מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל-6 במרץ 2024, 13:00)

כתב ערוץ אלג'זירה מסביר אודות תקיפות צה

כתב ערוץ אלג'זירה מסביר אודות תקיפות צה"ל בדרום-מערב העיר עזה (מימין) ופעילות כוחות צה"ל בצפון-מערב ח'אן יונס, שכונות אמל וחמד, ובמזרחה (משמאל) (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 5 במרץ 2024)

תקיפת פיר מבצעי של חמאס.

תקיפת פיר מבצעי של חמאס.

אמצעי לחימה שאיתרו הכוחות (דובר צה

אמצעי לחימה שאיתרו הכוחות (דובר צה"ל, 5 במרץ 2024)

פעילות צה

פעילות צה"ל בצפון-מערב ח'אן יונס (חשבון X של שהאב, 5 במרץ 2024)

הגעת משאיות סיוע לעיר עזה (חשבון X של שהאב, 6 במרץ 2024)

הגעת משאיות סיוע לעיר עזה (חשבון X של שהאב, 6 במרץ 2024)

תקיפה בחולא (חשבון X של עלי שעיב, 5 במרץ 2024)

תקיפה בחולא (חשבון X של עלי שעיב, 5 במרץ 2024)

אבו מאזן נפגש באנקרה עם נשיא תורכיה ארדואן (ופא, 5 במרץ 2024)

אבו מאזן נפגש באנקרה עם נשיא תורכיה ארדואן (ופא, 5 במרץ 2024)

ג'בריל אלרג'וב בפגישה עם חברי ועדת ידידי פלסטין בפרלמנט האירי (דף הפייסבוק של ג'בריל אלרג'וב, 6 במרץ 2024)

ג'בריל אלרג'וב בפגישה עם חברי ועדת ידידי פלסטין בפרלמנט האירי (דף הפייסבוק של ג'בריל אלרג'וב, 6 במרץ 2024)

פגישת מושלת מחוז ראמאללה עם לשכת המסחר והתעשייה (דף הפייסבוק של ד

פגישת מושלת מחוז ראמאללה עם לשכת המסחר והתעשייה (דף הפייסבוק של ד"ר לילא ע'נאם, 5 במרץ 2024)

שיגור רקטות, נפגעים בישראל, זירה צפונית

עיקרים
 • הזירה הדרומית: כוחות צה”ל המשיכו בפעילות בשכונת חמד שבצפון מערב ח’אן יונס. במקביל פעלו כוחות במרכז הרצועה בעיקר נגד חוליות חמושות.
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ-1,500 אזרחים ואנשי כוחות ביטחון, מהם 586 חיילים וקצינים. 130 אזרחים וחיילים נותרו חטופים ברצועת עזה. 123 הוחזרו לישראל.
 • עסקת החטופים: לפי שעה נראה כי אין התקדמות במשא ומתן. משלחת חמאס נשארה במצרים ליום דיונים נוסף. בהודעה רשמית שפרסמה חמאס צוין, כי חמאס הפגינה את הגמישות הנדרשת כדי להגיע להסכם מחייב והאשימה את ישראל כי היא עדיין מתחמקת מהתחייבויות.
 • רצועת עזה: ארה”ב הצניחה סיוע נוסף ברצועת עזה. גורמים בכירים בחמאס הודו על הצנחות הסיוע אך ציינו שעדיף שהסיוע יועבר דרך מעברי הגבול כדי שחלוקתו תעשה באופן מסודר יותר. ירדן הודיעה על שיגור שיירת סיוע לרצועה.
 • הזירה הצפונית: חזבאללה קיבל אחריות על ביצוע 11 תקיפות. ב-5 במרץ בשעות הערב שגר חזבאללה מטח רקטות לעבר קריית שמונה וכפר בלום. לדבריו, בתגובה על מות שלושה אזרחים מתקיפת צה”ל בדרום לבנון. בהתייחס לביקור עמוס הוכשטיין המתווך האמריקאי בלבנון, ציין סגן מזכ”ל חזבאללה, כי הם לא מעורים במסרים שהוא העביר וכי עמדת חזבאללה ברורה ולפיה כל עוד נמשכת המלחמה ברצועת עזה, החזית שלהם בלבנון נמשכת.
 • יהודה ושומרון: בוצע פיגוע דקירה בצומת יצהר הגדולה (דרומית לשכם). לוחם צה”ל נפצע באורח קשה. מבצע הפיגוע, בן 16 מעוריף, נהרג מאש כוחות הביטחון. כוחות הביטחון המשיכו בפעילות סיכול ומנע שהתמקדה באזור חברון.
 • הרשות הפלסטינית: אבו מאזן , יו”ר הרשות הפלסטינית, המבקר בתורכיה, נועד באנקרה עם נשיא תורכיה.
 • איראן: יועצו הצבאי הבכיר של מנהיג איראן, אמר בכנס, כי העומק האסטרטגי של איראן הוא הים התיכון והאוקיינוס ההודי וכי איראן צריכה להגדיל את העומק האסטרטגי ההגנתי שלה ל-5,000 ק”מ באמצעות כוחותיה הימיים והאוויריים.
 • מיליציות פרו איראניות: ההתנגדות האסלאמית דיווחה על שיגור כלי טיס בלתי מאויש לעבר חיפה. החות’ים דיווחו על תקיפת משחתת של צבא ארה”ב במימי הים האדום.
 • הזירה הבינערבית: בג’דה שבסעודיה, התקיים כינוס שרי החוץ של הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי שנועד לדון “בתוקפנות הישראלית נגד הפלסטינים”. בסיום הכינוס פורסמה הודעה בה קראו שרי החוץ להפסקת אש מיידית וללא תנאי ולהעברת סיוע הומניטרי מבלי להערים מכשולים. הם גם קראו לכנס ועידת שלום בינלאומית.
הזירה הדרומית
 • כלי תקשורת פלסטינים דיווחו על מוקדי פעילות צה”ל ביממה האחרונה. צפון הרצועה:
  תקיפות במספר אזורים בג’באליא. העיר עזה: תקיפות בדרום העיר. מרכז הרצועה: תקיפות חיל האוויר במחנה הפליטים אלנציראת לצד ירי כוחות צה”ל לעבר דיר אלבלח. ח’אן יונס: תקיפות צה”ל במזרח העיר. במקביל, ממשיכים כוחות צה”ל לכתר את שכונת חמד ולבצע מעצרים במקום. רפיח : תקיפות צה”ל במזרח העיר (ופא, מען, 6 במרץ 2024).
 כתב ערוץ אלג'זירה מסביר אודות תקיפות צה"ל בדרום-מערב העיר עזה (מימין) ופעילות כוחות צה"ל בצפון-מערב ח'אן יונס, שכונות אמל וחמד, ובמזרחה (משמאל) (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 5 במרץ 2024)    כתב ערוץ אלג'זירה מסביר אודות תקיפות צה"ל בדרום-מערב העיר עזה (מימין) ופעילות כוחות צה"ל בצפון-מערב ח'אן יונס, שכונות אמל וחמד, ובמזרחה (משמאל) (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 5 במרץ 2024)
כתב ערוץ אלג’זירה מסביר אודות תקיפות צה”ל בדרום-מערב העיר עזה (מימין) ופעילות כוחות צה”ל בצפון-מערב ח’אן יונס, שכונות אמל וחמד, ובמזרחה (משמאל) (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 5 במרץ 2024)
תקיפת פיר מבצעי של חמאס.     תקיפת בור שיגור רקטות של חמאס (דובר צה"ל, 6 במרץ 2024)
מימין: תקיפת פיר מבצעי של חמאס. משמאל: תקיפת בור שיגור רקטות של חמאס (דובר צה”ל, 6 במרץ 2024)
 • דרום הרצועה: כוחות צה”ל המשיכו בפעילות בח’אן יונס. מוקד הפעילות היה בשכונת חמד בצפון מערב העיר, שם המשיכו הכוחות לסרוק מבנים, דירות מסתור ומעוזים צבאיים של חמאס בשכונות בח’אן יונס. במהלך הפעילות מצאו הכוחות פירי מנהרות, אמצעי לחימה רבים, מחסניות, תחמושת וספרי הדרכה. הכוחות איתרו מחסן אמצעי לחימה סמוך לבית ספר המשמש כמחסה לאזרחי הרצועה. המחסן הכיל עשרות אמצעי לחימה, תחמושת, ראשי קרב לרקטות ומרגמות, רימונים וציוד צבאי. במחסן נוסף בלב שכונה אזרחית נתפסו עשרות ראשי קרב של רקטות, מחסניות ותחמושת, חלק מאמצעי הלחימה הוסלקו בשקים של אונר”א ובבורות מחבוא (אתר צה”ל, 5 במרץ 2024).
אמצעי לחימה שאיתרו הכוחות (דובר צה"ל, 5 במרץ 2024)     אמצעי לחימה שאיתרו הכוחות (דובר צה"ל, 5 במרץ 2024)
אמצעי לחימה שאיתרו הכוחות (דובר צה”ל, 5 במרץ 2024)
פעילות צה"ל בצפון-מערב ח'אן יונס (חשבון X של שהאב, 5 במרץ 2024)
פעילות צה”ל בצפון-מערב ח’אן יונס (חשבון X של שהאב, 5 במרץ 2024)
 • מרכז הרצועה: כוחות צה”ל המשיכו לפעול בעיקר נגד חוליות חמושות. במהלך היממה האחרונה הרגו הכוחות כעשרים מחבלים באמצעות ירי צלפים, הכוונת כלי טיס מאויש מרחוק ומטוס קרב. במארב צלפים יזום שביצעו כוחות צה”ל, נהרגו 15 מחבלים. תקיפה נוספת, כוונה נגד תשתית טרור ממנה שיגרו מחבלים טילים לעבר הכוחות. לאחר התקיפה נראו פיצוצי משנה רבים שהעידו על הימצאות אמצעי לחימה רבים במקום (דובר צה”ל, 6 במרץ 2024). השאם זקות, כתב ערוץ אלג’זירה ברפיח, דיווח על פעילות כוחות צה”ל בעיירה אלמע’רקה (דרומית לעיר עזה וסמוך לצומת נצרים). לדבריו, במקום מתנהלים חילופי אש כבדים בין כוחות צה”ל לאנשי מספר ארגונים פלסטיניים (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 6 במרץ 2024).
 • צפון הרצועה: מטוס קרב של צה”ל תקף והרג שני מחבלים שלקחו חלק בטבח ה-7 באוקטובר 2023 שנמלטו למבנה צבאי באזור בית חאנון. כמו כן נהרגו שני מפקדי מחלקה ומפקד חוליה של כוחות הנח’בה ששהו בתשתית צבאית (דובר צה”ל, 6 במרץ 2024).
בריחת המחבלים בבית ח'אנון.      תקיפת המחבלים ששהו במבנה הצבאי אליו ברחו
 (דובר צה"ל, 6 במרץ 2024)
מימין: בריחת המחבלים בבית ח’אנון. משמאל: תקיפת המחבלים ששהו במבנה הצבאי אליו ברחו (דובר צה”ל, 6 במרץ 2024)
נפגעים ישראלים
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר 2023 נהרגו כ- 1,500 בני אדם. על פי דובר צה”ל, 586 מהם חיילים וקצינים (מתוכם נהרגו 246 מתחילת התמרון הקרקעי ב – 27 באוקטובר 2023). 130 אזרחים וחיילים חטופים נמצאים עדיין בשטח רצועת עזה. 123 הוחזרו לישראל.
סוגית החטופים והסכם הפסקת אש
 • לפי שעה לא נראה שהושגה התקדמות במשא ומתן להפסקת אש ולעסקת החטופים. על פי הדיווחים הפגישה בין משלחת חמאס לבין עבאס כאמל, ראש המודיעין הכללי המצרי, והשיחות במהלך היומיים האחרונים לא הגיעו לפריצת דרך כלשהי (אלג’זירה, 5 במרץ 2024). “מקור מצרי” מסר גם הוא כי המשא ומתן בקהיר הסתיים ללא פריצת דרך כי הדיונים להשגת הפסקת אש ברצועה נמשכים (אלקאהרה, 5 במרץ 2024). במקביל, מסר “גורם בחמאס” כי חברי משלחת חמאס צפויים להישאר יום נוסף בקהיר, כדי לקיים סבב שיחות נוסף עם המתווכים המצרים והקטרים. “מקור בהתנגדות הפלסטינית” מסר כי הם גם יפגשו פעם נוספת עם ראש המודיעין הכללי המצרי, כדי להשלים את הדיונים (אלמיאדין, 5 במרץ 2024). עוד דווח “מפי מקורות”, כי חמאס דרשה מסגרת זמן לתגובת ישראל ולסיום המשא ומתן וכי המתווכים פועלים כדי להגיע להפסקת אש לכל הפחות בשבוע הראשון של חודש רמצ’אן (אלערביה, 5 במרץ 2024).
 • בעקבות זאת פרסמה חמאס הודעה רשמית בה מסרה כי חמאס הפגינה את הגמישות הנדרשת כדי להגיע להסכם המחייב הפסקה כוללת של התוקפנות אך ישראל עדיין מתחמקת מהתחייבויות ההסכם במיוחד בכל מה שנוגע להשגת הפסקת אש קבועה, חזרת העקורים, נסיגה מהרצועה והכנסת סיוע. בהודעה צוין, כי הם ימשיכו לנהל משא ומתן באמצעות המתווכים כדי להגיע להסכם הממלא את הדרישות והאינטרסים של הפלסטינים (ערוץ הטלגרם של חמאס, 6 במרץ 2024).
 • הWall Street Journal- דיווח כי ארה”ב, מצרים וקטר הציעו הפוגה קצרה בלחימה ברצועת עזה כדי להרוויח זמן להפסקת אש ארוכה יותר בין ישראל לחמאס. לדבריהם הפסקת אש קצרה יותר, אפילו שתימשך כמה ימים, יכולה להוכיח לכל אחד משני הצדדים רצינות לגבי עסקה והפוגה ארוכה יותר (Wall Street Journal, 6 במרץ 2024). מחמד נזאל, חבר הלשכה המדינית של חמאס, אמר בתגובה כי אין בידיו מידע על הצעה כזו. לדבריו, מה שנדון הוא תגובת חמאס על מסמך פריס-2, ואין דיבורים על הפוגה במנותק מההסכם (ערוץ היוטיוב של ערוץ אלערבי, 6 במרץ 2024).
 • במסיבת עיתונאים שערך אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, הוא ציין שחמאס פעלה במלוא הרצינות והנחישות כדי להגיע להסכם וכי במהלך היומיים האחרונים הוצגה עמדת חמאס ביחס להצעה שהיא קיבלה מהמתווכים המצריים והקטריים. לדבריו, חמאס התייחסה להצעות ברוח חיובית ובגמישות רבה. אולם, בכל שלב משלבי המשא ומתן ישראל ממשיכה באותם המשחקים, סחבת וההתחמקות בהתייחסותה ליוזמות המוצעות להפסקת התוקפנות, ובה בעת היא ממשיכה במעשי הטבח נגד הפלסטינים ברצועה ובהרעבה, ומשתמשת בכך כאמצעי לחץ על הפלסטינים כדי למנוע מהם מלממש את שאיפותיהם. נוכח כל זאת, הם חוזרים ומדגישים כי ישראל לא תשיג במשא ומתן את מה שהיא לא הצליחה להשיג בשדה הקרב. חמדאן גם הדגיש, כי במקביל לגמישות שחמאס מגלה במשא ומתן, יש להם נכונות ונחישות להמשיך בכל צורות המאבק וההתנגדות כדי להגן על העם הפלסטיני, אדמתם, עקרונות היסוד שלהם ומקומותיהם הקדושים, שבמרכזם ירושלים ומסגד אלאקצא (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה מבאשר, 5 במרץ 2024).
 • באסם נעים, חבר הלשכה המדינית של חמאס, אמר כי חמאס מסרה את עמדתה למתווכים וכי עליהם להמשיך בתהליך מול ישראל ולהביא את תגובתה. הוא קרא לממשל ארה”ב להפעיל לחץ על ממשלת ישראל. בציינו, כי אם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו יקבל את התנאים הללו, ההסכם עשוי להתרחש תוך ימים ספורים. אולם, הוא הוסיף כי הם צופים שנתניהו מעוניין בהמשך התוקפנות והמלחמה, מאחר והוא רוצה להימלט מהמחויבויות של היום שאחרי הפסקת האש, אז יידרש לתת דין וחשבון רציני בישראל (אתר ערוץ אלשרק, 5 במרץ 2024).
 • בהתבטאות נוספת אמר באסם נעים כי משלחת חמאס הציגה בשיחות במצרים את השקפת התנועה להחלץ מהמשבר ולהגיע להסכם. לדבריו, עמדת חברי המשלחת הייתה ברורה: המשא ומתן צריך להתנהל כאשר ישראל מסכימה מלכתחילה להפסקת אש כוללת, עם ערבות בינלאומית לכך. על צה”ל לסגת נסיגה מלאה, ולו גם בשלבים, מהשטחים ברצועת עזה שהוא כבש לאחר ה-7 באוקטובר. על ישראל להסכים לחזרת העקורים לבתיהם ללא תנאים או הגבלות לגבי אזורים גיאוגרפיים או גילאים. רק לאחר מכן, חמאס תפגין גמישות רבה בנושא עסקת חטופים. הוא ציין שהוא אינו צופה שיושג הסכם לפני תחילת רמצ’אן (דף הפייסבוק של התוכנית חצ’רת אלמואטן, 5 במרץ 2024).
 • מחמד נזאל, חבר הלשכה המדינית של חמאס, אישר שמשלחת חמאס עודנה בקהיר וכי אין חדש בעמדת חמאס ועד כה לא הושגו שום הבנות. לגבי השאלה האם חמאס מתכוונת להציג מועד אחרון, ענה כי בוודאי שהמשא ומתן לא יהיה פתוח לפרק זמן לא ידוע, אך העניין נתון להנהגת חמאס, שתבחן את העיתוי המתאים, לאחר התייעצות עם המתווכים, שבו ניתן יהיה להפסיק את המו”מ. הוא הדגיש שעתה לא מדברים על כך משום שהם מעוניינים באמת ובתמים להגיע להסכם. לגבי הגמישות שחמאס מפגינה במשא ומתן אמר כי המתווכים המצריים והקטריים מודעים ליחס החיובי ולגמישות שהפגינה חמאס (אתר ערוץ אלג’זירה מבאשר, 6 במרץ 2024).

חזרה לעיקרים

רצועת עזה
נפגעים פלסטינים
 • משרד הבריאות ברצועת עזה (הנשלט ע”י חמאס) עדכן ב-6 במרץ 2024 נכון ל- 10:25, כי ביממה האחרונה נהרגו ברצועה בתקיפות צה”ל 86 פלסטינים ונפצעו 113. מאז תחילת המלחמה ברצועה נהרגו 30,717 פלסטינים ונפצעו 72,156 (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 6 במרץ 2024).
 • לשכת ההסברה הממשלתית ברצועה הודיעה כי מספר העיתונאים שנהרגו במלחמה עלה ל-133, עם מותו של מחמד סלאמה, השדרן והעיתונאי בערוץ אלאקצא של חמאס. דווח כי הוא נהרג יחד עם כמה מבני משפחתו, בתקיפת בית בדיר אלבלח (ערוץ הטלגרם של לשכת ההסברה הממשלתית ברצועה, 5 במרץ 2024; חשבון X של @Yasser_Gaza, 5 במרץ 2024).[1]
מחמד סלאמה (חשבון X של @Yasser_Gaza, 5 במרץ 2024)
מחמד סלאמה (חשבון X של @Yasser_Gaza, 5 במרץ 2024)
סיוע לרצועה
 • פיקוד המרכז של צבא ארה”ב (CENTCOM) הודיע כי כוחותיו הצניחו סיוע הומניטרי למרכז רצועת עזה בשיתוף עם חיל האוויר הירדני. לדברי ההודעה ההצנחה נועדה לספק סיוע חיוני לתושבי רצועת עזה שנפגעו בעקבות הסכסוך וכי הוצנחו יותר מ-36,800 ארוחות. צוין כי צבא ארה”ב ממשיך לתכנן משימות נוספות להעברת סיוע (חשבון X של פיקוד המרכז, 5 במרץ 2024). יצוין כי זו הצנחת הסיוע השנייה של צבא ארה”ב לאחר שב-2 במרץ 2024 הוצנח לראשונה סיוע הומניטרי לרצועה.
הצנחת סיוע הומניטארי בצפון הרצועה (ערוץ היוטיוב של ופא, 5 במרץ 2024)
הצנחת סיוע הומניטארי בצפון הרצועה (ערוץ היוטיוב של ופא, 5 במרץ 2024)
 • בהקשר זה הדגיש ג’ו ביידן, נשיא ארה”ב, כי הם יעשו את כל שביכולתם להכניס סיוע הומניטרי לרצועת עזה. הוא ציין כי השגת הפסקת אש נמצאת כעת בידי חמאס, והדגיש שחייב להיכנס לעזה סיוע נוסף “ללא תירוצים”. הוא גם ציין שללא הפסקת אש, המצב בירושלים, בתקופת חודש רמצ’אן, יהיה מסוכן (סקיי ניוז” בשפה הערבית, 5 במרץ 2024). בתגובה להצנחת הסיוע מארה”ב אמר אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, כי הסיוע האמריקני מהאוויר לא ייפה את תדמיתה של ארה”ב “הטבולה בדם הפלסטינים” (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה מבאשר, 5 במרץ 2024).
 • ירדן הודיעה, כי שלחה שיירת סיוע לרצועת עזה הכוללת 427 טונות של מזון. גולשים שהגיבו לידיעה ציינו כי עדיף היה להצניח את הסיוע מהאוויר ולא להעבירו דרך היבשה, שכן כך הוא מגיע מהר יותר. היו גם שתהו האם הסיוע יגיע לצפון הרצועה. שכן הם זקוקים בדחיפות לקמח (דף הפייסבוק של ראמאללה ניוז, 5 במרץ 2024). ב-6 במרץ 2024 דיווחו כלי תקשורת פלסטינים על כניסת משאיות המובילות קמח לעיר עזה דרך רחוב אלרשיד (“דרך הים” במערב העיר עזה) (חשבון X של שהאב, 6 במרץ 2024).
הגעת משאיות סיוע לעיר עזה (חשבון X של שהאב, 6 במרץ 2024)      הגעת משאיות סיוע לעיר עזה (חשבון X של שהאב, 6 במרץ 2024)
הגעת משאיות סיוע לעיר עזה (חשבון X של שהאב, 6 במרץ 2024)
 • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, ציין כי הם מביעים הערכה לחלק מהצעדים הללו, אך הצנחות הסיוע עונות רק על חלק מזערי מצרכי הפלסטינים. הוא קרא לכל המדינות, שהשתתפו בהצנחות, לנקוט דרכים יעילות יותר להעברת הסיוע, באמצעות פתיחת המעברים כדי להכניס את הסיוע דרך היבשה, באופן שיבטיח את הגעתו לזכאים לו בשלום ובצורה מוסדרת, וישמור על כבודם של הפלסטינים, במיוחד בצפון הרצועה . עוד ציין שהמשך “מלחמת ההרעבה” והניתוק המוחלט של המים לצפון הרצועה פירושם ש”מלחמת ההשמד” נגד הפלסטינים נמשכת וכי תקיפת שיירות הסיוע וביצוע מעשי טבח באזרחים שנאספו סביבן מבטאת נחישות של ישראל, ושותפתה ארה”ב, להמשיך במלחמת ההשמד למרות החלטת בית הדין הבינלאומי. חמדאן הדגיש כי הודעת מועצת הביטחון, לאחר לחצים ותיקונים אמריקאים, מוכיחה שוב את שותפותה של ארה”ב בטבח ואת אוזלת היד של מועצת הבטחון, הכלי החשוב ביותר של הקהילה הבינלאומית, מול ישראל (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה מבאשר, 5 במרץ 2024).

חזרה לעיקרים

הזירה הצפונית
פעילות בשטח
 • במהלך היממה האחרונה קיבל חזבאללה אחריות על ביצוע 11 תקיפות באמצעות שיגור טילי נ”ט, רקטות ורקטות קטיושה (ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 6-5 במרץ 2024).
 • ב-5 במרץ 2024 בשעות הערב שוגר מטח של כשלושים רקטות וטילי נ”ט לעבר קריית שמונה והגליל העליון. אחת הרקטות נחתה בכפר בלום וגרמה לנזק. חזבאללה קיבל אחריות על שיגור מטח הרקטות לקריית שמונה ומסר כי עשרות רקטות שוגרו לעבר בניין “בהתנחלות קריית שמונה” אשר נפגע באופן ישיר. כמו כן קיבל אחריות על שיגור מטח רקטות לעבר לכפר בלום. צוין כי הרקטות שוגרו בתגובה לתקיפות הישראליות נגד יעדים אזרחיים ובייחוד תקיפה בה נהרגו אישה, גבר ובנם בחולא (בערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית , 5 במרץ 2024).
 • בתגובה לשיגור מטח הרקטות, תקפו מטוסי קרב עמדת שיגור באזור אלטיבה משם בוצע שיגור הרקטות וכן עמדת שיגור נ”ט באזור ערב אללויזה שם בוצעו שיגורים למרחב קריית שמונה (דובר צה”ל, 5 במרץ 2024).
תקיפת עמדת שיגור של חזבאללה ב אלטיבה.     תקיפת עמדת שיגור של חזבאללה באללויזה (דובר צה"ל, 5 במרץ 2024)
מימין: תקיפת עמדת שיגור של חזבאללה ב אלטיבה. משמאל: תקיפת עמדת שיגור של חזבאללה באללויזה (דובר צה”ל, 5 במרץ 2024)
תקיפות תגובה של צה”ל
 • בתגובה לפעילות חזבאללה, תקפו מטוסי קרב ביממה האחרונה אתר צבאי של חזבאללה באזור עיתא אלשעב, ממנו שוגרו שני טילי נ״ט לעבר בירנית, מפקדה מבצעית באזור ג׳בל אלבטם, עמדות שיגור באזור אלמטמורה ומבנים צבאיים במג׳דל זון, חולא וכפרא (דובר צה”ל, 5 במרץ 2024).
 תקיפת תשתית טרור של חזבאללה בעייתא אלשעב.     תקיפת מבנה צבאי באזור דבין
 (דובר צה"ל, 5 במרץ 2024)
מימין: תקיפת תשתית טרור של חזבאללה בעייתא אלשעב. משמאל: תקיפת מבנה צבאי באזור דבין (דובר צה”ל, 5 במרץ 2024)
תקיפה בכפרא     תקיפה בחולא (חשבון X של עלי שעיב, 5 במרץ 2024)
מימין: תקיפה בכפרא. משמאל: תקיפה בחולא (חשבון X של עלי שעיב, 5 במרץ 2024)
הרוגים באירועים
 • חזבאללה דיווח על מותם של שני פעילים, שניהם מדרום לבנון (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 6-5 במרץ 2024):
  • חסן עלי חסין, המכונה מג’אהד, יליד 1963 מחולא (Houla)
  • עלי חסן חסין, המכונה עלי אלאכבר, יליד 1999 מחולא (Houla).
הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 6-5 במרץ 2024)      הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 6-5 במרץ 2024)
הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 6-5 במרץ 2024)
התבטאויות בכירי חזבאללה
 • נעים קאסם סגן מזכ”ל חזבאללה, ציין כי הם לא מעורים במסרים שהעביר עמוס הוכשטיין, המתווך האמריקאי, וכי הוא עומד בקשר עם גורמי ממשל במדינה וחזבאללה לא מעורב בכך. הוא הוסיף כי דבריו של הוכשטיין אינם מוסיפים דבר שכן עמדת חזבאללה ברורה: כל עוד נמשכת המלחמה ברצועת עזה, החזית שלהם בלבנון נמשכת והחלטת הארגון היא שאין לקיים דיון על המצב בדרום לבנון עד לאחר סיום המלחמה ברצועה. הוא ציין כי הם לא קרובים למלחמה כוללת בלבנון אך יחד עם זאת הם ערוכים לכל אפשרות. הוא הדגיש שהאיומים לא משפיעים עליהם וגם לא המסרים השליליים, ואם ישראל תתקוף אותם הם יגיבו (אלעהד, 5 במרץ 2024).
ממשל לבנון
 • נג’יב מיקאתי, ראש ממשלת המעבר בלבנון, ציין כי כולם פועלים להרגעת המצב בגבול דרום לבנון ולהשגת יציבות ארוכת טווח. הוא ציין, כי המידע מצביע על כך שתהיה הפסקת אש ברצועת עזה לפני חודש רמצ’אן וכי במהלך חודש זה יתקיים עמם משא ומתן. לדבריו, עמוס הוכשטיין המתווך האמריקאי הציג הצעה, שכעת נבחנת ע”י נביה ברי יו”ר הפרלמנט. עוד ציין מוקאתי כי אם “ההפרות הישראליות” בדרום לבנון לא תפסקנה החזית הדרומית תישאר פתוחה. עוד ציין כי לחזבאללה יש יכולת להגיב אך הוא “מחזיק את עצמו” (אלג’דיד, 5 במרץ 2024).
 • “מקור פוליטי בולט” שעקב אחר פגישותיו של עמוס הוכשטיין בלבנון מסר, כי לטענת הוכשטיין הפתרון הוא לא לחזור למצב שלפני ה-7 באוקטובר, אלא ליישם את החלטה 1701 כפי שהיה אמור לקרות בשנת 2006. משמעות הדבר, הפסקת הפעולות הצבאיות לחלוטין. עוד ציין, כי הוכשטיין הביא עימו לפגישה עם נביה ברי, יו”ר הפרלמנט הלבנוני, טיוטת מסגרת להסכם לא סופי לקביעת הגבולות היבשתיים (אלג’מהוריה, 6 במרץ 2024). בסיום ביקורו, המשיך עמוס הוכשטיין לישראל דרך קפריסין, אך השאיר בלבנון את אחד מעוזריו הבולטים כדי שימשיך בפגישות (אלאח’באר, 6 במרץ 2024).
סוריה
 • ב-5 במרץ בשעות הבוקר המוקדמות, זיהו מערכות הבקרה והגילוי של חיל האוויר כלי טיס בלתי מאויש, שחצה משטח סוריה לשטח ישראל. לוחמי צוות האוויר במטוס קרב מסוג F-15 יירטו אותו בהצלחה (דובר צה”ל, 5 במרץ 2025).
הפלת כלי הטיס (דובר צה"ל, 5 במרץ 2024)
הפלת כלי הטיס (דובר צה”ל, 5 במרץ 2024)

חזרה לעיקרים

ישראל, יהודה ושומרון
פיגועים
 • ב-5 במרץ 2024, הגיע פלסטיני חמוש בסכין לצומת יצהר הגדולה (דרומית לשכם), ודקר חייל צה”ל שעסק באבטחת המקום. כוח צה”ל ירה לעברו המפגע והוא נהרג. החייל נפצע באורח קשה ופונה לבית חולים (חשבון X של דובר צה”ל, 5 במרץ 2024). בכלי תקשורת פלסטינים דווח, כי הדוקר הוא מחמד השאם מחמד שחאדה, בן 16 מעוריף (דרומית לשכם) (ערביי48, 5 במרץ 2024). בעקבות הפיגוע, חילקו בני משפחתו מיני מתיקה. בדיואן של הכפר נפתחה סוכת אבלים למשך שלושה ימים עבור המנחמים (דף הפייסבוק עוריף טיימס, 5 במרץ 2024).
 מחמד שחאדה (ערביי48, 5 במרץ 2024).     הסכין בה ביצע את הדקירה
 (דובר צה"ל, 5 במרץ 2024)
מימין : מחמד שחאדה (ערביי48, 5 במרץ 2024). משמאל : הסכין בה ביצע את הדקירה (דובר צה”ל, 5 במרץ 2024)
קרובי משפחת המפגע בעוריף מחלקים מיני מתיקה
 (דף הפייסבוק עוריף טיימס, 5 במרץ 2024)
קרובי משפחת המפגע בעוריף מחלקים מיני מתיקה
(דף הפייסבוק עוריף טיימס, 5 במרץ 2024)
פעילות סיכול ומנע
 • כוחות הביטחון המשיכו בפעילות סיכול ומנע ברחבי יהודה ושומרון. ביממה האחרונה עצרו כוחות הביטחון 17 מבוקשים. מאז תחילת המלחמה נעצרו כ-3,450 מבוקשים מהם כ-1,500 הינם פעילי חמאס (חשבון X של דובר צה”ל, 6 במרץ 2024).
 • בליל 6-5 במרץ 2024 פעלו כוחות הביטחון בעיר חברון. במהלך הפעילות תחקרו הכוחות חשודים רבים. כמה מהם הועברו לחקירת גורמי ביטחון (חשבון X של דובר צה”ל, 6 במרץ 2024). בכלי תקשורת פלסטינים דווח, כי כוחות ביטחון ישראליים נכנסו לבית אמר (צפונית לחברון) והחרימו במקום מספר כלי רכב (ופא, 6 במרץ 2024).
הרשות הפלסטינית
 • אבו מאזן יו”ר הרשות הפלסטינית, נועד באנקרה עם רג’פ טייפ ארדואן נשיא תורכיה, ודן עימו בהתפתחויות האחרונות בשטחים הפלסטיניים. אבו מאזן הדגיש, כי הם דוחים כל עקירה של הפלסטינים ברצועת עזה וביהודה ושומרון והדגיש כי רצועת עזה היא חלק בלתי נפרד מפלסטין וכי הם לא יקבלו שום תכנית ישראלית להפרדה. הוא קרא להכניס סיוע הומניטרי לרצועה באופן מיידי. עוד ציין כי כדי להשיג ביטחון באזור, יש להגיע לפתרון מדיני, תוך הענקת חברות באו”ם לפלסטינים והקמת מדינה פלסטינית ריבונית. ארדואן אמר כי הם תומכים בפלסטינים ובזכויותיהם להקים מדינה עצמאית (ופא, 5 במרץ 2024).
אבו מאזן נפגש באנקרה עם נשיא תורכיה ארדואן (ופא, 5 במרץ 2024)
אבו מאזן נפגש באנקרה עם נשיא תורכיה ארדואן (ופא, 5 במרץ 2024)
 •  ג’בריל אלרג’וב, מזכיר הוועד המרכזי של פתח, נועד בדבלין, בירת אירלנד, עם חברי ועדת ידידי פלסטין’ בפרלמנט האירי. בפגישה, הביע אלרג’וב את הערכתו על תמיכת הפרלמנט האירי, והדגיש כי “הקול האירי” תרם להגברת התמיכה בסוגיה הפלסטינית באירופה ובעולם כולו במהלך המלחמה. חברי הוועדה הביעו את תמיכתם בסוגיה הפלסטינית, וגינו את “פשעי ישראל”, המלחמה המתמשכת ברצועת עזה ופעולות ישראל נגד הפלסטינים ביהודה ושומרון (דף הפייסבוק של ג’בריל אלרג’וב, 6 במרץ 2024).
ג'בריל אלרג'וב בפגישה עם חברי ועדת ידידי פלסטין בפרלמנט האירי 
(דף הפייסבוק של ג'בריל אלרג'וב, 6 במרץ 2024)
ג’בריל אלרג’וב בפגישה עם חברי ועדת ידידי פלסטין בפרלמנט האירי
(דף הפייסבוק של ג’בריל אלרג’וב, 6 במרץ 2024)
 • לילא ע’נאם, מושלת מחוז ראמאללה, השתתפה בפגישה שקיימה לשכת המסחר והתעשייה בראמאללה עם סוחרים, במטרה לדון בהיערכות לקראת חודש רמצ’אן. בפגישה השתתפו עבד אלע’ני אלעטארי, יו”ר לשכת המסחר, וצאלח הניה, נשיא האגודה להגנת הצרכן. בפגישה הוחלט לפעול להוזלת המחירים בשווקים מתוך הבנה של מצב הציבור הפלסטיני בתקופה זו, לעודד רכישת תוצרת מקומית ולסייע למשפחות נזקקות (דף הפייסבוק של ד”ר לילא ע’נאם, 5 במרץ 2024).
פגישת מושלת מחוז ראמאללה עם לשכת המסחר והתעשייה 
(דף הפייסבוק של ד"ר לילא ע'נאם, 5 במרץ 2024)
פגישת מושלת מחוז ראמאללה עם לשכת המסחר והתעשייה
(דף הפייסבוק של ד”ר לילא ע’נאם, 5 במרץ 2024)

חזרה לעיקרים

איראן
 • נשיא איראן, אבראהים ראיסי, אמר בריאיון, כי על כל מדינות העולם להתאחד נגד “המשטר הציוני” ולהרחיק את “הגידול הסרטני הזה” מן האזור. ראיסי, שהגיע לאלג’יריה כדי להשתתף בפסגת ראשי המדינות יצואניות הגז, ציין כי העם הפלסטיני לא יסלח למדינות המנרמלות את יחסיהן עם ישראל (רשת הטלוויזיה האלג’יראית אלאח’באריה , 5 במרץ 2024),
 • חסין אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, נועד בג’דה עם שר החוץ הסעודי, פיצל בן פרחאן. עבדאללהיאן אמר בפגישה, כי איראן מצפה שכינוס החירום של שרי החוץ של מדינות האסלאם בג’דה יוביל לצעדים שיתמכו בפלסטינים ולסיום הטבח של הפלסטינים” (פארס, 5 במרץ 2024).
 • רחים יחיא צפוי, יועצו הצבאי הבכיר של מנהיג איראן, אמר בכנס באוניברסיטת אמאם חסין, כי העומק האסטרטגי של איראן הוא הים התיכון והאוקיינוס ההודי. הוא ציין, כי איראן צריכה להגדיל את העומק האסטרטגי ההגנתי שלה ל-5,000 ק”מ באמצעות כוחותיה הימיים והאוויריים (תסנים, 6 במרץ 2024).
מיליציות פרו איראניות
עיראק
 • לאחר שההתנגדות האסלאמית בעיראק הפסיקה את פעילותה נגד בסיסי צבא ארה”ב סוריה ובעיראק, בעקבות לחצים מצד ממשלת עיראק, היא החלה לפרסם הודעות על תקיפות שהיא ביצעה נגד יעדים בישראל. ב-5 במרץ 2024 קיבלה ההתנגדות האסלאמית, זו הפעם השנייה השבוע, אחריות על תקיפת תחנת הכוח בחיפה באמצעות כלי טיס בלתי מאויש (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית, 5 במרץ 2024). בפועל לא אותר אירוע שכזה.
שיגור כלי הטיס לעבר חיפה 
(ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 6 במרץ 2024)
שיגור כלי הטיס לעבר חיפה
(ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 6 במרץ 2024)

תימן

 • יחיא סריע, דובר הכוחות המזוינים של החות’ים, דיווח כי החותי’ים תקפו שתי משחתות אמריקניות בים האדום באמצעות טילים ימיים וכלי טיס בלתי מאוישים (ערוץ הטלגרם של יחיא סריע, 5 במרץ 2024).
 • פיקוד מרכז של צבא ארה”ב (CENTCOM) פרסם כי ב-5 במרץ 2024 בין השעות 15:00 ל-17:00 (שעון צנעאא’) יירטו הכוחות טיל בליסטי נגד ספינות ושלושה כלי טיס נפץ בלתי מאוישים ששוגרו מאזורים שבשליטת החות’ים לעבר המשחתת USS Carney בים האדום (חשבון X של פיקוד המרכז, 6 במרץ 2024).
 • ארגון הספנות של הצבא הבריטי (UKMTO) הודיע כי הוא קיבל דיווח על ספינת סוחר שנעצרה על ידי ישות שהזדהתה כצי התימני והורתה עליה לשנות מסלול, כ-50 מיילים ימיים מדרום מערב לעדן שבתימן (חשבון X של ארגון הספנות הבריטי, 6 במרץ 2024).
 • במקביל, פיקוד מרכז של צבא ארה”ב (CENTCOM) דיווח כי ב-5 במרץ 2024 בין השעות 20:45 ל-21:40 השמידו הכוחות שלושה טילים נגד ספינות ושלושה כלי שיט בלתי מאוישים (חשבון X של פיקוד המרכז, 6 במרץ 2024). החות’ים דיווחו על תקיפה אמריקנית-בריטית באזור ראס איסא שבמחוז אלצליף (אלמסירה, 5 במרץ 2024).
 • מחמד אלעאטפי, שר ההגנה של החות’ים, הזהיר את ארה”ב, בריטניה וישראל וציין כי מה שיבוא עליהן יהיה “כואב יותר מעל כל הציפיות”. לדבריו הם מסוגלים להפתיע את אויביהם וככל שישראל ותומכיה ימשיכו לבצע מעשי טבח, הם יסלימו את תקיפותיהם. לדבריו, השלב הבא של המערכה עלול להתפתח לכיוונים רבים, ובידי צבא תימן קלפים רבים שעדיין לא נחשפו (סבא, 5 במרץ 2024).

חזרה לעיקרים

הזירה הבינערבית
סעודיה
 • בג’דה שבסעודיה, התקיים כינוס שרי החוץ של הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי שנועד לדון “בתוקפנות הישראלית נגד הפלסטינים”. בסיום הכינוס פורסמה הודעה בה קראו שרי החוץ להפסקת אש מיידית וללא תנאי ברצועת עזה ולהעברת סיוע הומניטרי מבלי להערים מכשולים. הם הזהירו מפני הסכנה של המשך “הפשע של רצח העם והטיהור האתני” המתבצע ברצועה. המועצה קראה לכנס ועידת שלום בינלאומית שתסיים את הכיבוש הישראלי ותשיג שלום על בסיס צדק ומשפט (ספא, 5 במרץ 2024).
 • פיצל בן פרחאן, שר החוץ הסעודי, אמר בפני באי הכינוס, כי האחראים לאלימות ביהודה ושומרון חייבים לתת על כך דין וחשבון. עוד טען כי הטלת סנקציות נגד מתנחלים היא חיובית. הוא גם קרא למדינות שהשעו את המימון לאונר”א לחזור בהן בהדגישו את חשיבות הסוכנות (אלג’זירה, 5 במרץ 2024).
 • בנאום שנשא בכינוס אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, אמר כי הימנעות ארה”ב מתמיכה בהחלטות מועצת הביטחון הקוראות להפסקת אש ברצועת עזה מוכיחה שלא ניתן לתלות בה תקווה להפסקת “רצח העם”, משום שהיא שותפה ל”פשעי המשטר הישראלי”. עבדאללהיאן ציין, כי ישראל מנסה כבר חמישה חודשים להשמיד את העם הפלסטיני וכי משמעות שיתוף פעולה כלכלי, צבאי ומדיני עם ישראל היא סיוע ל”פשעי הציונים”. הוא קרא למדינות המוסלמיות לנקוט בצעדים מעשיים כדי לתמוך בפלסטינים והדגיש, כי המאבק נגד ישראל צריך להיות נחרץ כדי לאלץ אותה ואת ארה”ב להפסיק את המלחמה. עבדאללהיאן קרא להטלת חרם על ישראל, לניתוק הקשרים הדיפלומטיים, הכלכליים והמסחריים עימה, לגירוש השגרירים הישראליים ולהוצאת שגרירי המדינות הזרות מישראל. כמו כן, הדגיש שר החוץ האיראני את זכותם של הפלסטינים להחליט על גורלם בעצמם ולנהל את עזה בעצמם (אירנ”א, 5 במרץ 2024). 
 • בדברים שנשא ריאצ’ אלמאלכי, שר החוץ בממשלת המעבר של הרשות הפלסטינית, אמר כי ישראל (“כוחות הכיבוש”) מבצעת מבצעי חטיפה ומעצרים נגד הפלסטינים ביהודה ושומרון. בנוגע למצב ברצועה ציין כי הדרך היחידה לספק סיוע לאזרחים היא להגיע להפסקת אש. בהתייחסו לחודש רמצ’אן אמר כי ישראל מתכוונת להטיל הגבלות נוספות במקומות הקדושים בירושלים במהלך החודש הקרוב (אלג’זירה, 5 במרץ 2024).
קטר
 • מחמד בן עבד אלרחמן, שר החוץ וראש ממשלת קטר, נועד במהלך ביקורו בארה”ב עם אנתוני בלינקן, מזכיר המדינה של ארה”ב. במסיבת עיתונאים שערכו השניים אמר אלרחמן כי ארה”ב היא בעלת בריתה של קטר בתחומים רבים. הוא ציין כי הם מעוניינים שכל החטופים ישוחררו באופן מיידי ושיועבר סיוע לתושבי רצועת עזה. בלינקן ציין שהמצב הנוכחי אינו מתקבל וכי יש הזדמנות להגיע להפסקת אש. הוא הודה לקטר על שיתוף הפעולה. בלינקן ציין שעל חמאס להחליט אם היא מעוניינת בהפסקת אש ברצועה (אלג’זירה, 5 במרץ 2024).

[1] להרחבה אודות עיתונאים שנהרגו במלחמה, ראו פרסום של מרכז המידע מ-20 בפברואר 2024: "חלק ניכר מהעיתונאים/ות שנהרגו ברצועה במהלך המלחמה היו מזוהים עם ארגוני הטרור". ↑