תגובות פלסטיניות לפיגוע בתל אביב (7 באפריל, 2022) ולפעילות כוחות הביטחון הישראלים ביהודה ושומרון בעקבותיו

כללי
 • ב-7 באפריל 2022 בשעות הערב, הגיע פלסטיני חמוש באקדח לפאב ברחוב דיזנגוף בתל אביב שהמה בני אדם וירה מטווח קרוב ביושבי הפאב. מהירי נהרגו שני בני אדם מבאי הפאב. אדם נוסף שנפצע באורח אנוש נפטר מאוחר יותר בבית החולים. בנוסף נפצעו שישה בני אדם, שלושה מהם באורח קשה. המחבל, תושב מחנה הפליטים ג’נין, נמלט מהזירה. למחרת בשעות הבוקר המוקדמות הוא אותר במסגד ביפו ובחילופי אש עם כוחות ביטחון ישראליים שאיתרו אותו במקום הוא נורה ונהרג.
 • היה זה פיגוע קשה נוסף בשרשרת פיגועים שבוצעו בערים בישראל במהלך שבועיים וחצי האחרונים. בפיגועים הללו נהרגו 14 בני אדם וכמה עשרות נפצעו. ארבעת הפיגועים בוצעו ביוזמה אישית ללא ארגון ששלח את המבצעים. שניים מהפיגועים בוצעו על ידי ערבים תושבי ישראל המזוהים עם דאעש ושניים על ידי פלסטינים, תושבי אזור ג’נין, המזוהים עם גדודי אלאקצא, הזרוע הצבאי של פתח. לא אותר קשר בין האירועים, אולם יתכן וקיים קשר של השראה בין הפיגועים.
 • מיד לאחר הפיגוע החלו כוחות ביטחון ישראלים לפעול באזור ג’נין למעצר מבוקשים, לאיתור אמצעי לחימה ולתפיסת בני משפחתו של המחבל. ישראל גם הכריזה על מספר צעדי ענישה שיחולו על תושבי מחוז ג’נין, בעוד שבשאר שטחי יהודה ושומרון נמשכו ההקלות עליהן הכריז שר הביטחון בני גנץ לרגל חודש רמצ’אן.
 • הפיגוע בתל אביב זכה לתהודה נרחבת בכלי התקשורת הפלסטינים בעיקר בשל העובדה שהוא בוצע ברחוב ראשי בליבה של תל אביב. הסיקור הנרחב לו זכה הפיגוע בכלי התקשורת הישראליים, שכלל תיעוד של פעילות כוחות הביטחון הישראלים במרדף אחר המחבל, תרמו גם הם לתהודה וכללו גם לעג לכוחות הביטחון הישראליים. הפלסטינים ניסו לתאר את הפיגוע ואת כניסת כוחות ביטחון ישראליים ויציאתם מג’נין ככישלון ישראלי, הבליטו את העובדה שלזירה נשלחו בבהילות כוחות מיוחדים ושמחו על העוצר שהוטל על רחובות תל אביב ופארו את המחבל ומשפחתו כמי שמייצגים את רוח “ההתנגדות”.
 • מבצע הפיגוע, שבוצע ככל הנראה כיוזמה אישית, מזוהה עם גדודי חללי אלאקצא של פתח (כמו מבצע הפיגוע בבני ברק). אולם, למרות שהארגון פרסם הודעת אבל מטעמו, הוא לא קיבל אחריות רשמית לביצוע הפיגוע (כמו גם הפיגוע הקודם).
 • ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, פרסם (ככל הנראה בעקבות לחצים שהופעלו עליו) הודעה בנוסח רפה הדומה להודעה קודמת, שפרסם בעקבות הפיגוע בבני ברק המגנה הרג פלסטינים וישראלים. בקרב גורמי פתח נרשמו תגובות חיוביות רבות לפיגוע כולל בקרב בכירים המקורבים לרשות. אכרם אלרג’וב, מושל ג’נין ואיש פתח, אשר הגיע לנחם את המשפחה יחד עם מספר אנשי מנגנוני הביטחון של הרשות, כינה את המחבל “לוחם של פתח”.
 • חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין ממשיכים לעודד את תושבי יהודה ושומרון לבצע פיגועים אולם מקפידים בשלב זה שלא לבצע פיגועים מרצועת עזה. בהקשר זה יצוינו דבריו של זיאד אלנח’אלה, מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, לפיהם ההחלטה אם להגיב מרצועת עזה היא בידיהם והחלטה שכזאת יכולה להתקבל תוך מספר שעות (אלמיאדין, 10 באפריל 2022).
פרטי הפיגוע בתל אביב
 • ב-7 באפריל 2022 בשעות הערב הגיע פלסטיני, שזוהה בהמשך כרעד פתחי זידאן חאזם, בן 29, ממחנה הפליטים ג’נין, חמוש באקדח לפאב ברחוב דיזנגוף בתל אביב שהמה בני אדם וירה מטווח קרוב ביושביו. המחבל ירה 12 קליעים מטווח קצר. מהירי נהרגו שניים מבאי הפאב. אדם נוסף שנפצע באורח אנוש נפטר מאוחר יותר בבית החולים. בנוסף נפצעו שישה בני אדם, שלושה מהם באורח קשה. המחבל נמלט מהזירה. כוחות ביטחון פתחו במצוד נרחב אחר היורה. למחרת, בשעות הבוקר המוקדמות כשמונה שעות לאחר ביצוע הפיגוע, אותר המחבל במסגד ביפו. הוא נורה ונהרג בחילופי אש עם כוחות ביטחון ישראליים. על פי מערכת הביטחון הישראלית חאזם לא היה מוכר לגורמי הביטחון ולא השתייך לארגון כלשהו.
 • תפיסתו והריגתו של המחבל, יום למחרת, זכתה להד תקשורתי נרחב. כלי התקשורת הפלסטינים מיהרו לפרסם את שמו וגורמים בגדודי חללי אלאקצא, הזרוע הצבאית של פתח, מיהרו לדווח כי הוא השתייך לשורותיהם ופרסמו כרזת הספד. הם הדגישו שהפיגוע הוא “תגובה טבעית לפשעי ישראל נגד העם הפלסטיני” (ערוץ הטלגרם של הגדודים, 8 באפריל 2022).
 תמונות מזירת הפיגוע בתל אביב (חשבון הטוויטר שהאב, 10 באפריל 2022)  תמונות מזירת הפיגוע בתל אביב (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, חשבון הטוויטר 7 באפריל 2022)
תמונות מזירת הפיגוע בתל אביב (מימין: חשבון הטוויטר של חסן אצליח, חשבון הטוויטר 7 באפריל 2022, משמאל: (חשבון הטוויטר שהאב, 10 באפריל 2022)
 • המחבל הוא רעד פתחי זידאן חאזם, בן 29, ממחנה הפליטים ג’נין (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 8 באפריל 2022). מחקירת האירוע עלה שהוא נכנס לישראל דרך פרצה בגדר הביטחון באזור ג’נין הוא הוסע לאם אלפחם ומשם נסע באוטובוס לתל אביב . ככל הנראה הוא שהה במסגד ביפו לפני שיצא לבצע את הפיגוע. עוד עלה, כי חאזם הגיע לרחוב דיזנגוף כחצי שעה לפני שביצע את הפיגוע. הוא המתין על ספסל מול הפאב כעשרים דקות ולאחר מכן פתח באש לעברו. קיים גם חשד כי הוא הסתייע באנשים נוספים (תקשורת ישראלית, 9 באפריל 2022).
 רעד חאזם (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 8 באפריל 2022).   רעד חאזם חמוש בנשק (ערוץ אלעאלם, 8 באפריל 2022)
מימין: רעד חאזם (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 8 באפריל 2022). משמאל : רעד חאזם חמוש בנשק (ערוץ אלעאלם, 8 באפריל 2022)
 • עטא אבו רמילה, מזכיר פתח בג’נין, הקריא בפני המון פלסטיני בג’נין הודעת אבל (ממרפסת ביתו של המחבל) בה נאמר כי פתח בג’נין וגדודי שהדאא’ אלאקצא מבכים את מותו של אחד מבכיריה רעד פתחי חאזם (אתר פתח מדיה, 8 באפריל 2022).
 מזכיר פתח בג'נין מקריא הודעת אבל מטעם פתח.   הודעת האבל שפרסמה פתח בעקבות מותו של "השהיד הגיבור רעד פתחי חאזם" (אתר פתח מדיה, 8 באפריל 2022)
מימין : מזכיר פתח בג’נין מקריא הודעת אבל מטעם פתח. משמאל : הודעת האבל שפרסמה פתח בעקבות מותו של “השהיד הגיבור רעד פתחי חאזם” (אתר פתח מדיה, 8 באפריל 2022)
 • אביו של המחבל, קצין בכיר בדרגת אלוף משנה, ששירת בעבר במנגנון הביטחון של הרשות הפלסטינית דיבר בשבח בנו וציין כי הוא הפך שהיד בעודו צם לאחר תפילת השחר במסגד ביפו. בדברים שאמר מול המון פלסטיני שהתגודד סמוך לביתו במחנה הפליטים ג’נין אמר כי העם הפלסטיני אינו מחפש אחר הקלות אלא מחפש אחר חירות ועצמאות. העם הפלסטיני דורש את אלאקצא ודורש לקיים תפילה באלאקצא ללא כל חשש ודאגה. העם הפלסטיני מחפש אחר פת לחם בכבוד ולא אחר היתר (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 8 באפריל 2022).
אביו של המחבל נושא דברים ממרפסת ביתו
(חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 8 באפריל 2022)
אביו של המחבל נושא דברים ממרפסת ביתו
(חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 8 באפריל 2022)
 • בפי תושבי מחנה הפליטים כונה חאזם “הסייבר”, זאת,בשל מומחיותו בתחום המחשבים והרשתות חברתיות. הוא נולד למשפחה בת שמונה ילדים. משפחתו ידועה במורשת המאבק שלה נגד ישראל. אביו היה מבכירי האנתיאפדה הראשונה, נפצע ונעצר ע”י ישראל. עם הקמת הרשות הפלסטינית שימש כקצין בדרגת עקיד (קולונל, מקביל לאלוף משנה) במנגנון הביטחון הכללי הפלסטיני עד פרישתו לפנסיה מוקדמת. דודתו נשואה לבכיר הג’האד האסלאמי בג’נין, בסאם אלסעדי (אלג’זירה נט, 8 באפריל 2022). גם אביו סיפר כי בנו היה מומחה מחשבים. שעות ספורות לפני הפיגוע הוא סעד עימם את ארוחת שבירת הצום (שהאב, 8 באפריל 2022).
תגובות לפיגוע
 • מיד עם היוודע דבר ביצוע הפיגוע ועל מותם של שני ישראלים ופציעתם הקשה של כמה נוספים בפיגוע, החלו פלסטינים ברחובות יהודה שומרון ורצועת עזה להביע שמחתם. תושבים יצאו לרחובות חילקו דברי מתיקה לעוברים ושבים, הפעילו את צופרי המכוניות, הניפו דגלים השמיעו שירים וקריאות שמחה. הפיגוע זכה לסיקור נרחב בכלי התקשורת הפלסטינים תוך אזכור, כי מדובר בפיגוע רביעי שבוצע לאחרונה בעיר בישראל. פעילות כוחות הביטחון לתפיסת המחבל סוקרה אף היא בהרחבה.
פעיל חמאס בטובאס מחלק מיני מתיקה.      פלסטיני מחלק מיני מתיקה במרכז ראמאללה תחת עינו של שוטר פלסטיני (חשבון הטוויטר של PALDF, 7 באפריל 2022)
מימין :פעיל חמאס בטובאס מחלק מיני מתיקה. משמאל : פלסטיני מחלק מיני מתיקה במרכז ראמאללה תחת עינו של שוטר פלסטיני (חשבון הטוויטר של PALDF, 7 באפריל 2022)
 • בחלק מכלי התקשורת הפלסטינים, פורסמו בעקבות הפיגוע קריקטורות חלקן לועגות לצה”ל על כישלונו בסיכול הפיגוע ותפיסת המחבל (אלקדס, 9 באפריל 2022).
מימין: קריקטורה ביומון הפלסטיני אלקדס הלועגת לכוחות הביטחון הישראליים בעקבות הפיגוע שביצע המחבל מג'נין (אלקדס, 9 באפריל 2022). משמאל: קריקטורה פרי עטו של עלאא' אללקטה לפיה הפיגוע הוא מתנה מאת פלסטין (דף הפייסבוק של עלאא' אללקטה, 7 באפריל 2022)
מימין: קריקטורה ביומון הפלסטיני אלקדס הלועגת לכוחות הביטחון הישראליים בעקבות הפיגוע שביצע המחבל מג’נין (אלקדס, 9 באפריל 2022). משמאל: קריקטורה פרי עטו של עלאא’ אללקטה לפיה הפיגוע הוא מתנה מאת פלסטין (דף הפייסבוק של עלאא’ אללקטה, 7 באפריל 2022)
הרשות הפלסטינית
 • אבו מאזן פרסם הודעה בנוסח זהה להודעה שפורסמה בשמו לאחר הפיגוע בבני ברק (29 במרץ 2022). בהודעה ציין אבו מאזן כי הוא מגנה הרג האזרחים הישראלים בפיגוע ירי בלב תל אביב וציין כי הרשות הפלסטינית פועלת לשמור על יציבות במיוחד בחודש רמצ’אן והחגים היהודים הקרובים. הוא הדגיש את הסכנה בפלישות למסגד אלאקצא ופעולות פרובוקטיביות של מתנחלים קיצוניים והזהיר מפני ניצול המצב לתקיפות ותגובות נגד הפלסטינים מצד המתנחלים (ופא, 8 באפריל 2022). גם הפעם דווח בתקשורת הישראלית כי אבו מאזן פרסם את הגינוי לאחר לחץ שהופעל עליו מצד ישראל וארה”ב (תקשורת ישראלית, 9 באפריל 2022). כאמור, הודעת הגינוי הייתה זהה בתוכנה להודעת הגינוי בעקבות הפיגוע בבני ברק (29 במרץ 2022). אולם בשונה ממנה, היא פורסמה רק בשעות הבוקר שלמחרת לאחר תפיסת המחבל לעומת הודעת הגינוי הקודמת שפורסמה עוד בערב הפיגוע.
הודעת גינוי רפה של אבו מאזן (ופא, 9 באפריל 2022)
הודעת גינוי רפה של אבו מאזן (ופא, 9 באפריל 2022)
פתח
 • גדודי חללי אלאקצא פרסמו הודעת תנחומים על מותו של המחבל וציינו כי הוא היה פעיל בארגון. הם גם ציינו שהפיגוע הוא פעולה טבעית על “פשעי ישראל” נגד העם הפלסטיני כאשר האחרון בהם היה הרג פלסטיני בג’נין (ערוץ הטלגרם של גדודו חללי אלאקצא, 8 באפריל 2022). בסוכת האבלים שנפתחה לזכרו נתלו דגלי פתח.
 • מניר אלג’אע’וב, אחראי ההסברה במשרד הגיוס והארגון של פתח, פרסם בעקבות הפיגוע כרזת תמיכה. בכרזה נראה רובה משולב עם המילה פתח ותחתם קריאת נקמה (ככל הנראה בשמו של המחבל רעד חאזם) (חשבון הטוויטר של מניר אלג’אע’וב, 8 באפריל 2022).
כרזת התמיכה של מניר אלג'אע'וב  (חשבון הטוויטר של מניר אלג'אע'וב, 8 באפריל 2022)
כרזת התמיכה של מניר אלג’אע’וב  (חשבון הטוויטר של מניר אלג’אע’וב, 8 באפריל 2022)
 • אכרם אלרג’וב, מושל ג’נין, מטעם הרשות, הגיע יחד עם מספר קצינים במנגנוני הביטחון הפלסטינים לבקר בסוכת האבלים המשותפת(השניים קרובי משפחה) שהוקמה לזכרו של המחבל ולזכרו של פעיל הג’האד האסלאמי בפלסטין, שנהרג בפעילות צה”ל בג’נין בבמסגרת הפעילות היזומה של כוחות הביטחון הישראליים בג’נין.. בדברים שאמר אלרג’וב הוא כינה את המחבל “לוחם פתח” ואמר כי היריות של ישראל (“הכיבוש”) לא הבדילו בינו לבין חברו. הוא צין שכדורי ישראל לא מבחינים בין צבע לצבע ולא בין לוחם ללוחם בהתנגדות לכיבוש וכי לאף אחד אין מונופול על ההתנגדות והיא פתוחה לכל פלסטיני ללא קשר לשיוך שלו (דף הפייסבוק של אכרם אלרג’וב, 9 באפריל 2022).
 אכרם אלרג'וב, נושא דברים בסוכת האבלים המשותפת  מושל מחוז ג'נין עם ראשי המנגנונים בג'נין בסוכת האבלים (דף הפייסבוק של אכרם אלרג'וב, 9 באפריל 2022)
מימין: אכרם אלרג’וב, נושא דברים בסוכת האבלים המשותפת. משמאל : מושל מחוז ג’נין עם ראשי המנגנונים בג’נין בסוכת האבלים (דף הפייסבוק של אכרם אלרג’וב, 9 באפריל 2022)
חמאס
 • חמאס מסרה, כי היא מברכת על פעולת הגבורה בתל אביב שהביאה למותם של חיילים כובשים ומתנחלים. זו תגובה טבעית ולגיטימית להסלמה הישראלית. חמאס ארגנה הפגנת שמחה בבית חאנון במהלכה הניפו המשתתפים תמונות של אחמד יאסין (מיסד ומנהיג חמאס בעבר), וצלאח שחאדה מבכירי חמאס בעבר) , ושלט הנושא את שמו של מחמד אלצ’יף (ראש הזרוע הצבאית של חמאס) (חשבון הטוויטר של PALDF, 8 באפריל 2022). בהודעת תנחומים שפרסמה חמאס היא קראה לצעירים ולבני העם הפלסטיני להמשיך בהתנגדות ובעימות כולל עם ישראל בכל מקום, ולהבעיר את המחסומים. עוד הודגש, כי ההתנגדות תגן על מסגד אלאקצא בכל כוחה (אתר חמאס, 8 באפריל 2022).
תהלוכה שארגנה חמאס בצפון הרצועה (חשבון הטוויטר של PALDF, 8 באפריל 2022)
תהלוכה שארגנה חמאס בצפון הרצועה (חשבון הטוויטר של PALDF, 8 באפריל 2022)
 • אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, התקשר לאביו של המחבל ובירך אותו על “פעולת הגבורה” של בנו למען ירושלים ואלקצא (אתר חמאס, 8 באפריל 2022). משיר אלמצרי, דובר חמאס, אמר כי פעולות “ההתנגדות” הן תגובה לגיטימית נגד “פשעי ישראל” נגד העם הפלסטיני. לדבריו הפעולות ממחישות את יכולות “ההתנגדות” להתגבר על מערך האבטחה של ישראל (אלג’זירה, 8 באפריל 2022). עבד אללטיף אלקאנוע דובר חמאס, אמר כי הפיגוע מהווה מכה למערכת הביטחונית של ישראל (אתר חמאס, 8 באפריל 2022).
 • לאחר ששגרירויות תורכיה ובחרין בישראל גינו את הפיגוע בתל אביב מתח חאזם קאסם, דובר חמאס, ביקורת על דבריהם ואמר כי פעולה של עד ארבעה בני אדם היא “פעולת התנגדות לגיטימית לכיבוש” והזכות לבצע אותה אינה סותרת את החוקים הבינלאומיים (אלמיאדין, 8 באפריל 2022).
הג’האד האסלאמי בפלסטין
 • הג’האד האסלאמי בפלסטין פרסם הודעה בה בירך על הפיגוע וציין כי הוא מברך על פעולת ההקרבה האיכותית. לדברי ההודעה, חזרת פעולות ההקרבה בעומק ישראל הן תוצאה של התוקפנות וחציית כל הגבולות מצדה של ישראל . עוד הובטח בהודעה שישראל תמשיך לשלם מחירים על “פשעיה”. בהודעת תנחומים רשמית שפרסם הארגון, הם שיבחו את המחבל על “אחת מפעולות ההתנגדות החזקות ביותר” שזעזעו את ישראל וחשפו את שבריריותה בלב ליבה של תל אביב. הארגון קרא לבצע עוד פעולות ולהשתמש בו כמודל חיקוי ודוגמא למופת (ערוץ הטלגרם של הג’האד האסלאמי בפלסטין, 8 באפריל 2022).
 • זיאד אלנח’אלה, מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, בירך את אביו של המחבל. אלנח’אלה ציין כי מדינה שלמה “עמדה על הרגליים” בזכות לוחם ג’האד אחד (פלסטין אליום, 8 באפריל 2022). מחמד אלהנדי, מבכירי הג’האד האסלאמי, אמר כי הפיגוע בתל אביב מהווה מכה למערכת הביטחונית הישראלית (פאלטודיי, 8 באפריל 2022).
חזבאללה ואיראן
 • גם בכפרי דרום לבנון הופגנה שמחה לאחר הפיגוע. חזבאללה פרסם הודעה בה שיבח את מבצע הפיגוע “שהשפיל את ישראל” בעומק שלה וחשף את חוסר האונים של מנגנוני הביטחון שלה אל מול לוחם פלסטיני אחד. לדברי הארגון , ה”התנגדות הפלסטינית” הוכיחה את יכולתה להתעמת עם ישראל ולהגיב על פשעיה במקום שהיא לא ציפתה לו, בתוך ישראל. הארגון הדגיש שהפיגוע גילה את חולשת ישראל ואת הבלבול בקרב גופי הביטחון וקרא לאומה הערבית והמוסלמית לעמוד לצד העם הפלסטיני ולתמוך בו בכל דרך אפשרית (ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית של חזבאללה, 8 באפריל 2022).
 • סעיד ח’טיב זאדה, דובר משרד החוץ האיראני, אמר כי הפיגוע בתל אביב הוא חלק ממאבק בפשעים של ישראל נגד הפלסטינים והביע תמיכה בפעולות הפלסטיניות (Press TV, 9 באפריל 2022).
פעילות כוחות הביטחון של ישראל בעקבות הפיגוע
 • מיד לאחר הפיגוע הודיעה ישראל על סגירת מעבר גלבוע (אלג’למה ) המחבר את ג’נין עם ישראל. המעבר מהווה עורק כלכלי ומסחרי עבור ג’נין דרכו נכנסים מידי יום אלפי אזרחים מישראל הקונים בשווקים המקומיים. צעדי ענישה אלה נועדו להפעיל לחץ כלכלי על אזור שחלק גדול מפעילות המסחר שלה מבוססת על קונים מישראל. ישראל גם הודיעה, כי חל איסור על מתפללים ממחוז ג’נין להיכנס למסגד אלאקצא לתפילת יום שישי הראשון של רמצ’אן. עם זאת נמנעה מערכת הביטחון מלהטיל סגר מלא על השטחים ולמנוע כניסת פועלים לעבודה בישראל ומתפללים להר הבית. בתגובה, ראשי ערים וכפרים ביהודה ושומרון, הודיעו על הסעות מאורגנות לג’נין במטרה לעודד את המסחר עם עסקים וחנויות בתגובה לצעדי ישראל (חשבון הטוויטר של עיריית סלפית 10 באפריל 2022 )
 • הפלסטינים דיווחו כי הנהלת שירות בתי הסוהר בישראל החליטה למנוע ביקורי משפחות אסירים פלסטינים מג’נין הכלואים בישראל מסיבות ביטחוניות. לדברי הפלסטינים, בבתי הכלא בישראל שורר מתח רב (פלסטין אליום, 10 באפריל 2022).
 • מיד לאחר הפיגוע, נערכו התושבים במחנה הפליטים ג’נין, לקראת פעולה אפשרית של כוחות ביטחון ישראליים. ב-8 באפריל 2022 הכריזה חטיבת אלעאמודי של גדודי חללי אלאקצא על מבצע בתגובה למבצע צה”ל. יום לאחר מכן התפרסמה הודעה בה קיבלה החטיבה אחריות על ירי בליל 10-9 באפריל 2022 לעבר מחנה צבאי בהר גריזים (ערוץ הטלגרם של חטיבת אלעאמודי, 10 באפריל 2022) בפועל לא דווח על אירוע שכזה.
פעילות ביטחונית בג’נין
 • בשעות הבוקר של 9 באפריל 2022 החלו כוחות ביטחון ישראליים לפעול במחנה הפליטים ג’נין משם יצא המחבל. הכוחות נכנסו למחנה הפליטים ולביתו של המחבל, שם מיפה כוח הנדסה את הבית לקראת הריסתו המתוכננת. במהלך שהותם במחנה הפליטים נתקלו הכוחות באש של חמושים פלסטינים . התפתחו חילופי אש בין הצדדים בהם נהרג פלסטיני שהתעמת עם כוחות צה”ל. משרד הבריאות ברשות הפלסטינית דיווח כי באירועים נפצעו 13 פלסטינים (ערוץ הטלגרם דניא אלוטן, 9 באפריל 2022).
 פעילים חמושים מבצעים ירי לעבר כוחות ישראליים במחנה הפליטים ג'נין (חשבון הטוויטר של שהאב, 9 באפריל 2022).   פיצוץ מטען חבלה במחנה הפליטים ג'נין בעת פעילות כוחות ביטחון ישראליים במקום (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 9 באפריל 2022)
מימין : פעילים חמושים מבצעים ירי לעבר כוחות ישראליים במחנה הפליטים ג’נין (חשבון הטוויטר של שהאב, 9 באפריל 2022). משמאל : פיצוץ מטען חבלה במחנה הפליטים ג’נין בעת פעילות כוחות ביטחון ישראליים במקום (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 9 באפריל 2022)
 • גדודי ג’נין ג של הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי לפלסטין, פרסמה הודעת אבל על מות אחמד נאצר אלסעדי, בן 23. הם קראו להמשיך בהתנגדות בכל מחיר (ערוץ הטלגרם של גדודי ג’נין, 9 באפריל 2022). אלסעדי נפצע כבר בעבר במהלך חילופי אש עם כוחות צה”ל במחנה הפליטים ג’נין והיה אף מבוקש ע”י מנגנוני הביטחון הפלסטיניים (חשבון הטוויטר של שהאב, 9 באפריל 2022). באותו היום נערכה לו הלוויה במחנה הפליטים ג’נין במהלכה נשמעו קריאות גנאי נגד ישראל וקריאות להמשך ביצוע פיגועי ירי (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 9 באפריל 2022).
 אחמד אלסעדי (אתר שהאב, 9 באפריל 2022).     ההלוויה שנערכה לו במחנה הפליטים ג'נין (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 9 באפריל 2022)
מימין: אחמד אלסעדי (אתר שהאב, 9 באפריל 2022). משמאל: ההלוויה שנערכה לו במחנה הפליטים ג’נין (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 9 באפריל 2022)
 • על פי התקשורת הפלסטינית ניסו הכוחות, ללא הצלחה, לעכב לחקירה את בני משפחת המחבל ובמיוחד את אביו. אביו של המחבל מסר לתקשורת הפלסטינית כי הם לא ייכנעו ולא יסגירו עצמם. הוא גם יצא לביקור תנחומים מתוקשר בביתו של ההרוג מפעילות צה”ל, אף הוא קצין מנגנון הביטחון. מניר אלג’אע’וב, אחראי ההסברה במשרד הגיוס והארגון של פתח, פרסם בחשבון הטוויטר שלו תמונה משותפת של שני האבות בה הדגיש כי “שני האבות היו קצינים במנגנוני הביטחון הפלסטיניים: “..זהו בית הספר של מנגנוני הביטחון הפלסטיניים אשר מבתי קציניה יוצאים הלוחמים…” (חשבון הטוויטר של מניר אלג’אע’וב, 9 באפריל 2022).

מימין : בכיר פתח משבח את אבות המחבלים מג'נין ומבליט כי שניהם היו בעבר קציני מנגנוני ביטחון פלסטיניים (חשבון הטוויטר של מניר אלג'אע'וב, 9 באפריל 2022). משמאל : אביו של המחבל רעד חאזם (בצד ימין) מגיע לנחם את אביו של אחמד אלסעדי (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 9 באפריל 2022)

מימין : בכיר פתח משבח את אבות המחבלים מג’נין ומבליט כי שניהם היו בעבר קציני מנגנוני ביטחון פלסטיניים (חשבון הטוויטר של מניר אלג’אע’וב, 9 באפריל 2022). משמאל : אביו של המחבל רעד חאזם (בצד ימין) מגיע לנחם את אביו של אחמד אלסעדי (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 9 באפריל 2022)

 • יציאת הכוחות לאחר סיום הפעילות מג’נין תוארה על ידי הפלסטינים “כנסיגה” כתוצאה מהתנגדות של חמושים במחנה. חמאס פרסמה הודעה רשמית המשבחת את “אנשי ההתנגדות הגיבורים” במחנה הפליטים ג’נין שהגנו על משפחת השהיד ועל ג’נין. חאזם קאסם, דובר חמאס, אמר כי התוקפנות הישראלית נגד מחנה הפליטים ג’נין לא תחזיר לישראל את יראת הכבוד שאבדה לה. ההודעה קראה להסלים את המאבק ברחבי יהודה ושומרון (אתר חמאס, 9 באפריל 2022). ברשתות התקשורת האיראניות דיווחו על האירועים בג’נין רשת אלמיאדין המזוהה עם חזבאללה הקדישה סיקור נרחב להתפתחויות בג’נין ומסרה על חילופי אש בין חמושים פלסטינים לבין הכוחות הישראליים.
פעילות ביעבד
 • בליל 10-9 באפריל 2022 ערכו כוחות הביטחון של ישראל מבצע מעצרים וסריקות נרחב אחר אמצעי לחימה ביעבד, הכפר ממנו יצא המחבל שביצע את הפיגוע בבני ברק (29 במרץ, 2022). במהלך המבצע נעצרו שמונה מבוקשים במעורבות בפעילות טרור . בבית אחד החשודים אותרה תחמושת של צה”ל ומדים. בבית נוסף אותר מטען. במהלך הפעילות החלו הפרות סדר פלסטינים יידו אבנים ובקבוקי תבערה לעבר הכוחות. כוחות צה”ל עצרו חשוד אשר השליך לעברם מטען . לא היו נפגעים לצה”ל (דובר צה”ל, 10 באפריל 2022).
פעילות צה"ל בכפר יעבד (דובר צה"ל, 10 באפריל 2022)
פעילות צה”ל בכפר יעבד (דובר צה”ל, 10 באפריל 2022)
פעילות נוספת בג’נין, יעבד וטול כרם
 • בשעות הבוקר של ה-10 באפריל 2022 פעלו שוב כוחות ביטחון ישראליים בג’נין. במהלך הפעילות עצרו הכוחות כעשרים מבוקשים ואותרו אמצעי לחימה. הכוחות מיפו את בית המחבל שביצע את הפיגוע בתל אביב כהכנה להריסתו. במהלך הפעילות התגלעו עימותים עם פלסטינים חמושים שפתחו באש לעבר הכוחות ממספר מוקדים. בחילופי האש נהרג פלסטיני שהיה מצויד ברובה M16 וירה לעבר הכוחות. פלסטיני נוסף נפצע באורח קשה והועבר לטיפול רפואי (דוברות המשטרה, 10 באפריל 2022).
מימין: כלי הנשק בו בוצע ירי לעבר הכוחות. משמאל: הנזק לכלי רכב בעקבות הירי 
(דוברות המשטרה, 9 באפריל 2022)
מימין: כלי הנשק בו בוצע ירי לעבר הכוחות. משמאל: הנזק לכלי רכב בעקבות הירי (דוברות המשטרה, 9 באפריל 2022)
 • במהלך פעילויות נוספות של כוחות הביטחון של ישראל נעצרו ברחבי יהודה ושומרון והבקעה עשרים חשודים. בפעילת מעצרים בג’נין ובסמוך לה, במהלכה נעצרו שלושה מבוקשים החשודים במעורבות בפעילות טרור. בפעילות בטול כרם נעצרו שני מבוקשים החשודים במעורבות בפעילות טרור (דובר צה”ל, 10 באפריל 2022).
מעצר חשודים במהלך הפעילות (דובר צה"ל, 10 באפריל 2022)
מעצר חשודים במהלך הפעילות (דובר צה”ל, 10 באפריל 2022)
 • בשעות אחר הצהרים זוהו בסמוך לג’נין כלי רכב חשוד בסמוך לבית המחבל שביצע את הפיגוע בתל אביב. בכלי הרכב היו שני אחיו. לוחמי צה”ל הוזנקו למקום וביצעו ירוילעבר גלגלי כלי הרכב ופגעו בו אך הרכב הצליח להמלט. במהלך הפעילות ירו הכוחות לעבר חשוד נוסף שרכב על אופנוע וירה לעבר הלוחמים (דובר צה”ל, 10 באפריל 2022).
 • משרד ההסברה של הרשות הפלסטינית הודיע כי מסגדי מחנה הפליטים בג’נין הכריזו על כוננות כללית כדי לעמוד מול כל כניסה אפשרית של כוחות צה”ל (אלג’זירה, 10 באפריל 2022). כמו כן דווח על קריאות לפעילים בכל המסגדים ביהודה ושומרון לצאת לאחר תפילת סיום הצום למצעדי תמיכה בג’נין ובמחנה הפליטים ג’נין ולהתעמת עם כוחות ביטחון ישראליים בנקודות החיכוך (אלרסאלה, 10 באפריל 2022).
 • ב-11 באפריל 2022 הודיע משרד הבריאות ברשות דיווח על מותו של מחמד חסין זכארנה, בן 17 מג’נין, לאחר שנפצע באורח קשה בעימותים עם כוחות צה”ל בגנ’ין. הוא נקבר בשעות הבוקר בג’נין. בהלווייתו נשמעו קריאות גנאי נגד ישראל. גופתו נעטפה בדגל פלסטין (ופא, 11 באפריל 2022). פתח הכריזה על שביתה כללית בעיר כאות אבל על מותו (ופא, 11 באפריל 2022).
ההרוג הפלסטיני מחמד זכראנה (ופא, 11 באפריל 2022)
ההרוג הפלסטיני מחמד זכראנה (ופא, 11 באפריל 2022)
תגובות לפעילות כוחות הביטחון הישראליים
 • משרד החוץ ברשות הפלסטינית פרסם הודעה בה גינה את “ההסלמה מצד ישראל” וטען כי הפעילות היא חלק מהניסיון להחליף את הפתרון המדיני בפתרונות אחרים שחושפים את האמת שאין פרטנר לשלום מצד ישראל. משרד החוץ אמר כי ישראל תישא בהשלכות ההסלמה וטען כי פעולות ישראל מנסות להפוך את המאבק המדיני למאבק דתי (ופא, 9 באפריל 2022). הארגונים הפלסטינים פרסמו הודעה בה הדגישו כי הפעולות בג’נין מייצגות את המערכה של כלל הפלסטינים וכי “ההתנגדות” היא זכותם של כל הפלסטינים (אלרסאלה, 9 באפריל 2022).
 • מי אלכילה, שרת הבריאות ברשות, ביקרה את הפצועים במהלך פעילות צה”ל במחנה הפליטים ג’נין ומאושפזים בבית החולים הממשלתי אבן סינא בג’נין. לביקורה התלווה אכרם אלרג’וב, מושל המחוז. אלכילה ומושל המחוז גם הגיעו לנחם את אביו של אחמד אלסעדי (דף הפייסבוק של משרד הבריאות הפלסטיני, 10 באפריל 2022).
אלכילה ומושל ג'נין מבקרים את הפצועים בבית החולים.     ביקור הניחומים 
(דף הפייסבוק של משרד הבריאות הפלסטיני, 10 באפריל 2022)
מימין : אלכילה ומושל ג’נין מבקרים את הפצועים בבית החולים. משמאל : ביקור הניחומים
(דף הפייסבוק של משרד הבריאות הפלסטיני, 10 באפריל 2022)
 • חסין אלשיח’, חבר הוועד הפועל של אש”פ והשר לעניינים אזרחיים, ציין, כי העדר אופק מדיני וההסלמה בשטח כמו גם ההתנחלויות, אלימות המתנחלים ו”הפלישות” למתחם הר הבית דוחפים את הדברים להסלמה, זאת בצל חוסר תקווה, אובדן ביטחון ואמון. לדבריו, אין חלופה לפתרון מדיני המתבסס על החוק הבינ”ל לסיום “הכיבוש” (חשבון הטוויטר של חסין אלשיח’, 10 באפריל 2022).
 • חמאס פרסמה הודעה רשמית בה הביעה תמיכה בלוחמי הג’האד של ג’נין וקראה להסלים את המאבק נגד ישראל בכל רחבי יהודה ושומרון (ערוץ הטלגרם של חמאס, 9 באפריל 2022). אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, התקשר לאביו של המחבל וגינה את פעולת ישראל ו”פלישתה לג’נין”. לדבריו העם הפלסטיני ידבק בהתנגדות בעקבות הטרור הציוני (אתר חמאס, 9 באפריל 2022). עבד אללטיף אלקאנוע, דובר חמאס, אמר כי העם הפלסטיני מוכן לכל מערכה עם ישראל וקרא להבעיר את כל שטחי יהודה ושומרון (אלמיאדין, 9 באפריל 2022). פוזי ברהום, דובר חמאס, אמר כי המאבק עם ישראל צריף להישאר פתוח והוא צריך להתנהל בכל צורות ההתנגדות ובכל רחבי יהודה ושומרון וכי על ישראל (“הכיבוש”) לשלם על פשעיה. הוא קרא לאנשי ההתנגדות ביהודה ושומרון לפעול גם אם הדבר יגרום לקורבנות (שהאב, 9 באפריל 2022).
 • הג’האד האסלאמי בפלסטין גינה את פעולותיה של ישראל והדגיש כי יש לשמור על אחדות העם הפלסטיני (ערוץ הטלגרם של פלסטין אליום, 10 באפריל 2022). ח’צ’ר עדנאן, בכיר בג’האד האסלאמי בפלסטין, אמר כי “פלישת” צה”ל לג’נין היא ניסיון לשפר את תדמיתו לאחר הפיגוע בתל אביב הוא קרא לכל אנשי ההתנגדות ולציבור ביהודה ושומרון להתאחד מול ישראל (אלמיאדין, 9 באפריל 2022). טארק עז אלדין, דובר הג’האד האסלאמי בפלסטין, פרסם הודעה בה הדגיש כי העם הפלסטיני וההתנגדות מאוחדים במאבק נגד ישראל הוא איים על ישראל כי ההסלמה הנוכחית תגרור אחריה הסלמה נוספת וכי ההתנגדות לא תשב בחיבוק ידיים. לדבריו, פעילות צה”ל במחנה הפליטים ג’נין נועדה לשפר את תדמיתה של ישראל ואיים כי ישראל תשלם מחיר כבד על פעולותיה. הג’האד האסלאמי לא ישתוק לנוכח פעולות ישראל וימלא את מחויבותו בהגנה על המקומות הקדושים לאסלאם. על ישראל להבין את המסר ועליה לבחור בין הסלמה לרגיעה (חשבון הטוויטר של שהאב, 9 באפריל 2022).
טארק עז אלדין מתייחס לפעילות צה"ל במחנה הפליטים ג'נין 
(חשבון הטוויטר של שהאב, 9 באפריל 2022)
f
טארק עז אלדין מתייחס לפעילות צה”ל במחנה הפליטים ג’נין
(חשבון הטוויטר של שהאב, 9 באפריל 2022)