מסיעי שוהים בלתי חוקיים – כלי בידי הטרור


בתחומי ישראל שוהים תושבים רבים מה"שטחים" העובדים ומתגוררים בישראל רבים עושים זאת באופן בלתי חוקי ומכונים "שוהים בלתי חוקיים", או בעגה הביטחונית: שב"חים. הללו מגיעים לישראל פעמים רבות בעזרתם של אזרחים ישראלים, העוסקים בהסעת שב"חים לתוך תחום "הקו הירוק", בהתעלמם מפוטנציאל הסיוע לטרור הטמון בשב"חים.

ארגוני הטרור הפלסטינים פונים לא פעם לאלו העוסקים בהסעה של שוהים בלתי חוקיים, ומניעים אותם לסייע בהחדרת מחבלים מתאבדים לשטח ישראל. ארגוני הטרור מצליחים לעשות זאת על ידי שימוש באמתלות שונות ובאנשים המוכרים לאותם מסיעים, תוך שהם מנצלים את היותם של אזרחים אלו בעלי תעודת זהות כחולה, יכולת תנועה חופשית בישראל והכרה טובה של השטח. 

כוחות הביטחון דאגו להביא לדין עבריינים אלה ובתי המשפט גזרו עליהם עונשים קשים, מתוך ראייה כי הסעה של שב"ח הינה בלתי חוקית. טענות הנאשמים לתמימות ולחוסר ידיעה, נדחו ע"י בית המשפט ולא פטרו מעונש חמור את העומדים לדין: 
"המעשים שפורטו בסעיף א 12 לחוק הכניסה – הלנה, העסקה והסעה של תושב האזור שנכנס לישראל, יושב בה או עובד בה שלא כדין – הוגדרו מעשי עברה שענשם בצידם כדי למנוע הגשת סיוע ואפילו מתוך תמימות – למי שעלולים להיות מפגעים. אם אין אוזנו של העבריין לקול דמי קורבנות הפיגועים, אולי ישמע קול הסורג והבריח הננעלים על עבריינים". ביהמ"ש המחוזי בנצרת מצטט מתוך פסק דין חטיב בנמקו את מתן גזר הדין לבולוס מרשי. 

כיצד מפעילים ארגוני הטרור את מסיעי השב"חים?
ארגוני הטרור נוהגים לפנות אל מסיעי השב"חים במספר דרכים: פניה ישירה למסיע, פניה דרך גורם מתווך (אשר לרוב מוכר למסיע), פנייה דרך מתווך המופעל ע"י גורם שלישי. לעיתים המתאבדים עצמם מוכרים למסיע. ככלל, בהתאם לרצונם של משגרי המפגעים, נעשה ניסיון להסתיר את סיבת ההסעה האמיתית, לפחות עד לשלב של תחילת נסיעתם.