שימוש לרעה בסממנים עיתונאים כאמצעי להגברת ביטחונם וסיכויי שרידותם של מבצעי פעילות צבאית או טרוריסטית נגד ישראל

אחד משתתפי פעולת החדירה לישראל לובש אפוד עליו כתוב Press.

אחד משתתפי פעולת החדירה לישראל לובש אפוד עליו כתוב Press.

המחבל איאד אלעואודה, שנהרג במהלך פיגוע דקירה נגד חייל צה

המחבל איאד אלעואודה, שנהרג במהלך פיגוע דקירה נגד חייל צה"ל סמוך לקריית ארבע. המחבל לבש אפוד צהוב עם חולצה עליה נכתב באנגלית PRESS.

תמונות שהועלו לסרטון יוטיוב בהן נראה המחבל איאד אלעואודה לבוש באפוד העיתונאי מניף סכין בידו ודוקר חייל צה

תמונות שהועלו לסרטון יוטיוב בהן נראה המחבל איאד אלעואודה לבוש באפוד העיתונאי מניף סכין בידו ודוקר חייל צה"ל (יוטיוב, 16 באוקטובר 2015).

שימוש באפוד עם כיתובית PRESS בפעולת חדירה לישראל בדרום הרצועה
  • ב-3 באוגוסט 2018 ביצעה קבוצה של כעשרים צעירים פלסטינים פעולת חדירה לישראל והשתלטות על מוצב נטוש של צה”ל בשטח ישראל בדרום רצועת עזה. חברי הקבוצה, שהתחלקו למספר חוליות, התקרבו לגדר, השליכו בסמוך אליה מטען ובקבוק תבערה. שלושה מהם פרצו את הגדר, חדרו לשטח ישראל, עלו על מוצב נטוש של צה”ל, הוציאו ממנו ציוד ושבו לרצועת עזה. האירוע כולו, שלהערכתנו היה מאורגן ומתוכנן ע”י מארגני “צעדות השיבה” (שמאחוריהם עומדת חמאס), הוסרט והופץ בתקשורת הפלסטינית[1].

בסרטון נראה אחד המשתתפים, העומד בקרבת גדר הגבול, לובש אפוד, שעליו הכיתוב PRESS. המשתתף לא זוהה על ידינו אך על פי צפייה בסרטון אנו מתרשמים, כי המדובר בצעיר, שאין בידו ציוד לתיעוד האירוע, שכנראה נמנה על קבוצת הצעירים הפלסטינים שביצעה את הפעולה. להערכתנו ספק רב אם המדובר באיש תקשורת אוטנטי וסביר יותר, כי הוא לבש את האפוד כדי להגן על עצמו מפני ירי של חיילי צה”ל.

 

אחד משתתפי פעולת החדירה לישראל לובש אפוד עליו כתוב Press.
אחד משתתפי פעולת החדירה לישראל לובש אפוד עליו כתוב Press.

הנערים המחבלים בגדר הגבול, משליכים מטענים לעבר חיילי צה”ל, חודרים לשטח ישראל ועולים על מוצב צה”ל נוטלים סיכון מוחשי לחייהם. האפוד ועליו הכיתובית PRESS נועד להערכתנו להגביר סיכויי שרידותם. ניתן להניח כי פעילי טרור ונערים נוספים עושים שימוש לרעה בסממנים עיתונאיים כאמצעי להגברת ביטחונם האישי במהלך הפעילות האלימה המתבצעת במסגרת “צעדות השיבה” מאז 30 במרץ 2018. יוזכר כי בעבר נחשף שימוש שעשו פעילי טרור בסממנים עיתונאיים לצרכי הגנה אישית ולצרכים התקפיים[2].

שימוש באפוד עם כיתובית PRESS בפיגוע דקירה בחברון
  • באזור חברון נעשה בעבר שימוש באפוד שעליו נכתב PRESS לביצוע פיגוע דקירה. ב-16 באוקטובר 2015 ביצע מחבל בשם איאד ח’לילי מחמוד אלעואודה, מהכפר דורה (דרומית לחברון), פיגוע דקירה נגד חייל צה”ל. החייל נפצע באורח בינוני והמחבל נורה ונהרג. השימוש באפוד במקרה זה נועד להערכתנו להגביר את סיכויי הצלחת הפיגוע ואולי גם לשפר במידה מסוימת את סיכוי השרידות של המחבל. בעוד שאיגוד העיתונאים הפלסטינים גינה את המעשה הפך המחבל לגיבור בקרב פתח, הרשות הפלסטינית והרחוב הפלסטיני, ללא כל הבעת הסתייגות מהתופעה של הרשות הפלסטינית או של פובליציסטים פלסטינים. מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית חלקו כבוד למחבל שהתחזה כאיש תקשורת ובעת הלווייתו נעטפה גופתו בדגל הפלסטיני ונישאה ע”י פעילי הביטחון הלאומי (ופא, 17 באוקטובר 2015)[3].
המחבל איאד אלעואודה, שנהרג במהלך פיגוע דקירה נגד חייל צה"ל סמוך לקריית ארבע. המחבל לבש אפוד צהוב עם חולצה עליה נכתב באנגלית PRESS.     חייל צה"ל פצוע בידו כשהמחבל עדיין אוחז בידו את הסכין בה דקר את החייל (סוכנות הידיעות הפלסטינית ח'בר, 16 באוקטובר 2015).
מימין: המחבל איאד אלעואודה, שנהרג במהלך פיגוע דקירה נגד חייל צה”ל סמוך לקריית ארבע. המחבל לבש אפוד צהוב עם חולצה עליה נכתב באנגלית PRESS. משמאל: חייל צה”ל פצוע בידו כשהמחבל עדיין אוחז בידו את הסכין בה דקר את החייל (סוכנות הידיעות הפלסטינית ח’בר, 16 באוקטובר 2015).
תמונות שהועלו לסרטון יוטיוב בהן נראה המחבל איאד אלעואודה לבוש באפוד העיתונאי מניף סכין בידו ודוקר חייל צה"ל (יוטיוב, 16 באוקטובר 2015).    תמונות שהועלו לסרטון יוטיוב בהן נראה המחבל איאד אלעואודה לבוש באפוד העיתונאי מניף סכין בידו ודוקר חייל צה"ל (יוטיוב, 16 באוקטובר 2015).
תמונות שהועלו לסרטון יוטיוב בהן נראה המחבל איאד אלעואודה לבוש באפוד העיתונאי מניף סכין בידו ודוקר חייל צה”ל (יוטיוב, 16 באוקטובר 2015).

גופת המחבל איאד אלעואודה עטופה בדגל פלסטיני ונישאת ע"י פעילי מנגנון הביטחון הלאומי הפלסטיני (ופא, 17 באוקטובר 2015).
גופת המחבל איאד אלעואודה עטופה בדגל פלסטיני ונישאת ע”י פעילי מנגנון הביטחון הלאומי הפלסטיני (ופא, 17 באוקטובר 2015).

[1] פרוט ראו פרסום מרכז המידע מה-9 באוגוסט 2018: "סרטון שהועלה על ידי מארגני "צעדת השיבה" עוסק בהחדרת נערים לשטח ישראל וכניסה לעמדה (נטושה) של צה"ל תוך סיכון מודע של חייהם". בפרסום מופיעה קישורית לסרטון שבו נראה המשתתף לובש אפוד ועליו כתוב Press
[2]
ב-19 בנובמבר 2012 הותקפה ע"י צה"ל מכונית אזרחית שבה נסע מחמד ריאצ' שמלח', פעיל מבצעי בכיר בחמאס. מכוניתו סומנה כרכב עיתונות ונשאה את הכיתובית TV. מקרה נוסף היה ב-9 ביוני 2007 כשחוליה שהשתייכה לג'האד האסלאמי בפלסטין תקפה עמדה וסיור של צה"ל סמוך למעבר כיסופים. החוליה הגיעה למקום בג'יפ מוסווה כרכב טלוויזיה, שנשא את הכיתובית TV.
[3]
פרטים נוספים ראו פרסום מרכז המידע מ-22 באוקטובר 2015: "פיגוע דקירה בקריית ארבע ע"י מחבל, שהתחזה לצלם עיתונות, חשף שימוש לרעה שעושים פעילי טרור וארגוני טרור פלסטינים בסממנים עיתונאים".