תורכיה כמדינה תומכת טרור: תורכיה מאפשרת פעילות מבצעית של חמאס בשטחה, העוסקת בין השאר בהפעלת חוליות טרור ביהודה ושומרון ובהעברת כספי טרור ליהודה ושומרון ולרצועת עזה

ג'האד יע'מור במשרדו ב

ג'האד יע'מור במשרדו ב"אגודת ירושלים וההיסטוריה שלנו" המשמשת כיסוי לפעילותו החשאית של יע'מור (אתר האגודה).

ג'האד יע'מור בפגישת אבו מאזן עם משוחררי

ג'האד יע'מור בפגישת אבו מאזן עם משוחררי "עסקת שליט", שגורשו לתורכיה (ערוץ ה-YOUTUBE של אבו מאזן, 21 בדצמבר 2011)

ג'האד יע'מור מתלווה לאסמאעיל הניה לתפילת יום שישי במהלך ביקור הניה באיסטנבול (חשבון הטוויטר של אגודת ירושלים וההיסטוריה שלנו, 13 בדצמבר 2019)

ג'האד יע'מור מתלווה לאסמאעיל הניה לתפילת יום שישי במהלך ביקור הניה באיסטנבול (חשבון הטוויטר של אגודת ירושלים וההיסטוריה שלנו, 13 בדצמבר 2019)

ג'האד יע'מור (משמאל) בפגישה עם סגן יו

ג'האד יע'מור (משמאל) בפגישה עם סגן יו"ר מפלגת הצדק והפיתוח לענייני חוץ (אתר sanad news, 14 בנובמבר 2019)

ג'האד יע'מור (משמאל) בפגישת ח'אלד משעל עם סגן יו

ג'האד יע'מור (משמאל) בפגישת ח'אלד משעל עם סגן יו"ר מפלגת "הצדק והפיתוח" (אתר eyupsultan.bel.tr, 20 במאי 2019).

ג'האד יע'מור במשרדו ב

ג'האד יע'מור במשרדו ב"אגודת ירושלים וההיסטוריה שלנו".

סעודה לשבירת הצום שערכה אגודת

סעודה לשבירת הצום שערכה אגודת "ירושלים וההיסטוריה שלנו" בהשתתפות אסאמה חמדאן וסאמי אבו זהרי מחמאס (דף הפייסבוק של האגודה, 23 ביוני 2017)

כללי

במהלך ביקור אסמאעיל הניה וחברי משלחת חמאס בתורכיה נחשף לראשונה באופן רשמי תפקידו של ג’האד יע’מור והוא הוצג כנציג הרשמי של חמאס בתורכיה. יע’מור הוא פעיל חמאס שמוצאו מבית חנינא במזרח ירושלים, שהיה מעורב בחטיפת החייל נחשון וקסמן ז”ל. הוא נידון למאסר עולם בישראל וגורש לתורכיה במסגרת “עסקת שליט”. בשנות שהותו בתורכיה הוא שימש כאיש קשר לממשל התורכי ולסוכנות הביון התורכית MIT. להערכתנו במקביל לפעילותו המדינית מעורב ג’האד יע’מור בפעילות מבצעית חשאית, שעיקרה הפעלת חוליות טרור ביהודה ושומרון. עברו כפעיל שטח שנטל חלק בחטיפת החייל נחשון וקסמן ז”ל מכשיר אותו היטב לתפקיד זה. ככיסוי לפעילותו של יע’מור בתורכיה משמשת משרתו כנשיא אגודה תרבותית בשם “אגודת ירושלים וההיסטוריה שלנו”.

ג'האד יע'מור במשרדו ב"אגודת ירושלים וההיסטוריה שלנו" המשמשת כיסוי לפעילותו החשאית של יע'מור (אתר האגודה).      ג'האד יע'מור מתלווה לאסמאעיל הניה בביקורו האחרון בתורכיה (חשבון הטוויטר של "אגודת ירושלים וההיסטוריה שלנו", 13 בדצמבר 2019)
מימין: ג’האד יע’מור במשרדו ב”אגודת ירושלים וההיסטוריה שלנו” המשמשת כיסוי לפעילותו החשאית של יע’מור (אתר האגודה). משמאל: ג’האד יע’מור מתלווה לאסמאעיל הניה בביקורו האחרון בתורכיה (חשבון הטוויטר של “אגודת ירושלים וההיסטוריה שלנו”, 13 בדצמבר 2019)
 • בעשור האחרון, מאז גורשו פעילי “עסקת שליט” לתורכיה, הפכה תורכיה למדינת בסיס לפעילים מבצעיים של חמאס. תורכיה מאפשרת לפעילים הללו להפעיל משטחה התארגנויות טרור ביהודה ושומרון, כפי שעולה בבירור מחקירת עצורים מיהודה ושומרון אשר נחשפו ע”י שירות הביטחון הכללי. התארגנויות אלו תיכננו בין השאר להתנקש בחיי אישים ישראלים, לבצע פיגועים קשים בישראל, לערער את היציבות הביטחונית ביהודה ושומרון ולערער את שליטת הרשות הפלסטינית (סיכום המידע שעלה בחקירתם של כמה פעילי ההתארגנויות ראו בהמשך).
 • בנוסף לכך משמשת תורכיה בסיס להעברת כספים לפעילי טרור ביהודה ושומרון ולמפקדות ברצועת עזה. הפעילות מתורכיה בתחום גיוס הכספים, הלבנתם והעברתם לידי פעילי חמאס תוארה לאחרונה בהרחבה בדיווח מפורט של משרד האוצר האמריקאי[1]. מהמידע שהתפרסם ע”י משרד האוצר האמריקאי עולה בבירור, כי המקור המרכזי להעברת תמיכה כספית לחמאס דרך תורכיה (ולעיתים גם דרך לבנון) הינה איראן. העברת הכספים מתבצעת באמצעות כוח קדס של משמרות המהפכה האיראנים ובתהליך מעורבים פעילים וסייענים של חמאס וחברות חלפנות, שבסיסן בתורכיה.
 • לאחרונה פורסמה כתבה בעיתון הבריטי טלגרף החושפת טפח מהפעילות הטרוריסטית של חמאס המתבצעת משטחה של תורכיה (טלגרף, 18 בדצמבר 2019). בעקבות הכתבה פרסם משרד החוץ התורכי הכחשה הקובעת כי חמאס הינו ארגון לגיטימי שזכה בבחירות ברצועה בשנת 2006[2], המוכר ע”י מדינות שונות, כולל תורכיה. לפיכך, על פי ההודעה, אין מניעה מתורכיה מלקיים קשרים עם חמאס ברמות השונות. ההודעה מציינת כי תורכיה דוחה את ההאשמה כי היא מאפשרת להשתמש בשטחה לפעילות נגד ישראל או נגד כל מדינה אחרת[3].

הודעת משרד החוץ התורכי
 (דף הפייסבוק של משרד החוץ התורכי 19 בדצמבר 2019)
הודעת משרד החוץ התורכי
(דף הפייסבוק של משרד החוץ התורכי 19 בדצמבר 2019)

בראיית חמאס הצורך להשתמש בשטחה של תורכיה להפעלת התארגנויות טרור והעברת כספים התעורר לאחר שמפקדת חמאס עזבה את דמשק בעקבות מלחמת האזרחים בסוריה (2011). אהדתה הבסיסית של תורכיה לחמאס, דרכי התקשורת הנוחים עם תורכיה, והתבססות מגורשי “עסקת שליט” בשטחה, כל אלו הקלו על הפיכתה של תורכיה לחלופה לדמשק. החשיבות שבחלופה זאת גברה לאחר מבצע “צוק איתן” (2014) לנוכח מאמצי חמאס לעודד ביצוע פיגועים ביהודה ושומרון, בשל מדיניות הריסון שננקטה אז ע”י חמאס ברצועת עזה.

 • מעבר לשימוש בשטח תורכיה לקידום פעילות טרור מעניקה תורכיה לחמאס, ולפלסטינים בכלל, סיוע כלכלי. סיוע זה נתפס ע”י תורכיה כמכשיר להגברת השפעתה בקרב הפלסטינים וכאמצעי לסיוע עקיף לחמאס. בהעברת הסיוע בולטים שני ארגונים: IHH , ארגון בלתי ממשלתי בעל אופי אסלאמי-רדיקלי, אנטי-ישראלי ואנטי-מערבי; ו-TIKA, סוכנות סיוע תורכית ממשלתית הכפופה למשרד ראש הממשלה. ל-IHH ול-TIKA יש נציגויות קבועות ברצועת עזה ול-TIKA נציגות בראמאללה. שני הארגונים הללו מעבירים סיוע ומעורבים בקידום פרויקטים המיועדים לסייע לאוכלוסייה אך חלק מפעילותם הינו בעל אופי פוליטי מובהק המשרת את חמאס (למשל הסיוע שמגישה תורכיה לפצועי “צעדות השיבה” או בניית 320 יחידות דיור ע”י TIKA עבור תושבים שבתיהם נהרסו במבצע “צוק איתן”). TIKA, הפועלת ביהודה ושומרון, מגלה פעילות נמרצת במזרח ירושלים, אשר נועדה להגביר השפעתה במזרח בעיר, ובהר הבית בכלל זה, ולאתגר את שליטתה של ישראל.
נספחים
 • רצ”ב שלושה נספחים:
  • נספח א’: קווים לדמותו של ג’האד יע’מור, נציג חמאס בתורכיה
  • נספח ב’: הפעלת התארגנויות טרור ביהודה שומרון והעברת כספי טרור משטחה של תורכיה
  • נספח ג’: סיוע כלכלי והקמת פרויקטים כמכשיר לקידום מדיניותה של תורכיה ולאתגר את ישראל

    

[1] להרחבה ראו פרסום מרכז המידע מ-19 בספטמבר 2019 :"מידע שפרסמו לאחרונה משרד המדינה ומשרד האוצר האמריקאי, במסגרת צו נשיאותי שנועד לשפר את יכולתו של ארה"ב להילחם בטרור, חושף את מרכזיותה של תורכיה כמדינת בסיס ממנה מנהלת חמאס את ענייניה הכספיים, כולל מימון התארגנויות טרור ביהודה ושומרון".  
[2]
זהו טעון שקרי. חמאס השתלט על הרצועה בכוח הזרוע תוך מרדף דמים בפעילי פתח והרשות הפלסטינית.
[3]
תורכיה מאפשרת לפעילי טרור להשתמש בשטחה כפי ששבו והוכיחו חקירות עצורים בישראל ודיווח משרד האוצר האמריקאי.