תקיפה אווירית של ארה”ב נגד בכירים מ”ארגון שומרי הדת” במרחב אדלב: תמונת מצב ראשונית והערכת המשמעויות

 • ב-30 ביוני 2019 תקפו מטוסים אמריקאים פעילים בכירים של “ארגון שומרי הדת”, שלוחת אלקאעדה בסוריה, ששהו במתקן אימונים מצפון מזרח לאדלב (כ-15 ק”מ דרומית מערבית לחלב). המתקן נהרס לחלוטין. על פי מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם התקיימה במקום פגישה של הנהגת הארגון. נמסר, כי בתקיפה נהרגו תשעה פעילים, מהם שישה בכירים (הערה: על פי גרסאות אחרות נהרגו בהתקפה שלושה או ארבעה פעילים וכמה נפצעו). מוצאם של המפקדים (שנהרגו או נפצעו): שניים מאלג’יריה, שניים מתוניסיה, אחד ממצרים ואחד מסוריה (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 1 ביולי 2019). בכמה ידיעות נמסר כי המטוסים התוקפים המריאו מבסיס אנג’רליק שבתורכיה.
הריסות המבנה של "ארגון שומרי הדת" נגדו כוונה התקיפה האווירית האמריקאית (מראסלון, 30 ביוני 2019).     עשן מתמר בעקבות התקיפה (חשבון הטוויטר بدر الاندلسی@QURTUBA_LOVE, 30 ביוני 2019).
מימין: הריסות המבנה של “ארגון שומרי הדת” נגדו כוונה התקיפה האווירית האמריקאית (מראסלון, 30 ביוני 2019). משמאל: עשן מתמר בעקבות התקיפה (חשבון הטוויטר بدر الاندلسی@QURTUBA_LOVE, 30 ביוני 2019).

היעד שהותקף הממוקם בשכונת מגורים שמדרום מערב לחלב
 (Google Maps).
היעד שהותקף הממוקם בשכונת מגורים שמדרום מערב לחלב
(Google Maps).

 • בתקשורת הסורית והערבית פורסמו שמות פעילי “ארגון שומרי הדת” שנהרגו או נפצעו בהתקפה, שהוגדרו כמפקדים בכירים בארגון. נראה כי הבכיר שבהם מכונה אבו עמרו התוניסאי , חבר מועצת השורא של “ארגון שומרי הדת” ושופט בבית המשפט הפנימי של הארגון (תמונה של גופתו הופצה בחשבון טוויטר המזוהה עם ארגונים ג’האדיסטים בסוריה). פעילים זרים נוספים שנהרגו (או נפצעו) הם: אבו יחיא האלג’ירי, אבו דג’אנה האלג’ירי, אבו ד’ר המצרי, ואבו אלפידא התוניסי.

פיקוד המרכז האמריקאי (Centcom) הודיע ב-30 ביוני 2019, כי הותקף מתקן אימונים של אלקאעדה בסוריה. על פי ההודעה כוונה התקיפה נגד פעילים שעסקו בתכנון פיגועים מחוץ לסוריה (“external attacks”), שכוונו נגד אזרחים אמריקאים, שותפותיה של ארה”ב ואזרחים חפים מפשע. בהודעה נמסר כי צפון מערב סוריה (קרי, מרחב אדלב) נותר מקום מקלט של מנהיגי אלקאעדה, שפעילותם כוללת תכנון התקפות באזור (המזרח התיכון) ובמערב. ההודעה מסתיימת באזהרה כי ארה”ב תמשיך לפגוע בדאעש ובאלקאעדה בסוריה כדי למנוע מהם להשתמש בה כמקום מקלט עבורם (הודעת Centcom, 30 ביוני 2019).

 • באתר תקשורת סורי המזוהה עם ארגוני המורדים דווח כי מקור בעל נגישות ל”ארגון שומרי הדת” מסר כי במבנה שהותקף התקיימה פגישת מפקדים. מטרתה הייתה לפתור סכסוך שנתגלע לאחרונה בשורות הארגון על רקע השתתפותו בקרבות לצד ארגוני מורדים נוספים במרחב הכפרי של חלב (ענב בלדי, 1 ביולי 2019). בהקשר לכך נמסר, כי הפעיל שכינויו אבו ד’ר המצרי, שנפגע בהתקפה (נהרג או נפצע), הודח לפני כשבוע מהארגון יחד עם אבו יחיא האלג’ירי (שגם הוא נהרג או נפצע בתקיפה). הרקע להדחת השניים היה סירובם להילחם נגד צבא סוריה לצד אחד הארגונים המזוהה עם תורכיה (ענב בלדי, 25 ביוני 2019). עוד נמסר כי המטה לשחרור אלשאם משוכנע שארגונים פרו- תורכים אחראים למסירת המידע, שעל בסיסו בוצעה התקיפה האמריקאית ב-30 ביוני 2019 (אלוטן, אתר חדשות המזוהה עם המשטר הסורי, 2 ביולי 2019).
תגובת “ארגון שומרי הדת”
 • בהודעה מטעם “ארגון שומרי הדת” (1 ביולי 2019) נטען, כי ההתקפה של “הקואליציה הציונית- צלבנית” כוונה נגד “המכון השרעי” (מכון להלכה מוסלמית) של “ארגון שומרי הדת” במרחב הכפרי שממערב לחלב. על פי ההודעה מספר בני אדם נהרגו ונפצעו.
 • בהודעה הכחיש “ארגון שומרי הדת” את הודעת ארה”ב כי התקיפה כוונה נגד מחנה אימונים לפיגועים בחו”ל וכינה אותה “שקר וכזב”. התקיפה שבוצעה, לדברי ההודעה, דומה לתקיפות שמבצעת הקואליציה הבינלאומית נגד מסגדים, מקומות לשינון קוראן ומכונים הלכתיים באפגניסטאן, תימן וסוריה, “מתוך איבה לאסלאם ולמאמינים בו”. ההודעה מסתיימת בקריאה ללוחמי הג’האד לאחד את השורות ובהתחייבות, כי “התקיפה הזו לא תסיט אותנו מדרך הג’האד שלנו ומהפרויקט המבורך שלנו [להחלת דתו של אללה]” (טלגרם, 1 ביולי 2019).

תגובת “ארגון שומרי דת” הינה בעלת אופי תעמולתי מובהק ואמינותה מוטלת בספק. הצגת תקיפות ארה”ב ובעלות בריתה כמכוונות נגד מוסלמים ונגד מוסדות דת הינה שקרית ונועדה להערכתנו לתקוע טריז בין ארה”ב לבין הקהלים המוסלמים המתונים ולהגביר את התמיכה באלקאעדה.

משמעויות התקיפה: הערכה הראשונית
 • התקיפה האווירית נגד “ארגון שומרי הדת” התבצעה בעיתוי בו הארגון נוטל חלק פעיל בהגנה על מרחב אדלב מפני המהלך הקרקעי ההתקפי של צבא סוריה. הארגון הדומיננטי המוביל את ההגנה הינו הארגון הג’האדיסטי המטה לשחרור אלשאם, שבניגוד ל”ארגון שומרי הדת” הוא בעל אופי “סורי” יותר ונמצא במחלוקת חריפה עם הנהגת אלקאעדה (ולפיכך ארגון זה אינו נמצא “על הכוונת” של ארה”ב). בין המטה לשחרור אלשאם ל”ארגון שומרי הדת” מתקיים שיתוף פעולה צבאי להדיפת ההתקפה הסורית, למרות חילוקי הדעות העמוקים שביניהם (מידע נוסף על “ארגון שומרי הדת” והמחלוקת שבקרב הארגונים הג’האדיסטים ראו נספח).
 • התקפה אווירית של ארה”ב נגד יעדי אלקאעדה במרחב אדלב הינה חריגה (ככל הידוע לנו, הפעם האחרונה שארה”ב תקפה יעד המזוהה עם אלקאעדה באזור זה הייתה באוקטובר 2016)[1]. מהודעת Centcom עולה כי ברקע ההתקפה עמד איום פיגועים בחו”ל שתוכננו להתבצע ע”י “ארגון שומרי הדת”. להערכתנו, אפשר גם, שעיתוי ההתקפה הינו פועל יוצא מהזדמנות מבצעית-מודיעינית להנחית מכה על “ארגון שומרי הדת” ע”י תקיפת מקום כינוס של בכיריו (יוזכר כי בסתירה להודעה האמריקאית דווח באתר חדשותי סורי המזוהה עם ארגוני המורדים, כי מטרת הפגישה במבנה שהותקף הייתה ליישב חילוקי דעות פנימיים בארגון).
 • מכל מקום, להתקפה האווירית ולתוצאותיה המוצלחות יש להערכתנו שתי משמעויות עיקריות:
  • ארה”ב שלחה מסר, כי למרות “הורדת הפרופיל” בכל הקשור לנוכחותה ועיסוקה בסוריה, ולמרות שהזירה הסורית נשלטת ע”י שחקנים אחרים ובמרכזם רוסיה, אין בדעתה להתעלם מאיומי טרור חו”ל שמקורם בארגונים ג’האדיסטים הפועלים בסוריה. ארה”ב הבהירה, כי איומים שכאלו, מצידם של דאעש או ארגונים המזוהים עם אלקאעדה, יזכו גם בעתיד למענה אמריקאי בדמות התקפות נוספות נגד יעדי טרור בסוריה.
  • תוצאות התקיפה האמריקאית עשויות, להערכתנו, לפגוע במידה מסוימת ב”ארגון שומרי הדת” ויתכן גם להגביר את המחלוקות הפנימיות בין ארגוני המורדים. הדבר עשוי להחליש את מערך ההגנה של הארגונים במרחב אדלב, ש”ארגון שומרי הדת” הינו חלק ממנו (אף כי לא חלק מרכזי).
נספח
“ארגון שומרי הדת”[2]
 • בסוף פברואר 2018 הודיעו שש קבוצות ג’האדיסטיות הפועלות בצפון סוריה על פרישתן מהמטה לשחרור אלשאם (ג’בהת אלנצרה בעבר) ועל הקמת ארגון חדש בשם “ארגון שומרי הדת”. בראש הארגון החדש עמד אבו המאם אלשאמי, פעיל אלקאעדה ותיק, שלחם יחד עם אסאמה בן לאדן באפגניסטאן, ונשלח לעיראק שם חבר לאבו מצעב אלזרקאוי (האב המייסד של דאעש). בקרב הנהגת הארגון החדש בלטה קבוצת פעילי אלקאעדה ממוצא ירדני, שהביעה התנגדות לדרכו העצמאית (ה”סורית”) של אבו מחמד אלג’ולאני, מנהיג המטה לשחרור אלשאם. ל”ארגון שומרי הדת” נשבעו אמונים (4 במרץ 2018) שש קבוצות ג’האדיסטיות: ג’יש אלמלאחם (צבא סיפורי הגבורה), ג’יש אלסאחל (צבא החוף), ג’יש אלבאדיה (צבא המדבר), סראיא כאבל (פלוגות כאבול), ג’נד אלשריעה (צבא השריעה) וג’נד אלאקצא (צבא אלאקצא) (ענב בלדי, אלעאלם, 28 בפברואר 2018).

סמל "ארגון שומרי הדת", שהוקם ע"י פורשים מהמטה לשחרור אלשאם.

סמל “ארגון שומרי הדת”, שהוקם ע”י פורשים מהמטה לשחרור אלשאם.

 • ברקע לפילוג (הנוסף), שהתרחש בקרב תומכי אלקאעדה בסוריה, עמדה מחלוקת עזה בין הנהגת אלקאעדה ומנהיגה אימן אלט’ואהרי לבין אבו מחמד אלג’ולאני, מנהיג המטה לשחרור אלשאם. במוקד המחלוקת עומדת שאלת מהות הקשר בין אלקאעדה לבין השלוחה שלו בסוריה: האם השלוחה בסוריה רשאית לנהל מדיניות “סורית” עצמאית משלה, המתאימה עצמה לאילוצים הקשים להם היא נתונה, או שהיא כפופה להנחיות אימן אלט’ואהרי, שראייתו (מרחוק) את תמונת המצב בסוריה, ומערכת שיקוליו בכל הנוגע להתנהלות בסוריה, שונים לחלוטין.
 • ב-28 בנובמבר 2017 הגיעה מחלוקת זאת לשיאה כאשר אלט’ואהרי תקף בחריפות את המטה לשחרור אלשאם ואת מנהיגו אבו מחמד אלג’ולאני. אלט’ואהרי האשים אותם בהתנתקות משבועת האמונים של ג’בהת אלנצרה לאלקאעדה וברדיפה של תומכי אלקאעדה בסוריה. התקפה חריפה זאת באה לאחר גל מעצרים שביצע המטה לשחרור אלשאם בקרב עשרות פעילים המזוהים עם אלקאעדה, שהתנגדו לדרכו העצמאית של אלג’ולאני. בין העצורים היו אבו האמם אלשאמי (שהפך בהמשך למנהיג “ארגון שומרי הדת”, שהתפלג מהמטה לשחרור אלשאם) ושורה של פעילים בכירים, הממלאים תפקידים בכירים בארגון החדש שהוקם, רבים מהם כאמור ממוצא ירדני.
 • “ארגון שומרי הדת” פועל במרחב אדלב, מרחב השליטה הטריטוריאלי המשמעותי האחרון שנותר בידי ארגוני המורדים והארגונים המזוהים עם אלקאעדה בכלל זה. הארגון הדומיננטי במרחב שליטה זה הינו המטה לשחרור אלשאם ולצדו פועלים ארגונים ג’האדיסטים נוספים. מרחב אדלב נתון עתה ללחצים קשים מצד המשטר הסורי (הנתמך ע”י רוסיה), שפתח לפני כחודשיים בהתקפה קרקעית נגד ארגוני המורדים. “ארגון שומרי הדת” יצר שיתוף פעולה אד- הוק עם המטה לשחרור אלשאם ובהתמודדות נגד צבא סוריה והוא ממלא תפקיד חשוב – אף כי לא מרכזי – בבלימת ההתקפה הקרקעית.

[1] ב-4 באוקטובר 2016 בוצעה תקיפה אווירית באמצעות כלי טיס בלתי מאויש אמריקאי נגד מכונית בה נסע בכיר בחזית לשחרור אלשאם (שקדמה למטה שחרור אלשאם) הפעיל, שהותקף היה אחמד סלאמה מברוכ, המכונה אבו אלפרג' המצרי. התקיפה ארעה בפרברי העיר ג'סר אלשע'ור כשלושים ק"מ מדרום מערב לאדלב. אבו אלפרג' המצרי ונהג המכונית נהרגו. על-פי משרד ההגנה האמריקאי, הוא היה אחד המפקדים החשובים ביותר של אלקאעדה בסוריה והיו לו קשרים עם אסאמה בן לאדן (אלג'זירה, 3 באוקטובר 2016). ג'ף דיוויס דובר הפנטגון אישר שאבו אלפרג' היה מטרת התקיפה (AP, 3 באוקטובר 2016).
[2]
פרטים נוספים על הפילוג בשורות תומכי אלקאעדה והקמת "ארגון שומרי הדת" ראו מסמך מרכז המידע מ-8 מרץ 2018: "פילוג בקרב שלוחת אלקאעדה בסוריה, על רקע חילוקי דעות קשים באשר לאופי הקשרים עם אימן אלט'ואהרי, מנהיג אלקאעדה".