תנועת פתח בג’נין שכרה דירה עבור משפחתו של אחמד נצר ג’ראר, אחד מהמחבלים שביצעו את פיגוע הירי בו נהרג הרב רזיאל שבח ז”ל, במקום ביתה שנהרס

בכיר פתח סלטאן אבו אלעינין נואם במהלך התהלוכה. במרכז ניצב וצפי קבהא, אחד המנהיגים הבכירים של חמאס בג'נין (jeningate, 9 בפברואר 2018; דף הפייסבוק ג'נין אלחדת', 9 בפברואר 2018).

בכיר פתח סלטאן אבו אלעינין נואם במהלך התהלוכה. במרכז ניצב וצפי קבהא, אחד המנהיגים הבכירים של חמאס בג'נין (jeningate, 9 בפברואר 2018; דף הפייסבוק ג'נין אלחדת', 9 בפברואר 2018).

תהלוכה שנערכה לזכרו של ג'ראר בג'נין, שבה נישאו דגלי פתח.

תהלוכה שנערכה לזכרו של ג'ראר בג'נין, שבה נישאו דגלי פתח.

תנועת פתח בג’נין שכרה דירה למשפחתו של אחמד נצר ח’אלד ג’ראר, אחד ממבצעי הפיגוע סמוך לחוות גלעד, במקום ביתה שנהרס ע”י כוחות הביטחון הישראלים. קודם לכן ביקרו בכירי פתח והרשות הפלסטינית בסוכת האבלים, שפתחה המשפחה לאחר מותו של בן משפחה אחר, שהשתתף בפיגוע. כל אלו מבטאים היטב את תמיכת הרשות הפלסטינית ופתח בפיגועי הטרור העממי, גם כאשר אזרחים ישראלים נהרגים וגם כאשר משפחת המחבלים מזוהה עם חמאס[1]. התמיכה הגלויה לה זוכים פיגועים אלו מצד הרשות הפלסטינית ופתח, והתמיכה הנרחבת לה זוכים מבצעי הפיגועים בחברה הפלסטינית, נותנים רוח גבית להמשך פיגועי הטרור העממי.

המכונית של רזיאל שבח ז"ל בזירת פיגוע הירי סמוך לחוות גלעד (PSNEWS, 11 בינואר 2018, GAZA POST, 9 בינואר 2018).    המכונית של רזיאל שבח ז"ל בזירת פיגוע הירי סמוך לחוות גלעד (PSNEWS, 11 בינואר 2018, GAZA POST, 9 בינואר 2018).
המכונית של רזיאל שבח ז”ל בזירת פיגוע הירי סמוך לחוות גלעד (PSNEWS, 11 בינואר 2018, GAZA POST, 9 בינואר 2018).
הריגתו של אחמד נצר ג’ראר במקום המסתור שלו בכפר יאמון
  • ב-6 בפברואר 2018, כשלושה שבועות לאחר ביצוע הפיגוע סמוך לחוות גלעד, בתום מאמץ מודיעיני משולב של כוחות הביטחון הישראליים, נתפס אחמד נצר ג’ראר, תושב ג’נין, במקום מסתור בבית בכפר יאמון (צפון שומרון). אחמד נצר ג’ראר היה פעיל מרכזי בחולייה שביצעה את הפיגוע סמוך לחוות גלעד. במהלך הניסיון לעצרו יצא ג’ראר מהמבנה בו הסתתר כשהוא חמוש. הוא נורה על ידי כוחות הביטחון. ברשותו נמצאו רובה M16 ותיק, שהכיל מטענים. מחקירות, שביצע שירות הביטחון הכללי עולה, כי ההתארגנות, שהוא היה אחד מראשיה, הייתה מעורבת בניסיונות נוספים לבצע פיגועים ותכננה לבצע פיגועים נוספים (אתר שירות הביטחון הכללי, 6 בפברואר 2018).
  • קודם לכן (ליל 18-17 בינואר 2018) נהרג אחמד אסמאעיל מחמד ג’ראר, שהשתתף גם הוא בפיגוע והיה קרוב משפחתו של אחמד נצר ג’ראר, במהלך קרב יריות בשכונת ואדי ברקין בג’נין[2]. בתקשורת הפלסטינית דווח, כי במהלך הפעילות בג’נין הרסו כוחות הביטחון הישראלים את בתיה של משפחת ג’ראר.
העמדת דירה שכורה לרשות משפחת אחמד נצר ג’ראר ע”י פתח
  • סניף פתח בג’נין מיהר “לחבק” את משפחת ג’ראר, ששניים מבניה היו חברי החוליה שהרגה את הרב רזיאל שבח ז”ל. הביטוי הבולט לכך היה העמדת דירה מושכרת, כולל ציוד ומוצרי חשמל, לרשות משפחתו של אחמד נצר ח’אלד ג’ראר. בני המשפחה אמורים לגור בדירה השכורה עד שייבנה ביתם החדש. לדברי נור אלדין אבו רב, מזכיר פתח בג’נין, העמדת הדירה לטובת משפחתו של ג’ראר נועדה להדגיש את “החובה הלאומית של פתח” כלפי משפחות שבתיהן נהרסו ע”י צה”ל (ופא, 24 בפברואר 2018).
  • אמו של אחמד נצר ג’ראר הודתה לפתח, על הבית ששכרה לבני משפחתה ועל הציוד שבתוכו (יוטיוב, 24 בפברואר 2018). צהיב ג’ראר, אחיו של אחמד נצר ג’ראר, פרסם פוסט בדף הפייסבוק שלו בו הוא מודה למזכיר פתח בג’נין, , ולעטאא’ אבו ארמילה סגנו, על הסיוע שהעניקו להם. הסרטון בו מודה האם ופוסט התודה של אחיו של אחמד נצר ג’ראר הועלו לדף הפייסבוק הרשמי של פתח (דף הפייסבוק הרשמי של הפתח, 24 בפברואר 2018).
אמו של אחמד נצר ג'ראר (מצד ימין) מודה לפתח בג'נין על הבית, שהועמד לרשות המשפחה (יוטיוב, 24 בפברואר 2018)     דף הפייסבוק הרשמי של פתח מפרסם פוסט של צהיב ג'ראר, אחיו של אחמד נצר ג'ראר, בו הוא מודה למזכיר פתח בג'נין ולסגנו על הסיוע שהעניקו למשפחה (דף הפייסבוק הרשמי של הפתח, 24 בפברואר 2018).
אמו של אחמד נצר ג’ראר (מצד ימין) מודה לפתח בג’נין על הבית, שהועמד לרשות המשפחה (יוטיוב, 24 בפברואר 2018) משמאל: דף הפייסבוק הרשמי של פתח מפרסם פוסט של צהיב ג’ראר, אחיו של אחמד נצר ג’ראר, בו הוא מודה למזכיר פתח בג’נין ולסגנו על הסיוע שהעניקו למשפחה (דף הפייסבוק הרשמי של הפתח, 24 בפברואר 2018).
האדרת דמותו של אחמד נצר ג’ראר
  • במישור החברתי והפוליטי הפנים-פלסטיני הפך אחמד נצר ג’ראר לדמות נערצת. בג’נין נערכה תהלוכה לזכרו בהשתתפות בכירי פתח. ברשתות החברתיות הפכה דמותו של ג’ראר לסמל למי שהצליח לחמוק פעם אחר פעם מכוחות הביטחון הישראלים במשך כשלושה שבועות. הזרוע הצבאית של חמאס פרסמה הודעה המשבחת את גבורתם של ג’ראר וחבריו ומציינת כי הוא הפך למודל לחיקוי במאבק בכיבוש (אתר הזרוע הצבאית של חמאס, 6 בפברואר 2018). ג’מאל חוויל, חבר המועצה המהפכנית של פתח, כתב בחשבון הפייסבוק שלו, כי “הריגת המתנחל” הינה “תגובה צפויה וטבעית” להכרה האמריקאית בירושלים, להחלטה החלת הריבונות על יהודה ושומרון ולחוק עונש המוות למחבלים.
 תהלוכה שנערכה לזכרו של ג'ראר בג'נין, שבה נישאו דגלי פתח.   בכיר פתח סלטאן אבו אלעינין נואם במהלך התהלוכה. במרכז ניצב וצפי קבהא, אחד המנהיגים הבכירים של חמאס בג'נין (jeningate, 9 בפברואר 2018; דף הפייסבוק ג'נין אלחדת', 9 בפברואר 2018).
תהלוכה שנערכה לזכרו של ג’ראר בג’נין, שבה נישאו דגלי פתח. משמאל: בכיר פתח סלטאן אבו אלעינין נואם במהלך התהלוכה. במרכז ניצב וצפי קבהא, אחד המנהיגים הבכירים של חמאס בג’נין (jeningate, 9 בפברואר 2018; דף הפייסבוק ג’נין אלחדת’, 9 בפברואר 2018).
קריקטורות המשבחות את אחמד נצר ג'ראר על שהצליח לחמוק פעם אחר פעם: "אחמד ג'ראר... רוח הרפאים ששברה את מערכת הביטחון הישראלית" (חשבון הטוויטר של PALINFO, 4 בפברואר 2018; חשבון הטוויטר של סוכנות שהאב, 4 בפברואר 2018)    קריקטורות המשבחות את אחמד נצר ג'ראר על שהצליח לחמוק פעם אחר פעם: "אחמד ג'ראר... רוח הרפאים ששברה את מערכת הביטחון הישראלית" (חשבון הטוויטר של PALINFO, 4 בפברואר 2018; חשבון הטוויטר של סוכנות שהאב, 4 בפברואר 2018)
קריקטורות המשבחות את אחמד נצר ג’ראר על שהצליח לחמוק פעם אחר פעם: “אחמד ג’ראר… רוח הרפאים ששברה את מערכת הביטחון הישראלית” (חשבון הטוויטר של PALINFO, 4 בפברואר 2018; חשבון הטוויטר של סוכנות שהאב, 4 בפברואר 2018)

[1] אביו של אחמד נצר ג'ראר היה מבכירי הזרוע הצבאית של חמאס ביהודה ושומרון. הוא נהרג בתקופת האנתיפאדה השנייה.
[2]
ראו פרסום מרכז המידע מה-28 בינואר 2018: "בכירים מפתח ומהרשות הפלסטינית ערכו ביקור תנחומים בבית משפחת המחבל, שביצע פיגוע ירי בשומרון בו נהרג הרב רזיאל שבח. אבו מאזן העביר את תנחומיו למשפחה".