מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל-7 במרץ 2024, 13:00)

תיעוד פעילות הכוחות ברצועה (דובר צה

תיעוד פעילות הכוחות ברצועה (דובר צה"ל, 7 במרץ 2024)

תיעוד פעילות הכוחות ברצועה (דובר צה

תיעוד פעילות הכוחות ברצועה (דובר צה"ל, 7 במרץ 2024)

אמצעי הלחימה שאותרו במהלך פעילות צה

אמצעי הלחימה שאותרו במהלך פעילות צה"ל (דובר צה"ל,6 במרץ 2024)

אמצעי הלחימה שאותרו במהלך פעילות צה

אמצעי הלחימה שאותרו במהלך פעילות צה"ל (דובר צה"ל,6 במרץ 2024)

תושבים מתפנים משכונת חמד בח'אן יונס בצל העמקת פעילות צה

תושבים מתפנים משכונת חמד בח'אן יונס בצל העמקת פעילות צה"ל במקום (ערוץ הטלגרם של חסן אצליח, 6 במרץ 2024)

תושבים חוזרים לח'אן יונס עם יציאת כוחות צה

תושבים חוזרים לח'אן יונס עם יציאת כוחות צה"ל ממספר אזורים בעיר (ערוץ היוטיוב של ופא, 6 במרץ 2024)

תקיפה ביאטר. (חשבון X של עלי שעיב, 6 במרץ 2024)

תקיפה ביאטר. (חשבון X של עלי שעיב, 6 במרץ 2024)

פעילות כוחות צה

פעילות כוחות צה"ל (דובר צה"ל, 7 במרץ 2024)

מחמד אשתיה בפגישה עם הנציב האירופי לניהול משברים וסיוע (ופא, 6 במרץ 2024)

מחמד אשתיה בפגישה עם הנציב האירופי לניהול משברים וסיוע (ופא, 6 במרץ 2024)

שיגור רקטות, זירה צפונית, נפגעים בישראל

עיקרים
 • הזירה הדרומית: כוחות צה”ל המשיכו בפעילות ברצועת עזה בדגש על דרום הרצועה, שם התמקדו הכוחות בעיקר בשכונת חמד שבצפון מערב ח’אן יונס. כמו כן פעלו הכוחות במחנות המרכז וג’באליא שבצפון הרצועה, בעיקר נגד כיסי טרור שנותרו שם לאחר פעילות צה”ל.
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ-1,500 אזרחים ואנשי כוחות ביטחון, מהם 587 חיילים וקצינים. 130 אזרחים וחיילים נותרו חטופים ברצועת עזה. 123 הוחזרו לישראל.
 • עסקת החטופים: חמאס ממשיכה לדבוק בעמדתה לפיה לא תהיה עסקה ללא הפסקת אש, נסיגה מוחלטת של כוחות צה”ל מרצועת עזה וחזרת התושבים העקורים ללא תנאים. היו שציינו כי לאחר מילוי דרישות אלה הם עשויים לגלות גמישות בנוגע לעסקת החטופים. בחמאס גם מציינים, כי המשא ומתן הגיע לנקודת מפנה מסוכנת שמאיימת על אפשרות הצלחתו והגעה להסכם סופי. הם גם ציינו את גורם הזמן כמרכיב חשוב והאשימו את ישראל כי אין לה עניין בהסכם. “מקור מצרי” מסר כי המתווכים המצרים והקטרים קיבלו את עמדת חמאס לפיה קיים קושי להיענות לבקשת ישראל להעביר לה את רשימת החטופים, ללא הפסקת אש.
 • הזירה הצפונית: חזבאללה קיבל אחריות על ביצוע ארבע תקיפות. אחת התקיפות בוצעה באמצעות כלי טיס בלתי מאויש שיורט על ידי כוחות צה”ל. צה”ל הגיב לאירועים בתקיפת יעדי חזבאללה בדרום לבנון.
 • יהודה ושומרון: ב-6 במרץ 2024, בשעות הצהריים, בוצע פיגוע דקירה בשכונת נווה יעקב בירושלים. אזרח ישראלי נפצע באורח קל-בינוני. מבצע הפיגוע, נער בן 14, נתפס. כוחות צה”ל המשיכו בפעילות סיכול ומנע.
 • הרשות הפלסטינית: מחמד אשתיה, ראש ממשלת המעבר של הרשות הפלסטינית ציין בראיון ל-CNN, כי כעת לאחר התפטרות הממשלה, נפתחה הזדמנות חדשה בפני הפלסטינים לקדם את רעיון המדינה הפלסטינית ולהגיע אחדות פנימית.
 • איראן: מפקד כוח קדס אמר כי ישראל מפריזה בתיאור הצלחותיה וכי המאבק הנוכחי הוכיח כי “חזית ההתנגדות” היא מערך של קבוצות הקשורות זו בזו ובעלות יכולות רבות, שטרם מיצתה את מלוא הפוטנציאל שלה, וכי אף אחד אינו יכול להתעלם ממנה.
 • מיליציות פרו איראניות: ההתנגדות האסלאמית קיבלה אחריות על שיגור כלי טיס בלתי מאויש לעבר קריית שמונה. החות’ים פגעו בספינה אמריקאית במפרץ עדן, נמסר על שלושה הרוגים ומספר פצועים. יצוין כי זוהי הפעם הראשונה, מאז פרוץ המלחמה, בה נהרגו אנשי צוות ספינה בתקיפה של החות’ים.
 • הזירה הבינערבית: גורמים ערביים כמו גם הרשות הפלסטינית גינו את החלטת ועדת התכנון העליונה במינהל האזרחי לאשר בנייה של כ-3,500 יחידות דיור בשטחי יהודה ושומרון.
הזירה הדרומית
 •   כלי תקשורת פלסטינים דיווחו על מוקדי פעילות צה”ל ביממה האחרונה. צפון הרצועה:
  תקיפות במספר אזורים בג’באליא, העיר עזה: תקיפות בדרום העיר בשכונות אלזיתון ואלצברה, מרכז הרצועה: תקיפות במחנה הפליטים אלנציראת ודיר אלבלח, ח’אן יונס: תקיפות אינטנסיביות בשכונת חמד (צפון-מערב ח’אן יונס) וממזרח לעיר בבני סהילא ואלקרארה, רפיח :תקיפות צה”ל במזרח העיר וסמוך לשדה התעופה (מען, 7 במרץ 2024).
כתב ערוץ אלג'זירה מסביר אודות פעילות כוחות צה"ל בשכונת חמד, בצפון-מערב ח'אן יונס (מימין), ואודות פעילות כוחות צה"ל בדרום העיר עזה (משמאל) (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 6 במרץ 2024)    כתב ערוץ אלג'זירה מסביר אודות פעילות כוחות צה"ל בשכונת חמד, בצפון-מערב ח'אן יונס (מימין), ואודות פעילות כוחות צה"ל בדרום העיר עזה (משמאל) (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 6 במרץ 2024)
כתב ערוץ אלג’זירה מסביר אודות פעילות כוחות צה”ל בשכונת חמד, בצפון-מערב ח’אן יונס (מימין), ואודות פעילות כוחות צה”ל בדרום העיר עזה (משמאל) (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 6 במרץ 2024)
תיעוד פעילות הכוחות ברצועה (דובר צה"ל, 7 במרץ 2024)     תיעוד פעילות הכוחות ברצועה (דובר צה"ל, 7 במרץ 2024)
תיעוד פעילות הכוחות ברצועה (דובר צה”ל, 7 במרץ 2024)
 • דרום הרצועה: כוחות צה”ל המשיכו לפעול בשכונת חמד שבצפון מערב ח’אן יונס. הכוחות פעלו מבית לבית וממבנה למבנה ובבניינים רבי קומות, בהם עשתה חמאס שימוש לצרכים צבאיים. במהלך הפעילות נעצרו פעילי טרור רבים וביניהם מפקד חוליית צליפה בחמאס ושני מפקדי צוותים. חלק מהעצורים השתתפו במתקפת ה-7 באוקטובר וחלקם הם אנשי כוח הנח’בה .הלוחמים איתרו אמצעי לחימה רבים, מטענים, תחמושת, אפודים, ערכות חומרי נפץ וציוד צלילה (דובר צה”ל, 6 במרץ 2024).
אמצעי הלחימה שאותרו במהלך פעילות צה"ל (דובר צה"ל,6 במרץ 2024)   אמצעי הלחימה שאותרו במהלך פעילות צה"ל (דובר צה"ל,6 במרץ 2024)   אמצעי הלחימה שאותרו במהלך פעילות צה"ל (דובר צה"ל,6 במרץ 2024)
אמצעי הלחימה שאותרו במהלך פעילות צה”ל (דובר צה”ל,6 במרץ 2024)
תושבים מתפנים משכונת חמד בח'אן יונס בצל העמקת פעילות צה"ל במקום
 (ערוץ הטלגרם של חסן אצליח, 6 במרץ 2024)
     תושבים מתפנים משכונת חמד בח'אן יונס בצל העמקת פעילות צה"ל במקום
 (ערוץ הטלגרם של חסן אצליח, 6 במרץ 2024)
תושבים מתפנים משכונת חמד בח’אן יונס בצל העמקת פעילות צה”ל במקום
(ערוץ הטלגרם של חסן אצליח, 6 במרץ 2024)
 • במהלך פעילות באזור אלקרארה, צפונית לח’אן יונס, זיהו הכוחות שישה חמושים נכנסים למבנה צבאי ובו עמדת שיגור. מטוס קרב תקף את החמושים (דובר צה”ל, 7 במרץ 2024).
 • מרכז הרצועה: כוחות צה”ל, בסיוע מידע מודיעיני הרגו את עמאר עטיה דרויש אלעדיני, שהיה אחראי מטעם חמאס על תחום ירי תלול מסלול במחנות המרכז. אלעדיני היה פעיל חמאס במשך שנים רבות. במסגרת תפקידו, החל ממבצע “עופרת יצוקה” (2008) ועד למלחמה הנוכחית שימש כאחראי בכיר בתחום ירי תלול מסלול. אלעדיני לקח חלק מרכזי בהכנות למתקפת ה-7 באוקטובר. במהלך המלחמה היה אחראי על ירי נגד כוחות צה”ל ברצועה ובמקביל על שיגורי רקטות לעבר שטח ישראל, כולל מרכז הארץ (דובר צה”ל, 6 במרץ 2024).
 • במהלך הפעילות זיהו כוחות צה”ל חוליית מחבלים שהעמיסה ציוד צבאי על כלי רכב סמוך לכוחות, כלי טיס תקף את הכלי רכב. לאחר התקיפה נראו פיצוצי משנה שהעידו על הימצאות אמצעי לחימה (דובר צה”ל, 7 במרץ 2024).
 תקיפת תשתית טרור של חמאס.     תקיפת חוליית מחבלים (דובר צה"ל, 7 במרץ 2024)
מימין: תקיפת תשתית טרור של חמאס. משמאל: תקיפת חוליית מחבלים (דובר צה”ל, 7 במרץ 2024)
 • צפון הרצועה: בתגובה לשיגורי הרקטות בימים האחרונים לעבר יישובי עוטף עזה והעיר שדרות, בפעילות משותפת של חיל האוויר ומרכז האש של פיקוד הדרום, הותקפו בימים האחרונים יעדי חמאס והג׳האד האסלאמי בפלסטין באזור ג׳באליא. בין היעדים שהותקפו, דירות מסתור אשר בהן התבצרו פעילים חמושים ואוחסנו בהן אמצעי לחימה, מחסני אמצעי לחימה, בורות שיגור ופירי מנהרות (דובר צה”ל, 6 במרץ 2024).
תקיפת חיל האוויר באזור אלסכה, במזרח מחנה הפליטים ג'באליא
(חשבון X של שהאב, 6 במרץ 2024)
תקיפת חיל האוויר באזור אלסכה, במזרח מחנה הפליטים ג’באליא
(חשבון X של שהאב, 6 במרץ 2024)
נפגעים ישראלים
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר 2023 נהרגו כ- 1,500 בני אדם. על פי דובר צה”ל, 587 מהם חיילים וקצינים (מתוכם נהרגו 247 מתחילת התמרון הקרקעי ב – 27 באוקטובר 2023). 130 אזרחים וחיילים חטופים נמצאים עדיין בשטח רצועת עזה. 123 הוחזרו לישראל.
סוגית החטופים והסכם הפסקת אש
 • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, אמר כי כל משא ומתן, אשר לא מגיע לתוצאה לה מצפים, לא יכול להימשך ללא אופק. לדבריו, מטרת חמאס היא להפסיק את התוקפנות ולטפל בהשלכותיה, בעוד ישראל אינה רוצה להפסיקה, ורוצה הפוגה זמנית שבה צה”ל יוכל להסדיר את נשימתו, ואחר כך להמשיך בתוקפנות. לדבריו, אפילו בהפוגה ישראל רוצה יד חופשית לשלוט בסיוע שיכנס לרצועה והיא אינה רוצה שהעקורים ישובו לבתיהם. לדבריו, אלה תנאים גרועים יותר מתנאי כניעה. עוד ציין, כי ארה”ב מצפה לתשובת חמאס על רעיון של הפוגה למשך שישה שבועות, אבל היא מסרבת להפסיק את הלחימה ומתנגדת להסכם על הפסקת אש קבועה. לגבי החטופים הוא ציין שלכל מידע אודות החטופים קיים מחיר שיש לשלמו, והמחיר החשוב ביותר הוא הפסקת התוקפנות והטיפול בהשלכותיה (ערוץ היוטיוב אלמיאדין, 7 במרץ 2024). בראיון נוסף ציין אסאמה חמדאן שישראל ביקשה את רשימת החטופים רק לפני יומיים, אך לדבריו, ישראל יודעת את שמות החטופים והיא אינה זקוקה לרשימות הללו. לדבריו, בקשת הרשימה היא “תרגיל ישראלי” שנועד לטרפד את המשא ומתן (ערוץ היוטיוב של ערוץ אלג’דיד, 6 במרץ 2024).
 • בהקשר לרשימת החטופים, “מקור מצרי” מסר כי המתווכים המצרים והקטרים קיבלו את עמדת חמאס לפיה קיים קושי להיענות לבקשת ישראל להעביר לה את רשימת שמות החטופים הישראלים שעודם בחיים ללא הפסקת אש (אלערבי אלג’דיד, 7 במרץ 2024).
 • “בכיר בהתנגדות הפלסטינית” אמר כי המשא ומתן הגיע לנקודת מפנה מסוכנת שמאיימת על אפשרות הצלחתו והגעה להסכם סופי. לדבריו, לאחר סבבי ההידברות בקהיר חמאס בטוחה שישראל לא תיתן תשובות ברורות לעקרונות המרכזיים שהיא דרשה. הוא ציין כי הדרישות העיקריות של חמאס לא השתנו ובכללן הפסקת אש, נסיגה מוחלטת מרצועת עזה וחזרת התושבים העקורים. לדבריו, על בסיס זה, חמאס לא הציגה יוזמה חדשה בנוגע למספר החטופים, שהוא הנושא החשוב ביותר לישראל. הוא ציין שברור שהמתווכים ניסו להרגיע את חמאס שדרישותיה מקובלות על הצד הישראלי, אבל חמאס רוצה שזה יהיה מצויין בהסכם, ולא רק שיינתנו לכך ערבויות בעל פה. לגבי יציאת כוחות צה”ל מהרצועה, ציין “הבכיר” כי בחמאס הדגישו שההסכם לא ברור ומעורפל. ישראל מציעה לסגת למזרח רצועת עזה מבלי לציין מיקומים, בעוד חמאס דורשת שיציאת הכוחות תוצג על גבי מפות ברורות. בנוגע לסוגיית הפסקת האש, הדגיש כי ישראל לא סיפקה כל ערבויות בנושא. הוא ציין כי בשלב הראשון חמאס דורשת השעיה מוחלטת של הפעולות הצבאיות, ושהשלב השני יכלול דיון בהפסקת אש סופית. עוד ציין, כי המכשול בסוגיית החטופים הוא המספרים שמבקשת חמאס וישראל מתנגדת להם (אלמיאדין.נט, 6 במרץ 2024).
 • בכירי חמאס נוספים הדגישו גם הם את דרישות חמאס. חלקם אף ציינו כי במידה וייענו הם עשויים לגלות גמישות בכל הקשור לעסקת החטופים:
  • באסם נעים, חבר הלשכה המדינית של חמאס ברצועה, אמר כי לחמאס אין דרישות מופלגות לגבי הפסקת אש. אולם היא מדברת על הפסקת אש ולא הפוגה הומניטרית, כפי שרוצה ממשל ארה”ב, על הסגת הכוחות הישראליים מרצועת עזה, ועל חזרת העקורים לבתיהם. הוא הדגיש שדרישות חמאס הן נורמליות והגיוניות וכי הן היו אמורות להיות הרבה יותר נוקשות. לדבריו, חמאס גם הדגישה שהיא יכולה לגלות גמישות רבה לגבי עסקת החטופים אם ישראל תסכים לתנאים שלה (אלג’זירה.נט, 6 במרץ 2024).
  • מחמוד מרדאוי, בכיר חמאס, אמר כי לחמאס יש חמש דרישות הקשורות לעתידו וחייו של העם הפלסטיני: הפסקת אש ונסיגה; אספקה קבועה של סיוע, מלווה אוטומטית בהסרת המצור; שיקום הדרגתי; והסכמה על עסקה מכובדת. הוא ציין כי הם אמרו שהם יגלו גמישות לגבי האסירים לאחר שישראל תסכים לארבע הדרישות שקשורות לחיי העם הפלסטיני (ערוץ ה-YOUTUBE של ערוץ אלע’ד, 6 במרץ 2024)
  • סאמי אבו זהרי, ראש המחלקה המדינית של חמאס ב”חוץ”, ציין כי עמדת ישראל ברורה, והיא להשיג את החטופים במחיר נמוך ולאחר מכן להמשיך ב”מלחמת ההשמד”. לדבריו, לא ניתן להסכים להסכם שאינו מבטיח את שלושת התנאים (אתר ערוץ אלג’זירה מבאשר, 7 במרץ 2024).
 • במקביל, חשף היומון הבינערבי ראי אליום מפי “ממקורות מהימנים” את תנאי חמאס להסכם הפסקת האש שלטענתו ח’ליל אלחיה, בכיר חמאס, העביר במהלך ביקור משלחת חמאס בקהיר לעבאס כאמל, ראש המודיעין הכללי המצרי. לדברי הכתבה, אלחיה מסר לכאמל שמסמך זה אינו ניתן למשא ומתן וכי הוא סופי. על פי הכתבה, המסמך כולל, בין היתר, דרישה לעצירת המלחמה ברצועת עזה שבוע לפני תחילת יישום הסכם שחרור החטופים, נסיגה ישראלית מרצועת עזה עם ערבויות בינלאומיות לביצועה, וכן שהפסקת האש לא תוגדר כהומניטרית אלא תהיה הפסקת תוקפנות כללית נגד רצועת עזה. לפי הדיווח, חמאס מוכנה שעסקת החטופים תתקיים במספר פעימות תוך מתן ערבויות בינלאומיות. נוסף על כך, ישנה דרישה לשחרר את כל 57 האסירים ששוחרו במסגרת “עסקת שליט” ואשר נעצרו בשנית. עוד צוין כי חמאס תגיש את שמות החטופים שישוחררו בכל פעימה 48 שעות לפני ביצוע ההחלפה. כמו כן, חמאס תדרוש שחרור 16 אסירים שנדונו לתקופות מאסר ממושכות וביניהם מרואן אלברע’ות’י (פתח) ואחמד סעדאת (החזית העממית לשחרור פלסטין) (ראי אליום, 6 במרץ 2024).[1]

חזרה לעיקרים

רצועת עזה
נפגעים פלסטינים
 • משרד הבריאות ברצועת עזה (הנשלט ע”י חמאס) עדכן ב-7 במרץ 2024 נכון ל-11:40, כי ביממה האחרונה נהרגו ברצועה בתקיפות צה”ל 83 פלסטינים ונפצעו 142. מאז תחילת המלחמה ברצועה נהרגו 30,800 פלסטינים ונפצעו 72,298 (ערוץ הטלגרם של משרד הבריאות בעזה, 7 במרץ 2024).
סיוע לרצועה
קריקטורה פלסטינית המביעה מורת רוח מהסיוע הבינלאומי המועט המוצנח עבור תושבי הרצועה
 (דף הפייסבוק של מחמד סבאענה, 6 במרץ 2024)
קריקטורה פלסטינית המביעה מורת רוח מהסיוע הבינלאומי המועט המוצנח עבור תושבי הרצועה
(דף הפייסבוק של מחמד סבאענה, 6 במרץ 2024)
המצב ברצועה
תושבים חוזרים לח'אן יונס עם יציאת כוחות צה"ל ממספר אזורים בעיר
 (ערוץ היוטיוב של ופא, 6 במרץ 2024)
     תושבים חוזרים לח'אן יונס עם יציאת כוחות צה"ל ממספר אזורים בעיר
 (ערוץ היוטיוב של ופא, 6 במרץ 2024)
תושבים חוזרים לח’אן יונס עם יציאת כוחות צה”ל ממספר אזורים בעיר
(ערוץ היוטיוב של ופא, 6 במרץ 2024)

חזרה לעיקרים

הזירה הצפונית
פעילות בשטח
 • במהלך היממה האחרונה קיבל חזבאללה אחריות על ביצוע ארבע תקיפות באמצעות שיגור טילי נ”ט ורקטות, ירי פגזי תותח ושיגור כלי טיס בלתי מאויש (ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 7-6 במרץ 2024).
 • ב-6 במרץ 2024 בשעות הצהרים, הפילו כוחות צה”ל רחפן נפץ של חזבאללה אשר חצה משטח לבנון לאזור מטולה (דובר צה”ל, 6 במרץ 2024). חזבאללה דיווח על תקיפה באמצעות כלי טיס נפץ בלתי מאויש נגד מוצב נרקיס. לדברי ההודעה, כלי הטיס פגע במטרתו באופן מדויק וכי התקיפה בוצעה בתגובה לתקיפות ישראל נגד כפרים בדרום לבנון ונגד בתי אזרחים (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית, 6 במרץ 2024).
תקיפות תגובה של צה”ל
 • בתגובה לפעילות חזבאללה, תקפו מטוסי קרב מבנה צבאי של חזבאללה באזור יארון ומבנה צבאי נוסף באזור כפרא ובאזור כפר חמם (דובר צה”ל, 6 במרץ 2024).
תקיפת צה"ל בכפרא (דובר צה"ל, 6 במרץ 2024)
תקיפת צה”ל בכפרא (דובר צה”ל, 6 במרץ 2024)
 תקיפה ביאטר. (חשבון X של עלי שעיב, 6 במרץ 2024)    תקיפה אווירית ביארון (Yaroun) (חשבון X של עלי שעיב, 6 במרץ 2024)
מימין: תקיפה ביאטר. משמאל: תקיפה אווירית ביארון (Yaroun) (חשבון X של עלי שעיב, 6 במרץ 2024)
 • “מקורות דיפלומטיים מערביים” מסרו, כי ישראל הודיעה למדינות המערב שהיא הקציבה ארכה עד ה-15 במרץ 2024 להגעה להסדר מדיני עם לבנון, שאם לא כן, היא מוכנה להסלמה בפעילות הצבאית שלה עד לכדי מלחמה רחבת היקף (אלאח’באר, 7 במרץ 2024).
הרוגים באירועים
 • דווח, כי עד כה בתקיפות שביצעה ישראל בעיירות ובכפרים בדרום לבנון נהרגו למעלה מ-300 בני אדם, בהם: 230 פעילי חזבאללה, 12 פעילי תנועת אמל, חייל צבא לבנון, פעיל המפלגה הסורית הלאומית-סוציאליסטית ולמעלה משלושים אזרחים. כמו כן, היו בין ההרוגים פעילי חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין (ג’נוביה, 6 במרץ 2024).
ביקורת על חזבאללה
 • אתר חדשות המזוהה כמתנגד לחזבאללה מתח ביקורת על פעילות הארגון וציין, כי חזבאללה מכניס את תושבי דרום לבנון, כמו גם את שאר תושבי המדינה, לצוואר בקבוק של “משוואת הרתעה חלולה”, אשר דוחפת אותם לתוך “כבשן מכונת ההרג, ההרס והעקירה הישראלית”[2] (ג’נוביה, 6 במרץ 2024).
ממשל לבנון
 • נג’יב מיקאתי, ראש ממשלת המעבר בלבנון, נועד עם ארולדו לזארו, מפקד יוניפי”ל. השניים דנו במצב בדרום לבנון ובשיתוף הפעולה בין צבא לבנון לכוח יוניפי”ל. לזארו עדכן את מיקאתי בתוכן הדו”ח התקופתי של מועצת הביטחון של האו”ם בעניין יישום החלטה 1701 (חשבון X של לשכת ראש ממשלת לבנון, 6 במרץ 2024).

חזרה לעיקרים

ישראל, יהודה ושומרון
פיגועים
 •   ב-6 במרץ 2024, בשעות הצהריים, בוצע פיגוע דקירה בשכונת נווה יעקב בירושלים. פלסטיני שהגיע למקום דקר ישראלי בעת שעמד בתחנת האוטובוס ונמלט מהמקום. האזרח הישראלי נפצע באורח קל-בינוני. הסכין בה בוצעה הדקירה נמצאה בזירת הפיגוע. זמן קצר לאחר הפיגוע נתפס הדוקר, נער בן 14 ממזרח ירושלים (תקשורת ישראלית, 6 במרץ 2024).
זירת פיגוע הדקירה בשכונת נווה יעקב בירושלים.     הסכין עמה בוצע הפיגוע
 (דוברות המשטרה, 6 במרץ 2024)
מימין: זירת פיגוע הדקירה בשכונת נווה יעקב בירושלים. משמאל: הסכין עמה בוצע הפיגוע
(דוברות המשטרה, 6 במרץ 2024)
פעילות סיכול ומנע
 • כוחות הביטחון המשיכו בפעילות סיכול ומנע ברחבי יהודה ושומרון. ביממה האחרונה עצרו כוחות הביטחון 34 מבוקשים. מאז תחילת המלחמה נעצרו כ-3,450 מבוקשים מהם כ-1,500 פעילי חמאס (חשבון X של דובר צה”ל, 7 במרץ 2024).
 • במהלך הלילה פעלו כוחות הביטחון בטובאס וטמון (מזרח השומרון). הכוחות עצרו חמישה מבוקשים, תחקרו חשודים, ואיתרו אמצעי לחימה. דווח, כי פלסטינים השליכו מטענים לעבר הכוחות. עוד, פעלו הכוחות במחנה הפליטים אלג’לזון (צפונית לראמאללה) ובג’בעה (מערבית לבית לחם), שם עצרו מספר מבוקשים (חשבון X של   דובר צה”ל, 7 במרץ 2024).
פעילות כוחות צה"ל (דובר צה"ל, 7 במרץ 2024)    פעילות כוחות צה"ל (דובר צה"ל, 7 במרץ 2024)
פעילות כוחות צה”ל (דובר צה”ל, 7 במרץ 2024)
אסירים פלסטינים
 • אמאני סרחאנה, אחראית התקשורת במועדון האסיר הפלסטיני, אמרה כי ישראל עצרה 11 משוחררים מעסקת החילופין שבוצעה עם חמאס שהתבצעה בנובמבר 2023[3], ומאוחר יותר כי שניים מהם שוחררו. לדבריה, העצורה האחרונה היא חנאן אלברע’ות’י, אחותו של זקן האסירים הפלסטינים, נאא’ל אלברע’ות’י, שנעצרה ב-5 במרץ 2024 בכובר סמוך ראמאללה. לדברי סרחאנה, כל העצורים הם מתחת לגיל 19, פרט לשתי הנשים : אסיל ח’צ’ר, בת 22, וחנאן אלברע’ות’י, בת 60 (סוכנות אנטוליה, 5 במרץ 2024).
הרשות הפלסטינית
 • מחמד אשתיה, ראש ממשלת המעבר של הרשות הפלסטינית, אמר בריאיון לרשת CNN, כי כעת, לאחר התפטרות הממשלה, נפתחה הזדמנות חדשה בפני הפלסטינים להתאחד כך שהרשות תשלוט בכל השטחים הפלסטיניים כולל רצועת עזה, יהודה ושומרון וירושלים. לדבריו, קיימת עתה הזדמנות לקדם את רעיון המדינה הפלסטינית שבירתה מזרח ירושלים. הוא ציין כי יש להם תכנית, הם מוכנים לכך והם בקשר עם הקהילה הבינלאומית, כולל סעודיה וארה”ב. עוד, ציין, כי הצנחת הסיוע הבינלאומי בעזה יחד עם המשך תקיפות של ישראל ברצועה הינם שני דברים הסותרים זה את זה (דף הפייסבוק של מחמד אשתיה, 6 במרץ 2024).
מחמד אשתיה מתראיין לרשת CNN (דף הפייסבוק של מחמד אשתיה, 6 במרץ 2024)
מחמד אשתיה מתראיין לרשת CNN (דף הפייסבוק של מחמד אשתיה, 6 במרץ 2024)
 • מחמד אשתיה נועד עם הנציב האירופי לניהול משברים וסיוע על המצב ההומניטרי ברצועת עזה. אשתיה אמר בפגישה כי הסיוע ההומניטרי חייב להגיע יחד עם מאמצים להפסקת אש. שכן אחרת, הצנחת סיוע מהאוויר בזמן שישראל ממשיכה להטיל פצצות הוא “מאמץ מבוזבז” (ופא, 6 במרץ 2024).
מחמד אשתיה בפגישה עם הנציב האירופי לניהול משברים וסיוע (ופא, 6 במרץ 2024)
מחמד אשתיה בפגישה עם הנציב האירופי לניהול משברים וסיוע (ופא, 6 במרץ 2024)

חזרה לעיקרים

איראן
 • אסמאעיל קאא’ני, מפקד כוח קדס, אמר בכינוס של מועצת המומחים בטהראן, כי “ההתנגדות” צמחה בשלבים בעידודם של מכונן המהפכה האסלאמית ח’מיני ומנהיג איראן ח’אמנהאי עד שהגיעה לעוצמתה כיום. הוא ציין, כי לפני שני עשורים, הצעירים הפלסטיניים נהגו להגן על עצמם בידיים חשופות ובאבנים, אך כיום “חזית ההתנגדות”, ובמיוחד חמאס, תוקפת את צה”ל באמצעות הנשק שברשותה ומציבה בפניו אתגר משמעותי. לדברי קאא’ני, ישראל מפריזה בתיאור הצלחותיה בתקשורת, בשעה ש”ניצחונה הגדול היחיד” הוא הריגתם של כ-40 אלף בני אדם, רובם נשים וילדים. הוא ציין, כי הריסות עזה ישוקמו, אך כבודה של ישראל לא ישוקם. הוא הוסיף, כי המאבק הנוכחי הוכיח כי “חזית ההתנגדות” היא מערך של קבוצות הקשורות זו בזו ובעלות יכולות רבות, שטרם מיצתה את מלוא הפוטנציאל שלה, וכי אף אחד אינו יכול להתעלם ממנה (אירנ”א, 6 במרץ 2024). 
מיליציות פרו איראניות
עיראק
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות לתקיפת שדה התעופה בקריית שמונה באמצעות כלי טיס בלתי מאויש (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית, 6 במרץ 2024). בפועל לא אותר אירוע שכזה.
תיעוד שיגור כלי הטיס (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 6 במרץ 2024)
תיעוד שיגור כלי הטיס (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 6 במרץ 2024)
תימן
 • פיקוד המרכז של צבא ארה”ב (CENTCOM), דיווח כי ב-6 במרץ 2024 בסביבות השעה 11:30 (שעון צנעאא’), שוגר טיל בליסטי נגד ספינות מאזור שבשליטת החות’ים בתימן לעבר הספינה True Confidence שבבעלות ליברית שהייתה במפרץ עדן. נמסר כי הטיל פגע בכלי השיט וכי אנשי צוות הספינה דיווחו על שלושה הרוגים ולפחות ארבעה פצועים, שלושה מהם במצב אנוש. כמו כן נגרם נזק משמעותי לכלי השיט (חשבון X של פיקוד המרכז, 7 מרץ 2024). יצוין כי זו הפעם הראשונה מאז החלו החות’ים לתקוף ספינות בה נהרגים אנשי צוות ספינה.

 • יחיא סריע, דובר הכוחות המזוינים של החות’ים, פרסם הודעה בה הודיע שהחות’ים תקפו ספינה אמריקנית במפרץ עדן באמצעות מספר טילים ימיים. הוא ציין כי הפגיעה הייתה מדויקת וכי היא גרמה לשריפה בספינה. סריע ציין שהפגיעה בספינה בוצעה לאחר שצוות הספינה דחה את אזהרותיהם וכי הכוחות המזוינים בתימן מחדשים את אזהרתם לכל הספינות בהתאם לקריאות כוחות חיל הים התימני, ועל כל צוותי הספינות שמהוות מטרה לעזוב במהירות (ערוץ הטלגרם של יחיא סריע, 6 במרץ 2024).
     
תיעוד מאמצי החילוץ של צוות הספינה (חשבון X של דובר הצי ההודי, 7 במרץ 2024)
 • מחמד עלי אלחות’י, חבר הלשכה המדינית של החות’ים, אמר בהתייחס לתקיפת הספינה האמריקנית כי תימן לא פוגעת באזרחים במכוון. לדבריו, הם לא התכוונו לפגוע באזרחים אך אם אכן נהרגו על הספינה, ארה”ב היא זו שאשמה בכך והיא חייבת לפצות את הקורבנות. אלחות’י גם ציין כי הם מוכנים להעניק פיצוי, בדומה לפיצוי שיינתן לאזרחים ברצועת עזה ע”י ארה”ב וישראל. הוא שב והדגיש כי הם מזהירים מראש שהם ימשיכו בתקיפות (חשבון X של מחמד עלי אלחות’י, 7 במרץ 2024).
 • מחלקת האוצר של ארה”ב הודיעה כי הטילה סנקציות על שתי חברות ושתי ספינות שסייעו בהעברת סחורות לתימן מטעם סעיד אלג’מאל, איש עסקים הפועל מאיראן. נמסר כי ההכנסות ממכירת הסחורות מסייעות לחות’ים ולביצוע תקיפות נגד תנועת הספנות הבינלאומית בים האדום ובמפרץ עדן (אתר מחלקת האוצר של ארה”ב, 6 במרץ 2024).

חזרה לעיקרים

הזירה הבינערבית
הליגה הערבית
 • פיצל אלמקדאד, שר החוץ הסורי, נועד עם שרי החוץ המשתתפים בישיבות הליגה הערבית, וביניהם סאמח שכרי, שר החוץ המצרי, עבדאללה בו חביב, שר החוץ הלבנוני, ושאהין אלמרר, שר המדינה של מאע”מ לענייני חוץ. הם דנו בצורך בנקיטת עמדה המאוחדת לתמיכה במאבק הפלסטינים מול פעולות ישראל ברצועת עזה וביהודה ושומרון וזכותם של הפלסטינים להקים מדינה עצמאית (סוכנות הידיעות הסורית, 6 במרץ 2024).
מצרים
 • עבד אלפתאח אלסיסי, נשיא מצרים, אמר במהלך ביקור משלחת מטעם ועדת החוץ של הפרלמנט הבריטי בקהיר כי סכנת הרחבת העימות ברצועת עזה מאיימת על כל האזור. הוא הדגיש שיש להגיע להפסקת אש בהקדם האפשרי (אלקאהרה 24, 6 במרץ 2024).
ירדן
 • אימן אלצפדי, שר החוץ הירדני, שוחח עם אנתוני בלינקן, מזכיר המדינה של ארה”ב, ודן עימו במאמצים להשגת הפסקת אש ברצועה ועסקת החטופים. אלצפדי ציין בשיחה, כי יש לעצור את התוקפנות נגד הפלסטינים, לאפשר הכנסת סיוע הומניטרי נוסף לרצועה ולהבטיח שיגיע לכל מחוזות הרצועה. השניים גם ציינו כי יש למנוע הסלמה בירושלים במהלך חודש רמצ’אן (חשבון X של משרד החוץ הירדני, 7 במרץ 2024).
תגובות לאישור ישראל לבניית יחידות דיור ביהודה ושומרון
 • מועצת התכנון העליונה של המינהל האזרחי אישרה ב-7 במרץ 2024 לקדם בנייה של כ-3,500 יחידות דיור בשטחי יהודה ושומרון ביניהם יחידות דיור במעלה אדומים, אפרת וקידר (תקשורת ישראלית, 7 במרץ 2024). ההחלטה עוררה תגובות נזעמות במדינות ערב וברשות הפלסטינית.
 • משרדי החוץ של מצרים וירדן גינו את ההחלטה בציינם כי היא מערערת כל סיכוי להשיג שלום ולכונן מדינה פלסטינית עצמאית וריבונית. הם קראו לגורמים בינלאומיים לאמץ עמדה תקיפה הדוחה את “מדיניות ההתנחלויות הישראלית”. כמו כן, הם קראו למועצת הביטחון של האו”ם לעצור את “ההפרות הישראליות” של המשפט הבינלאומי נגד העם הפלסטיני (חשבון X של משרד החוץ המצרי וחשבון X של משרד החוץ הירדני, 6 במרץ 2024).
 • משרד החוץ הסעודי גינה בחריפות את החלטת ישראל והדגיש כי צעד זה מנוגד לכל ההחלטות והחוקים הבינלאומיים ומעכב השגת שלום ויציבות באזור. בהודעה גם צוין כי יש לאפשר לעם הפלסטיני לחיות בבטחה, להשיג את זכויותיו ולהקים מדינה פלסטינית (חשבון X של משרד החוץ הסעודי, 7 במרץ 2024).
 • נביל אבו רדינה, דובר לשכת אבו מאזן, אמר כי האישור משקף ניסיון ישראלי ברור לגרור את האזור לפיצוץ כללי שהם הזהירו מפניו פעם אחר פעם. עוד ציין, כי הדבר מעיד כי הכישלון הבינלאומי והאמריקני בפרט להעניש את ישראל, עודד אותה להמשיך לקרוא תיגר על החוק הבינלאומי (ופא, 6 במרץ 2024).

[1] יצוין כי מי שפרסם את הדיווח ההוא זהיר אנדראוס, כתב ערבי ישראלי, שמדווח לעיתון מישראל (בעיתון נכתב נצרת), והוא בדרך כלל כותב ומדווח על בסיס דיווחים ופרשנויות בכלי תקשורת ישראלים. זאת ועוד, למרות שנכתב כי מדובר בדיווח בלעדי, הרי שבסוף הדיווח נכתב כי המקורות מסרו זאת לעיתון אלראיה, שלדבריהם יוצא לאור בישראל. יתר על כן, הדיווח החל להתפרסם ברשתות החברתיות כבר ב-5 במרץ , ולא ברור מה מקורו.
[2] להרחבה ראו פרסום מרכז המידע מ-7 במרץ 2024: "גילויי ביקורת בקרב הציבור בלבנון על פעילות חזבאללה בגבול ישראל לבנון".
[3] מדובר באסירים ששוחררו במסגרת עסקת חילופי החטופים הראשונה בנובמבר 2023.