מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל-8 בינואר 2024, 13:00)

השמדת תוואי המנהרות שאותרו במרחב אלשג'אעיה (דובר צה

השמדת תוואי המנהרות שאותרו במרחב אלשג'אעיה (דובר צה"ל, 7 בינואר 2024)

פעילות כוחות צה

פעילות כוחות צה"ל בצפון הרצועה (דובר צה"ל, 7 בינואר 2024)

תמונות שאותרו במרחב בית ספר המתעדות אימונים בנשק של תלמידי בית הספר (דובר צה

תמונות שאותרו במרחב בית ספר המתעדות אימונים בנשק של תלמידי בית הספר (דובר צה"ל, 8 בינואר 2024)

זיהוי מחבלים במרחב חאן יונס בשטחי משגרים רקטות לישראל.

זיהוי מחבלים במרחב חאן יונס בשטחי משגרים רקטות לישראל.

חיסולם (דובר צה

חיסולם (דובר צה"ל, 8 בינואר 2024)

כרוז הקורא לתושבי מחנה הפליטים אלמע'אזי להתפנות מייד למקומות בטוחים בעיר דיר אלבלח (פאלטודיי, 8 בינואר 2024)

כרוז הקורא לתושבי מחנה הפליטים אלמע'אזי להתפנות מייד למקומות בטוחים בעיר דיר אלבלח (פאלטודיי, 8 בינואר 2024)

תושבים מפונים מאזור דיר אלבלח מקימים אוהלים באזור רפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 7 בינואר 2024)

תושבים מפונים מאזור דיר אלבלח מקימים אוהלים באזור רפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 7 בינואר 2024)

דוכנים למכירת סחורות במרכזי מחסה של אונר

דוכנים למכירת סחורות במרכזי מחסה של אונר"א ברצועה (ערוץ היוטיוב של ופא, 7 בינואר 2024)

תקיפת מבנים צבאיים ושתיות טרור של חזבאללה (דובר צה

תקיפת מבנים צבאיים ושתיות טרור של חזבאללה (דובר צה"ל, 8 בינואר 2024)

תקיפות אוויריות של ישראל נגד מטרות באזור עיתא אלשעב (חשבון X של עלי שעיב, 8 בינואר 2024)

תקיפות אוויריות של ישראל נגד מטרות באזור עיתא אלשעב (חשבון X של עלי שעיב, 8 בינואר 2024)

כלי הרכב שנפגע שבו נסע ככל הנראה אלטויל (סקאי ניוז, 8 בינואר 2024).

כלי הרכב שנפגע שבו נסע ככל הנראה אלטויל (סקאי ניוז, 8 בינואר 2024).

שיגור הטיל לעבר חיפה (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 7 בינואר 2024)

שיגור הטיל לעבר חיפה (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 7 בינואר 2024)

שיגור רקטות, נפגעים בישראל, זירה צפונית

עיקרים
 • גזרת הלחימה: כוחות צה”ל המשיכו בפעילות ברצועת עזה. ביממה האחרונה פעלו הכוחות בעיקר באזור ח’אן יונס שם הרחיבו את הפעילות לשכונות נוספות במזרח העיר. באלשג’אעיה שבצפון הרצועה פעלו הכוחות להשמדת תשתיות טרור של הג’יהאד האסלאמי בפלסטין. כלי תקשורת פלסטינים דיווחו על לחימה עזה ותקיפות מהאוויר בעיקר באזור ח’אן יונס. במהלך היממה האחרונה בוצע שיגור רקטות ספוראדי עליו קיבלה אחריות הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין.
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ-1,300 אזרחים ואנשי כוחות ביטחון, מהם 510 חיילים וקצינים. 132 אזרחים וחיילים נותרו חטופים ברצועת עזה. 121 הוחזרו לישראל. גורמים בכירים בחמאס שבו והדגישו, כי לפי שעה המשא ומתן לא יחודש.
 • רצועת עזה: דיווחים על מצב רפואי קשה בשל כמות הנפגעים הגדולה ואי יכולת בתי החולים, שחלקם מושבת, לטפל בהם. כמו כן דווח על צפיפות רבה של תושבים באזור רפיח ומיעוט אספקה וסיוע. מותם של שלושה עיתונאים (אחד מהם נכדו של אחמד יאסין), עורר תגובות נזעמות וטענות כי ישראל תוקפת עיתונאים בכוונה.
 • הזירה הצפונית: חזבאללה המשיך לתקוף עמדות צה”ל ואף ישובים בגבול. בכירי חזבאללה הגיבו בסיפוק על דיווח דובר צה”ל על פגיעה בבסיס צה”ל במירון וציינו כי תקיפת הבסיס היא תגובה ראשונה על הריגתו של צאלח אלעארורי. בתקיפת צה”ל בדרום לבנון ב-8 בינואר 2024 נהרג מפקד בכוח רצ’ואן של חזבאללה. בשל המצב המתוח, הודיע שר החינוך בממשלת לבנון על הפסקת הלימודים במוסדות החינוך בדרום לבנון.
 • יהודה ושומרון: בוצע פיגוע דריסה במחסום בידו סמוך לירושלים. במרדף אחר מבצעי הפיגוע נהרגה ילדה פלסטינית. אבו מאזן נועד עם נשיא מצרים.
 • מיליציות פרו איראניות: ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על שיגור טיל ארוך טווח לעבר חיפה לפני מספר ימים. כמו כן הודיעה על שיגור טיל לעבר רמת הגולן. במקביל נמשכו התקיפות נגד בסיסי צבא ארה”ב בסוריה ובעיראק.
זירת הלחימה
 • כלי התקשורת הפלסטינים דיווחו על 73 הרוגים ו-99 פצועים ביממה האחרונה בעקבות תקיפות צה”ל ברחבי הרצועה (מען, 8 בינואר 2024). הם דיווחו על תקיפות מאסיביות מהאוויר בשכונת אלמנארה בח’אן יונס (דרום –מזרח ח’אן יונס) וחילופי אש כבדים בין כוחות צה”ל לאנשי “ההתנגדות” באזור קיזאן אלנג’אר (דרום –מזרח ח’אן יונס). בנוסף, גם באזור אלמע’אזי ואלנציראת (במרכז הרצועה) מתנהלים חילופי אש כבדים, כאשר צה”ל מבצע ירי פגזים במקום (חשבון X של QUDSN, 8 בינואר 2024).
 • צפון הרצועה: כוחות משולבים של צה”ל פועלים מזה כמה ימים באלשג’אעיה להשמדת תשתיות טרור של הג’יהאד האסלאמי בפלסטין. במהלך הפעילות במזרח אלשג’אעיה אותר פיר שהוביל לתוואי מנהרה ומשגר טילים שהיה בסמוך אליו. בצפון אלשג’אעיה, בביתו של אחמד סאמרה, מנהל פרויקט המנהור של הג’יהאד האסלאמי בפלסטין בצפון הרצועה ובסמוך לו נמצאו אמצעי לחימה רבים, חוברות הדרכה ומרשם קרב למתקפת ה-7 באוקטובר (דובר צה”ל, 7 בינואר 2024). בפעילות הכוחות בשכונות אלדרג’ ואלתפאח איתרו הכוחות פיר אסטרטגי של חמאס שהוביל למנהרה באורך מאה מטרים ובה אתר לייצור אמצעי לחימה (דובר צה”ל, 7 בינואר 2024).
המנהרה שאותרו בסמוך לבית סאמרה (דובר צה"ל, 7 בינואר 2024)     המנהרה שאותרו בסמוך לבית סאמרה (דובר צה"ל, 7 בינואר 2024)
המנהרה שאותרו בסמוך לבית סאמרה (דובר צה”ל, 7 בינואר 2024)
השמדת תוואי המנהרות שאותרו במרחב אלשג'אעיה (דובר צה"ל, 7 בינואר 2024)    השמדת תוואי המנהרות שאותרו במרחב אלשג'אעיה (דובר צה"ל, 7 בינואר 2024)
השמדת תוואי המנהרות שאותרו במרחב אלשג’אעיה (דובר צה”ל, 7 בינואר 2024)
פעילות כוחות צה"ל בצפון הרצועה (דובר צה"ל, 7 בינואר 2024)     פעילות כוחות צה"ל בצפון הרצועה (דובר צה"ל, 7 בינואר 2024)
פעילות כוחות צה”ל בצפון הרצועה (דובר צה”ל, 7 בינואר 2024)
 • מרכז הרצועה: במחנה הפליטים אלמע’אזי תקף מטוס קרב מחסן אמצעי לחימה בו אוחסנו רקטות ארוכות טווח (דובר צה”ל, 8 בינואר 2024).
 • דרום הרצועה: בפעילות כוחות צה”ל בח’אן יונס נהרגו עשרות מחבלים והושמדו מעל למאה מטרות טרור ביניהן; עמדות תצפיות, עמדות נ”ט מספר פירים ומנהרות. במהלך הפעילות אותרו אמצעי לחימה רבים, חלקם הוסתרו בשקים של אונר”א. הכוחות השמידו מפקדה מבצעית של חמאס שפעלה במהלך מתקפת ה-7 באוקטובר (דובר צה”ל, 7 בינואר 2024). כסיוע לכוחות הלוחמים, בליל 8-7 בינואר 2024, הותקפו כשלושים מטרות טרור בח’אן יונס בהן מנהרות, תשתיות טרור ומחסני אמצעי לחימה (דובר צה”ל, 8 בינואר 2024).
תמונות שאותרו במרחב בית ספר המתעדות אימונים בנשק של תלמידי בית הספר (דובר צה"ל, 8 בינואר 2024)     תמונות שאותרו במרחב בית ספר המתעדות אימונים בנשק של תלמידי בית הספר (דובר צה"ל, 8 בינואר 2024)
תמונות שאותרו במרחב בית ספר המתעדות אימונים בנשק של תלמידי בית הספר (דובר צה”ל, 8 בינואר 2024)
 זיהוי מחבלים במרחב חאן יונס בשטחי משגרים רקטות לישראל.     חיסולם (דובר צה"ל, 8 בינואר 2024)
מימין: זיהוי מחבלים במרחב חאן יונס בשטחי משגרים רקטות לישראל. משמאל: חיסולם (דובר צה”ל, 8 בינואר 2024)
אמצעי לחימה שאותרו בשקים של אונר"א (דובר צה"ל, 7 בינואר 2024)    אמצעי לחימה שאותרו בשקים של אונר"א (דובר צה"ל, 7 בינואר 2024)
אמצעי לחימה שאותרו בשקים של אונר”א (דובר צה”ל, 7 בינואר 2024)
 • העיתונאי אסמאעיל אבו עמר דיווח כי כוחות צה”ל העמיקו ואף הרחיבו את פעילותם באזור ח’אן יונס וכי הם נמצאים כבר באזור ג’ורת אללות וקיזאן אלנג’אר (דרום –מזרח ח’אן יונס) שם מתנהלים חילופי אש כבדים וצה”ל מבצע ירי פגזים במקום (חשבון X של QUDSN, 8 בינואר 2024).
העיתונאי אסמאעיל אבו עמר מדווח מבניין בית החולים נאצר בח'אן יונס ומתעד את הרחבת פעילות כוחות צה"ל לאזור דרום-מזרח העיר (חשבון X של QUDSN, 8 בינואר 2024)     העיתונאי אסמאעיל אבו עמר מדווח מבניין בית החולים נאצר בח'אן יונס ומתעד את הרחבת פעילות כוחות צה"ל לאזור דרום-מזרח העיר (חשבון X של QUDSN, 8 בינואר 2024)
העיתונאי אסמאעיל אבו עמר מדווח מבניין בית החולים נאצר בח’אן יונס ומתעד את הרחבת פעילות כוחות צה”ל לאזור דרום-מזרח העיר (חשבון X של QUDSN, 8 בינואר 2024)
 • כתב ערוץ אלע’ד דיווח על שקט מתוח ברפיח לאחר תקיפות צה”ל ביממה האחרונה ועל מספר הרוגים. הוא ציין כי קיים מחסור בדלק וכלי הרכב מתודלקים בשמן בישול (ערוץ אלע’ד, 8 בינואר 2024).
כתב ערוץ אלע'ד מדווח מרפיח (ערוץ אלע'ד, 8 בינואר 2024)      כרוז הקורא לתושבי מחנה הפליטים אלמע'אזי להתפנות מייד למקומות בטוחים בעיר דיר אלבלח (פאלטודיי, 8 בינואר 2024)
מימין: כתב ערוץ אלע’ד מדווח מרפיח (ערוץ אלע’ד, 8 בינואר 2024). משמאל: כרוז הקורא לתושבי מחנה הפליטים אלמע’אזי להתפנות מייד למקומות בטוחים בעיר דיר אלבלח (פאלטודיי, 8 בינואר 2024)
הלחימה בראיית הפלסטינים
 • במסיבת עיתונאים שערך אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, בבירות הוא ציין, כי “ההתנגדות” עדיין נאחזת באדמתה וממשיכה להילחם. הרקטות, שישראל התחייבה להפסיק את שיגורן, משוגרות בכל יום ללב ישראל, ומוכיחות שוב ש”ההתנגדות” שולטת בכל העוצמה במהלך המערכה. לדבריו, ישראל יצאה מאזור צפון הרצועה, וכוחותיה נשארו רק בפאתי מערב בית לאהיא. לטענתו, נסיגה זו התבצעה בשל נוכחות כוחות “ההתנגדות” בעמדותיהם, אשר מצבם טוב בחטיבת צפון הרצועה ובחטיבת עזה. כוחות צה”ל יצאו מבלי להשיג אף אחת ממטרותיהם: הם לא השמידו את הכוחות, לא חיסלו את חמאס, ולא חילצו אף חטוף, אלא רק גופות. אשר לאזור דרום הרצועה, ח’אן יונס ומחנות המרכז, אמר חמדאן כי שבע חטיבות צה”ל נלחמות באזור, ועד כה הם לא הצליחו לרשום שום השג בשטח ביחס למטרות שעליהן הצהירה ישראל (ערוץ היוטיוב של ערוץ אלג’זירה, 7 בינואר 2024).
שיגור רקטות
 • פלוגות ירושלים, הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין קיבלה אחריות על שיגור מטחי רקטות לעבר נחל עוז, סופה וחולית (ערוץ הטלגרם של פאלטודיי, 7 בינואר 2024). בשעות הלילה הודיעו כי בשעה 21:00 (במקור: 21:00 של בהאא’ – השעה שבה נהג הג’האד האסלאמי תחת פיקודו של בהאא’ אבו אלעטא לשגר רקטות) שיגרו מטח רקטות לעבר שדרות, ניר עם ויישובי עוטף עזה (ערוץ הטלגרם של פאלטודיי, 7 בינואר 2024).
נפגעים ישראלים
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר 2023 נהרגו כ- 1,300 בני אדם. על פי דובר צה”ל, 510 מהם חיילים וקצינים (מתוכם נהרגו 175 מתחילת התמרון הקרקעי ב- 27 באוקטובר 2023). 132 אזרחים וחיילים חטופים נמצאים עדיין בשטח רצועת עזה. 121 הוחזרו לישראל.
סוגיית החטופים
 • מחמוד מרדאוי, בכיר חמאס, הדגיש כי חמאס לא תאפשר להרג המתמשך ברצועת עזה ולחיסולים להוות אמצעי להפעלת לחץ עליהם, ובהתאם לכך לדבריו, כל מה שקשור לנושא המשא ומתן עם הצד הישראלי נעצר לחלוטין. מרדאוי הוסיף כי הדרישות והתנאים שלהם ידועים וברורים מההתחלה, וכי עכשיו הם לא יוצרים קשר לגבי הצעות או יוזמות כלשהן. הוא הדגיש, כי לאחר הפסקת אש ונסיגת ישראל מרצועת עזה, תהיה חזרה למשא ומתן מקיף באמצעות המתווכים על פי סדר היום והמטרות שהם קבעו ואשר הם רוצים להשיג (סוכנות הידיעות של העולם הערבי (AWP), 8 בינואר 2024).

חזרה לעיקרים

רצועת עזה
נפגעים פלסטינים
 • משרד הבריאות ברצועת עזה (הנשלט ע”י חמאס), עדכן (8 בינואר 2024 נכון לשעה 13:50) כי מאז תחילת המלחמה נהרגו 23,084 פלסטינים ונפצעו 58,926 נוספים (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 8 בינואר 2024).
 • ברשתות החברתיות דווח על מותו של עלי סאלם אבו עג’וה, נכדו של אחמד יאסין, מייסד חמאס, בתקיפה אווירית. אבו עג’וה היה פעיל בגדודי אלקסאם, הזרוע הצבאית של חמאס (חשבון X של חסן בן בשר אלג’אלודי, 7 בינואר 2024; חשבון X של Tariq Hamdi, 7 בינואר 2024). הוא עבד כצלם עיתונות של סוכנות אלסלטה אלראבעה (fourth authority), שמגדירה עצמה סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית (חשבון X של צפא, 7 בינואר 2024).
 עלי אבו עג'וה (חשבון X של עלי אבו עג'וה, 26 במאי 2022).     עלי אבו עג'וה לבוש אפוד עיתונאי (חשבון X של צפא, 7 בינואר 2024)
מימין: עלי אבו עג’וה (חשבון X של עלי אבו עג’וה, 26 במאי 2022). משמאל: עלי אבו עג’וה לבוש אפוד עיתונאי (חשבון X של צפא, 7 בינואר 2024)
 • כלי התקשורת הפלסטיניים עסקו במותם של שני עיתונאים ברצועת עזה, ביניהם חמזה אלדחדוח, בנו של העיתונאי ואא’ל אלדחדוח, שנטען כי נהרגו מתקיפה ישראלית נגד כלי רכבם מצפון לרפיח. חמאס הצהירה כי הפגיעה בעיתונאים היא פשע מלחמה מכוון שמטרתו לאיים על העיתונאים ולמנוע מהם לדווח את האמת ולסקר את הפשעים. התנועה קראה לארגוני זכויות אדם לתעד את הפשעים נגדם ולהעמיד לדין את ישראל (ערוץ הטלגרם של חמאס, 7בינואר 2024).
 • הג’האד האסלאמי בפלסטין פירסם הודעה בה גינה בחריפות את המשך הפגיעה בעיתונאים ואנשי התקשורת. ההודעה הדגישה כי “הפשעים” הללו לא יישארו ללא עונש (ערוץ הטלגרם של לשכת ההסברה של הג’האד האסלאמי, 7 בינואר 2024).
המצב ברצועה
 • במסיבת עיתונאים שערך אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, בבירות הוא סקר את המצב ברצועה. לדבריו, מספר ההרוגים עד כה הגיע ל-29,722, בהם 10,000 ילדים ו-7,000 נשים; מספר הפצועים עומד על 58,166, ומספר הנעדרים הוא יותר מ-7,000 בני אדם. פירוש הדבר ש-4% מאוכלוסיית רצועת עזה הם הרוגים, נעדרים או פצועים. הוא הוסיף כי יותר מ-1.9 מיליון פלסטינים עקורים מבתיהם. וכי כ-70% מהמתקנים האזרחיים והתשתיות ברצועת עזה הרוסים. שלושים בתי חולים הפסיקו לפעול ו-53 מתקנים רפואיים נהרסו. הוא ציין ש”פשעי ישראל” כוללים גם הרג עיתונאים וכי עד כה נהרגו 109 עיתונאים, שהאחרונים שבהם הם העיתונאי חמזה אלדחדוח, בנו של העיתונאי ואא’ל אלדחדוח, העיתונאי מצטפא ת’ריא, והעיתונאי עלי אבו עג’וה (נכדו של אחמד יאסין). הוא ציין, כי זהו ניסיון להשתיק את הפיות המדווחים את האמת. כמו כן ציין, כי ישראל מבצעת פשעים של הרס אתרים ארכיאולוגיים ברצועה, בניסיון נואש למחוק את התרבות והמורשת הפלסטיניות. לדבריו, נהרסו יותר ממאתיים אתרים ארכאולוגיים ואתרי מורשת מתוך 325 אתרים המצויים ברצועת עזה, ביניהם מסגדים, כנסיות, בתי ספר, מוזיאונים, בתים ארכיאולוגיים עתיקים, ואתרי מורשת שונים (ערוץ ה-יוטיוב של ערוץ אלג’זירה, 7 בינואר 2024).
 • עדנאן אבו חסנה, דובר אונר”א ברצועה, מסר כי המצב ברפיח הוא “על סף פיצוץ” בשל הצפיפות הרבה בעיר. לדבריו, ברפיח שמנתה 250 אלף תושבים, הגיע מספר התושבים לשני מיליון איש החיים באוהלים. הוא ציין שמבחינתו זוהי “נכבה” שניה של הפלסטינים. וכי אין מקום פנוי כיום ברפיח כדי לקלוט תושבים מפונים נוספים. זאת הסיבה לדבריו, שתושבים מקימים אוהלים בכל מקום אפשרי ברחוב. באשר לסיוע שנכנס לרצועה, ציין, כי הוא אינו עונה כלל על צרכי התושבים ומה שנכנס כיום הוא רק כ7-6% מצרכי התושבים (וטן, 7 בינואר 2024).
תושבים מפונים מאזור דיר אלבלח מקימים אוהלים באזור רפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 7 בינואר 2024)
תושבים מפונים מאזור דיר אלבלח מקימים אוהלים באזור רפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 7 בינואר 2024)
 • דווח שכדי לספק את צרכי האוכלוסייה תושבים מקימים דוכנים למכירת סחורות במרכזי מחסה של אונר”א. בעלי דוכנים ציינו, כי מחיר הסחורות עדיין יקר וכי קיים מחסור בסוגים שונים של קמח (ערוץ היוטיוב של ופא, 7 בינואר 2024).
דוכנים למכירת סחורות במרכזי מחסה של אונר"א ברצועה (ערוץ היוטיוב של ופא, 7 בינואר 2024)     דוכנים למכירת סחורות במרכזי מחסה של אונר"א ברצועה (ערוץ היוטיוב של ופא, 7 בינואר 2024)
דוכנים למכירת סחורות במרכזי מחסה של אונר”א ברצועה (ערוץ היוטיוב של ופא, 7 בינואר 2024)
 • בראיון שהעניק באסם נעים, בכיר חמאס ושר הבריאות לשעבר בממשל חמאס לסוכנות מהר.[1]. הוא התייחס למצב מגזר הבריאות ברצועת עזה. לדבריו המגזר הוא במהותו ממשלתי, אולם קיימים גם מוסדות פרטיים. מגזר הבריאות הממשלתי מפקח על כ-12 בתי חולים, ובנוסף ישנם שישים בתי חולים בלתי ממשלתיים ופרטיים. בצפון רצועת עזה כ-35 בתי חולים ממשלתיים, בלתי ממשלתיים ופרטיים יצאו מכלל שירות, בין אם בגלל התקיפות או בשל המצור ההדוק שישראל מטילה על צפון הרצועה המונע הכנסת סיוע. לדבריו, ניתן לומר שהמגזר הרפואי בצפון רצועת עזה אינו יכול לספק שום שירות לתושבים. בדרום רצועת עזה עדיין פועלים כמה בתי חולים, אך חלק מהם הותקפו ורק חלק קטן מהתרופות מגיע אליהם דרך ארגונים בינלאומיים, ולכן הם לא יכולים לתת שירות הולם לפצועים, שמספרם 50,000. תפוסת המיטות בבתי החולים בדרום הרצועה היא יותר מ-400%, כלומר פי 4 מהמצב הרגיל, ולכן הם אינם מסוגלים לספק שירות. בשל המצב ישנן גם הרבה מחלות חדשות שהחלו להתפשט, כמו מחלות זיהומיות, מחלות עור, מחלות ילדים ומחלות נוספות. הוא גם ציין שפלסטינים רבים מביעים את אכזבתם מהתמיכה המאוד מוגבלת של מדינות העולם או לפעמים מהאדישות הזו מצד חלק מהערבים והמוסלמים (סוכנות מהר בערבית, 6 בינואר 2024).
 • ערוץ אלערבי דיווח על יוזמה מקומית של עיתונאים פלסטינים אשר ניקו וסידרו את בית החולים שהדאא’ אלאקצא בדיר אלבלח, זאת בשל היקף הנפגעים הגבוה במחוז והעומס הרב במקום (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 8 בינואר 2024).
עיתונאים פלסטיניים מנקים ומסדרים את בית החולים שהדאא' אלאקצא בדיר אלבלח (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 8 בינואר 2024)     עיתונאים פלסטיניים מנקים ומסדרים את בית החולים שהדאא' אלאקצא בדיר אלבלח (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 8 בינואר 2024)
עיתונאים פלסטיניים מנקים ומסדרים את בית החולים שהדאא’ אלאקצא בדיר אלבלח (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 8 בינואר 2024)

חזרה לעיקרים

הזירה הצפונית
פעילות חזבאללה
 • נמשכו תקיפות חזבאללה נגד מוצבי צה”ל וריכוזי כוחות על גבול הצפון. ביממה האחרונה (קיבל חזבאללה אחריות על ביצוע 12 תקיפות באמצעות שיגור טילי נ”ט, רקטות ורקטות ברכאן (בעלת רש”ק במשקל 500-300 ק”ג) )ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 8-7 בינואר 2024).
 • לוחמי צה”ל תקפו חוליית מחבלים שזוהתה במרחב מרווחין. כמו כן, צה”ל תקף באמצעות מטוסי קרב של חיל האוויר מספר מטרות צבאיות של חזבאללה, באזור לבונה, מג’דל זון ובינת ג’בל שבדרום לבנון. בחלק מהמטרות שהותקפו זוהו פיצוצי משנה המעידים על הימצאות אמצעי לחימה בהם. כמו כן יירט צה”ל מטרה אווירית עוינת שחדרה לשטח ישראל משטח לבנון במרחב אבן מנחם (דובר צה”ל, 7 בינואר 2024).
תקיפת מבנים צבאיים ושתיות טרור של חזבאללה (דובר צה"ל, 8 בינואר 2024)    תקיפת מבנים צבאיים ושתיות טרור של חזבאללה (דובר צה"ל, 8 בינואר 2024)
תקיפת מבנים צבאיים ושתיות טרור של חזבאללה (דובר צה”ל, 8 בינואר 2024)
 תקיפת מתחם צבאי של חזבאללה.     תקיפת עמדת שיגור ותשתית של חזבאללה (דובר צה"ל, 8 בינואר 2024)
מימין: תקיפת מתחם צבאי של חזבאללה. משמאל: תקיפת עמדת שיגור ותשתית של חזבאללה (דובר צה”ל, 8 בינואר 2024)
 • עלי שעיב, כתב רשת אלמנאר פרסם תמונה, בעקבות שלוש תקיפות אוויריות של ישראל נגד מטרות באזור עיתא אלשעב, כקילומטר וחצי מצפון-מזרח לשתולה (חשבון X של עלי שעיב, 8 בינואר 2024).
תקיפות אוויריות של ישראל נגד מטרות באזור עיתא אלשעב 
(חשבון X של עלי שעיב, 8 בינואר 2024)
(חשבון X של עלי שעיב, 8 בינואר 2024)
תקיפות אוויריות של ישראל נגד מטרות באזור עיתא אלשעב
שיגור טילים לבסיס מירון
 • ב-6 בינואר 2024 שוגר מטח של טילי נ”ט ורקטות מדרום לבנון לעבר בסיס צה”ל בהר מירון. כיממה לאחר התקיפה אישר דובר צה”ל כי טילי הנ”ט ששיגר חזבאללה גרמו נזק לבסיס. עם זאת, צוין כי לא הייתה פגיעה ברציפות התפקודית של מערך ההגנה האווירית, שכן כל המערכות מגובות (דובר צה”ל, 7 בינואר 2024).
 • בחזבאללה ציינו כי התקיפה בוצעה כחלק מ”תגובה הראשונית לפשע החיסול” של צאלח אלעארורי ושל מקורביו באלצ’אחיה אלג’נוביה, (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית , 6 בינואר 2024). גורמים בכירים בחזבאללה שיבחו את תוצאות התקיפה:
  • נביה ברי, יו”ר הפרלמנט הלבנוני, אמר כי ישראל הבינה היטב את המסר וכי הטירוף שהם חווים כבר יומיים הוא ביטוי לכאב אשר פגע בישראל (אלמיאדין, 7 בינואר 2024).
  • בנאום שנשא, האשם צפי אלדין, יו”ר המועצה המבצעת של חזבאללה, באלנבטיה אמר שכאשר ישראל תקפה את צאלח אלעארורי, היא רצתה להשיג מטרה אך גם להעביר מסר חזק להתנגדות. לדבריו, זה היה טבעי והכרחי עבורם להגיב לניסיון הזה, אחרת ישראל היתה מקבל מסר שחזבאללה מורתע וחלש. הוא ציין כי תקיפת בסיס צה”ל במירון הייתה תגובה ראשונה וכי תהיינה תגובות נוספות. עוד ציין שתקיפת הבסיס העבירה מספר מסרים, ומכיוון שזהו אתר סיוע לחיל האוויר שתקף באלצ’אחיה הרי שמדובר במסר ישיר. הוא ציין שאין בסיסים שיכולים להסתתר מטילי ההתנגדות ויכולותיה, וכי כל אתרי ישראל נמצאים בטווח הטילים (אל נשרה, 7 בינואר 2024).
  • מחמד רעד יו”ר סיעת חזבאללה בפרלמנט הלבנוני, אמר בנאום שנשא כי אם ישראל רוצה לפתוח במלחמה נגד לבנון, היא חייבת לדעת שהם ילכו בה “עד הסוף”. לדבריו, למרות המשלחות המגיעות ללבנון כדי “לפתוח דלת לסיום המלחמה”, הם לא ידונו בשום נושא, אלא אם ישראל תפסיק את תוקפנותה נגד הרצועה ונגד (אלנשרה, 7 בינואר 2024).
הרוגים באירועים
 • בתקיפה המיוחסת לישראל באמצעות כלי טיס נגד מכונית בח’רבת סלם שבדרום לבנון (כעשרה ק”מ מגבול ישראל לבנון) נהרג וסאם חסן אלטויל , (“חאג’ ג’ואד”) מפקד בחזבאללה ואדם נוסף שהיה עימו בכלי הרכב (סקיי ניוז, 8 בינואר 2024). נמסר שאלטויל היה מפקד שטח בכוח רצ’ואן ובן אחיו של חסין האני אלטויל, שנהרג בסוריה ב-ב-17 באוקטובר 2023 (אלג’זירה וכתאיב, 8 בינואר 2024). חזבאללה הודיע רשמית על מותו וציין כי היה מפקד שטח בארגון (זרוע ההסברה הקרבית, 8 בינואר 2024).
כלי הרכב שנפגע שבו נסע ככל הנראה אלטויל (סקאי ניוז, 8 בינואר 2024).      הודעת חזבאללה על מותו (זרוע ההסברה הקרבית, 8 בינואר 2024)
מימין: כלי הרכב שנפגע שבו נסע ככל הנראה אלטויל (סקאי ניוז, 8 בינואר 2024). משמאל: הודעת חזבאללה על מותו (זרוע ההסברה הקרבית, 8 בינואר 2024)
תושבי דרום לבנון
 • ד”ר עבאס אלחלבי, שר החינוך הלבנוני, הודיע על סגירת בתי הספר היסודיים, תיכונים, מכונים ובתי ספר מקצועיים רשמיים ופרטיים באזור הגבול בדרום לבנון. בידי מנהלי מוסדות אלו בכל מחוזות הדרום ואלנבטיה ניתנה ההחלטה האם לפתוח או לסגור אותם בהתאם להתפתחויות הביטחוניות והצבאיות, כך שהתלמידים והמורים לא ייחשפו לסכנה (סוכנות הידיעות הלבנונית, 7 בינואר 2024).
השבתת נמל התעופה בירות
 • ב-7 בינואר 2024 בשעות הערב דווח על מתקפת סייבר שבוצעה בנמל התעופה הבינלאומי, רפיק אלחרירי, בבירות ששיבשה את מערכות הכבודה. על המסכים הושתלה הודעה נגד חזבאללה ואיראן עליה חתומה קבוצה המזוהה בשם חיילי האלוהים (ג’נוד אלרב). בהודעה נכתב כי נמל התעופה רפיק אלחרירי לא שייך לחזבאללה ולאיראן. כמו כן ההודעה מטילה על חזבאללה את האחריות במידה שלבנון תמצא את עצמה מעורבת במלחמה ומאשימה את הארגון בשימוש בשדה התעופה להעברת אמצעי לחימה (חשבון X של עיתונאית ערוץ אלמיאדין, ביסאן טראף, 8 בינואר 2024).
 • עלי חמיה, שר העבודות הציבוריות והתחבורה של לבנון (מטעם חזבאללה), הודיע כי מנגנוני הביטחון ממשיכים בפעילותם לאיתור מקור מתקפת הסייבר. חמיה הצביע על הפער הגדול ברמת ביטחון הסייבר של מדינות בעולם לעומת זה הקיים בלבנון (אלחדת’, 8 בינואר 2024).
ההודעה שהופיעה על גבי המסכים
(חשבון X של עיתונאית ערוץ אלמיאדין, ביסאן טראף, 8 בינואר 2024).       שניים מאנשי ארגון "ג'נוד אלרב" המכחישים כל קשר לכך (חשבון אינסטגרם lebannews, 7 בינואר 2024)
מימין: ההודעה שהופיעה על גבי המסכים (חשבון X של עיתונאית ערוץ אלמיאדין, ביסאן טראף, 8 בינואר 2024). משמאל: שניים מאנשי ארגון “ג’נוד אלרב” המכחישים כל קשר לכך (חשבון אינסטגרם lebannews, 7 בינואר 2024)
מסכים כבויים בשדה התעופה בבירות (חשבון X של אלחדת', 8 בינואר 2024)     מסכים כבויים בשדה התעופה בבירות (חשבון X של אלחדת', 8 בינואר 2024)
מסכים כבויים בשדה התעופה בבירות (חשבון X של אלחדת’, 8 בינואר 2024)
 • נמסר שכוחות ביטחון הפנים פעלו כדי ליישם תכנית חלופית ולאפשר תנועה תקינה .מאוחר יותר דווח כי המסכים בנמל התעופה חזרו לפעול וכי על פי מידע ראשוני, מדובר ב”פעולה פנימית של עובד ולא בפריצה חיצונית” (אלנשרה, 7 בינואר 2024).
סוריה
 • דווח מפי “מקור ביטחוני” כי תקיפת כלי הרכב באזור אלבוכמאל בגבול סוריה-עיראק ב-7 בינואר 2024 בשעות הבוקר בוצעה ע”י כלי טיס בלתי מאויש שממנו שוגרו מספר טילים. עוד דווח כי לא היו נפגעים בתקיפה (רשת אלראבעה העיראקית, 7 בינואר 2024).

חזרה לעיקרים

יהודה ושומרון
פיגועים
 • ב -7 בינואר 2024, בוצע פיגוע דריסה במעבר ראס בידו (צפונית לירושלים) בפיגוע נפצעה באורח קל לוחמת משמר הגבול. כלי רכב פלסטיני בו נהג גבר ולצידו אישה האיץ לעבר לוחמי משמר הגבול, זאת לאחר שבדקו ושחררו קודם לכן כלי רכב פלסטיני. הלוחמים ביצעו ירי לעבר כלי הרכב שהאיץ והרגו את הגבר והאישה שלצידו. מהירי נהרגה תינוקת פלסטינית שנסעה בכלי רכב אחר. בכלי הרכב הדורס נמצאה סכין. אירוע מותה של התינוקת הפלסטינית נמצא בחקירת המשטרה (תקשורת ישראלית, דוברות משטרה, 7 בינואר 2024).
הסכין שנמצאה בכלי הרכב הדורס (דוברות המשטרה, 7 בינואר 2024)
הסכין שנמצאה בכלי הרכב הדורס (דוברות המשטרה, 7 בינואר 2024)
 • בעקבות פיגוע הדריסה, פרסם הג’האד האסלאמי בפלסטין הודעה בה צוין שההרג בכוונה תחילה של גבר ואשתו ושל ילדה שהייתה בכלי רכב אחר על ידי חיילי צה”ל הוא פשע שמתווסף לפשעי המלחמה שמבצעת ישראל נגד הפלסטינים ועדות לכך שישראל מנהלת רצח עם, טיהור אתני ועקירה נגד הפלסטינים. הארגון קרא לפלסטינים להסלים את “ההתנגדות” (ערוץ הטלגרם של לשכת ההסברה של הג’האד האסלאמי, 7 בינואר 2024).
פעילות סיכול ומנע
 • כוחות ביטחון ישראליים המשיכו בפעילות סיכול ומנע ברחבי יהודה ושומרון. ביממה האחרונה נעצרו 13 מבוקשים. מאז תחילת המלחמה ברצועת עזה נעצרו מעל ל-2,600 מבוקשים מהם כ-1,300 פעילי חמאס (ערוץ הטלגרם של דובר צה”ל, 8 בינואר 2024).
 • ב-8 בינואר 2024, בשעות הבוקר, פעלו כוחות ביטחון ישראליים בעזון (מזרחית לקלקיליה). במהלך הפעילות נעצרו מספר מבוקשים, הוחרמו אמצעי לחימה רבים, והושמדו מטעני נפץ שנמצאו בתוך כלי רכב (ערוץ הטלגרם של דובר צה”ל, 8 בינואר 2024). בנוסף, פעלו כוחות הביטחון באזורים נוספים ביניהם שכם, נעלין (מערבית לראמאללה), חוסאן (מערבית לבית לחם) (ערוץ הטלגרם של דובר צה”ל, 8 בינואר 2024).
 תיעוד פלסטיני של כניסת הכוחות לעזון.     תיעוד רגע הפיצוץ המבוקר בעזון (חשבון X של QUDSN, 8 בינואר 2024)
מימין: תיעוד פלסטיני של כניסת הכוחות לעזון. משמאל: תיעוד רגע הפיצוץ המבוקר בעזון (חשבון X של QUDSN, 8 בינואר 2024)
סוכת אבלים לצאלח אלעארורי
 • הכוחות הלאומיים והאסלאמיים במחוז ראמאללה ואלבירה פתחו סוכת אבלים ליום אחד לזכרו של צאלח אלעארורי (חשבון X של שהאב, 7 בינואר 2024). באירוע הושמע נאום של אסמאעיל הניה, יו”ר הלשכה המדינית של חמאס, והוקרא נאום בשם חמאס ביהודה ושומרון (חריה ניוז, 7 בינואר 2024). באירוע גם נשאו דברים עבאס זכי; חבר הוועד המרכזי של פתח, וקדורה פארס, יו”ר הרשות לענייני אסירים ואסירים משוחררים, שאמר כי אלעארורי הפך את בתי הכלא למחנה אימונים שהוציא מנהיגים, מהפכנים ומהפכה (PALINFO, 7 בינואר 2024).
 • לילא ע’נאם, מושלת מחוז ראמאללה ואלבירה, הדגישה במהלך ביקור תנחומים אצל משפחתו של צאלח אלעארורי בכפר עארורה כי כל פלסטין כואבת את הריגתו של צאלח אלעארורי בידי “כנופיות הכיבוש הבוגדניות” וכי הפלסטינים איבדו במותו מנהיג לאומי מאחד, שפעל למען אחדות הפלסטינים (דף הפייסבוק של לילא ע’נאם, 3 בינואר 2024).
 מסוכת האבלים. מימין: עבאס זכי נואם; משמאל נראים מימין חברי הוועד הפועל ואצל אבו יוסף ורמזי רבאח, נוסף על עבאס זכי (דף הפייסבוק של עבאס זכי, 7 בינואר 2024)    מסוכת האבלים. מימין: עבאס זכי נואם; משמאל נראים מימין חברי הוועד הפועל ואצל אבו יוסף ורמזי רבאח, נוסף על עבאס זכי (דף הפייסבוק של עבאס זכי, 7 בינואר 2024)
מסוכת האבלים. מימין: עבאס זכי נואם; משמאל נראים מימין חברי הוועד הפועל ואצל אבו יוסף ורמזי רבאח, נוסף על עבאס זכי (דף הפייסבוק של עבאס זכי, 7 בינואר 2024)
ביקור התנחומים של מושלת מחוז ראמאללה ואלבירה בכפר עארורה
(דף הפייסבוק של לילא ע'נאם, 3 בינואר 2024)
ביקור התנחומים של מושלת מחוז ראמאללה ואלבירה בכפר עארורה
(דף הפייסבוק של לילא ע’נאם, 3 בינואר 2024)
הרשות הפלסטינית
 • אבו מאזן, יו”ר הרשות הפלסטינית, נועד בקהיר עם עבד אלפתאח אלסיסי, נשיא מצרים. אבו מאזן הדגיש בפגישה כי הפתרון היחיד להסלמה הנוכחית הוא “סיום הכיבוש הישראלי והקמת מדינה פלסטינית״. בפגישה נכחו גם חסין אלשיח’, מזכיר הוועד הפועל של אש”ף, ומאג’ד פרג” ראש המודיעין הכללי (ופא, 8 בינואר 2024).

חזרה לעיקרים

איראן
 • אירג’ מסג’די, יועץ בכיר של מפקד כוח קדס, אמר בכנס בטהראן, כי עוצמתם של “כוחות ההתנגדות האסלאמית” גדלה מיום ליום. הוא ציין, כי הפלסטינים נלחמים כיום באמצעות טילים, אך יגיע היום שבו הם ישיגו “נשק הגנתי” [הכוונה ככל הנראה ליכולות הגנה אווירית] ויכולות, שלא יאפשרו לישראל להפציץ אותם (תסנים, 7 בינואר 2024).
 • מחמד באקרי, ראש המטה הכללי של הכוחות המזוינים של איראן, אמר, כי מבול אלאקצא היה נקודת מפנה מבחינה זו שקבוצת לוחמים, שהיו תחת מצור מלא ברצועת עזה, ללא אמצעים או קשר עם החוץ, הצליחו לתכנן ולבצע פעולה צבאית כה גדולה ולהפתיע אויב בעל יכולות ומודיעין ברמה עולמית. הוא ציין, כי תושבי רצועת עזה ממשיכים לקדם את מטרותיהם, בעוד שבקרב “הציונים” ניכרות בעיות פסיכולוגיות רבות (תסנים, 8 בינואר 2024).
 • נאצר כנעאני, דובר משרד החוץ האיראני, התייחס במסיבת העיתונאים השבועית שלו לביקור מזכיר המדינה של ארה”ב, אנתוני בלינקן, באזור ואמר, כי אם ארצות הברית ומדינות המערב מעוניינות באמת לפתור את הבעיה, לעצור את “פשעי המלחמה של המשטר הציוני” ולמנוע את התרחבות היקף המלחמה באזור, עליהן להפגין את רצונן באופן מעשי. הוא ציין, כי חוסר הביטחון באזור נובע מנוכחות הכוחות הצבאיים האמריקאים ומתמיכתה הבלתי מסויגת של ארצות הברית בישראל. הוא הוסיף, כי גם המצב בים האדום קשור בהתפתחויות בעזה וכי השבת התנאים לקדמותם מחייבת את הפסקת “פשעי המשטר הציוני”. עוד אמר כנעאני, כי ישראל חותרת להרחיב את המלחמה באזור ולהפוך אותה למלחמה אזורית ועל-אזורית (פארס, 8 בינואר 2024).
מיליציות פרו איראניות
עיראק
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על תקיפת “יעד חיוני בחיפה” באמצעות טיל שיוט ארוך טווח, מסוג אלארקב. השיגור בוצע, לטענת הארגון, לפני מספר ימים. בהודעה נמסר, כי הם ימשיכו לפגוע בישראל, וכי הם מבטיחים אף יותר מכך. הארגון פרסם סרטון המתעד את שיגור הטיל (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 7 בינואר 2024). חסין אלמוסוי, דובר מיליציית אלנג’באא’ העיראקית, שלה חלק בהתנגדות האסלאמית בעיראק, התייחס לשיגור הטיל ומסר כי זהו מסר ברור לפיו ציר ההתנגדות לא מוותר על מטרותיו האסטרטגיות באזור ושהוא בעל יכולת להגיע לאזורים רחוקים יותר. הוא ציין שמטרתם ברורה, בלבול התוכנית האמריקנית באזור והסחת דעתה של ישראל מרצועת עזה. הוא הדגיש, כי זהו לא יעד זמני, אלה מערכת כוללת אשר מתנגדת למה שארה”ב וישראל עושות (אלמיאדין, 7 בינואר 2024).
שיגור הטיל לעבר חיפה (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 7 בינואר 2024)      שיגור הטיל לעבר חיפה (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 7 בינואר 2024)
שיגור הטיל לעבר חיפה (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 7 בינואר 2024)
 • כמו כן קבלה ההתנגדות האסלאמית בעיראק אחריות על ועל תקיפת מטרה צבאית בגולן (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית, 7 בינואר 2024).
 • במקביל, נמשכה פעילות ההתנגדות האסלאמית נגד בסיסי ארה”ב בסוריה ובעיראק. ההתנגדות האסלאמית קיבלה אחריות על תקיפת הבסיס האמריקני קסרכ ובסיס בשדה הנפט אלעמר בסוריה (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית, 7 בינואר 2024).
תימן
 • ארגון הספנות של צבא בריטניה (UKMTO) מסר כי הגיע דיווח על שני כלי שיט קטנים שהתקרבו לספינה מסחרית כחמישים מיילים ימיים דרום-מזרחית לאלמח’א שבתימן. עוד צוין כי בתקרית לא היה מעורב נשק וכי הספינה וצוותה לא נפגעו (חשבון X של ארגון הספנות של הצבא הבריטי, 8 בינואר 2024).
הזירה הבינערבית
קטר
 • אנתוני בלינקן, מזכיר המדינה של ארה”ב, נועד בדוחה עם תמים בן חמד, אמיר קטר. בפגישה נכח גם מחמד בן עבד אלרחמן ראש ממשלת קטר ושר החוץ. בפגישה נדונו היחסים האסטרטגיים בין שתי המדינות וההתפתחויות האחרונות ברצועת עזה וביהודה ושומרון. בן חמד הדגיש כי יש לפעול להפסקת אש מיידית, להגן על אזרחים וכן להכניס סיוע הומניטרי לרצועת עזה. הוא ציין כי הכרחי לצמצם את ההסלמה כדי להבטיח יציבות וביטחון באזור (סוכנות הידיעות הקטרית, 7 בינואר 2024).
 • במסיבת עיתונאים שערך מחמד בן עבד אלרחמן, עם אנתוני בלינקן, ולאחר פגישתם, נמסר כי הם שוחחו על הניסיון למנוע את התרחבות הסכסוך באזור. הוא ציין שהאירועים האחרונים בלבנון ובסוריה היוו הפרה של ריבונות המדינות, וכי הוא מגנה זאת. לדבריו ההתנקשות בחייו של צאלח אלעארורי סיבכה את המשא ומתן על שחרור החטופים. לגבי המצב בים האדום אמר כי פתרון צבאי למצב הוא אינו הפתרון הנכון. אנתוני בלינקן אמר כי הם מחויבים לפעול נגד התרחבות הסכסוך וכי הם ימשיכו להגן על הביטחון הימי באזור. הוא ציין שהתקפות החות’ים גרמו לעיכוב של יותר מ-20% במשלוחים הבינלאומיים (אלג’זירה, 7 בינואר 2024).
 • מחמד אלח’ליפי, שר המדינה במשרד החוץ הקטרי, מסר כי הם ממשיכים בתיווך בנוגע למלחמה ברצועת עזה אך נוצר רושם שיש היסטריה מצד ישראל הנובעת מאופק מדיני מצומצם. הוא ציין כי הם מגנים את התקיפות שהובילו למספר רב של הרוגים. לדבריו, לא ניתן להחשיב זאת הגנה עצמית, וזו הפרה בוטה של חוקים והסכמים בינלאומיים. בנוגע לנושא הלבנוני, אמר אלח’ליפי כי קטר פועלת כחלק מהמאמצים הבינלאומיים והאזוריים לסייע ללבנון להתגבר על הוואקום הנשיאותי (אלמדן, 7 בינואר 2024).
ירדן
 • עבדאללה השני, מלך ירדן, הדגיש בפגישה עם נשיא רואנדה, פול קגאמה (Paul Kagame), את הצורך בהפסקת אש מיידית בעזה, הגנה על אזרחים והבטחת אספקה ​​הולמת ורציפה של סיוע הומניטרי לרצועה. הוא הביע ההערכה לתרומתה של רואנדה, ששלחה מטוס סיוע לרצועה. המלך הדגיש כי ההשלכות של המשך המלחמה ברצועת עזה יהיו הרות אסון לכולם, מה שמצריך לחץ מצד כל מדינות העולם. הוא חזר על עמדת ירדן של דחיית פתרון של עקירה כפויה של פלסטינים והזהיר מפני מעשי אלימות של “מתנחלים קיצוניים” כלפי פלסטינים ביהודה ושומרון (אח’באר חיאת, 7 בינואר 2024).
 • אימן אלצפדי, שר החוץ הירדני, אמר כי ההצעה הירדנית היא להתמודד עם המצב ברצועת עזה לאחר עצירת התוקפנות כחלק מתוכנית כוללת המבוססת על אחדות של רצועת עזה, יהודה, שומרון ומזרח ירושלים. הוא ציין כי הם פועלים על תכנית הכוללת מטרה, עיתוי וצעדים ברורים ליישוב הסכסוך על בסיס פתרון שתי המדינות, והם עומדים בתיאום עם מדינות ערב אחרות ועם שותפים בקהילה הבינלאומית. לדברי אלצפדי, ירדן תומכת בתביעה שהגישה דרום אפריקה נגד ישראל בטענה לרצח עם והיא תגיש תביעה משפטית לבית הדין שיבדוק את הסוגיה תוך מספר ימים (פטרה, 7 בינואר 2024).

[1] הריאיון נערך באיראן. לא ברור מתי. יצוין כי באסם נעים השתתף בוועידה בטהראן ב-23 בדצמבר 2023. ↑