מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל-4 בפברואר 2024, 13:00)

תקיפת תשתיות טרור ברצועת עזה (דובר צה

תקיפת תשתיות טרור ברצועת עזה (דובר צה"ל, 4 בפברואר 2024)

תיעוד פיצוץ שביצעו כוחות צה

תיעוד פיצוץ שביצעו כוחות צה"ל במרכז ח'אן יונס (חשבון X של שהאב, 3 בפברואר 2024)

תושבים מתפנים לרפיח מאזור ח'אן יונס (ערוץ היוטיוב של ופא, 1 בפברואר 2024)

תושבים מתפנים לרפיח מאזור ח'אן יונס (ערוץ היוטיוב של ופא, 1 בפברואר 2024)

תנועת תושבים ערה במרכז רפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 3 בפברואר 2024)

תנועת תושבים ערה במרכז רפיח (ערוץ היוטיוב של ופא, 3 בפברואר 2024)

שיגור טיל בליסטי

שיגור טיל בליסטי

ירי טיל ממשורין (מרכז ההסברה של התנועה החות'ית, 3 בפברואר 2024)

ירי טיל ממשורין (מרכז ההסברה של התנועה החות'ית, 3 בפברואר 2024)

כיבוש מוצב וחטיפת חיילים (מרכז ההסברה של התנועה החות'ית, 3 בפברואר 2024)

כיבוש מוצב וחטיפת חיילים (מרכז ההסברה של התנועה החות'ית, 3 בפברואר 2024)

שימוש ברחפנים

שימוש ברחפנים

שיגור רקטות, נפגעים בישראל, זירה צפוניית

עיקרים
 • הזירה הדרומית: כוחות צה”ל המשיכו בפעילות בדגש על אזור ח’אן יונס שם פשטו הכוחות על יעדי טרור רבים כולל מבנה ששימש את מפקד חטיבת ח’אן יונס ופעלו נגד חוליות חמושים. במרכז הרצועה פעלו הכוחות בעיקר למניעת מעבר פעילי חמאס והעברת אמצעי לחימה מצפון הרצועה למרכזה. בצפון הרצועה המשיכו הכוחות לפשוט על תשתיות טרור ולהרוג פעילים חמושים.
 • שיגורים לעבר ישראל: יורטה מטרה אווירית חשודה שחצתה משטח רצועת עזה לדרום ישראל. מערכת “חץ” יירטה בהצלחה טיל קרקע -קרקע באזור הים האדום שהיה בדרכו לשטח ישראל. מיליציה פרו איראנית בעיראק, פרסמה סרטון המתעד שיגור כלי טיס בלתי מאויש לעבר חיפה.
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ-1,300 אזרחים ואנשי כוחות ביטחון, מהם 562 חיילים וקצינים. 132 אזרחים וחיילים נותרו חטופים ברצועת עזה. 121 הוחזרו לישראל.
 • משא ומתן לעסקת חטופים: לפי שעה משהה חמאס את תשובתה להצעה שהועלתה בפניה בנושא עסקת החטופים. על פי מספר דיווחים, שהוכחשו, קיימים חילוקי דעות בין הנהגת חמאס ברצועה ומחוצה לה ובין חמאס לשאר הארגונים באשר לתנאי העסקה. אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס ערך שורה של מפגשים ושיחות בנושא.
 • המצב ברצועה: דווח על המשך התפנות תושבים מאזור ח’אן יונס לאזור רפיח בשל פעילות צה”ל. תושבים מפונים השוהים ברפיח, ביקשו לסיים לאלתר את המלחמה ברצועה והביעו רצון לשוב לבתיהם. סממני משילות של חמאס בצפון הרצועה באזורים מהם יצא צה”ל, כולל תשלום משכורות לגורמי ממשל מקומיים. אונר”א פרסמה הודעה בה צוין שאספקת הצרכים ההומניטריים ללמעלה משני מיליון בני אדם ברצועת עזה ניצבת כיום בפני סכנה ואם המימון יישאר מושהה, הם ככל הנראה יאלצו להפסיק את פעילותם בסוף החודש, לא רק ברצועת עזה אלא בכל רחבי האזור. “הקמפיין הבינלאומי להצלת עזה” (ICSG), שהוקם באיסטנבול, הודיע כי הם הצליחו להביא לפתיחתם של ארבעה קמפיינים לאומיים שהחלו בהליכים לשיגור ספינות סיוע לפלסטינים ברצועת עזה.
 • הזירה הצפונית: חזבאללה קיבל אחריות על ביצוע 14 תקיפות. בתגובה בוצעו ירי ארטילרי ותקיפות מהאוויר נגד יעדי חזבאללה בדרום לבנון. תנועת אמל דיווחה על שני פעילים שנהרגו בתקיפות. דווח שבריטניה וצרפת מקדמות רעיון להפסקת אש הדרגתית בחזית הלבנונית-ישראלית.
 • סוריה: דווח על תקיפה שבוצעה נגד יעדים בדרום דמשק נגד מחסן לאחסון אמצעי לחימה באזור שדה התעופה הצבאי עקרבא ממזרח לאלסידה זינב וכי בתקיפה נהרג יועץ מטעם משמרות המהפכה האיראניים.
 • מיליציות פרו איראנית: כוחות צבא ארה”ב תקפו יותר מ-85 מטרות, של מיליציות פרו איראניות בסוריה ובעיראק. התקיפות זכו לשלל גינויים מצד ממשלות עיראק וסוריה, איראן כמו גם חמאס, הג’האד האסלאמי בפלסטין ועוד. ארה”ב הודיעה שהתקיפות ימשיכו במועד ובמקום שהם יבחרו. “בכירים” בבית הלבן הבהירו כי ארה”ב לא תתקוף באיראן. במקביל המשיכו המיליציות בעיראק בתקיפת בסיסי צבא ארה”ב בעיראק ובסוריה.
 • תימן: כוחות צבא ארה”ב ובריטניה תקפו יעדים של החות’ים בתימן במטרה לשבש את יכולותיהם. במקביל המשיכו כוחות פיקוד המרכז של צבא ארה”ב לשבש את פעילות החות’ים נגד ספינות בים האדום. החות’ים ביצעו תרגיל צבאי שדימה תקיפת מוצבים ויישובים ישראליים, חטיפת חיילים ושימוש ברחפני נפץ נגד יעדים ישראלים.
הזירה הדרומית
 • כלי תקשורת פלסטינים דיווחו על פעילות צה”ל במספר מוקדים: העיר עזה – תקיפות ברחבי העיר עזה במיוחד באזור אלרמאל וסמוך לבית החולים אלשפאא’. כוחות צה”ל מכתרים את בית החולים ומבצעים ירי לעבר האזור הסמוך לו. מרכז הרצועה – תקיפות בדיר אלבלח. ח’אן יונס – תקיפות בדרום ומזרח העיר בעיקר סמוך לבית החולים האירופי, כמו גם ירי מאסיבי לעבר מרכז העיר. רפיח – ירי מאסיבי באזור שבין רפיח לח’אן יונס, אזור ההתנחלות מורג לשעבר, וכן גם ירי סמוך לגבול רפיח-מצרים (ופא, 4 בפברואר 2024).
כתבת ערוץ אלג'זירה מסבירה אודות פעילות צה"ל בצפון-מערב העיר עזה (מימין) ובמרכז העיר ח'אן יונס (משמאל) (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 3 בפברואר 2024)    כתבת ערוץ אלג'זירה מסבירה אודות פעילות צה"ל בצפון-מערב העיר עזה (מימין) ובמרכז העיר ח'אן יונס (משמאל) (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 3 בפברואר 2024)
כתבת ערוץ אלג’זירה מסבירה אודות פעילות צה”ל בצפון-מערב העיר עזה (מימין) ובמרכז העיר ח’אן יונס (משמאל) (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 3 בפברואר 2024)
תקיפת תשתיות טרור ברצועת עזה (דובר צה"ל, 4 בפברואר 2024)     תקיפת תשתיות טרור ברצועת עזה (דובר צה"ל, 4 בפברואר 2024)

תקיפת תשתיות טרור ברצועת עזה (דובר צה”ל, 4 בפברואר 2024)

 •   דרום הרצועה: לוחמי צה”ל המשיכו לפעול במערב ח’אן יונס. במסגרת הפעילות פשטו הכוחות על מספר יעדי טרור ומבנים צבאיים בהם אותרו רימונים, רובים, מטעני חבלה, ציוד צבאי ותחמושת. בפעילות נוספת במערב ח’אן יונס, הכווינו הכוחות כלי טיס שתקפו מספר מבנים צבאיים בהם פעלו מחבלים. במהלך הפעילות נתקלו בפעילים חמושים והרגו אותם, רובם מטווח קצר. חוליית מחבלים חמושה שפעלה באזור ביצעה ירי טילי נ”ט לעבר הלוחמים וחבריה נהרגו בתקיפה מהאוויר. הלוחמים פשטו על מבנה בן מספר קומות ששימש את מפקד חטיבת ח’אן יונס לניהול לחימה ואיתרו בו אמצעי לחימה רבים, ציוד צבאי ואמצעים טכנולוגיים (דובר צה”ל, 4-בפברואר 2024).
אמצעי לחימה שאותרו בפעילות הכוחות בח'אן יונס (דובר צה"ל, 2 בפברואר 2024)      אמצעי לחימה שאותרו בפעילות הכוחות בח'אן יונס (דובר צה"ל, 2 בפברואר 2024)
אמצעי לחימה שאותרו בפעילות הכוחות בח’אן יונס (דובר צה”ל, 2 בפברואר 2024)
תיעוד פיצוץ שביצעו כוחות צה"ל במרכז ח'אן יונס
 (חשבון  X של שהאב, 3 בפברואר 2024)
תיעוד פיצוץ שביצעו כוחות צה”ל במרכז ח’אן יונס
(חשבון X של שהאב, 3 בפברואר 2024)
 • מרכז הרצועה: לוחמי צה”ל פעלו בעיקר למניעת מעבר פעילי חמאס והעברת אמצעי לחימה מצפון הרצועה למרכזה. במהלך הפעילות הרגו הכוחות חמושים ופגעו בתשתיות טרור בכללם תוואי מנהרות. באזור מחנה הפליטים נציראת איתרו הכוחות אתר לייצור רקטות המבוסס על מיכון אזרחי רב תכליתי, שהוסב על ידי חמאס לייצור הרקטות. אותרו גם כספות חמאס בהן אותרו סכומי כסף גדולים ומסמכים המעידים על שיטת העברות הכספים של חמאס למימון פעולות טרור (דובר צה”ל, 4-2 בפברואר 2024).
 • כלי תקשורת פלסטינים דיווחו כי פעילות צה”ל מתמקדת במערב העיר עזה בשכונות נצר ותל אלהוא. לדבריהם, כוחות צה”ל אילצו את תושבי השכונות להתפנות לכיוון דיר אלבלח (ופא, 3 בפברואר 2024).
 • צפון הרצועה: הכוחות המשיכו לפשוט על תשתיות טרור ולהרוג פעילים חמושים. באזור מחנה הפליטים אלשטאי, הרגו הכוחות כעשרה מחבלים. כוחות צה”ל, בשיתוף חיל האוויר, השמידו פיר מנהרה שהובילה לדירת מסתור של חמאס ובה מעלית תת-קרקעית. הכוחות איתרו במקום אמצעי לחימה, אמצעי ראיית לילה ותצפית, מסמכים מודיעיניים ומשגרי רקטות. במהלך פשיטות על מבנים רבים באזור איתרו לוחמי צה”ל אמצעי לחימה, ציוד צבאי, תחמושת ורימונים (דובר צה”ל, 4-2 בפברואר 2024).
המערכה בעיני הפלסטינים
 • מחמד אלהנדי, סגן מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, אמר כי לאחר 120 יום מצבה של “ההתנגדות” הוא טוב, היא עדיין שולטת בשטח, מבצעת פעולות מוצלחות נגד כוחות צה”ל ומסבה להם הרוגים ופצועים. לדבריו, המפגש בפריס נועד למצוא מוצא עבור ישראל, כשהמטרה היתה להוציא מידי “ההתנגדות” את קלף החטופים כך שישראל תוכל להמשיך ולתקוף. אלהנדי אמר כי ההתנגדות הציגה גמישות רבה לגבי הפרוצדורות, אבל בכל הקשור להפסקת התוקפנות, השיקום ונסיגת צה”ל מהרצועה, הרי שאלה עקרונות שהם מתבססים עליהם, עקרונות מוסכמים בין פלגי ההתנגדות (ערוץ היוטיוב של ערוץ אלג’זירה מבאשר, 3 בפברואר 2024).
שיגורים לעבר ישראל
 • ב-2 בפברואר 2024 לוחמי ההגנה האווירית יירטו מטרה אווירית חשודה שחצתה משטח רצועת עזה לדרום ישראל (דובר צה”ל, 2 בפברואר 2024).
 • ב-3 בפברואר 2924 יירטה מערכת “חץ” בהצלחה טיל קרקע – קרקע באזור הים האדום שהיה בדרכו לשטח ישראל. יחיא סריע, דובר הכוחות המזוינים של החות’ים, מסר כי הם תקפו מטרות ספציפיות באילת באמצעות מספר טילים בליסטיים (ערוץ הטלגרם של יחיא סריע, 3 בפברואר 2024).
 • תנועת האצילים, מיליציה פרו איראנית בעיראק, פרסמה סרטון המתעד שיגור כלי טיס בלתי מאויש ב-31 בינואר 2024 לעבר חיפה (ערוץ הטלגרם של תנועת האצילים, 1 בפברואר 2024). בפועל לא אותרה תקיפה לעבר חיפה. יצוין כי ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על שיגור כלי טיס בלתי מאויש לעבר חיפה, אולם זמן קצר לאחר מכן מחקה את הפרסום מערוץ הטלגרם שלה (ערוץ הטלגרם של המיליציה העיראקית אלנג’באא’, 31 בינואר 2024). אכרם אלכעבי, מזכ”ל תנועת האצילים, דיווח כי הם ימשיכו בפעולותיהם עד הפסקת התוקפנות ברצועת עזה ונסיגת האמריקאים מעיראק (חשבון X של אכרם אלכעבי, 2 בפברואר 2024).
תיעוד שיגור כלי טיס לעבר חיפה ((ערוץ הטלגרם של תנועת האצילים, 1 בפברואר 2024)
תיעוד שיגור כלי טיס לעבר חיפה ((ערוץ הטלגרם של תנועת האצילים, 1 בפברואר 2024)
נפגעים ישראלים
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר 2023 נהרגו כ- 1,300 בני אדם. על פי דובר צה”ל, 562 מהם חיילים וקצינים (מתוכם נהרגו 225 מתחילת התמרון הקרקעי ב – 27 באוקטובר 2023). 132 אזרחים וחיילים חטופים נמצאים עדיין בשטח רצועת עזה. 121 הוחזרו לישראל.
סוגית החטופים והסכם הפסקת אש
 • לפי שעה משהה חמאס את תשובתה להצעה בנושא עסקת החטופים. בהקשר זה דווח כי ביקור משלחת חמאס בקהיר נדחה, על פי בקשת חמאס, במספר ימים כדי שהתנועה תערוך התייעצויות נוספות עם הארגונים ברצועה בנוגע להצעת הפסקת האש שגובשה בפריז. כמן כן הוכחשו הדיווחים על חילוקי דעות בתוך חמאס ועם הארגונים, וצוין כי יש הסכמה מוחלטת בין כל הגורמים (אלערבי אלג’דיד, 3 בפברואר 2024). מחמד נזאל, חבר הלשכה המדינית של חמאס, מסר כי הצעת פסגת פריס דורשת דיון בין כלל הארגונים הפלסטיניים. לדבריו, אין להם ברירה אלא לנהל משא ומתן במקביל ללחימה בשטח. עוד הדגיש כי הם עוד לא סיימו לדון בעסקה (פלסטין אליום, 2 בפברואר 2024).
 • אלשרק אלאוסט דווח מפי “מקורותיו” כי יש לחמאס תיקונים להצעת הפסקת האש שגובשה בפריס, אך היא נוטה לקבלה למרות שהיא אינה מחייבת הפסקה מלאה של המלחמה ברצועת עזה, כלומר חמאס ויתרה על התנאי שעליו התעקשה בעבר. עוד טענו “המקורות” כי חמאס תסתפק בערבויות שנתנו המתווכים בעניין, אך תתעקש על התנאים האחרים ובהם בחירת רשימת האסירים שישוחררו מישראל, הגדלת הסיוע לרצועה וחזרת תושבי הרצועה לבתיהם. הם גם ציינו שההתייעצויות בין הנהגת התנועה “בחוץ” להנהגה ברצועה הן קשות ומצריכות זמן והדבר מעכב את התגובה הסופית לעסקה (אלשרק אלאוסט, 3 בפברואר 2024).
 • ה- The Wall Street Journal דיווח מפי מקורות שהוגדרו “יודעי דבר” כי קיימת מחלוקת בין מנהיגי חמאס אשר מונעת מהתנועה להסכים על עסקה להפסקת אש ושחרור חטופים. לדבריהם, יחיא אלסנואר, ראש הלשכה המדינית של חמאס ברצועה, והזרוע הצבאית של התנועה עייפים מחודשים ארוכים של הלחימה והם מוכנים להסכים להפסקת אש של מספר שבועות. לעומת זאת, המנהיגים הפוליטיים של התנועה (הנמצאים מחוץ לרצועת עזה) מציבים יותר תנאים ורוצים לנהל מו”מ על הפסקת אש קבועה (הוול סטריט ג’ורנל, 3 בפברואר 2024).
 • על רקע זה ערך במהלך הימים האחרונים אסמאעיל הניה ראש הלשכה המדינית של חמאס, התייעצויות מול מספר גורמים:
  • בשיחה עם זיאד אלנח’אלה, מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, הודגש כי בחינת ההצעה החדשה להפסקת אש תתבסס על כך שכל משא ומתן יוביל לסיום מוחלט של התוקפנות ברצועת עזה, נסיגת צה”ל אל מחוץ לרצועה, הסרת המצור, שיקום, הכנסת כל צרכי המחייה של הפלסטינים, והשלמת עסקת חטופים כוללת (ערוץ הטלגרם של חמאס ביהודה ושומרון, 2 בפברואר 2024).
  • בשיחה עם ג’מיל מזהר, סגן מזכ”ל החזית העממית לשחרור פלסטין, הודגשה שוב העמדה לפיה כל משא ומתן צריך להביא לסיום מוחלט של התוקפנות, נסיגת צה”ל מחוץ לרצועת עזה, החזרת העקורים למקומות מגוריהם, הסרת המצור, שיקום הרצועה, הכנסת כל צרכי המחייה, והשלמת עסקת חליפין רצינית ומתגמלת (ערוץ הטלגרם של חמאס ביהודה ושומרון, 2 בפברואר 2024).
  • אסמאעיל הניה, ומשלחת מהנהגת חמאס נועדו עם ראש ארגון הביון הלאומי התורכי, אבראהים קאלן, ומשלחתו. המקום בו נערכה הפגישה לא צוין. הצדדים דנו בהתפתחויות במצב ברצועה, בדרכים לכינון הפסקת אש ולסיום המצור ולהכנסת סיוע וצרכים הומניטריים לפלסטינים ברצועה, ונסקרו השיחות בנושא עסקת החטופים. בפגישה הודגש כי הקמת המדינה הפלסטינית העצמאית שבירתה ירושלים היא הבסיס ליציבות באזור (ערוץ הטלגרם של חמאס ביהודה ושומרון, 3 בפברואר 2024).
 • במסיבת עיתונאים שערך אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, בבירות אמר כי עד כה אין עסקה. לדבריו, ההצעה שנמסרה היא הסכם מסגרת שמצריך דיון, משום שכל פרטיו אינם קיימים, וכשתגובש העמדה הסופית, הם יכריזו עליה. הוא הדגיש כי עמדתם תהיה מבוססת על הערכתם ביחס לאינטרסים של העם הפלסטיני ושקידתם להפסיק את התוקפנות נגדו בהקדם האפשרי, לספק לו סיוע, ולסיים את סבלו ההומניטרי. נשאל האם יש מאמצים ערביים להוריד את רף הדרישות של ההתנגדות, ואמר כי הרף שלהם ברור ומה שהם מבקשים ברור. בתשובה לשאלה נוספת אמר כי לא ניתן לדבר על מועדים לפני הסכמה ישראלית לתנאי ההתנגדות (ערוץ ה-יוטיוב של ערוץ אלג’זירה, 3 בפברואר 2024; ערוץ הטלגרם של חמאס באיו”ש, 3 בפברואר 2024).
 • לדברי חמדאן, מספר אמצעי תקשורת פרסמו הדלפות בדבר סתירה בעמדות הנהגת חמאס בדוחה להנהגה ברצועה. הוא הדגיש כי מדובר בניסיון ישראלי לעוות את עמדת חמאס ולהתחמק מההתחייבות הנדרשת מישראל להפסיק את התוקפנות נגד הרצועה. אולם הוא מבקש להבהיר שלוש נקודות בנושא: ההחלטה בתנועה היא החלטה ממסדית שמתקבלת בראש פירמידת ההנהגה, וכל המנהיגים בתנועה משתתפים בגיבוש ההחלטה; חברי הנהגת ההתנגדות ברצועה והנהגת התנועה בעזה שותפים בכל ההחלטות שהתקבלו ומתקבלות מאז תחילת המלחמה, ויהיו שותפים גם להחלטה שתתקבל ביחס לרעיונות עתידיים; חמאס עדיין בוחנת את הנושא, ועל כן לא ניתן לדבר על סתירה בעמדות או מחלוקות, אלא מתקיים דיון, וחמאס, כהרגלה, תודיע על החלטתה הסופית לאחר קבלתה במוסדות הנהגת התנועה (ערוץ היוטיוב של ערוץ אלג’זירה, 3 בפברואר 2024; ערוץ הטלגרם של חמאס ביהודה ושומרון, 3 בפברואר 2024).
 • באסם נעים, חבר הלשכה המדינית של חמאס ברצועה, אמר כי חמאס ביקשה לכלול את רוסיה כערבה בעסקת החילופין. לדבריו, כשהם הציגו את ההצעות שלהם, הם ביקשו ערבויות אזוריות ובינלאומיות ליישום העסקה. הם ביקשו שקטר, מצרים והאו”ם יהיו ערבים, וביקשו גם מרוסיה לפעול כגורם ערב ליישום ההסכם. הוא הוסיף כי ההסכם חייב לכלול הפסקת אש מוחלטת, נסיגת כל הכוחות הישראליים מרצועת עזה, פתיחת המעברים והכנסת מזון הכרחי לרצועה (RIA Novosti, 2 בפברואר 2024).
 • מחמד אלהנדי, סגן מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, ציין שכאשר הוצג המסמך המצרי, היתה מצדם תגובה כתובה ומשותפת לחמאס ולג’האד האסלאמי, אשר כוללת את תפיסת ההתנגדות ביחס לעסקת החטופים והפסקת התוקפנות. הוא הדגיש כי הם דבקים בעקרונות הללו של הפסקת התוקפנות, הפסקת אש כוללת, כדי שישראל לא תתקוף שוב בעזה, ונסיגת כוחות צה”ל מרצועת עזה, וכי ישנה גמישות רבה בנושא החטופים בפרוצדורות, בפרקי הזמן. הוא ציין כי אם יש לישראל כוונה ללכת לעסקה אמיתית, דבר שעד כה אין לה, הרי שלא משנה להם באיזו קטגוריה יתחילו את החילופין, והדגיש שוב כי צריך להיות בתחילה הפסקת אש, נסיגת הכוחות, והתחייבות לשיקום הרצועה (ערוץ ה-יוטיוב של ערוץ אלג’זירה מבאשר, 3 בפברואר 2024).

חזרה לעיקרים

רצועת עזה
נפגעים פלסטינים
 • משרד הבריאות בעזה (הנשלט ע”י חמאס) עדכן ב-4 בפברואר 2024 נכון לשעה 11:10, כי מאז תחילת המלחמה ברצועה נהרגו 27,365 פלסטינים ונפצעו 66,630 נוספים (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 4 בפברואר 2024).
המצב ברצועה
 • דווח, כי בעקבות פעילות צה”ל, תושבים ממשכים להתפנות מאזור ח’אן יונס לרפיח. תושבים שהתראיינו לכתבה הלינו על כך שדרך שאמורה לקחת כעשרים דקות נסיעה מח’אן יונס לרפיח אורכת כיום בין שעה וחצי לשעתיים (ערוץ היוטיוב של ופא, 1 בפברואר 2024).
תושבים מתפנים לרפיח מאזור ח'אן יונס (ערוץ היוטיוב של ופא, 1 בפברואר 2024)     תושבים מתפנים לרפיח מאזור ח'אן יונס (ערוץ היוטיוב של ופא, 1 בפברואר 2024)
תושבים מתפנים לרפיח מאזור ח’אן יונס (ערוץ היוטיוב של ופא, 1 בפברואר 2024)
 • אנס אלשריף, כתב אלג’זירה, דיווח על חזרתם של תושבי שכונת אלתואם בצפון- מערב העיר עזה לשכונה עם יציאת כוחות צה”ל מהאזור. תושבים שהתראיינו לכתבה ציינו כי נדהמו לראות את מימדי ההרס בשכונתם וכי מרביתם לא מצאו את בתיהם מפני שהם נהרסו כליל (חשבון X של QUDSN, 3 בפברואר 2024).
תושבי שכונת אלתואם שבים לבתיהם (חשבון X של QUDSN, 3 בפברואר 2024)
תושבי שכונת אלתואם שבים לבתיהם (חשבון X של QUDSN, 3 בפברואר 2024)
 •   תושבים מפונים מרחבי הרצועה השוהים ברפיח, ביקשו בראיון לסיים לאלתר את המלחמה ברצועה והביעו רצון לשוב לבתיהם, גם אם הם נהרסו, ולחיות שם באוהלים. מרביתם ציינו, כי המלחמה הביאה להם רק הרס. עוד ציינו כי המחירים כיום ברפיח יקרים מאוד וכי הם מרגישים זרים במקום (ערוץ היוטיוב של ופא, 3 בפברואר 2024).
תושב מפונה מתראיין .    תנועת תושבים ערה במרכז רפיח 
(ערוץ היוטיוב של ופא, 3 בפברואר 2024)
מימין: תושב מפונה מתראיין. משמאל: תנועת תושבים ערה במרכז רפיח
(ערוץ היוטיוב של ופא, 3 בפברואר 2024)
 • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, אמר כי לאור ההחמרה במצב ההומניטרי של הפלסטינים ברצועת עזה, עקב המשך התוקפנות, מלחמת ההרעבה ומניעת המים, ומניעת הכנסת סיוע הומניטרי בכל הרצועה, העדיפות העליונה של כל המאמצים הבינלאומיים צריכים להיות מאוחדים לגביה הוא לשים קץ לסבל האנושי ולעצור את התוקפנות בדחיפות ולאלתר. הוא קרא לכל המדינות, הממשלות ובעלי המצפון בעולם להתערב במהירות ובדחיפות כדי להפעיל לחץ על ישראל והממשל האמריקני התומך בה כדי להכניס את כל הסיוע, הסיוע הרפואי והשירותים, ולהציל את הפלסטינים בעזה ממוות מרעב, צמא ומחלות. הוא קרא למנהיגי האומה הערבית והאסלאמית, לארגון לשיתוף פעולה אסלאמי ולליגה הערבית להקים משלחות רשמיות ועממיות לשבור את המצור על רצועת עזה, להכניס סיוע ולרפא את פצעי הפלסטינים בעזה. הוא גם קרא להנהלת אונר”א לא להיכנע להמשיך בעבודתה, להגיב להאשמות הישראליות, ולא להיות שותפה לפשע זה (ערוץ היוטיוב של ערוץ אלג’זירה, 3 בפברואר 2024; ערוץ הטלגרם של חמאס ביהודה ושומרון, 3 בפברואר 2024).
אונר”א
 • אונר”א פרסמה הודעה בה צוין שאספקת הצרכים ההומניטריים העצומים של למעלה משני מיליון בני אדם ברצועת עזה ניצבים כיום בפני סכנה בעקבות ההחלטה של 16 מדינות תורמות לעצור את התמיכה הכלכלית לאונר”א. על פי ההודעה, בזמן שהמלחמה ברצועה נמשכת ללא הפוגה ובזמן שבית הדין הבינלאומי קורא להגביר את סיוע הומניטרי, זה הזמן לחזק ולא להחליש את אונר”א. לדברי ההודעה, אם המימון יישאר מושהה, הם ככל הנראה יאלצו להפסיק את פעילותם בסוף החודש, לא רק ברצועת עזה אלא בכל רחבי האזור (אתר אונר”א, 1 בפברואר 2024).
משילות חמאס ברצועה
 • ארבעה תושבי העיר עזה ובכיר בחמאס מסרו כי נוכחות חמאס חזרה לאזורים שבהם ישראל הסיגה את כוחותיה. בעיר עזה פרסה חמאס שוטרים ושילמה משכורות לחלק מעובדי השירות הציבורי. לאחר שכוחות צה”ל חידשו את פעילותם במקום, התפרסו שוטרים במדים ובלבוש אזרחי ליד מטה המשטרה ומשרדי ממשלה אחרים, כולל ליד בית החולים אלשפאא’. “גורם בחמאס”, שדיבר בעילום שם, אמר כי חזרת המשטרה מסמנת ניסיון להשיב את הסדר ברצועה לאחר שישראל הסיגה מספר לא מבוטל של כוחות מצפון הרצועה בחודש שעבר. לדבריו, מנהיגי חמאס נתנו הנחיות להחזיר את הסדר בחלקים של צפון הרצועה שבהם נסוגו הכוחות הישראליים, ופעילותם כוללות סיוע במניעת ביזה של חנויות ובתים שננטשו על ידי תושבים. סעיד עבד אלבאר, תושב העיר עזה, מסר לסוכנות כי בן דודו קיבל 200 דולר ממשרד מאולתר של חמאס שהוקם כדי לחלק תשלומים לעובדי ממשלה, ובהם שוטרים ועובדי עירייה (AP, 3 בפברואר 2024).
 • “מקורות יודעי דבר” מסרו כי חמאס ביקשה מבכירים מקומיים לנהל את עבודת הממשלה בצפון רצועת עזה, לאחר יציאת הכוחות הישראליים, וכי הבכירים הללו פעלו ליצור קשר עם בכירים נוספים במשרד האוצר, משרד הפנים ומנגנוני הביטחון האזרחיים כמו המשטרה, והורו להם לפעול, כל אחד בתחום התמחותו ובהתאם ליכולותיו, כדי להוכיח שהתנועה עדיין קיימת ומסוגלת לשלוט ולמנוע מצב אפשרי של כאוס גדול. במסגרת זאת, ניתנו הוראות למשטרה לפעול באזורי הצפון ושולמה מקדמה כספית בסך 200 דולר לכל עובד ממשלתי ברצועת עזה. המשטרה ומנגנוני ביטחון נוספים קיבלו הנחיות לחזור לבצע את עבודתם בצפון עזה, בהתאם ליכולות הקיימות ולפי המצב הביטחוני בשטח, ובעקבות זאת הוצאו לפועל פקודות מעצר נגד גנבים שניסו לשדוד בתים וחנויות ופקודות מעצר נגד סוחרים שהואשמו באגירת מזון וניצול המצב (אלשרק אלאוסט, 2 בפברואר 2024).
 • במקביל, נעשה ניסיון לארגון מחדש של הזרוע הצבאית של חמאס בצפון הרצועה. לדבריהם, מפקדת הזרוע פרסמה פקודות למנות מפקדי גדודים, סגנים ומפקדי שטח במקום אלה שנהרגו. הם גילו כי לפני כעשרה ימים נהרג בידי צה”ל פעיל צבאי שפיקד על בתל אלהוא לאחר שתקף דירת מגורים שבה שהה במערב העיר עזה. הוא נהרג לאחר שהוטל עליו לפקד על הגדוד במקום מפקדו הקודם. כמו כן, לפני מספר ימים נהרג בידי צה”ל מפקד שטח מגדוד אלשאטי, שקיבל הוראה להחיות שוב את פעילות הגדוד לאחר שמפקדיו ​נהרגו (אלשרק אלאוסט, 2 בפברואר 2024).
משט לרצועת עזה
 • “הקמפיין הבינלאומי להצלת עזה” (The International Campaign to Save Gaza (ICSG)), שעל הקמתו הוכרז בנובמבר 2023 בכנס באיסטנבול,[1] הודיע כי הם הצליחו להביא לפתיחתם של ארבעה קמפיינים לאומיים: קמפיין עממי לבנוני, קמפיין לובי, יוזמה אלג’ירית לתמיכה ברצועת עזה וקמפיין של מוסדות סיוע בתורכיה. הקמפיינים הללו החלו בהליכים לשיגור ספינות סיוע לפלסטינים ברצועת עזה. אחת הספינות תצא מנמל מצראתה בלוב וספינה שניה תפליג מנמל צידון בלבנון. כמו כן, גובש קמפיין של מספר מוסדות תורכיים ופלסטינים באיסטנבול שנועד לשגר ספינת סיוע מנמל תורכי. היוזמה האלג’ירית לתמיכה בעזה התחייבה להעניק תרומה משמעותית לשיגור הספינות. כמו כן מספר אנשי עסקים ובכירים בקהילות הערביות בתורכיה, יישאו בעלויות. במקביל, הוקמו ועדות מקומיות של מוסדות צדקה אשר החלו בקמפיינים לאיסוף הסיוע שיועמס על הספינות, והן צפויות להשלים את משימתן במהלך השבועות הקרובים. בכוונת הספינות להפליג לנמל אלעריש, ומשם יועבר הסיוע לרצועה דרך מעבר רפיח. ההודעה הדגישה כי הגעת הספינות לאלעריש אין פירוש הדבר נטישת המטרה העיקרית לשבור את המצור על רצועת עזה וכי הם החלו בהכנות הנדרשות להפלגה לעבר רצועת עזה וארגון משט ימי בינלאומי כדי ללחוץ על ישראל לסיים את המצור (אתר הקמפיין הבינלאומי להצלת עזה, 24 בינואר 2024). באתר קואליציית צי החירות פורסמה במקביל הודעה בה צוין, כי החל מפברואר 2024, הם מתכננים סדרה של פעולות ישירות לא אלימות כדי לקרוא תגר על המצור (אתר קואליציית צי החירות, 24 בינואר 2024).

חזרה לעיקרים

הזירה הצפונית
פעילות חזבאללה
 • במהלך סוף השבוע 4-1 בפברואר 2024 קיבל חזבאללה אחריות על ביצוע 14 תקיפות באמצעות שיגור טילי נ”ט ורקטות, כולל מסוג פלק 1 (Falaq 1) (ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 4-1 בפברואר 2024).
 • בתגובה לפעילות חזבאללה, תקפו מטוס קרב של צה”ל יעדי חזבאללה בדרום לבנון ביניהם: מבנה צבאי בטיר חרפא, אתר צבאי בכפר בלידא, משאית בה אוחסנו אמצעי לחימה באזור שובא, חוליית מחבלים באזור עיתרון , תשתיות ומבנים צבאיים ששימשו את פעילי חזבאללה באזור אלחיאם, כפר קאנא וג’בל בלאט, מבנה צבאי באזור אלטיבה, שתי עמדות תצפית באזור מרווחין ועיתא אלשעב, מפקדה צבאית ביארון, ועמדת שיגור ממנה בוצעו שיגורים לשטח ישראל כמו כן, בוצע ירי ארטילרי לעבר אזור אלג’בין, עיתה אלשעב ועיתרון (דובר צה”ל, 4-2 בפברואר 2024).
תקיפת עמדת תצפית של חזבאללה.      תקיפת מפקדה צבאית (דובר צה"ל, 3 בפברואר 2024)
מימין: תקיפת עמדת תצפית של חזבאללה. משמאל: תקיפת מפקדה צבאית (דובר צה”ל, 3 בפברואר 2024)
 תקיפות בעיתרון (חשבון X של Fouad Khreiss, 2 בפברואר 2024).     תקיפות באזור אבו טויל בעיתא אלשעב (חשבון X של Fouad Khreiss, 3 בפברואר 2024)
מימין: תקיפות בעיתרון (חשבון X של Fouad Khreiss, 2 בפברואר 2024). משמאל: תקיפות באזור אבו טויל בעיתא אלשעב (חשבון X של Fouad Khreiss, 3 בפברואר 2024)
תקיפות ביארון (חשבון X של Fouad Khreiss, 3 בפברואר 2024).     תקיפות באלטיבה (חשבון X של בכרא אחלא, 3 בפברואר 2024)
מימין: תקיפות ביארון (חשבון X של Fouad Khreiss, 3 בפברואר 2024). משמאל: תקיפות באלטיבה (חשבון X של בכרא אחלא, 3 בפברואר 2024)
הרוגים באירועים
 • חזבאללה דיווח על מותם של שני פעילים, מדרום לבנון (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 4 בפברואר 2024):
 • מחמד ג’ודאת יחיא, המכונה עלי אלהאדי, יליד שנת 1995 מאלטיבה.
 • עבאס עלי מבארכ, המכונה אבו האדי, יליד שנת 1990 מאלטיבה. דווח כי הוא אחד מתוך שני פעילי חזבאללה, שנהרג בתקיפת חיל האוויר באלטיבה (Al-Taybeh), כארבעה ק”מ ממערב למטולה (חשבון X של Muhamaddsyrien, 3 בפברואר 2024).
הרוגי חבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 4 בפברואר 2024)      הרוגי חבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 4 בפברואר 2024)
הרוגי חבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 4 בפברואר 2024)
 • תנועת אמל הודיעה על מותם של שניים מפעיליה, עלי ח’ליל מחמד המכונה שמראן, ומצטפא עבאס צ’אהר המכונה אבו עלי, אשר נהרגו בזמן שמילאו את חובתם והגנו על דרום לבנון (אלנשרה, 3 בפברואר 2024).
עלי ח'ליל מחמד.     מצטפא עבאס צ'אהר (חשבון X של תנועת אמל – לשכת ההסברה המרכזית, 3 בפברואר 2024)
הרוגי אמל. מימין: עלי ח’ליל מחמד. משמל: מצטפא עבאס צ’אהר (חשבון X של תנועת אמל – לשכת ההסברה המרכזית, 3 בפברואר 2024)
כרוז שפרסמה אמל הקורא לציבור להשתתף בהלוויית השניים בבלידא
(חשבון X של Fouad Khreiss, 3 בפברואר 2024)
כרוז שפרסמה אמל הקורא לציבור להשתתף בהלוויית השניים בבלידא
(חשבון X של Fouad Khreiss, 3 בפברואר 2024)
אזרחים לבנונים ברצועת עזה
 • בתקשורת הלבנונית פורסמה כתבה לפיה עשרות משפחות לבנוניות נמצאות כרגע ברצועת עזה וממתינות לאישור יציאה דרך מעבר רפיח. לבנוני השוהה בח’אן יונס ציין, כי ישנם ברצועה לבנונים רבים שלא יודעים עם מי ליצור קשר. בבירור עם עלי אלחלבי, שגריר לבנון במצרים, עלה כי השגרירות הגישה בקשה להוצאת 33 אזרחים לבנונים ו-104 בני משפחותיהם, למשרד החוץ המצרי, מהרצועה דרך מעבר רפיח. לדברי הכתבה ליציאתם יש צורך גם באישור מישראל אשר חוסמת את המהלך. השגריר הוסיף שלא ניתן למצוא פתרון אלא באמצעות תיווך מדינה שלישית כמו קטר, צרפת או ארה”ב (חשבון האינסטגרם של MTV Lebanon News, 1 בפברואר 2024).
יוניפי”ל
 • “בכיר” מסר ליומון הלבנוני אלאח’באר, המזוהה עם חזבאללה, כי בריטניה וצרפת מקדמות רעיון להפסקת אש הדרגתית בחזית הלבנונית-ישראלית. מטרת ההצעה היא ליצור שיטת פעולה חדשה של יוניפי”ל, בשיתוף פעולה עם צבא לבנון שתהנה מתמיכה של המדינות השותפות בכוחות הבינלאומיים ומהחברות הקבועות במועצת הביטחון במיוחד ארה”ב, בריטניה וצרפת. ההצעה כוללת הקמת גדוד חדש של יוניפי”ל שיהיה ממונה על הפיקוח בשני צדדי הגבול באמצעות מגדלים שיוצבו ישירות על קו הגבול, תוך חיזוק היערכות צבא לבנון באזור. בהצעה גם נכלל הסרת סממנים צבאיים משני צידי הגבול והפסקת הפעולות הצבאיות באזור שיוגדר אזור הניסוי. במקרה שהדבר יצליח, השטח יורחב לכיוון מזרח עד שיכסה את כל הגבול. ההצעה, תיושם ללא קשר למהלך האירועים ברצועת עזה. לאחר יצירת קשר עם חזבאללה בדרכים שונות, העמדה הרשמית ששמעו הבריטים והצרפתים, ושחזרו עליה בכירים בארגון מול שליחים מערבים ומול בכירים לבנונים, היא שהדבר בשום אופן לא בא בחשבון (אלאח’באר, 3 בפברואר 2024).
התבטאויות בכירי חזבאללה
 • נעים קאסם, סמזכ”ל חזבאללה, אמר כי החזית הלבנונית במלחמה הנוכחית נפתחה במטרה לסייע לרצועת עזה וכאשר תפסיק התוקפנות באופן מוחלט ברצועה, לא יהיה צורך בתמיכה צבאית זו והיא תיפסק באופן אוטומטי. עוד ציין כי השיחות על הפסקת אש הן עניין פלסטיני בלבד, ולכן איש לא יכול לחייב אותם לדון בדרישות הישראליות בנוגע למצב בדרום לבנון לאחר סיום הלחימה. הוא הדגיש כי כל עוד התוקפנות נמשכת, הם לא יעסקו בשום דבר שקשור לנושא (אלאח’באר, 2 בפברואר 2024).
ממשל לבנון
 • דיוויד קמרון, שר החוץ הבריטי, מסר בעת ביקור בקרב כוחות צבא לבנון כי אם הם מתקדמים לעבר הפסקת אש, הם צריכים לוודא שהגבול בין ישראל ללבנון רגוע. הוא ציין שכדי שהן יוכלו לראות זאת מתממש, הם צריכים לתחום את הגבול באופן ראוי, לוודא שחזבאללה ינוע צפונה וכוחות לבנוניים חמושים שיצטרכו לאייש את הגבול (חשבון X של משרד החוץ הבריטי , 3 בפברואר 2024).
 • סמיר ג’עג’ע, ראש מפלגת הכוחות הלבנוניים, ציין לרגל יום השנה למותו של לקמן סלים,[2] שהלבנונים החלו לומר שהנשק של חזבאללה הוא תמצית השחיתות של החונטה השולטת (חשבון X של סמיר ג’עג’ע, 4 בפברואר 2024).
סוריה
 • “מקור צבאי” מסר כי ב-2 בפברואר 2024 בסביבות השעה 04:20 תקפה ישראל מהאוויר מספר יעדים בדרום דמשק מכיוון רמת הגולן. לדברי “המקור”, כוחות ההגנה האווירית הסוריים יירטו חלק מהטילים ששוגרו וכי נגרם נזק חומרי בלבד כתוצאה מהתקיפה (סוכנות הידיעות הסורית, 2 בפברואר 2024).
 • מאוחר יותר דווח כי היעד לתקיפה היה מחסן זמני לאחסון אמצעי לחימה באזור שדה התעופה הצבאי עקרבא (‘Aqraba), כקילומטר ממזרח לאלסידה זינב. בשדה תעופה זה מוצבות מיליציות הפועלות בחסות איראן כולל עשרות מפקדות ומחסנים, המשמשים לאחסון אמצעי לחימה ותחמושת מדויקת (צות אלעאצמה, 2 בפברואר 2024). עוד נמסר כי בתקיפה נהרג סעיד עלידאדי, יועץ משמרות המהפכה האיראניים (ערוץ הטלגרם של רשות השידור האיראנית הממלכתית, 2 בפברואר 2024). צוין, כי הוא היה מומחה טכני לפיתוח כלי טיס בלתי מאוישים וטילים מדויקים וכי עבודתו העיקרית הייתה במרכז למחקרים מדעיים במציאף, במרחב הכפרי של חמאה. הוא הגיע לאחרונה לדמשק, בהזמנת פיקוד של משמרות המהפכה האיראניים באלסידה זינב (צות אלעאצמה, 2 בפברואר 2024). כלי תקשורת איראניים דיווחו, כי איש משמרות המהפכה, סעיד עלידאדי, נהרג בתקיפה שיוחסה לישראל באזור דמשק בליל ה-2 בפברואר 2024 (SNN, 2 בפברואר 2024).
סעיד עלידאדי, שנהרג בסוריה
 (ערוץ הטלגרם של רשות השידור האיראנית הממלכתית, 2 בפברואר 2024)
סעיד עלידאדי, שנהרג בסוריה
(ערוץ הטלגרם של רשות השידור האיראנית הממלכתית, 2 בפברואר 2024)

חזרה לעיקרים

יהודה ושומרון
פעילות סיכול ומנע
 • כוחות הביטחון המשיכו בפעילות סיכול ומנע ברחבי יהודה ושומרון. מאז תחילת המלחמה נעצרו כ-3,000 מבוקשים מהם מעל ל-1,350 פעילי חמאס (ערוץ הטלגרם של דובר צה”ל, 4 בפברואר 2024).
 • ב-4 בפברואר 2024, בשעות הבוקר, פעלו כוחות ביטחון ישראליים במחנה הפליטים בלאטה בשכם ועצרו מבוקש החשוד בירי לעבר הכוחות והחרימו את כלי נשקו (ערוץ הטלגרם של דובר צה”ל, 4 בפברואר 2024). הפלסטינים טענו כי כוחות ישראליים נכנסו למחנה, הציבו צלפים על גגות מבנים והחלו לבצע חישוף כבישים במקום (מען, 4 בפברואר 2024). ב-3 בפברואר 2024 פעלו כוחות ביטחון ישראליים בשכם. במהלך פעילותם עצרו הכוחות מבוקש שנשא עימו אקדח ובהמשך איתרו מטען נפץ ופוצצו אותו (ערוץ הטלגרם של דובר צה”ל, 3 בפברואר 2024).
 • בתקשורת הפלסטינית דווח שכוחות משטרה פלסטינית פירקו מטען נפץ שהוטמן מתחת לכביש בעזון (מזרחית לקלקיליה) אשר יועד לפגוע בכוחות ישראליים בעת פעילות במקום (חשבון X של QUDSN, 3 בפברואר 2024)
כוחות משטרה פלסטינית מפרקים מטען נפץ 
(חשבון X של QUDSN, 3 בפברואר 2024)
כוחות משטרה פלסטינית מפרקים מטען נפץ
(חשבון X של QUDSN, 3 בפברואר 2024)
הרשות הפלסטינית
 • אבו מאזן, יו”ר הרשות הפלסטינית, שוחח עם תמים בן חמד, אמיר קטר, ודן עמו במאמצים לעצירת התוקפנות הישראלית נגד העם הפלסטיני ועל הצורך בהכנסת סיוע הומניטרי לרצועת עזה. אבו מאזן הדגיש בשיחה כי הפתרון היחיד למצב הוא סיום נוכחות ישראל באדמות הפלסטיניות (ופא, 1 בפברואר 2024).
 • מחמד אשתיה, ראש ממשלת הרשות, אמר בראיון כי הם עומדים בקשר עם חמאס באופן עקיף, דרך מצרים וקטר. לדבריו, הם לא רוצים לחזור לדרך מדינית ולמשא ומתן, אלא רוצים בהכרה בינלאומית במדינה פלסטינית. עוד הדגיש, כי ארה”ב לא יכולה לדון בפתרון שתי מדינות עם אש”ף בעוד היא מגדירה אותו כארגון טרור. עוד ציין אשתיה כי על חמאס להשלים את השיח עם הנהגת הרשות הפלסטינית, ולקבל את מה שכרוך בתוכנית אש”ף. באשר למצבה הכספי של הרשות, מסר אשתיה כי הם מצויים במשבר כספי רציני ואמיתי אשר הוביל לחוסר היכולת שלהם לשלם משכורות. הוא ציין שהרעיון של העברת כספי הסילוקין לנורבגיה אין משמעותו שהם מגיעים לידי הרשות הפלסטינית, אלא שהם מוקפאים (ערוץ Sky News בערבית, 3 בפברואר 2024).

חזרה לעיקרים

איראן
 • שר החוץ האיראני, חסין אמיר עבדאללהיאן, שוחח עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה, ועם מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, זיאד נח’אלה. בשיחות דנו הצדדים בהתפתחויות ברצועת עזה ובהצעות להפסקת אש ולחילופי שבויים. עבדאללהיאן שיבח את “ההתנגדות הפלסטינית” ואמר, כי רק העם הפלסטיני יכול להחליט על גורלו ועל עתידו (אירנ”א, 1 בפברואר 2024). 
 • כמו כן, שוחח עבדאללהיאן עם מקבילו המצרי, סאמח שכרי, ודן עימו בהתפתחויות באזור, במיוחד ברצועת עזה. עבדאללהיאן ציין, כי כל המדינות צריכות להתמקד בהפסקת המלחמה ובפתרון מדיני למשבר ברצועת עזה ובגדה המערבית. הוא הודה למצרים על מאמציה להעברת סיוע הומניטרי לרצועת עזה והביע את נכונות איראן להעביר סיוע לתושבי עזה בתיאום עם מצרים והאו”ם. כמו כן דנו השניים במתיחות בים האדום (אירנ”א, 1 בפברואר 2024).
 • עבדאללהיאן שוחח בטלפון גם עם ג’וזף בורל, שר החוץ של האיחוד האירופי, ודן עמו ביחסים בין טהראן לאיחוד ובהתפתחויות באזור. עבדאללהיאן הדגיש, כי הדרך היחידה להחזיר את היציבות היא “לעצור את פשעי המשטר הציוני ברצועת עזה” ולהתמקד בשורשי המשבר הפלסטיני. כמו כן, הזהיר עבדאללהיאן מהמשך התקיפות של ארצות הברית ובריטניה נגד החות’ים בתימן (איסנ”א, 1 בפברואר 2024).
 • ב-3 בפברואר נועד שר החוץ עבדאללהיאן עם האנס גרונדברג, שליח האו”ם למשא ומתן בין תימן לחות’ים, ואמר כי תקיפות ארה”ב ובריטניה בתימן מסבכות את המצב ומציבות בעיה בפני הפתרון המדיני בתימן (תסנים, 3 בפברואר 2024).
 • אתר החדשות “Politico” מסר מפי “גורמי מודיעין אמריקנים” כי לאיראן אין שליטה מלאה וסמכות על קבלת ההחלטות המבצעיות והתקיפות של שלוחותיה בעיראק, סוריה ותימן ובניהן המתקפה על הבסיס האמריקני בירדן שגרמה למותם של שלושה חיילים אמריקנים (פוליטיקו, 2 בפברואר 2024).
תקיפות של ארה”ב בעיראק ובסוריה
 • ג’ו ביידן, נשיא ארה”ב, מסר כי הוא הנחה את כוחות צבא ארה”ב לפגוע במטרות בעיראק ובסוריה בתוך בסיסי משמרות המהפכה ושל המיליציות הפרו-איראניות, שמשמשים לתקיפת כוחות אמריקניים באזור. לדבריו התגובה החלה והיא תינקט בזמנים ובמקומות לבחירתם. הוא ציין כי הם לא מחפשים עימות במזרח התיכון או בעולם (רויטרס, 3 בפברואר 2024).
 • זמן קצר לאחר הודעה נשיא ארה”ב, מסר פיקוד מרכז של צבא ארה”ב (CENTCOM) כי הכוחות תקפו מהאוויר מטרות בעיראק ובסוריה השייכות למשמרות המהפכה ומיליציות פרו-איראניות. לדברי ההודעה, הותקפו יותר מ-85 מטרות, באמצעות מטוסי קרב ורקטות ארוכות-טווח. בתקיפה נפגעו מרכזי בקרה, מודיעין ומחסני אמצעי לחימה של מיליציות אשר סייעו בתקיפות נגד כוחות אמריקניים (חשבון X של פיקוד המרכז, 2 בפברואר 2024). דווח כי בתקיפות נהרגו כארבעים בני אדם (רויטרס, 3 בפברואר 2024).
 • ג’ון קירבי, דובר הבית הלבן, מסר כי התגובה האמריקנית לא הסתיימה וכי הם הודיעו לממשלת עיראק לפני התקיפות. הוא גם ציין כי לא הייתה תקשורת עם איראן מאז התקיפה בירדן, בה נהרגו שלושה חיילי צבא ארה”ב (רויטרס, 3 בפברואר 2024). מייקל קורילה, מפקד פיקוד המרכז של צבא ארה”ב (CENTCOM) מסר כי כוחות קדס של משמרות המהפכה והמיליציות הפרו-איראניות ממשיכות להוות איום ישיר על ביטחונם של עיראק, האזור ושל ארה”ב וציין כי הם ימשיכו לעשות כל מה שצריך כדי להגן על אנשיהם וכדי לגרום לאלו שמאיימים על ביטחונם לשאת באחריות (חשבון X של פיקוד המרכז האמריקני , 3 בפברואר 2024).
 • רשת אלג’זירה דיווחה מפי “מקורות איראנים”, כי למשמרות המהפכה ולכוח קדס אין בסיסים באזורים, שהותקפו על ידי ארה”ב בסוריה ובעיראק. הגורמים האיראניים גינו את התקיפה האמריקאית והדגישו, כי טענותיה של ארה”ב בנוגע לתקיפת כוחות קדס בסוריה ובעיראק “אינן מציאותיות” (אלג’זירה, 3 בבפרואר 2024).
עיראק
 • ממשלת עיראק דיווחה כי התקיפות של ארה”ב גרמו למותם של 16 בני אדם, בהם אזרחים ולפציעתם של 25 נוספים וכי זוהי תוקפנות חדשה נגד ריבונות עיראק שכן היא בוצעה נגד אתרים של כוחות הביטחון של עיראק ונגד אתרים אזרחיים באזור עכאשאת ואלקאא’ים. עוד צוין, כי הטענה האמריקנית לפיה התקיים תיאום לפני ביצוע התקיפה היא טענה שקרית שמטרתה להטעות את דעת הקהל הבינלאומי ולהתנער מאחריות משפטית. הממשלה הדגישה, כי נוכחותם של כוחות הקואליציה הבינלאומית אשר חרגה מהמשימות שהוטלו עליה הפכה לסיבה לאיום על הביטחון והיציבות בעיראק ולהצדקה לערב את עיראק בסכסוכים האזוריים והבינלאומיים (סוכנות הידיעות העיראקית, 3 בפברואר 2024).
תיעוד ההרס בעכאשאת שבמערב עיראק (סוכנות הידיעות האיראנית SNN , 3 בפברואר 2024)
תיעוד ההרס בעכאשאת שבמערב עיראק (סוכנות הידיעות האיראנית SNN , 3 בפברואר 2024)
 • יחיא רסול, דובר הכוחות המזוינים של עיראק, מסר בתגובה, כי זוהי הפרה של ריבונות עיראק. וכי תקיפות אלו בוצעו במקביל לניסיונות עיראק להבטיח את היציבות באזור. עוד הדגיש כי התקיפות הללו יגררו את האזור לתוצאות בלתי צפויות ויהיו קשות לביטחון בעיראק ובאזור (שפק ניוז, 3 בפברואר 2024).
 • מחמד שיאע אלסודאני, ראש ממשלת עיראק, נועד עם נציגי הגיוס העממי, ארגון הגג של המיליציות הפרו איראניות בעיראק והדגיש בפניהם כי ממשלת עיראק נכונה לספק לכוחות תמיכה מיוחדת ולאפשר את המשך ההתמודדות שלהן מול גורמי טרור. הוא ציין כי זוהי אחריותם להישאר מוכנים ולהתמודד בכוח מול הטרור ומול שרידי דאעש (ערוץ הטלגרם של לשכת ראש ממשלת עיראק, 3 בפברואר 2024). משרד החוץ העיראקי זימן את הממונה על ענייני שגרירות ארה”ב בבגדאד ומסר לו מזכר מחאה רשמי בנוגע לתקיפה (סוכנות הידיעות העיראקית, 3 בפברואר 2024).
 • בנאום שנשא פאלח אלפיאצ’י, יו”ר הגיוס העממי, במהלך טקס הלוויה של הרוגי הארגון כתוצאה מהתקיפה אמר כי תקיפה נגד כוחות הגיוס העממי היא “משחק באש”, והוסיף כי הם לא מאמינים במשא ומתן ויש לסלק את הכוחות הזרים מעיראק באופן מיידי (ערוץ הטלגרם של הגיוס העממי, 4 בפברואר 2024).
סוריה
 • משרד ההגנה הסורי פרסם הודעה לפיה כוחות ארה”ב ביצעו מתקפה אווירית נגד מספר אתרים וערים באזור המזרחי של סוריה, סמוך לגבול סוריה-עיראק, שהובילה למותם של מספר אזרחים ואנשי צבא, לפציעתם של אזרחים לגרימת נזק רב לרכוש. עוד נמסר כי האזור שהותקף הוא אותו אזור שהצבא הסורי נלחם בו בשרידי דאעש (הטלוויזיה הסורית., 3 בפברואר 2024). דווח כי בסוריה הותקפו 28 מטרות באזורים בשליטת צבא סוריה והמיליציות הפועלות בחסות איראן בדיר אלזור והמרחב הכפרי שלה, אלמיאדין ואלבוכמאל ואתרים נוספים. צוין, כי נהרגו לפחות 29 פעילי מיליציות בהם: תשעה סורים, ששה עיראקים, ששה פעילי חזבאללה לבנוני ושמונה אלמונים. (חשבון X של דיר אלזור 24, 3 בפברואר 2024).
 • משרד החוץ הסורי גינה את התקיפה והדגיש כי היא מצטרפת לשורה של הפרות של ארה”ב נגד ריבונות סוריה וכי היא מבעירה את הסכסוך באזור באופן מסוכן מאוד (סאנא, 3 בפברואר 2024).
הריסות בבסיס האיראני באלבוכמאל (חשבון X של Hoda Jannat, 3 בפברואר 2024)
הריסות בבסיס האיראני באלבוכמאל (חשבון X של Hoda Jannat, 3 בפברואר 2024)
 • התקיפות בסוריה ובעיראק זכו לגינויים רבים:
  • נאצר כנעאני, דובר משרד החוץ האיראני, גינה בחריפות את התקיפות וציין, כי הן מהוות הפרה של ריבונותן ושלמותן הטריטוריאלית ושל החוק הבינלאומי. הוא הוסיף, כי התקיפות הן צעד הרפתקני וטעות אסטרטגית נוספת מצד ארה”ב, שרק יובילו להחרפת המתיחות וחוסר היציבות באזור. לדבריו, התקיפות הצבאיות האמריקאיות משרתות את מטרות “המשטר הציוני” ומגבירות את מעורבות ארה”ב באזור. כנעאני הזהיר, כי המשך הפעולות האמריקאיות מאיים על השלום והביטחון באזור ובעולם ועלול להרחיב את היקף המלחמה באזור. הוא ציין, כי שורשי המתח והמשבר באזור חוזרים לישראל הממשיכה בפעולותיה הצבאיות בעזה וב”רצח העם” כנגד הפלסטינים בתמיכת ארצות הברית (איסנ”א, 3 בפברואר 2024). 
  • מריה זכרובה, דוברת משרד החוץ הרוסי, ציינה כי זוהי התעלמות של ארה”ב מהסטנדרטיים של החוק הבינלאומי. היא קראה לכנס ישיבה דחופה של מועצת הביטחון כדי לדון במצב. לדבריה, ארה”ב לא מחפשת פתרונות לבעיות באזור, והיא תמיד הייתה מרוצה מהסלמת המתיחות במזרח התיכון.
   (רשת RT בערבית, 3 בפברואר 2024).
  • חמאס ציינה כי זוהי הסלמה מסוכנת, פגיעה בריבונות המדינות ואיום על היציבות באזור. לדברי חמאס, הפעולות משרתות את האג’נדה המתפשטת של ישראל ומטרתן לכסות על פשעיה נגד הפלסטינים ברצועה (ערוץ הטלגרם של חמאס, 3 בפברואר 2024).
  • הג’האד האסלאמי בפלסטין טען, כי התקיפות יובילו להסלמת המתיחות האזורית ולהגברת אי היציבות באזור (ערוץ הטלגרם של הג’האד האסלאמי בפלסטין, 3 בפברואר 2024).
  • חזבאללה מסר כי זוהי הפרה בוטה של הריבונות של שתי המדינות, ושל החוק הבינלאומי וכי תוקפנות חדשה זו תורמת לערעור היציבות באזור וליצירת תירוצים להמשך הכיבוש האמריקני של אזורים בעיראק ובסוריה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 3 בפברואר 20204).
  • תנועת האצילים מיליציה פרו איראנית בעיראק מסרה כי על הכיבוש האמריקני לדעת שההתנגדות האסלאמית תגיב בזמן ובמקום שתמצא לנכון וכי יש להם הפתעות שיכעיסו את ארה”ב (ערוץ הטלגרם של תנועת האצילים, 3 בפברואר 2024). חסין אלמוסוי, דובר תנועת האצילים, מסר כי הם ייסוגו רק אחרי יציאת הכוחות האמריקניים מעיראק וכי התוקפנות היא חלק מניסיון לחפות על כישלונה של ארה”ב (אלמיאדין, 3 בפברואר 2024).
  • כאט’ם אלפרטוסי, דובר המיליציה העיראקית, גדודי סיד אלשהדאא’, מסר כי התקיפות רק מגבירות את רצונם להמשיך לבצע את פעולות ההתנגדות ולהגן על אדמת עיראק (שפק ניוז, 4 בפברואר 2024).
  • עלי אלקחום, חבר הלשכה המדינית של החות’ים, מסר כי הם מגנים ודוחים את התוקפנות האמריקנית נגד סוריה ועיראק. לדבריו, הם ימשיכו לתמוך ולהראות את הזדהותם עם תנועות ההתנגדות בסוריה, עיראק ובשטחים הפלסטינים (אלמיאדין, 3 בפברואר 2024).
מיליציות פרו איראניות
עיראק
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה בימים האחרונים אחריות לביצוע מספר תקיפות בסוריה ובעיראק: ביניהן בסיס ח’ראב אלג’יר, שבסוריה, בסיס חריר (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית, 4-2 בפברואר 2024). כמו כן קיבלה אחריות על תקיפת בסיס בארביל אולם, שלושה מקורות ביטחוניים מסרו כי לא זוהתה תקיפה נגד הבסיס (רויטרס, 3 בפברואר 2024).
 • אכרם אלכעבי, מזכ”ל תנועת האצילים העיראקית, מסר כי הם ימשיכו בפעולותיהם עד הפסקת התוקפנות ברצועת עזה ונסיגת ארה”ב מעיראק. אמירתו פורסמה לאחר שדווח שמחמד שיאע אלסודאני, ראש ממשלת עיראק, הגיע להסדר עם חלק מהמיליציות לעצירת ההתקפות במדינה ואילו תנועת האצילים מערימה על כך קשיים. לגבי הודעת גדודי חזבאללה בנוגע להשעיית פעילותם, אמר אלכעבי כי הם מחכים לביטולה, ומדגישים כי שאר המיליציות בהתנגדות תמשכנה בפעולותיהן (חשבון X של אכרם אלכעבי, 2 בפברואר 2024).
תימן
 • לויד אוסטין, שר ההגנה של ארה”ב, אמר כי הם תקפו , יחד עם צבא בריטניה, 36 יעדים של החות’ים בתימן, הכוללים מתקנים תת קרקעיים, מאגרי נשק, משגרי טילים ומטרות צבאיות נוספות. הוא ציין שהתקיפות נועדו לשבש את יכולות החות’ים ולהעביר להם מסר ברור כי אם התקיפות תמשכנה הם ימשיכו לשאת בתוצאות (אתר משרד ההגנה של ארה”ב, 4 בפברואר 2024). גרנט שאפס, שר ההגנה הבריטי, מסר כי חיל האוויר הבריטי ביצע, בשיתוף עם ארה”ב, בגל תקיפות ממוקדות נגד מטרות צבאיות חות’יות בתימן, במטרה לערער את יציבותם. הוא ציין כי הם פעלו מתוך הגנה עצמית ובהתאם לחוק הבינלאומי (רויטרס, 4 בפברואר 2024).
 • יחיא סריע, דובר הכוחות המזוינים של החות’ים, דיווח כי מטוסים אמריקניים ובריטיים ביצעו 48 תקיפות אוויריות באזורים שונים בתימן. 13 מהתקיפות בוצעו בעיר הבירה צנעאא’, תשע בנפת אלחדידה, 11 בנפת תעז, שבעבאלחדידה ושבע בנפת חג’ה. עוד מסר כי תקיפות אלה לא יישארו ללא מענה והן לא יצליחו לשנות את עמדתם ואת תמיכתם ברצועת עזה (ערוץ הטלגרם של יחיא סריע, 4 בפברואר 2024).
 • מחמד עלי אלחות’י, חבר הלשכה המדינית של החות’ים, אמר בתגובה לתקיפות כי זו הסלמה מול הסלמה וכי כל עוד התוקפנות נגד רצועת עזה קיימת, הפעולות הצבאיות שלהם נגד ישראל תמשכנה ללא קשר למחיר (אלערבי, 4 בפברואר 2024).
 • במקביל המשיכו כוחות פיקוד המרכז של צבא ארה”ב(CENTCOM ) לשבש את פעילות החות’ים נגד ספינות בים האדום (חשבון X של פיקוד המרכז, 4-2 בפברואר 2024).:
  • ב-1 בפברואר 2024 בסביבות השעה 05:00 (שעון צנעא”) יירטו כוחות צבא ארה”ב כלי טיס בלתי מאויש מעל מפרץ עדן. בשעה 10:30 הכוחות זיהו כלי שיט בלתי מאויש וכלי טי בלתי מאויש חות’י שפנה לעבר נתיב השיט הבינלאמי וקבעו כי הוא מהווה איום מיידי. בעקבות כך, הם תקפו והשמידו את כלי השיט. בשעה 12:45, שוגרו שני טילים בליסטיים נגד ספינות מאזורים בשליטת החות’ים מתימן, ככל הנראה לעבר הספינה M/V Koi השייכת למדינה ברמודה הנושאת את דגל ליבריה.
  • ב- 2 בפברואר 2024 בסביבות השעה 10:30 (שעון צנעאא’) המשחתת USS Carney יירטה כלי טיס בלתי מאויש מעל מפרץ עדן. בשעה 16:40 (שעון צנעאא’) תקפו הכוחותי והשמידו ארבעה כלי טיס בלתי מאוישים שהיו מוכנים לשיגור. בשעה 21:20 (שעון צנעאא’) נושאת המטוסים USS Laboon ונושאת המטוסים אייזנהאואר יירטו שבעה כלי טיס בלתי מאוישים מעל הים האדום (חשבון X של פיקוד המרכז, 3 בפברואר 2024). ב-4 בפברואר 2024 סביבות השעה 04:00 (שעון צנעאא’), תקפו הכוחות באזורים שבשליטת החות’ים טיל שיוט חות’י נגד ספינות שהוכן לשיגור נגד ספינות בים האדום.
  • ב-3 בפברואר בשעה 19:20 (שעון צנעאא’) הם תקפו שישה טילי שיוט חות’יים נגד ספינות, שהוכנו לשיגור לעבר ספינות בים האדום.
  • ב-4 בפברואר 2024 סביבות השעה 04:00 (שעון צנעאא’), תקפו הכוחות באזורים שבשליטת החות’ים טיל שיוט חות’י נגד ספינות שהוכן לשיגור נגד ספינות בים האדום.
 • עבד אלמלכ אלחות’י, מנהיג החות’ים בתימן, לגלג, בנאום שנשא, על ארה”ב ובריטניה וטען כי הן נכשלו בניסיונותיהן להגן על ספינות וכי הן אינן יכולות להגן אפילו על ספינותיהן מתקיפות. הוא הדגיש כי הם נכונים לתקוף כל ספינה הנוטה לטובת ישראל וכי הם ימשיכו בעמדתם הצבאית בפעולות בים כל עוד יימשכו התוקפנות והמצור על רצועת עזה (ערוץ הטלגרם של החות’ים, 1 בפברואר 2024).
 • עבד אלע’ני אלזבידי, דובר החות’ים, ציין כי בימים הקרובים ובשעות הקרובות תהיינה התפתחויות “חסרות תקדים בים האדום” וכי ארה”ב וישראל יפסידו במלחמה בטווח הארוך. הוא הדגיש כי אם ארה”ב תמשיך לתקוף בתימן, היא תפסיד את המערכה הצבאית בים האדום מכיוון שלחות’ים יש כוח עצום של טילים וכלי טיס בלתי מאוישים שמסוגל להגיע לכל נקודה בים האדום ובים הערבי, כפי שהותקפה אילת, שמרוחקת מתימן כ-2,300 ק”מ (רשת אלערבי, 4 בפברואר 2024).
 • ב-3 בפברואר 2024 ביצעו החות’ים תרגיל צבאי בשם “תימן למען פלסטין” אשר דימה בין היתר תקיפת מוצבים ויישובים ישראליים, חטיפת חיילים ושימוש ברחפני נפץ נגד יעדים ישראלים (מרכז ההסברה של התנועה החות’ית, 3 בפברואר 2024).
שיגור טיל בליסטי     ירי טיל ממשורין (מרכז ההסברה של התנועה החות'ית, 3 בפברואר 2024)
מימין: שיגור טיל בליסטי. משמאל: ירי טיל ממשורין (מרכז ההסברה של התנועה החות’ית, 3 בפברואר 2024)
שימוש ברחפנים    כיבוש מוצב וחטיפת חיילים 
(מרכז ההסברה של התנועה החות'ית, 3 בפברואר 2024)
מימין: שימוש ברחפנים. משמאל: כיבוש מוצב וחטיפת חיילים (מרכז ההסברה של התנועה החות’ית, 3 בפברואר 2024)

חזרה לעיקרים

הזירה הבינערבית
סעודיה
 • “שלושה גורמים סעודים” ציינו כי סעודיה לא תתעקש שישראל תנקוט בצעדים קונקרטיים להקמת מדינה פלסטינית כחלק מהמשא ומתן לנורמליזציה וכי היא תהיה מוכנה להסתפק בקבלת התחייבות מישראל לפתרון שתי המדינות. צוין, כי סעודיה עושה זאת כדי לקבל הסכם ביטחוני עם ארה”ב בתמורה לנורמליזציה עם ישראל, ובכך לחזק את ביטחונה. מקור אחר אמר כי אם ישראל תפסיק את הלחימה ברצועת עזה, או לפחות תכריז על הפסקת אש, זה יקל על סעודיה להמשיך את משא ומתן הנורמליזציה (רויטרס, 2 בפברואר 2024).
 • ח’אלד בן סלמאן, שר ההגנה הסעודי, אמר בישיבת שרי ההגנה של המדינות החברות בקואליציה ללוחמה בטרור, שהתקיימה בריאצ’ כי יש להפסיק באופן מיידי את התוקפנות הישראלית נגד רצועת עזה וכי המצב מחייב עמדה מאוחדת של המדינות החברות בקואליציה וגינוי אחיד של ההפרות הישראליות ברצועת עזה וביהודה ושומרון. עוד הוסיף, כי טרור וקיצוניות מהווים איום על הביטחון והיציבות הבינלאומיים וכי הלחימה בהם היא אחריות משותפת (ערב ניוז, 4 בפברואר 2024).
 • פיצל בן פרחאן, שר החוץ הסעודי, שוחח עם אנתוני בלינקן, מזכיר המדינה של ארה”ב. השניים דנו בהתפתחויות האחרונות ברצועת עזה ובאזור ובמאמצים להתמודדות עם ההשלכות הביטחוניות וההומניטריות שלהן (חשבון X של משרד החוץ הסעודי, 2 בפברואר 2024). פיצל בן פרחאן, גם שוחח עם הקאן פידאן, שר החוץ של תורכיה. השניים דנו בעיקר בהתפתחויות האחרונות ברצועת עזה ובאזור ובמאמצים הנעשים בנושא (חשבון X של משרד החוץ הסעודי, 4 בפברואר 2024).
קטר
 • מחמד בן עבד אלרחמן, ראש הממשלה ושר החוץ הקטרי, נועד בניו יורק עם אנטוניו גוטרש, מזכ”ל האו”ם, ודן עימו בשיתוף הפעולה בין קטר לאו”ם ובהתפתחויות האחרונות במזרח התיכון ובמיוחד ברצועת עזה. בפגישה הדגיש ראש ממשלת קטר את התפקיד החשוב שממלאת אונר”א והזהיר מפני ההשלכות ההרסניות במקרה שיופסק המימון לסוכנות (חשבון X של משרד החוץ הקטרי , 3 בפברואר 2024).
הזירה הבינלאומית
ארה”ב
 • נשיא ארה”ב, ג’ו ביידן, פרסם צו נשיאותיו המטיל סנקציות על ארבע גברים ישראליים שהיו מעורבים באלימות מתנחלים ביהודה ושומרון. ג’ייק סאליבן, היועץ לביטחון לאומי של ארה”ב, מסר כי הצו הנשיאותי כולל סנקציות כספיות וחסימות ויזה נגד אנשים שתוקפים פלסטינים או פוגעים ברכושם (רויטרס, 1 בפברואר 2024). יש לציין שפרסום צו נשיאותי בנושא היא אירוע תקדימי אשר מציב בסיס חוקי לענישה אמריקנית נגד אזרחים ישראלים המעורבים בפשיעה לאומנית ביהודה ושומרון, והוא סוג של עליית מדרגה בעמדת ממשל ארה”ב לנוכח אלימות מצד מתחלים ביהודה ושומרון. יצוין ,כי ביטול הצו כרוך בצו נשיאותי נוסף המתנער מתוכן הצו הנוכחי או בחקיקה בקונגרס, המחייבת אישור של נשיא ארה״ב.
 • מחלקת האוצר של ארה”ב השיתה סנקציות על שישה פקידים במפקדת הסייבר אלקטרוניקה של משמרות המהפכה אשר אחראית לשורת פעילויות סייבר נגד תשתיות קריטיות בארה”ב ובמדינות נוספות. הסנקציות הוטלו על גורמים אלו כתגובה לפעולות הסייבר של גורמים המזוהים עם משמרות המהפכה נגד תשתיות בארה”ב בין היתר באמצעות פגיעה במוצרים של החברה הישראלית יוניטרוניקס. בהצהרה נוספת נמסר על הטלת סנקציות על חברה איראנית ועל מספר חברות מהונג קונג. שסיפקו רכיבים וטכנולוגיה רגישים עבור פרויקט הטילים הבליסטיים וכלי הטיס הבלתי מאוישים של איראן, ובהם כלי טיס מסדרת שאהד (אתר מחלקת האוצר של ארה”ב, 2 בפברואר 2024).
בריטניה
 • דיוויד קמרון שר החוץ הבריטי, מסר כי בריטניה עשויה להכיר באופן רשמי במדינה פלסטינית מיד עם ההכרזה על הפסקת אש ברצועת עזה מבלי להמתין לסיום רשמי של המלחמה. יחד עם זאת הוא ציין כי הם לא יוכלו לעשות זאת כל עוד חמאס נמצאת ברצועה (AP, 1 בפברואר 2024). משרד החוץ ברשות הפלסטינית פרסם הודעה בה בירך על דבריו של דיוויד קמרון בציינם כי זהו צעד בכיוון הנכון להשגת הפסקת אש מיידית ברצועת עזה, להגנה על אזרחים פלסטינים והבטחת צרכיהם ההומניטריים וכי הם מבקשים שהצהרות אלו תתורגמנה לצעדים מעשיים ולתמיכה בחברות מלאה של מדינת פלסטין באו”ם (חשבון X של משרד החוץ, 2 בפברואר 2024).
תורכיה
 • אדם חמוש התפרץ למפעל אמריקאי בכוגאלי (Kocaeli), בצפון מערב אנטוליה, והחזיק בשבעה בני ערובה כמחאה על המלחמה ברצועת עזה (אלקדס אלאח’באריה, 1 בפברואר 2024). מאוחר יותר דווח שמשטרת תורכיה הצליחה לשחרר את שבעת בני הערובה (AP, 2 בפברואר 2024).
ג’האד עולמי
 • מוסד אלעזאא’ם, המזוהה עם דאעש, ופועל ככל הנראה באפגניסטאן, פרסם כרזה באנגלית, בה הוא מבקר את חמאס על כך שהיא כשלה בישום עקרונות הדת (על-פי תפיסת דאעש) במספר אספקטים: אימוץ ערכי הדמוקרטיה, יישום חוקים כופרים במקום החלת השריעה, שיתוף פעולה עם משטרים כופרים כגון המשטר האיראני, שיתוף פעולה עם משטרים הפועלים נגד אנשי דאעש כפי שארע בחצי האי סיני ומקומות נוספים והכרה בשיעים כמוסלמים והתקרבות אליהם (טלגרם, 2 בפברואר 2024).
הכרזה של מוסד אלעזאא'ם, המזוהה עם דאעש (טלגרם, 2 בפברואר 2024)
הכרזה של מוסד אלעזאא’ם, המזוהה עם דאעש (טלגרם, 2 בפברואר 2024)

[1] ראו פרסום מרכז המידע מ-29 בנובמבר 2023: "ניסיונות לארגן משטי סיוע לרצועת עזה מתורכיה".
[2] לקמאן מחסן סלים היה מוציא לאור לבנוני, פעיל פוליטי ופרשן שהיה ידוע כמבקר חריף ובולט של חזבאללה, הוא נמצא מת במכוניתו בדרום לבנון לאחר שנורה. בני משפחתו טענו שחזבאללה התנקש בחייו אך חזבאללה הכחיש זאת (ויקיפדיה).