סבב הסלמה בדרום ישראל- עדכון מס’ 3

תלמידים בדרום חוזרים לבית הספר

תלמידים בדרום חוזרים לבית הספר

סבבי הסלמה בשנה האחרונה

סבבי הסלמה בשנה האחרונה

רקטת הגראד, שנפלה בנתיבות 

רקטת הגראד, שנפלה בנתיבות 

ירי רקטות גראד לעבר באר שבע ואופקים

ירי רקטות גראד לעבר באר שבע ואופקים

נפילות רקטות בשטח ישראל בחתך יומי

נפילות רקטות בשטח ישראל בחתך יומי

פריסת יעדי טרור שהותקפו

פריסת יעדי טרור שהותקפו


תלמידים בדרום חוזרים לבית הספר
חזרה לשגרה: תלמידים בדרום חוזרים לבית הספר
(14 במרץ 2012, באדיבות NRG . צלם: יהודה לחיאני)

כללי

1. למרות הסכם הרגעה, שהושג בתיווך מצרי, נמשך ירי רקטות ספוראדי לעבר הנגב המערבי, אף כי בהיקפים נמוכים בהרבה מאלה, שנורו בארבעת הימים, שקדמו להסכם. סה"כ נפלו בשטח ישראל, מאז ההודעה על ההרגעה, שלוש רקטות, מהן רקטת גראד, שנפלה בנתיבות וארבע פצצות מרגמה. למרות זאת החלו תושבי דרום ישראל לחזור לשגרה.

2. ארגוני הטרור הפלסטינים ובראשם הג’האד האסלאמי בפלסטין, ממשיכים לבנות את "נראטיב הניצחון" הארגון מדגיש, כי הוא לא יסכים ל"הרגעה" ללא הפסקת החיסולים ומאיים כי בפעם הבאה יגדל טווח הרקטות שיירה לעבר ישראל.

נפילות רקטות בשטח ישראל בסבבי ההסלמה בשנה האחרונה

סבבי הסלמה בשנה האחרונה

הערה: הנתונים לגבי מרץ 2012 הם לפי שעה אומדנים בלבד. נתונים אלה אינם כוללים עשרות רקטות שיורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. אם לוקחים רקטות אלו בחשבון היקף הנפילות בסבב הנוכחי גדול מסבבים קודמים.

ירי רקטות (13 במרץ)

3. במהלך 13 במרץ נפלו בשטח ישראל שלוש רקטות וארבע פצצות מרגמה. אחת הרקטות הייתה רקטת גראד שנפלה בחניון העיר נתיבות. לא היו נפגעים. נגרם נזק למספר כלי רכב.  

רקטת הגראד, שנפלה בנתיבות 
רקטת הגראד, שנפלה בנתיבות 
(14 במרץ 2012, באדיבות NRG . צלם: יהודה לחיאני)

4. סה"כ בסבב הסלמה זה נורו משטח רצועת עזה למעלה ממאתיים רקטות.  מהם 117 רקטות נפלו בדרום ישראל. כיפת ברזל הצליחה ליירט כמה עשרות רקטות ובכך למנוע פגיעה באזורים מאוכלסים.

ירי רקטות גראד לעבר באר שבע ואופקים
ירי רקטות גראד לעבר באר שבע ואופקים
(מתוף סרטון שפורסם באתר פלוגות ירושלים 13 במרץ 2012)

נפילות רקטות בשטח ישראל בחתך יומי 2

נפילות רקטות בשטח ישראל בחתך יומי

תקיפות חיל האוויר

5. בתגובה להמשך ירי הרקטות לאחר הסכם הרגיעה, תקפו כלי טיס של חיל האוויר במהלך ליל 14-13 במרץ שני יעדי טרור בצפון רצועת עזה (דובר צה"ל, 14 במרץ 2012).

פריסת יעדי טרור שהותקפו
פריסת יעדי טרור שהותקפו ע”י חיל האוויר במהלך סבב ההסלמה

תגובות

תגובות אישים בישראל

6. מפקד פיקוד הדרום אלוף טל רוסו התבטא, כי סבב ההסלמה הנוכחי החל מסיכול של צה"ל שנועד למנוע פיגוע רחב היקף הדומה באופיו לפיגוע שאירע ב-12 באוגוסט סמוך לאילת. לדבריו, צה"ל הצליח לסכל את הפיגוע וארגוני הטרור מצידם נכשלו בסבב זה בגביית מחיר משמעותי מישראל. עוד הוסיף, כי צה"ל עושה את המרב על מנת שתושבי האזור יוכלו לנהל אורח חיים נורמאלי אך לא מן הנמנע, כי בעתיד תידרש פעולה גדולה ורחבה יותר (דובר צה"ל, 14 במרץ 2012).

הג’האד האסלאמי בפלסטין

7. הג’האד האסלאמי בפלסטין, שספג את מרבית האבידות וביצע את עיקר הירי, ממשיך במאמץ לבנות את "נראטיב הניצחון". במסגרת זאת קיים תהלוכת ניצחון בעיר עזה תחת הכותרת "בשורות לניצחון". הדוברים באירוע, הודו כי הארגון ספג אבידות קשות אך דובריו הדגישו כי מה ההישג המרכזי של סבב זה הינו ההצלחה "לכפות על  ישראל" הסכם הרגעה במשתמע על פי תנאיו של הארגון. כך למשל:

א. רמצ’אן שלח, מזכ"ל הארגון נשא נאום טלפוני בפני המשתתפים בו ברך את פעילי הג’האד האסלאמי כמו גם את פעילי וועדות ההתנגדות העממית על "השיעור שקיבל האויב ולעולם לא ישכח". לדבריו הצליח הארגון, לראשונה, לכפות על ישראל הסכם הרגעה.  עוד הוסיף, כי הארגון הבהיר לישראל שבמידה ותורחב פעילותה יגדל טווח הרקטות לעומק שטח ישראל. לדבריו "ההתנגדות יצרה משוואה חדשה במאזן הריסון והתגובה בינה לבין האויב הציוני". הוא גם הודה למצרים על מאמצי ההרגעה אולם יחד עם זאת חזר והדגיש כי הארגון לא יסכים להרגעה ללא הפסקת ה"חיסולים". (פאל טודיי, 13 במרץ 2012).

ב. ח’אלד אלבטש בכיר בארגון, אמר כי  זהו "רגע היסטורי" בסכסוך עם ישראל שכן הארגון הצליח להבהיר כי לא יאפשרו לישראל לפגוע בהם ללא תגובה . הוא הדגיש כי ארגונו רואה בהסכם ניצחון שהושג באמצעות ה"התנגדות" (רדיו אלקדס, 13 במרץ 2012).

ג. דובר הזרוע הצבאית של הארגון הודה, כי הארגון ספג אבדות קשות. הוא אמר כי הוא רואה בהסכם ההרגעה הישג וניצחון שכן זוהי הפעם הראשונה בה "כפינו על ישראל את תנאי ההתנגדות" והדגיש כי הם מוכנים להגיב לכל ניסיון להפר את ההסכם שהושג בחסות מצרית (פאל טודיי, 13 במרץ 2012).

וועדות ההתנגדות העממית

8. אבו יוסף, דובר הזרוע הצבאית של וועדות ההתנגדות העממית אמר, כי ארגונו מחויב להסכם הרגיעה כל עוד ישראל מחויבת לו. לדבריו התחייב הארגון להסכם לפי התנאים שהוצגו לו על ידי מצרים והדבר כולל הפסקת התקיפות מצד ישראל. לדבריו נחלה מערכת כיפת ברזל כישלון חרוץ שכן היא הצליחה ליירט רקטה אחת בלבד על כל מאה רקטות שנורו (כך?). עוד הוסיף כי ברשות הארגון "הפתעות נוספות רבות" (רדיו אלקדס, 13 במרץ 2012).


1 נכון ל-14 במרץ 2012, שעות הצהרים.

2 מספר הרקטות אשר נפלו בפועל בשטח ישראל. מספר זה אינו כולל  רקטות שיורטו על ידי מערכת כיפת ברזל או רקטות שנפלו בשטח רצועת עזה.  מספרי הרקטות, שנפלו ב-13 במרץ, אינם סופיים.

לראש העמוד