קלטת שמע חדשה, שפורסמה ע”י מנהיג דאעש אבו בכר אלבע’דאדי, משקפת להערכתנו עלייה ברמת הביטחון העצמי שלו לנוכח הצלחת דאעש לשוב לפעילות לאחר המכה שספג בעמק הפרת. בקלטת קורא אלבע’דאדי לתומכיו להאיץ את הפיגועים ברחבי העולם, בדגש על פעולות שנועדו לקדם שחרור פעילי דאעש העצורים בבתי הכלא

אלבע'דאדי בסרטון הוידאו הקודם: קולו נשמע תשוש למדי (אח'באר אלמסלמין, 29 באפריל 2019).

אלבע'דאדי בסרטון הוידאו הקודם: קולו נשמע תשוש למדי (אח'באר אלמסלמין, 29 באפריל 2019).

כללי
 • ב-16 בספטמבר 2019 פרסמה זרוע ההסברה של דאעש אלפרקאן קלטת שמע של דברי אבו בכר אלבע’דאדי, מנהיג הארגון, שכותרתה :”אמור: תפעלו”[1]. משך הקלטת כשלושים דקות. בדבריו מנסה אלבע’דאדי להעלות את מורל פעיליו תוך אזכור פעולות דאעש בזירות הלחימה השונות (אפריקה, אפגניסטאן, המזרח הרחוק). אלבע’דאדי מדגיש כי דאעש מתחזק ברחבי העולם וקורא לפעילי דאעש להגביר את מאמציהם בתחום הצבאי (ביצוע פעולות ג’האד) ובתחום התודעתי. הדגש על התחום התודעתי מצביע על החשיבות הרבה שאלבע’דאדי מייחס לו, הן כאמצעי להרמת המורל והן כאמצעי לגיוס תומכים ופעילים.

שקופית קלטת השמע של אבו בכר אלבע'דאדי 
 (טלגרם, 16 בספטמבר 2019).
שקופית קלטת השמע של אבו בכר אלבע’דאדי
(טלגרם, 16 בספטמבר 2019).

לתשומת לב מיוחדת ראויה קריאתו של אלבע’דאדי לפעול לשחרור בכוח של פעילי דאעש ונשותיהם העצורים בידי מדינות המערב, בידי המשטר העיראקי והכורדים. הוא הוסיף בהקשר לכך, כי יש לפגוע בשופטים, בחוקרים ובאנשי הביטחון בבתי הכלא, שבהם עצורים פעילי דאעש. יוזכר כי דאעש ב”גלגולו הקודם” בעיראק, “התמחה” בשחרור בכוח של אסירים מבתי כלא. גולת הכותרת הייתה שחרור המוני של מאות פעילים הג’האדיסטים מבית הכלא אבו ע’ריב (21 ביולי 2013) (פרוט שחרור האסירים מכלא אבו ע’ריב ראו נספח).

 • מהשוואת פנייתו הנוכחית של אלבע’דאדי לפעיליו ולתומכיו לפנייתו הקודמת באמצעות קלטת וידאו (29 באפריל 2019), אנו מתרשמים כי חלה עלייה במורל שלו. זאת, ככל הנראה לנוכח הצלחת דאעש לשוב לפעילות בסוריה ובעיראק ולהרחיב את פעילות המחוזות שלו ברחבי העולם:
  • קלטת הוידאו הקודמת הופצה על רקע תבוסת דאעש באלבאע’וז שבעמק הפרת ונפילת רבים מפעיליו בשבי. לאלבע’דאדי היה חשוב אז לעודד את תומכיו ולהעביר להם מסר כי הוא חי (על רקע פרסומים לפיהם הוא נהרג) וכי דאעש לא הובס, אלא הוא חווה קשיים בדרך הארוכה והממושכת של הג’האד.
  • בקלטת הוידאו הקודמת אלבע’דאדי נשמע עייף ותשוש למדי ודיבורו נשמע שקט יותר ופחות מתלהב. בקלטת הנוכחית נשמע אלבע’דאדי הרבה יותר בטוח בעצמו. להערכתנו ברקע לעליית רמת הביטחון העצמי שהפגין עומדת, כאמור לעיל, הצלחתו של דאעש, מאז נפילת אלבאע’וז, לשקם חלק מפעילותו בסוריה ובעיראק ואף להרחיבה לאזורים נוספים ברחבי העולם ובמרכזם מערב אפריקה, תימן ואפגניסטאן.
  • אחד המסרים המרכזיים בקלטת הקודמת היה קריאה לנקום את מותם של פעילי דאעש באלבאע’וז. הפעם, לעומת זאת, בלטו מסרים בתחום המלחמה התודעתית וקריאה לפעול בכוח למען שחרור אסירי דאעש. מסרים אלה עשויים להעיד על הביטחון העצמי הגובר של אלבע’דאדי ועל שאיפתו להגביר את הפעילות ההתקפית היזומה תוך גיוס תומכים ופעילים נוספים לארגון.
  • בדומה לקלטת הקודמת, אלבע’דאדי קורא למוסלמים לדבוק בדרך הג’האד נגד השליטים המוסלמים הרודנים ונגד “הכופרים”. בקלטת הקודמת שיבח אלבע’דאדי את אחדות פעילי הארגון במחוזות שונים בעולם על כך שביצעו את “פשיטת הנקם של מחוז אלשאם המבורך”. בקלטת הנוכחית הוא מעצים [במידה של הפרזה] את משמעות הקמפיינים של התקפות מתוזמנות, שביצע דאעש ברחבי העולם, ומאדיר אותם כראשונים מסוגם בתולדות הג’האד המודרני.
עיקרי דבריו של אלבע’דאדי
 • להלן עיקרי דבריו של אבו בכר אלבע’דאדי בקלטת השמע (טלגרם, 16 בספטמבר 2019):
  • בפתח דבריו קרא אלבע’דאדי לתומכיו לגלות עמידה איתנה ולהתמיד בג’האד נגד הכופרים. הוא שיבח את דבקות פעילי דאעש בח’ליפות האסלאמית בהדגישו, כי כבר עבר חצי עשור מאז הקמת הח’ליפות ועדיין פעילי דאעש נלחמים ונאבקים למענה. הוא הדגיש כי נאמני הח’ליפות ברחבי העולם חידשו את שבועות האמונים שלהם, וטען, כי אפילו אויבי הח’ליפות מודים, שהמדינה האסלאמית ממשיכה להתחזק ולהתפשט, ושלא ניתן להכניעה.
  • בהמשך דבריו הזכיר אלבע’דאדי את שלושת הקמפיינים המתואמים של פשיטות הנקם וההתשה (אפריל, מאי, אוגוסט 2019)[2]. לטענתו [במידה של הפרזה], פעולות מתואמות אלה היו ראשונות מסוגן בתולדות הג’האד המודרני והן תוצאה של ליכוד הכוחות בקרב המוסלמים. לטענתו, הפשיטות הללו, שגבו מאויבי דאעש מאות נפגעים במחוזות רבים ברחבי העולם הצליחו לפגוע בארצות-הברית ו”סוכניה” בזירות השונות.
  • אלבע’דאדי הזכיר בהקשר לכך את הלחימה במדינות אפריקה, שמדרום לסהרה (הסאחל), שאליה נגררה, לטענתו, גם ארצות-הברית. הוא הוסיף כי ההתקפות שמבצע הארגון באופן יומי ברחבי העולם נמשכות ומספרן עולה. הוא הזכיר בהקשר לכך את ח’ראסאן (אפגניסטאן/פקיסטאן), עיראק, תימן, סומליה, מרכז ומערב אפריקה, צפון אפריקה (תוניסיה ולוב והמזרח הרחוק).
  • אלבע’דאדי תקף את שליטי מדינות האסלאם המקיימים קשרים עם המערב, ובראשם משפחת המלוכה הסעודית. הוא גם תקף את שליטי מדינות הסאחל (המדינות שמדרום לסהרה) על שיתוף הפעולה שלהם עם מדינות המערב ועל כך, שסטו, לטענתו, מדרך האסלאם האמיתי.
  • אלבע’דאדי ממליץ לפעילי הארגון לקבל את החרטה של מי שמתחרט על מעשיו [הערה: לדעתנו הדבר נובע מכך שאלבע’דאדי מבין כי הגישה הנוקשה של דאעש כלפי פעיליו שסרחו פוגעת בארגון, ולכן לעדיף “להחזיר אותם למוטב” ולקבל את החרטה שלהם, מאשר להוציאם להורג או להענישם בצורה קשה. כל זאת כדי לגייס תומכים ופעילים חדשים ולהגביר את כוחו של דאעש].
 • במישור המעשי, קרא אלבע’דאדי לפעיליו להגביר את פעילותם הצבאית והתודעתית בהדגישו כי המצב בעתיד ישתפר וכי המדובר ב”מבחן למאמינים”. הוא היצר על אובדן הדרך של מוסלמים רבים ברחבי העולם ותקף את המנהיגים המוסלמים הנרפים והחלשים במצרים, פלסטין, לוב, סודאן, תימן ומקומות נוספים. מנהיגים אלה, לדבריו, פועלים על בסיס עקרונות של לאומיות ודמוקרטיה, במקום לדבוק בעקרונות של ייחוד האל והג’האד.

קונקרטית, קרא אלבע’דאדי לפעילי דאעש לפעול לשחרור פעילי ופעילות הארגון העצורים בידי מדינות המערב (“הצלבנים”), המשטר העיראקי-השיעי (“הסרבנים”) והכורדים (“אלה שסטו מן האסלאם”). שחרור העצורים חייב להיעשות בכוח, קרי- באמצעות פעולות אלימות. כמו כן קרא אלבע’דאדי לפדות אסירי דאעש בכסף. בדבריו התייחס אלבע’דאדי גם לנשות דאעש, הסובלות ומושפלות במחנות השונים [להערכתנו רמז למחנות העצורים של כוחות SDF בצפון מזרח סוריה, ובמיוחד מחנה אלהול, שבו מוחזקים נשות דאעש וילדים בתנאים קשים]. אלבע’דאדי הוסיף כי יש לפגוע בשופטים, חוקרים, אנשי הביטחון ובכל מי שמסייע להם בבתי הכלא שבהם עצורים פעילי ופעילות דאעש.

 • יוזכר כי דאעש “התמחה” בזמנו בשחרור אסירים מבתי כלא. גולת הכותרת של מבצעי שחרור האסירים היה מבצע השחרור ההמוני של פעילים ג’האדיסטים שבוצע ע”י דאעש בעיראק (2013). במהלך מבצע זה שחררו כ-500 פעילים מכלא אבו ע׳ריב. הפעילים המשוחררים, שהיו בעלי עבר מבצעי טרוריסטי עשיר, היוו בזמנו תוספת כוח משמעותית לארגון וסייעו להצלחותיו בעיראק בשנים שלאחר פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה (פרוט ראו נספח).
נספח
שחרור המוני של פעילים ג’האדיסטים ע”י דאעש מכלא אבו ע’ריב בעיראק
 • בשנים שחלפו מאז יציאת הכוחות האמריקאים מעיראק (2014-2012), ניהל דאעש בעיראק מתקפת טרור וגרילה נגד הממשל המרכזי העיראקי והאוכלוסייה השיעית, שהלכה והתעצמה. גולת הכותרת של מתקפות דאעש נגד מוסדות המשטר העיראקי במהלך שנת 2013 הייתה הפריצה לכלא אבו ע’ריב, שבקרבת בגדאד. בית כלא זה, הגדול והשמור ביותר בעיראק, שנודע לשמצה עוד מתקופת שלטונו של צדאם חסין, שימש לכליאת המורדים, שנלחמו נגד צבא ארה”ב, בעת שהותו בעיראק. לאחר נסיגת הצבא האמריקאי שימש בית הכלא את ממשלת עיראק, שכלאה בו מאות פעילים ג’האדיסטים.
 • הפריצה לכלא אבו ע’ריב התבצעה ב-21 ביולי 2013 על-פי תכנון מנהיג דאעש, אבו בכר אלבע’דאדי. הפריצה החלה בפעולת ריכוך ארטילרי לעבר בית הכלא. לאחר מכן נפרצו חומות הכלא באמצעות שתי מכוניות תופת, שהוצמדו אליהן. לתוך הכלא נכנסו כחמישים פעילי דאעש, חמושים במקלעים וברימונים, פתחו את תאי הכליאה, ושחררו כ-500 פעילים ג’האדיסטים. המבצע, שנמשך כשעה, עבר ללא התנגדות משמעותית מצד השומרים העיראקים, שנמלטו מהמקום עם תחילת שלב הריכוך הארטילרי. הפעילים נאספו בכלי רכב של דאעש, שהמתינו להם ונמלטו (Lisireport.worldpress.com youtube.com; alsharqiya.com;). הפעילים המשוחררים, שהיו בעלי עבר מבצעי-טרוריסטי עשיר, היוו תוספת כוח משמעותית לדאעש וסייעו להצלחותיו בשנים שלאחר השחרור.
כלא אבו ע'ריב (alsharqiya.com).      תמונה מתוך סרטון וידיאו, שבה נראים כלי הרכב של דאעש הממתינים לפינוי האסירים הנמלטים מחוץ לכלא אבו ע'ריב.
מימין: כלא אבו ע’ריב (alsharqiya.com). משמאל: תמונה מתוך סרטון וידיאו, שבה נראים כלי הרכב של דאעש הממתינים לפינוי האסירים הנמלטים מחוץ לכלא אבו ע’ריב.

שנה לפני הפריצה לכלא אבו ע’ריב הפיץ מנהיג דאעש, אבו בכר אלבע’דאדי קלטת שמע לתומכיו, בה התווה את תכניותיו למבצע לשחרור אסירים מבתי כלא, שכונה על ידו “שבירת החומות”. במהלך תקופה של 12 חודשים ביצע ארגונו 24 תקיפות מורכבות באמצעות מכוניות תופת. פעילי דאעש פרצו לשמונה בתי כלא עיראקים, מלבד הפריצה לכלא אבו ע’ריב, ושחררו עשרות פעילים (טיים, 16 בדצמבר 2013).

[1] פסוק מהקוראן בו מורה אללה לנביא מחמד להאיץ באלה, המתמהמהים בלחימה במסגרת הג'האד, להישמע לרצון האל ולפעול ביתר שאת למען הג'האד (סורת אלתובה, פסוק 105).
[2]
ראו פרסומי מבט לג'האד העולמי של מרכז המידע גיליונות: 30 במאי – 4 ביוני 2019, 12-5 ביוני 2019, 14-8 באוגוסט 2019.