מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל – 8 בפברואר 2024, 13:00)

אמצעי לחימה שאותרו בפעילות הכוחות ברצועת עזה (דובר צה

אמצעי לחימה שאותרו בפעילות הכוחות ברצועת עזה (דובר צה"ל, 8 בפברואר 2024)

השמדת תשתית טרור של חמאס.

השמדת תשתית טרור של חמאס.

תקיפות צה

תקיפות צה"ל במערב העיר עזה (חשבון X של שהאב, 7 בפברואר 2024)

תאי כליאה שאותרו במנהרה

תאי כליאה שאותרו במנהרה

אמצעי לחימה שאותרו במנהרה (דובר צה

אמצעי לחימה שאותרו במנהרה (דובר צה"ל, 7 בפברואר 2024)

תקיפה באזור אלח'יאם (דובר צה

תקיפה באזור אלח'יאם (דובר צה"ל, 7 בפברואר 2024)תקיפה באזור אלח'יאם (דובר צה"ל, 7 בפברואר 2024)v

תקיפוה באלח'יאם (חשבון X של אם עלי, 8 בפברואר 2024).

תקיפוה באלח'יאם (חשבון X של אם עלי, 8 בפברואר 2024).

בית משפחת של חסן קפישה לאחר שנהרס ע

תקיפוה באלח'יאם (חשבון X של אם עלי, 8 בפברואר 2024).

בית משפחת של חסן קפישה לאחר שנהרס ע

בית משפחת של חסן קפישה לאחר שנהרס ע"י הכוחות (חשבון X של QUDSN, 8 בפברואר 2024)

פגישת אבו מאזן עם אנתוני בלינקן (ופא, 7 בפברואר 2024).

פגישת אבו מאזן עם אנתוני בלינקן (ופא, 7 בפברואר 2024).

הפגנת מחאה נגד ביקור בלינקן בראמאללה. מפגינים מניפים שלטים עם תמונות של בלינקן בהן נכתב בערבית :

פגישת אבו מאזן עם אנתוני בלינקן (ופא, 7 בפברואר 2024).פגישת אבו מאזן עם אנתוני בלינקן (ופא, 7 בפברואר 2024).v

פיצוץ המכונית (בגדד אליום, 7 בפברואר 2024).

פיצוץ המכונית (בגדד אליום, 7 בפברואר 2024).

שיגור ר׳קטות, נפגעים בישראל, זירה צפונית

עיקרים
 • הזירה הדרומית: כוחות צה”ל המשיכו בפעילות ברחבי רצועת עזה בדגש על דרום הרצועה. בח’אן יונס נחשפה מנהרה בה שהו ככל הנראה הנהגת חמאס וכמה חטופים. הפלסטינים דיווחו על תקיפות גוברות והולכות באזור רפיח והביעו חשש כי התקיפות הללו הן הקדמה לתמרון יבשתי במקום, בו שוהים אזרחים רבים שהגיעו מצפון ומרכז הרצועה.
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ-1,450 אזרחים ואנשי כוחות ביטחון, מהם 564 חיילים וקצינים. 132 אזרחים וחיילים נותרו חטופים ברצועת עזה. 121 הוחזרו לישראל.
 • משא ומתן לעסקת חטופים: לאחר שניסחו את תגובתם, בכירי חמאס מציינים כי הם גמישים ופתוחים לדיון ומאשימים את בנימין נתניהו בכך שהוא מעונין בהמשך הלחימה. משלחת חמאס בראשות ח’ליל אלחיה, חבר הלשכה המדינית של חמאס, הגיעה לקהיר.
 • המצב ברצועה: נמשכים הדיווחים אודות המצב ההומניטארי הקשה. הפלסטינים מביעים חשש מפני הרחבת פעילות צה”ל לאזור רפיח.
 • הזירה הצפונית: חזבאללה קיבל אחריות על ביצוע שבע תקיפות ביממה האחרונה. בירי נ”ט ורקטות לעבר קרית שמונה ובירנית נפצעו שלושה לוחמי צה”ל, אחד מהם באורח קשה. בתגובה תקפו כלי טיס של צה”ל יעדי טרור. אחד מיעדי התקיפה ביממה האחרונה הוא אלח’יאם משם משוגרים חלק ניכר מהרקטות וטילי הנ”ט לעבר ישראל.
 • יהודה ושומרון: בוצע ירי לעבר עמדת צה”ל סמוך לשכם. מבצע הפיגוע נהרג. לא היו נפגעים לצה”ל. כוחות צה”ל המשיכו בפעילות סיכול. הכוחות הרסו את ביתו של מחבל חמאס שביצע בנובמבר פיגוע בכביש המנהרות, בו נפצעו שישה בני אדם. אבו מאזן, יו”ר הרשות הפלסטינית, נפגש עם אנתוני בלינקן מזכרי המדינה של ארה”ב. במקביל לביקור התקיימה הפגנה בראמאללה נגד הביקור.
 • מיליציות פרו איראניות: בתקיפה שביצעו כוחות צבא ארה”ב נהרג בכיר בגדודי חזבאללה, אחת המיליציות הפרו איראניות בעיראק האחראית לתקיפת בסיסי צבא ארה”ב בסוריה ובעיראק. התקיפה זכתה לגל של תגובות נזעמות כולל מצד בכירי ממשל בעיראק.
 • סעודיה: הודעת משרד החוץ של סעודיה כי הם לא יכוננו יחסים דיפלומטיים עם ישראל לפני סיום המלחמה ברצועת עזה, הסגת כוחות צה”ל והכרה של ישראל במדינה פלסטינית בגבולות 1967 זכתה לתגובות אוהדות מצד הרשות הפלסטינית וחמאס.
הזירה הדרומית
 • כלי התקשורת הפלסטינים דיווחו על תקיפות ישראליות ברפיח בקצב הולך וגובר זה היום השלישי ברציפות. בח’אן יונס דווח על המשך התקיפות בשכונות שונות. כלי רכב משוריינים של צה”ל התמקמו מול שער בית החולים אלאמל וגם בית החולים נאצר מכותר. כמו כן דווח על תקיפות במתכונת “חגורות אש” באזורים בין ח’אן יונס לרפיח. בעיר עזה דווח כי חיל האוויר ביצע שורת תקיפות בשכונות אלרמאל, אלצברה ואלזיתון וכן ברחוב אלוחדה, סמוך לנמל הדייגים ובשכונת תל אלהוא. כן נורו פגזי ארטילריה לעבר שכונות אלרמאל ואלצברה. במרכז הרצועה דווח על הרוגים בתקיפת שני בתים בדיר אלבלח (מען, 8 בפברואר 2024; ופא, 8 בפברואר 2024).
אמצעי לחימה שאותרו בפעילות הכוחות ברצועת עזה (דובר צה"ל, 8 בפברואר 2024)     אמצעי לחימה שאותרו בפעילות הכוחות ברצועת עזה (דובר צה"ל, 8 בפברואר 2024)
אמצעי לחימה שאותרו בפעילות הכוחות ברצועת עזה (דובר צה”ל, 8 בפברואר 2024)
 השמדת תשתית טרור של חמאס.     הריגת מחבל חמאס (דובר צה"ל, 8 בפברואר, 2024).
מימין: השמדת תשתית טרור של חמאס. משמאל: הריגת מחבל חמאס (דובר צה”ל, 8 בפברואר, 2024).
תקיפות צה"ל במערב העיר עזה (חשבון  X של שהאב, 7 בפברואר 2024)
תקיפות צה”ל במערב העיר עזה (חשבון X של שהאב, 7 בפברואר 2024)
 • דרום הרצועה: לוחמי צה”ל המשיכו בלחימה אינטנסיבית נגד מוקדי טרור במערב ח’אן יונס. ביממה האחרונה עצרו הלוחמים עשרות חשודים במעורבות בטרור, ביניהם שני מחבלים שהשתתפו במתקפת ה-7 באוקטובר ופעיל כוח נח’בה נוסף (דובר צה”ל, 8 בפברואר 2024).
 • במסגרת הפעילות פשטו כוחות צה”ל על מנהרה תת קרקעית נוספת בח’אן יונס. אורכה של המנהרה הוא מעל לקילומטר. הכוחות נלחמו במנהרה מול פעילים חמושים, פרצו דלתות הדף ונטרלו מטענים. במהלך חקירת המנהרה התגלו מספר מתחמים ביניהם חדרים בהם שהו בכירי חמאס, חדר כליאה מתוחם בסורגים בו הוחזקו חטופים, חדר שירותים וחדר מנוחה בו שהו מחבלים אשר פיקחו על החטופים. בנוסף, אותרו במנהרה ממצאים מודיעיניים ואמצעי לחימה של חמאס. המנהרה הנוכחית היא חלק ממבוך תת קרקעי מסועף והיא מחוברת למנהרה שנחשפה לפני מספר שבועות בה הוחזקו חטופים נוספים (דובר צה”ל, 7 בפברואר 2024).
תוואי המנהרה (דובר צה"ל, 7 בפברואר 2024)       תוואי המנהרה (דובר צה"ל, 7 בפברואר 2024)
תוואי המנהרה (דובר צה”ל, 7 בפברואר 2024)
 תאי כליאה שאותרו במנהרה     אמצעי לחימה שאותרו במנהרה 
 (דובר צה"ל, 7 בפברואר 2024)
מימין: תאי כליאה שאותרו במנהרה. משמאל: אמצעי לחימה שאותרו במנהרה (דובר צה”ל, 7 בפברואר 2024)
 • כלי תקשורת פלסטינים דיווחו על תקיפות צה”ל ממערב לרפיח ועל הרוגים בתקיפות (שהאב, 8 בפברואר 2024). האני אלשאער, כתב ערוץ אלג’זירה ברפיח, דיווח כי מזה חמישה ימים ניכרת הסלמה במצב ברפיח מבחינת אינטנסיביות התקיפות האוויריות. לדבריו מתבצעות תקיפות בשכונת תל אלסלטאן והשכונה הסעודית במערב רפיח שם שוהים עקורים באלפי אוהלים וברחובות. בנוסף לתקיפות בתים בשכונות הללו, בוצעה תקיפה במזרח רפיח ובוצע ירי כבד ואינטנסיבי במערב העיר. הוא ציין שקיים חשש כבד בקרב הפלסטינים ברפיח כי התקיפות הללו הן הקדמה לתמרון יבשתי שיתבצע במקום. הוא גם דיווח כי ביממה האחרונה בוצעו תשע תקיפות מהאוויר סמוך לאזור גבול מצרים. (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 8 בפברואר 2024).
כתב ערוץ אלג'זירה ברפיח, האני אלשאער, מדווח מבית החולים הכויתי ברפיח 
(ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 8 בפברואר 2024)
כתב ערוץ אלג’זירה ברפיח, האני אלשאער, מדווח מבית החולים הכויתי ברפיח
(ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 8 בפברואר 2024)
 • צפון הרצועה: בפעילות בצפון הרצועה, הרגו הכוחות עשרה מחבלים במספר היתקלויות שונות. פעילים חמושים ביצעו ירי נ”ט לעבר טנק, הלוחמים זיהו את המחבלים שירו לעברם והכווינו למקום מטוס קרב שחיסל את החוליה (דובר צה”ל, 8 בפברואר 2024).
נפגעים ישראלים
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר 2023 נהרגו כ- 1,450 בני אדם. על פי דובר צה”ל, 564 מהם חיילים וקצינים (מתוכם נהרגו 227 מתחילת התמרון הקרקעי ב – 27 באוקטובר 2023). 132 אזרחים וחיילים חטופים נמצאים עדיין בשטח רצועת עזה. 121 הוחזרו לישראל.
סוגית החטופים והסכם הפסקת אש
 • לאחר שניסחו את תגובתם להסכם פריס בכירי חמאס מציינים כי הם גמישים ופתוחים לדיון ומאשימים את בנימין נתניהו בכך שהוא מעונין בהמשך הלחימה. נמסר שמשלחת חמאס בראשות ח’ליל אלחיה, חבר הלשכה המדינית של חמאס, הגיעה ב-8 בפברואר 2024 לקהיר כדי לדון בהפסקת האש (אלערבי אלג’דיד, 8 בפברואר 2024).
  • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, אמר כי למרבה הצער הודלף לתקשורת הנוסח הלפני אחרון של תשובת חמאס וכי מה שפורסם בתקשורת הוא קרוב מאד לאמת ונכון במידה רבה. הוא סירב לדון בפרטי תגובת חמאס ואמר כי התגובה נתונה לדיון ופיתוח. הוא הוסיף, כי הם דיברו עם המדינות הערבות להסכם מצרים, קטר, תורכיה, רוסיה, וכן האו”ם. הוא ציין שדבריו של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו על המשך המלחמה הם הוכחה למטרתו האמיתית להשמיד את העם הפלסטיני, והדגיש כי חמאס תמנע ממנו מלממש את מטרותיו בדרכים מדיניות ובאמצעות ההתנגדות (אתר ערוץ אלג’זירה, 7 בפברואר 2024).
  • סאמי אבו זהרי, ראש המחלקה המדינית של חמאס ב”חוץ”, אמר, כי התבטאויותיו של נתניהו בתגובה למסמך פריס הן סוג של יהירות מדינית, והוכחה לכך שהוא מעוניין בהמשך התוקפנות והרחבת מעגל הסכסוך. הוא הוסיף כי המסר שלהם לכולם הוא שחמאס התייחסה בגמישות למסמך פריס מתוך עמדה של כוח, ולא של חולשה, ושהתנועה מוכנה להתמודד עם כל האפשרויות, והדגיש כי על כולם לשאת באחריות שלהם כלפי הצהרות נתניהו והשלכותיהן (ערוץ הטלגרם של שהאב, 7 בפברואר 2024).
  • ע’אזי חמד, חבר הלשכה המדינית של חמאס ברצועה, אמר כי חמאס לא נסוגה מעמדתה העקרונית בנוגע לדרישה של “כולם תמורת כולם” בנושא האסירים, והסביר כי היא ניסתה להתגבר על חלק מהמכשולים הקיימים בהסכם המסגרת דרך נוסחים שיובילו לאותה מטרה. הוא הוסיף כי חמאס ציינה את הביטוי “מספר ספציפי” והוא יכול להיות בין 1 ל-10,000 אסירים, וכך יש להם מספיק מקום ללחוץ לשחרור המספר הגדול ביותר האפשרי של אסירים. חמד ציין כי לחמאס יש רשימות ברורות, ספציפיות, ומפורטות, המחולקות לקטגוריות. הוא הדגיש כי חמאס לא זנחה את הדרישה של “כולם תמורת כולם” ואמר כי המספר פתוח, והסביר כי הם פעלו כדי לעקוף את הנוסח כדי להקל על תהליך ההגעה להסכם, וכדי להקל על המתווכים וכדי שיהיה מרחב ליישום (אתר ערוץ אלשרק, 8 בפברואר 2024).
 • נמסר שבכוונת מצרים וקטר לנהל סבב חדש של משא ומתן בקהיר להרגעת המצב ברצועת עזה ולהשגת עסקת חטופים. מצרים קראה לכל הצדדים לגלות את הגמישות החיונית כדי להגיע להסכם (אלקאהרה, 7 בפברואר 2024). בהקשר זה אמר “מקור” בחמאס אמר כי משלחת הנהגת חמאס, תגיע לקהיר לסבב שיחות לא ישירות עם ממשלת ישראל בעניין ההסכם. הוא הוסיף כי במהלך הביקור, שיימשך מספר ימים, יפגשו חברי המשלחת עם עבאס כאמל ראש המודיעין המצרי. “מקור מצרי” מסר כי בכירים מצרים יציגו בפני משלחת חמאס את הצעותיהם בעניין השלב לאחר הפסקת המלחמה ברצועת עזה (אלערבי אלג’דיד, 7 בפברואר 2024).
 • אנתוני בלינקן, מזכיר המדינה של ארה”ב, מסר כי תגובת חמאס להצעת ההסכם פותחת מקום להשגתו. הוא ציין שצוות של האו”ם יתחיל בפעולות בצפון רצועת עזה להערכת תנאי התושבים. הוא גם הדגיש כי יש לשמר את פעילותה של אונר”א (רויטרס, 7 בפברואר 2024).

חזרההה לעיקרים

רצועת עזה
נפגעים פלסטינים
 • משרד הבריאות בעזה (הנשלט ע”י חמאס) עדכן נכון ל-7 בפברואר שעה 13:40, כי ביממה האחרונה נהרגו ברצועה בתקיפות צה”ל 123 פלסטינים ונפצעו 169 נוספים. מאז תחילת המלחמה ברצועה נהרגו 27,708 פלסטינים ונפצעו 67,147 נוספים (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 7 בפברואר 2024).
 • ב-7 בפברואר דווח על מותו של מג’די עבד אלעאל, מפקד כוחות ההתערבות והשמירה על הסדר במשטרה ברפיח בתקיפת כלי הרכב בו נסע בעת שהיה במשימת אבטחה של משאיות סיוע ברפיח (ערוץ הטלגרם של QUDSN, 7 בפברואר 2024).
כלי הרכב לאחר שהותקף (חשבון X של אתר ח'ברני, 7 בפברואר 2024)
כלי הרכב לאחר שהותקף (חשבון X של אתר ח’ברני, 7 בפברואר 2024)
 • דווח על מותו של העיתונאי נאפד’ עבד אלג’ואד, שעובד בערוץ הטלוויזיה הפלסטינית. דווח כי הוא נהרג יחד עם בנו בתקיפת בית בדיר אלבלח (ופא, 8 בפברואר 2024).
המצב ברצועה
 • על רקע התבטאויות בישראל על כוונה להרחיב את המערכה לאזור רפיח, דיווח השאם זקות, כתב ערוץ אלג’זירה ברפיח, ממחנה אוהלים ברפיח כי תושבים עימם דיבר מייחלים לסיום המלחמה ומעוניינים לחזור לבתיהם גם אם הם הרוסים (ערוץ אלג’זירה ביוטיוב, 7 בפברואר 2024).
כתב ערוץ אלג'זירה מדווח ממחנה אוהלים ברפיח (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 7 בפברואר 2024)
כתב ערוץ אלג’זירה מדווח ממחנה אוהלים ברפיח (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 7 בפברואר 2024)

 במסיבת עיתונאים שערך אסאמה חמדאן, בכיר חמאס בבירות, הוא ציין כי המצב ההומניטרי ברצועה שהיה קשה מאז תחילת המלחמה, החמיר עקב המשך התקיפות, הרס התשתיות, מעשי הטבח, מקרי ההרג, ומניעת הגעת סיוע מספיק לכל אזורי רצועת עזה, במיוחד בצפון הרצועה. זאת, לדבריו, למרות החלטת בית הדין הבינלאומי. לדבריו, קיים צורך גדול ודחוף למזון, מים ותרופות לכל תושבי רצועת עזה, שהרעב, הצמא והמחלות הורגים בהם מדי יום מבלי שהמדינות ומוסדות האו”ם הנוגעים בדבר יפעלו. הוא האשים את ישראל בביצוע מעשי טבח נוראיים נגד אזרחים ועקורים ברחבי רצועת עזה, שהאחרון שבהם היה לטענתו, תקיפה מכוונת של שיירת סיוע של האו”ם ברחוב אלרשיד, ותקיפת כלי רכב משטרה ברפיח, בה נהרגו שישה שוטרים, שתפקידם היה לאבטח את כניסת משאיות הסיוע לרצועת עזה. חמדאן הזהיר מפני הסכנה שישראל תבצע טבח עקוב מדם בבית החולים אלאמל ובמרכז הרפואי נאצר, והטיל על ממשל ארה”ב את האחריות להשלכות בגלל תמיכתו בישראל (אתר ערוץ אלג’זירה, 7 בפברואר 2024).

תושבים חוזרים לבתיהם במחנה הפליטים אלמע'אזי (שבמרכז הרצועה 
חשבון  X של שהאב, 7 בפברואר 2024)
תושבים חוזרים לבתיהם במחנה הפליטים אלמע’אזי (שבמרכז הרצועה
חשבון X של שהאב, 7 בפברואר 2024)
יחסי חמאס איראן
 • בתגובה למידע שחשף דובר צה”ל בנוגע לכספים, שהעבירה איראן לחמאס וליחיא אלסנואר, ראש הלשכה המדינית של חמאס ברצועה, אמר אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, כי דובר צה”ל עדיין ממשיך להפיץ את השקרים והתעמולה שלו נגד הפלסטינים ו”ההתנגדות”, שהאחרונה בהם היתה טענתו למציאת מסמכים וסכומי כסף של חמאס שהתקבלו מאיראן. חמדאן הדגיש שכולם יודעים שלהתנגדות הפלסטינית יש קשרים מפורשים עם איראן המבוססים על תמיכת איראן בהתנגדות ותמיכתה בעמידה האיתנה של העם הפלסטיני, תמיכה מוערכת שהם מוקירים אומרים עליה תודה (אתר ערוץ אלג’זירה, 7 בפברואר 2024 ).

חזרההה לעיקרים

הזירה הצפונית
פעילות חזבאללה
 • ביממה האחרונה קיבל חזבאללה אחריות לביצוע שבע תקיפות, באמצעות שיגור טילי נ”ט ורקטות, כולל רקטות פלק 1 (Falaq 1) (ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 8-7 בפברואר 2024). ב-8 בפברואר 2024 בשעות הבוקר שוגרו טיל נ”ט ורקטות לעבר קריית שמונה ובירננית. לטענת חזבאללה בוצעה התקיפה נגד מטה מפקדת החטיבה המזרחית ומחנה בירנית (ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 8 בפברואר 2024). לוחם צה”ל נפצע באורח קשה ושני לוחמים נוספים נפצעו באורח קל (דובר צה”ל, 8 בפברואר 2025).
 • בתגובה בוצע ירי ארטילרי לעבר מקורות השיגור ומטוסי קרב תקפו תשתיות טרור, עמדות תצפית ומבנה צבאי של חיבאללה באזור אלחיאם שבדרום לבנון. על פי דובר צה”ל, באזור אלח’יאם (כחמישה ק”מ מצפון-מזרח למטולה) מתקיימת פעילות טרור נרחבת של חזבאללה. כשישית מכלל הרקטות ששוגרו משטח לבנון לעבר ישראל מאז תחילת הלחימה, שוגרו מאזור זה . יצוין שמשם גם זוהו השיגורים לעבר קריית שמונה (דובר צה”ל, 7 , 8 בפברואר 2024).
תקיפה  באזור אלח'יאם (דובר צה"ל, 7 בפברואר 2024)       תקיפה  באזור אלח'יאם (דובר צה"ל, 7 בפברואר 2024)
תקיפה באזור אלח’יאם (דובר צה”ל, 7 בפברואר 2024)
 • בכלי תקשורת לבנוניים וברשתות החברתיות פורסמו סרטונים ותמונות, שתעדו את תקיפות חיל האוויר. דווח, כי בין היעדים שהותקפו היה בית באלח’יאם. נטען, כי כלי טיס בלתי מאויש תקף את הבית וכי אזרח אחד נהרג ושניים נוספים נפצעו (רדיו אלנור, 7 בפברואר 2024). למחרת, ב-8 בפברואר 2024 בוצעה תקיפה אווירית נגד בית נוסף באלח’יאם (חשבון X של מאג’ד עבד אללה, 8 בפברואר 2024).
מימין: תקיפוה באלח'יאם (חשבון X של אם עלי, 8 בפברואר 2024). במרכז ומשמאל: הבית שנהרס (חשבון X של מאג'ד עבד אללה, 8 בפברואר 2024)
מימין: תקיפוה באלח’יאם (חשבון X של אם עלי, 8 בפברואר 2024). במרכז ומשמאל: הבית שנהרס (חשבון X של מאג’ד עבד אללה, 8 בפברואר 2024)  
תקיפות בכפרכלא (חשבון X של Fouad Khreiss, 8 בפברואר 2024)ה    תקיפות בכפרכלא (חשבון X של Fouad Khreiss, 8 בפברואר 2024)
תקיפות בכפרכלא (חשבון X של Fouad Khreiss, 8 בפברואר 2024)
בכירי חזבאללה
 • בנאום שנשא נביל קאוק, חבר המועצה המרכזית של חזבאללה, בכנס בדיר כיפא שבדרום לבנון הוא ציין שבשונה מישראל, לבנון איננה מתחננת לביטחון ולערבויות בינלאומיות. לדבריו, ישראל מאיימת על לבנון מידי יום אך הם לא חוששים ומוכנים לכל התרחישים האפשריים. זאת, בעוד לדבריו, ישראל מבקשת ממדינות העולם ערבויות לחזרת תושביה לצפון המדינה משום שהיא לא סומכת על הצבא שלה, היא חוששת מכוחו של חזבאללה ויודעת שהארגון הוא המחליט בגבול הדרום (אלעהד, 8 בפברואר 0024).
צבא לבנון
 • ג’וזף עון, מפקד צבא לבנון, נועד עם קורט גאורג שטוקל-שטילפריד (Kurt Georg Stöckl-Stillfried), שגריר גרמניה בלבנון, וחתם עימו על הסכם לפיו גרמניה תתרום שני מיליון יורו לתמיכה בצבא. עון ציין כי סיוע זה הוא חשוב מאוד בשל הנסיבות יוצאות הדופן כעת והוא הביע את הערכתו לגרמניה על עמידתה לצד המערכת הצבאית בלבנון. השגריר הגרמני ציין, כי גרמניה מחויבת לתמוך בצבא (חשבון X של צבא לבנון, 67 בפברואר 2024).
 • היומון הלבנוני אלאח’באר, המזוהה עם חזבאללה, ציין מפי מקורותיו כי חברי קונגרס בארה”ב מנסים לפתוח בקמפיין להפסקת המימון לצבא לבנון מכיוון שהוא לא נוקט עמדה מול חזבאללה. “המקורות” ציינו, כי מנגד טוענים גורמים אמריקנים שהדבר לא אפשרי מכיוון שיש צורך בצבא שיימלא תפקיד בדרום לבנון בעתיד. אותם “מקורות” גם ציינו שחסין אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, יגיע לבירות בסוף השבוע. הם גם ציינו שעבדאללהיאן היה אמור לבקר בקהיר, אך הביקור בוטל בעקבות הגעתו של מזכיר המדינה של ארה”ב אנתוני בלינקן (אלאחבאר, 8 בפברואר 2024).
ממשל לבנון
 • נג’יב מיקאתי, ראש ממשלת המעבר בלבנון, נפגש בבירות עם משלחת צרפתית בכירה. נמסר כי ביקור המשלחת מצרפת הוא המשך ישיר לביקורו של שר החוץ הצרפתי לשיחות בנושא המצב בדרום לבנון (חשבון X של ראש ממשלת לבנון, 8 בפברואר 2024).

חזרההה לעיקרים

יהודה ושומרון
פיגועים
 • ב-8 בפברואר 2024 בשעות הבוקר בוצע ירי לעבר עמדת צה”ל בכניסה לכפר דיר שרף, סמוך לשכם. לוחמי צה”ל שהיו במקום ירו לעבר מבצע הירי והרגו אותו. לא היו נפגעים לכוחות צה”ל (דובר צה”ל, 8 בפברואר 2024). דווח כי המחבל הוא אלמנצור באללה ג’לאל מחמוד אלג’באר, בן 27, מהכפר ג’לקמוס בצפון-מזרח ג’נין (ופא, 8 בפברואר 2024).
פעילות סיכול ומנע
 • כוחות הביטחון פעלו, בהכוונה מודיעינית, מעל ארבע שעות לסיכול טרור במחנה הפליטים נור אלשמס סמוך לטול כרם. במסגרת הפעילות כיתרו הלוחמים מבנה בו התבצר מועתצם עלי, פעיל בכיר במחנה הפליטים אשר חשוד בביצוע ירי לעבר כוחות צה”ל ואשר היה מבוקש. לאחר חילופי ירי בינו לבין הכוחות הוא נהרג. שני חמושים נוספים שניסו להימלט מהמבנה נהרגו גם הם. הלוחמים איתרו במקום אמצעי לחימה רבים (דובר צה”ל, 7 בפברואר 2024). גדודי חללי אלאקצא פרסמו הודעת על מותם של שלושה פעילים: מעתצם אלעלי שהיה אחד ממפקדי ההתארגנות במחנה נור שמס, אסלאם אבראהים אלעלי וזיאד עלי דעמה שהיו לוחמים בהתארגנות במחנה נור שמס (ערוץ הטלגרם elaqsa_1965 של גדודי חללי אלאקצא, 7 בפברואר 2024).
הבית שבו התבצר מעתצם אלעלי לאחר פעילות צה"ל (חשבון X של אתר Ultra Palestine, 7 בפברואר 2024)
הבית שבו התבצר מעתצם אלעלי לאחר פעילות צה”ל
(חשבון X של אתר Ultra Palestine, 7 בפברואר 2024)
מעתצם אלעלי (חשבון X של @Wafaa08432965, 7 בפברואר 2024).      הלוויה צבאית לשני המחבלים (ערוץ הטלגרם של טלוויזית אלפג'ר, 8 בפברואר 2024)
מימין: מעתצם אלעלי (חשבון X של @Wafaa08432965, 7 בפברואר 2024). משמאל: הלוויה צבאית לשני המחבלים (ערוץ הטלגרם של טלוויזית אלפג’ר, 8 בפברואר 2024) 
 • בליל 8-7 בפברואר 2024, הרסו כוחות צה”ל בחברון את דירתו חסן קפישה, פעיל חמאס שביצע יחד עם שני מחבלים נוספים פיגוע במחסום המנהרות ב-16 בנובמבר 2023, בו נפצעו שישה בני אדם (דובר צה”ל, 8 בפברואר 2024).
הריסת בית המחבל (דובר צה"ל, 8 בפברואר 2024)           הריסת בית המחבל (דובר צה"ל, 8 בפברואר 2024)
הריסת בית המחבל (דובר צה”ל, 8 בפברואר 2024)
בית משפחת של חסן קפישה לאחר שנהרס ע"י הכוחות (חשבון X של QUDSN, 8 בפברואר 2024)
    בית משפחת של חסן קפישה לאחר שנהרס ע"י הכוחות (חשבון X של QUDSN, 8 בפברואר 2024)
בית משפחת של חסן קפישה לאחר שנהרס ע”י הכוחות (חשבון X של QUDSN, 8 בפברואר 2024)
 • דווח על מותו של מחמד ח’ליל אלברע’ות’י מהעיירה כפר עין, צפון-מערבית לראמאללה, שמת מפצעיו לאחר שנורה בידי כוחות הבטחון בפעילותם בעיירה ב-22 בינואר 2024 (ופא, 8 בפברואר 2024; אתר SND, 8 בפברואר 2024).
הרשות הפלסטינית
 • אבו מאזן, יו”ר הרשות הפלסטינית, פגש עם אנתוני בלינקן, מזכיר המדינה של ארה”ב, ודן עמו בהתפתחויות האחרונות בזירה הפלסטינית ובמאמצים להפסקת המלחמה ברצועת עזה. בפגישה הדגיש אבו מאזן את חשיבות הכנסת הסיוע ההומניטרי לרצועה כדי לסייע לתושבים, הוא חזר על התנגדותו לעקירת תושבים ודרש את התערבות ארה”ב בנושא. הוא גם קרא להגביר את הלחץ לשחרור כספי הסילוקין וביקש שהרשות הפלסטינית תשלוט במעברים הבינלאומיים שלה. אבו מאזן הצביע על חשיבות ההכרה של ארה”ב במדינה פלסטינית, השגת חברות מלאה באו”ם וכינוס ועידת שלום בינלאומית. הוא ציין ששלום וביטחון יושגו רק באמצעות פתרון שתי המדינות. בתום דבריו, התייחס אבו מאזן להחלטת הקונגרס האמריקאי למנוע מחברי אש”ף להיכנס לארה”ב, ותיאר זאת כהחלטה מאכזבת וכזו שתשפיע על תפקידה של ארה”ב (ופא, 7 בפברואר 2024).
 • במקביל לביקור בלינקן, התקיימה הפגנה בראמאללה. המפגינים נשאו שלטים בגנות בלינקן וקראו קריאות נגד ביקורו. חלקם גם הניפו שלטים בערבית בהם נכתב כי בלינקן “רוצח”, “פושע מלחמה”. מנגנוני הביטחון של הרשות נפרסו סמוך למקאטעה בראמאללה כדי למנוע הגעת מפגינים לאזור (חשבון X של QUDSN, 7 בפברואר 2024).
 פגישת אבו מאזן עם אנתוני בלינקן (ופא, 7 בפברואר 2024). 
    הפגנת מחאה נגד ביקור בלינקן בראמאללה. מפגינים מניפים שלטים עם תמונות של בלינקן בהן נכתב בערבית : "רוצח", "פושע מלחמה " (חשבון X של QUDSN, 7 בפברואר 2024)
מימין: פגישת אבו מאזן עם אנתוני בלינקן (ופא, 7 בפברואר 2024). משמאל: הפגנת מחאה נגד ביקור בלינקן בראמאללה. מפגינים מניפים שלטים עם תמונות של בלינקן בהן נכתב בערבית : “רוצח”, “פושע מלחמה ” (חשבון X של QUDSN, 7 בפברואר 2024)
 • מחמד אשתיה, ראש ממשלת הרשות הפלסטינית, מסר בריאיון כי הצעתה של חמאס מבורכת, אך הוא אינו בטוח שישראל תיישם אותה במלואה. הוא ציין כי הם רוצים שמרואן אלברע’ותי ישוחרר בנוסף לכל האסירים הפלסטינים, זאת, לפני שידברו על העתיד. לדבריו, חזרתם לרצועת עזה חייבת להיות במסגרת הבנה לאומית פלסטינית. הוא גם ציין כי הם רוצים לקיים ועידה בינלאומית שתוביל להכרה במדינה הפלסטינית (אלמיאדין, 7 בפברואר 2024).
 • הוועד המרכזי של פתח התכנס בראמאללה כדי לדון במלחמה ברצועת עזה ובנושאים נוספים. בהודעת התנועה הודגש, כי יש לעצור באופן מיידי את התוקפנות הישראלית ברצועת עזה ולהסיג את הכוחות הישראלים. כמו כן, הדגישו חברי הוועד הפועל כי הם דוחים באופן מוחלט את כל התוכניות לעקור פלסטינים מאדמתם בציינם שרצועת עזה והגדה המערבית מאוחדות ואין לישראל אף חלק מהאדמה הפלסטינית. עוד הדגישו כי אש”ף הוא הנציג הלגיטימי היחיד של הפלסטינים (סוא, 7 בפברואר 2024).
 • המחלקה נגד אפרטהייד באש”ף ערכה יום עיון באלבירה, בו קראה למדינות העולם לנקוט בצעדים דיפלומטיים וכלכליים נגד ישראל ולהחרים אותה. עמר עוצ’אללה, עוזר שר החוץ הפלסטיני לארגוני או”ם, ציין, כי דרכה של סוגיית בית הדין הבינלאומי לצדק היא דרך אסטרטגית הבנויה על יסודות משפטיים מוצקים, והיא נועדה לסייע למאבק הלאומי הפלסטיני, אשר התחיל ממחנות הפליטים. שעואן ג’בארין, יו”ר מוסד אלחק ברמאלללה, ציין, כי בית הדין הבינלאומי לצדק מכוון את המצפן ומדגיש את זכויות הפלסטינים וכי חובתן של מדינות העולם להחרים את ישראל כלכלית ודיפלומטית (ופא, 7 בפברואר 2024).

חזרההה לעיקרים

איראן
 • עלי ח’אמנהאי, מנהיג איראן, אמר במפגש עם בכירי המשטר ושגרירים בטהראן, כי “הטרגדיה של רצועת עזה היא הטרגדיה של האנושות” והיא מוכיחה שהסדר העולמי הנוכחי הוא סדר כוזב ואינו בר קיימא. הוא ציין, כי הישראלים (“הציונים”) עצמם מודים שאלמלא הנשק האמריקאי, הם לא היו יכולים להמשיך במלחמה אפילו יום אחד. ח’אמנהאי הוסיף, כי חובתן של הממשלות לנתק את הסיוע המדיני, ההסברתי, הצבאי והמסחרי עם ישראל ואילו חובתם של העמים להפעיל לחץ על ממשלותיהם לממש את חובתן (תסנים, 8 בפברואר 2024). 
מיליציות פרו איראניות
עיראק
 • פיקוד מרכז של צבא ארה”ב (CENTCOM), דיווח כי ב-7 בפברואר 2024 בשעה 21:30 (שעון עיראק), הרגו הכוחות מפקד בגדודי חזבאללה שהיה אחראי על תכנון והשתתף בתקיפות נגד כוחות צבא ארה”ב בסוריה ובעיראק (חשבון X של פיקוד המרכז, 7 בפברואר 2024). “גורם אמריקני” אישר את התקיפה בבגדאד וציין כי היא בוצעה באמצעות כלי טיס בלתי מאויש ששוגר “לעבר מטרה אחת בודדת בעלת ערך” (אלג’זירה, 7 בפברואר 2024). גורמים בגדודי חזבאללה מסרו כי שלושה בני אדם נהרגו בתקיפה ביניהם האחראי על הפעילות בסוריה ושני פעילי המיליציה (סוכנות הידיעות הצרפתית, 7 בפברואר 2024). רשת אלע’דיר העיראקית הוסיפה כי התקיפה כוונה לעבר שני בכירים בגדודי חזבאללה: אבו באקר אלסאעדי וארכאן אלעליאוי (רשת אלע’דיר, 7 בפברואר 2024).
 • מאוחר יותר הודיע אחמד אלחמידאוי, מזכ”ל המיליציה העיראקית גדודי חזבאללה, רשמית על מותו של וסאם מחמד צאבר המכונה “אבו באקר אלסאעדי” בעקבות תקיפת כוחות אמריקאים (ערוץ הטלגרם של גדודי חזבאללה, 8 בפברואר 2024).
 פיצוץ המכונית (בגדד אליום, 7 בפברואר 2024).       אבו באקר אלסאעדי, שנהרג בתקיפה אמריקנית בבגדאד (ערוץ הטלגרם של הגיוס העממי, 7 בפברואר 2024)ה
מימין: פיצוץ המכונית (בגדד אליום, 7 בפברואר 2024). משמאל: אבו באקר אלסאעדי, שנהרג בתקיפה אמריקנית בבגדאד (ערוץ הטלגרם של הגיוס העממי, 7 בפברואר 2024)
 • התקיפה זכתה לשלל גינויים כולל מצד גורמי ממשל בעיראק. המליציות הפרו איראניות הבטיחו תגובה:
  • יחיא רסול, דובר הכוחות המזוינים של עיראק, אמר כי זוהי פעולה חסרת אחריות שעלולה לערער את הקשר בין המדינות ומסכנת את חיי התושבים. הוא הדגיש, כי פעולות ארה”ב האחרונות דוחפות את ממשלת עיראק יותר מאי פעם לסיים את משימת מדינות הקואליציה הבינלאומית בשטחיה ומאיימות לגרור את עיראק למעגל הסכסוך. הוא ציין שכוחות צבא עיראק אינם יכולים להתעלם מהאירועים והם מחויבים לבצע את משימותיהם ולשמור על ביטחון המדינה (סוכנות הידיעות העיראקית, 8 בפברואר 2024).
  • תחסין אלח’פאג’י, ראש מחלקת ההסברה הביטחונית של עיראק, מסר כי התוקפנות האמריקנית בבגדאד מערערת את כל ההבנות בין ארה”ב לעיראק. הוא ציין שארה”ב ומדינות הקואליציה הבינלאומית אחראיות להשלכות התוקפנות המאיימת על ביטחון המדינה וכי זוהי הפרה ברורה של ריבונות עיראק ( סוכנות הידיעות העיראקי , 8 בפברואר 2024).
  • תנועת האצילים ציינה כי זוהי הפרת הריבונות העיראקית וזלזול בעיראק. לדבריה, תקיפה זו לא תהיה האחרונה אלא אם כן ממשלת עיראק תגיב ותתקוף חזרה. לדברי התנועה, סבלנותם אזלה ותגובתם תהיה ממוקדת (ערוץ הטלגרם של תנועת האצילים, 8 בפברואר 2024).
  • קיס אלח’זעלי, מזכ”ל מיליציית עצאא’ב אהל אלחק מסר תנחומים על מותו של אבו באקר אלסאעדי וטען כי המשך התקיפות הם עדות לזלזול האמריקני בעיראק. הוא אף ציין כי עיראק מחויבת להגיש בקשה למועצת הביטחון של האו”ם הדורשת נסיגה של כוחות זרים מאדמת עיראק (חשבון X של קיס אלח’זעלי, 8 בפברואר 2024)
  • חזבאללה פרסם הודעה בה צוין כי הריגתו של אבו באקר אלסאעדי הוא המשך ישיר לפשעיו המתמשכים של הכיבוש האמריקני נגד עיראק, סוריה ותימן וכי מדובר בהפרת ריבונות עיראק ופגיעה ביציבותה. חזבאללה הביע תמיכתו בלוחמים העיראקיים שמתעקשים לדבוק בדרך ההתנגדות ובתמיכה בעם הפלסטיני”(ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 8 בפברואר 2024).
  • חמאס גינתה גם היא את התקיפה וטענה כי זוהי הפרת הביטחון של עיראק וכי הם רואים את נשיא ארה”ב, ג’ו ביידן כאחראי להסלמה באזור (ערוץ הטלגרם של חמאס, 8 בפברואר 2024).
 • לאחר תקיפת ארה”ב דווחו “מקורות” כי נשמעו הדי פיצוצים בבסיס האמריקני בשדה הנפט אלעמר שבסוריה, בשל כלי טיס בלתי מאויש ששוגר לאזור (אלמיאדין, 8 בפברואר, 2024).
תימן
 • החות’ים דיווחו על תקיפה נוספת שביצעו ארה”ב ובריטניה באזור אלחדידה שבמערב תימן (אלמסירה, 7 בפברואר 2024).

חזרההה לעיקרים

הזירה הבינערבית
ירדן
 • עבדאללה השני, מלך ירדן, יצא לביקור בארה”ב, קנדה, צרפת וגרמניה. נמסר שמטרת הביקור היא גיוס תמיכה בינלאומית להפסקת אש ברצועת עזה (רשת אלממלכה הירדנית, 8 בפברואר 2024).
סעודיה
 • על רקע הודעת משרד החוץ של סעודיה לפיה הם לא יכוננו יחסים דיפלומטיים עם ישראל לפני סיום המלחמה ברצועת עזה, הסגת כוחות צה”ל והכרה של ישראל במדינה פלסטינית בגבולות 1967 , פרסמה הרשות הפלסטינית הודעה בה הביעה את תודתה והערכתה לסעודיה על עמדתה התומכת בזכויות הפלסטיניות ובראשן הקמת מדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים ובעצירת התוקפנות הישראלית נגד רצועת עזה . עוד נמסר כי אבו מאזן העריך מאוד את העמדה הסעודית ואת מאמצי יורש העצר הסעודי, מחמד בן סלמאן, ומלך סעודיה, סלמאן בן עבד אלעזיז, למימוש זכויות העם הפלסטיני לחירות ולעצמאות (ופא, 7 בפברואר 2024).
 • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, אמר כי הכרזתה של סעודיה על מחויבותה להקמת מדינה פלסטינית עצמאית היא צעד בדרך הנכונה, אך הוא דחה את הדיבורים על מימוש זכויות הפלסטינים תמורת נורמליזציה ביחסים עם ישראל, ואמר כי על כל מדינות ערב להפסיק את הנורמליזציה ולנתק את הקשרים עם ישראל (PALINFO, 7 בפברואר 2024).
הזירה הבינלאומית
או”ם
 • מזכ”ל האו”ם, אנטוניו גוטרש, נאם בעצרת הכללית ואמר, כי הוא מבוהל במיוחד בגלל הדיווחים שצה”ל מתכוון להתמקד בשלב הבא ברפית. לדבריו, פעולה כזו תגביר משמעותית את מה שהוא כבר סיוט הומניטרי. הוא ציין כי זה הזמן להפסקת אש הומניטרית מיידית ולשחרור כל החטופים ללא תנאים. הוא הזהיר כי העולם נכנס לעידן של כאוס עם מועצת ביטחון מפולגת מאוד שלא יכולה לטפל בנושאים קריטיים כמו המלחמה בין ישראל לחמאס ( רויטרס, 7 בפברואר 2024).
רוסיה
 • נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, אמר למנהיגי הקהילה היהודית ברוסיה כי רוסיה השיגה תוצאות מסוימות במאמציה הדיפלומטיים לשחרר את החטופים מידי חמאס. לדבריו, רוסיה ניהלה מגעים עם הזרוע המדינית של חמאס והיא עושה הכל כדי לסייע לשחרור החטופים (רויטרס, 8 בפברואר (2024).