סבב הסלמה בדרום ישראל- עדכון מס’ 2

מערכת כיפת ברזל שיירטה עשרות רקטות במהלך סבב ההסלמה

מערכת כיפת ברזל שיירטה עשרות רקטות במהלך סבב ההסלמה

סבבי הסלמה בשנה האחרונה

סבבי הסלמה בשנה האחרונה

נפילות רקטות בשטח ישראל בחתך יומי

נפילות רקטות בשטח ישראל בחתך יומי

ירי מרצועת עזה לעבר ישראל (Pal-info 13 במרץ 2012)

ירי מרצועת עזה לעבר ישראל (Pal-info 13 במרץ 2012)

העמסת תרופות וציוד רפואי במשרד הבריאות בראמאללה עבור רצועת עזה

העמסת תרופות וציוד רפואי במשרד הבריאות בראמאללה עבור רצועת עזה

שר הביטחון אהוד ברק בביקור באוגדת עזה

שר הביטחון אהוד ברק בביקור באוגדת עזה


מערכת כיפת ברזל שיירטה עשרות רקטות במהלך סבב ההסלמה
מערכת כיפת ברזל שיירטה עשרות רקטות במהלך סבב ההסלמה (דובר צה”ל)

כללי

1. לאחר ארבעה ימים של ירי מסיבי של רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל הושג בתיווך מצרי הסכם הרגעה, שדווח כי הוא  מקובל על כלל ארגוני הטרור ברצועה (רויטרס, 13 במרץ 2012). הרגיעה נכנסה לתוקפה ב-13 במרץ בשעה 0100 ואכן מאז השעה 2300 מאז השתרר שקט יחסי בדרום ישראל (למעט ירי ספוראדי של רקטה ופצצות מרגמה במהלך שעות הלילה והבוקר).

2. הג’האד האסלאמי בפלסטין, הארגון הדומיננטי בסבב ההסלמה האחרון, הודיע על נכונותו לקבל את ההרגעה בתיווך המצרי. עם זאת הדגישו בכיריו וכלי התקשורת שלו כי נכונות זאת מותנית ב"הפסקת ההתנקשויות" מצידה של ישראל, ההתניה שמגולם בה להערכתנו התירוץ להפרה עתידית של ההסכם על ידי הארגון.

3. בפרסומים שלוו את הסכם ההרגעה ניכר ניסיון של הג’האד האסלאמי בפלסטין, שספג את מרבית האבדות בסבב ההסלמה, לבנות לעצמו "נראטיב ניצחון". זאת ע"י הבלטת ה"הישג" שבהסכם ("הפסקת ההתנקשויות") ואיומים מפורשים ומוסווים לפיהם יש בידי הארגון "קלפים נוספים", שבהם עדיין לא השתמש (רקטות לטווח ארוך יותר).

נפילות רקטות בשטח ישראל בסבבי ההסלמה בשנה האחרונה

סבבי הסלמה בשנה האחרונה

הערה: הנתונים לגבי מרץ 2012 הם לפי שעה אומדנים בלבד. נתונים אלה אינם כוללים עשרות רקטות שיורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. אם לוקחים רקטות אלו בחשבון היקף הנפילות בסבב הנוכחי גדול מסבבים קודמים.

ירי רקטות (12 במרץ)

4. במהלך ה- 12 במרץ נפלו בשטח ישראל 25 רקטות. בנוסף לכך, מערכת כיפת ברזל יירטה שבע רקטות. אחת הרקטות נפלה בלב שכונת מגורים באשדוד וגרמה לפציעתם של שני אזרחים ולנזק רב לרכוש. מאז ההכרזה על הרגיעה נפלה רקטה אחת במהלך ליל 13-12 במרץ. ב-13 במרץ בשעות הבוקר נורו שש פצצות מרגמה. הפצצות נפלו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

5. סה"כ בסבב הסלמה זה נורו משטח רצועת עזה למעלה ממאתיים רקטות.  מהם 112 רקטות נפלו בדרום ישראל. כיפת ברזל הצליחה ליירט כמה עשרות רקטות ובכך למנוע פגיעה באזורים מאוכלסים.

המצב בשטח (13 במרץ)

6. ככלל, נשמר שקט יחסי בדרום ישראל  במהלך 13 במרץ. אירוע חריג היה במהלך מסע הלוויה של שני פעילי הג’האד האסלאמי בפלסטין, שנהרגו אתמול,  כאשר מספר פלסטינים ממשתתפי ההלוויה התקרבו אל גדר הביטחון והחלו ליידות אבנים לעבר מגדלי התצפית של צה"ל הממוקמים באזור. לאחר שהפלסטינים לא נענו לקריאות החיילים לעצור, ירו לעברם החיילים במטרה להרתיעם. כלי התקשורת הפלסטינים דיווחו,  כי כתוצאה מהירי נפצעו שלושה פלסטינים באורח בינוני  (Ynet , 13 במרץ 2012).

נפילות רקטות בשטח ישראל בחתך יומי 2

נפילות רקטות בשטח ישראל בחתך יומי

נטילות אחריות לירי הרקטות

7. את האחריות לביצוע הירי המשיכו לקבל על עצמם ארגונים רבים, אולם את מרב הירי ביצעו ככל הנראה ארגון הג’האד האסלאמי בפלסטין, אשר בנטילות האחריות שלהם דיווחו הארגונים בעיקר על ירי רקטות גראד ורקטות 107 מ"מ  (אתרי הארגונים, 12 במרץ 2012).

ירי מרצועת עזה לעבר ישראל (Pal-info 13 במרץ 2012)
ירי מרצועת עזה לעבר ישראל (Pal-info 13 במרץ 2012)

פירוט תקיפות חיל האוויר

8. בתגובה לירי הרקטות המאסיבי, המשיכו כלי טיס של חיל האוויר במהלך 12 במרץ לבצע מספר רב של תקיפות נגד יעדי טרור, פעילי טרור וחוליות משגרי רקטות ופצצות מרגמה.

9. להן פירוט חלק מהתקיפות, כפי שדיווח דובר צה"ל:

א. בשעות הערב בוצע ירי מהאוויר לעבר חוליית מחבלים בצפון רצועת עזה, שעסקה בהכנות אחרונות לביצוע ירי רקטות (דובר צה"ל, 12 במרץ 2012). כמו כן תקפו כלי טיס מנהרה בדרום רצועת עזה, ששימשה לפעילות טרור. כלי התקשורת הפלסטינים דיווחו על שני פעילי הג’האד האסלאמי בפלסטין, שנהרגו בתקיפה (פאל טודיי, אתר פלוגות ירושלים, 12 במרץ 2012).

ב. בשעות הצהרים בוצע ירי לעבר חולייה, שעסקה בשיגור רקטה לטווח בינוני. השיגור נעשה משטח מאוכלס בצפיפות בצפון רצועת עזה. לאחר השיגור נראו שני בני אדם מגיעים לנקודת השיגור וכלי הטיס ביצעו ירי לעברם. כתוצאה מהירי נפגעו ככל הנראה גם אזרחים שלא היו מעורבים בלחימה (דובר צה"ל, 12 במרץ 2012). כלי התקשורת הפלסטינים דיווחו על אב ובתו שנהרגו (פאל טודיי, ערוץ אלאקצא, 12 במרץ 2012).

ג. בשעות הבוקר בוצע ירי מהאוויר לעבר חוליית טרור שעסקה בהכנות לשיגור רקטה לעבר שטח ישראל בדרום רצועת עזה.  כמו כן בוצע ירי לעבר מחבל נוסף, שעסק בהכנות לביצוע ירי בדרום הרצועה (דובר צה"ל, 12 במרץ 2012). 

http://www.youtube.com/watch?v=IXX2X6sYJ74&feature=player_embedded
סרטון תקיפה של חיל האוויר נגד מחסן אמצעי לחימה בג’באליה ליל 12-11 במרץ
(דובר צה"ל, 12 במרץ 2012).

נפגעים בצד הפלסטיני

10. כלי התקשורת הפלסטינים דיווחו אודות מספר הרוגים ופצועים כתוצאה מתקיפות צה"ל. מתחילת סבב ההסלמה הנוכחי נהרגו עד כה 20 פעילי טרור. כמו כן נהרגו ארבעה אזרחים פלסטינים בלתי מעורבים, ששהו בזירת הלחימה וכמה עשרות אזרחים נפצעו.

המשך העברת סחורות דרך המעברים למרות ירי לעברם

11. במהלך ה-12 במרץ שוגרו שתי פצצות מרגמה לעבר מעבר כרם שלום. הפצצות נפלו בצידו הפלסטיני של המעבר פגעו במשאיות, שהעבירו סחורות מישראל לרצועה. כמו כן הם פגעו ברכבו הפרטי של מנהל המעבר הפלסטיני. למרות הפגיעה המשיך המעבר בפעילות שגרתית של העברת סחורות מישראל לרצועת עזה (דובר צה"ל, 12 במרץ 2012).

12. משרד הבריאות של הרשות הפלסטינית שלח לרצועת עזה 15 משאיות עמוסות בתרופות וציוד רפואי (ופא, 11 במרץ 2012). המשאיות נכנסו לרצועת עזה דרך מעבר כרם שלום  (אלרסאלה.נט, 12 במרץ 2012).

העמסת תרופות וציוד רפואי במשרד הבריאות בראמאללה עבור רצועת עזה
העמסת תרופות וציוד רפואי במשרד הבריאות בראמאללה עבור רצועת עזה
(ופא, 11 במרץ 2012).

השגת הרגעה בתיווך מצרי

13. ב-13 במרץ לפנות בוקר הודיעה מצרים, כי היא השיגה הסכם הרגעה כולל והדדי בין ישראל לפלסטינים. ההסכם נכנס לתוקפו ב-13 במרץ 0100 (סוכנות ופא מקהיר, רויטרס, 12 במרץ 2012).

14. "בכיר במצרים" פרסם הודעה מטעמו כי במסגרת המאמצים במתמשכים של מצרים לעצור את הפעילות הצבאית נגד רצועת עזה ולהפסיק את שפיכת הדם הפלסטיני, קיימה מצרים מגעים אינטנסיביים עם כל הארגונים הפלסטינים ועם ישראל. במגעים הללו הוסכם על הפסקת כל הפעולות [הצבאיות] והתחלת הרגעה כוללת והדדית, בכל הרמות, הכוללת את הפסקת ההתנקשויות . בהודעה נאמר, כי מצרים מצידה תעקוב אחר יישום ההרגעה (ופא, 13 במרץ 2012).

15. דאוד שיהאב, דובר הג’האד האסלאמי בפלסטין, מסר כי ההסכם מחייב  את ישראל להפסיק את ההתנקשויות וכי הדבר מהווה הישג לעם הפלסטיני ול"התנגדות הפלסטינית". לדבריו, הג’האד האסלאמי בפלסטין התנה את ההסכם בהימנעות ישראל מלשוב לפעילות ההתנקשויות ואם ישראל תפר את ההסכם "זוהי זכותה של ההתנגדות להגיב על כך". הוא הוסיף, כי אין המדובר בהסכם כתוב אלא בהודעה מצרית על התחייבות ישראל להרגעה ולהפסקת ההתנקשויות שהג’האד האסלאמי הסכים להן (אלג’זירה, 12 במרץ 2012). אתר הג’האד האסלאמי בפלסטין הדגיש, כי ההרגעה מבוססת על העיקרון "אם תחזרו לסורכם, נחזור גם אנו" (פסוק מהקוראן), והדבר מהווה הישג לעם הפלסטיני ולהתנגדות (אתר פלוגות ירושלים, 13 במרץ 2012).

16. במקביל למאמצי התיווך, פרסמה מועצת העם במצרים, הנשלטת על ידי האחים המוסלמים, הודעת גינוי חריפה לפעילות הישראלית ברצועה. המועצה קראה לממשלה לחזור בה מכלל ההסכמים שנחתמו עם ישראל ובכלל זה להפסיק את יצוא הגז, להשיב את השגריר המצרי מתל אביב ולגרש את השגריר הישראלי מקהיר. כמו כן החליטה לשלוח משלחת מצרית רשמית לרצועת עזה על מנת להביע תמיכה בעם הפלסטיני (אלשורוק, 12 במרץ 2012).

תגובות

תגובות אישים בישראל

17. בהתייחסו לסבב ההסלמה אמר שר הביטחון אהוד ברק במהלך ביקור, שערך באוגדת עזה, כי הסבב הנוכחי המחיש שוב את העובדה כי צה"ל יכה בכל מי שינסה לפעול נגד ישראל. לדבריו פיקוד הדרום, בתיאום עם חיל האוויר שירות הביטחון הכללי וגורמי מודיעין פועלים בצורה תכליתית ונכונה מול איומי ירי הרקטות  (דובר צה"ל, 13 במרץ 2012).

שר הביטחון אהוד ברק בביקור באוגדת עזה
שר הביטחון אהוד ברק בביקור באוגדת עזה (דובר צה"ל, 13 במרץ 2012)

הג’האד האסלאמי בפלסטין

18. עד סמוך למועד כניסת ההרגעה לתוקף המשיכו בכירים בג’האד האסלאמי בפלסטין, הארגון שביצע חלק ניכר מהירי, להדגיש, כי לא יסכימו להרגעה אלא רק לאחר שיקבלו ערובות מקיפות. אבו אחמד, דובר הזרוע הצבאית של הארגון אף איים כי אם ישראל לא תחדל מפעילותה ברצועת עזה הדבר יביא "לשינוי בתגובה" אולם הוא נמנע מפרט אודות אופייה (פאל טודיי, 12 במרץ 2012).

19. בערוץ פאל טודיי של הג’האד האסלאמי בפלסטין, הופיעו במהלך שעות הערב של ה-12 במרץ כתוביות מבזקים לפיהם מודיעה הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין, כי אם לא יופסקו התקיפות של ישראל מוכן הארגון להרחיב את טווח הירי הרקטי לעבר ערי ישראל (פאל טודיי, 12 במרץ 2012).

חמאס

20. חמאס פרסמה הודעה לעיתונות המגנה את דברי מזכ"ל האו"מ במועצת הביטחון    ב-12 במרץ (המזכ"ל התבטא, כי ירי הרקטות מהרצועה לעבר ישראל הינו בלתי מתקבל על הדעת). בהודעה נאמר כי היא מהווה הפרה של כל החוקים והאמנות של האו"ם והיא קוראת האו"ם למזכ"ל לחזור בו מעמדתו (אתר לשכת ההסברה של חמאס, 12 במרץ 2012).


1 נכון ל-13 במרץ 2012, שעות הצהרים.

2 מספר הרקטות אשר נפלו בפועל בשטח ישראל. מספר זה אינו כולל  רקטות שיורטו על ידי מערכת כיפת ברזל או רקטות שנפלו בשטח רצועת עזה.  מספרי הרקטות, שנפלו ב-13 במרץ, אינם סופיים.

לראש העמוד