם פעילים בכירים בג’האד האסלאמי בפלסטין: אחמד חג’אג’, פעיל בכיר במערך הרקטות; פארק פהד פעיל תושב סג’אעיה  וח’זאם קרעקי פעיל, שהיה מעורב בעבר בירי רקטות. כמו כן דיווחו אמצעי התקשורת הפלסטינית על כמה עשרות פצועים.

13. להן פירוט חלק מהתקיפות, כפי שדיווח דובר צה"ל:

א. 11 במרץ 2012 – בוצע ירי מהאוויר לעבר חוליית מחבלים בצפון רצועת עזה אשר הייתה בהכנות אחרונות לקראת שיגור רקטות לעבר שטח ישראל.

ב. 11 במרץ 2012 – בוצעו שתי תקיפות של בורות שיגור רקטות בטווח של 40 ק"מ בצפון רצועת עזה.

ג. 10 במרץ 2012–  בשעה 22:20 בוצעה תקיפה נגד אתר אחסון אמצעי לחימה בצפון רצועת עזה.  

תקיפת אתר לייצור אמצעי לחימה (דו"צ 10 במרץ 2012)
לצפייה בסרטון
http://www.youtube.com/watch?v=pAEAsaLTuxs&feature=player_embedded

ד. 10 במרץ 2012 – הותקף פעיל בכיר של וועדות ההתנגדות העממית בדרום רצועת עזה.

ה. 10 במרץ 2012 – הותקפו מהאוויר שני מוקדי פעילות טרור בצפון ובדרום רצועת עזה.

ו. 10 במרץ 2012 –  הותקפה מהאוויר חולייה בדרום רצועת עזה, אשר הייתה בעיצומן של הכנות לביצוע ירי לעבר ישראל.  

ז. בליל 10-9 במרץ – הותקפו שישה יעדי טרור. ביניהם שני אתרים לייצור אמצעי לחימה ושני בורות שנועדו לשיגור רקטות בצפון רצועת עזה. כמו כן הותקפו אתר לייצור אמצעי לחימה במרכז רצועת עזה ומוקד פעילות טרור בדרום הרצועה.

המשך העברת סחורות

14. למרות ההסלמה ברצועת עזה הוחלט כי המעברים בין ישראל לרצועה יישארו פתוחים. המדובר במעבר כרם שלום, שנועד להעברת סחורות ומעבר ארז, שנועד למעבר תושבים מהרצועה. זאת, על מנת שלא  לפגוע באוכלוסייה ברצועת עזה (דובר צה"ל, 11 במרץ 2012).

עיקרי התגובות הפלסטיניות לסבב ההסלמה

חמאס

15. ממשל חמאס גינה את הפעולה וקרא לקהילה הבינלאומית להתערב בדחיפות כדי להפסיק את "התוקפנות הישראלית". תגובות נוספות של בכירי חמאס :

א. אבו עבידה, דובר גדודי עז אלדין אלקסאם הדגיש כי ישראל לא תישא באחריות לתוצאות פשעיה ו"ההתנגדות" תגיב על תוקפנותה של ישראל יום אחר יום. עוד הוסיף כי גדודי עז אלדין אלקסאם עומדים לצד פלגי ההתנגדות וכי הם יבחרו בדרך המתאימה להגיב על התוקפנות הישראלית (ערוץ אלאקצא, 10 במרץ 2012).

ב. סאמי אבו זהרי, דובר חמאס, אמר כי מטרת התקיפות הישראליות על הרצועה היא "לטרוף את הקלפים בזירה הפלסטינית ובמיוחד ברצועת עזה" הוא הטיל על ישראל את האחריות להסלמה והוסיף כי זכותו המלאה של העם הפלסטיני להגן על עצמו. חמאס גם פנתה בקריאה למועצת העם המצרית לעשות את המוטל עליה למען תושבי הרצועה הנמצאים בסבל (ערוץ אלאקצא, 10 במרץ 2012).

וועדות ההתנגדות העממית

16. באתר ועדות ההתנגדות פורסמה הודעה בה הודיעו על מותו של זהיר אלקיסי ובה קריאה להגיב על מותו. דובר הזרוע הצבאית של הארגון הבטיח, כי ישראל תישא בתגובה כואבת וציין, כי לא ניתן אפשר לעבור בשתיקה על הריגתו של אחד ממנהיגי ה"התנגדות" .

הג’האד האסלאמי בפלסטין

17. אחמד אלמדלל, בכיר בג’האד האסלאמי בפלסטין, הבטיח שארגונו לא ישב בחיבוק ידיים נוכח התוקפנות והג’האד של הארגון יגיע לעומק שטחה של ישראל. לדבריו ל"התנגדות" "הזכות המלאה" להגיב על כל פשע שמבצע האויב הציוני" והשמדת האויב הציוני תביא לסיום הסכסוך (פאל טודיי, 10 במרץ 2012).

הרשות הפלסטינית

18. אבו מאזן, יו"ר הרשות הפלסטינית גינה את ההסלמה ברצועת עזה והטיל על ממשלת ישראל את האחריות להידרדרות המצב ברצועה. אבו מאזן קרא לעם הפלסטיני לשמור על ה"הרגעה" על מנת "לגרום לישראל להחמיץ את ההזדמנות שלה לנסות לברוח מהמאמצים הבינלאומיים  להחייאת תהליך השלום"  (ופא, 10 במרץ 2012). אבו מאזן לא התייחס בדבריו לפיגועי הטרור הממשיכים להתבצע באופן שגרתי מרצועת עזה, אשר עמדו ביסוד התקיפה הישראלית.

19. אבו מאזן קיים שיחות עם נציגים ממצרים, האיחוד האירופאי והרביעייה וביקש מהם ליצור קשר עם הצד הישראלי על מנת לנסות להפסיק את ההסלמה. הוא גם קיים שיחה עם ח’אלד משעל, ראש הלשכה המדינית של חמאס ורמצ’אן שלח מזכ"ל הג’האד האסלאמי בפלסטין (ופא, 10 במרץ 2012).

נספח

וועדות ההתנגדות העממית

ועדות ההתנגדות העממית
סמל "ועדות ההתנגדות העממית". מעל הרובה כתוב "הירגו אותם [את הכופרים] בכל מקום שתיתקלו
בהם" [מתוך הקוראן, סורת אלבקרה, פסוק 191]. גורמים אסלאמיים קיצונים, לרבות אלקאעדה,

מרבים להסתמך על פסוק זה לשם הצדקת הריגת כופרים

20. ועדות ההתנגדות העממית, שההכנות שלהם לביצוע פיגוע עמדו ביסוד ההסלמה הנוכחית, הינו ארגון קטן יחסית אך בעל יכולות מבצעיות גבוהות.  הארגון הוקם ברצועת עזה בסוף שנת 2000 ע"י קבוצה של פורשי פתח עם פרוץ מערכת הטרור הפלסטינית ("אנתיפאדת אלאקצא"), כדי לקדם ביצוע פיגועי טרור נגד ישראל מרצועת עזה. האידיאולוגיה של הארגון היא אסלאמית רדיקאלית הקרובה לחמאס. גילויי הדעת של הארגון נפתחים תמיד בפסוק מהקוראן וכוללים מסרים אסלאמיים, במיוחד סביב חובת ה"ג’האד". הארגון לוחמני מאד נגד ישראל. הוא רואה ב"התנגדות" (דרך הטרור והאלימות) את האופציה האסטרטגית היחידה העומדת בפני הפלסטינים במאבקם עם ישראל ולפיכך הוא שב ומבצע פיגועים מרצועת עזה במגמה להפר את השקט היחסי.

21. לפני כמה שנים התפצל הארגון לשלושה פלגים, שניים מהם משתפים פעולה עם חמאס ולמעשה פועלים בחסותו. הפלג השלישי, "צבא האסלאם", מזוהה עם הג’האד העולמי, פנה לנתיב עצמאי של פיגועים ומידי פעם הוא מנסה לאתגר את חמאס ואת מדיניות הפיגועים שלה. כאמל אלנירב ובכירים נוספים, שנהרגו בתקיפת חיל האוויר בעקבות הפיגוע מצפון לאילת (18 באוגוסט), השתייכו לאחד הפלגים המשתפים פעולה עם חמאס

22. ניתוח המודוס אופרנדי של "ועדות ההתנגדות העממית" מצביע על החשיבות שהארגון מייחס לביצוע פיגועים נגד ישראל דרך חצי האי-סיני (ציר ה"ח"). פיגועים כאלו התבצעו בעבר ע"י פלגי "ועדות ההתנגדות העממית" וע"י חמאס עוד לפני מבצע "עופרת יצוקה", וביתר שאת לאחריו. זאת תוך ניצול קשיי הממשל המצרי לאכוף חוק וסדר בחצי האי-סיני (שגברו לאחר הפלת משטר מבארכ) והסתייעות בקיומה של תשתית סייענים נרחבת בקרב התושבים הבדואים בסיני

23. במסגרת דפוס הפיגועים מחצי האי סיני ביצע הארגון ב-18 באוגוסט פיגוע משולב נגד מספר יעדים, ובתוכם מספר כלי רכב אזרחיים. הפיגוע בוצע מצפון למעבר עין נטפים (שמצפון לאילת) ומבצעיו הגיעו ככל הנראה מרצועת עזה. בפיגוע נהרגו שמונה ישראלים ו-30 נפצעו.

24.  בתגובה לפיגוע תקף צה"ל בית ברפיח, ששימש כאתר פיקוד של "ועדות ההתנגדות העממית" בו שהו בכירים בארגון. בתקיפה נהרגו מפקד הפלג המרכזי בארגון, כמאל אלנירב (אבו עווד) ושני בכירים נוספים בארגון. כמו כן נהרגו בתקיפה שני פעילים המשתייכים לזרוע הצבאית של הארגון. בעקבות התגובה הישראלית בצעו ארגוני טרור הפועלים ברצועה מתקפת ירי לעבר ישובי דרום ישראל במסגרתה נורו מרצועת עזה קרוב ל-150 רקטות ועשרות פצצות מרגמה. צה"ל, בתגובה, תקף יעדי טרור ברצועה. במתקפת הרקטות לעבר ישראל השתתפו גם פלגי "ועדות ההתנגדות העממית", שנטלו אחריות על ירי לעבר באר שבע וערים נוספות בדרומה של ישראל.5


1 נכון ל:11  במרץ 2012 1600  :במשך ה-11 במרץ נפלו כמה עשרות רקטות  ביניהן רקטות שנפלו בבאר שבע.  אחת הרקטות  נפלה בשטח בית ספר.  הנפילות גרמו לנזק ברכוש.

2 ב-9 באפריל 2008  בשעות אחר הצהרים, פרצה חולייה של ועדות ההתנגדות העממית, שמנתה ארבעה מחבלים חמושים, את גדר המערכת בצפון רצועת עזה. אנשי החוליה הגיעו לאזור מסוף הדלקים בנחל עוז (המשרת את תושבי הרצועה) והחלו לירות מנשק קל לעבר אזרחים ישראלים העובדים במקום. כתוצאה מירי המחבלים נהרגו שני אזרחים ישראלים עובדי המסוף.

3 ב-18 באוגוסט בשעות הצהריים ביצעו ועדות ההתנגדות העממית פיגוע משולב נגד מספר יעדים, ובתוכם מספר כלי רכב אזרחיים. הפיגוע בוצע מצפון למעבר עין נטפים (שמצפון לאילת) ומבצעיו הגיעו להערכתנו מרצועת עזה. בפיגוע נהרגו שמונה ישראלים ו-30 נפצעו.

4 מספר הרקטות אשר נפלו בפועל בשטח ישראל, ללא רקטות שיורטו על ידי מערכת כיפת ברזל או רקטות שנפלו בשטח רצועת עזה. הגרף אינו כולל כמה עשרות רקטות שנורו במהלך 11 במרץ.

5 מידע נוסף אודות  וועדות ההתנגדות העממית,  ראו פרסום מרכז המידע מ-22 באוגוסט 2011 : "ועדות ההתנגדות העממית": קוים לדמותו של ארגון הטרור, שביצע את מתקפת הטרור המשולבת מצפון לאילת".  

 

לראש העמוד