מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל-14 במרץ 2024, 13:00)

תקיפת תשתית חמאס (אתר צה

תקיפת תשתית חמאס (אתר צה"ל, 14 במרץ 2024)

תושבים מעזה מתפנים למרכז הרצועה בשל מחסור במזון (ערוץ היוטיוב של ופא, 14 במרץ 2024)

תושבים מעזה מתפנים למרכז הרצועה בשל מחסור במזון (ערוץ היוטיוב של ופא, 14 במרץ 2024)

תקיפה בכונין (חשבון X של עלי שעיב, 14 במרץ 2024)

תקיפה בכונין (חשבון X של עלי שעיב, 14 במרץ 2024)

תיעוד הההתנקשות בחיי האדי עלי מצטפא (דובר צה

תיעוד הההתנקשות בחיי האדי עלי מצטפא (דובר צה""ל, 13 במרץ 2024)

חסן נצראללה, מזכ

חסן נצראללה, מזכ"ל חזבאללה (אלמנאר, 13 במרץ 2024)

פעילות כוחות צה

פעילות כוחות צה"ל (דובר צה"ל, 14 במרץ 2024)

התפילה במסגד אלאקצא (קדס פרס, 13 במרץ 2024)

התפילה במסגד אלאקצא (קדס פרס, 13 במרץ 2024)

שיגור רקטות, נפגעים בישראל, זירה צפונית

עיקרים[1]
 • הזירה הדרומית: הועמקה פעילות צה”ל בשכונת חמד שבצפון מערב ח’אן יונס המשמשת כמוקד לפעילות טרור. הפלסטינים דיווחו כי כוחות צה”ל עזבו את השכונה. במרכז הרצועה נמשכו עימותים מול חוליות חמושות שנותרו בשטח. ב-13 במרץ 2024 זוהו שני חשודים לבושי ציוד צלילה מול חופי צפון רצועת עזה, מנסים להתקרב לכיוון חוף זיקים. חיל הים ביצע לעברם ירי הרחקה. בחמאס ציינו כי זוהי הוכחה ליכולותיהם שלא נפגעו. בוצע סיכול ממוקד נגד שני פעילי חמאס בכירים ברפיח.
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ-1,500 אזרחים ואנשי כוחות ביטחון, מהם 590 חיילים וקצינים. 130 אזרחים וחיילים נותרו חטופים ברצועת עזה. 123 הוחזרו לישראל.
 • עסקת החטופים: גורמים שונים דיווחו על מתווה חדש אותו לוחצים האמריקאים לקדם. המתווה כולל הכרזה על מצב רגיעה והעברת סיוע ותרופות לחטופים. בחמאס הדגישו כי הם נכונים להיענות לכל הצעה רצינית להגיע להסכם. עם זאת, טרם ידוע מתי תשוב משלחת חמאס לשיחות בקהיר.
 • סיוע לרצועה: במקביל ללחימה, נערך צה”ל להגעת סיוע הומניטרי לרצועת עזה בדרך הים והיבשה. כמו כן, מתקיימים מגעים בינלאומיים בנוגע להסדרת העברת הסיוע ההומניטארי ואף הרחבתו. גורמים פלסטינים ברצועה טוענים כי הסיוע מועט מידי וכי יש לפתוח את כל המעברים להכנסה מאסיבית של סיוע. על רקע מגעים שערכה ישראל עם ראשי חמולות ברצועת עזה במטרה שיהוו תחליף להנהגת חמאס וינהלו את חלוקת הסיוע ואולי אף יהפכו לגוף שלטוני “ביום שאחרי”, ברכה חמאס את המשפחות שסירבו לשתף פעולה עם ישראל. דווח אף כי חמאס פעלה ביד קשה נגד כאלה שנחשדו בשיתוף פעולה עם ישראל.
 • הזירה הצפונית: חזבאללה קיבל אחריות על ביצוע שש תקיפות. צה”ל הגיב בתקיפות מהאוויר ובירי ארטילרי לעבר יעדי חזבאללה בדרום לבנון. חסן נצראללה, מזכ”ל חזבאללה, נשא נאום לרגל רמצ’אן בו שיבח את הלחימה ברצועת עזה והבטיח המשך תמיכה מצד חזבאללה.
 • מיליציות פרו איראניות: ההתנגדות האסלאמית בעיראק דיווחה על תקיפת בסיס פלמחים בישראל. בפועל לא אותר אירוע שכזה. “מקורות איראניים” הכחישו דיווחים על מגעים עקיפים בין ארה”ב ואיראן בנוגע לפעילות החות’ים בים האדום.
הזירה הדרומית
 • כלי תקשורת פלסטינים דיווחו על מוקדי פעילות צה”ל ביממה האחרונה. צפון הרצועה: תקיפת חיל האוויר בג’באליא. העיר עזה: כוחות צה”ל ביצעו ירי לעבר תושבים שהמתינו לסיוע בכיכר אלכוית (דרום העיר). דווח על שישה הרוגים ומעל לשבעים פצועים. מרכז הרצועה: תקיפות צה”ל במחנות הפליטים אלבריג’ ואלנציראת. ח’אן יונס: כוחות צה”ל יצאו משכונת חמד לאחר פעילות במקום שנמשכה מעל לעשרה ימים. טנקים של צה”ל התמקמו באזור אלקרארה. רפיח: חיל האוויר ביצע מספר תקיפות ברחבי העיר, באחת מהם הותקף מחסן חלוקת סיוע של אונר”א צפונית-מזרחית לח’אן יונס (מען, 14 במרץ 2024).
 • דרום הרצועה: במהלך היממה האחרונה הועמקה הפעילות בשכונת חמד שבצפון מערב ח’אן יונס. כוחות צה”ל פשטו על מבנים בשכונה, המשמשת כמוקד לפעילות טרור. באחת הסריקות איתרו הלוחמים משגרי רקטות והשמידו אותם (דובר צה”ל, 14 במרץ 2024).
 תקיפת משגר רקטי של חמאס.     תקיפת תשתית חמאס (אתר צה"ל, 14 במרץ 2024)
מימין: תקיפת משגר רקטי של חמאס. משמאל: תקיפת תשתית חמאס (אתר צה”ל, 14 במרץ 2024)
 • כלי תקשורת פלסטינים דווחו כי כוחות צה”ל יצאו משכונת חמד. אולם, עדיין ממשיכים לשהות בצירי התנועה שבמזרח העיר. טנקים של צה”ל ביצעו ירי פגזים לעבר שכונת השיח’ נאצר, אשר במזרח העיר. בנוסף, מסוקי חיל האוויר ירו לעבר אזור אלקרארה. עוד דווח כי נמשכים המאמצים לחילוץ גופות ממרכז העיר ח’אן יונס ומשכונת חמד (חשבון X של שהאב, 14 במרץ 2024). העיתונאי חסן אצליח שסייר בשכונה תיעד את ההרס שנגרם לבנייני המגורים (חשבון X של חסן אצליח, 14 במרץ 2024). במקביל, דווח על חזרת תושבים לשכונה (חשבון X של שהאב, 14 במרץ 2024).
כתב ערוץ אלג'זירה מדווח על יציאת כוחות צה"ל משכונת חמד (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 13 במרץ 2024).    תיעוד ההרס בשכונה (חשבון X של חסן אצליח, 14 במרץ 2024)   תיעוד ההרס בשכונה (חשבון X של חסן אצליח, 14 במרץ 2024)
מימין: כתב ערוץ אלג’זירה מדווח על יציאת כוחות צה”ל משכונת חמד (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 13 במרץ 2024). משמאל: תיעוד ההרס בשכונה (חשבון X של חסן אצליח, 14 במרץ 2024)
 •  על בסיס מידע מודיעיני, בוצע סיכול ממוקד מהאוויר נגד מחמד אבו חסנה, פעיל מחלקת המבצעים של הזרוע הצבאית של חמאס באזור רפיח. אבו חסנה היה אחראי, בין השאר, על חמ״ל שדיווח אודות כוחות צה”ל לקראת ביצוע תקיפות נגדם. כמו כן היה מעורב בהשתלטות על הסיוע ההומניטארי ובחלוקתו לפעילי חמאס (דובר צה”ל, 13 במרץ 2024).
תקיפת אבו חסנה (דובר צה"ל, 13 במרץ 2024)
תקיפת אבו חסנה (דובר צה”ל, 13 במרץ 2024)
 • חמאס פרסמה הודעה בתגובה להריגתם של נצ’אל אלשיח’ עיד, ראש ועדת החירום ברפיח, מחמוד אבו חסנה, סגן מפקד מחלקת המבצעים במשטרה, וטענה כי זהו “מעשה פלילי” שבאמצעותו מנסה ישראל ליצור כאוס ולבלבל את העורף. החלטת ישראל לפגוע באופן מתמשך באנשי הביטחון של חמאס היא כושלת והיא לא תצליח ליצור ואקום ביטחוני (ערוץ הטלגרם של חמאס, 13 במרץ 2024).
 • מרכז הרצועה: כוחות צה”ל המשיכו לפעול במרכז הרצועה בעיקר מול חוליות מחבלים שנותרו במרחב. בפעילותם הם הסתייעו בכלי טיס של חיל האוויר (דובר צה”ל, 14 במרץ 2024).
ניסיון חדירה בדרך הים
 •  ב-13 במרץ 2024 זוהו שני חשודים לבושי ציוד צלילה מול חופי צפון רצועת עזה, כשהם מתקרבים לכיוון חוף זיקים. חיל הים ביצע לעברם ירי הרחקה והם חזרו למרחב המותר (דובר צה”ל, 13 במרץ 2024). יצוין כי מאז 7 באוקטובר המרחב הימי מול רצועת עזה היה שקט יחסית ולא נרשמו תקריות חריגות או ניסיונות לבצע פיגועים דרך הים.
 • מחמוד מרדאוי, ראש המחלקה המדינית של חמאס ביהודה ושומרון, התייחס לאירוע וציין כי הדבר מעיד על כך ש”ההתנגדות” מסוגלת לפעול בכל ההתמחויות שלה. לדבריו, אמנם “ההתנגדות” הושפעה מהלחימה אבל שום מנגנון או חיל של שלה לא יצא מכלל פעולה. הוא ציין שהפעילות מתבצעת תוך לקיחה בחשבון של המישור המדיני. כמו למשל, כאשר פנו לחמאס בערוצי התקשורת בבקשה להפחית את שיגורי הרקטות כדי שאפשר יהיה להתקדם במשא ומתן. עוד ציין שהאירועים בשטח מוכיחים שצה”ל שוגה באשליות שהוא הצליח להשתלט על צפון הרצועה (אתר אלג’זירה מבאשר, 14 במרץ 2024).
נפגעים ישראלים
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר 2023 נהרגו כ- 1,500 בני אדם. על פי דובר צה”ל, 590 מהם חיילים וקצינים (מתוכם נהרגו 249 מתחילת התמרון הקרקעי ב – 27 באוקטובר 2023). 130 אזרחים וחיילים חטופים נמצאים עדיין בשטח רצועת עזה. 123 הוחזרו לישראל.
סוגית החטופים והסכם הפסקת אש
 • מחמוד מרדאוי, ראש המחלקה המדינית של חמאס ביהודה ושומרון, אמר כי כל הצעה שמונחת בפניהם, נבחנת מנקודת מוצא של דרישות הפלסטינים שלא ניתן להתמקח עליהן וכי כל פתרון, שלא יכלול הפסקת אש, לא יפתור את סבלם של הפלסטינים. הוא הדגיש כי כל עסקת חטופים תתבצע רק לאחר שיתקיימו כל התנאים. הוא ציין כי כל הצעה שעולה בקנה אחד עם דרישות היסוד שהזכיר תהיה מקובלת עליהם בצורה אוטומטית והאשים את ישראל כי היא זו אשר מכשילה את כל ההצעות (אתר אלג’זירה מבאשר, 14 במרץ 2024).
 • “מקור מצרי” המעורה במשא ומתן ציין, כי קיים מתווה חדש המדבר על רגיעה הומניטרית, ולא הפוגה, במטרה להפחית את עוצמת המאבק ולהקל על תושבי הרצועה. הוא הוסיף כי מאחורי המתווה המשופר ניצב ממשל ארה”ב, שרוצה לשפר את תנאיהם של החטופים הישראליים ולהבטיח הגעה זמנית של תרופות ומזון לאור ההידרדרות המצב ברצועה, שמשפיעה גם על החטופים. לדבריו, חל שינוי קל בעמדת ממשל ארה”ב, שהחל לגלות גמישות ביחס לעמדה לגבי המשך המלחמה ולחלק מהתנאים שקבעה חמאס כדי להגיע לעסקת חטופים. לדבריו, בכירים בממשל ביידן רוצים להשיג פריצת דרך במשבר, שתשמש תנופה למערכת הבחירות של נשיא ארה”ב, והם מפעילים לחץ על מצרים להביא לפריצת דרך במשא ומתן. המקור הוסיף כי ההיבט הבולט ביותר הוא הבטחת תנאי מחייה ותנאים בריאותיים יציבים יחסית לחטופים הישראלים. הוא ציין גם מהלכים צרפתיים בתיווך הנוכחי בניסיון להחיות את ההסכם הקודם להכנסת תרופות לחטופים, בתמורה להגעת תרופות לבתי החולים ברצועת עזה. לדבריו, מצרים הזמינה את בכירי חמאס לקהיר במהלך הימים הקרובים, כדי לעדכן אותם על התוכנית האמריקנית המשופרת (אלערבי אלג’דיד, 13 במרץ 2024).
 • “מקור בכיר בחמאס” אמר כי התנועה הדגישה שוב ושוב בפני המתווכים את נכונותה להיענות לכל הצעה רצינית להגיע להסכם. הוא ציין שפעילי הזרוע הצבאית של חמאס מחויבים להוראות האסלאם בכל הנוגע ליחס לחטופים. הם חותרים לאבטח אותם ולהעניק להם יחס טוב, בניגוד ליחס שלו זוכים האסירים הפלסטינים, אבל זה כמובן נעשה בגדר האפשר, והמצב הנוכחי ברצועת עזה חל על כל מי שנמצא בה. לדבריו, ישנם חטופים ישראלים רבים, שסובלים ממצב קשה בשל מחסור בתרופות ומזון, בנוסף לתקיפות המתמשכות שפעמים רבות מונעות מתן סיוע לפצועים ם (אלערבי אלג’דיד, 13 במרץ 2024).
 • צ’יאא’ רשואן, יושב ראש לשכת ההסברה המצרית, ציין כי קיימת הצעה אמריקאית להפסקת אש במשך שבוע עד שבועיים, אבל לא באותם תנאים של ההצעה הראשונה להפוגה. לדבריו, הצעה זו אינה מפעילה לחץ על ישראל, שכן היא כוללת הפסקת אש שאינה מלווה בנסיגת כוחות או בעסקת חטופים. רשואן תאר את ההצעה כ”מנוחה”, ולא הפוגה, וציין כי במהלך פרק הזמן הזה תתקיימנה פגישות כדי לקרב בין השקפות הצדדים ולהגיע לנוסח סופי (אלשרק אלאוסט, 13 במרץ 2024).
 • “מקורות הקשורים למשא ומתן” ציינו כי ההזמנות לביקור משלחות בקהיר הן הזמנות הקיימות כל הזמן, והוסיפו כי הנהגת חמאס לא מוכנה לנקוט צעד נוסף לפני שתוודא שמוכנסים תיקונים יסודיים בהצעות הקודמות. לדבריהם, חמאס הודיעה למתווכים כי העדיפות שלה לטפל בהשפעות התוקפנות, ורק לאחר מכן נושא החטופים. מקורות בחמאס הכחישו את ההדלפות על הזמנה חדשה לחמאס לבקר במצרים, וציינו כי לא ידוע להם על קיומן של הצעות חדשות על השולחן (אלאח’באר, 13 במרץ 2024).

חזרה לעיקרים

רצועת עזה
נפגעים פלסטינים
 • משרד הבריאות ברצועת עזה (הנשלט ע”י חמאס) עדכן נכון ל-14 במרץ שעה 10:30,כי ביממה האחרונה נהרגו ברצועה בתקיפות צה”ל 69 פלסטינים ונפצעו 110. מאז תחילת המלחמה נהרגו 31,341 פלסטינים ונפצעו 73,134 (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 14 במרץ 2024).
סיוע לרצועה
  • במקביל ללחימה, נערך צה”ל להגעת סיוע הומניטרי לרצועת עזה. ספינה של ארגון WCK במימון איחוד האמירויות, הפליגה מנמל לרנקה שבקפריסין לכיוון רצועת עזה. ההפלגה נעשתה בתיאום ביטחוני ואזרחי עם מדינת ישראל ומערכת הביטחון, בהתאם להנחיית שר הביטחון ולבקשת ממשל ארה”ב. הכנסת הסיוע מתאפשרת לאחר שכל הציוד שעל גבי ספינה עבר בידוק בטחוני מקיף שנועד להבטיח הכנסה לרצועה של סיוע הומניטרי בלבד. בנוסף, בהתאם להנחיית הדרג המדיני, שש משאיות סיוע נכנסו לצפון רצועת עזה דרך שער בגדר הגבול. כמו כן הוצנחו למעלה 1,000 חבילות סיוע במסגרת הצנחות שביצעו מדינות זרות בשבוע האחרון (דובר צה”ל, 14 במרץ 2024).
  • במקביל, מתקיימים מגעים בינלאומיים בנוגע להסדרת העברת סיוע הומניטארי לרצועת עזה והרחבתו:
  • אנתוני בלינקן, מזכיר המדינה של ארה”ב, נועד בוושינגטון עם ג’וזף בורל, שר החוץ של האיחוד האירופי, לדיון בנושא (חשבון X של אנתוני בלינקן, 14 במרץ 2024).
  • שרי החוץ של ארה”ב, קפריסין, האיחוד האירופי, בריטניה, מאע”מ וקטר דנו בכינוס וירטואלי בנושא פתיחת המסדרון הימי להעברת סיוע הומניטרי לרצועה. השרים אישרו כי על המסדרון הימי להיות חלק ממאמץ כולל להעברת סיוע לרצועה שיכלול את גם את המעברים היבשתיים והמשך הצנחות הסיוע מהאוויר בציינם, כי על ישראל לפתוח מעברים נוספים. עוד סוכם כי תישקל אפשרות להקים קרן כספית משותפת לתמיכה במסדרון הימי (אתר מחלקת המדינה של ארה”ב, 14 במרץ 2024).
 • גרנט שאפס, שר ההגנה הבריטי, הורה לעצור את הצנחת הסיוע הבריטי לרצועה, זאת לאחר שאחת מההצנחות גרמה למותם של חמישה פלסטינים . “מקורות” שהוגדרו מקורבים לשאפס אמרו כי ההוראה נועדה למזער סיכון חיי אדם. עוד נמסר כי המזח הימי ברצועה יהיה מוכן בין 45-60 ימים (הטלגרף, 14 במרץ 2024).
 • סלאמה מערוף, ראש לשכת התקשורת של ממשל חמאס ברצועת עזה, התייחס לדיווחים בנוגע ליציאת ספינת סיוע מנמל לרנקה שבקפריסין לכיוון הרצועה והדגיש, כי מאמצי הסיוע לעם הפלסטיני נותרו חלשים והם אינם מגיעים אפילו למינימום הנדרש, במיוחד בצפון הרצועה. הוא הדגיש כי לא ידוע היכן הספינה תעגון והאם היא תעבור בדיקה על ידי ישראל. מערוף הדגיש, כי יש להפעיל לחץ על ישראל כדי שתאפשר כניסת שיירות סיוע דרך היבשה ודרך נמלים מוכרים (ערוץ הטלגרם של לשכת התקשורת, 13 במרץ 2024).
 • מחמד אלהנדי, סגן מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, אמר כי הקמת המזח הימי ברצועת עזה הוא “שיח אמריקאי” שמטרתו לקנות זמן לישראל וכי מי שאכן רוצה להעביר סיוע לרצועה צריך לפתוח את המעברים. לדבריו, הקמת המזח עלולה לפתוח את הדלת לעקירת פלסטינים מהרצועה. בהתייחסו למשא ומתן להפסקת אש אמר כי ישראל רוצה לשחרר את החטופים שלה במחיר הנמוך ביותר וכי לא מתקיים שיח על הפסקת אש (אלג’זירה, 13 במרץ 2024).

“היום שאחרי”

 • על רקע מגעים שערכה ישראל עם ראשי חמולות ברצועת עזה במטרה שיהוו תחליף להנהגת חמאס וינהלו , את חלוקת הסיוע ואולי אף יהפכו לגוף שלטוני “ביום שאחרי”, עדכן העיתונאי מחמד הניה, כי שוחח עם המח’תאר סלמאן אלמע’ני, יו”ר רשות החמולות ברצועת עזה, אשר ציין בפניו כי החמולות אינן גורם ממשל או גורם שלטוני וכי הן מתנגדות באופן ברור לנהל את חלוקת הסיוע. אלמע’ני הדגיש, כי הם לא יבגדו “בהתנגדות” (חשבון X של העיתונאי מחמד הניה, 13 במרץ 2024).
 • חמאס בירכה את המשפחות הפלסטיניות ברצועת עזה שסירבו לשתף פעולה עם “התוכניות הזדוניות של הכיבוש”. לטענת חמאס, ישראל מנסה ליצור גופי תיאום מתוך העם הפלסטיני וסירובן של המשפחות מדגיש את תמיכתן בהתנגדות, בממשל חמאס ובגופי הביטחון של העם (ערוץ הטלגרם של חמאס, 14 במרץ 2024).
 • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, ציין כי “היום שאחרי” ברצועת עזה יהיה פלסטיני ולא ישראלי או של הסוכנים שישראל בוחרת לניהול הרצועה (ערוץ ההיוטיוב של ערוץ אלג’דיד, 13 במרץ 2024).
קריקטורה פלסטינית המזהירה מפני המזח שמקימה ארה"ב. בערבית נכתב : עזה והתפוח המורעל! הנמל האמריקני" (דף הפייסבוק של עלאא' אללקטה, 11 במרץ 2024)
קריקטורה פלסטינית המזהירה מפני המזח שמקימה ארה”ב. בערבית נכתב: עזה והתפוח המורעל! הנמל האמריקני” (דף הפייסבוק של עלאא’ אללקטה, 11 במרץ 2024)
 • בהקשר זה צוין, כי עדי ראייה ברפיח דיווחו כי באזורים מסוימים בדרום רצועת עזה צצו תופעות של חמושים באמתלה של הגנה על ילדיהם והבטחת חלקם בסיוע, ברם, העניין קיבל ממד אחר עם הופעתם של “סוחרי מלחמה”, שהשתלטו על סיוע, חלקם, לדבריהם, היו מעורבים בקשרים עם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, ע’סאן עליאן, דבר שגרם להנהגת חמאס להזהיר את המח’תארים של החמולות הללו מפני ניצול המצב ההומניטרי ברצועה. עוד נודע כי כמה אנשים הידועים כ”סוחרי מלחמה” הוצאו להורג, דבר שגרם לרבים להימנע ממעורבות בכך. מנהיגי החמולות קיימו מגעים ביניהם ועם מנהיגי חמאס, והודיעו שהם אמרו לישראל ולגורמים פלסטיניים העומדים בקשר עמה, שהם מסרבים להחליף את מקומו של ממשל חמאס בניהול הרצועה. מקורות פלסטינים אמרו כי נכבדי חמולות ברצועת עזה הודיעו לפקידים מהאו”ם בפגישה על סירובם לשתף פעולה אלא באמצעות מנגנוני הביטחון ברצועת עזה. מאוחר יותר פרסמה חמאס הודעה שבה היא שיבחה את העמדה הלאומית האחראית של החמולות של עזה וסירובם להיענות למזימות של ישראל (אלאח’באר הלבנוני, 14 במרץ 2024).
 • גולשים ברשתות החברתיות מדברים על כך שחמאס הוציאה להורג בדיוואן של חמולת דע’מש את מח’תאר חמולת דע’מש ועוד מספר אנשים בחמולה. נטען שהחמולה אחראית לגניבת עשרות טונות של קמח שמיועדים לתושבי צפון הרצועה, מעשי בריונות ושיתוף פעולה עם ישראל (חשבון X של @Seedra1214, 14 במרץ 2024; דף הפייסבוק של Mohamed Hasan Elsakany, 14 במרץ 2024). דיווח ראשוני על כך הופיע כבר ב-9 במרץ (חשבון X של @JameelShan52031, 9 במרץ 2024), ויש גולש שטען כי הדבר אירע כבר לפני שבוע ויותר (חשבון X של @Hakeam_ps, 14 במרץ 2024).
המצב ברצועה
 • ערוץ ופא תיעד תושבים מהעיר עזה, שהתפנו לכיוון מרכז הרצועה. בכתבה צוין, כי הסיבה לכך היא מחסור במזון ובמוצרי יסוד בעיר עזה ובצפון הרצועה. אחד התושבים, אמר באירוניה לצלם הערוץ: “צלם, צלם ! אמור לאלסנואר שזה דבר טוב, כך אמור לו” (כלומר עצם זה שהם נאלצים להתפנות מעזה בגלל מחסור במזון) (ערוץ היוטיוב של ופא, 14 במרץ 2024).
תושבים מעזה מתפנים למרכז הרצועה בשל מחסור במזון (ערוץ היוטיוב של ופא, 14 במרץ 2024)    תושבים מעזה מתפנים למרכז הרצועה בשל מחסור במזון (ערוץ היוטיוב של ופא, 14 במרץ 2024)
תושבים מעזה מתפנים למרכז הרצועה בשל מחסור במזון (ערוץ היוטיוב של ופא, 14 במרץ 2024)
הודעת אסמאעיל הניה
 • אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, פרסם הודעה בה ציין כי עמדתו של נשיא ארה”ב ג’ו ביידן משתנה ברטוריקה ונבחנת ביישומה וכי ממשל ארה”ב נדרש לנקוט בפעולות רבות כדי לעצור את “מלחמת רצח העם ומדיניות ההרעבה” נגד העם הפלסטיני ברצועת עזה ובצפון הרצועה.לדבריו, שדה הקרב והמשא ומתן הם שני קווים מקבילים. חמאס מבססת את המשא ומתן שלה על העמידה האיתנה וההתנגדות. היא חותרת בכל הכוח לשים קץ למלחמה. קיימת הזדמנות להגיע להסכם רב-שלבי אם ממשלת ישראל תוותר על העיקשות שלה. עוד ציין כי יהודה ושומרון נתונות להתנכלויות במטרה להסיח את דעת הציבור מתמיכה ברצועת עזה ולרוקן את המאגר האסטרטגי שהיא מייצגת בפרויקט ההתנגדות ועקרונות היסוד המדיניים של העניין הפלסטיני, אבל, לדבריו, כל ההתנכלות והדיכוי האלה לא יצליחו (ערוץ הטלגרם של חמאס, 13 במרץ 2024.

חזרה לעיקרים

הזירה הצפונית
פעילות בשטח
 • במהלך היממה האחרונה קיבל חזבאללה אחריות על ביצוע שש תקיפות באמצעות שיגור טילי נ”ט, רקטות, כולל מסוג פלק-1 (Falaq-1) וירי פגזי תותח (ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 14-13 במרץ 2024).
תקיפות תגובה של צה”ל
 • מטוסי קרב תקפו ובוצע ירי ארטילרי לעבר תשתיות ומבנים צבאיים של חזבאללה בדרום לבנון ביניהם באזור מיס אלג׳בל, עיתא אלשעב, קנטרה, יעטר עלמא אלשע ועוד (דובר צה”ל, 13 במרץ 2024).
 תקיפת תשתיות חיזבאללה במרחב כונין     תקיפת מבנה צבאי של חזבאללה במרחב מיס אלג'בל (דובר צה"ל, 14 במרץ 2024)
מימין: תקיפת תשתיות חיזבאללה במרחב כונין. משמאל: תקיפת מבנה צבאי של חזבאללה במרחב מיס אלג’בל (דובר צה”ל, 14 במרץ 2024)
 תקיפה במיס אלג'בל (אלאח'באר, 14 במרץ 2024).     תקיפה בכונין
 (חשבון X של עלי שעיב, 14 במרץ 2024)
מימין: תקיפה במיס אלג’בל (אלאח’באר, 14 במרץ 2024). משמאל: תקיפה בכונין
(חשבון X של עלי שעיב, 14 במרץ 2024)
 • ב-13 במרץ 2024 אותר נפל של טיל [או פצצה], ששוגר ממטוס קרב ישראלי, באזור מסגד האמאם אלרצ’א במיס אלג’בל (חשבון X של אלסיד אבראהים מהדי, 14 במרץ 2024).
נפל של טיל [או פצצה], שאותר במיס אלג'בל (חשבון X של אלסיד אבראהים מהדי, 14 במרץ 2024)
נפל של טיל [או פצצה], שאותר במיס אלג’בל (חשבון X של אלסיד אבראהים מהדי, 14 במרץ 2024)
הרוגים באירועים
 • הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה רשמית על מותו של האדי עלי מצטפא, המכונה אבו שאדי, אשר נהרג בתקיפה ישראלית בדרום לבנון (ערוץ הטלגרם של הזרוע הצבאית של חמאס, 13 במרץ 2024).
תיעוד הההתנקשות בחיי האדי עלי מצטפא (דובר צה""ל, 13 במרץ 2024)
תיעוד הההתנקשות בחיי האדי עלי מצטפא (דובר צה””ל, 13 במרץ 2024)
 • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס, ציין כי הם עדיין חוקרים מה הסיבה שבעטיה הצליחה ישראל לתקוף אדם כמו האדי מצטפא. לדבריו, ישראל מנסה, לאור המשבר שבו היא שרויה בשל חוסר הצלחתה להשיג את מטרותיה, לרשום נקודות לזכותה בכך שהיא מבצעת סיכולים נגד פעילי חמאס. הוא הדגיש כי ההתנקשות בחייו לא תניא את חמאס מלהמשיך בדרכה ואת פעיליה מלהמשיך בפעילותם (ערוץ היוטיוב של ערוץ אלג’דיד, 13 במרץ 2024).
 • דו”ח של יוניפי”ל קבע כי טנק ישראלי הוא שגרם למותו של כתב רויטרס, עצאם עבדאללה, ולפציעתם של שישה עיתונאים נוספים בדרום לבנון ב-13 באוקטובר 2023. לפי הדו”ח, לא תועדו חילופי אש בין לבנון לישראל במשך למעלה מארבעים דקות לפני שהטנק הישראלי פתח באש לעבר קבוצת עיתונאים “שניתן היה לזהותם בבירור”. עוד צוין בדו”ח, כי הירי לעבר אזרחים, במקרה זה עיתונאים, מהווה הפרה של החלטה 1701 ושל החוק הבינלאומי (רויטרס, 13 במרץ 2024(. יצוין כי בדצמבר 2023, פרסמו רויטרס וסוכנות הידיעות הצרפתית תוצאות חקירה שערכו בנפרד אשר קבעו גם הן כי צה”ל היה אחראי לתקיפה בה נהרג העיתונאי עצאם עבדאללה.
נאום נצראללה
 • חסן נצראללה, מזכ”ל חזבאללה, נשא נאום לרגל תחילת חודש רמצ’אן. להלן מספר נושאים אליהם התייחס בנאומו (אלמנאר, 13 במרץ 2024):
  • רצועת עזה: “התנגדות” ברצועה פועלת באומץ וגבורה, כמו גם העם הפלסטיני. העובדה שהם נלחמים במשך ששה חודשים מול צבא חזק, גדול ובעל אמצעים רבים בתמיכת ארה”ב היא בגדר נס. לאחר חמישה חודשים של לחימה לא הציגה ישראל אף תמונת ניצחון ולא הושגה אף מטרה שישראל הגדירה לעצמה. אחת ההוכחות שישראל לא השיגה את המטרה הראשונה שלה שהיא מיטוט חמאס, היא שהם מנהלים משא ומתן איתם, בתיווך מצרי-קטרי, ולא מעמדת חולשה של חמאס.
  • חזית הצפון: אחת התוצאות של חזית זו היא הרתעת ישראל מלצאת למלחמה בלבנון. אזרחי ישראל וכלי התקשורת יודעים שישראל לא מפרסמת את מספר ההרוגים בחזית הצפונית, מלבד מספר אזרחים. שר הביטחון והרמטכ”ל אמרו את אותם הדברים, שהחיילים שלהם נלחמים ברצועת עזה ובחזית הצפונית ויש להם אבדות קשות.
  • המשך תמיכת חזבאללה ברצועת עזה: החזית בדרום לבנון ממשיכה למלא את תפקידה בהפעלת לחץ על ישראל. הם מתחייבים להמשיך בתמיכתם בתושבי רצועת עזה ומנהיגי חמאס. לדבריו, יש לתמוך ברצועת עזה לא רק באמצעות כסף ולחימה, אלא גם באמצעות תפילות.
  • מצב צה”ל והחברה הישראלית: צה”ל חלש ומה שמעיד על כך הוא בקשת הרמטכ”ל לגייס 7,500 קצינים ו-7,000 חיילים. כמו גם גיוס החרדים שמעורר זעם רב והרב הראשי הצהיר כי הם יעזבו את ישראל וזה מה שיקרה בסוף. גם החברה בישראל החלה לגלות סימני עייפות, הצבא והפוליטיקאים בישראל עייפים והמצב הפנימי בה בעייתי. הפגנת סובלנות ואיתנות תחייב את ישראל להפסיק את תוקפנות ולהודות בכישלונה.
  • “חזיתות התמיכה”: נצראללה שיבח את פעילות חזיתות התמיכה, ובמיוחד את תימן, וטען כי ארה”ב ובריטניה לא הצליחו למנוע מהחות’ים לתקוף ספינות ישראליות וספינות שנמצאות בדרכן לישראל, ויש לכך השפעות חשובות על המלחמה ועל כלכלת ישראל. הוא הדגיש שחזיתות התמיכה ברצועת עזה יהיו נוכחות גם במהלך חודש רמצ’אן.
חסן נצראללה, מזכ"ל חזבאללה (אלמנאר, 13 במרץ 2024)
חסן נצראללה, מזכ”ל חזבאללה (אלמנאר, 13 במרץ 2024)
ממשל לבנון
 • עבדאללה בו חביב, שר החוץ של לבנון, הורה להגיש תלונה במועצת הביטחון בעקבות סדרת תקיפות “אלימות ביותר” שביצעה ישראל ב- 11 ו-12 במרס, שבהן נפגעו אזרחים באזורי מגורים. לטענת בו חביב, התקיפות מעוררות דאגה יתרה מכיוון שהן בוצעו באזורים רחוקים מהגבול מה שמעיד על כוונת ישראל לגרור את האזור כולו למלחמה (חשבון X של משרד החוץ הלבנוני, 13 במרץ 2024).

חזרה לעיקרים

ישראל, יהודה ושומרון
פעילות סיכול ומנע

  בליל 14-13 במרץ, כוחות ביטחון ישראליים פעלו למעצר מבוקשים ברחבי יהודה ושומרון. במבצע לסיכול טרור ביריחו עצרו הכוחות ארבעה מבוקשים, איתרו והחרימו אמצעי לחימה וביצעו סריקות רבות. בדורא (מערבית לחברון) עצרו ארבעה מבוקשים ואיתרו והחרימו שני אקדחים. בקלקיליה הכוחות החרימו כספים שהיו מיועדים למימון פעולות טרור. בלובן אלשרקייה (צפונית לראמאללה) ביצעו הכוחות סריקות לאיתור אמצעי לחימה (אתר צה”ל, 14 במרץ 2024).

פעילות כוחות צה"ל (דובר צה"ל, 14 במרץ 2024)    פעילות כוחות צה"ל (דובר צה"ל, 14 במרץ 2024)
פעילות כוחות צה”ל (דובר צה”ל, 14 במרץ 2024)
 • הרשות לענייני אסירים ואסירים משוחררים ומועדון האסיר הפלסטיני מסרו בהצהרה לעיתונות כי כוחות הבטחון עצרו ביהודה ושומרון ביממה האחרונה לפחות עשרים פלסטינים, ובהם אסירים לשעבר. המעצרים התמקדו במחוזות חברון ויריחו. מעצרים נוספים בוצעו במחוזות קלקיליה, בית לחם וירושלים (ופא, 14 במרץ 2024).
חודש רמצ’אן
 • מחלקת ההקדשים בירושלים מסרה ב-13 במרץ כי כ-40,000 מתפללים השתתפו בתפילת התראויח במסגד אלאקצא ב-13 במרץ בלילה (קדס פרס, 13 במרץ 2024).
התפילה במסגד אלאקצא (קדס פרס, 13 במרץ 2024)
התפילה במסגד אלאקצא (קדס פרס, 13 במרץ 2024)

חזרה לעיקרים

איראן
מיליציות פרו איראניות
עיראק
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק דיווחה ב-14 במרץ 2024 על תקיפת בסיס חיל האוויר הציוני פלמחים “בעומק הישות” באמצעות כלי טיס בלתי מאויש. בהודעה נמסר כי הם ימשיכו ואף יכפילו את פעילותיהם במהלך חודש רמצ’אן (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית, 14 במרץ 2024). בפועל לא אותרה תקיפה שכזאת.
תיעוד התקיפה בפלמחים (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית, 14 במרץ 2024).
תיעוד התקיפה בפלמחים (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית, 14 במרץ 2024).
תימן
 • פיקוד מרכז של צבא ארה”ב (CENTCOM) דיווח כי ב-13 במרץ 2024 בין השעות 01:00 ל-15:30 שיגרו החות’ים טיל בליסטי נגד ספינות לעבר מפרץ עדן. הטיל לא פגע בכלי שיט ולא דווח על נפגעים או על נזק. לאחר השיגור השמידו הכוחות ארבעה כלי טיס בלתי מאוישים וטיל קרקע אוויר אחד בשטחי החות’ים (חשבון X של פיקוד המרכז, 14 במרץ 2024).
 • “מקור צבאי” שהוגדר מקורב לחות’ים מסר כי התנועה ערכה ניסוי בטיל היפרסוני, אשר מסוגל להגיע למהירות של 10,000 קמ”ש. “המקור” ציין כי החות’ים מתכננים להכניס טילים כאלה למלאי אמצעי הלחימה שלהם. לדבריו, הם מתכננים להתחיל לייצר אותו כדי להשתמש בו בתקיפותיהם בים האדום ונגד ישראל (RIA, 14 במרץ 2024).
 • היומון הבריטי “Financial Times” דיווח מפי גורמים אמריקניים ואיראניים כי ארה”ב ניהלה במהלך השנה מגעים חשאיים עם איראן במטרה לשכנע אותה להשתמש בהשפעתה על החות’ים כדי לסיים את התקיפות בים האדום. על פי היומון, המשא ומתן החל בינואר 2024 והוא התנהל באופן עקיף דרך עומאן. את המשא ומתן מטעם ארה”ב ניהל ברט מקגורק, שליח נשיא ארה”ב למזרח התיכון. את המגעים מטעם איראן ניהל עלי באקרי-כני, סגן שר החוץ (Financial Times, 14 במרץ 2024).
 • “מקורות איראניים “הכחישו בפני סוכנות הידיעות הממשלתית אירנ”א את הדיווחים על מגעים עקיפים בין ארה”ב ואיראן בנוגע לפעילות החות’ים בים האדום. המקורות טענו, כי חילופי המסרים והמגעים בין איראן לארה”ב מוגבלים אך ורק למשא ומתן סביב הסרת הסנקציות על איראן וכי הדיווחים על שיחות בין שתי המדינות בנוגע למצב בים האדום הם חלק מ”לוחמה פסיכולוגית” של ארה”ב המנסה להסתיר את כישלונה בזירה הדיפלומטית (אירנ”א, 14 במרץ 2024).

[1] פרסום זה הוא הסיכום היומי האחרון. החל מ-17 במרץ חוזר מרכז המידע למתכונת של סיכומים שבועיים. ↑