תגובות ספונטניות של תומכי דאעש על הריגתו של אבו בכר אלבע’דאדי, עד כה לא התקבלה תגובה רשמית של הארגון

כללי
  • עד כה לא התפרסמה תגובה רשמית של דאעש על הריגת אבו בכר אלבע’דאדי (עדכני לבוקר 30 באוקטובר 2019). מאז 27 באוקטובר 2019 התפרסמו מטעמו של דאעש הודעות קבלת אחריות שגרתיות לתקיפות שביצעו פעילי הארגון בסוריה, עיראק ובמחוזות השונים ברחבי אסיה ואפריקה, ללא התייחסות להריגת אלבע’דאדי. העדר התגובה והמשך קיום השגרה עשויים להערכתנו, להצביע על ההלם שאחז בדאעש בעקבות הריגת אלבע’דאדי ואולי גם על התרוצצות פנימית בתוך הארגון למציאת יורש למנהיג.
  • עם זאת, החלו להתפרסם ברשתות החברתיות (בעיקר פייסבוק וטלגרם) תגובות ספונטניות של תומכי דאעש על הריגת אלבע’דאדי. המוטיבים העיקרים בתגובות הללו היו:
    • דברי שבח לאבו בכר אלבע’דאדי, שמת מות קדושים, ולרעיון המדינה האסלאמית, הממשיך להתקיים: “… המדינה האסלאמית נותרת על כנה והיא תמשיך להטריד את הכופרים ולהענישם…”.
    • הג’האד יימשך גם לאחר מותו של מנהיג בכיר זה או אחר: “… הנביא [מחמד] מת, אסאמה בן לאדן מת… אבו מצעב אלזרקאוי מת… אך הג’האד אינו נפסק כשאדם מסוים נפטר, גם אם המדובר בח’ליף עצמו…”.
    • איום בנקמה: “… אמיר המאמינים…, אבו בכר חסין אלקרשי אלבע’דאדי, מבטיח נקמה…”.
דוגמאות לתגובות של תומכי דאעש
תגובות בפייסבוק

הקדשת פיוט אסלאמי (בערבית נשיד) המהלל את המדינה האסלאמית ואת אלבע'דאדי
 (דף הפייסבוק عبد الرحمن المصلاوي, 28 באוקטובר 2019).

הקדשת פיוט אסלאמי (בערבית נשיד) המהלל את המדינה האסלאמית ואת אלבע’דאדי
(דף הפייסבוק عبد الرحمن المصلاوي, 28 באוקטובר 2019).

פיוט אסלאמי נוסף המשבח את המדינה האסלאמית ואת אלבע'דאדי
(עמוד הפייסבוק Nathan Chicharito Newton, 28 באוקטובר 2019).

פיוט אסלאמי נוסף המשבח את המדינה האסלאמית ואת אלבע’דאדי
(עמוד הפייסבוק Nathan Chicharito Newton, 28 באוקטובר 2019).

הודעה שבה נכתב: "לפקודתך, אמיר המאמינים, אבו אבראהים אלקרשי"
(דף הפייסבוק Umu Dujanah Wa Nuceym, 26 באוקטובר 2019).

הודעה שבה נכתב: “לפקודתך, אמיר המאמינים, אבו אבראהים אלקרשי”
(דף הפייסבוק Umu Dujanah Wa Nuceym, 26 באוקטובר 2019).

"שלום לכם ורחמי אללה וברכתו, אללה יחייה את חיילי המדינה שלנו ויביא לניצחונה, אללה ישמור על האמיר שלנו" (חשבון הפייסבוק Rochelle Molyneux‎‏, 28 באוקטובר 2019).

“שלום לכם ורחמי אללה וברכתו, אללה יחייה את חיילי המדינה שלנו ויביא לניצחונה, אללה ישמור על האמיר שלנו” (חשבון הפייסבוק Rochelle Molyneux‎‏, 28 באוקטובר 2019).

תמונתו של אלבע'דאדי עם הכיתוב : "אמיר המאמינים, אבו בכר אלחסיני אלקרשי אלבע'דאדי מבטיח נקמה" (חשבון הפייסבוק ابوليث ابوليث, 27 באוקטובר 2019).

תמונתו של אלבע’דאדי עם הכיתוב : “אמיר המאמינים, אבו בכר אלחסיני אלקרשי אלבע’דאדי מבטיח נקמה” (חשבון הפייסבוק ابوليث ابوليث, 27 באוקטובר 2019).

תגובות בטלגרם

שיח בטלגרם המבכה את מותו של אלבע'דאדי. בתגובה הראשונה (שנכתבה תחת חשבונו של מבארכ אלבד'אלי, מטיף סלפי קיצוני כווייתי) נאמר: "אבו בכר אלבע'דאדי, אללה ירחם עליו. אין משמעות [דבר הריגתך] הפסקת הג'האד או עצירת ההולכים בדרכך. אני מבקש מהאחים לנקוט חשיבה של שביל הזהב המתיישבת עם המציאות ועם הבערות בדת ובייחוד האל, שפגעה באומה [האסלאמית]". מגיב אדם שכינויו נהיר אלפצ'לי: "אנו מבקשים מאללה שיקבל אותו [בין השהידים]. שני בניו קדמו לו [כשהידים] והוא שאף למות קדושים"
 (טלגרם, 28 באוקטובר 2019).
שיח בטלגרם המבכה את מותו של אלבע’דאדי. בתגובה הראשונה (שנכתבה תחת חשבונו של מבארכ אלבד’אלי, מטיף סלפי קיצוני כווייתי) נאמר: “אבו בכר אלבע’דאדי, אללה ירחם עליו. אין משמעות [דבר הריגתך] הפסקת הג’האד או עצירת ההולכים בדרכך. אני מבקש מהאחים לנקוט חשיבה של שביל הזהב המתיישבת עם המציאות ועם הבערות בדת ובייחוד האל, שפגעה באומה [האסלאמית]”. מגיב אדם שכינויו נהיר אלפצ’לי: “אנו מבקשים מאללה שיקבל אותו [בין השהידים]. שני בניו קדמו לו [כשהידים] והוא שאף למות קדושים”
(טלגרם, 28 באוקטובר 2019).

 "...כל לוחמי הג'האד היוצאים [לג'האד] שואפים למות מות קדושים. הנביא [מחמד] מת, אסאמה בן לאדן מת, אבו מצעב אלזרקאוי מת..., אך הג'האד אינו נפסק כשאדם מסוים נפטר, אף אם מדובר בח'ליף עצמו..." 
(טלגרם, 27 באוקטובר 2019, על פי אתר ממר"י).
“…כל לוחמי הג’האד היוצאים [לג’האד] שואפים למות מות קדושים. הנביא [מחמד] מת, אסאמה בן לאדן מת, אבו מצעב אלזרקאוי מת…, אך הג’האד אינו נפסק כשאדם מסוים נפטר, אף אם מדובר בח’ליף עצמו…”
(טלגרם, 27 באוקטובר 2019, על פי אתר ממר”י).
  • בתגובה נוספת נאמר: “הג’האד אינו נשען בני אדם, אלא על אמונה. אם אלבע’דאדי אכן נהרג, אנו מתפללים לאללה שיגן עליו [עד ליום הדין ותחיית המתים]. המדינה האסלאמית נותרת על כנה והיא תמשיך להטריד את הכופרים ולהענישם” (טלגרם, 27 באוקטובר 2019). אחד מתומכי דאעש חזר על המסר, כי גם אם אלבע’דאדי נהרג דאעש ימשיך להתקיים ולא ייעלם (טלגרם, 27 באוקטובר 2019).
תגובה ממחנה העקורים אלהול בו עצורות נשות פעילי דאעש

בראיון לאתר ח'טוה הסורי, המזוהה עם האופוזיציה למשטר הסורי, ציינה אחת הנשים במחנה אלהול: "האמונה שלנו נותרת על כנה [ואף] מתעצמת" (ח'טוה, 28 באוקטובר 2019).
בראיון לאתר ח’טוה הסורי, המזוהה עם האופוזיציה למשטר הסורי, ציינה אחת הנשים במחנה אלהול: “האמונה שלנו נותרת על כנה [ואף] מתעצמת” (ח’טוה, 28 באוקטובר 2019).