מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל-12 בדצמבר 2023, 13:00)

תיעוד פעילות קרקעית של כוחות צה

תיעוד פעילות קרקעית של כוחות צה"ל (דובר צה"ל, 12 בדצמבר 2023)

תיעוד פעילות קרקעית של כוחות צה

תיעוד פעילות קרקעית של כוחות צה"ל (דובר צה"ל, 12 בדצמבר 2023)

תקיפת מחסן אמצעי לחימה (דובר צה

תקיפת מחסן אמצעי לחימה (דובר צה"ל, 12 בדצמבר 2023)

תקיפות חיל האוויר בשכונות אלזיתון ואלדרג' בעזה (חשבון X של שהאב, 12 בדצמבר 2023)

תקיפות חיל האוויר בשכונות אלזיתון ואלדרג' בעזה (חשבון X של שהאב, 12 בדצמבר 2023)

תקיפת עמדת שיגור רקטות (אתר צה

תקיפת עמדת שיגור רקטות (אתר צה"ל, 12 בדצמבר 2023)

פעילות כוחות ביטחון ישראליים הבוקר בג'נין (ופא, חשבון X של QUDSN, 12 בדצמבר 2023)

פעילות כוחות ביטחון ישראליים הבוקר בג'נין (ופא, חשבון X של QUDSN, 12 בדצמבר 2023)

תהלוכה בחברון (חשבון X של QUDSN, 11 בדצמבר 2023)

תהלוכה בחברון (חשבון X של QUDSN, 11 בדצמבר 2023)

ביקור משלחת של חברי מועצת הביטחון באו

ביקור משלחת של חברי מועצת הביטחון באו"ם בצידו המצרי של מעבר רפיח (אלמצרי אליום, 11 בדצמבר 2023)

שיגור רקטות, נפגעים בישראל, זירה צפונית

עיקרים
 • גזרת הלחימה: נמשכה לחימת כוחות צה”ל בצפון הרצועה ודרומה. במהלך הפעילות נחשפו אמצעי לחימה רבים, מפעלים לייצור אמצעי לחימה, סדנאות הדרכה לשימוש באמצעי לחימה ועוד. רוב התשתיות מוקמו במקומות אזרחיים כמו בתי מגורים ומסגדים. כמו כן עצרו הכוחות פעילי טרור רבים של חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין. הפלסטינים דיווחו על לחימה עזה המתנהלת בדרום ובצפון הרצועה.
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ-1,200 אזרחים ואנשי כוחות ביטחון, מהם 434 חיילים וקצינים. 137 אזרחים וחיילים נותרו חטופים ברצועת עזה, מהם 17 ילדים ונשים. 113 הוחזרו לישראל.
 • סוגיית החטופים: גורמי חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין ממשיכים להדגיש כי כל עסקה נוספת תתבצע לאחר הכרזה על הפסקת אש. “מקור פלסטיני” דיווח כי מתנהלים גישושים ראשוניים בין הצדדים לגבי אפשרות להמשך עסקת חטופים.
 • רצועת עזה: המצב ברצועה הולך ומחמיר. אנשי רפואה דיווחי על התפרצות מחלות. באזור רפיח פועלים להקמת בית חולים נוסף במימון קטר. גורמים ברצועה מאשימים את שלטונות מצרים על הקשיים שהיא מערימה ביציאה ממעבר רפיח ובאשפוז הפצועים בתחומה.
 • גזרה צפונית: נמשכה פעילות חזבאללה נגד מוצבי צה”ל, ריכוזי לוחמים ומטרות אזרחיות. ירי טילים מונחים לעבר מטולה, בוצע לדברי חזבאללה, בתגובה למותו של ראש עיריית אלטיבה מפגז צה”ל. צה”ל הגיב בירי ארטילרי ובתקיפת יעדי טרור של חזבאללה בדרום לבנון.
 • יהודה ושומרון: נמשכה פעילות הסיכול והמנע. מוקד הפעילות היה מחנה הפליטים ג’נין.
 • תימן: החות’ים תקפו ספינה נושאת דגל נורבגי באזור באב אלמנדב אשר הובילה, לדבריהם, נפט לישראל.
 • רוסיה: גורמים במשרד החוץ הרוסי ערכו שיחות עם בכירי חמאס וארגונים פלסטינים נוספים בהן הדגישו את הצורך בהפסקת הלחימה, פתרון כל הבעיות ההומניטריות, ושחרור החטופים.
זירת הלחימה
 • פעילות קרקעית: נמשכה פעילות כוחות צה”ל בצפון ובדרום הרצועה. במהלך הפעילות איתרו והשמידו הכוחות אמצעי לחימה רבים, מפעל לייצור אמצעי לחימה ועוד. בחודש האחרון נעצרו למעלה מ-500 פעילי טרור ברצועה’ כ-350 פעילי חמאס וכ-120 פעילי הג’האד האסלאמי בפלסטין. כ-140 פעילי חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין נעצרו ברחבי רצועת עזה מאז תום ההפוגה. חלק מפעילי הטרור נתפסו שהם מסתתרים במבנים אזרחיים, בתי ספר ובמחסות של אונר”א (דובר צה”ל, 11 בדצמבר 2023).
תיעוד פעילות קרקעית של כוחות צה"ל (דובר צה"ל, 12 בדצמבר 2023)     תיעוד פעילות קרקעית של כוחות צה"ל (דובר צה"ל, 12 בדצמבר 2023)
תיעוד פעילות קרקעית של כוחות צה”ל (דובר צה”ל, 12 בדצמבר 2023)
 • בין מוקדי הפעילות יצוינו :
  • ח’אן יונס: לוחמי צה”ל פשטו על מבנה של פעילי חמאס ואיתרו במקום כ-250 רקטות, מרגמות וטילי RPG שהיו מוכנים לשימוש. במקום נמצאו גם אמצעי לחימה וציוד צבאי נוספים (דובר צה”ל, 12 בדצמבר 2023). הפלסטינים דיווחו כי בשעות הבוקר חודשו חילופי האש הכבדים במרחב התמרון הקרקעי של כוחות צה”ל באזור ח’אן יונס, זאת לצד ירי ארטילרי של צה”ל לעבר מספר אזורים בעיר (חשבון X של QUDSN, 12 בדצמבר 2023). דווח על מספר הרוגים מתקיפות צה”ל באזור ח’אן יונס (מען, 12 בדצמבר 2023).
אילוסטרציה פלסטינית לתמרון הקרקעי של צה"ל באזור מזרח ח'אן יונס ובכניסה הצפונית לעיר (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 12 בדצמבר 2023)
אילוסטרציה פלסטינית לתמרון הקרקעי של צה”ל באזור מזרח ח’אן יונס ובכניסה הצפונית לעיר (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 12 בדצמבר 2023)
  • מחנה הפליטים ג’באליא: הלוחמים חשפו מתקן אימונים לירי RPG שהוסתר בתוך מסגד. במתקן נמצאו אמצעי לחימה רבים. חלק מאותם אמצעי לחימה אותרו בתוך שקיות של ארגון אזרחי הפועל ברצועת עזה (אתר צה”ל, 11 בדצמבר 2023). בשכונת מגורים ובקרבת בית ספר, נמצאו מספר מוקדי לחימה ומצבורי אמצעי לחימה ששימשו את חמאס. הכוחות איתרו בדירה מבצעית שהייתה שייכת לפעיל נח’בה מסמכים ומחשבים ניידים עליהם נמצאו תכניות לטבח ב-7 באוקטובר 2023. (אתר צה”ל, 12 בדצמבר 2023).
מרגמות שאותרו על ידי כוחות צה"ל (דובר צה"ל 12 בדצמבר 2023)
מרגמות שאותרו על ידי כוחות צה”ל (דובר צה”ל 12 בדצמבר 2023)
מתחם אימוני הירי שאותר בתוך המסגד.     מעבדת מטענים שאותרו בתוך המסגד (דובר צה"ל, 11 בדצמבר 2023)
מימין: מתחם אימוני הירי שאותר בתוך המסגד. משמאל: מעבדת מטענים שאותרו בתוך המסגד (דובר צה”ל, 11 בדצמבר 2023)
  • שכונת שג’אעיה במזרח העיר עזה : הפלסטינים דיווחו כי נמשכים חילופי האש הכבדים בין כוחות צה”ל לאנשי “ההתנגדות” ובמקביל, תקיפות חיל האוויר וירי ארטילרי של צה”ל (חשבון X של שהאב, 12 בדצמבר 2023).
 • כתב ערוץ אלערבי שסיכם את מצב הלחימה מסר כי: בצפון הרצועה; מתחוללים קרבות עזים בג’באליא, כאשר טנקים של צה”ל מנסים להיכנס, ללא הצלחה, לתוך מחנה הפליטים ג’באליא. אנשי הזרוע הצבאית של חמאס מבצעים ירי טילי נ”ט לעבר הטנקים. במזרח העיר עזה; מכתרים טנקים של צה”ל את שכונת אלשג’אעיה ובמקום מתנהלים חילופי אש כבדים עם פעילי חמאס. אזור ח’אן יונס; טנקים של צה”ל נמצאים בכפרים שממזרח לח’אן יונס ובכניסה הצפונית לעיר. גם במקום זה מתנהלים חילופי אש עזים עם פעילי חמאס  (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 12 בדצמבר 2023).
התמרון הקרקעי של צה"ל באזור ג'באליא.     התמרון הקרקעי של צה"ל במזרח העיר עזה (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 12 בדצמבר 2023)
מימין: התמרון הקרקעי של צה”ל באזור ג’באליא. משמאל: התמרון הקרקעי של צה”ל במזרח העיר עזה (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 12 בדצמבר 2023)
 • פעילות אווירית: כלי טיס המשיכו בתקיפות ברחבי הרצועה ובשיתוף פעולה עם הכוחות הפועלים בשטח. במסגרת הפעילות הותקפו עמדות שיגור רקטות ומשגרים רבים.
תקיפת מחסן אמצעי לחימה (דובר צה"ל, 12 בדצמבר 2023)
תקיפת מחסן אמצעי לחימה (דובר צה”ל, 12 בדצמבר 2023)
תקיפות חיל האוויר בצפון הרצועה לצד ירי פצצות תאורה ע"י כוחות צה"ל (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 11 בדצמבר 2023).      תקיפות חיל האוויר בשכונות אלזיתון ואלדרג' בעזה (חשבון X של שהאב, 12 בדצמבר 2023)
מימין: תקיפות חיל האוויר בצפון הרצועה לצד ירי פצצות תאורה ע”י כוחות צה”ל (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 11 בדצמבר 2023). משמאל: תקיפות חיל האוויר בשכונות אלזיתון ואלדרג’ בעזה (חשבון X של שהאב, 12 בדצמבר 2023)
 • פעילות ימית: כוחות זרוע הים זיהו ותקפו חוליית מחבלים אשר ביצעה ירי אל עבר הכוחות המתמרנים ברצועת עזה (דובר צה”ל, 12 בנובמבר 2023).
שיגור רקטות
 • נמשך שיגור הרקטות לעבר ישראל. רוב השיגורים כוונו לעבר יישובי עוטף עזה. לוחמי צה”ל זיהו באזור ג’באליא עמדת שיגור בעת שיגור רקטות לעבר שדרות, הכוחות הכווינו כלי טיס שתקף והשמיד את עמדת השיגור.
תקיפת עמדת שיגור רקטות (אתר צה"ל, 12 בדצמבר 2023)
תקיפת עמדת שיגור רקטות (אתר צה”ל, 12 בדצמבר 2023)
תגובות למהלכי הלחימה
 • עלי אבו שאהין, חבר הלשכה המדינית של הג’האד האסלאמי בפלסטין וראש מחלקת ההסברה, ציין, כי עתה “השטח מדבר”, אין דיבורים על הפסקת אש, וכי עמדת הארגון, שהוא גורם מרכזי בהתנגדות, ברורה, וכך גם עמדת “ההתנגדות”. אין דיבורים על נושאים מדיניים לפני הפסקת אש כוללת. הוא הדגיש כי הם לא ינהלו משא ומתן תחת לחץ. אבו שאהין הכחיש את הדיווחים בתקשורת הישראלית ואמר כי לא מתקיימים כרגע מגעים מדיניים, וכי גם אם יש מדינות שממשיכות להשקיע מאמצים, הם לא ייענו לכך לפני הפסקת התוקפנות.
 • בנושא הלחימה אמר אבו שאהין כי אין חדר מבצעים משותף של הארגונים, אך מתקיים תיאום, ובשטח יש אפילו יותר מתיאום, ישנה אחדות, וישנם צירי לחימה שיש בהם לחימה משותפת. הוא ציין שאחר ההפוגה חידשה “ההתנגדות” את פעילותה בקצב גבוה יותר, ובכל יום התפקוד שלה טוב יותר, והדבר מצביע על כך שהמשך המלחמה לא פוגע בנחישותם. זאת ועוד, לדבריו, “ההתנגדות” התאימה עצמה לתרחישים חדשים של עימות, וכי אלמנט ההפתעה וההלם שהיה בתחילה איבדו את השפעתם (חשבון X של ערוץ אלמיאדין, 11 בדצמבר 2023).
נפגעים ישראלים
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ- 1,200 בני אדם. על פי דובר צה”ל, 434 מהם חיילים וקצינים (מתוכם נהרגו 106 מתחילת התמרון הקרקעי 27 באוקטובר 2023). 137 אזרחים וחיילים חטופים נמצאים עדיין בשטח רצועת עזה, מהם 17 ילדים ונשים. 113 הוחזרו לישראל.
סוגיית החטופים
 • אסמאה חמדאן, בכיר בחמאס, אמר בתגובה לדיווחים בתקשורת הישראלית לפיהם ישראל תהיה מוכנה להקשיב להצעות מהמתווכים בנוגע לחילופי שבויים, כי עמדתה הברורה והנחרצת של חמאס היא שלא ניתן לדבר על שום עסקת חילופי שבויים לפני הפסקת התוקפנות נגד רצועת עזה. חמדאן אמר כי מטרת ההדלפות הנוכחיות מצד ישראל היא להתמודד עם הלחצים הפנימיים המופעלים עליה מהציבור הישראלי וממשפחות השבויים. הוא הוסיף כי ממשלת ישראל תישא בהשלכות להדלפות. בתגובה לדיווח בערוץ 12 כי “בשלו התנאים להתחיל לגבש הסכמות חדשות”, הדגיש חמדאן שוב כי התנאי היחיד הוא הפסקת התוקפנות נגד הרצועה ללא תנאי (ערוץ היוטיוב של ערוץ אלג’זירה, 12 בדצמבר 2023).
 • בתגובה לדברי שר הביטחון יואב גלנט, כי דינו של ראש חמאס, יחיא אלסנואר, ושל כל מפקד בכיר אחר הוא להיכנע או למות, אמר מחמוד מרדאוי[1], בכיר חמאס, כי דבריו הם תעמולה וכי ישראל דיברה באותם המונחים גם בעבר, הציבה מטרות והבטיחה לציבור שלה אותן ההבטחות, אבל כולן נגוזו, ו”ההתנגדות” וחמאס נשארו. בתגובה לדרישת גלנט מהצלב האדום לבקר אצל החטופים ולהביא אות חיים, הוא תהה כיצד ישראל מבקשת דבר שכזה לאחר שהיא מפרה את כל החוקים הבינלאומיים ומונעת מתושבי הרצועה את הצרכים הבסיסיים כמו מים וטיפול רפואי. מרדאוי ציין שבכך הן הם נוהגים מידה כנגד מידה. במסגרת דבריו ציין כי ניסיון החילוץ הכושל של החטוף הישראלי היה במחנה הפליטים אלנציראת (דף הפייסבוק של ערוץ אלג’זירה מבאשר, 11 בדצמבר 2023).
 • אבו עלי שאהין, חבר הלשכה המדינית של הג’האד האסלאמי בפלסטין, ציין שבתחום המדיני מתקיימים תיאומים והתייעצויות קבועים בין הג’האד האסלאמי לחמאס, וכי הדבר הניב תוצאות בסבב הלחימה הראשון בנושא עסקאות החילופין של החטופים האזרחים. לדבריו, גם עתה עמדת חמאס אינה שונה מעמדת הג’האד האסלאמי, צאלח אלעארורי הציג את עמדת חמאס בנושא הצורך בהפסקת התוקפנות, והוא (אבו שאהין) לא שמע על שינוי בעמדה זו (דף הפייסבוק של ערוץ אלג’זירה מבאשר, 11 בדצמבר 2023).
 • “מקור פלסטיני” המעורה בתיק המשא ומתן אמר כי המתווכים החלו להציע הצעות ולמשש את הדופק של הצדדים הרלוונטיים. לדבריו, בפעם הקודמת תהליך “מישוש הדופק” החל עשרים יום לפני ההכרזה על ההפוגה, אך הפעם, להערכתו, שלב זה יהיה קצר, כיוון שיש הסכמות עוד מהמשא ומתן הקודם לגבי סיווג החטופים וחלוקת האסירים הפלסטינים לקבוצות, כך שהקווים הכלליים ומסגרת המשא ומתן הוגדרו והם ידועים. “המקור” ציין כי במסגרת שלב מישוש הדופק ישראל הגישה רשימה של חמישים ישראלים, הכוללת חיילות, פצועים וקשישים אזרחים, בנוסף לנשים והילדים שנותרו. ישראל הציעה לשחרר בתמורה 150 אסירים פלסטינים חולים וקשישים, אך הארגונים דחו הצעה זו לחלוטין. בהתייחס להכחשה הרשמית מצד חמאס על קיומו של משא ומתן , אמר “המקור הפלסטיני”, כי המשא ומתן בפועל טרם החל וכי השלב נוכחי הוא שלב של הצעות הדדיות. יחד עם זאת הוא ציין כי קיימים מגעים בין חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין לגבי האפשרות לדון בהצעה רצינית ופרודוקטיבית של חילופין (סוכנות הידיעות של העולם הערבי (AWP), 12 בדצמבר 2023).

חזרה לעיקרים

רצועת עזה
נפגעים פלסטינים
 • ד”ר אשרף אלקדרה, דובר משרד הבריאות בעזה (הנשלט ע”י חמאס), עדכן (11 בדצמבר 2023 שעה 15:00) כי מאז תחילת הלחימה נהרגו מעל ל-18,205 פלסטינים ונפצעו מעל ל-49,645 (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 11 בדצמבר 2023).
 • ד”ר מרואן אלהמץ, מנהל בית החולים אבו יוסף אלנג’אר ברפיח, דיווח הבוקר על התפשטות מחלת האבעבועות בעיר ועל 1,500 חולים עם בעיות מעיים שמגיעים אליהם מדי יום בשל מחסור במזון. לדבריו, המצב בעיר קשה מאד ובקרב המפונים השוהים כיום בעיר יש מחלות שפעת ושלשולים (אלג’זירה, 12 בדצמבר 2023).
המצב ברצועה
 • כלי התקשורת הפלסטינים דיווחו על המשך הקמת מחנה אוהלים באזור תל אלסלטאן ברפיח עבור מפונים מרחבי הרצועה. אחד התושבים המפונים ציין בראיון, כי זו פעם שלישית בה הם מפונים. לדבריו, אין במקום תנאים בסיסים, לא שירותים ולא מקלחות ואף לא מים ראויים לשתייה (ערוץ היוטיוב של ופא, 11 בדצמבר 2023).
מפונים מרחבי הרצועה מקימים מחנה אוהלים באזור תל אלסלטאן ברפיח
 (ערוץ היוטיוב של ופא, 11 בדצמבר 2023)
מפונים מרחבי הרצועה מקימים מחנה אוהלים באזור תל אלסלטאן ברפיח
(ערוץ היוטיוב של ופא, 11 בדצמבר 2023)
סיוע לרצועה
 • הכתב העזתי, חסן אצליח, פרסם תמונות המתעדות את ההכנות להקמת בית חולים שדה קטרי באזור רפיח. צוין כי צוות בית החולים אלקדס ינהל את בית החולים, וכי הוא יכיל חמישים מיטות, חדר ניתוח וחדר טיפול נמרץ (ערוץ הטלגרם של חסן אצליח, 11 בדצמבר 2023). בדיווח נוסף נמסר כי בית החולים נמסר לידי הסהר האדום הפלסטיני והוא יוקם באזור רפיח וכי הוא כולל 44 מיטות ושישה חדרי ניתוח (אתר אלח’ליג’ און ליין, 10 בדצמבר 2023).
ההכנות להקמת בית חולים הקטרי בעזה (ערוץ הטלגרם של חסן אצליח, 11 בדצמבר 2023)     ההכנות להקמת בית חולים הקטרי בעזה (ערוץ הטלגרם של חסן אצליח, 11 בדצמבר 2023)
ההכנות להקמת בית חולים הקטרי בעזה (ערוץ הטלגרם של חסן אצליח, 11 בדצמבר 2023)
 • רשת QUDSN, המזוהה עם חמאס, פרסמה סרטון ערוך בו היא תוקפת בפומבי את שלטונות מצרים וטוענת כי השוטרים המצריים במעבר רפיח דורשים שוחד בגובה 5,000 דולר מפלסטינים המעוניינים לעזוב את הרצועה למצרים. עוד, דווח כי גם בבתי החולים במצרים אליהם פונו פלסטינים, זוכים אותם פלסטינים ליחס גרוע ונאסר עליהם לרכוש טלפונים סלולריים ולהתחבר לאינטרנט (חשבון X של QUDSN, 12 בדצמבר 2023).
גב 1
קריקטורה פלסטינית המותחת ביקורת על שליטתו המלאה של נשיא מצרים אלסיסי על מעבר רפיח ורואה בו אחראי מלא לפעילות המעבר בהכנסת סיוע לעזה (דף הפייסבוק של עלאא’ אללקטה, 11 בדצמבר 2023)
 • פורסם סרטון המתעד השתלטות פעילי חמאס חמושים על משאית סיוע הומניטארי בדרום הרצועה. בסרטון נראים פעילי חמאס משליכים כמה חבילות על הכביש ופלסטינים רבים מסתערים עליהן (ערוץ הטלגרם של “נשר פלסטין”, 12 בדצמבר 2023).
פעילי חמאס משתלטים על משאית סיוע הומניטארי בדרום הרצועה 
(ערוץ הטלגרם של נשר פלסטין, 12 בדצמבר 2023)
     פעילי חמאס משתלטים על משאית סיוע הומניטארי בדרום הרצועה 
(ערוץ הטלגרם של נשר פלסטין, 12 בדצמבר 2023)
פעילי חמאס משתלטים על משאית סיוע הומניטארי בדרום הרצועה
(ערוץ הטלגרם של נשר פלסטין, 12 בדצמבר 2023)

חזרה לעיקרים

הזירה הצפונית
פעילות חזבאללה
 • במהלך היממה האחרונה נמשכו תקיפות חזבאללה נגד מוצבי צה”ל, ריכוזי כוחות על גבול הצפון ומטרות אזרחיות. במהלך היממה האחרונה קיבל חזבאללה אחריות על ביצוע שבע תקיפות אשר בוצעו, על פי חזבאללה, באמצעות ירי ארטילרי, ירי טילים כולל טילים מונחים ואף שיגור רקטות ברכאן. שיגור הטילים המונחים לעבר מטולה בוצע, לטענת חזבאללה בתגובה לתקיפות ישראל נגד כפרים ועיירות בדרום לבנון והריגתו של חסין עלי מנצור, ראש העיירה אלטיבה (ראו להלן) (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 12-11 בדצמבר 2023).
 • בתגובה לירי חזבאללה ביצעו כוחות צה”ל ירי ארטילרי לעבר מקורות הירי. כלי טיס של חיל האוויר תקפו יעדי חזבאללה בדרום לבנון ביניהם חוליות ועמדות ירי ואתר צבאי של חזבאללה (דובר צה”ל, 11 , 12 בדצמבר 2023).
תקיפת חוליה ועמדת חיזבאללה שממנה בוצע ירי לעבר ישראל (דובר צה"ל, 11 בדצמבר 2023)      תקיפת חוליה ועמדת חיזבאללה שממנה בוצע ירי לעבר ישראל (דובר צה"ל, 11 בדצמבר 2023)
תקיפת חוליה ועמדת חיזבאללה שממנה בוצע ירי לעבר ישראל (דובר צה”ל, 11 בדצמבר 2023)
הרוגים באירועים
 • דווח כי חסין עלי מנצור, ראש העיירה אלטיבה (Al-Taybeh) (כארבעה ק”מ ממערב למטולה), נהרג מפגיעת פגז, שנורה על-ידי צה”ל לעבר ביתו. צוין, כי באותה עת, שהו במרפסת ביתו שמונה בני אדם נוספים, אך הם לא נפגעו (אלנהאר, 11 בדצמבר 2023). בנו, עבאס מנצור, שספד לו כינה אותו “שהיד בדרך לפלסטין” (חשבון X של עבאס מנצור, בנו של חסין, 11 בדצמבר 2023).

  מימין: חסין עלי מנצור, ראש העיירה אלטיבה (חשבון X של עבאס מנצור, בנו של חסין, 11 בדצמבר 2023). במרכז: מרפסת ביתו של חסין עלי מנצור שנפגעה(חשבון X של Jamal Wakim, 11 בדצמבר 2023). משמאל: פגז צה"ל שלא התפוצץ (חשבון X מצדר מסא'ול, 11 בדצמבר 2023)
מימין: חסין עלי מנצור, ראש העיירה אלטיבה (חשבון X של עבאס מנצור, בנו של חסין, 11 בדצמבר 2023). במרכז: מרפסת ביתו של חסין עלי מנצור שנפגעה (חשבון X של Jamal Wakim, 11 בדצמבר 2023). משמאל: פגז צה”ל שלא התפוצץ (חשבון X מצדר מסא’ול, 11 בדצמבר 2023)

חמאס בלבנון
 • משלחת חמאס בראשות אחמד עבד אלהאדי נציג התנועה בלבנון, נועדה בבירות עם השיח’ עבד אללטיף דריאן, המפתי הסוני של לבנון. עבד אלהאדי דיווח כי הוא עדכן את המפתי בהודעה על הקמת ארגון “חלוצי מבול אלאקצא”, והדגיש בפניו כי אין מדובר במסגרת צבאית ואין לה קשר להתנגדות נגד ישראל בדרום לבנון, אלא זו מסגרת עממית שמטרתה ארגון וקליטת צעירים כדי ללטש את אישיותם, לחבר אותם לפלסטין ולהשתמש ביכולותיהם למען הקהילה הפלסטינית, כדי שלא יושפעו מתופעות חברתיות שליליות דוגמת סמים או קיצוניות. עבד אלהאדי הוסיף כי ניתנה להודעה תהודה רבה הרבה יותר ממשמעותה האמיתית, והדגיש כי חמאס לא התכוונה להקים משהו שיש לו קשר כלשהו להיבט הצבאי או של הפעילות בשטח. שכן, חמאס והפלסטינים מכבדים את ריבונותה, ביטחונה ויציבותה של לבנון ואת חוקיה.
 • בתשובה לשאלה אם הזרוע הצבאית של חמאס תוקפת את ישראל מלבנון, אמר עבד אלהאדי כי ההודעות שמתפרסמות מעת לעת מאשרות זאת. הוא הוסיף כי ההתנגדות האסלאמית או ההתנגדות הפלסטינית, מתבצעת במסגרת ההגנה על הפלסטינים בפלסטין והתמודדות עם התוקפנות הישראלית, וכי יש לה הנסיבות שלה, הסביבה שבה היא פועלת, וכללים שמסדירים ומנהלים זאת, וכי זהו נושא שקשור להסכמות הלבנוניות. הוא הדגיש כי ל”חלוצי מבול אלאקצא” אין קשר לכל זאת, והקמת הארגון העממי אין פירושה שהם רוצים לחזור ל”פתח לאנד” או למה שעשוי להיקרא עתה “חמאס לנד” (אתר אלנשרה, 11 בדצמבר 2023).
סוריה
 • בהמשך לדיווח הסורי על כך שישראל שיגרה טילים לעבר מרחב דמשק ב-10 בדצמבר 2023, דווח כי מטוסי F-16 של חיל האוויר הישראלי פגעו בגיחה הראשונה שביצעו בחווה חקלאית בפאתי אלסידה זינב, אשר מומחי טילים עבדו בה עבור המרכז למחקרים מדעיים, סקטור ג’מראיא, מכון 1000. עוד דווח שארבעה אנשי חזבאללה נהרגו בתקיפה. בגיחה השנייה, כלי טיס בלתי מאויש פגע במפקדי יחידת תיק הגולן, יחידה 142 אשר שייכת לחזבאללה בפאתי קניטרה. המקור ציין כי ליחידה זו 58 מוצבים הממוקמים בגבול סוריה ישראל, בפיקודם של נעים שיעתו וחסין סאג’ד, אשר נהרגו בתקיפות קודמות שביצעה ישראל (אלקדס אלערבי, 11 בדצמבר 2023).

חזרה לעיקרים

יהודה ושומרון
פעילות סיכול ומנע
 • כוחות ביטחון ישראלים המשיכו בפעילות סיכול ומנע ברחבי יהודה ושומרון. במוקד, מבצע נרחב בעיר ג’נין ובמחנה הפליטים שלה. במהלך הפעילות התנהלו חילופי אש כבדים בין הכוחות לבין חמושים פלסטינים, אשר גם השליכו מטעני נפץ לעבר הכוחות. בתגובה, ביצע כלי טיס מאויש מרחוק ירי לעבר קבוצת חמושים (ערוץ הטלגרם של דובר צה”ל, 12 בדצמבר 2023). נכון לשעה זו הפעילות עדיין נמשכת והפלסטינים מדווחים על המשך הזרמת כוחות ישראלים למקום.
 • משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על ארבעה הרוגים. בנוסף, דווח על נזקים קשים לתשתיות בג’נין בעיקר כבישים (אלקדס, 12 בדצמבר 2023).
פעילות כוחות ביטחון ישראליים הבוקר בג'נין (ופא, חשבון X של QUDSN, 12 בדצמבר 2023)    פעילות כוחות ביטחון ישראליים הבוקר בג'נין (ופא, חשבון X של QUDSN, 12 בדצמבר 2023)
פעילות כוחות ביטחון ישראליים הבוקר בג’נין (ופא, חשבון X של QUDSN, 12 בדצמבר 2023)
 • בתגובה לפעילות בג’נין אמר עבד אלחכים חניני, בכיר חמאס, כי הקרבות העזים ברצועת עזה ובג’נין וגבורתה של “ההתנגדות” שם מוכיחים שוב כי הניסיונות למגר את “ההתנגדות” הם אשליה שלא תושג. לדבריו, ההתנגדות הפלסטינית מציגה בכל יום משהו חדש מבחינת יכולתה להדוף את התוקפנות ולהתעמת עם ישראל, ולהתכונן לכל התרחישים. הוא בירך את הפלסטינים בג’נין ובמחנה הפליטים שלה על עמידתם האיתנה, ואת פעילי ההתנגדות, ובראשם לוחמי הזרוע הצבאית של חמאס על אומץ לבם וגבורתם בהדיפת התוקפנות (PALINFO, 12 בדצמבר 2023).
הזדהות עם רצועת עזה
 • ברחבי יהודה ושומרון נערכו תהלוכות תמיכה ברצועת עזה (חריה ניוז, 11 בדצמבר 2023; ופא, 11 בדצמבר 2023).
 תהלוכה בראמאללה (ופא, 11 בדצמבר 2023).     תהלוכה בחברון (חשבון X של QUDSN, 11 בדצמבר 2023)
מימין: תהלוכה בראמאללה (ופא, 11 בדצמבר 2023). משמאל: תהלוכה בחברון (חשבון X של QUDSN, 11 בדצמבר 2023)
הרשות הפלסטינית
 • לשכת אבו מאזן גינתה את המשך הקפאת כספי הסילוקין הפלסטיניים על ידי ישראל וטענה כי זהו צעד לא חוקי המהווה ענישה קולקטיבית של העם הפלסטיני. הלשכה קראה לארה”ב לחייב את ישראל להפסיק את “הפשעים” הללו מכיוון שהיא היחידה שמסוגלת לעשות זאת (ופא, 11 בדצמבר 2023).
 • בדברים שנשא מחמד אשתיה, ראש ממשלת הרשות, בפתח ישיבת הממשלה השבועית בראמאללה הוא התייחס למספר נושאים (ופא, 12 בדצמבר 2023) :
 • המלחמה ברצועת עזה: תכנית הגירת התושבים ברצועה עדיין נמצאת על הפרק מצד ישראל וזו הפכה את רצועת עזה למקום שלא ניתן לחיות בו כעת. הוא מוקיר את עמדת מצרים המתנגדת להגירת תושבים. אשתיה גם הביע התנגדות לפתרונות צבאיים או כלכליים של ישראל, שכן אלו לא ישיגו שלום. הוא קרא הטיל על ישראל סנקציות בשל פעולותיה ברצועת עזה.
 • המתיישבים ביהודה ושומרון : קרא להכניס אותם לרשימות הטרור ולמנוע כניסתם למדינות אירופה וכן לשלול את האזרחות מאלה שהם בעלי אזרחות כפולה. הוא דרש מהתובע הכללי של בית הדין הפלילי הבינלאומי (ICC) להקים מאגר נתונים ושמות אודות המתיישבים כדי להעמידם לדין.
 • קיזוז כספי הסילוקין: הוא שב והביע התנגדות לעצם החזקת כספי הסילוקין הפלסטינים בידי ישראל ואי העברתם לרשות וכן גם להחלטת ישראל לקזז את הכספים שמעבירה הרשות לרצועת עזה מכספי הסילוקין. לדבריו, צעד זה נועד לנתק את עזה מיתר שטחי הרשות.

חזרה לעיקרים

איראן
 • חסין אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, שוחח עם סרגיי לברוב, שר החוץ הרוסי, ודן עימו ביחסים בין שתי המדינות ובסוגיות אזוריות, לרבות ההתפתחויות בזירה הפלסטינית. עבדאללהיאן הביע צער על החלטת הווטו האמריקאית במועצת הביטחון של האו”ם בעניין הפסקת האש ברצועת עזה ואמר, כי משמעותה מתן אישור להמשך “רצח העם” של תושבי עזה. שני שרי החוץ הדגישו את הצורך בהמשך המאמצים לכינון הפסקת אש ולשליחת סיוע הומניטרי לתושבי הרצועה (אירנ”א, 11 בדצמבר 2023). 
 • בהמשך לשיחתו עם שר החוץ הרוסי, שוחח עבדאללהיאן גם עם מקבילו הסיני, וואנג יי, ודן עימו בהתפתחויות באזור ובזירה הפלסטינית. עבדאללהיאן הזהיר, כי היקף המלחמה באזור התרחב וכי אם תקיפות ישראל ברצועת עזה לא תפסקנה באופן מיידי, הדבר עלול להוביל לפיצוץ באזור והעניינים עלולים לצאת מכלל שליטה (אירנ”א, 11 בדצמבר 2023) .כמו כן, שוחח עבדאללהיאן עם האקאן פידן, שר החוץ התורכי, והדגיש את הצורך בהפסקת תקיפות ישראל בעזה ובהעברת סיוע לתושבי הרצועה (מהר, 11 בדצמבר 2023).
מיליציות פרו איראניות
עיראק
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות לביצוע שתי תקיפות נגד בסיס צבא ארה”ב עין אלאסד במערב עיראק באמצעות כלי טיס בלתי מאויש ולתקיפה נגד בסיסי אלשדאדי בסוריה באמצעות שיגור רקטות (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית, 11 בדצמבר 2023).
 • על רקע תקיפת שגרירות ארה”ב בעיראק, שוחח מחמד שיאע אלסודאני, ראש ממשלת עיראק, עם דיויד קמרון שר החוץ הבריטי ומסר לו כי הם מחויבים לספק הגנה ליועצים ולנציגויות הדיפלומטיות במדינה וכי הממשלה וכוחות הביטחון ירדפו את כל מי שיבצע תקיפה נגד הנציגויות הדיפלומטיות. אלסודאני ציין שלהמשך התוקפנות ברצועת עזה תהיינה השלכות על כל האזור וכי על מועצת הביטחון של האו”ם לתמוך בקריאה להפסקת אש (סוכנות הידיעות העיראקית, 11 בדצמבר 2023).
תימן
 • פיקוד מרכז של צבא ארה”ב (CENTCOM) דיווח כי ב-11 בדצמבר 2023 בסביבות 23:00 הותקפה הספינה “STRINDA” באזור באב אלמנדב על ידי טיל שיוט ששוגר מאזור הנשלט על ידי החות’ים בתימן וכי המשחתת “USS MASON” נענתה לקריאת חירום של הספינה והגישה לה סיוע. עוד צוין בהודעה כי בזמן התקיפה לא היו ספינות אמריקניות באזור (חשבון X של פיקוד המרכז, 12 בדצמבר 2023). נמסר כי הספינה נשאה דגל נורבגיה וכי נגרם לה נזק חומרי (רויטרס, 12 בדצמבר 2023).
 • יחיא סריע, דובר הכוחות המזוינים של החות’ים, קיבל אחריות, בהצהרה רשמית על תקיפת הספינה הנורווגית, ,”STRINDA” ומסר כי הכוחות החות’ים שיגרו טיל שיוט לעבר הספינה שנשאה נפט, ואשר הייתה בדרכה לישראל. לדבריו, במהלך היומיים האחרונים הם מנעו מעבר של מספר ספינות, אשר נענו להתרעות כוחות חיל הים התימני. לעומת זאת, צוות הספינה הנורובגית לא הקשיב לקריאות האזהרה (חשבון Xשל יחיא סריע, 12 בדצמבר 2023).
הזירה הבינערבית
קטר
 • מחמד אלח’ליפי, שר המדינה במשרד החוץ הקטרי, מסר, כי קטר תמשיך להעביר כספים לרצועת עזה ולתמוך בה כפי שהיא עושה כבר שנים. לדבריו, הם לא הולכים לשנות את תפקידם לסייע ולתמוך בפלסטינים. והם ימשיכו לעשות זאת בשיטתיות כפי שהם עשו טרם המלחמה (CNN, 11 בדצמבר 2023).
ירדן
 • עבדאללה השני, מלך ירדן, שוחח בטלפון עם אולף שולץ, קנצלר גרמניה, והדגיש את החשיבות שבהפסקת אש מיידית ברצועת עזה והגנה על תושבים. הוא גם ציין שהמשך אלימות המתנחלים נגד הפלסטינים ביהודה ושומרון יסלימו את הסכסוך וכי על הקהילה הבינלאומית להגביר את הכנסת הסיוע ההומניטרי לרצועה (פטרה, 11 בדצמבר 2023).
 • בפגישה עם בכירים במערכת הביטחון בהווה ובדימוס, אמר עבדאללה, מלך ירדן, כי ירדן היא מדינה בעלת עוצמות כלכליות, פוליטיות וצבאיות וכי באחריותם לתת עדיפות לאינטרס המדיני. הוא הדגיש כי פתרון הסוגיה הפלסטינית לא יכול להיות על חשבון ירדן. הוא ציין, כי עמדתה של ירדן ברורה ונחרצת והיא תמשיך לעמוד לצד העם הפלסטיני ולדחוף לעתידו המדיני, לצד המאמצים להעברת סיוע הומניטרי דחוף לרצועת עזה (אתר בית המלוכה הירדני, 11 בדצמבר 2023).
הזירה הבינלאומית
מועצת הביטחון של האו”ם
 • בהודעה מטעם משרד החוץ המצרי נמסר כי משלחת נציגים מטעם מועצת הביטחון של האו”ם הגיעה למצרים כדי לעקוב אחר כניסת הסיוע לרצועה ולביקור במעבר רפיח. עוד נמסר בהודעה כ”ביקור חברי המועצה ברפיח מתקיים בזמן החשוב ביותר כאשר מועצת הביטחון אינה מסוגלת להחליט על הפסקת אש ברצועת עזה (חשבון X של מרכז המידע של האו”ם במצרים, 11 בדצמבר 2023).
 • במהלך הביקור הגיעו חברי המשלחת לביקור באלעריש, שם קיבל אותם מושל צפון סיני, אשר גם נתן להם סקירה אודות המצב באזור. חברי המשלחת ביקרו פצועים פלסטינים המאושפזים בבתי החולים באלעריש. (אלמצרי אליום, 11 בדצמבר 2023). משלחת פלסטינית בראשות אחמד אלמג’דלאני, השר לפיתוח חברתי ושרת הבריאות, מי אלכילה, נפגשה עם חברי המשלחת וסקרה בפניהם את המצב ברצועת עזה והמצוקות הקיימות בצל המלחמה (ופא, 11 בדצמבר 2023).
ביקור משלחת של חברי מועצת הביטחון באו"ם בצידו המצרי של מעבר רפיח (אלמצרי אליום, 11 בדצמבר 2023)
ביקור משלחת של חברי מועצת הביטחון באו”ם בצידו המצרי של מעבר רפיח (אלמצרי אליום, 11 בדצמבר 2023)
האיחוד האירופאי
 • עבד אלרחים אלפרא, נציג הרשות הפלסטינית באיחוד האירופי, מסר כי במהלך כינוס שרי החוץ של האיחוד בבריסל לא אומצה החלטה הקוראת להפסקת אש הומניטרית קבועה ברצועת עזה. הוא ציין כי גרמניה וכמה מדינות התנגדו להחלטה, דבר שמנע את אימוצה פה אחד. לדבריו, הבעיה היא במערכת הפרוצדורלית הקיימת באיחוד האירופי לפיה בכל נושא הקשור למדיניות חוץ, חייב להיות קונצנזוס, וכאשר מדינה אחת, ללא קשר לגודלה, מתנגדת לנושא, הנושא אינו עולה, או לפחות לא מתפרסמת הצהרה משותפת מטעם המדינות החברות (סוכנות הידיעות של העולם הערבי (AWP), 12 בדצמבר 2023).
 • האיחוד האירופי הטיל סנקציות על שישה אישים וחמש ישויות המעורבים בפיתוח וייצור איראני של כלי טיס בלתי מאוישים ששימשו את רוסיה במלחמה מול אוקראינה. נמסר, כי הסנקציות כוללות הקפאת נכסים, איסור נסיעה למדינות האיחוד האירופי ואיסור העברת כספים לגורמים אלו או לטובתם. צוין כי הסנקציות הוטלו על חברות המייצרות רכיבים לכלי טיס בלתי מאוישים ועל חברות המסייעות לכוח קדס לשפר את תכנית כלי הטיס שלו (אתר האיחוד האירופאי, 11 בדצמבר 20203).
רוסיה
 • מיכאיל בוגדנוב, סגן שר החוץ והשליח המיוחד למזרח התיכון, שוחח בטלפון עם צאלח ראפת חבר הוועד הפועל של אש”ף; מאהר אלטאהר בכיר החזית העממית לשחרור פלסטין; ומוסא אבו מרזוק וחבר הלשכה המדינית של חמאס. בשיחותיו הדגיש בוגדנוב את הצורך בהפסקת הלחימה, פתרון כל הבעיות ההומניטריות, ושחרור החטופים. כן אמר כי חשוב שהארגונים הפלסטיניים יפעלו להשיב את האחדות הפלסטינית תחת דגל אש”ף (סוכנות TASS, 11 בדצמבר 2023. אתר רוסיה אליום, 11 בדצמבר 2023).

[1] פעיל חמאס מקלקיליה, שגורש לרצועה במסגרת "עסקת שליט". ↑