“קרן המדוכאים” כמנוף לביסוס ההשפעה האיראנית בעיראק ובסוריה

ד”ר רז צימט
כללי

“קרן המדוכאים” הינה קרן הצדקה הגדולה באיראן והישות הכלכלית השנייה בגודלה במדינה. מאז סוף שנות השמונים הפכה “קרן המדוכאים” לקונצרן כלכלי ענק השולט על קבוצות כלכליות בתחומי השירותים, התעשייה והמכרות, האנרגיה, הבינוי והחקלאות. הקרן נמצאת תחת אחריותו הישירה של המנהיג ח’אמנהאי והיא מקיימת קשרים הדוקים עם משמרות המהפכה. הקרן ממלאת תפקיד מרכזי במאמצי איראן להרחיב את קשריה הכלכליים עם עיראק וסוריה, כמנוף לביסוס השפעתה באזור. בשלב זה “קרן המדוכאים” והחברות שבבעלותה אינן נתונות תחת סנקציות אמריקאיות, אך לא ברור האם הסנקציות, שהוכרזו לאחרונה על לשכת מנהיג איראן, צפויות לכלול גם קרן זו.

 
לוגו של "קרן המדוכאים"
 (אלעאלם, 12 בנובמבר 2018).

לוגו של “קרן המדוכאים”
(אלעאלם, 12 בנובמבר 2018).

 • בשנתיים האחרונות גברו מאמציה של איראן להרחיב את פעילותה הכלכלית והמסחרית בעיראק ובסוריה. איראן חותרת לנצל את ההזדמנויות הטמונות בשיקום הכלכלות ומערכות התשתית בסוריה ובעיראק, שנפגעו במהלך מלחמות האזרחים ובמערכה נגד דאעש, כמנוף להעמקת השפעתה באזור. פעילות “קרן המדוכאים” באזור משתלבת במאמצי טהראן לבסס את השפעתה במרחב באמצעות “עוצמה רכה”, המופעלת גם במישורים הכלכלי, הדתי והתרבותי.
 • חלק המפעילות הכלכלית של איראן נועד לסייע לה גם בביסוס מרחב השפעה, שישתרע מאיראן דרך עיראק וסוריה ועד לבנון והים התיכון. במרחב השפעה זה ניתן יהיה ליצור “מסדרון יבשתי” מאיראן לסוריה וללבנון, שיספק לאיראן נתיב נוסף להעברת כוחות, נשק וציוד משטחה אל המדינות הכלולות במרחב ההשפעה שלה. זאת, במקביל לנתיב האווירי, בו היא משתמשת כבר כיום באופן תדיר, ולנתיב הימי, בו עשתה שימוש במספר הזדמנויות בעבר. בנוסף לכך בחודשים האחרונים רואה איראן בהרחבת פעילותה הכלכלית באזור גם אמצעי לעקוף את הסנקציות הכלכליות המחודשות נגדה, שהושבו בעקבות פרישת ארה”ב מהסכם הגרעין בשנה שעברה, ולהקל על מצוקתה הכלכלית המחריפה.
 • על רקע זה גברו מאמצי איראן להרחיב את הקשרים הכלכליים עם סוריה ועיראק ולמלא תפקיד פעיל בשיקום כלכלתן. בין היתר, חתמה איראן על הסכמים לשיתוף פעולה עם סוריה ועיראק בתחומי התשתיות, התחבורה, המסחר, התעשייה, האנרגיה, התיירות והחקלאות; הורחב שיתוף הפעולה הבנקאי בין איראן ועיראק במהלך שני ביקורים, שקיים נגיד הבנק המרכזי האיראני בחודשים האחרונים בבגדאד; חודשה אספקת נפט איראני לסוריה, לראשונה מאז סוף 2018; חברת הנפט הלאומית של איראן הודיעה על פתיחת נציגות כלכלית בעיראק; איראן וסוריה סיכמו על מסירת ניהול נמל לאד’קיה (או חלקו) לידי איראן; וממשלת איראן אישרה את פרויקט הנחת מסילת הרכבת ממערב איראן לדרום עיראק.
קווים לדמותה של “קרן המדוכאים” האיראנית
 • “קרן המדוכאים של המהפכה האסלאמית” (להלן: “קרן המדוכאים[1]“) הינה קרן הצדקה הגדולה ביותר באיראן והישות הכלכלית השנייה בגודלה במדינה (לאחר חברת הנפט הלאומית). בדומה לקרנות צדקה אחרות הפועלות באיראן (כדוגמת “קרן השהיד וותיקי המלחמה” ו”קרן האמאם רזא” בעיר משהד), הוקמה “קרן המדוכאים” לאחר המהפכה האסלאמית (1979) בהנחיית מנהיג המהפכה, איתאללה רוחאללה ח’ומיני. מטרתה הייתה לטפל ברכוש ובנכסים, שהיו בבעלות המשטר המלוכני ונוהלו על-ידי “קרן פהלוי”. נכסים אלה הוחרמו והולאמו לאחר המהפכה ונועדו לשמש לשיפור מצבם הכלכלי של השכבות החלשות ותומכי המהפכה, באמצעות הקמת יחידות דיור, פעילות רווחה, חינוך וכדומה.
 • מאז סוף שנות השמונים הפכו קרנות אלה למוסדות כלכליים רבי עוצמה, שאינם נתונים לפיקוח ממשלתי ולעיתים אף פטורים ממס ומחובת דיווח פיננסי. תחת נשיאותו של אכבר האשמי רפסנג’אני (1997-1989) הפכה “קרן המדוכאים” לקונצרן כלכלי ענק השולט על מאות חברות ומאות-אלפי עובדים בתחומים מגוונים, בהם: תעשיות, בינוי ופיתוח, אנרגיה, נדל”ן, תיירות, חקלאות, מזון, תחבורה, מתכות, פטרוכימיה, מסחר ובנקאות. בתום מלחמת איראן-עיראק נמסרה לידי הקרן האחריות לטיפול ברווחת הנכים, שנפצעו במהלך המלחמה, אך אחריות זו הועברה בשנת 2004 לידי “קרן השהיד” האחראית על הטיפול בחללי מלחמה.
 • החברות שבבעלות הקרן פועלות תחת מספר קבוצות כלכליות מרכזיות: שירותים, תעשייה ומכרות, אנרגיה, בינוי וחקלאות. שווי נכסי הקרן נאמד ביותר מעשרה מיליארד דולרים. בסוף 2017 התבטא יו”ר הקרן, מחמד סאעדי-כיא (Mohammad Saeedikia), כי שווי הפרויקטים שבאחריות הקרן הוא כארבעה מיליארד דולרים וכי הקרן מתכננת להגדיל את שווי הפרויקטים שבאחריותה ל-6.25 מיליארד דולרים בשלוש השנים הקרובות. הוא ציין, כי חברות הקשורות לקרן מייצאות את מוצריהן ל-33 מדינות וכי הקרן מחזיקה ב-11 חברות אחזקות המפעילות כ-160 חברות ומעסיקות כ-40 אלף עובדים. לדבריו, הקרן החזיקה בעבר מאות חברות, אך רובן מוזגו, פורקו או נמכרו במסגרת תהליכי ייעול (אילנ”א, 9 בדצמבר 2017).
 • בין החברות שבבעלות הקרן ניתן לציין: את בנק סינא (Sina), חברת ההשקעות סינא, חברת הביטוח סינא, חברת התיירות סינא, חברת התקשורת והטכנולוגיה גסתרש אלכרוניכ (Gostaresh-e Electronic), חברת התקשורת והטכנולוגיה איראן ברנא (Iran Borna), חברת התיירות ומרכזי הפנאי פארסיאן (Parsian), תאגיד פארס (Pars) המפעיל חברות בתחומי התעבורה הימית, הרכבות ושירותי הנמלים, חברת הנפט בהראן (Behran), חברת הבטון של טהראן, חברת המשקאות זמזם (Zamzam) וחברת תעשיות החשמל והאנרגיה צבא (Saba).
 • קרן המדוכאים” נמצאת באחריות ישירה של מנהיג איראן הממנה את ראשי הקרן והיא מקיימת קשרים קרובים עם משמרות המהפכה. שיתוף הפעולה בין שני המוסדות בא לידי ביטוי, למשל, בספטמבר 2009, כאשר “קרן המדוכאים” ו”קרן הקואופרציה של משמרות המהפכה”, אחד התאגידים הכלכליים הקשורים למשמרות המהפכה, זכו יחדיו בשליטה בחברת התקשורת האיראנית (TCI). שליטה זו התאפשרה באמצעות זכייתם בעסקה, שבמסגרתה הונפקו בבורסה בטהראן 50% ממניות החברה בתוספת מניה אחת. זאת ועוד, בין השנים 1989 ל-2014 כיהנו כראשי הקרן מפקדים בכירים לשעבר במשמרות המהפכה. בשנים 1999-1989 עמד בראש הקרן מחסן רפיקדוסת, ממקימי משמרות המהפכה, ששימש בשנות השמונים כשר משמרות המהפכה (תפקיד שבוטל בשלהי שנות השמונים). בשנים 2014-1989 עמד בראש הקרן מחמד פרוזנדה (Mohammad Forouzandeh), ששימש כראש מטה משמרות המהפכה, כסגן ראש המטה הכללי של הכוחות המזוינים וכשר ההגנה בממשלתו של הנשיא רפסנג’אני בשנות התשעים.

מחסן רפיק דוסת, ממקימי משמרות המהפכה, שעמד עד שנת 2014 בראש "קרן המדוכאים"
(אלף, 2 בפברואר 2019).
מחסן רפיק דוסת, ממקימי משמרות המהפכה, שעמד עד שנת 2014 בראש “קרן המדוכאים”
(אלף, 2 בפברואר 2019).

 • בשנת 2014 מינה מנהיג איראן את מחמד סעידי-כיא (Mohammad Saeidikia) לראשות הקרן. סעידי-כיא כיהן כשר התחבורה בממשלות מיר-חוסין מוסוי ורפסנג’אני (1993-1985), כשר ג’האד הבינוי בממשלת הנשיא ח’אתמי (2000-1997) וכשר השיכון והפיתוח העירוני בממשלת הנשיא מחמוד אחמדינז’אד (2009-2005). סעידי-כיא אמור לסיים את תפקידו בשבועות הקרובים. הוא עשוי להיות מוחלף, על-פי דיווחים בתקשורת האיראנית, על-ידי פרויז פתאח (Parviz Fattah), פוליטיקאי שמרן, ששימש כשר האנרגיה בממשלתו של אחמדינז’אד (2009-2005). לאחר סיום תפקידו כיהן כמנכ”ל “קרן הקואופרציה” של משמרות המהפכה וכסגן מפקד ח’אתם אלאנביאא’, תאגיד הענק הכלכלי של משמרות המהפכה.

מחמד סעידי-כיא, ראש "קרן המדוכאים" העשוי לסיים תפקידו בקרוב
 ("איסנ"א" 18 במאי 2019).
מחמד סעידי-כיא, ראש “קרן המדוכאים” העשוי לסיים תפקידו בקרוב
(“איסנ”א” 18 במאי 2019).

 • החל ממחצית שנות התשעים הרחיבה “קרן המדוכאים” את פעילותה מחוץ לאיראן, ובכלל זה ברפובליקות של ברית המועצות לשעבר, באסיה, באפריקה ובמזרח התיכון. לאחר הכניסה האמריקאית לעיראק בשנת 2003 הרחיבו קרנות הסיוע, ובהן “קרן המדוכאים”, את פעילותן הכלכלית גם לעיראק, תוך ניצול קשריהן עם משמרות המהפכה ועם ההנהגה האיראנית. פעילות הקרן בעיראק ובסוריה נפגעה קשות במהלך המערכה הצבאית נגד דאעש. בעקבות המכות שספג דאעש בעיראק ובסוריה, ואובדן הבסיס הטריטוריאלי של הח’ליפות האסלאמית, יכולה “קרן המדוכאים” לשוב ולהעמיק את פעילות החברות שבבעלותה במדינות הללו תוך ניצול ההזדמנויות החדשות הטמונות בשיקומן הכלכלי (פירוט הפעילות הכלכלית של “קרן המדוכאים” בסוריה ובעיראק ראה נספחים א’ ו-ב’).
נספח א’
עדויות לפעילות “קרן המדוכאים” בעיראק
 • במאי 2019 אישרה ממשלת איראן את פרויקט הנחת מסילת הברזל באורך 32 ק”מ משלמצ’ה שבמערב איראן לבצרה שבדרום עיראק. “קרן המדוכאים” נבחרה לשמש כקבלן הביצוע של הפרויקט. המסילה, שבנייתה התעכבה בשמונה השנים האחרונות, צפויה לשמש בשלב ראשון בעיקר את עולי הרגל האיראנים המגיעים מדי שנה לכרבלאא’ שבעיראק. בשלב הבא אמורה המסילה לחבר את איראן דרך עיראק לנמל לאד’קיה שבסוריה, בעיקר לצורך העברת סחורות. השלמת השלב הראשון בפרויקט מסילת ברזל צפויה להימשך כשנתיים.
 • סגן ראש “קרן המדוכאים”, מנוש’הר ח’ואג’ה-דלוא’י (Manouchehr Khavajeh Delouei), התייחס למעורבות הקרן בפרויקט. לדבריו הושג סיכום בין הקרן לבין משרד התחבורה האיראני. לפיו היא תממן 60% מהוצאות הפרויקט והיתרה תמומן על-ידי משרד התחבורה (פארס, 25 במאי 2019). בראשית יולי 2019 הודיע סגן שר התחבורה האיראני, ח’יראללה ח’אדמי (Kheirollah Khademi), כי מימוש פרויקט מסילת הרכבת ממערב איראן לעיראק יחל בתוך שלושה חודשים. בפגישה משותפת של מנהלי הרכבת של איראן, עיראק וסוריה, שהתקיימה בטהראן ב-1 ביולי 2019, אמר ח’אדמי, כי איראן מוכנה לתחילת מימוש הפרויקט ומצפה שממשלת עיראק תקצה לה את הקרקע המיועדת לשם כך. במהלך הפגישה העלה מנהל הרכבת העיראקית, טאלב ג’ואד כאט’ם (Taleb Jawad Kazem), תהיות בנוגע ליכולתה של “קרן המדוכאים” לעמוד במחויבויותיה לפרויקט וביקש מממשלת איראן להתייעץ עם ממשלת עיראק טרם חתימת החוזה עם הקרן. בתגובה ציין מנכ”ל חברת הרכבות האיראנית, סעיד רסולי (Saeed Rasouli), כי המדובר באחת החברות הגדולות והחזקות ביותר באיראן וכי חברת הרכבות יכולה לערוב לביצוע הפרויקט (איסנ”א, 1 ביולי 2019).
 • בינואר 2019 ביקר סיד אחמד נט’רי (Seyyed Ahmad Nazari), מנכ”ל חברת איראן צ’וב (Iran Choob) שבבעלות “קרן המדוכאים” בעיראק. ביקורו נערך במסגרת ביקור שר החוץ האיראני, מחמד ג’ואד זריף, אליו התלוותה משלחת כלכלית איראנית. החברה עוסקת בריהוט ובדקורציה של משרדים, מוסדות וארגונים, חדרי מלון ופארקים. מנכ”ל החברה בחן אפשרויות להרחבת פעילות הייצוא של החברה והשתתף בסמינר משקיעים איראנים ועיראקים, שנערך בראשות שר המסחר העיראקי, ובסמינר הכלכלי השני של סוחרים מאיראן ומכורדיסטאן העיראקית (mfnews.ir, 16 בינואר 2019).

מנכ"ל "איראן צ'וב", שבבעלות "קרן המדוכאים", במהלך ביקורו בעיראק
 (mfnews.ir, 16 בינואר 2019).
מנכ”ל “איראן צ’וב”, שבבעלות “קרן המדוכאים”, במהלך ביקורו בעיראק
(mfnews.ir, 16 בינואר 2019).

 • באוגוסט 2018 הודיע אפשין אחמדי (Afshin Ahmadi), מנכ”ל חברת דאנה צ’ין אראכ (Daneh Chin Arak) על תחילת ייצוא מזון בעלי חיים בהיקף 22 טון לעיראק ולאפגניסטאן. החברה שייכת לקבוצת האחזקות פרדוס פארס (Ferdows Pars) הפועלת בבעלות “קרן המדוכאים” בתחום החקלאות ובעלי החיים. מנכ”ל החברה עדכן, כי בנוסף למכירת תוצרים למפעלי מזון בעיראק, מתכוונת החברה להקים נציגות למכירת מזון בעלי חיים במדינה ולספק שירותי ייעוץ בתחום הזנת בעלי חיים (mfnews, 15 באוגוסט 2018).

יצוא מזון בעלי חיים של חברת דאנה צ'ין אראכ לעיראק
 (mfnews.ir, 15 באוגוסט 2018).
יצוא מזון בעלי חיים של חברת דאנה צ’ין אראכ לעיראק
(mfnews.ir, 15 באוגוסט 2018).

 • בדצמבר 2017 נפגש ד”ר חמיד-רזא גלפאיגאני (Hamid Reza Golpayegani), מנכ”ל חברת קידוח צפון שבבעלות “קרן המדוכאים” עם שר הנפט העיראקי בבגדאד. החברה עוסקת בקידוחי נפט וגז ומספקת שירותים טכניים לחברות איראניות ובינלאומיות. לדברי המנכ”ל, נסיעתו לבגדאד נועדה לבחון אפשרות להרחבת שיתוף הפעולה בין החברה לעיראק, לייצוא שירותים טכניים והנדסיים ולסיוע מצד עובדי החברה ומומחיה בתחום הקידוחים (mfnews.ir, 4 בדצמבר 2017).
 • באוקטובר 2017 השתתף בנק סינא שבבעלות “קרן המדוכאים” ביריד המסחר המשותף לאיראן ולעיראק, שנערך בטהראן. היריד דן בהזדמנויות לשיתוף פעולה כלכלי ומסחרי בין שתי המדינות. במהלך היריד הקים הבנק ביתן ונציגיו הציגו בפני מנהלי חברות, שנטלו חלק ביריד, את שירותי הבנק שיכולים לסייע להם בקידום מיזמים בעיראק (Tejaratonline.ir, 16 באוקטובר 2017).

ביתן בנק סינא ביריד המסחר איראן-עיראק
 ( tejaratonline.ir, 16 באוקטובר 2017).
ביתן בנק סינא ביריד המסחר איראן-עיראק
( tejaratonline.ir, 16 באוקטובר 2017).

 • במאי 2017 עדכן ראש “קרן המדוכאים”, מחמד סעידי-כיא, כי הקרן הגיעה להסכמות עם משרד הבינוי והשיכון העיראקי בנוגע למימוש פרויקטים בתחום הפיתוח בעיראק. הוא קרא למשרד השיכון העיראקי להציג תוכניות בעניין זה והביע את נכונות הקרן לממש פרויקטים ברחבי עיראק. במסיבת עיתונאים משותפת עם ראש הקרן אמרה שרת הבינוי והשיכון העיראקית, אן נאפע אלאוסי (Ann Nafi al-Aussi), כי בידי “קרן המדוכאים” האמצעים הדרושים לעיראק, בעיקר בתחומי הבינוי, תשתיות מים, שירותים עירוניים וסלילת כבישים, וכי היא דנה עם ראש הקרן בדרכים לשתף פעולה בקידום פרויקטים, שהוקפאו במהלך המערכה נגד דאעש, ופרויקטים חדשים (אלעאלם, 3 במאי 2017).
 • בפברואר 2017, החל תאגיד החלב והבשר מהדשת (Mehdasht) בייצוא בעלי חיים לארביל שבמחוז כורדיסטאן בצפון עיראק. התאגיד קשור לקבוצת החקלאות ובעלי החיים של “קרן המדוכאים”. המשלוח הראשון לארביל כלל ארבעיםפרות מזן הולשטיין (mfnews.ir, 13 בפברואר 2017).
נספח ב’
פעילות “קרן המדוכאים” בסוריה
 • בספטמבר 2018 עדכן סגן שר השיכון והעבודות הציבוריות הסורי, מחמד סיף (Mohammad al-Saif), כי משלחת איראנית המייצגת 180 חברות דנה עימו ועם בכירי משרדו בתוכניות להקמת מפעלים ו-30 אלף יחידות דיור בסוריה. על-פי דיווח באלוטן הסורי, פועלות חברות אלה תחת “קרן המדוכאים” בתחומי הבינוי, הפיתוח, התחבורה, הגשרים, הנפט והתעשיות הפרמצבטיות (אלוטן, 17 בספטמבר, 2018).
 • בקיץ 2017 השתתפה חברת הבטון נהאונד (Siman Nahavand), שבבעלות קבוצת הבטון של טהראן השייכת ל”קרן המדוכאים”, ביריד הבינלאומי לשיקום סוריה שנערך בדמשק. החברה בחנה הזדמנויות לייצוא מוצריה לסוריה (אתר החדשות של “קרן המדוכאים”, mfnews.ir, 20 באוגוסט 2017).

נציג חברת הבטון נהאונד ביריד הבינלאומי בדמשק
 ( mfnews.ir, 20 באוגוסט 2017).
נציג חברת הבטון נהאונד ביריד הבינלאומי בדמשק
( mfnews.ir, 20 באוגוסט 2017).

 • בספטמבר 2017 ביקרה משלחת מטעם חברות ג’נראל מכאניכ ( General Mechanic) ומלי סאח’תמאן (Melli Sakhteman) ביריד הבינלאומי בדמשק. שתי החברות שבבעלות “קרן המדוכאים” עוסקות בפיתוח תשתיות בתחומי הרכבות, הסכרים, הגשרים, הכבישים, הנמלים, המים והביוב, המנהרות, מבני תעשייה ושדות תעופה. נציגי שתי החברות דנו עם נציגים סוריה באפשרות לאספקת שירותים טכניים והנדסיים לסוריה ולמימוש פרויקטים בתחומי העיור, הקמת תשתיות תיירות ועלייה לרגל, הבטחת מי שתייה, שיקום שדה התעופה הבינלאומי בדמשק ושיקום קווי תחבורה עירוניים ובין-עירוניים (payasamanpars.ir, 24 בספטמבר 2017).

נציגי ג'נראל מכאניכ ומלי סאח'תמאן ביריד הבינלאומי בדמשק
 (payasamanpars.ir, 24 בספטמבר 2017).
נציגי ג’נראל מכאניכ ומלי סאח’תמאן ביריד הבינלאומי בדמשק
(payasamanpars.ir, 24 בספטמבר 2017).

[1] בפרסית: בניאד- מסתצ'עפין (Bonyad-e Mosatazafin).