מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל – 7 בפברואר 2024, 13:00)

תיעוד פעילות הכוחות (דובר צה

תיעוד פעילות הכוחות (דובר צה"ל,7 בפברואר 2024)

תיעוד פעילות הכוחות (דובר צה

תיעוד פעילות הכוחות (דובר צה"ל,7 בפברואר 2024)

תקיפת מנהרת טרור ברצועה (דובר צה

תקיפת מנהרת טרור ברצועה (דובר צה"ל, 7 בפברואר 2024)

תושבים ומפונים ברפיח מביעים חשש מפני כניסה ישראלית לאזור רפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 6 בפברואר 2024)

תושבים ומפונים ברפיח מביעים חשש מפני כניסה ישראלית לאזור רפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 6 בפברואר 2024)

התקיפות בחמץ (חשבון X של Yazan Daradkeh, 7 בפברואר 2024)

התקיפות בחמץ (חשבון X של Yazan Daradkeh, 7 בפברואר 2024)

הרס שנגרם מהתקיפות בחמץ (חשבון X של משרד ההסברה הסורי, 7 בפברואר 2024)

הרס שנגרם מהתקיפות בחמץ (חשבון X של משרד ההסברה הסורי, 7 בפברואר 2024)

מחנה נור שמס לאחר פעילות צה

מחנה נור שמס לאחר פעילות צה"ל במקום (חשבון X של QudsN, 7 בפברואר 2024)

המסמך המסכם את העברת הכספים האיראנים לחמאס (דובר צה

המסמך המסכם את העברת הכספים האיראנים לחמאס (דובר צה"ל, 6 בפברואר 2024)

שיגור רקטות, נפגעים בישראל, זירה צפונית

עיקרים
 • הזירה הדרומית: כוחות צה”ל המשיכו ביממה האחרונה לפשוט על יעדי טרור במרחבי רצועת עזה תוך תיאום עם כוחות האוויר וכוחות זרוע הים שתקפו והשמידו יעדי טרור. מוקד הלחימה היה אזור ח’אן יונס ודרום הרצועה. הפלסטינים דיווחו על תקיפות צה”ל באזור רפיח.
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ-1,450 אזרחים ואנשי כוחות ביטחון, מהם 564 חיילים וקצינים. 132 אזרחים וחיילים נותרו חטופים ברצועת עזה. 121 הוחזרו לישראל.
 • משא ומתן לעסקת חטופים: לאחר מספר ימי התייעצויות, פרסמה חמאס ב-6 בפברואר 2024 הודעה רשמית בה נמסר כי, חמאס מתייחסת להצעה ברוח חיובית אולם העסקה תתקיים לאחר הבטחה של מספר תנאים ובכללם הפסקת אש כוללת, העברת סיוע לרצועה, הבטחת שיקום הרצועה ושיקום המפונים. מנוסח התשובה שפורסם בכלי התקשורת עולה שהעסקה על פי חמאס מתבססת על שלושה שלבים שכל אחד יארך 45 ימים. לתשובה צורף נספח המפרט את כל דרישות חמאס בשלבים השונים.
 • המצב ברצועה: גורמים רפואיים מדווחים על מצב קשה בבתי החולים בח’אן יונס. תושבים שפונו לרפיח חוששים מהרחבת פעילות צה”ל לאזור.
 • הזירה הצפונית: חזבאללה קיבל אחריות על ביצוע שש תקיפות במהלך היממה האחרונה. שני פעילי חזבאללה נהרגו. בתקיפה באזור חמץ שבסוריה, שיוחסה לישראל, דווח על מספר הרוגים ביניהם שני פעילי חזבאללה.
 • איראן: דובר צה”ל חשף מידע בנוגע לכספים, שהעבירה איראן לחמאס וליחיא אלסנואר, ראש הלשכה המדינית של חמאס ברצועה. לדבריו, צה”ל מצא מסמכים רשמיים של חמאס משנת 2020 ובהם פירוט לגבי העברה של יותר מ-150 מיליון דולרים מאיראן לחמאס ולאלסנואר. חמאס פרסמה בתגובה הודעה המכחישה את הממצאים.
 • מיליציות פרו איראניות: החות’ים תקפו שתי ספינות בים האדום, אחת יוונית והשנייה בריטית.
 • ארה”ב: אנתוני בלינקן מזכיר המדינה של ארה”ב עורך זו הפעם החמישית סיור באזור.
הזירה הדרומית
 • כוחות צה”ל המשיכו ביממה האחרונה לפשוט על יעדי טרור במרחבי רצועת עזה תוך תיאום עם כוחות האוויר וכוחות זרוע הים שתקפו והשמידו יעדי טרור. כלי תקשורת פלסטינים דיווחו, על מוקדי פעילות צה”ל ביממה האחרונה. העיר עזה : כוחות צה”ל הרסו שני מבנים השייכים לאוניברסיטת אלאקצא (מערב העיר) וביצעו ירי לעבר שכונת אלרמאל. דווח על חילופי אש כבדים בדרום-מערב העיר. מרכז הרצועה: כלי טיס של חיל האוויר תקפו באזור ואדי עזה. ח’אן יונס: כוחות צה”ל ביצעו ירו פגזים לעבר מחנה הפליטים ח’אן יונס וחיל האוויר תקף באזור קיזאן אלנג’אר (דרום ח’אן יונס). רפיח: בוצעו תקיפות מאסיביות של חיל האוויר במערב ומזרח העיר (ופא, מען, 7 בפברואר 2024).
תיעוד פעילות הכוחות (דובר צה"ל,7 בפברואר 2024)      תיעוד פעילות הכוחות (דובר צה"ל,7 בפברואר 2024)
תיעוד פעילות הכוחות (דובר צה”ל,7 בפברואר 2024)
 • דרום הרצועה: כוחות צה”ל המשיכו בפעילות במערב חאן יונס. הכוחות ביצעו פשיטות רגליות על תשתיות טרור והשמידו אותן. כמו כן הרגו הכוחות פעילים חמושים רבים בהיתקלויות פנים אל פנים (דובר צה”ל, 6 בפברואר 2024).
 תקיפות תשתית טרור של חמאס.    תקיפת מנהרת טרור ברצועה (דובר צה"ל, 7 בפברואר 2024)
מימין: תקיפות תשתית טרור של חמאס. משמאל: תקיפת מנהרת טרור ברצועה (דובר צה”ל, 7 בפברואר 2024)
 תקיפות צה"ל ברפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 6 בפברואר 2024).     תקיפת בדיר אלבלח 
(חשבון X של שהאב, 6 בפברואר 2024)
מימין: תקיפות צה”ל ברפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 6 בפברואר 2024). משמאל: תקיפת בדיר אלבלח (חשבון X של שהאב, 6 בפברואר 2024)
 • כתב ערוץ אלג’זירה בח’אן יונס דיווח על חילופי אש כבדים במחנה הפליטים ח’אן יונס ועל ירי פגזי טנק לעבר שכונת אלאמל במערב העיר. במקביל, טען כי צלפים של צה”ל הממוקמים באזור הסמוך לבית החולים נאצר מבצעים ירי לעבר כל מי שנמצא מחוץ למתחם בית החולים. עוד, טען, כי במהלך הלילה תקף חיל האוויר את שכונת קיזאן אלנג’אר בדרום העיר (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 7 בפברואר 2024).
כתב ערוץ אלג'זירה מסביר על פעילות צה"ל ברצועה. הצבע הכחול הוא שטח צבאי סגור בעוטף עזה. הצבע הצהוב הוא אזור התמרון הקרקעי של צה"ל בדרום-מערב העיר עזה ובכל השטח המקיף את העיר ח'אן יונס וכפריה המזרחיים (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 6 בפברואר 2024)
כתב ערוץ אלג’זירה מסביר על פעילות צה”ל ברצועה. הצבע הכחול הוא שטח צבאי סגור בעוטף עזה. הצבע הצהוב הוא אזור התמרון הקרקעי של צה”ל בדרום-מערב העיר עזה ובכל השטח המקיף את העיר ח’אן יונס וכפריה המזרחיים (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 6 בפברואר 2024)
נפגעים ישראלים
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר 2023 נהרגו כ- 1,450 בני אדם. על פי דובר צה”ל, 564 מהם חיילים וקצינים (מתוכם נהרגו 227 מתחילת התמרון הקרקעי ב – 27 באוקטובר 2023). 132 אזרחים וחיילים חטופים נמצאים עדיין בשטח רצועת עזה. 121 הוחזרו לישראל.
סוגית החטופים והסכם הפסקת אש
 • ב-6 בפברואר 2024 לאחר שורה של התייעצויות בהנהגת התנועה ועם הארגונים השונים, פרסמה חמאס הודעה בה מסרה את תשובתה לקטר ומצרים בעניין הסכם המסגרת בנושא עסקת החטופים, שנוסח בפריס. לדברי ההודעה, חמאס מתייחסת להצעה ברוח חיובית. אולם, באופן שיבטיח הפסקת אש כוללת ומוחלטת, סיום התוקפנות נגד העם הפלסטיני, הבטחת סיוע, קורת גג ושיקום לתושבי הרצועה והסרת “המצור” על רצועת עזה. חמאס הביעה הערכה לתפקידן של מצרים וקטר ושל כל המדינות שסייעו בנושא. ההודעה גם הצדיעה לעם הפלסטיני ולעמידתו האיתנה ולהתנגדות האמיצה, במיוחד ברצועת עזה (ערוץ הטלגרם של חמאס, 6 בפברואר 2024).
 • במסיבת עיתונאים שערכו, מחמד בן עבד אלרחמן, ראש הממשלה ושר החוץ של קטר, ואנתוני בלינקן, מזכיר המדינה של ארה”ב, דיווחו השניים כי הם קיבלו את תגובת חמאס להסכם, וכי היא חיובית אך היא כוללת הערות. אנתוני בלינקן ציין כי כדי להגיע להסכם יש להשקיע עוד הרבה עבודה אבל הם אופטימיים והם ימשיכו להשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותם כדי להשיג הפסקת אש ממושכת שבמהלכה ישוחררו החטופים מרצועת עזה (אלג’זירה, 6 בפברואר 2024). ג’ו ביידן, נשיא ארה”ב, ציין כי זוהי תזוזה לעבר הסכם שיבטיח את שחרור החטופים מרצועת עזה. הוא ציין שלמרות שתגובת חמאס מוגזמת המשא ומתן נמשך (רויטרס, 6 בפברואר 2024).
 • משרד ראש הממשלה בישראל פרסם הודעה לפיה תשובת חמאס הועברה על ידי המתווך הקטרי לידי המוסד ופרטיה נלמדים לעומק על ידי כלל הגורמים העוסקים במשא ומתן (אתר משרד ראש הממשלה, 6 בפברואר 2024).
 • העיתון אלאח’באר פרסם את נוסח תשובת חמאס, המשתרעת על שלושה עמודים. מחמד נזאל, חבר הלשכה המדינית של חמאס, מסר כי טיוטת ההסכם שפורסמה בתקשורת נכונה ברובה (אלערבי, 7 בפברואר 2024). בכיר נוסך בחמאס ושני בכירים מצריים אישרו בעילום שם את אותנטיות המסמך שפורסם באלאח’באר (AP, 7 בפברואר 2024). להלן נוסח ההצעה (אלאח’באר, 7 בפברואר 2024):
 • כותרת התשובה: טיוטה – תשובה ראשונית. תשובת תנועת חמאס על מסגרת כללית להסכם כולל בין הצדדים (“בין הכיבוש הישראלי לחמאס והפלגים הפלסטיניים”) מטרת ההסכם: להפסיק את הפעולות הצבאיות ההדדיות בין הצדדים, להשיג שקט מוחלט ובר-קיימא, לבצע חילופי בני ערובה בין שני הצדדים, לסיים את המצור על רצועת עזה, לשקם, להחזיר את התושבים והעקורים לבתיהם, ולספק את צרכי המחסה והסיוע לכל התושבים בכל אזורי רצועת עזה, לפי השלבים הבאים:
  • שלב ראשון (45 ימים): נועד לשחרר את כל החטופים (במקור: העצורים) הישראלים נשים, ילדים (מתחת לגיל 19, לא חיילים), קשישים וחולים בתמורה למספר שיקבע של אסירים פלסטינים, בנוסף להגברת הסיוע ההומניטרי, התמקמות מחדש של כוחות צה”ל מחוץ לאזורים המיושבים, מתן האפשרות להתחלת עבודות השיקום של בתי החולים, בתי המגורים והמתקנים בכל רצועת עזה, ומתן אפשרות לאו”ם ולסוכנויותיו לספק שירותים הומניטריים ולהקים מחנות מחסה לתושבים. ישראל תפסיק זמנית את הפעולות הצבאיות ואת גיחות הסיור האוויריות. הכוחות יתמקמו מחדש מחוץ לאזורים המיושבים, סמוך לקו ההפרדה (הכוונה לגדר המערכת), כדי לאפשר לצדדים להשלים את חילופי החטופים והאסירים. השחרור יקבע על פי רשימות מוסכמות מראש.
  • שלב שני (45 ימים): השלמת הדיונים (העקיפים) בדבר הדרישות להמשך הפסקת הפעולות הצבאיות ההדדיות וחזרה למצב של רגיעה מוחלטת. מטרת שלב זה לשחרר את כל החטופים הגברים (אזרחים ואנשי צבא) בתמורה למספר שייקבע של אסירים פלסטינים, המשך הצעדים ההומניטריים של השלב הראשון, נסיגת הכוחות הצה”ל אל מחוץ לגבולות רצועת עזה, תחילת עבודות השיקום הכולל של הבתים, המתקנים והתשתיות בכל אזורי רצועת עזה באמצעות מנגנונים ספציפיים שיבטיחו את יישום הדבר, וסיומו המוחלט של המצור על הרצועה.
  • שלב שלישי (45 יום): החלפת הגופות ושרידי ההרוגים בשני הצדדים לאחר זיהוים, והמשך הצעדים ההומניטריים של השלבים הראשון והשני, בהתאם למה שיוסכם עליו בשלבים הראשון והשני.
 • לנוסח התשובה נוסף נספח להסכם המסגרת המפרט את יישום השלבים השונים. על פי ערוץ אלג’זירה חמאס הציבה תנאי שהנספח יהיה חלק בלתי נפרד מההצעה. (אתר ערוץ אלג’זירה, 7 בפברואר 2024). על פי נוסח הנספח, בפירוט השלב הראשון צוין שישראל תשחרר בתמורה לפעימה הראשונה של שחרור החטופים 1,500 אסירים פלסטינים, שחמאס תקבע את שמותיהם של 500 מהם, שנדונו למאסרי עולם ומאסרים ממושכים. וכי יושלמו ההליכים המשפטיים הדרושים כדי להבטיח שהאסירים הפלסטינים והערבים לא ייעצרו מחדש באותו אישום שבגינו נעצרו. במקביל ישופרו תנאי האסירים בבתי הכלא ויבוטלו הצעדים והעונשים שננקטו לאחר 7 באוקטובר 2023. כמו כן דובר על הפסקת “הפלישות והתוקפנות של המתנחלים הישראלים” נגד מסגד אלאקצא והחזרת המצב במסגד אלאקצא למה שהיה לפני 2002. הסרת הגבלות ישראליות כלשהן על תנועת נוסעים, חולים ופצועים דרך מעבר רפיח. הבטחת יציאתם של כל הפצועים – גברים, נשים וילדים – לטיפול בחו”ל ללא הגבלות.
 • “מספר מקורות” גם הדגישו כי חמאס ביקשה שקטר, מצרים, ארה”ב, תורכיה, ורוסיה תהיינה ערבות ליישום הסכם זה (אתר ערוץ אלג’זירה, 7 בפברואר 2024).
 • בכירי חמאס התייחסו לפרטי ההצעה של חאמס ולדרך בה התקבלה:
  • מחמד נזאל, חבר הלשכה המדינית של חמאס, אמר כי תגובת חמאס יצאה מנקודת מבט חיובית, לפיה ניתן להתבסס על מסמך המסגרת בתנאי שקיים אופק ידוע בנוגע לנושאים כגון מועד הפסקת התוקפנות ונסיגת צה”ל, כל הקשור להכנסת סיוע לתושבי הרצועה ולחזרת העקורים לבתיהם והצעות ישראל לגבי שחרור האסירים הפלסטינים. לגבי התגובות לתשובת חמאס ציין, כי ניכרת זהירות מצד ממשל ארה”ב כפי שבאה לידי ביטוי בהצהרותיו של אנתוני בלינקן שאמר כי אינו יכול להגיב על פרטי תגובת חמאס וכי זה יכול להשתמע כאיתות חיובי, שהוא טוב יותר מדחייה מוחלטת. תגובת ראש ממשלת קטר הייתה חיובית ויש להתבסס על כך משום שהם מעוניינים במפורש להתבסס על מסמך המסגרת כדי להיכנס למשא ומתן לגבי הפרטים (ערוץ היוטיוב של ערוץ אלערבי, 6 בפברואר 2024).
  • מחמוד מרדאוי, בכיר חמאס, ציין כי תגובת חמאס היתה ברורה מכיוון שישנם נושאים חשובים שחייבים להיכלל בכל הצעה. לדבריו נציגי חמאס לא נכחו בפריס בעת גיבוש הסכם המסגרת, דבר שחייב את ביסוס עמדותיהם. לדבריו, נוספה ההשקפה שלהם בנושאים עיקריים, כמו הפסקת האש, הצורך בנסיגה, השיקום שיכלול את התשתיות, המוסדות, מקומות התפילה, מוסדות החינוך ועוד, החזרת העקורים, חופש התנועה, ואי חלוקת הרצועה לחלקים, ובנוסף, סוגיית האסירים הפלסטינים בבתי הכלא הישראליים, שהם שוקדים לשחררם. הוא הדגיש כי חמאס רוצה להגיע לפתרון, אבל לא ייתכן שהיא תפקיר את העם הפלסטיני ולכן היא רצתה ביסוס הפסקת אש קבועה ונסיגה כוללת (QudsN, 6 בפברואר 2024).
  • מחמד אלהנדי, סגן מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, ציין, כי בתשובה שנתנו החל מהשלב הראשון, המדבר על שחרור החטופים האזרחים שנותרו, שמספרם מועט, הם מדברים על הסגת כוחות צה”ל, ועל כך שהאו”ם יתערב כדי לסייע לתושבי הרצועה ולספק להם קורת גג. בנושא השיקום, אמר כי בתשובתם הם ציינו שהם רוצים שהאו”ם יהיה ערב ושהבטחת קורת הגג לתושבים העקורים תחל כבר בשלב הראשון. לגבי נסיגת צה”ל אמר כי בשלב הראשון הם מדברים על נסיגה מריכוזי האוכלוסין, ולאחר מכן, בשלב השני, הם מדברים במפורש על נסיגה מלאה אל מחוץ לגבולות הרצועה. לדבריו, תכנית אזור החיץ שמקימה ישראל כהכנה לקראת הנסיגה, תסוכל בידי הפלסטינים וההתנגדות, וכי אזור החיץ לא יגן על יישובי עוטף עזה מהרקטות אם ישראל תתקוף את רצועת עזה. באשר למספר האסירים הפלסטינים שישוחררו ציין שהנושא יידון בפירוט במהלך המשא ומתן. הוא ציין שישראל עצרה כ-6,000 פלסטינים ביהודה ושומרון מאז ה-7 באוקטובר ועוד אלפי “אזרחים” ברצועה, והדגיש כי ישנם אסירים מרכזיים שיש לדבוק בשחרורם. הוא ציין כי הוא צופה שהמשא ומתן יארך זמן, וכי תתגלענה מחלוקות בכל הקשור לקריטריונים וגם לגבי מספר האסירים שישוחררו. עוד ציין כי לא נקבעה מסגרת זמן שבה ישראל צריכה להשיב על המסמך הפלסטיני (ערוץ יוטיוב של אלמיאדין, 6 בפברואר 2024).
  • אחסאן עטאיא, חבר הלשכה המדינית של הג’האד האסלאמי בפלסטין, אמר כי תשובת חמאס הוגשה לאחר התייעצויות רבות בין הנהגות חמאס והג’האד האסלאמי לגבי כל הפרטים. לדבריו, עמדתם הייתה חיובית והם לא דחו מכל וכל את המסמך, אלא הם הכניסו בו את התיקונים הדרושים שהופכים אותו לבר השגה. הוא ציין כי הנקודה החשובה ביותר היא הפסקת התוקפנות, משום שכל מסמך שאינו מוביל בסופו של דבר להפסקת אש מלאה ולשיקום אינו קביל. לדבריו, במעבר מהשלב הנוכחי לשלב השני המסמך מוביל להפסקת אש מלאה בצורה ברורה, ויש בו גם את נושא השיקום, כולל תאריך יעד של לא יותר משלוש שנים וערבויות שיוענקו לכך. (ערוץ יוטיוב של אלמיאדין, 6 בפברואר 2024).

חזרה לעיקרים

רצועת עזה
נפגעים פלסטינים
 • משרד הבריאות בעזה (הנשלט ע”י חמאס) עדכן נכון ל-7 בפברואר שעה 13:40, כי ביממה האחרונה נהרגו ברצועה בתקיפות צה”ל 123 פלסטינים ונפצעו 169 נוספים. מאז תחילת המלחמה ברצועה נהרגו 27,708 פלסטינים ונפצעו 67,147 נוספים (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 7 בפברואר 2024).
 • המשטרה הפלסטינית ברצועת עזה (הנשלטת ע”י חמאס) הודיעה על מותם של שישה קצינים בתקיפת כלי רכבם באזור ח’רבת אלעדס במזרח רפיח בעת שאבטחו משאיות סיוע. נמסר כי ההרוגים הם קצין בדרגת מקדם ג’האד לאפי יוסף אלאח’רס, וחמישה קצינים נוספים (דף הפייסבוק של המשטרה הפלסטינית ברצועה, 6 בפברואר 2024).
תצלומים מתוצאות התקיפה על רכב המשטרה
(דף הפייסבוק של המשטרה הפלסטינית ברצועה, 6 בפברואר 2024)
תצלומים מתוצאות התקיפה על רכב המשטרה
(דף הפייסבוק של המשטרה הפלסטינית ברצועה, 6 בפברואר 2024)
 • לשכת ההסברה הממשלתית דיווחה על מותו של העיתונאי ה-123 במלחמה ד”ר רזק מחמד ע’אזי אלע’ראבלי. הוא היה מנהל PALINFO, אמצעי התקשורת המזוהה עם חמאס, ברצועת עזה, ולפני כן עבד בסוכנות צפא. הוא נהרג בתקיפת ביתו בח’אן יונס (ערוץ הטלגרם של לשכת ההסברה הממשלתית, 6 בפברואר 2024; דף הפייסבוק של חסן שאהין, 6 בפברואר 2024).
רזק אלע'ראבלי (חשבון X של רדיו צות אלאקצא, 6 בפברואר 2024)
רזק אלע’ראבלי (חשבון X של רדיו צות אלאקצא, 6 בפברואר 2024)
 • דווח על מותו של העיתונאי זכריא פתחי אבו ע’אלי, שנהרג עם אמו ואחותו בתקיפת בית בתל אלסלטאן במערב רפיח (ופא, 6 בפברואר 2024; ערוץ הטלגרם של חסן אצליח, 6 בפברואר 2024). ערוץ אלקדס אליום, המזוהה עם הג’האד האסלאמי בפלסטין, הודיע כי הוא היה אחד מעובדי הערוץ וכי הוא כתב סדרות ששודרו בערוץ, ובהן הסדרה “אות הניצחון גלבוע”, שמגוללת את סיפור הבריחה מכלא גלבוע (חשבון X של ערוץ “פלסטין אליום”, 6 בפברואר 2024; ערוץ הטלגרם של חסן אצליח, 7 בפברואר 2024).
זכריא אבו ע'אלי (דף הפייסבוק של אבו ע'אלי, 17 ביוני 2022)
זכריא אבו ע’אלי (דף הפייסבוק של אבו ע’אלי, 17 ביוני 2022)
המצב ברצועה
 • דובר הסהר האדום הפלסטיני דיווח, כי מלאי הדלק, המזון והתרופות בבית החולים אלאמל בח’אן יונס אזל לאחר המצור שהוטל על המקום בשבועיים האחרונים (חשבון X של שהאב, 6 בפברואר 2024). ד”ר אשרף אלקדרה, דובר משרד הבריאות ברצועה דיווח על מחסור חמור בתרופות, ציוד רפואי ומזון בבית החולים נאצר בח’אן יונס. לדבריו, מלאי הדלק אוזל והגנרטורים במקום צפויים להפסיק לפעול תוך ארבעה ימים (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 6 בפברואר 2024). ד”ר נאהצ’ אבו טעימה, מנהל בית החולים נאצר בח’אן יונס, מסר, כי הם מנסים להעביר פצועים באורח קשה לבית חולים שדה הירדני הנמצא סמוך לבית החולים תוך סיכון חיי צוות רפואי מפני שאין מעבר בטוח לפינוי פצועים (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 7 בפברואר 2024).
 • תושבים מפונים השוהים ברפיח הביעו, חשש מפני איומי ישראל להתקדם ולפעול באזור רפיח. לטענתם, הם הגיעו לאזור רפיח לאחר שהתפנו ממספר מקומות ברצועה בתקווה למצוא מקום בטוח, אולם הם נוכחו לדעת שאין מקום בטוח כיום ברצועה והם אינם יודעים לאן ללכת (ערוץ היוטיוב של ופא, 6 בפברואר 2024).
תושבים ומפונים ברפיח מביעים חשש מפני כניסה ישראלית לאזור רפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 6 בפברואר 2024)    תושבים ומפונים ברפיח מביעים חשש מפני כניסה ישראלית לאזור רפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 6 בפברואר 2024)
תושבים ומפונים ברפיח מביעים חשש מפני כניסה ישראלית לאזור רפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 6 בפברואר 2024)
תגובת חמאס לנשיא ארגנטינה
 • חמאס גינתה בתוקף את הודעתו של נשיא ארגנטינה, המבקר בישראל, לפיה כי הוא מתכוון להעביר את שגרירות ארגנטינה לירושלים “הכבושה”. הודעת חמאס הדגישה כי זו פגיעה בזכויות העם הפלסטיני והפרה של עקרונות המשפט הבינלאומי וקראה לנשיא לחזור בו מהחלטתו (ערוץ הטלגרם של חמאס, 6 בפבאור 2024).
גבול מצרים רצועת עזה
 • גורמים מצריים מסרו כי עולה הסבירות שישראל תבצע פעולות צבאיות בציר פילדלפי ללא תיאום עם מצרים. על פי אותם הגורמים, במצרים לוקחים בחשבון תרחיש שכזה והם מתחייבים שלא להביא להסלמה מול ישראל לאור האינטרסים המשותפים. עוד דווח, כי מתקיים דיון בין ישראל למצרים בנוגע לציר וכי ההבנות הללו יובילו להעברת חלק מתושבי הרצועה לאזורים אחרים. בהקשר זה גם דווח, כי כחלק מביצור הגבול המצרי עם הרצועה, הוסיף צבא מצרים מעל החומה גדר תיל אשר מכילה רכיבים אלקטרוניים המתריעים על ניסיונות חדירה (אלערבי אלג’דיד, 6 בפברואר 2024).

חזרה לעיקרים

הזירה הצפונית
פעילות חזבאללה
 • ביממה האחרונה קיבל חזבאללה אחריות לביצוע שש תקיפות באמצעות שיגור טילי נ”ט, רקטות וירי פגזי תותח (ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 7-6 בפברואר 2024). רוב התקיפות היו לעבר מוצבי צה”ל באזור הר דב.
 • בתגובה תקפו כלי טיס של חיל האוויר עמדות תצפית ותשתיות ששימשו את חזבאללה באזור לבונה, ג’בל בלאט וכפר חולא. כמו כן תקף צה”ל בירי ארטילרי את מקורות שיגור הרקטות לעבר ישראל (דובר צה”ל, 6 בפברואר 2024).
תקיפת עמדת תצפית באזור כפר חולא (דובר צה"ל, 6 בפברואר 2024)
תקיפת עמדת תצפית באזור כפר חולא (דובר צה”ל, 6 בפברואר 2024)
 • בכלי תקשורת לבנוניים וברשתות החברתיות פורסמו סרטונים ותמונות, שתעדו את תקיפות חיל האוויר. דווח, כי בין היעדים שהותקפו הייתה תחנה לשאיבת מים באזור אלוזאני בדרום לבנון. נטען, כי כלי טיס בלתי מאויש שיגר טיל לעבר מבנה התחנה וכי התחנה ניזוקה.
מימין: תקיפות בחולא (חשבון X של עלי שעיב, 6 בפברואר 2024) משמאל: תקיפת תחנה לשאיבת מים במישור אלוזאני (חשבון X של Rabih moustafa, 7 בפברואר 2024)
מימין: תקיפות בחולא (חשבון X של עלי שעיב, 6 בפברואר 2024) משמאל: תקיפת תחנה לשאיבת מים במישור אלוזאני (חשבון X של Rabih moustafa, 7 בפברואר 2024)
הרוגים לחזבאללה
 • חזבאללה דיווח על מותם של שני פעילים (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 7 בפברואר 2024).
  • מחמד ג’עפר עסילי, המכונה ולאא’, יליד שנת 1975 מאנצאר, בדרום לבנון.
  • חסין מחמד שמץ, המכונה מהדי, יליד שנת 1995 מאללבוה (Al-Laboueh) בבקעת הלבנון.
הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 7 בפברואר 2024)       הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 7 בפברואר 2024)
הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 7 בפברואר 2024)
יוניפי”ל
כוחות יוניפי"ל מפנים שלג באזור כפר שובא (חשבון X של יוניפי"ל, 6 בפברואר 2024).
כוחות יוניפי”ל מפנים שלג באזור כפר שובא (חשבון X של יוניפי”ל, 6 בפברואר 2024).
ממשל לבנון
 • נג’יב מיקאתי, ראש ממשלת המעבר בלבנון, נפגש עם סטפן סז’ורנה, שר החוץ הצרפתי המבקר בלבנון (חשבון X של ראש ממשלת לבנון, 6 בפברואר 2024). סז’ורנה גם נפגש עם נביה ברי, יו”ר הפרלמנט, והשניים שוחחו על ההתפתחויות בלבנון ובאזור וכן ב”תוקפנות הישראלית נגד רצועת עזה ולבנון (אלנשרה, 6 בפברואר 2024).
סוריה
 • מקור צבאי סורי מסר כי ב-7 בפברואר 2024 בסביבות השעה 00:30 (שעון דמשק) בוצעה תקיפה אווירית על ידי ישראל מכיוון צפון טריפולי, נגד מספר אתרים באזור העיר חמץ וסביבתה. דווח כי התקיפה גרמה למספר פצועים והרוגים ולנזק חומרי (ערוץ הטלגרם של משרד ההסברה הסורי, 7 בפברואר 2024). הטלוויזיה הסורית דיווחה על מאמצי חילוץ נפגעים בחמץ וכי לפחות שלושה בני אדם נהרגו (הטלוויזיה הסורית, 7 בפברואר 2024).
 • מאוחר יותר דווח כי הותקף מבנה ברחוב אלחמראא’, בחלק המערבי של חמץ, וכי בתקיפה נהרגו לפחות שמונה בני אדם, וכמה נוספים נפצעו. בין ההרוגים ששה אזרחים, בהם אישה וילד, ושני פעילי חזבאללה. יעדים נוספים שדווח על תקיפתם הינם חווה חקלאית בקרבת בית הזיקוק של חמץ, אזור אלאוראס, בקרבת האצטדיון העירוני ובקרבת מבנה השירותים הטכניים (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 7 בפברואר 2024). בדיווח נוסף נמסר שיעד התקיפה היה בניין מגורים בן מספר קומות, שככל הנראה שימש את משמרות המהפכה האיראניים. צוין, כי נגרם נזק רב לבתים רבים (חשבון X של מחמד אבו עבד אלעזיז, 7 בפברואר 2024).
 • ערוץ טלגרם, המזוהה עם האופוזיציה הסורית טען כי נגרמו הנזקים כתוצאה מנפילת טיל ששיגר צבא סוריה במסגרת הניסיונות ליירט טילים ששוגרו “בתקיפה ישראלית” (ערוץ הטלגרם עין אלשאם, 7 בפברואר 2024). העיתונאי הסורי נור אבו חסן פרסם תיעוד של נזק שנגרם, לדבריו, מנפילת אחד מטילי ההגנה נגד מטוסים הסוריים ברחוב אלחמראא’ שבחמץ (חשבון X של נור אבו חסן, 7 בפברואר 2024).

התקיפות בחמץ (חשבון X של Yazan Daradkeh, 7 בפברואר 2024)
התקיפות בחמץ (חשבון X של Yazan Daradkeh, 7 בפברואר 2024)

הרס שנגרם מהתקיפות בחמץ (חשבון X של משרד ההסברה הסורי, 7 בפברואר 2024)     הרס שנגרם מהתקיפות בחמץ (חשבון X של משרד ההסברה הסורי, 7 בפברואר 2024)
הרס שנגרם מהתקיפות בחמץ (חשבון X של משרד ההסברה הסורי, 7 בפברואר 2024)

חזרה לעיקרים

יהודה ושומרון
הרוג פלסטיני
 • בעקבות הפיגוע ב-6 בפברואר 2024 סמוך לשכם דיווח משרד הבריאות ברשות הפלסטינית כי ההרוג הוא מחמד סעוד עבדאללה אלטיטי , בן 18, בנו של סעוד אלטיטי, שנהרג על ידי כוחות צה”ל ב-11 באפריל 2023 (ופא, 6 בפברואר 2024).
פעילות סיכול ומנע
 • כוחות הביטחון המשיכו בפעילות סיכול ומנע ברחבי יהודה ושומרון. ביממה האחרונה עצרו כוחות הביטחון 21 מבוקשים. מאז תחילת המלחמה נעצרו מעל 3,050 מבוקשים, מהם מעל ל-1,350 פעילי חמאס (ערוץ הטלגרם של דובר צה”ל, 7 בפברואר 2024).
 • ב-7 בפברואר 2024, בשעות הלילה, פעלו כוחות ביטחון ישראליים בג’נין ובנור אלשמס (מזרחית לטולכרם). במהלך המבצע, השליכו חמושים מטענים וירו לעבר הכוחות אשר הגיבו בירי, כלי הנדסה של הכוחות חשפו צירים בהם הוטמנו מטענים שנועדו לפגוע בכוחות, הכוחות עצרו שבעה מבוקשים. בקלקיליה איתרו הכוחות מחסן בו כמות רבה של חומרים להכנת מטעני נפץ. בכפר בידו (דרומית-מערבית לראמאללה) איתרו הכוחות אמצעי לחימה (דובר צה”ל, 7 בפברואר 2024).
 • על פי דיווחים פלסטיניים, בג’נין נעצרו חמישה פלסטינים, ובהם חמזה, בנו של בכיר הג’האד האסלאמי בפלסטין בסאם אלסעדי, ובכיר חמאס עבד אלג’באר ג’ראר (חשבון X Jenin Camp, 7 בפברואר 2024).
מחנה נור שמס לאחר פעילות צה"ל במקום (חשבון X של QudsN, 7 בפברואר 2024)     מחנה נור שמס לאחר פעילות צה"ל במקום (חשבון X של QudsN, 7 בפברואר 2024)
מחנה נור שמס לאחר פעילות צה”ל במקום (חשבון X של QudsN, 7 בפברואר 2024)
הרשות הפלסטינית
 • משרד החוץ ברשות הפלסטינית פרסם הודעת גינוי להחלטת ממשלת ישראל להקים 167 יחידות דיור “בהתנחלות צופים”. בהודעה צוין, כי הם רואים בכך ניסיון ישראלי לחבל במאמצים שנעשו להביא לידי ביטוי את הקונצנזוס הבינלאומי להקמת מדינה פלסטינית. המשרד הוסיף וגינה את המלחמה שמנהלים המתנחלים הקיצוניים נגד הנוכחות הפלסטינית באזורים הללו וטען ,כי הם פועלים להשמדת הרכוש והחקלאות הפלסטינית כחלק מסיפוח הדרגתי של יהודה ושומרון. המשרד קרא להתערבות בינלאומית דחופה שתאלץ את ישראל לבלום את “גורמי הטרור הקולוניאליסטיים” (חשבון X של משרד החוץ, 7 בפברואר 2024).

חזרה לעיקרים

איראן
 • חסין אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, שוחח עם מחמד בן עבד אלרחמן בן ג’אסם אאל ת’אני, ראש הממשלה ושר החוץ של קטר, ודן עימו בהתפתחויות האחרונות באזור ובזירה הפלסטינית, ובכלל זה המאמצים המדיניים להפסקת המלחמה ברצועת עזה והיוזמות לכינון הפסקת אש, חילופי שבויים והעברת סיוע הומניטרי לרצועת עזה (אירנ”א, 6 בפברואר 2024). 
הוכחות לסיוע איראן לחמאס
 • דובר צה”ל תת-אלוף דניאל הגרי חשף מידע מודיעיני חדש בנוגע לכספים, שהעבירה איראן לחמאס וליחיא אלסנואר, ראש השלכה המדינית של חמאס ברצועה. בתדריך לעיתונאים אמר הגרי, כי צה”ל מצא במנהרה שחשף מסמכים רשמיים של חמאס משנת 2020 ובהם פירוט כספים שהעבירה איראן בסכום של יותר מ-150 מיליון דולרים, בין שנת 2014 לשנת 2020 לחמאס ולאלסנואר. כמו כן, חשף צה”ל במנהרה סכומי כסף של חמאס, מסמכים שמתעדים את העברת הכספים מאיראן לחמאס ותמונות של מעטפות כסף שהועברו באופן אישי למנהיג חמאס (דובר צה”ל, 6 בפברואר 2024).
המסמך המסכם את העברת הכספים האיראנים לחמאס (דובר צה"ל, 6 בפברואר 2024)
המסמך המסכם את העברת הכספים האיראנים לחמאס (דובר צה”ל, 6 בפברואר 2024)
שקיות בהן אותרו כספי טרור במנהרה (דובר צה"ל, 6 בפברואר 2024)    שקיות בהן אותרו כספי טרור במנהרה (דובר צה"ל, 6 בפברואר 2024)
שקיות בהן אותרו כספי טרור במנהרה (דובר צה”ל, 6 בפברואר 2024)
 • בתגובה פרסמה חמאס הודעה בה מסרה כי טענת צה”ל כי מצא מסמכים וסכומי כסף של חמאס שהתקבלו מגורמים חיצוניים מעלה גיחוך ומדגישה את רמת הזלזול של ישראל בדעת הקהל. עוד נמסר כי קידום נרטיבים דמיוניים בדמות הישגים צבאיים מדגיש את רמת הכישלון שאליה הגיע צה”ל אשר לא הצליח ולא יצליח לשווק את שקריו בפני העולם אשר מאס בפשעיו ובמעשי הטבח שלו שבגינם הוא נשפט בבית הדין הבינלאומי (ערוץ הטלגרם של חמאס, 7 בפברואר 2024).
מיליציות פרו איראניות
עיראק
 • אנתוני בלינקן, מזכיר המדינה של ארה”ב, שוחח עם פואד חסין, שר החוץ העיראקי ודן עימו בתקיפה האמריקנית ב-2 בפברואר 2024 שבוצעה נגד אתרים צבאיים ואזרחיים ואשר גרמה למותם של מספר אנשי ביטחון ואזרחים עיראקים. בשיחה הדגישו השניים את הצורך לחזק את השותפות האסטרטגית והם הביעו את רצונם להמשיך לעבוד בשיתוף פעולה. חסין ביקש מבלינקן לשקול מחדש את החלטת משרד האוצר האמריקני להשית סנקציות על 31 בנקים עיראקיים (סוכנות הידיעות העיראקית, 7 בפברואר 2024). יש לציין שהייתה זו השיחה הרשמית הראשונה בין גורמים אמריקניים לגורמים עיראקיים רשמיים מאז תקיפת ארה”ב בעיראק.
 • דווח כי גורמים בירדן העבירו מסרים למספר גורמים בעיראק, ביניהם חברי ממשלה, פרלמנט והזרמים השיעיים המרכזיים, אשר הדגישו כי ירדן לא מעוניינת בעימות האמריקני הנוכחי עם המיליציות ועם הכוחות של ציר ההתנגדות בעיראק ובסוריה. מהמסרים עלה כי העניין היחידי שהמגזר הביטחוני בירדן פועל נגדו בגבול עם סוריה הוא המאבק בסמים. המסרים הללו הועברו, באמצעות אנשי עסקים שיעיים עיראקיים “בולטים”, לאחר שחברי פרלמנט עיראקיים המקורבים לגיוס העממי ולשאר המיליציות ניסו ליצור סערה בעניין שותפות ירדנית במתקפה האמריקנית בגבול עיראק סוריה (ראי אליום, 7 בפברואר 2024).
תימן
 • החות’ים שיגרו ב-6 בפברואר 2024 שישה טילים לעבר שתי ספינות סוחר, אחת יוונית ואחת בריטית. מתוך שלושה טילים ששוגרו לעבר ספינה בבעלות יוונית, שנשאה את דגל של איי מרשל, אחד התפוצץ סמוך לספינה וגרם לה נזק קל. טיל אחד יורט על ידי המשחתת USS Laboon ואחד נפל במים. שלושה טילים נוספים שוגרו לעבר ספינה בריטית הנושאת דגל ברבדוס, הטילים נפלו במים ולא פגעו בספינה (חשבון X של פיקוד המרכז של ארה”ב, 7 בפברואר 2024).
 • עבד אלמלכ אלחות’י, מנהיג החות’ים, הזהיר את ישראל וקרא לה להפסיק את תוקפנותה ברצועת עזה ואת המצור עליה ואיים כי הם אם לא תעשה כך ישראל, הם יחתרו להסלמה (אלמסירה, 6 בפברואר 2024).
 • במסיבת עיתונאים שערכו, מחמד בן עבד אלרחמן, ראש הממשלה ושר החוץ של קטר, ואנתוני בלינקן, מזכיר המדינה של ארה”ב, אמר בלינקן כי תקיפות החות’ים משפיעות על האינטרסים של כל העולם בשל חשיבות המעבר הבטוח בים האדום לסחר הבינלאומי. הוא הדגיש כי ארה”ב תפעל בעוצמה נגד כל מי שינסה להשתמש בסכסוך ברצועה כתירוץ לתקוף את ארה”ב (אלג’זירה, 6 בפברואר 2024).
 • שר התחבורה של בולגריה מסר כי אנשי הצוות שהיו על סיפון הספינה Galaxy Leader, שהחות’ים השתלטו עליה בנובמבר 2023 והובילו אותה לחופי תימן, בריאים ושלמים, והם יועברו בקרוב לבולגריה (סוכנות הידיעות הצרפתית, 6 בפברואר 2024).
הזירה הבינערבית
מצרים
 • דובר הנשיאות המצרית דיווח כי עבד אלפתאח אלסיסי, נשיא מצרים, נועד עם אנתוני בלינקן, מזכיר המדינה של ארה”ב, וכי הפגישה התמקדה במאמצים להפסקת אש בין ישראל לחמאס, עסקת החטופים והעברת סיוע לרצועה. אלסיסי הדגיש את המאמצים שמצרים עושה להכנסת סיוע הומניטרי לרצועת עזה ובלינקן שיבח את המאמץ שמשקיעה מצרים בתמיכה בביטחון ויציבות האזור (דף הפייסבוק של דובר הנשיאות, 6 בפברואר 2024).
קטר
 • תמים בן חמד, אמיר קטר, נועד עם אנתוני בלינקן. בפגישה, הדגיש אמיר קטר כי יש להשקיע מאמצים בינלאומיים להפסקת אש מיידית ולהגנה על אזרחים. בלינקן הביע את הערכת ארה”ב על המאמצים המתמשכים של קטר לחידוש המשא ומתן בעסקת החטופים ( חשבון X של אמיר קטר, 6 בפברואר 2024).
הזירה הבינלאומית
תורכיה
 • הקאן פידאן, שר החוץ התורכי, שוחח עם מחמד בן עבד אלרחמן, ראש הממשלה ושר החוץ של קטר, על ההתפתחויות בנוגע להסכם הפסקת האש ברצועה. מפי “מקורות” צוין כי תורכיה תומכת בהסכם המוצע (אנטוליה, 7 בפברואר 2024).