פעילות כוחות ביטחון ישראלים בג’נין ותגובות ראשוניות (תמונת מצב נכון ל-13:00)

המפקדה שהותקפה ממוקמת לא הרחק מבית ספר של אונר

המפקדה שהותקפה ממוקמת לא הרחק מבית ספר של אונר"א (דובר צה"ל, 3 ביולי 2023)

פעילות צה

פעילות צה"ל בג'נין (דובר צה"ל, 3 ביולי 2023)

תיעוד פעילות כוחות צה

תיעוד פעילות כוחות צה"ל במחנה הפליטים ג'נין (ופא, 3 ביולי 2023)

תיעוד פעילות כוחות צה

תיעוד פעילות כוחות צה"ל במחנה הפליטים ג'נין (ופא, 3 ביולי 2023)

עשן מיתמר בשמי מחנה הפליטים ג'נין בעקבות תקיפות צה

עשן מיתמר בשמי מחנה הפליטים ג'נין בעקבות תקיפות צה"ל (ופא, 3 ביולי 2023)

עשן מיתמר בשמי מחנה הפליטים ג'נין בעקבות תקיפות צה

עשן מיתמר בשמי מחנה הפליטים ג'נין בעקבות תקיפות צה"ל (ופא, 3 ביולי 2023)

חמושים בג'נין (ערוץ הטלגרם @qudsfeed, 3 ביולי 2023)

חמושים בג'נין (ערוץ הטלגרם @qudsfeed, 3 ביולי 2023)

צוותי רפואה פלסטיניים פועלים במחנה הפליטים ג'נין כדי לפנות נפגעים פלסטינים (ופא, 3 ביולי 2023)

צוותי רפואה פלסטיניים פועלים במחנה הפליטים ג'נין כדי לפנות נפגעים פלסטינים (ופא, 3 ביולי 2023)

עיקרים
 • ב-3 ביולי 2023 סמוך לשעה 01:00 פתחו כוחות הביטחון הישראלים במבצע צבאי נרחב בג’נין ובמחנה הפליטים ג’נין, המכונה “בית וגן”. תחילת המבצע נפתח בתקיפות אוויריות נגד יעדי טרור. בין היעדים שהותקפו חמ”ל המשותף ששימש את פעילי הזרועות הצבאיות של הארגונים הפלסטינים במחנה הפליטים ג’נין, כבסיס פעילות ויציאה לפיגועים. במקביל לתקיפות מהאוויר נכנסו לאזור כוחות קרקעיים גדולים מלווים בכלים הנדסיים. כמה עשרות פלסטינים נעצרו על ידי כוחות הביטחון בחשד למעורבות בפעילות טרור.
 • כשעתיים וחצי לאחר פתיחת המבצע הכריזה הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בג’נין כי שמו של מבצע הנגד שלה הוא “עוצמת ג’נין” (באס ג’נין). הם קראו לפלסטינים בכל הערים, הכפרים ומחנות הפליטים, במיוחד בקרבת ג’נין, להתעמת עם הכוחות הישראליים ולסייע לג’נין וללוחמיה בכל הזירות. חדר המבצעים המשותף ברצועת עזה הודיע על כניסה למצב של כוננות. מחדר המבצעים כמו גם מפי בכירי הארגונים נשמעו איומים להרחיב את התגובה, כולל רמיזות לאפשרות ירי רקטות מרצועת עזה בתגובה למתרחש בג’נין. יצוין כי למרות האירועים בג’נין נמשכה השגרה ואלפי פלסטינים יצאו מיהודה ושומרון לעבודה בישראל. נכון לשעות הצהרים דיווח משרד הבריאות הפלסטיני על שמונה הרוגים.
 • יצוין כי זהו המבצע הגדול ביותר שמבצעים כוחות ביטחון ישראלים באזור ג’נין מאז מבצע “חומת מגן”, במהלך האנתיפאדה השנייה. המבצע, שתוכנן לפני זמן רב, מתרכז בעיר ג’נין ובמיוחד במחנה הפליטים שלה, שמזה קרוב לשנתיים מהווים מוקד טרור ובסיס יציאה לפיגועים נגד אזרחים ונגד אנשי כוחות ביטחון. הפעילות במועד הנוכחי מבוצעת לאחר אירוע פגיעה באמצעות מטענים במספר כלי רכב צבאיים (19 ביוני 2023) וניסיון שיגור רקטה לעבר ישראל (26 ביוני 2023) שהיוו עליית מדרגה בפעילות.[1]
פעילות כוחות ביטחון ישראלים
 • ב-3 ביולי 2023 סמוך לשעה 01:00 פתחו כוחות ביטחון ישראלים במבצע נרחב המכונה “בית וגן” בג’נין ובמחנה הפליטים ג’נין. מטרת המבצע, על פי הודעת דובר צה”ל, סיכול נרחב והסרת איום הטרור ביהודה ושומרון. המבצע נפתח בתקיפות מהאוויר נגד מספר יעדי טרור, בהם מפקדה המהווה חמ”ל משותף של הזרועות הצבאיות של ארגונים הפלסטינים ופעילי גדוד ג’נין, במחנה הפליטים. לדברי הדובר שימשה המפקדה כחמ”ל תצפית, כמקום התכנסות פעילים חמושים לפני ואחרי פעילות טרור, כאזור התחמשות בכלי נשק ומטענים וכמרכז קשר ותקשורת של הפעילים. כמו כן העניקה המפקדה מחסה לפעילים מבוקשים (דובר צה”ל, 3 ביולי 2023).
המפקדה שהותקפה ממוקמת לא הרחק מבית ספר של אונר"א (דובר צה"ל, 3 ביולי 2023)
המפקדה שהותקפה ממוקמת לא הרחק מבית ספר של אונר”א (דובר צה”ל, 3 ביולי 2023)
 • כלי טיס בלתי מאוישים של חיל האוויר המשיכו בתקיפות נגד יעדים במרחב ג’נין ובכלל זאת פעילי טרור חמושים ותשתיות טרור. בין השאר הותקפה ומכולה בה היו מטענים. במקביל החלה כניסה מאסיבית של כוחות קרקעיים גדולים, מלווים בכלי רכב משוריינים וכלים הנדסיים. הכוחות איגפו את מחנה הפליטים מכמה כיוונים במקביל. מיד עם זיהוי הכוחות החלו חילופי אש כבדים בין כוחות הביטחון לבין פלסטינים חמושים מקומיים. פלסטינים נוספים החלו להבעיר צמיגים על הצירים המרכזיים במטרה להקשות על כניסת הכוחות. במהלך הפעילות איתרו הלוחמים משגר רקטה מאולתר ואמצעי לחימה. במהלך הפעילות נפצע לוחם צה”ל באורח קל (דובר צה”ל, 3 ביולי 2023).
פעילות צה"ל בג'נין (דובר צה"ל, 3 ביולי 2023)     פעילות צה"ל בג'נין (דובר צה"ל, 3 ביולי 2023)
פעילות צה”ל בג’נין (דובר צה”ל, 3 ביולי 2023)
דירת מטענים שאותרה במהלך הפעילות בג'נין (דובר צה"ל, 3 ביולי 2023)     דירת מטענים שאותרה במהלך הפעילות בג'נין (דובר צה"ל, 3 ביולי 2023)
דירת מטענים שאותרה במהלך הפעילות בג’נין (דובר צה”ל, 3 ביולי 2023)
 •  דובר צה”ל הבהיר כי הפעילות נועדה לפגוע במוקדי הטרור במחנה הפליטים ג’נין וכי אין כוונה לכבוש את מחנה הפליטים או לפעול נגד הרשות הפלסטינית או מנגנוני הביטחון שלה אשר לדבריו, הכוחות הישראלים משתדלים להיות מתואמים איתם (תקשורת ישראלית, 3 ביולי 2023).
אמצעי לחימה שאותרו במהלך פעילות צה"ל בג'נין (חשבון הטוויטר של דובר צה"ל, 3 ביולי 2023)      אמצעי לחימה שאותרו במהלך פעילות צה"ל בג'נין (חשבון הטוויטר של דובר צה"ל, 3 ביולי 2023)
אמצעי לחימה שאותרו במהלך פעילות צה"ל בג'נין (חשבון הטוויטר של דובר צה"ל, 3 ביולי 2023)      אמצעי לחימה שאותרו במהלך פעילות צה"ל בג'נין (חשבון הטוויטר של דובר צה"ל, 3 ביולי 2023)
אמצעי לחימה שאותרו במהלך פעילות צה”ל בג’נין (חשבון הטוויטר של דובר צה”ל, 3 ביולי 2023)
תגובות פלסטיניות
תגובות בשטח
 • כמעט מיד עם תחילת המבצע פתחו כלי התקשורת הפלסטינים גל שידורים מיוחד לסיקור האירועים באופן שוטף כולל דיווחים מהשטח ודברי פרשנות. כתבים בג’נין דיווחו על קולות פיצוצים כתוצאה מתקיפות חיל האוויר, הדי חילופי ירי על הקרקע, וגל המעצרים שביצעו כוחות ביטחון ישראלים. הם גם דיווחו על צפירות אמבולנסים המובילים נפגעים לבתי החולים, בציינם את הקושי הרב של כוחות ההצלה להגיע לפצועים. מהמסגדים ברחבי ג’נין הועברו באמצעות הרמקולים מסרים לפעילים החמושים ולתושבים.
תיעוד פעילות כוחות צה"ל במחנה הפליטים ג'נין (ופא, 3 ביולי 2023)     תיעוד פעילות כוחות צה"ל במחנה הפליטים ג'נין (ופא, 3 ביולי 2023) 
תיעוד פעילות כוחות צה”ל במחנה הפליטים ג’נין (ופא, 3 ביולי 2023)
עשן מיתמר בשמי מחנה הפליטים ג'נין בעקבות תקיפות צה"ל (ופא, 3 ביולי 2023)    עשן מיתמר בשמי מחנה הפליטים ג'נין בעקבות תקיפות צה"ל (ופא, 3 ביולי 2023)
עשן מיתמר בשמי מחנה הפליטים ג’נין בעקבות תקיפות צה”ל (ופא, 3 ביולי 2023)
 • פעילי גדוד ג’נין המשתייכים לפלוגות ירושלים ולגדודי חללי אלאקצא הודיעו, על מבצע “עוצמת ג’נין” (באס ג’נין) נגד פעילות כוחות הביטחון הישראלים (ערוץ הטלגרם של גדוד ג’נין, 3 ביולי 2023; ערוץ הטלגרם של גדודי חללי אלאקצא, 3 ביולי 2023). גדוד ג’נין מסר כי במסגרת הלחימה בכוחות הישראלים, פוצצה יחידת ההנדסה שלו מספר מטענים נגד כלי רכב צבאיים והוציאה כמה כלי רכב ודחפורים מכלל פעולה. גדוד ג’נין גם טען, כי הפיל שני רחפנים והשתלט עליהם. גם גדודי אלקסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, במחנה הפליטים הודיעו כי הם משתתפים בלחימה וכי פעילי הגדוד פוצצו מספר מטענים נגד כלי רכב צבאיים (ערוץ הטלגרם “אריות הגדה”, 3 ביולי 2023).
פלסטינים חוסמים את אחת הכניסות למחנה הפליטים ג'נין ומתעמתים עם כוחות צה"ל.      עיתונאים פלסטינים נמצאים סמוך למוקד העימותים עם כוחות צה"ל (ופא, 3 ביולי 2023)
מימין: פלסטינים חוסמים את אחת הכניסות למחנה הפליטים ג’נין ומתעמתים עם כוחות צה”ל.
משמאל: עיתונאים פלסטינים נמצאים סמוך למוקד העימותים עם כוחות צה”ל (ופא, 3 ביולי 2023)
חמושים בג'נין (ערוץ הטלגרם @qudsfeed, 3 ביולי 2023)      חמושים בג'נין (ערוץ הטלגרם @qudsfeed, 3 ביולי 2023)
חמושים בג’נין (ערוץ הטלגרם @qudsfeed, 3 ביולי 2023)
כלי טיס בלתי מאויש בשמי ג'נין (דף הפייסבוק של ופא, 3 ביולי 2023).     אחד הרחפנים שנטען שהופל (ערוץ הטלגרם ג'נין הירוקה, 3 ביולי 2023)
מימין: כלי טיס בלתי מאויש בשמי ג’נין (דף הפייסבוק של ופא, 3 ביולי 2023).
משמאל: אחד הרחפנים שנטען שהופל (ערוץ הטלגרם ג’נין הירוקה, 3 ביולי 2023)
 • חדר המבצעים המשותף של הארגונים ברצועת עזה פירסם הודעה שבה הכריז כי הוא נמצא במצב של כינוס תמידי למעקב אחר פעילות ישראל (“התוקפנות הברברית”) נגד ג’נין, והדגיש כי “ההתנגדות” בכל הזירות לא תאפשר לישראל לפעול נגד הפלסטינים בג’נין או לבודד אותם. ההודעה קראה לכל הארגונים בג’נין ובמחנה הפליטים שלה לפעול יחד ולהילחם מאוחדים. היא גם קראה לפלסטינים בכל הערים, הכפרים ומחנות הפליטים, במיוחד סביב ג’נין, להתעמת עם ישראל כתמיכה בג’נין. בהודעה הודגש, כי המשך התוקפנות נגד ג’נין והתנהגות של ישראל יקבעו את אופי התגובה, וכי לוחמי “ההתנגדות” בכל הזירות נקראו להתכונן להגיב לתוקפנות אם ישראל תחליט להמשיך בתוקפנותה (ערוץ הטלגרם של חדר המבצעים המשותף של ארגוני ההתנגדות, 3 ביולי 2023).
 • באלרסאלה דווח כי מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית בג’נין עצרו שני מפקדים מגדוד ג’בע (סמוך לטובאס) אחד מהם מייסד הגדוד. השניים נעצרו לאחר שהיו בדרכם לסייע לפלסטינים במחנה הפליטים ג’נין (אלרסאלה, 3 ביולי 2023). מעצרם זכה לשורה של גינויים ברשתות החברתיות שמתחו ביקורת על שיתוף הפעולה של מנגנוני הביטחון של הרשות עם כוחות הביטחון הישראליים (חשבון הטוויטר של שהאב, 3 ביולי 2023).
פלסטיני מותח ביקורת על המעצר שביצעו מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית
 (חשבון הטוויטר של שהאב, 3 ביולי 2023)
פלסטיני מותח ביקורת על המעצר שביצעו מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית
(חשבון הטוויטר של שהאב, 3 ביולי 2023)
הג’האד האסלאמי בפלסטין
 • בג’האד האסלאמי בפלסטין מיהרו לפרסם הצהרה לפיה “התוקפנות נגד ג’נין” לא תשיג את מטרותיה. הם ציינו שג’נין תמשיך להיות גולת הכותרת של העמידה האיתנה וכי כל האופציות פתוחות ולהכות בישראל בתגובה לתוקפנות נגד ג’נין (ערוץ הטלגרם של הלשכה המדינית של הג’האד האסלאמי בפלסטין, 3 ביולי 2023).
 • דאוד שהאב, בכיר הג’האד האסלאמי בפלסטין, מסר כי ההנהגה עוקבת אחר ההתפתחויות בג’נין וכל עוד התוקפנות נמשכת “אפשרויות התגובה יהיו רחבות ומקיפות”. לדבריו, התקיפה האווירית נגד ג’נין משקפת את כישלון הניסיונות של ישראל להיכנס למחנה הפליטים. זאת, הודות “לחירוף הנפש של גיבורי ההתנגדות”(ערוץ הטלגרם של הלשכה המדינית של הג’האד האסלאמי בפלסטין, 3 ביולי 2023).הוא גם ציין שאחדות הזירות אינה מערכה חולפת אלא חלק מתורת הלחימה והבטיח שג’נין לא תהיה לבדה במערכה (אלמיאדין, 3 ביולי 2023).
 • ח’צ’ר חביב, בכיר הג’האד האסלאמי בפלסטין, אמר כי ישראל מנסה לשקם את צבאה המובס ואת הרחוב הישראלי לאחר האירועים האחרונים בג’נין אשר פגעו בה קשות. עוד ציין שישראל מנסה לשבור את מעוזי ההתנגדות ביהודה ושומרון. לדבריו, ישראל לא תצליח לשבור אותם מכיוון שקיים קונצנזוס סביב “ההתנגדות” (אלעהד, 3 ביולי 2023).
 • נאצר אבו שריף, חבר הלשכה המדינית של הג’האד האסלאמי ונציג הארגון באיראן, הדגיש כי “ההתנגדות” לא תאפשר לישראל לבודד את ג’נין ומחנה הפליטים שלה. הוא קרא לכוחות “ההתנגדות” ולפלסטינים בכל מקומות המצאם להכריז על מצב התגייסות ועימות כולל עם ישראל בכל הזירות בכל הדרכים והאמצעים הזמינים. הוא הטיל על הקהילה הבינלאומית ומוסדות זכויות אדם את האחריות המלאה פעילות ישראל (“הפשע הברברי”) נגד ג’נין (אתר הג’האד האסלאמי, 3 ביולי 2023).
חמאס
 • אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, קרא לפלסטינים ב רחבי יהודה ושומרון לעמוד לצד ג’נין ולהגן על אנשיה כדי לסכל את “תכניות האויב”. הניה ציין שהדם שנשפך על אדמת ג’נין הוא שיקבע את אופי השלב הבא וכי הפלסטינים ולוחמי “ההתנגדות” שלהם בכל אשר הם מוכנים להגיב “לתוקפנות הברברית הזאת” ( ערוץ הטלגרם של חמאס, 3 ביולי 2023).
 • חאזם קאסם, דובר חמאס, הדגיש כי “התוקפנות הרחבה נגד ג’נין” לא תשיג את מטרותיה וכי ישראל תכשל. הוא הטיל את האחריות על ממשלת ישראל להשלכות “התוקפנות” נגד ג’נין בציינו שישראל לא תצליח להכריע את המערכה נגד “ההתנגדות” ונגד העם הפלסטיני אשר ימשיכו במלחמה עד שישיגו חירות ועצמאות וכי ג’נין, יחד עם כל פלסטין, תמשיך במהפכה ובאנתפאדה (ערוץ הטלגרם של חמאס, 3 ביולי 2023)ץ
 • עבד אללטיף אלקאנוע, דובר חמאס, אמר כי תוקפנות ישראל נגד ג’נין רק תגביר את האש נגד הצבא והמתנחלים. הוא ציין כי ג’נין אינה עומדת לבדה וכי העם הפלסטיני ו”ההתנגדות” עומדים מאחוריה וכי דם השהידים בג’נין יתדלק את המשך המערכה (פלסטין, 3 ביולי 2023).
 • עלי ברכה, חבר הנהגת החוץ של חמאס, קרא לארגוני “ההתנגדות” הפלסטינית בכל מקומות המצאם, בתוך פלסטין ומחוצה לה, לסייע למחנה הפליטים ג’נין, ולא לאפשר לכוחות הבטחון לבודד אותם. הוא הביע בטחונו ביכולתה הנהגת “ההתנגדות” לנקוט בכל הדרכים והאמצעים שהיא תמצא לנכון כדי לנהל את המערכה לטובת הפלסטינים ועניינם הצודק (אתר חמאס, 3 ביולי 2023).
קריקטורה פרי עטו של עלאא' אללקטה הלועגת לישראל על מאמציה לחסל את תשתיות הטרור בג'נין (דף הפייסבוק של עלאא' אללקטה, 3 ביולי 2023)
קריקטורה פרי עטו של עלאא’ אללקטה הלועגת לישראל על מאמציה לחסל את תשתיות הטרור בג’נין (דף הפייסבוק של עלאא’ אללקטה, 3 ביולי 2023)
הרשות הפלסטינית
 • נביל אבו רדינה, דובר לשכת אבו מאזן, אמר כי מה שעושה ממשלת ישראל (“הכיבוש הישראלי”) בג’נין הוא “פשע מלחמה חדש נגד עמנו חסר ההגנה”. אבו רדינה הדגיש שהעם הפלסטיני לא ייכנע וכי הוא יעמוד איתן מול התוקפנות. הוא קרא לקהילה הבינלאומית להפסיק לשתוק לכפות על ישראל להפסיק את תוקפנותה נגד העם הפלסטיני ולהעמידה לדין בגין הפשעים הללו (ופא, 3 ביולי 2023).
 • מחמד אשתיה, ראש ממשלת הרשות התייחס לפעילות בג’נין בישיבת הממשלה השבועית ואמר כי מה שקורה הוא ניסיון חדש להשמיד את מחנה הפליטים ולגרש את אנשיו. אשתיה הדגיש שמחנה הפליטים ג’נין עומד איתן בפני ישראל וכי הפלסטינים יתנגדו לתוקפנות המתרחשת תחת לאפה של הקהילה הבינלאומית (דף הפייסבוק של מחמד אשתיה, 3 ביולי 2023).
 • חסין אלשיח’, מזכיר הוועד הפועל של אש”ף, ערך שיחה “דחופה” עם אימן אלצפדי, שר החוץ הירדני, ודן עימו בהתפתחות המצב בג’נין ובמאמץ המשותף ברמה הערבית והבינלאומית לעצירת התוקפנות הישראלית. הוא הוסיף כי התוקפנות המתמשכת הזו תגרור את האזור למערבולת של אלימות וחוסר יציבות (חשבון הטוויטר של חסים אלשיח’, 3 ביולי 2023).
הרוגים פלסטינים
 • נכון ל-13:00 דיווח משרד הבריאות ברשות הפלסטינית על שמונה הרוגים וחמישים פצועים, מהם עשרה באורח אנוש (דף הפיסבוק של משרד הבריאות, 3 ביולי 2023).
צוותי רפואה פלסטיניים פועלים במחנה הפליטים ג'נין כדי לפנות נפגעים פלסטינים (ופא, 3 ביולי 2023)
צוותי רפואה פלסטיניים פועלים במחנה הפליטים ג’נין כדי לפנות נפגעים פלסטינים (ופא, 3 ביולי 2023)
 • עד כה התפרסמו שמות חמישה מבין ההרוגים ופרטים ראשוניים אודותיהם :
  • סמיח פראס אבו אלופא: בן 21 (ופא, 3 ביולי 2023). היה פעיל בגדוד חללי אלאקצא. תנועת פתח הודיעה כי היה פעיל בשורותיה. אלופא הוא בנו של פראס אבו אלופא, דובר פתח בעיר ג’נין (ערוץ הטלגרם של ערוץ עודה של נציבות ההסברה והתרבות של פתח, 3 ביולי 2023).
סמיח פראס אבו אלופא (מימין: ערוץ הטלגרם של ערוץ "עודה" של נציבות ההסברה והתרבות של 'פתח', 3 ביולי 2023; משמאל: דף הפייסבוק האישי של סמיח אבו אלופא, 6 ביוני 2023)
סמיח פראס אבו אלופא (מימין: ערוץ הטלגרם של ערוץ “עודה” של נציבות ההסברה והתרבות של ‘פתח’, 3 ביולי 2023; משמאל: דף הפייסבוק האישי של סמיח אבו אלופא, 6 ביוני 2023)
  • חסאם מחמד אבו ד’יבה: בן 18. תנועת פתח מסרה כי היה פעיל בשורותיה (ערוץ הטלגרם של נציבות ההסברה והתרבות של פתח, 3 ביולי 2023).
חסאם אבו ד'יבה 
(חשבון הטוויטר של העיתונאי Firas Taneineh, 3 ביולי 2023)
חסאם אבו ד’יבה
(חשבון הטוויטר של העיתונאי Firas Taneineh, 3 ביולי 2023)
  • אוס האני חנון: לפי שעה לא פורסמו פרטים אודותיו.
אוס האני חנון (חשבון הטוויטר PALDF, 3 ביולי 2023)
אוס האני חנון (חשבון הטוויטר PALDF, 3 ביולי 2023)
  • נור אלדין חסאם מרשוד: בן 16 (דף הפייסבוק של הטלוויזיה הפלסטינית, 3 ביולי 2023).
  • מחמד מהנד שאמי (ופא, 3 ביולי 2023) בן דודתו של אסאמה צבח, פעיל פלוגות ירושלים שנהרג בעימותים עם כוחות צה”ל בברקין ב-26 בספטמבר 2021 (חשבון הטוויטר @jalestinian2, 3 ביולי 2023).

מחמד מהנד שאמי תרכמאן (דף הפייסבוק של מוסא תרכמאן, 3 ביולי 2023)
מחמד מהנד שאמי תרכמאן (דף הפייסבוק של מוסא תרכמאן, 3 ביולי 2023)

תגובות גורמים נוספים
 • לין הייסטינגס, נציגת האו”ם לתיאום הומניטארי בשטחי הרשות, ציינה כי היא מודאגת מהיקף פעילות צה”ל בג’נין והדגישה כי יש להבטיח שתהיה גישה לטיפול בכל הפצועים (חשבון הטוויטר של לין הייבטינגס, 3 ביולי 2023).
 • מצרים והדגישה את התנגדותה לתקיפות הישראליות החוזרות ונשנות נגד הערים הפלסטיניות שגרמו לקורבנות חפים מפשע לדבריהם, באמצעות שימוש מופרז ללא אבחנה בכוח ולהפרה של החוק הבינלאומי והלגיטימיות הבינלאומית. מצרים הזהירה מפני סיכוני ההסלמה והבערת השטח (דף הפייסבוק הרשמי של משרד החוץ, 3 ביולי 2023).
 • הליגה הערבית גינתה את ה”תוקפנות” הישראלית וקראה לקהילה הבינלאומית ולאו”ם להזדרז ולספק הגנה לעם הפלסטיני (אלדסתר, 3 ביולי 2023).

[1] להרחבה ראו פרסום מרכז המידע מ-26 ביוני 2023: "מאפייני הפעילות הפלסטינית בג'נין לנוכח פעילות צה"ל בשטח".