מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל-5 בפברואר 2024, 13:00)

אמצעי לחימה שאותרו בפעילות הכוחות (דובר צה

אמצעי לחימה שאותרו בפעילות הכוחות (דובר צה"ל, 4 בפברואר 2024)

אמצעי לחימה שאותרו בפעילות הכוחות (דובר צה

אמצעי לחימה שאותרו בפעילות הכוחות (דובר צה"ל, 4 בפברואר 2024)

אמצעי לחימה שאותרו בפעילות הכוחות (דובר צה

אמצעי לחימה שאותרו בפעילות הכוחות (דובר צה"ל, 4 בפברואר 2024)

מחרטה שאותרה באזור מוצב (דובר צה

מחרטה שאותרה באזור מוצב (דובר צה"ל, 4 בפברואר 2024)

סרטון המתעד את ההרס בשכונת אלעטאטרה, בבית לאהיא בעקבות ופעילות צה

סרטון המתעד את ההרס בשכונת אלעטאטרה, בבית לאהיא בעקבות ופעילות צה"ל (ערוץ אלע'ד, 5 בפברואר 2024)

סרטון המתעד את ההרס בשכונת אלעטאטרה, בבית לאהיא בעקבות ופעילות צה

סרטון המתעד את ההרס בשכונת אלעטאטרה, בבית לאהיא בעקבות ופעילות צה"ל (ערוץ אלע'ד, 5 בפברואר 2024)

באסם נעים עם יו

באסם נעים עם יו"ר מועצת האומה באלג'יריה (חשבון X של נציג חמאס באלג'יריה, יוסף חמדאן, 1 בפברואר 2024).

בפגישה עם יו

בפגישה עם יו"ר מפלגת "התנועה לחברה של שלום" (דף הפייסבוק של המפלגה, 1 בפברואר 2024)

פגישת אבו מאזן עם תור וונסלנד (דף הפייסבוק של אבו מאזן, 4 בפברואר 2024)

פגישת אבו מאזן עם תור וונסלנד (דף הפייסבוק של אבו מאזן, 4 בפברואר 2024)

שיגור רקטות, נפגעים בישראל, זירה צפונית

עיקרים
  • הזירה הדרומית: כוחות צה”ל התמקדו ביממה האחרונה בהעמקת הפעילות במערב ח’אן יונס. במסגרת זאת פעלו הכוחות נגד מוצב אלקדאסיה, המשמש כמוצב המרכזי של חטיבת ח’אן יונס. המוצב שבו מתחמים רבים, שימש גם את הזרוע הצבאית של חמאס לאימון הפעילים ואותרו בו דגמים המדמים שערי כניסה של קיבוצים, בסיסים וכלי רכב משוריינים של צה”ל. עוד נמצא במוצב משרדו של מחמד אלסנואר, מפקד חטיבת ח’אן יונס אשר היה שותף פעיל בתכנון וביצוע מתקפת ה-7 באוקטובר. בצפון ומרכז הרצועה ביצעו הכוחות פשיטות ממוקדות על יעדי טרור.
  • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ-1,450 אזרחים ואנשי כוחות ביטחון, מהם 562 חיילים וקצינים. 132 אזרחים וחיילים נותרו חטופים ברצועת עזה. 121 הוחזרו לישראל.
  • משא ומתן לעסקת חטופים: בחמאס עדיין לא נתנו תשובה לגבי עסקת החטופים. גורמים בחמאס ובג’האד האסלאמי בפלסטין מציינים כי הם עדיין דנים בנושא יחד עם שאר הארגונים ומדגישים כי ללא הפסקת אש מוחלטת לא תתקיים עסקה. משלחות חמאס ויתכן גם נציגי ארגונים נוספים צפויה להגיע להתייעצויות במצרים טרם מתן התשובה.
  • המצב ברצועה: צה”ל פיזר כרוזים הקוראים לתושבי העיר עזה להתפנות לאזור ח’אן יונס. אונר”א דיווחה על תקיפת משאית מזון על ידי ספינת חיל הים.
  • הזירה הצפונית: חזבאללה קיבל אחריות לביצוע שש תקיפות נגד מוצבי צה”ל. חזבאללה דיווח על שלושה הרוגים. במקביל דווח, כי בתגובה למותם של שני פעילי אמל, ביצעו פעילי אמל מספר פעולות צבאיות נגד מוצבים בגבול ישראל לבנון.
  • איראן: דובר משרד החוץ האיראני שב ומדגיש כי לאיראן אין כוחות שלוחים באזור וכי היא אינה חותרת להסלמת המתיחות אלא להשגת יציבות .
  • מיליציות פרו איראניות: חטיבת פאטמיון בסוריה, הודיעו על מותם של ארבעה פעילים. לפחות שניים מהם היו מקורבים לקאסם סלמאני, מפקד כוח קדס לשעבר. בעיראק בוצעה התנקשות בחיי בכיר במיליציה עצאא’ב אהל אלחק. ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות לתקיפת בסיס של צבא ארה”ב בסוריה. בתקיפה נהרגו שישה פעילי כוחות SDF הכורדים.
הזירה הדרומית
  • כלי תקשורת פלסטינים דיווחו על מוקדי פעילות צה”ל המרכזיים. העיר עזה: שם הורחבה הפעילות הקרקעית של כוחות צה”ל בדרום-מערב העיר במטרה לסכל את שיקום כוחה הצבאי של חמאס באזורים אלה. מרכז הרצועה: בוצעו תקיפות של חיל האוויר במזרח דיר אלבלח ומחנה הפליטים אלנציראת. ח’אן יונס: בוצע ירי טנקים לעבר מערב העיר ושכונותיה הדרומיות לצד המשך כיתור בתי החולים נאצר ואלאמל. רפיח: בוצעו תקיפות של חיל האוויר בצפון ומזרח העיר (ופא, מען, 5 בפברואר 2024).
כתב ערוץ אלג'זירה מדווח על פעילות צה"ל בדרום-מערב העיר עזה (מימין) ובמערב ח'אן יונס (משמאל) (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 4 בפברואר 2024)     כתב ערוץ אלג'זירה מדווח על פעילות צה"ל בדרום-מערב העיר עזה (מימין) ובמערב ח'אן יונס (משמאל) (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 4 בפברואר 2024)
כתב ערוץ אלג’זירה מדווח על פעילות צה”ל בדרום-מערב העיר עזה (מימין) ובמערב ח’אן יונס (משמאל) (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 4 בפברואר 2024)
  • דרום הרצועה: כוחות צה”ל העמיקו את הלחימה בשכנות אלאמל במערב ח’אן יונס, המהווה מעוז חמאס. במהלך הפעילות, איתרו הלוחמים אמצעי לחימה רבים, עשרות תשתיות טרור של חמאס, פירי מנהרות, עמדות תצפית ומפעלים לייצור אמצעי לחימה. הכוחות פשטו על כספות ומשרד חלפנות של חמאס בהם אותרו יותר משלושה מיליון ש”ח ששימשו למימון פעילות טרור. כמו כן מצאו הכוחות מסמכים מודיעיניים (דובר צה”ל, 4 בפברואר 2024).
  • במסגרת הלחימה במערב ח’אן יונס פשטו הכוחות על מוצב אלקאדסיה המשמש כמוצב המרכזי של חטיבת ח’אן יונס. המוצב, שבו מתחמים רבים, היה ממולכד במטענים רבים וביניהם מטענים שהוטמנו בתוך הקירות. סביב המוצב וסמוך לו התבצרו חמושים רבים אשר פתחו בירי לעבר הכוחות. מוצב אלקאדסיה גם שימש את הזרוע הצבאית של חמאס לאימון הפעילים. במוצב נמצאו מתחמי אימונים שבחלקם אותרו דגמים המדמים שערי כניסה של קיבוצים, בסיסים וכלי רכב משוריינים צה״ליים. עוד פשטו הלוחמים על חדר המלחמה המרכזי של חטיבת ח’אן יונס ועל משרדיהם של בכירי החטיבה ביניהם משרדו של מחמד אלסנואר אחיו של יחיא אלסנואר המשמש כמפקד חטיבת ח’אן יונס ואשר היה שותף פעיל בתכנון וביצוע מתקפת ה-7 באוקטובר. במוצב גם נמצאו מחסני רקטות ופירים שהובילו למנהרה (דובר צה”ל, 4 בפברואר 2024).
  • באזור המפקדה נמצאה מחרטה לייצור אמצעי לחימה וכן אמצעי לחימה רבים וביניהם טילים נגד טנקים רקטות , RPG מקלעים, מטעני צד, רימונים, מחסניות ועוד (דובר צה”ל, 4 בפברואר 2024).
אמצעי לחימה שאותרו בפעילות הכוחות (דובר צה"ל, 4 בפברואר 2024)  
אמצעי לחימה שאותרו בפעילות הכוחות (דובר צה"ל, 4 בפברואר 2024)    אמצעי לחימה שאותרו בפעילות הכוחות (דובר צה"ל, 4 בפברואר 2024)
אמצעי לחימה שאותרו בפעילות הכוחות (דובר צה”ל, 4 בפברואר 2024)
מחרטה שאותרה באזור מוצב (דובר צה"ל, 4 בפברואר 2024)
מחרטה שאותרה באזור מוצב (דובר צה”ל, 4 בפברואר 2024)
  • כתב ערוץ אלערבי דיווח כי צה”ל ביצע תקיפות ממוקדות נגד מספר מבנים באזורים מאוכלסים בדיר אלבלח וכי בתקיפות נהרגו 24 בני אדם. הנפגעים פונו לבית החולים שהדאא’ אלאקצא בעיר (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 4 בפברואר 2024).
תקיפת חיל האוויר בדיר אלבלח (חשבון  X של שהאב, 4 בפברואר 2024).      פינוי נפגעים לבית החולים (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 4 בפברואר 2024)
מימין: תקיפת חיל האוויר בדיר אלבלח (חשבון X של שהאב, 4 בפברואר 2024). משמאל: פינוי נפגעים לבית החולים (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 4 בפברואר 2024)
  • העיר עזה: כתב ערוץ אלג’זירה דיווח כי בית החולים אלשפאא’ מכותר ע”י כוחות צה”ל. בשיחות שקיים עם תושבים השוהים במקום הם ציינו, כי אין בכוונתם להתפנות מהמקום למרות הכרוזים שהפיץ צה”ל בהם קרא להם להתפנות לכיוון דיר אלבלח (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 4 בפברואר 2024).
 תושבים השוהים במתחם בית החולים אלשפאא'.     נוסח כרוז שפיזר צה"ל לתושבים באזור אלרמאל בעזה אשר קרא להם להתפנות (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 4 בפברואר 2024)
מימין: תושבים השוהים במתחם בית החולים אלשפאא’. משמאל: נוסח כרוז שפיזר צה”ל לתושבים באזור אלרמאל בעזה אשר קרא להם להתפנות (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 4 בפברואר 2024)
תקיפת חיל האוויר בשכונת זיתון בעזה (חשבון  X של שהאב, 4 בפברואר 2024)
תקיפת חיל האוויר בשכונת זיתון בעזה (חשבון X של שהאב, 4 בפברואר 2024)
  • מרכז וצפון הרצועה: הכוחות המשיכו לפעול במרכז ובצפון הרצועה ולבצע פשיטות ממוקדות על יעדי טרור של חמאס. דווח כי ביממה האחרונה, נהרגו בפשיטות עשרות מחבלים (דובר צה”ל, 5 בפברואר 2024).
 תקיפת חוליה במרכז הרצועה.     סיוע כוחות זרוע הים להריגת חוליית מחבלים 
 (דובר צה"ל, 5 בפברואר 2024)
מימין: תקיפת חוליה במרכז הרצועה. משמאל: סיוע כוחות זרוע הים להריגת חוליית מחבלים (דובר צה”ל, 5 בפברואר 2024)
סרטון המתעד את ההרס בשכונת אלעטאטרה, בבית לאהיא בעקבות ופעילות צה"ל
 (ערוץ אלע'ד, 5 בפברואר 2024)
     סרטון המתעד את ההרס בשכונת אלעטאטרה, בבית לאהיא בעקבות ופעילות צה"ל
 (ערוץ אלע'ד, 5 בפברואר 2024)
סרטון המתעד את ההרס בשכונת אלעטאטרה, בבית לאהיא בעקבות ופעילות צה”ל (ערוץ אלע’ד, 5 בפברואר 2024)
נפגעים ישראלים
  • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר 2023 נהרגו כ- 1,450 בני אדם. על פי דובר צה”ל, 562 מהם חיילים וקצינים (מתוכם נהרגו 225 מתחילת התמרון הקרקעי ב – 27 באוקטובר 2023). 132 אזרחים וחיילים חטופים נמצאים עדיין בשטח רצועת עזה. 121 הוחזרו לישראל.
סוגית החטופים והסכם הפסקת אש
  • בחמאס טרם השיבו להצעת עסקת החטופים. “מקור בכיר” בחמאס מסר כי חמאס עדיין מנהלת התייעצויות אחרונות עם כלל הארגונים לנוסח עסקה שתגשים את האינטרס של העם הפלסטיני ושתכלול הפסקת ה”תוקפנות”, שיקום ושחרור האסירים. לדבריו, התגובה צפויה להימסר בקרוב (ערוץ הטלגרם של שהאב, 4 בפברואר 2024).
  • “מקורות פלסטיניים” דיווחו, כי משלחת הנהגת חמאס נערכת לביקור בקהיר עוד לפני מסירת התגובה לצד המצרי וכי משלחת מטעם שאר הארגונים הפלסטיניים עשויה להצטרף אליה. “המקורות” הוסיפו כי הנהגות חמאס ברצועה ו”בחוץ” הסכימו שהתגובה שתימסר למתווכים תהיה בכיוון חיובי אך היא תכלול נקודות נוספות ביניהן הכרזה על הפסקת אש קבועה במסגרת ההסכם ולא הפסקת אש זמנית ומתן ערבויות לסיום המלחמה. עוד צוין, כי הנהגת חמאס ברצועה מסרה להנהגת חמאס “בחוץ” כי אין חשש לגורל החטופים וכי ישראל לא הצליחה להגיע אליהם משום שיש להם יכולת לשמור עליהם. עוד צוין, כי ההנהגה הצבאית של התנועה הסתגלה למציאות החדשה וכי ביכולתם לעמוד בה במשך תקופות ארוכות (אלאח’באר, 5 בפברואר 2024).
  • מחמוד מרדאוי, בכיר חמאס, הדגיש כי טענות ישראל לפיה קיימות מחלוקות בקרב בכירי חמאס הן “שטויות”, שכן העמדה היא מאוחדת. הוא ציין שכל הצעה שאינה כוללת הפסקת אש משמעותה איתות שלילי שהארגונים הפלסטיניים ו”ההתנגדות” לא יסכימו לו. מרדאוי גם הדגיש שכל הסכם מסגרת שיוצג חייב להכיל טקסטים ברורים שאינם מותירים מקום לספק, ויש לעשות זאת בהתאם לקריטריונים ברורים במהלך המשא ומתן (QUDSN, 4 בפברואר 2024). בהתבטאות נוספת אמר כי הם בוחנים את ההצעות ברוגע ובזהירות, ואף אחד לא מכריח אותם לתת תשובה מהירה (אתר ערוץ אלג’זירה מבאשר, 5 בפברואר 2024).
  • “בכיר חמאס” צוטט באומרו כי “מסמך המסגרת” שנוסח בשיחות בפריס עדיין נבחן בהנהגת חמאס ועם שאר הארגונים, וציין שלחמאס יש הערות מהותיות, במיוחד לגבי הפסקה כוללת של המלחמה, וקיומן של ערבויות בינלאומיות לכך. הוא ציין שלא מתקיים ערוץ משא ומתן ישיר עם ישראל, ומה שמתקיים הם דיונים ומגעים עם המתווכים המצריים והקטרים, תוך התעדכנות מצד האמריקנים וגורמים נוספים, ביחס להערות ונקודות ספציפיות הקשורות לפרטים ולערבויות. לדבריו, בהתבסס על מה שיושג, ייקבע מועד הגעתו של יו”ר הלשכה המדינית של חמאס למצרים. הוא הוסיף כי חמאס ושאר הארגונים פתוחים לדון בפרטי כל יוזמה או עסקה וכי חמאס דנה עם המתווכים בדרישותיה להפסקה מוחלטת של המלחמה ולנסיגה מוחלטת של צה”ל מרצועת עזה, וכן במנגנונים ברורים לשיקום הרצועה, לרבות הסרת המצור, והדרישות הללו מוצאות הבנה מצד המתווכים (אתר ערוץ אלשרק, 5 בפברואר 2024).
  • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, אמר כי הם מתעקשים על הפסקת אש כוללת, על נסיגת ישראל מכל עזה ועל הסרת המצור, אבל הישראלים דוחים את כל הדרישות הללו ורוצים להמשיך בתוקפנותם (חשבון X של סוכנות אנטוליה בערבית, 5 בפברואר 2024).
  • מחמד נזאל, חבר הלשכה המדינית של חמאס, הכחיש את הדיווחים לפיהם הם דחו את ההצעות להפסקת אש, ואמר כי נושא הפסקת האש נוגע לפלסטינים ולכל הארגונים ולא רק לחמאס, וכי בכל רגע עשויה להתגבש עמדה בנושא. הוא ציין שהדיבורים על מדינה פלסטינית עצמאית הם כותרת גדולה, אבל החשוב ביותר עתה הוא סיום סבלם של הפלסטינים. הוא הדגיש כי הם ינהלו מערכה של משא ומתן בדומה למערכה הצבאית שהם מנהלים מזה ארבעה חודשים, וכי ההתנגדות תישאר ברצועת עזה (ערוץ הטלגרם של ערוץ “פלסטין אליום”, 4 בפברואר 2024).
  • “מנהיג בולט בג’האד האסלאמי בפלסטין”, הכחיש בראיון כי קיימים חילוקי דעות עם חמאס בנוגע לתפיסה וציין כי מי שמפרסם זאת הוא בעל מטרות זדוניות. לדבריו, יש צורך בהתייעצויות נוספות ביניהם כאשר כל אחד מציג את דעתו המנומקת. הוא ציין כי במהלך הדיונים הדגיש הג’האד האסלאמי את העיקרון של הפסקת המלחמה, השקפה שגם בחמאס מאמצים. כמו כן ישנה הסכמה שלקורבנות שהקריבו תושבי רצועת עזה חייב להיות פיצוי גדול שתשלם ישראל, לא רק בהפסקת התוקפנות, אלא גם בשבירת המצור, לאחר נסיגה מוחלטת מרצועת עזה, הקלה על תהליך השיקום והקלת הנטל של העקורים. הוא הוסיף כי הם סבורים שיתכן שהערבויות המוצעות אינן מספיקות. “בכיר בחמאס”, שביקש להישאר בעילום שם, הדגיש כי אין שינוי בעמדת התנועה, והדגיש את דבקותה בצורך לסיים לחלוטין את ה”תוקפנות”. הוא הוסיף, כי החלטה חייבת להתקבל בהסכמה מלאה. עוד ציין כי מוסכם על כל הארגונים, כי יש לדרוש הפסקת אש קבועה שהערבויות לה חייבות להיות ברורות. הוא העריך כי משלחת בראשות הניה תגיע לקהיר תוך ימים ספורים כדי לדון בהצעה, בטרם תכריז על העמדה הרשמית (אלערבי אלג’דיד, 5 בפברואר 2024).

חזרה לעיקרים

רצועת עזה
נפגעים פלסטינים
  • משרד הבריאות בעזה (הנשלט ע”י חמאס) עדכן ב-4 בפברואר 2024 נכון לשעה 11:10, כי מאז תחילת המלחמה ברצועה נהרגו 27,365 פלסטינים ונפצעו 66,630 נוספים (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 4 בפברואר 2024).
המצב ברצועה
  • באסם נעים ראש המחלקה המדינית של חמאס בעזה, שנמצא באלג’יריה ציין, כי למרות שהתקיפות ברצועה פחתו בשבועיים-שלושה האחרונים, בכל בוקר הם סופרים 200-150 הרוגים, רובם נשים וילדים, וצה”ל ממשיך לתקוף את כל הבטי החיים ברצועה, ואפילו את מתקני האו”ם או מקומות בפיקוח האו”ם שמשמשים מחסה לעקורים. הוא גם טען כי מזה 120 יום לא נכנס לצפון הרצועה שום סיוע. לדבריו, למרות שסוכם, באמצעות המתווכים ובאמצעות האו”ם, שחלק מהסיוע יגיע לצפון הרצועה, הרי שהוא דיבר עם הממונה בחמאס על נושא הסיוע, שאמר לו כי כל המשאיות שמגיעות לצפון הרצועה נדרשות ע”י צה”ל לחזור על עקבותיהן, ועל כן ליותר מ-600,000 איש בצפון הרצועה לא הגיעו במשך 120 יום מזון, תרופות, דלק וכדומה (ערוץ היוטיוב של האתר האלג’יראי ANN, 4 בפברואר 2024).
צוותי החירום של עיריית אלנציראת סמוך לדיר אלבלח, מפנים אשפה 
(חשבון  Xשל שהאב, 5 בפברואר 2024)
    צוותי החירום של עיריית אלנציראת סמוך לדיר אלבלח, מפנים אשפה 
(חשבון  Xשל שהאב, 5 בפברואר 2024)
צוותי החירום של עיריית אלנציראת סמוך לדיר אלבלח, מפנים אשפה (חשבון Xשל שהאב, 5 בפברואר 2024)
אונר”א
  • תומאס וייט, מנהל אונר”א ברצועה, האשים כי חיל הים הישראלי פגע במשאית שנשאה מזון שהמתינה לנוע לכיוון צפון הרצועה. הוא ציין שבאירוע לא היו נפגעים אך נגרם נזק חומרי (חשבון X של תומאס וויט, 5 בפברואר 2025).
משאית סיוע של אונר"א אשר נפגעה מירי של ספינת חיל הים (חשבון X של תומס ווייט, 5 בפברואר 2024)
משאית סיוע של אונר”א אשר נפגעה מירי של ספינת חיל הים (חשבון X של תומס ווייט, 5 בפברואר 2024)
אונר"א דיווחה על אשפה שנערמת סמוך למחנה המפונים (חשבון X של אונר"א, 4 בפברואר 2024)
אונר”א דיווחה על אשפה שנערמת סמוך למחנה המפונים (חשבון X של אונר”א, 4 בפברואר 2024)

התבטאויות בכירי חמאס

  • באסם נעים, ראש המחלקה המדינית של חמאס בעזה, אמר בסימפוזיון באלג’יריה, בו לקח חלק, כי חמאס רואה בכל קשר עם ישראל מדיני, ביטחוני, צבאי או אחר בגידה בעניין הפלסטיני מתוך נקודת השקפה שכל קשר נותן לגיטימציה לישראל על אדמת פלסטין ותומך בהמשך קיומה. הוא קרא לכולם לנתק את הקשרים עם ישראל ולתמוך בפלסטינים במערכה שלהם. נעים גם ציין שנוכחותה של אלג’יריה במועצת הביטחון כמדינה ערבית שמעלה את סוגיות “פלסטין” היא רווח גדול מאוד לעניין הפלסטיני. הוא הביע הערכה לפעילותה במועצת הבטחון במעקב אחר החלטות בית הדין הבינלאומי בתביעה נגד ישראל. לדבריו, אם אלג’יריה תצליח לגרום למועצת הביטחון לקבל החלטות המחייבות את ישראל להפסיק את מעשי “רצח העם”, זה יהיה הישג גדול ואסטרטגי. נעים גם הביע הערכה לצעד של אלג’יריה שכ-500 עורכי דין הגישו תביעה לתובע הכללי בבית הדין הפלילי הבינלאומי (ICC), במיוחד מאחר שהצעד מגיע לאחר החלטת בית הדין בהאג, במסגרת המשך הלחץ של אלג’יריה ודרום אפריקה על ישראל ומנהיגיה באמצעות בתי הדין הבינלאומיים ובתי משפט לאומיים.
  • בתשובה לשאלה על עמדת חמאס לגבי “היום שאחרי”, הדגיש נעים כי ניהול הנושא הפלסטיני הוא נושא פלסטיני גרידא, וכי מה שחמאס מבקשת הוא מנגנון פלסטיני טהור דוגמת ממשלת אחדות לאומית או ממשלה טכנוקרטית עם מקור סמכות לאומי, שתנהל את החיים הציבוריים הפלסטיניים בשלב מעבר, תיקח על עצמה את המשימה של שיקום רצועת עזה והסיוע לאנשים, ועשויה גם לפקח על ארגון בחירות שייבנו מחדש את המערכת הפוליטית הפלסטינית (אתר העיתון האלג’יראי אלמסאא’, 5 בפברואר 2024)
 באסם נעים עם יו"ר מועצת האומה באלג'יריה (חשבון X של נציג חמאס באלג'יריה, יוסף חמדאן, 1 בפברואר 2024).     בפגישה עם יו"ר מפלגת "התנועה לחברה של שלום"  (דף הפייסבוק של המפלגה, 1 בפברואר 2024)
מימין: באסם נעים עם יו”ר מועצת האומה באלג’יריה (חשבון X של נציג חמאס באלג’יריה, יוסף חמדאן, 1 בפברואר 2024). משמאל: בפגישה עם יו”ר מפלגת “התנועה לחברה של שלום”[1] (דף הפייסבוק של המפלגה, 1 בפברואר 2024)

חזרה לעיקרים

הזירה הצפונית
פעילות חזבאללה
  • ביממה האחרונה קיבל חזבאללה אחריות לביצוע שש תקיפות באמצעות שיגור טילי נ”ט ורקטות (ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 4 בפברואר 2024). בתגובה לפעילות חזבאללה, תקפו מטוסי קרב של חיל האוויר מפקדה מבצעית ומבנה צבאי של חזבאללה באזור הכפר יארון ועמדת תצפית באזור מרון אלראס. כמו כן תקפו מהאוויר עמדת שיגור בה שהו מחבלים ועמדות תצפית באזור בלידא ומיס אלג’בל. טנק של צה״ל תקף חוליית מחבלים במרחב בלידא (דובר צה”ל, 4 בפברואר 2024).
תקיפת עמדת תצפית של חזבאללה (דובר צה"ל, 4 בפברואר 2024)
תקיפת עמדת תצפית של חזבאללה (דובר צה”ל, 4 בפברואר 2024)
תקיפות בבלידא (חשבון X של Fouad Khreiss, 4 בפברואר 2024)      תקיפות בבלידא (חשבון X של Fouad Khreiss, 4 בפברואר 2024)
תקיפות בבלידא (חשבון X של Fouad Khreiss, 4 בפברואר 2024)
פעילות אמל
  • דווח, כי בתגובה למותם של שני פעילי אמל ב-3 בפברואר 2024, אשר השתתפו בפעילות המבצעית בדרום לבנון, ביצעו פעילי תנועת אמל מספר פעולות צבאיות נגד מוצבים ישראלים. במסגרת זאת הם תקפו באמצעות טילים את מושב מרגליות, מוצב חניתה, מוצב ערב אלעראמשא, ואת קיבוץ אילון )אלמיאדין, רשת MTV, 4 בפברואר 2024).
  • נביה ברי, יו”ר הפרלמנט הלבנוני, ומנהיג תנועת אמל אמר בריאיון לרשת NBN, המזוהה עם אמל, כי אמל עומדת לצד חזבאללה בהגנה על כל שטחי לבנון, אך אין לה את היכולות הצבאיות של חזבאללה. הוא ציין כי הוא אינו חושש לתפקידו הדיפלומטי משום שההתנגדות הדיפלומטית היא חלק מהותי מההתנגדות (רשת NBN, 4 בפברואר 2024).
הרוגים באירועים
  • חזבאללה דיווח על מותם של שלושה פעילים מדרום לבנון (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 5 בפברואר 2024):
    • סלמאן מחמד חסן פקיה, המכונה ג’האד, יליד שנת 1994 מעיתרון.
    • עבאס אחמד אלח’רסא, המכונה חסאם, יליד שנת 1987 מאלטירי.
    • עבאס ח’צ’ר נאצר, המכונה ג’האד, יליד שנת 1985 מיארון.
הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 5 בפברואר 2024)    הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 5 בפברואר 2024)    הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 5 בפברואר 2024)
הרוגי חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 5 בפברואר 2024)
התבטאויות בכירי חזבאללה
  • בנאום שנשא עלי פיאצ’, חבר סיעת חזבאללה בפרלמנט, בהלוויית אחד מפעילי הארגון בכפר חארוף, הוא ציין, כי העימותים המתרחשים בדרום לבנון העלו שוב את נושא הגבולות והשטחים הלבנוניים הכבושים. לדבריו, ארה”ב שותפת לכל מה שקורה הן מבחינה צבאית והן מבחינה פוליטית וכל מי שמעוניין שהסכסוך לא יתרחב צריך להפעיל לחץ על ישראל. פיאצ’ הדגיש כי ההצעה שהועלתה בפני הפלסטינים מוכיחה כי ישראל נכשלה ותיאלץ להיכנע לתנאי ההתנגדות (אלנשרה, 4 בפברואר 2024).
  • חסן פצ’לאללה, חבר סיעת חזבאללה בפרלמנט, ערך סיור בכפרי הגבול בדרום לבנון שנפגעו בעקבות תקיפות ישראליות, וציין כי לא יתקיים שום דיון בלבנון, לא מצד ממשלת לבנון ולא מצד חזבאללה אלא אם כן תיפסק תוקפנות ישראל ברצועת עזה. הוא ציין כי אם ארה”ב מעוניינת לעצור את הסכסוך באזור, עליה להפסיק את התוקפנות נגד הרצועה (אלמנאר, 4 בפברואר 2024).
ממשל לבנון
  • עבדאללה בו חביב, שר החוץ הלבנוני, נועד עם קייט פורבס, נשיאת הפדרציה הבינ”ל של ארגוני הצלב האדום והסהר האדום, ודן עימה בסוגיית העקורים מדרום לבנון כתוצאה מהעימות עם ישראל בגבול. בו חביב ביקש מפורבס כל סיוע אפשרי של הצלב האדום בנושא ( ,NBN 5 בפברואר 2024).

חזרה לעיקרים

יהודה ושומרון
פיגועים
  • ב-5 בפברואר 2024, במהלך פעילות ביטחון שוטף באלעיזריה (מזרחית לירושלים) עצר כוח לוחמי משמר הגבול פלסטיני לבדיקה. במהלך הבידוק שלף הפלסטיני סכין וניסה לדקור את הכוח. הלוחמים ביצעו לעברו ירי והוא נהרג (דוברות המשטרה, 5 בפברואר 2024).
הסכין עימה ניסה לדקור לוחמי משמר בגבול (דוברות המשטרה, 5 בפברואר 2024)
הסכין עימה ניסה לדקור לוחמי משמר בגבול (דוברות המשטרה, 5 בפברואר 2024)
פעילות סיכול ומנע
  • כוחות הביטחון המשיכו בפעילות סיכול ומנע ברחבי יהודה ושומרון. ביממה האחרונה עצרו כוחות הביטחון 33 מבוקשים. מאז תחילת המלחמה נעצרו מעל ל-3,000 מבוקשים מהם מעל ל-1,350 מהם פעילי חמאס (ערוץ הטלגרם של דובר צה”ל, 5 בפברואר 2024).
  • ב-5 בפברואר 2024, לפנות בוקר, פעלו כוחות ביטחון ישראליים במחנה הפליטים אלעין בשכם ועצרו מבוקש החשוד בירי לעבר הכוחות (ערוץ הטלגרם של דובר צה”ל, 5 בפברואר 2024). הפלסטינים דיווחו כי במהלך הפעילות ביצעו חמושים פלסטינים ירי לעבר הכוחות הישראליים (ערוץ אלג’זירה, 5 בפברואר 2024).
פעילות כוחות הביטחון במחנה הפליטים אלעין בשכם (ערוץ אלג'זירה, 5 בפברואר 2024)
פעילות כוחות הביטחון במחנה הפליטים אלעין בשכם (ערוץ אלג’זירה, 5 בפברואר 2024)
  • בנוסף, פעלו כוחות הביטחון במהלך הלילה בעיר חברון שם עצרו מספר מבוקשים והחרימו כספים שהיו מיועדים למימון פעילות טרור. בפעילות בבית אמר (צפונית לחברון) הוחרם תיק מלא בבקבוקי תבערה (ערוץ הטלגרם של דובר צה”ל, 5 בפברואר 2024).
הרשות הפלסטינית
  • אבו מאזן , יו”ר הרשות הפלסטינית, נועד בלשכתו בראמאללה עם תור וונסלנד, שליח מזכ”ל האו”ם לתהליך השלום במזרח התיכון, ודן עימו בהתפתחויות האחרונות באזור. אבו מאזן העביר דרכו מסר למזכ”ל האו”ם, אנטוניו גוטרש, בו קרא לו להגביר את מאמצי האו”ם להפסקת המלחמה ברצועת עזה ולנסיגת ישראל מהרצועה. עוד ציין אבו מאזן, כי אין לספח אף חלק מהרצועה ויש לפעול להגדלת הסיוע הנכנס לתחומה. אבו מאזן שב הדגיש, כי יש להעניק לרשות הפלסטינית חברות מלאה באו”ם ולהכיר בה כמדינה (דף הפייסבוק של אבו מאזן, 4 בפברואר 2024).
פגישת אבו מאזן עם תור וונסלנד (דף הפייסבוק של אבו מאזן, 4 בפברואר 2024)
פגישת אבו מאזן עם תור וונסלנד (דף הפייסבוק של אבו מאזן, 4 בפברואר 2024)

חזרה לעיקרים

איראן
  • עלי ח’אמנהאי, מנהיג איראן, אמר במפגש עם מפקדים בחיל האוויר של הצבא הסדיר, כי לאליטות בעולם המוסלמי יש אחריות לסוגיית עזה וכי עליהן לעורר את הדרישה הציבורית לניתוק הקשרים עם ישראל (תסנים, 5 בפברואר 2024).
  • נאצר כנעאני, דובר משרד החוץ האיראני, אמר במסיבת העיתונאים השבועית שלו, כי המשבר באזור נובע מהמשך המלחמה ברצועת עזה בתמיכת ארה”ב ובריטניה. הוא ציין, כי לאיראן אין כוחות שלוחים באזור וכי היא אינה חותרת להסלמת המתיחות אלא להשגת יציבות באזור. הוא הדגיש, כי סיום המשבר תלוי בעצירת “פשע המלחמה ורצח העם מצד המשטר הציוני”. כנעאני הוסיף, כי תקיפות ארה”ב בסוריה, בעיראק ובתימן אינן חוקיות והן נועדו להסיט את דעת הקהל מהמשבר בפלסטין. עוד אמר דובר משרד החוץ, כי נוכחות איראן בסוריה מבוססת על יועצים הפועלים במדינה באופן רשמי (תסנים, 5 בפברואר 2024).
  • עלי פדוי, סגן מפקד משמרות המהפכה, אמר, כי העולם הבין כיום שחזונו של מכונן המהפכה האסלאמית, איתאללה ח’ומיני, שכינה את ישראל “הגידול הסרטני של האזור”, הקדים את שאר העולם בשישים שנה. הוא ציין, כי תושבי העולם משמיעים כעת את הסיסמאות של המהפכה האסלאמית נגד ארה”ב וישראל. הוא שיבח את המשך “ההתנגדות” ברצועת עזה ובתימן נגד ישראל ותומכיה וציין, כי אויביה של איראן לא ירו לעברה ולו ירייה אחת חרף עוינותם כלפיה (תסנים, 5 בפברואר 2024).
  • עלי אכבר אחמדיאן, מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי, הגיע לביקור בבגדאד כדי להיפגש עם בכירים עיראקיים (איסנ”א, 5 בפברואר 2024). ביקורו מתקיים על רקע ההסלמה בין ארה”ב למיליציות השיעיות הפרו-איראניות בעיראק.
מיליציות פרו איראניות
סוריה
  • חטיבת פאטמיון, מיליציה פרו-איראנית של שכירי חרב אפגנים שיעים, שפועלים מטעם משמרות המהפכה בסוריה, הודיעו על מותו של חמזה עלוי, אחד מוותיקי המיליציה, יליד אפגניסטן, בתקיפות שביצע צבא ארה”ב ב-2 בפברואר 2024 במחוז דיר אלזור. עלוי נחשב למקורבו של מפקד כוח קדס לשעבר במשמרות המהפכה האיראנים, קאסם סלימאני. בנוסף, דווח על מותם של שלושה פעילים נוספים מחטיבת פאטמיון בתקיפות בדיר אלזור: עלי אלחסיני, גם הוא ממקורבי קאסם סלימאני; מחמד רצ’א אלסאדאת עלוי ומחמד עלי אכברי (חשבון X של Qalaat Al Mudiq, 4 בפברואר 2024).
 חמזה עלוי בכיר מיליציית פאטמיון שנהרג באזור דיר אלזור
(חשבון X של Qalaat Al Mudiq, 4 בפברואר 2024).     ארבעת ההרוגים: בתמונה משמאל למעלה: עלי אלחסיני עומד מאחורי קאסם סלימאני (קאצם מידיא, 4 בפברואר 2024)
מימין: חמזה עלוי בכיר מיליציית פאטמיון שנהרג באזור דיר אלזור (חשבון X של Qalaat Al Mudiq, 4 בפברואר 2024). משמאל: ארבעת ההרוגים: בתמונה משמאל למעלה: עלי אלחסיני עומד מאחורי קאסם סלימאני (קאצם מידיא, 4 בפברואר 2024)
עיראק
  • ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות לתקיפת בסיס צבא ארה”ב בשדה הנפט אלעמר שבסוריה באמצעות כלי טיס בלתי מאויש (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית, 5 בפברואר 2024). כוחות SDF הכורדים דיווחו על מותם של שישה מאנשי הכוחות בתקיפת כלי טיס בלתי מאויש נגד אזור האימונים שלהם בשדה הנפט אלעמר שבסוריה. הכוחות גינו את התקיפה ומסרו כי בידם הזכות להגיב באופן הולם למקור התקיפה (אתר כוחות SDF, 5 בפברואר 2024).
תקיפת הבסיס בשדה הנפט אלעמר (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית, 5 בפברואר 2024)
תקיפת הבסיס בשדה הנפט אלעמר (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית, 5 בפברואר 2024)
  • דווח על התנקשות אלמונים בחיי , נאג’י אבו עלי אלכעבי, בכיר במיליציה העיראקית הפרו-איראנית עצאא’ב אהל אלחק (חבורות אנשי האמת) במחוז מיסאן, שבדרום עיראק. הוא נורה בעת שנסע בכלי רכבו, ככל הנראה על-ידי רוכב אופנוע (חשבון X של פראס אלהאדמי, 4 בפברואר 2024).
  • פואד חסין, שר החוץ העיראקי, נועד עם שגרירי מדינות האיחוד האירופי, קנדה, ברזיל ואוסטרליה בבגדאד, ודן עימם בתקיפה האמריקנית בעיראק. חסין הדגיש כי הם מסרבים לתת לעיראק להיות זירת מלחמה של מדינות יריבות וכי עיראק אינה המקום להעברת מסרים ולהפגנת כוח. לדבריו, הם אחראים להגן על גורמים דיפלומטים זרים במדינה וכל פגיעה בהם היא פגיעה בריבונות עיראק (ערוץ הטלגרם של משרד החוץ העיראקי, 4 בפברואר 2024).
  • מחמד שיע אלסודאני, ראש ממשלת עיראק ועבד אללטיף רשיד נשיא עיראק, כינסו את בכירי מפלגות הקואליציה במדינה לישיבת חירום במטרה לעקוב אחר התפתחויות האירועים במדינה. המפלגות גינו את התוקפנות האמריקנית נגד כוחות הגיוס העממי וציינו, כי מדובר בהפרת ריבונותה וביטחונה של עיראק. הם הדגישו כי יש להציב את האינטרס הלאומי של עיראק מעל כל אינטרס אחר (סוכנות הידיעות העיראקית, 5 בפברואר 2024).
תימן
  • פיקוד מרכז של צבא ארה”ב (CENTCOM) המשיך לבצע תקיפות נגד החות’ים. החות’ים דיווחו על שמונה תקיפות של צבא ארה”ב ובריטניה באזור ראס עיסא, שלוש תקיפות בנפת אלחדידה וארבע תקיפות במזרח העיר צעדה (ערוץ הטלגרם של רשת אלמסירה , 5 בפברואר 2024).
  • במקביל המשיכו הכוחות למנוע שיגורים נגד ספינות. בהודעה שפרסם פיקוד המרכז הוא דיווח כי ב-4 בפברואר בסביבות השעה 05:30 (שעון צנעאא’) הם תקפו טיל חות’י נגד ספינות באזורים שבשליטת החות’ים בתימן. כמו כן תקפו הכוחות ארבעה טילי שיוט חות’יים נגד ספינות שהוכנו לשיגור לעבר ספינות בים האדום (חשבון X של פיקוד המרכז, 5 בפברואר 2024).
  • בעקבות התרגיל שביצעו החות’ים המדמה כיבוש ישובים ישראלים, אמר סאמי אבו זהרי, בכיר חמאס, כי התרגיל נושא מסר חשוב לפיו המערכה מול ישראל אינה מוגבלת עוד לרצועת עזה. הוא קרא לאומה האסלאמית כולה להגביר את היקף השתתפותה בעימות ולפעול להרחבת העימות במיוחד עתה לאור ה”תוקפנות” האמריקנית והישראלית נגד הפלסטינים ועמי האזור (ערוץ הטלגרם של שהאב, 4 בפברואר 2024).

חזרה לעיקרים

הזירה הבינערבית
מצרים
  • עבד אלפתח אלסיסי, נשיא מצרים, נועד עם סטפן סז’ורנה, שר החוץ הצרפתי, בקהיר. בפגישתם ציינו השניים כי הם דוחים כל צעד או מדיניות שמטרתה לעקור את הפלסטינים מאדמותיהם. השניים גם דנו בחשיבותה של אונר”א במתן סיוע לתושבי הרצועה ובצורך של הקהילה הבינלאומית לשאת באחריותה בכל הנוגע ליישום ההחלטות הבינלאומיות בעניין רצועת עזה (אקסטרא ניוז, 4 בפברואר 2024).
ירדן
  • גם אימן אלצפדי, שר החוץ הירדני, נפגש עם סטפן סז’ורנה, בעמאן ודן עימו בהתפתחויות האחרונות ברצועה ובמאמצים המשותפים של שתי המדינות לספק לתושבי רצועת עזה מזון וסיוע רפואי (חשבון X של משרד החוץ הירדני, 4 בפברואר 2024).
סעודיה
  • ח’אלד בן סלמאן, שר ההגנה הסעודי, נועד עם גרנט שאפס, שר ההגנה הבריטי, בשולי התערוכה הבינלאומית לתעשיות הגנה המתקיימת בריאצ’. השניים דנו בהתפתחויות האזוריות ובשיתוף פעולה ביטחוני בין המדינות (חשבון X של בן סלמאן, 4 בפברואר 2024).
הזירה הבינלאומית
ארה”ב
  • אנתוני בלינקן, מזכיר המדינה של ארה”ב, שוחח עם דיוויד קמרון, שר החוץ הבריטי. השניים דנו במאמצים לשחרור כל החטופים ולהשגת הפסקת אש הומניטרית ברצועת עזה. כמו כן, דנו השניים במצב בים האדום ובפעולות הבינלאומיות שיש לנקוט כדי להתמודד עם ההתקפות הבלתי חוקיות של החות’ים נגד כלי שיט (אתר מחלקת המדינה של ארה”ב, 5 בפברואר 2024).
  • ג’ייק סאליבן, היועץ לביטחון לאומי של ארה”ב, ציין כי נשיא ארה”ב ג’ו ביידן נחוש להגיב על התקיפות נגדם אך יחד עם זאת, הוא לא מעוניין להרחיב את המלחמה במזרח התיכון. הוא הדגיש כי קיימים שלבים נוספים לתגובת ארה”ב על התקיפה בירדן בה נהרגו שלושה חיילים וכי אם הם ימשיכו להיות תחת תקיפות ואיומים, הן יגיבו. סאליבן ציין, כי במהלך ביקורו של אנתוני בלינקן במזרח התיכון הוא יעסוק בעיקר בסוגיה ההומניטרית ברצועה . לגבי עסקת החטופים אמר כי הכדור נמצא בידיה של חמאס ( NBC, CNN , 4 בפברואר 2024).
קנדה
  • מלאני ג’ולי, שרת החוץ של קנדה, אמרה כי קנדה תטיל סנקציות על “מתנחלים קיצוניים” שהיו מעורבים באלימות נגד פלסטינים ביהודה ושומרון וכי היא גם תטיל סנקציות חדשות על מנהיגי חמאס. באשר למלחמה ברצועה, אמרה כי הם מחויבים לסיום הלחימה וכי בראש ובראשונה, יש להשיג עסקה שתחזיר את החטופים לצד הכנסת סיוע הומניטרי לרצועה. היא ציינה שחמאס חייבת להניח את נשקה וכי כדי לאפשר שלום ארוך טווח, נדרש שינוי משני הצדדים (רשת CBC, 4 בפברואר 2024).
תורכיה
  • הקאן פידאן, שר החוץ התורכי, אמר כי תורכיה עומדת בקשר מתמשך עם ארה”ב ועם שותפים אזוריים כדי להימנע מהתפשטות הסכסוך באזור. לדבריו, ישראל מעדיפה להרחיב את שטחה מאשר לשמור על ביטחונה ולישראל יהיה ביטחון רק כאשר היא תעניק לפלסטינים מדינה משלהם (אנטוליה, 4 בפברואר 2024).

[1] חרכת מג'תמע אלסלם (חמס). נוסדה ב-1991 בידי השיח' מחפוט' נחנאח, מראשי תנועת האחים המוסלמים באלג'יריה, בשם "תנועת החברה האסלאמית" (חרכת אלמג'תמע אלאסלאמי. ובקיצור: חמאס), ובאמצע שנות ה-90' שינתה את שמה לשם הנוכחי. ↑