תגובות לסיכול הממוקד של טאלב סאמי עבדאללה, מפקד יחידת אלנצר בחזבאללה

ארונו של עבדאללה בטקס בצ'אחיה אלג'נוביה (אלמנאר, 12 ביוני 2024)

ארונו של עבדאללה בטקס בצ'אחיה אלג'נוביה (אלמנאר, 12 ביוני 2024)

פעילי חזבאללה בהלוויה בעדשית (חשבון X של ח'טוט, 12 ביוני 2024)

פעילי חזבאללה בהלוויה בעדשית (חשבון X של ח'טוט, 12 ביוני 2024)

תיעוד התקיפה נגד עבדאללה בג'ויה

תיעוד התקיפה נגד עבדאללה בג'ויה

תעודת הזהות של עבדאללה (אתר דובר צה

תעודת הזהות של עבדאללה (אתר דובר צה"ל, 12 ביוני 2026)

תיעוד פגיעה במפעל (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 14 ביוני 2024)

תיעוד פגיעה במפעל (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 14 ביוני 2024)

שריפה ליד היישוב קדיתא (כבאות והצלה מחוז צפון, 12 ביוני 2024)

שריפה ליד היישוב קדיתא (כבאות והצלה מחוז צפון, 12 ביוני 2024)

שריפה ביער ביריה (דוברות עיריית צפת, 12 ביוני 2024)

שריפה ביער ביריה (דוברות עיריית צפת, 12 ביוני 2024)

עיקרים
 • ב-12 ביוני 2024, הודיע חזבאללה על מותו של טאלב סאמי עבדאללה, המכונה “אלחאג’ אבו טאלב”, בתקיפה אווירית ישראלית שבוצעה נגד מבנה בעיירה ג’ויא בדרום לבנון. עוד שלושה פעילי חזבאללה נהרגו בתקיפה. דובר צה”ל אישר שחיל האוויר ביצע את התקיפה נגד עבדאללה, שפיקד מאז 2016 על יחידת אלנצר בחזבאללה שפועלת בגזרה המזרחית של דרום לבנון.
 • בהודעת הארגון על מותו, כונה עבדאללה “המפקד השהיד”. יש לציין שזו הפעם השנייה בלבד שחזבאללה העניק את התואר “המפקד” לאחד ההרוגים בשורותיו מאז תחילת העימות הנוכחי באוקטובר 2023, ביטוי למעמדו הבכיר בחזבאללה. חזבאללה גם פרסם תמונות וסרטונים של עבדאללה, בהם הוא נראה עם מזכ”ל חזבאללה חסן נצראללה ועם מפקדי כוח קדס האיראני. חזבאללה ציין כי עבדאללה היה מוותיקי הארגון והצטרף לשורותיו בשנת 1984. הוא היה אחד המפקדים במהלך הלחימה בדרום לבנון עד יציאת כוחות צה”ל בשנת 2000 ובמלחמת לבנון השנייה בקיץ 2006, וגם הוביל את התקיפות נגד ישראל בגזרה המזרחית על גבול ישראל במהלך מבצע “מבול אלאקצא”.
 • העיתון אלאח’באר, המזוהה עם חזבאללה, ציין כי הריגת עבדאללה מהווה “מכה אכזרית וקשה” עבור הארגון. עם זאת, בכירי חזבאללה אמרו כי מותו לא ישנה את מחויבות הארגון לתמוך בפלסטינים בעימות הנוכחי, וכי חזבאללה אף יעצים את הלחימה שלו נגד ישראל. פרשנים ציינו כי אין לחזבאללה עניין במלחמה כוללת.
 • תגובת חזבאללה להריגת עבדאללה נמשכה מספר ימים והתבטאה בעלייה חדה בעוצמת האש שכוונה נגד שטח ישראל. לפי חזבאללה, כחלק מהתגובה, בוצעה התקיפה הנרחבת ביותר שביצע הארגון עד כה עם שיגורם של שלושים כלי טיס בלתי מאוישים ו-150 רקטות לעבר מפקדות ובסיסי צבא בגליל וברמת הגולן. צה”ל אישר כי יותר ממאתיים רקטות שוגרו לעבר ישראל מאז הריגת עבדאללה, בנוסף לחדירת כלי טיס בלתי מאוישים. שני חיילי צה”ל ושני אזרחים נפצעו ושריפות נרחבות פרצו באזור הצפון.
 • אופי פעילות חזבאללה בתגובה להריגת “אבו טאלב” הוא עדות למעמדו החשוב בארגון והוא נועד להרתיע את ישראל מפני סיכולים ממוקדים נוספים נגד מפקדים בכירים בארגון. עם זאת, בראיית חזבאללה, על אף העלייה בעוצמת האש ובהיקף השיגורים, טווח הירי לא הורחב מעבר ל”משוואה” של תקיפות בטווח 40-35 ק”מ מהגבול והארגון נמנע מלהכניס יישובים חדשים לטווח האש.
 • חמאס, הג’האד האסלאמי בפלסטין וארגונים המשתייכים ל”חזית ההתנגדות” בהובלת איראן פרסמו הודעות תנחומים על מותו של עבדאללה והביעו הערכה לפועלו למען “ההתנגדות”.
הסיכול הממוקד נגד עבדאללה
הודעות חזבאללה
 • ב-11 ביוני 2024, בשעות הערב, דיווחו כלי תקשורת בלבנון כי כלי טיס בלתי מאויש ישראלי תקף מבנה בעיירה ג’ויה שבדרום לבנון, כ-11 ק”מ דרומית-מזרחית לצור וכ-15 ק”מ מהגבול עם ישראל (אלמנאר, 11 ביוני 2024). בהמשך דווח כי אחד ההרוגים הוא אבו טאלב, שהוגדר כ”מפקד יחידת אלנצר”, שאחראית ללחימה נגד ישראל בגזרה המזרחית מאזור בנת ג’ביל ועד הר דב, וכי מדובר בתקיפה הישראלית המשמעותית ביותר מאז תחילת העימות הנוכחי ב-8 באוקטובר 2023 (ערוץ הטלגרם של אלחדת’, 12-11 ביוני 2024).
 • חזבאללה דיווח במקביל על שלושה מאנשיו שנהרגו בתקיפה: מחמד חסין צברא, המכונה “באקר”, יליד 1973 מהעיירה חדאת’א בדרום לבנון; עלי סלים צופאן, המכונה “כמיל”, יליד 1971 מהעיירה ג’ויא; חסין קאסם חמיד, המכונה “סאג’ד”, יליד 1980 מבנת ג’ביל שבדרום לבנון (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 12 ביוני 2024).
מימין: חמיד, צופאן וצברא (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 12 ביוני 2024)    מימין: חמיד, צופאן וצברא (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 12 ביוני 2024)    מימין: חמיד, צופאן וצברא (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 12 ביוני 2024)
מימין: חמיד, צופאן וצברא (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 12 ביוני 2024)
 • ב-12 ביוני, אחרי חצות, פרסם חזבאללה הודעה רשמית על מותו של “השהיד המפקד”, טאלב סאמי עבדאללה, המכונה “אלחאג’ אבו טאלב”, יליד 1969 מהעיירה עדשית שבדרום לבנון (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 12 ביוני 2024). יש לציין כי זו הפעם השנייה בלבד בעימות הנוכחי שבה בחזבאללה כינו את אחד מהרוגי הארגון בתואר “מפקד” (המקרה הקודם היה לאחר הריגת וסאם חסן טויל, מפקד יחידת רצ’ואן, ב-8 בינואר 2024), מה שמעיד על בכירותו של “אבו טאלב” בשורות חזבאללה.
המבנה שהותקף (חשבון X של Fouad Khreiss, 11 ביוני 2024)    הודעת חזבאללה על מות "השהיד המפקד", טאלב סאמי עבדאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 12 ביוני 2024)
מימין: המבנה שהותקף (חשבון X של Fouad Khreiss, 11 ביוני 2024); משמאל: הודעת חזבאללה על מות “השהיד המפקד”, טאלב סאמי עבדאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 12 ביוני 2024)
 • עדות נוספת למעמדו הבכיר של עבדאללה, שזכה מספר פעמים בפרס ההוקרה של מזכ”ל חזבאללה, הייתה פרסום של הארגון שתיאר נקודות ציון בולטות בפעילותו במסגרת הארגון, מאז הצטרף לשורות “ההתנגדות האסלאמית” בשנת 1984 (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 12 ביוני 2024):
  • היה אחד הלוחמים (מג’אהדין) שהשתתפו ב”הגנה על המוסלמים” בבוסניה בשנים 1992 עד 1994;
  • היה אחד המפקדים שהשתתפו במבצעים “ספציפיים” במהלך “הכיבוש” הישראלי של דרום לבנון עד “השחרור” בשנת 2000;
  • פיקד על “עימותים הרואיים” נגד ישראל באזור מארון אלראס ובנת ג’ביל וכיכר השחרור במלחמת לבנון השנייה ביולי 2006;
  • היה מעורב כמפקד בעימות מול “ארגוני טרור” בגבול לבנון-סוריה, בהגנה על לבנון;
  • במהלך מבצע “מבול אלאקצא”, הוא הוביל את המבצעים הצבאיים נגד אתרים, מתקנים ועמדות של ישראל בגזרה המזרחית של גבול לבנון-ישראל;
  • כמו כן, חזבאללה פרסם סרטונים ותמונות של עבדאללה לאורך השנים, בהם הוא נראה בין השאר במהלך פעילות ובמפגשים עם מזכ”ל חזבאללה חסן נצראללה, עם מפקד כח קדס האיראני, קאסם סלימאני, שנהרג בפעולת סיכול אמריקאית בינואר 2020, עם מפקד כוח קדס הנוכחי, אסמאעיל קאא’ני, ועם וסאם חסן טויל, מפקד כוח רצ’ואן שנהרג בינואר 2024.
תמונות של עבדאללה שפורסמו ע"י חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 12, 14 ביוני 2024)       תמונות של עבדאללה שפורסמו ע"י חזבאללה (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 12, 14 ביוני 2024)
תמונות של עבדאללה שפורסמו ע”י חזבאללה
(ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 12, 14 ביוני 2024)
 • טקס הוקרה לזכר עבדאללה התקיים בכיכר אלעשוראא’ שבצ’אחיה אלג’נוביה, הפרבר הדרומי של בירות המהווה מעוז חזבאללה, בנוכחות פעילי הארגון ושורת בכירים, בראשם האשם צפי אלדין, יו”ר המועצה המבצעת של חזבאללה. לאחר מכן, הועבר ארונו לקבורה בכפר הולדתו עדשית (אלמנאר, 12 ביוני 2024). חזבאללה פתח גם סוכת אבלים באלמג’תבא שבצ’אחיה אלג’נוביה , לשם הגיעו מנחמים (אלעהד, 13 ביוני 2024). חסן נצראללה, מזכ”ל חזבאללה, צפוי לשאת דברים לזכרו של “אבו טאלב” ביום רביעי (19 ביוני).
 ארונו של עבדאללה בטקס בצ'אחיה אלג'נוביה (אלמנאר, 12 ביוני 2024)    פעילי חזבאללה בהלוויה בעדשית (חשבון X של ח'טוט, 12 ביוני 2024)
מימין: ארונו של עבדאללה בטקס בצ’אחיה אלג’נוביה (אלמנאר, 12 ביוני 2024);
משמאל: פעילי חזבאללה בהלוויה בעדשית (חשבון X של ח’טוט, 12 ביוני 2024)
הודעת צה”ל
 • דובר צה”ל אישר שעבדאללה, מפקד יחידת אלנצר בחזבאללה, ושלושה פעילים נוספים בארגון נהרגו בתקיפה שביצעו מטוסי קרב נגד מפקדה של חזבאללה בג’ויה, משם ניהל הארגון את התקיפות נגד ישראל מדרום-מזרח לבנון. הודעת דובר צה”ל ציינה כי עבדאללה תכנן, קידם והוציא לפועל פעולות טרור רבות נגד אזרחי ישראל (אתר דובר צה”ל, 12 ביוני 2024). דווח כי עבדאללה פיקד על הגזרה המזרחית של דרום לבנון מאז 2016 וכי פיקד על השיגורים לעבר ישראל בעימות הנוכחי. כמו כן הוא היה אחראי לניסיון חטיפת חיילים בכפר ע’גר בשנת 2005, פיקד על חטיבת בנת ג’בל במלחמת לבנון השנייה ב-2006, הוביל מארב טילי נ”ט שבו נהרגו שני לוחמי  צה”ל בהר דב ב-2015 (תקשורת ישראלית, 12 ביוני 2024).
תיעוד התקיפה נגד עבדאללה בג'ויה   תעודת הזהות של עבדאללה (אתר דובר צה"ל, 12 ביוני 2026)
מימין: תיעוד התקיפה נגד עבדאללה בג’ויה; משמאל: תעודת הזהות של עבדאללה
(אתר דובר צה”ל, 12 ביוני 2026)
משמעויות הסיכול בראיית חזבאללה
 • האשם צפי אלדין, יו”ר המועצה המבצעת של חזבאללה, אמר בנאום שנשא בטקס ההוקרה כי ישראל לא למדה מהעבר וכי “בכל פעם שמנהיג משלנו נהרג, ההתנגדות הופכת לחזקה יותר ולנחושה יותר בשדה הקרב”. הוא הוסיף כי הריגת עבדאללה לא תרתיע את חזבאללה מהמשך התמיכה ברצועת עזה וכי התגובה תהיה הגברת הפעולות מבחינת האינטנסיביות שלהן, העוצמה, הכמות והאיכות. הוא ציין כי “אם האויב צורח ומקונן על מה שקרה לו בצפון ישראל, עליו להכין את עצמו לבכות ולייבב יותר” (אלנשרה, 12 ביוני 2024).
 • נעים קאסם, סגן מזכ”ל חזבאללה, ציין כי תגובת הארגון ל”התנקשות” בעבדאללה ובמלוויו התמקדה בזירת הפעילות של יחידת אלנצר, בחלק המזרחי של הגבול, כדי להראות שעל אף מות מפקד היחידה, עדיין יש לה המשכיות (אלנשרה, 15 ביוני 2024).
 • נביל קאווק, חבר המועצה המרכזית של חזבאללה, אמר כי מותו של “אבו טאלב” והריגת מנהיגי הארגון “לא ישנו את העובדה שישראל מובסת, נמצאת במשבר ובמערבולת”. הוא ציין כי מאז הריגת “אבו טאלב”, הרחיבה “ההתנגדות” את רמת העימות מבחינת המטרות, העומק והאינטנסיביות של הפעלת האש וכי “אין כוונה לחזור לאחור” (אלעהד, 14 ביוני 2024). בטקס לזכרו של עלי סלים צופאן, אחד משלושת הפעילים שנהרגו עם עבדאללה בתקיפה בג’ויא, אמר קאווק כי “ההתנגדות” הפכה 2,000 קמ”ר משטח ישראל ל”זירת עימות בוערת” וכי אם ישראל תסלים את הלחימה, עליה לדעת כי היא צפויה לתגובה גדולה יותר (אלעהד, 15 ביוני 2024).
 • חסן פצ’לאללה, חבר סיעת חזבאללה בפרלמנט הלבנוני, שיבח את פועלו של עבדאללה כמנהיג בשורות חזבאללה, במיוחד בלחימה הנוכחית נגד ישראל. הוא ציין כי עבדאללה הקפיד להיות עם הלוחמים בחזית בשמונת החודשים האחרונים כדי להנחית מהלומות כבדות על “האויב”. פצ’לאללה הוסיף כי “ההתנגדות” סופגת אבדות בעימות, אולם גם ישראל משלמת מחיר כבד, וכי מותם של עבדאללה ועמיתיו רק יגביר את הרצון להמשיך בדרכם ויוליד מפקדי שטח חדשים ומיומנים (אלנור, 12 ביוני 2024). בריאיון לאלמנאר, אמר פצ’לאללה כי עבדאללה הבין היטב את “האויב” והאמין שהעימות נגד ישראל הוא סכסוך “קיומי”. הוא הוסיף כי עבדאללה היה “מחנך, דאג לפרטים הקטנים ביותר של המג’אהדין וטיפל בעניינים של אנשיו” (אלעהד, 14 ביוני 2024).
 • “בכיר בחזבאללה” אמר כי הפגיעה בעבדאללה הייתה “מכה חמורה” עבור הארגון, אולם הוסיף כי “זה טבעה של מלחמה” וכי “אבו טאלב” היה מפקד שטח שהיה קרוב לקו האש. לפי הבכיר, התקיפה חסרת התקדים בתגובה להרג עבדאללה נועדה להרתיע את ישראל מהתנקשויות נוספות בבכירי חזבאללה, אולם היא לא נועדה להוביל למלחמה כוללת או להסלמה אזורית. לדבריו, אם ישראל תבין את המסר, הלחימה תישאר במסגרת “כללי העימות”, כפי שהיה מאז 8 באוקטובר 2023, אולם אם היא תנקוט בצעד “חסר אחריות” נגד לבנון, חזבאללה מוכן, נחוש ומסוגל לשבור את צה”ל ולהביס אותו (אלדיאר, 14 ביוני 2024).
 • היומון אלאח’באר, המזוהה עם חזבאללה, ציין כי התקיפה הישראלית מהווה “מכה אכזרית וקשה” עבור חזבאללה וכי מדובר בהסלמה “איכותית ומסוכנת” מצד ישראל שפותחת את הדלת ל”ניהול שונה של העימות” (אלאח’באר, 12 ביוני 2024).
 • עלי חידר, כתב אלאח’באר לענייני ישראל, ציין כי מבחינת ישראל, הריגתו של “אבו טאלב” מהווה עלייה ברף התגובה מול חזבאללה, אולם עדיין לא ברמה שתביא למלחמה כוללת, מאחר ש”אבו טאלב” היה מפקד בחזית והיה מעורב ישירות בלחימה נגד ישראל. לפי ח’ידר, ישראל מקווה כי בכך היא תוכל להרתיע את חזבאללה מהמשך התמיכה ברצועת עזה ובפלסטינים. ח’ידר הוסיף כי ישראל תגלה כי הריגת מפקד חזבאללה הבכיר לא תביא לתוצאות הרצויות וכי “הלחצים על ישראל בשדה הקרב יתגברו באופן שהיא מעולם לא הייתה עדה להם” והיא צפויה להיקלע “למבוי סתום צבאי, פוליטי ואסטרטגי” (אלאח’באר, 13 ביוני 2024).
 • אתר החדשות אלעהד, המשתייך לחזבאללה, הציג תרשים אינפוגרפיקה הכולל נקודות הציון המרכזיות בפעילותו של “אבו טאלב” תחת הכותרת “מרסק הגאווה של תושבי ציון” (אלעהד, 14 ביוני 2024).
התרשים על נקודות הציון בחיי עבדאללה ודבריו של האשם צפי אלדין בטקס ההוקרה (אלעהד, 14 ביוני 2024)
התרשים על נקודות הציון בחיי עבדאללה ודבריו של האשם צפי אלדין בטקס ההוקרה (אלעהד, 14 ביוני 2024)
תגובות חזבאללה בשטח
 • התגובה הצבאית של חזבאללה להריגת עבדאללה התבטאה בעלייה חדה בעוצמת האש לעבר יעדים צבאיים ואזרחיים ישראליים. במהלך הפעילות נעשה שימוש בכלי טיס נפץ בלתי מאוישים, טילי נ”ט, ירי ארטילרי ושיגור רקטות מסוגים שונים ששוגרו. יחד עם זאת, הקפידו בחזבאללה שלא להרחיב את טווח הירי מעבר לטווח של 40-35 ק”מ מהגבול.
 • ב-12 ביוני, קיבל חזבאללה אחריות על ביצוע 19 תקיפות. לגבי תשע מהן צוין כי הן היו תגובה להתנקשות (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 12 ביוני 2024):
  • שיגור טילים מונחים נגד מפעל פלסן למיגון כלי רכב בקיבוץ סאסא.
  • שיגור עשרות רקטות קטיושה נגד “מפקדת פיקוד צפון בבסיס עין זיתים”.
  • שיגור עשרות רקטות קטיושה נגד “מפקדת המילואים של פיקוד צפון בבסיס המילואים של אוגדת הגליל והמחסנים שלה” בקיבוץ עמיעד.
  • שיגור עשרות רקטות קטיושה וירי פגזי ארטילריה נגד “מפקדת יחידת המעקב האווירי ומחלקת המבצעים האווירית” בבסיס מירון.
  • ירי פגזי ארטילריה נגד מוצב זרעית.
  • שיגור רקטות קטיושה נגד עמדות ארטילריה של צה”ל באזור.
  • שיגור רקטות ברכאן נגד עמדות ארטילריה בח’רבה מאער (אזור שמורת נחל בצת).
  • שיגור רקטות ברכאן נגד מוצב יקינטון.
  • תקיפה באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים נגד מוצב חבושית שמשמש מפקדה של חטיבת חרמון 810.
 שיגור טיל לעבר מפעל פלסן בסאסא    תיעוד פגיעה במפעל (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 14 ביוני 2024)
מימין: שיגור טיל לעבר מפעל פלסן בסאסא; משמאל: תיעוד פגיעה במפעל
(ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 14 ביוני 2024)
 • במהלך היום, הופעלו התרעות בעשרות יישובים לאורך קו הגבול, בגליל העליון ובגליל התחתון, כולל אזור הכנרת וטבריה, בה לא נשמעו אזעקות מאז אוקטובר. דובר צה”ל עדכן כי כמאתיים שיגורים שחצו מכיוון לבנון זוהו לאורך היום וחלקם יורטו. כמו כן, יורטו כלי טיס בלתי מאוישים, כולל באזור החרמון. לא היו נפגעים, אולם כתוצאה מהנפילות פרצו שריפות נרחבות במוקדים שונים, בעיקר באזור יער ביריה ויער מירון (דובר צה”ל ותקשורת ישראלית, 12 ביוני 2024).
שריפה ליד היישוב קדיתא (כבאות והצלה מחוז צפון, 12 ביוני 2024)    שריפה ביער ביריה (דוברות עיריית צפת, 12 ביוני 2024)
מימין: שריפה ליד היישוב קדיתא (כבאות והצלה מחוז צפון, 12 ביוני 2024);
משמאל: שריפה ביער ביריה (דוברות עיריית צפת, 12 ביוני 2024)
 • ב-13 ביוני, קיבל חזבאללה אחריות על ביצוע 12 תקיפות, שתיים מתוכן הוגדרו כתגובה לסיכול הממוקד (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 13 ביוני 2024):
  • תקיפה משולבת באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים, שיגור [רקטות קטיושה ורקטות פלק כבדות נגד שישה מוצבים ובסיסים לאורך קו הגבול ורמת הגולן (מחנה זעורה, מחנה קלע, מחנה יואב, בסיס קצביה, בסיס נפח ומחנה בית הלל); תקיפה באמצעות “טייסות” כלי טיס בלתי מאוישים נגד בסיס דדו (מפקדת פיקוד הצפון) בצפת, מחנה מישר (שלטענת חזבאללה, שוכנת בו יחידת המודיעין שאחראית לסיכולים של בכירי הארגון) ומחנה קצביה (מפקדת חטיבה 7 באוגדת הגליל). “מקור” בחזבאללה ציין כי זו הייתה התקיפה הנרחבת ביותר מאז תחילת העימות הנוכחי והיא כללה שימוש בשלושים כלי טיס בלתי מאוישים וב-150 רקטות (ערוץ הטלגרם של ערוץ אלג’זירה, 13 ביוני 2024).
  • תקיפה נוספת באמצעות “טייסות” של כלי טיס בלתי מאוישים נגד מרכזי המודיעין שנותרו במחנה מישר ונגד מחנה קצביה.
 • דובר צה”ל עדכן כי זוהו כארבעים שיגורים רקטות שחצו לכיוון הגליל ורמת הגולן וכי חלקם יורטו. כמו כן, יורטו שבעה מתוך תשעה כלי טיס נפץ שחדרו לשטח ישראל. שני חיילי צה”ל נפצעו באורח קל ובינוני מפגיעת טיל נ”ט ושני בני אדם נפצעו קל ברמת הגולן, בית נפגע בקיבוץ יראון ופרצו שריפות באזורים שונים ברמת הגולן ובגליל העליון (דובר צה”ל ותקשורת ישראלית, 13 ביוני 2024).
 • ב-15 ביוני, קיבל חזבאללה אחריות על ביצוע שלוש תקיפות, שתיים מתוכן הוגדרו כתגובה לסיכול הממוקד (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 15 ביוני 2024):
  • שיגור טילים מונחים נגד “מפקדת יחידת המעקב האווירי ומחלקת המבצעים האווירית” בבסיס מירון. דובר צה”ל אישר שזוהו שתי נפילות במרחב יחידת הבקרה האווירית שבאזור מירון, וכי לא היו נפגעים ולא הייתה פגיעה בכשירות היחידה (ערוץ הטלגרם של דובר צה”ל, 15 ביוני 2024).
  • תקיפה באמצעות כלי טיס נפץ בלתי מאוישים נגד “מפקדת גדוד תותחנים” בח’רבה מאער. דובר צה”ל אישר כי מספר כלי טיס בלתי מאוישים התרסקו באזור גורן שבגליל המערבי, וכי ניסיונות היירוט נכשלו. לא היו נפגעים, אולם פרצה שריפה (ערוץ הטלגרם של דובר צה”ל, 15 ביוני 2024).
שיגור כלי טיס נפץ בלתי מאויש לעבר ח'רבה מאער (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 16 ביוני 2024)
שיגור כלי טיס נפץ בלתי מאויש לעבר ח’רבה מאער
(ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 16 ביוני 2024)
תובנות עיקריות מתקיפות התגובה
 • בתקיפות התגובה של חזבאללה אותרו מספר מאפיינים:
  • תקיפות משולבות: שוגרו מטחים מרוכזים של רקטות מסוגים שונים ושל כלי טיס נפץ בלתי מאוישים בו זמנית. זאת, במטרה להקשות על מערכות ההגנה האווירית ולהגדיל את סיכויי הפגיעה ביעדים. כמו כן נועד הירי המרוכז להגדיל את הסיכוי לשריפות בשטח כתוצאה מנפילות ישירות או מפגיעת שרידי יירוטים, כפי שהתרחש בפועל.
  • טווח הפעילות: על אף הירי החריג לעבר אזור צפון הכנרת, חזבאללה נמנע מהרחבת הטווחים שבהם פעל עד כה, כ-35 עד 40 ק”מ מהגבול. רוב התקיפות התרכזו בקו הגבול ובאזור הגליל העליון והגליל התחתון. לא אותרו שיגורים לאזור נהריה ועכו, או לאזור חיפה.
  • משך התגובה: בניגוד לתקיפות תגובה קודמות בשל הרג פעילים או פגיעה באזרחים בדרום לבנון, התקיפות בעקבות הריגת עבדאללה היו ממושכות ולא התרכזו ביום אחד. על פי הודעת חזבאללה, התקיפה העיקרית בתגובה למותו, בוצעה יומיים לאחר התקיפה הישראלית בג’ויא. תקיפות תגובה נוספת בוצעו שלושה ימים לאחר הריגת עבדאללה.
תגובות פלסטיניות וב”חזית ההתנגדות” לסיכול
 • חמאס, הג’האד האסלאמי בפלסטין וארגוני “חזית ההתנגדות” בהובלת איראן פרסמו הודעות תנחומים על מותו של עבדאללה והביעו הערכה לפועלו. להלן תגובות בולטות:
 • הודעת חמאס הביעה תקווה כי “הדם הטהור הזה” יהווה קללה שתרדוף את ישראל וצבאה וכי הוא יעניק השראה לעם הפלסטיני ל”התנגדות” ולהקרבות נוספות ויסלול את הדרך לשחרור הארץ והמקומות הקדושים. בהודעת חמאס גם הודגשו המאמצים, ההשתתפות והתמיכה של “אחינו בחזבאללה ובהתנגדות האסלאמית בלבנון” במהלך מבצע “מבול אלאקצא”.
 • הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז אלדין אלקסאם, ציינה כי היא אבלה על מותו של המנהיג הגדול של ההתנגדות האסלאמית בלבנון שנהרג “בפשיטה ציונית בוגדנית”. הודעת אלקסאם שיבחה את התפקיד המרכזי שמילא “אבו טאלב” בתמיכה בעם הפלסטיני ובמאבקו במהלך “מבול אלאקצא” ואת תפקידו המרכזי “בחזית ההתנגדות נגד הכיבוש הציוני לאורך מאות שנים” (ערוץ הטלגרם של עז אלדין אלקסאם, 12 ביוני 2024).
 • הג’האד האסלאמי בפלסטין שלח תנחומים למזכ”ל חזבאללה חסן נצראללה, ללוחמי חזבאללה ולאחים בני העם הלבנוני על “עלייתו השמיימה של השהיד הגדול”. הודעת התנחומים ציינה כי לעבדאללה הייתה נוכחות גדולה ומכובדת בצעדת “ההתנגדות”, במיוחד בעימותים בחזית דרום לבנון ובהגנה על “פלסטין” ועל בני עמה הנאבקים ברצועת עזה וביהודה ושומרון (ערוץ הטלגרם של תנועת הג’האד האסלאמי בפלסטין – משרד ההסברה, 12 ביוני 2024).
 • הודעת פלוגות ירושלים, הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין, ציינה כי הם מודעים היטב למשמעות אובדן “מנהיג דגול כמו חאג’ אבו טאלב”. בהודעה נאמר כי בכיר חזבאללה היה “אח גדול ותומך מוצק של פלוגות ירושלים בעת שלום ובעת מלחמה. עוד ציינה ההודעה כי הוא העביר את מרבית זמנו בתמיכה בלוחמי של “פלסטין”, בעיקר פעילי פלוגות ירושלים, הוא דאג לצרכיהם והסיר מכשולים שמנעו מהם לבצע את “חובותיהם כלפי פלסטין ומסגד אלאקצא”. בסיום ההודעה, הבטיחו פלוגות ירושלים כי “האחווה שהוטבלה בדם תישאר השראה עבורנו עד השחרור והשיבה” (ערוץ הטלגרם של פלוגות ירושלים, 12 ביוני 2024).
 • המיליציה של גדודי חזבאללה בעיראק פרסמה הודעה עם תנחומים למזכ”ל חזבאללה נצראללה וללוחמי ההתנגדות האסלאמית בלבנון על מות הקדושים של “אבו טאלב” יחד עם קבוצה של מלוויו “האמיצים” אחרי “היסטוריה מבריקה שנראתה בזירות העימות והג’האד וההתנגדות לפולשים הכובשים” ובמיוחד הנוכחות הגדולה והמכובדת בעימותים שמנהלים לוחמי חזבאללה בחזית דרום לבנון כתמיכה בעם הפלסטיני. עוד נמסר בהודעה כי ההקרבה של חזבאללה במאבק לתמיכה בעם הפלסטיני הן מקור לגאווה עבור כל לוחם “התנגדות”, וכי ההיסטוריה תנציח אותם על הכבוד, הגאווה והאיתנות בהתמודדות עם “הישות הציונית הנתמכת על ידי ארה”ב” (ערוץ הטלגרם של צאברין ניוז, 12 ביוני 2024).