פעילות התנועה החות’ית בתימן במסגרת מלחמת “חרבות ברזל”

כלי טיס חות’י מסוג Sammad-3 בעל טווח של 1,500-1,200 ק”מ (ערוץ הטלגרם של אלמסירה, 16 במרץ 2020).

כלי טיס חות’י מסוג Sammad-3 בעל טווח של 1,500-1,200 ק”מ (ערוץ הטלגרם של אלמסירה, 16 במרץ 2020).

טיל Burkan-3 חות’י בעל טווח של 1,200 ק”מ (ערוץ הטלגרם של אלמסירה, 2 באוגוסט 2019)

טיל Burkan-3 חות’י בעל טווח של 1,200 ק”מ (ערוץ הטלגרם של אלמסירה, 2 באוגוסט 2019)

כרזות חות'יות המאיימות בפגיעה בספינות ישראליות. : (חשבון הטלגרם של מרכז ההסברה של אנצאר אללה, 15 בנובמבר 2023).

כרזות חות'יות המאיימות בפגיעה בספינות ישראליות. : (חשבון הטלגרם של מרכז ההסברה של אנצאר אללה, 15 בנובמבר 2023).

ההשתלטות החות'ית על הספינה

ההשתלטות החות'ית על הספינה "Galaxy Leader" (חשבון X של חזאם אלאסד, 20 בנובמבר 2023)

יחיא סריע, דובר הכוחות המזוינים של התנועה החות'ית (חשבון X של אלמיאדין, 14 בנובמבר 2023)

יחיא סריע, דובר הכוחות המזוינים של התנועה החות'ית (חשבון X של אלמיאדין, 14 בנובמבר 2023)

פגישת משלחת חות’ית עם המנהיג העליון של איראן עלי ח’אמנהאי (ערוץ הטלגרם של אלמסירה, 14 באוגוסט 2019)

פגישת משלחת חות’ית עם המנהיג העליון של איראן עלי ח’אמנהאי (ערוץ הטלגרם של אלמסירה, 14 באוגוסט 2019)

עיקרים
 • מאז תחילת מלחמת “חרבות ברזל” הגבירה והחמירה התנועה החות’ית בתימן את תקיפותיה לעבר שטח מדינת ישראל ונגד כלי שיט המשייטים במרחב הים האדום בסמוך לחופי תימן. מתחילת מלחמת “חרבות ברזל” זוהו בוודאות 13 שיגורי טילים ושיגור של כ- 34 כלי טיס בלתי מאוישים לעבר ישראל. בנוסף זוהו לפחות תשע תקיפות כלי שיט במרחב הים האדום ובסמוך לחופי תימן.
 • החות’ים טוענים שתקיפות אלה הן תגובה לפעולות ישראל נגד רצועת עזה וכי הן תיפסקנה רק כאשר ישראל תחדל מכך. מתחילת המלחמה, הגביר הצי האמריקאי, במסגרת פיקוד המרכז של ארה”ב (CENTCOM), את נוכחותו במרחב הים האדום והוא פועל לסיכול תקיפות לעבר ישראל ונגד כלי שיט שמשייטים במרחב זה. יש לציין שלא פעם, סיכנו תקיפות החות’ים גם את אוניות הצי האמריקאי. לעת עתה, לא התבצעה פעולה אקטיבית רשמית נגד הכוחות החות’ים על אף התגברות תקיפותיהם.
 • החות’ים מחזיקים בארסנל מגוון של אמצעי לחימה, אשר מקור רובם באיראן, הכולל בין השאר טילים בליסטיים, טילי שיוט, וכלי טיס בלתי מאוישים אשר מאפשרים תקיפת מטרות הן בשטח ישראל והן נגד מטרות יבשתיות וימיות בסמוך לשטח תימן.
 • איראן רואה בשימוש במיליציות שיעיות פרו-איראניות בעיראק, בסוריה ובתימן מדרגת הסלמה נוספת שמבטאת מצד אחד מחויבות לתפיסת “התלכדות הזירות”, במיוחד לנוכח המתקפה הקרקעית הישראלית ברצועת עזה. אולם, מצד שני היא לא מחייבת בשלב זה שילוב חזבאללה בעימות כולל עם ישראל, שעלול לגבות מהארגון, וייתכן שגם מאיראן עצמה, מחיר כבד.
 • מעורבות איראן בפעולות החות’ים סמויה מן העין בשלב זה. גורמים חות’ים ואיראניים מכחישים כי לאיראן חלק בביצוע או הכוונת פעולות אלה, והם טוענים כי ישנה תמיכה הצהרתית איראנית בלבד בחות’ים במסגרת השתייכות שני הצדדים ל”ציר ההתנגדות”[1] ובהתנגדות כללית לפעולות ישראל ברצועת עזה. עם זאת, סביר כי, כפי שנטען בעבר, איראן מעורבת אקטיבית בפעולות החות’ים, היא שותפה לקבלת ההחלטות. טענות אלה נשמעו בימים האחרונים גם על ידי גורמים רשמיים בארה”ב ובריטניה ובקרב מדינות ה-G7.
 • להערכתנו, עם התמשכותה של מלחמת “חרבות ברזל” ימשיכו ואף יגבירו החות’ים את פעולותיהם נגד מטרות ישראליות או מטרות הקשורות לישראל. האירועים המתרחשים בזירה החות’ית, ובמיוחד התקיפות במרחב הימי, משרתים את מטרתו של “ציר ההתנגדות” להפעלת לחץ על ישראל וארה”ב במטרה להפסיק את הלחימה באופן שיאפשר את שרידותה של חמאס. במקרה של פגיעה משמעותית בכלי שיט ישראליים או אמריקאים ייתכן כי תתפתח מערכה פעילה באזור אשר עלולה להתרחב לאזורים נוספים במזרח התיכון עקב מעורבות גורמים רבים (במיוחד איראן) בזירה זו. כך או כך, בטווח הזמן המיידי צפוי שיבוש בתנועת האוניות ובסחר הימי באזור שיוביל לפגיעה כלכלית בחברות הקשורות לישראל ולמדינות נוספות.
רקע[2]
 • התנועה החות’ית הוקמה בתימן בראשית שנות התשעים של המאה העשרים על בסיס תושבים מוסלמים שיעים-זידים המהווים כ-30% מהאוכלוסייה במדינה. למן הקמתה, התנועה החות’ית ראתה בישראל מדינה עוינת, כאשר איבה זו אף התגברה בעקבות התחזקות היחסים של התנועה עם איראן והצטרפות החות’ים ל”ציר ההתנגדות”. בשנת 2004 פתחה התנועה במרד נגד השלטון המרכזי בתימן בטענה שהוא הפך מזוהה מידי עם ארה”ב וישראל. עד שנת 2009 התנהלו שישה סבבי לחימה בין הצדדים, שבסיומם הקימו החות’ים אוטונומיה בצפון תימן. במרוצת הזמן הצליחו החות’ים להגדיל את כוחם ואזורי שליטתם, ובשנת 2015 הדיחו את הנשיא המכהן, מהלך שהביא, בין השאר, להקמת קואליציה של מדינות ערביות, בהנהגת סעודיה ואיחוד האמירויות, ששמה לעצמה מטרה להביס את החות’ים ולהחזיר את השלטון הקודם. בתגובה, החלו החות’ים לבצע תקיפות גם בשטח סעודיה ואיחוד האמירויות, תוך שימוש באמצעי לחימה מתקדמים שסיפקה להם איראן.
 • איראן תמכה בחות’ים לאורך השנים והעניקה להם סיוע צבאי, כלכלי, ומדיני וצירפה אותם ל”ציר ההתנגדות” שבהובלתה. אמצעי הלחימה המתקדמים שסיפקה איראן לחות’ים כללו, בין השאר, טילים בליסטיים וכלי טיס בלתי מאוישים (כטבמי”ם), ששימשו אותם גם לביצוע תקיפות נגד סעודיה ואיחוד האמירויות. בשל חשיבותה הגיאו-אסטרטגית של תימן הפכה התערערות היציבות במדינה לזירת מאבק אזורית בה מעורבים גורמים חיצוניים הכוללים מצד אחד את איראן ושלוחותיה הרואות בחות’ים בעלי ברית, ומצד שני סעודיה ומדינות המפרץ אשר לוקחות חלק פעיל במלחמת האזרחים בתימן ותומכות בגוש האנטי-חות’י בתימן.
 • באפריל 2022 הוכרזה הפסקת אש בין הצדדים, אך היא שברירית, מופרת תדיר ועלולה לקרוס בכל רגע. עם זאת, קיים ככל הנראה רצון מצד שני הצדדים להביא לרגיעה במצב לעת עתה. לחות’ים יש מטרות אסטרטגיות מקומיות ואזוריות משלהם ונראה שעיקר תשומת ליבם מתמקדת בניסיון להפוך לשחקן מרכזי בשלטון החדש שיקום בתימן במידה ויגיעו להסכם לסיום המלחמה, שיכלול גם את הסדרת היחסים שלהם עם אויבתם ההיסטורית סעודיה.
יכולות צבאיות ואמצעי לחימה אל מול ישראל[3]
 • מלבד אמצעי לחימה תקניים כמו נשק קל, טילי נ”ט ומטעני צד, ברשות הצבא החות’י אמצעים מתקדמים הכוללים טילים בליסטיים, כטבמי”ם, טילי נ”מ, וטילי חוף-ים מייצור עצמי ומתוצרת חוץ. ישראל מתמודדת כבר כיום מול טילים בליסטיים, טילי שיוט, כטבמ”ים לתקיפה וכטב”מים מתאבדים. ובעתיד היא עלולה להתמודד גם עם יכולות נ”מ ואמצעים נגד ספינות שטרם הופעלו כדוגמת כלי שיט מתאבדים. מקורם של רוב אמצעי הלחימה של החות’ים הוא איראן. אמצעי לחימה מתקדמים כמו טילים וכטב”מים מוברחים לתימן כשהם מפורקים ועם הגעתם הם מורכבים על ידי החות’ים, אשר לאחר מכן לומדים להפעילם, ככל הנראה, בסיוע גורמים מאיראן וחזבאללה. עם הזמן הקימו החות’ים יכולות ייצור עצמי של אמצעי לחימה, אך נראה כי הם לא מחזיקים עדיין ביכולת ייצור של אמצעים מתקדמים כמו כטב”מים שיכולים להגיע לישראל.
רקטות וטילים בליסטיים
 • עם כיבוש עיר הבירה צנעאא’ בשנת 2015, השתלטו החות’ים על מאגרי הנשק של צבא תימן וארסנל שכלל, בין השאר, רקטות וטילים רובם מייצור סובייטי. אלה עברו התאמות על ידי החות’ים לצרכיהם והם מגיעים לטווחים של מאות ק”מ. בנוסף לכך, החות’ים מחזיקים בטילים ורקטות שיוצרו באיראן והוברחו לתימן ואף כאלה אשר ייוצרו על ידי החות’ים עצמם. ברשות החות’ים ארסנל רחב של טילים מסוג זה, הם בעלי טווח של מאות ק”מ, ועל פי פרסומים מסוימים עשויים גם להגיע לטווח של 2,000 ק”מ, אשר מכסה שטח ניכר ממדינת ישראל. טילים בליסטיים וטילי שיוט אלה שימשו את החות’ים בהתקפותיהם את דרום ישראל (אשר לא צלחו) ונגד ספינות ששייטו בסמוך לחופי תימן.
כלי טיס בלתי מאוישים
 • החל משנת 2016 החלו החות’ים להפעיל בשדה הקרב כלי טיס בלתי מאוישים אשר מבוססים על כלים מתוצרת איראן שהותאמו לצרכיהם. כיום כוללים כלי הטיס שבידי החות’ים כלים לאיסוף מודיעין וכלים לתקיפה באמצעות פגיעה ישירה במטרה. הכלים בעלי הטווח הגדול ביותר יכולים להגיע ליותר מ- 2,000 ק”מ, די והותר בכדי לכסות את רוב שטח מדינת ישראל. כלים אלה עלולים לתקוף מטרות בתחומי מדינת ישראל אך גם ספינות המשייטות בקרבת חופי תימן. שימוש בכטב”מים מתאבדים נעשה כבר מספר פעמים נגד כלי שיט באיזור הים האדום מאז אירועי 7 באוקטובר והכרזת החות’ים על נכונותם לפגוע בכלי שיט כאלה.
טילי נ”מ, טילי חוף-ים וכלי שיט מתאבדים
 • ברשות החות’ים גם טילי נ”מ וטילי חוף-ים בעיקר מתוצרת איראן, רוסיה, וסין. טילי הנ”מ הללו רשמו כבר הצלחות בעבר כאשר הפילו ארבעה כלי טיס בלתי מאוישים של צבא ארה”ב. פעולה אווירית של ישראל או של מדינות אחרות צריכה להתחשב ביכולות אלה. בהיבט הימי, החות’ים הפגינו כבר בעבר יכולות תקיפה ימית משמעותיות כאשר התקיפו בינואר 2017 ספינה של חיל הים הסעודי באמצעות שלושה כלי שיט מתאבדים הנשלטים מרחוק. שימוש בכלים מסוג זה ובטילי חוף-ים מתוצרת איראן נעשה גם בעימות הנוכחי כאשר ב- 3 בדצמבר נפגעה ספינה בריטית מטיל חוף-ים ששיגרו החות’ים וספינות נוספות הותקפו על ידי כטב”מים  מתאבדים.
כלי טיס חות’י מסוג Sammad-3 בעל טווח של 1,500-1,200 ק”מ (ערוץ הטלגרם של אלמסירה, 16 במרץ 2020).     טיל Burkan-3 חות’י בעל טווח של 1,200 ק”מ (ערוץ הטלגרם של אלמסירה, 2 באוגוסט 2019)
מימין: כלי טיס חות’י מסוג Sammad-3 בעל טווח של 1,500-1,200 ק”מ (ערוץ הטלגרם של אלמסירה, 16 במרץ 2020). משמאל: טיל Burkan-3 חות’י בעל טווח של 1,200 ק”מ (ערוץ הטלגרם של אלמסירה, 2 באוגוסט 2019)
פעולות החות’ים במסגרת המלחמה[4]
 • כבר בימים הראשונים של מלחמת “חרבות ברזל” פרסמו החות’ים הודעות תמיכה בחמאס ואזהרות כלפי ישראל כי אם זו לא תפסיק את התקפותיה ברצועת עזה לא יהססו להגיב נגדה צבאית. ב-10 באוקטובר 2023, הכריז מנהיג התנועה החות’ית, עבד אלמלכ אלחות’י (Abdalmalik al-Houthi), בערוץ אלמנאר הלבנוני (המזוהה עם חזבאללה), כי תימן מוכנה להגיב במקרה שארה”ב תתערב ישירות במערכה בין ישראל וחמאס. הוא הצהיר כי החות’ים מצויים בתיאום מלא עם בעלי בריתם וכי הם מוכנים להגיב על ידי שיגור חיילים לשדה המערכה או באמצעות תקיפה בטילים, כלי טיס בלתי מאוישים ואמצעים נוספים (אלמנאר, 10 באוקטובר 2023).
 • איום זה התממש ב-19 באוקטובר 2023, כאשר שיגרו כוחות הצבא החות’ים חמישה טילי שיוט וכשלושים כלי טיס בלתי מאוישים לאזור הים האדום ולכיוון ישראל. תקיפות נוספות בטילים וכטב”מים לכיוון ישראל המשיכו להתבצע, אך רובם יורטו ולא נרשמה פגיעה במטרות על אדמת ישראל. חשוב לציין, כי בתקופה זו דוברים שונים של התנועה החות’ית המשיכו לקחת אחריות על שיגורים של טילים וכטב”מים לכיוון ישראל אף שלא זוהו ולא יורטו שיגורים כאלה. כמו כן, הצהרות של החות’ים בדבר פגיעה במטרות בשטח ישראל התבררו כלא מדויקות מספר פעמים.
 • לעומת הכישלון היחסי לגרום לנזק על אדמת ישראל, בחזית הימית פעולות החות’ים בהחלט גרמו לנזקים משמעותיים. ב-14 בנובמבר פרסמה לשכת ההסברה של התנועה החות’ית כרזה בעברית, אנגלית וערבית המאיימת בפגיעה בכלי שייט ישראלים השטים בים האדום (חשבון X של @ib_reb, 14 בנובמבר 2023). עוד באותו היום נשא עבד אלמלכ אלחות’י, נאום בו הוא התייחס לפעולות התנועה נגד מטרות ישראליות ואמר כי “עיניהם פקוחות כל העת וכי הם מחפשים ספינות ישראליות בים האדום ובמצרי באב אלמנדב ובפרט כאלה הנמצאות סמוך למים הטריטוריאליים של תימן”. הוא איים כי הם “יתעללו בספינות האויב ולא יהססו לתקוף אותן” וכי על כל העולם לדעת זאת. לדבריו, בישראל מפחדים מפעולותיהם ולכן היא לא מעזה להניף את דגל ישראל על ספינותיה כשהן עוברות בים האדום (ערוץ הטלגרם של תנועת אנצאר אללה, 14 בנובמבר 2023). בימים שלאחר מכן המשיכו החות’ים לאיים בפעולה נגד כלי שיט ישראלים המשייטים באיזור חופי תימן.
כרזות חות'יות המאיימות בפגיעה בספינות ישראליות. : (חשבון הטלגרם של מרכז ההסברה של אנצאר אללה, 15 בנובמבר 2023).    כרזות חות'יות המאיימות בפגיעה בספינות ישראליות. (חשבון X של @ib_reb, 14 בנובמבר 2023)
כרזות חות’יות המאיימות בפגיעה בספינות ישראליות. מימין: (חשבון הטלגרם של מרכז ההסברה של אנצאר אללה, 15 בנובמבר 2023). משמאל: (חשבון X של @ib_reb, 14 בנובמבר 2023)
 • איומים אלה התממשו ב-19 בנובמבר 2023, כאשר כוחות חות’ים מוסקים נחתו על סיפונה של הספינה “Galaxy Leader”, השתלטו עליה ושבו 22 אנשי צוות. על הספינה, אשר נמצאת בבעלות של חברה של איש עסקים ישראלי לא היו ישראלים והיא הייתה בדרכה ממצרים להודו (Ynet, 19 בנובמבר 2023).
ההשתלטות החות'ית על הספינה "Galaxy Leader" (חשבון X של חזאם אלאסד, 20 בנובמבר 2023)
ההשתלטות החות’ית על הספינה “Galaxy Leader” (חשבון X של חזאם אלאסד, 20 בנובמבר 2023)
 • בעקבות חטיפת הספינה, פרסם חזאם אלאסד, חבר הלשכה המדינית של החות’ים, בחשבון ה- X שלו הודעה בעברית לפיה “כל עוד הם מתעקשים על התוקפנות נגד עמנו בעזה, הם חייבים לקחת את המסלול של כף התקווה הטובה” {משמע להקיף את יבשת אפריקה על מנת להימנע משיט סמוך לחופי תימן} (חשבון X של חזאם אלאסד, 19 בנובמבר 2023). יחיא סריע, דובר הכוחות המזוינים של התנועה החות’ית מסר כי בהתאם להנחיות המפקד עבד אלמלכ אלחות’י, תפסו הכוחות ספינה ישראלית בים האדום והובילו אותה לחופי תימן. הוא ציין שאנשיהם מטפלים בצוות הספינה “בהתאם להוראות וערכי האסלאם”. הוא גם ציין כי הם ימשיכו לבצע פעולות צבאיות נגד ישראל עד שתיפסק התוקפנות נגד הפלסטינים ברצועת עזה ובגדה המערבית וכי הם קוראים לכל המדינות שאזרחיהן עובדים בים האדום להימנע מכל עבודה או פעילות עם ספינות ישראליות או ספינות בבעלות ישראלית (חשבון X של יחיא סריע, 19 בנובמבר 2023).
 • ב-28 בנובמבר 2023 פרסמו שרי החוץ של מדינות ה- G7 הצהרה משותפת שקראה לחות’ים להפסיק את תקיפותיהם נגד אזרחים, לחדול מלסכן את נתיבי השיט וכלי השיט שמשייטים בהם, ולשחרר את הספינה שחטפו ואת אנשי צוותה (אתר מחלקת המדינה של ארה”ב, 28 בנובמבר 2023). בתגובה להצהרה זו אמר מחמד עבד אלסלאם, דובר החות’ים, כי האופן שבו המדינות הללו מעניקות לגיטימציה להגנה העצמית של ישראל (“הישות הציונית”), מנוגד לחוק הבינלאומי וכי כוחות חיל הים התימני מחויבים להגן על השטח הימי של תימן “בהתאם לסמכויותיהם הריבוניות”. בהתייחס לפעולות הימיות שהתרחשו לאחרונה, הבהיר עבד אלסלאם כי הן מוגבלות לספינות ישראליות, כפי שנמסר באזהרות החוזרות ונשנות שלהם לפיהן ספינות השייכות לישראל או מקושרות אליה תהוונה מטרה. באשר לצוות הספינה “Galaxy Leader”, הבהיר עבד אלסלאם כי ההשתלטות עליה בוצעה כאות סולידריות עם הפלסטינים, וגורלה של הספינה קשור להחלטות “ההתנגדות” הפלסטינית ולאופן שבו ניתן לשרת אותה בעימות מול ישראל (ערוץ הטלגרם של מחמד עבד אלסלאם, 29 בנובמבר 2023).
 • בימים הבאים המשיכו החות’ים לתקוף כלי שיט ואף הגבירו את תקיפותיהם. ב-3 בדצמבר 2023 תקפו החות’ים שתי ספינות באמצעות כטב”ם מתאבד וטיל חוף-ים. החות’ים הכריזו כי הספינות הן ישראליות, אך בפועל הסתבר כי אחת מהן היא בריטית ואילו השנייה נמצאת רק בבעלות חלקית של איש עסקים ישראלי. בהצהרות הפנטגון ופיקוד המרכז של צבא ארה”ב, נמסר כי ספינה של הצי האמריקאי וספינות סוחר נוספות הותקפו במימי הים האדום על ידי שלושה כטב”מים ושלושה טילים, ככל הנראה בהתייחסות לאותו האירוע (אלג’זירה, 3 בדצמבר 2023; חשבון X של פיקוד המרכז האמריקאי CENTCOM, 3 בדצמבר 2023). יחיא סריע, דובר הכוחות המזוינים של התנועה החות’ית, הודיע כי כוחות חיל הים שלהם תקפו שתי ספינות ישראליות במצרי באב אלמנדב: האחת באמצעות טיל ימי והשנייה באמצעות כלי טיס בלתי מאויש ימי. לדבריו, התקיפות התבצעו לאחר ששתי הספינות דחו את האזהרות של חיל הים החות’י (ערוץ הטלגרם של יחיא סריע, 3 בדצמבר 2023).
 • ב-9 בדצמבר 2023 הכריז יחיא סריע, דובר הכוחות המזוינים של התנועה החות’ית, כי מעתה כל ספינה אשר תהיה בדרכה לנמלים בישראל תהיה מטרה לגיטימית עבור הכוחות החות’ים, וזאת כל עוד מזון ותרופות לא נכנסים לרצועת עזה. בנוסף, נאמר כי הכוחות החות’ים יבטיחו את המשך תנועת הסחר העולמי דרך הים האדום והים הערבי בעבור כל הספינות מלבד ספינות הקשורות לישראל או שעושות דרכן לנמליה (חשבון X של יחיא סריע, 9 בדצמבר 2023).
כרזה חות'ית המזהירה ספינות שעושות דרכן לישראל (ערוץ הטלגרם של תנועת החות’ים אנצאראללה, 9 בדצמבר 2023)
כרזה חות’ית המזהירה ספינות שעושות דרכן לישראל
(ערוץ הטלגרם של תנועת החות’ים אנצאראללה, 9 בדצמבר 2023)
 • פחות מיום לאחר מכן, בלילה שבין ה-9 ל- 10 בדצמבר 2023, מסר צבא צרפת כי משחתת של חיל הים שלו יירטה שני כטב”מים ששוגרו לעברה בים האדום (חשבון X של המטה הכללי הצרפתי, 10 בדצמבר 2023). כבר למחרת הותקפה ספינה נוספת, כאשר ספינה בשם “Strinda” שנשאה את דגל נורבגיה והייתה בדרכה לנמל אשדוד נפגעה על ידי טיל שיוט ונגרם לה נזק (רויטרס, 12 בדצמבר 2023; Ynet, 12 בדצמבר 2023). יחיא סריע, דובר הכוחות המזוינים של החות’ים, הצהיר כי הכוחות החות’ים תקפו את הספינה משום שהייתה בדרכה לישראל ולא נענתה לאזהרות כוחות חיל הים התימני (חשבון X של יחיא סריע, 12 בדצמבר 2023). בהמשך דווח כי באותו אירוע ספינה של חיל הים הצרפתי יירטה גם כטב”ם שהיה בדרכו משטח תימן לעבר הספינה הנורבגית (סוכנות הידיעות הצרפתית, 12 בדצמבר 2023).
 • החות’ים המשיכו להגביר את פעילותם ההתקפית, כאשר ב- 13 בדצמבר 2023 שיגרו שני טילים לעבר מכלית בשם “Ardmore Encounter” שנשאה נפט וחומרים כימיקליים ונעה צפונה לעבר תעלת סואץ. הטילים החטיאו את מטרתם וכטב”ם שטס לכיוונה יורט על ידי משחתת אמריקאית (AP, 13 בדצמבר 2023; Ynet, 13 בדצמבר 2023).
יחיא סריע, דובר הכוחות המזוינים של התנועה החות'ית (חשבון X של אלמיאדין, 14 בנובמבר 2023)
יחיא סריע, דובר הכוחות המזוינים של התנועה החות’ית (חשבון X של אלמיאדין, 14 בנובמבר 2023)
 • תקיפת הספינות על ידי החות’ים השיגה את מטרתה באופן חלקי כאשר בעקבותיהן החליטה חברת “צים” שבבעלות חברה ישראלית לשנות את נתיב השיט של אוניותיה כך שתקפנה את אפריקה כדי להימנע משיט בקרבת חופי תימן. תוצאת ההחלטה היא עיכובים משמעותיים בשילוח הסחורות של החברה ונזק כספי בעקבות מחירי הובלה גבוהים שעלולים להתגלגל לעליות מחירים בישראל (Ynet, 29 בנובמבר 2023). בהקשר זה, מסר דובר החות’ים, מחמד עבד אלסלאם, בריאיון לרשת RT כי “ההשתלטות על הספינה Galaxy Leader מפעילה לחץ גדול על הישות הציונית – וההוכחה לכך היא שהחברות הגדולות שלה הודיעו שהן תסטנה את כלי השיט שלהן מהים האדום לכיוון אחר”. לדבריו, “ספינות ישראליות משביתות את אותות הזיהוי שלהן מכניסתן לתעלת סואץ ועד באב אלמנדב” (אתר RT בערבית, 29 בנובמבר 2023).
 • להערכתנו, החות’ים ימשיכו לבצע שיגורים של טילים וכטב”מים לעבר ישראל כל עוד נמשכת המלחמה בעזה. בנוסף, עקב חוסר ההצלחה לפגוע במטרות בשטח ישראל יגבירו הכוחות החות’ים את תקיפת כלי השיט באזור הים האדום וחופי תימן. ההשתלטות על הספינה “Galaxy Leader” וההחלטה של חברת “צים” לשנות את נתיב השיט של אוניותיה יעודדו אותם להתמקד בחזית הימית בכדי לפגוע באינטרסים ישראלים. תגובת ארה”ב ובעלות בריתה על תקיפות אלה תשפיע על המשך המערכה בחזית זו. בנוסף לכך, במידה והמלחמה בעזה תתרחב ללחימה רחבה בזירות נוספות כמו לבנון וסוריה, ייתכן כי החות’ים יממשו את איומיהם לשלוח כוחות צבא כדי לסייע בתקיפת ישראל בזירות אלה.
תגובת ישראל ומדינות נוספות
 • העימות הישיר בין החות’ים לישראל התחיל למעשה עם התקיפה הראשונה של החות’ים ב-19 באוקטובר 2023, במסגרתה שוגרו לפחות חמישה טילים וכשלושים כטב”מים לכיוון ישראל. כל כלי הטיס והטילים יורטו או לא הצליחו לפגוע במטרותיהם, כאשר רובם יורט על ידי אניית חיל הים האמריקאי “קרני” המוצבת בים האדום. אירוע זה הכניס למערכה באופן פעיל גם את ארה”ב, שעקב נוכחותה באזור הים האדום וחופי תימן וההגנה האקטיבית שהיא מפעילה ניצבה כעת גם היא תחת סכנת פגיעה בכוחותיה.
 • ככל שהמשיכו השיגורים לעבר ישראל, כך החריפה הרטוריקה של החות’ים כלפי ארה”ב. ב-2 בנובמבר 2023 איים מחמד אלבח’יתי, חבר הלשכה המדינית של החות’ים, כי ההסלמה תימשך ואף תהפוך למלחמה כוללת על אף מאמצי ארה”ב למנוע זאת (חשבון X של מחמד אלבח’יתי, 2 בנובמבר 2023). יום לאחר מכן אמר אלבח’יתי כי איומי ארה”ב לא מדאיגים אותם וכי הם ממשיכים בפעולות הצבאיות נגד ישראל. הוא גם ציין כי הם שמחים שהצי האמריקני מתקרב אל חופי תימן שכן כך הם יוכלו לתקוף אותו (אלמיאדין, 3 בנובמבר 2023). ב-8 בנובמבר 2023 מסר יחיא סריע, דובר הכוחות המזוינים של החות’ים בתימן, כי מערכת ההגנה האווירית החות’ית הצליחה להפיל כלי טיס בלתי מאויש אמריקני מסוג MQ9 שחג במרחב האווירי של המים הטריטוריאליים של תימן ואשר ביצע, לדבריו, “פעילות עוינת, ניטור וריגול במסגרת התמיכה הצבאית האמריקנית בישות הישראלית” (ערוץ הטלגרם של יחיא סריע, 8 בנובמבר 2023). לפי סוכנות רויטרס דיווח זה אושר בהמשך על ידי “מקורות אמריקניים רשמיים” (רויטרס, 9 בנובמבר 2023).
 • בימים הבאים, עקב המשך התקיפות לעבר שטח ישראל ונגד ספינות שסומנו על ידי החות’ים כ”ישראליות” וסיכול חלק מתקיפות אלה על ידי כוחות אמריקאים, הצהיר ג’ון סאליבן, היועץ לביטחון לאומי של ארה”ב, כי ארה”ב מנהלת מגעים להקמת כוח פיקוח ימי שתפקידו יהיה להבטיח מעבר בטוח של ספינות בים האדום (אתר הבית הלבן, 4 בדצמבר 2023).
 • לעת עתה, הפעילות הגלויה של ישראל בעימות עם החות’ים מסתכמת ביירוט של הטילים המשוגרים לשטחה. עם זאת, החל מ-30 בנובמבר 2023 התרחשו בעיר הבירה צנעאא’, הנשלטת על ידי החות’ים חמישה פיצוצים. הפיצוץ הראשון התרחש ב-30 בנובמבר באזור ג’בל עטאן, בדרום מזרח צנעאא’, שבו נמצא בסיס של החות’ים. במקורות שונים נטען שהפיצוץ אירע במחסן אמצעי לחימה וכטב”מים של החות’ים וכי התקיפה התבצעה מהאוויר. ב-5 בדצמבר דווח על ארבעה פיצוצים עוצמתיים שנשמעו בצפון ומערב צנעאא’. בשני האירועים הכחישה התנועה החות’ית כי אירעה תקיפה ושנפגעו נכסים שלה (Ynet, 5 בדצמבר 2023; YNN, 5 בדצמבר 2023).
עשן מתמר ממתקן צבאי חות'י בצנעאא' (חשבון X של נצר אלדין עאמר, 30 בנובמבר 2023)
עשן מתמר ממתקן צבאי חות’י בצנעאא’ (חשבון X של נצר אלדין עאמר, 30 בנובמבר 2023)
 • ב-12 בדצמבר 2023 דווח כי בתגובה לאזהרתם ב-9 בדצמבר כי יפגעו בכל ספינה שתעשה דרכה לעבר ישראל ומימושה בימים שלאחר מכן, הזהירה ארה”ב את החות’ים כי אם התקיפות נגד ספינות בים האדום תמשכנה, תוכנית השלום שלהם מול סעודיה תיכשל. על פי הדיווח, קיים לחץ להגדיר את החות’ים כארגון טרור ואם אכן צעד זה ימומש, השלב הראשון בתוכנית השלום ייעצר. במקביל, מנסה ארה”ב ליצור כוח הגנה בינלאומי שבסיסו בבחרין שנועד להגן על נתיב הסחר. ארה”ב מנסה לגייס לכוח מדינות רבות שעלולות להיפגע מפעילות החות’ים כולל כאלה שאינן בנות ברית שלה כמו סין (הגרדיין, 12 בדצמבר 2023). בתגובה לדיווח זה ולהצהרת דובר צה”ל כי ספינות זרוע הים שלו פועלות בים האדום, אמר מחמד אלבח’יתי, חבר הלשכה המדינית של החות’ים, כי מטרת שיגור ספינת המלחמה הישראלית היא אך ורק תקשורתית. הוא ציין שמעצר ספינות ישראליות אינו בבחינת הרחבת הסכסוך בין ישראל לחמאס. עוד ציין כי יש להם ” קלפי מיקוח” נגד המדינות שייקחו חלק בכוח הבינלאומי להגנה בים האדום (ערוץ הטלגרם של אלג’זירה מבאשר, 12 בדצמבר 2023).
מעורבות איראן בפעולות החות’ים במלחמה
 • מאז שנותיה הראשונות של התנועה החות’ית, איראן היא התומכת המרכזית וספקית נשק ראשונה במעלה עבור התנועה. מירב ארסנל אמצעי הלחימה המצוי בידי החות’ים הוא איראני או מבוסס על טכנולוגיה איראנית. לאורך השנים, דווח כי איראן העבירה אמצעי לחימה רבים לחות’ים ואף הכשירה את כוחות הביטחון החות’ים בשימוש בהם באמצעות נציגים ממשמרות המהפכה ומחזבאללה. דיווחים מסוג זה ממשיכים להתפרסם מעת לעת ואף לאחרונה.[5] עם זאת, יחסיה של התנועה החות’ית עם איראן מורכבים . החות’ים אמנם מהווים חלק מ”ציר ההתנגדות” המובל בידי איראן, אך הם הוכיחו בעבר רצון ויכולת לפעול באופן עצמאי ובהתאם לאינטרסים שלהם. זאת, על אף שלאיראן חלק עיקרי בהתבססות התנועה ובהתחזקותה במהלך שנות קיומה וייתכן שאף מחזיקה נציגים במוסדות ההנהגה של התנועה.[6]
 • הן החות’ים והן איראן הכחישו במשך השנים שקיים יחס של פיקוד ושליטה איראני בפעילות התנועה החות’ית. גם במהלך מלחמת “חרבות ברזל” חזרו שני הצדדים על הכחשות אלה. להלן מעקב אחר ההצהרות והדיווחים בנושא השופכים מעט אור על מעורבות זו:
  • כבר בהכרזתה על פתיחת מבצע “מבול אל-אקצא” (כפי שחמאס מכנה את מלחמת “חרבות ברזל”), הזרוע הצבאית של חמאס קראה בין השאר להתגייסות כללית של “ההתנגדות” ובין השאר של “האחים” מתימן לטובת המלחמה בישראל (ערוץ הטלגרם של חמאס, 7 באוקטובר 2023; צפא, 7 באוקטובר 2023).
  • בתשובה לכך, נשא עבד אלמלכ אלחות’י, מנהיג החות’ים בתימן, נאום בו הצהיר כי החות’ים מוכנים להצטרף לעם הפלסטיני במלחמתו בישראל וכי הם מתואמים עם “ציר ההתנגדות” (ערוץ הטלגרם של תנועת “אנצאר אללה, 10 באוקטובר 2023).
  • במאמר שכתב אבראהים אל אמין, פובליציסט המקורב למנהיג חזבאללה, הוא התייחס למעורבות האזורית של “ציר ההתנגדות” לטובת הפלסטינים. לדבריו, כל כוחות הציר יצרו בימים האחרונים מנגנוני עבודה לתמיכה באופן אפקטיבי ברמה הגבוהה ביותר “בפלסטין”. במסגרת זאת, הוקמו חדרי מבצעים משותפים אשר עוקבים אחר המצב בשטח, ותוכניות רבות גובשו ובוצעו על ידי הארגונים חברי הציר ביותר מזירה אחת. לטענתו חדר המבצעים המשותף ביצע בין השאר פעולות בזירות כמו בעיראק נגד בסיסים אמריקניים ובתימן (אלאח’באר, 20 באוקטובר 2023).
  • עם זאת, ב-17 בנובמבר 2023 , חסין-אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, אמר בריאיון ל- “Financial Times”, כי חזבאללה, הארגונים הפלסטינים והמיליציות השיעיות בעיראק, בסוריה ובתימן אינם שלוחים איראנים ופועלים באופן עצמאי. הוא הדגיש, אולם, כי קבוצות אלה אינן אדישות ביחס להרג מוסלמים וערבים בפלסטין (פייננשל טיימס, 17 בנובמבר 2023).
  • ב- 20 בנובמבר 2023, בעקבות השתלטות החות’ים על הספינה “Galaxy Leader”, נאצר כנעאני, דובר משרד החוץ האיראני, דחה במסיבת העיתונאים השבועית שלו את טענות ישראל בנוגע למעורבות איראנית בהשתלטות החות’ים על הספינה מול חופי תימן. הוא ציין כי ארגוני ההתנגדות באזור מקבלים החלטות בעצמם על בסיס האינטרסים של העמים שלהם ואינם נמצאים תחת פיקודה של איראן. לדבריו, “המשטר הציוני” אינו מסוגל להכיר בתבוסתו האסטרטגית מידי ארגון התנגדות בעזה ומנסה להטיל את האשמה על איראן כדי להצדיק את תבוסתו (תסנים, 20 בנובמבר 2023).
  • באותו היום, חזאם אלאסד, חבר הלשכה המדינית של החות’ים, מסר בתגובה להאשמות על מעורבות איראנית בתפיסת האונייה כי התפיסה נעשתה בהכוונה איראנית וכי מתקיים תיאום עם איראן במסגרת ציר ההתנגדות, אך ההחלטה לתקוף הייתה של הכוחות החות’ים. בנוסף, הוא ציין כי זו רק תחילת פעולותיהם הימיות (אלערבי אלג’דיד, 20 בנובמבר 2023).
  • לאחר תקיפה חות’ית נרחבת של כלי שיט במרחב הים האדום ב-3 בנובמבר 2023, הצהיר פיקוד המרכז של צבא ארה”ב כי יש לו את כל הסיבות להאמין שעל אף שהתקיפות בוצעו על ידי החות’ים בתימן, הן התאפשרו בזכות איראן. לפי ההצהרה, ארה”ב תשקול את התגובות הראויות לתקיפות הללו בתיאום מלא עם בעלות בריתה (חשבון X של פיקוד המרכז, 4 בדצמבר 2023).
  • במקביל אמר ג’ייק סאליבן, היועץ לביטחון לאומי של ארה”ב, כי לוושינגטון יש כל סיבה להאמין שההתקפות שמבצעים החות’ים, גם אם הן נעשות משטח תימן, מקבלות אור ירוק מלא מאיראן ושהיא סיפקה את הנשק שאפשר אותן (אתר הבית הלבן, 4 בדצמבר 2023).
  • מסר דומה העביר דובר ממשלת בריטניה באותו היום, כאשר גינה את התקיפות נגד ספינות המסחר בים האדום על ידי החות’ים. בנוסף, הוא ציין כי איראן תומכת בחות’ים צבאית ופוליטית ושהיא נושאת באחריות לפעולות של שותפיה ושליחיה (אתר ממשלת בריטניה, 4 בדצמבר 2023).
  • בתגובה לכך, נאצר כנעאני, דובר משרד החוץ האיראני, דחה את הטענות בנוגע לתמיכת איראן בחות’ים וטען כי מדובר בהאשמה חסרת בסיס. הוא ציין כי לאיראן אין כל קשר לתקיפות החות’ים בים האדום וכי קבוצות ההתנגדות באזור אינן מקבלות פקודות מאיראן להגיב ל”פשעי המלחמה של המשטר הציוני”, אלא מקבלות החלטות ופועלות בהתאם לעקרונות, לסדרי העדיפויות ולאינטרסים שלהן (איסנ”א, 5 בדצמבר 2023).
  • עם זאת, גורמים מערביים המשיכו לייחס לאיראן מעורבות בתקיפות החות’ים גם במסגרת כינוס מדינות ה-G7, בו ציינו נציגי המדינות כי יש להם סיבה להאמין כי התקיפות הללו מתאפשרות ע”י איראן (אתר הבית הלבן, 6 בדצמבר 2023).
  • ב-7 בדצמבר 2023 הודיעה מחלקת האוצר בארה”ב כי הטילה סנקציות על 13 אישים וישויות שהעבירו לחות’ים בתימן עשרות מיליוני דולרים שהופקו ממכירה ושילוח של סחורה איראנית בגיבוי משמרות המהפכה. עוד נמסר כי החות’ים ממשיכים לקבל מימון ותמיכה מאיראן והתוצאה היא תקיפת תשתיות אזרחיות ומסחריות, שיבוש הביטחון הימי ואיום על סחר הבינלאומי (אתר משרד האוצר האמריקאי, 7 בדצמבר 2023).
פגישת משלחת חות’ית עם המנהיג העליון של איראן עלי ח’אמנהאי (ערוץ הטלגרם של אלמסירה, 14 באוגוסט 2019)
פגישת משלחת חות’ית עם המנהיג העליון של איראן עלי ח’אמנהאי
(ערוץ הטלגרם של אלמסירה, 14 באוגוסט 2019)
נספח – תקיפות המיוחסות לתנועה החות’ית[7]
 • מתחילת מלחמת “חרבות ברזל” זוהו בוודאות שיגורים של 13 טילים ושל כ- 34 כטב”מים לעבר ישראל. בנוסף זוהו לפחות 9 תקיפות של כלי שיט במרחב הים האדום ובסמוך לחופי תימן.
  • 19 באוקטובר 2023 – שוגרו חמישה טילי שיוט וכשלושים כטב”מים לעבר אזור הים האדום. אניית חיל הים האמריקאי “קרני” (Carney) יירטה כמעט את כולם. טיל חמישי יורט על ידי כוחות סעודים לאחר שחדר למרחב האווירי של סעודיה.[8]
  • 27 באוקטובר 2023 – חדירה של שני כטב”מים למרחב האווירי של מצרים. אחד התרסק על בניין סמוך לבית חולים בעיירה טאבא על גבול מצרים-ישראל, והשני יורט וחלקים ממנו נפלו באזור העיירה נויבע.[9]
  • 31 באוקטובר 2023 – שוגרו טיל בליסטי ושני טילי שיוט ממרחב הים האדום לעבר שטח ישראל. הטיל הבליסטי יורט על ידי מערכת “חץ 2” של ישראל, וטילי השיוט יורטו על ידי מטוסי חיל האוויר הישראלי. כל הטילים יורטו מחוץ למרחב האווירי של ישראל.[10]
  • ליל 31 באוקטובר – 1 בנובמבר 2023 – יירוט של טיל קרקע-קרקע ששוגר לעבר ישראל ממרחב הים האדום על ידי מערכת “חץ”.[11]
  • 9 בנובמבר 2023 – טיל קרקע-קרקע יורט על ידי מערכת “חץ 3” במרחב הים האדום. החות’ים לקחו אחריות על השיגור הזה. בהמשך היום דווח על ירוט של כטב”ם במרחב הים האדום על ידי סוללת פטריוט עוד לפני חדירתו לשטח ישראל (Ynet, 9 בנובמבר 2023).
  • 14 בנובמבר 2023 – יורט במרחב הים האדום טיל על ידי מערכת “חץ” עוד לפני חדירתו לשטח ישראל (דובר צה”ל 14 בנובמבר 2023).
  • 15 בנובמבר 2023 – אוניית חיל הים האמריקאי, “USS Thomas Hudner”, יירטה כטב”ם שהמריא מתימן וטס בכיוון האונייה (חשבון X של פיקוד המרכז האמריקאי CENTCOM, 16 בנובמבר 2023).
  • 19 בנובמבר 2023 – ההשתלטות על הספינה “Galaxy Leader”. ראו בפרק “פעולות החות’ים במסגרת המלחמה” במסמך זה.
  • 22 בנובמבר 2023 – מטוס קרב של חיל האוויר הישראלי יירט בהצלחה טיל שיוט ששוגר לעבר ישראל לפני שחדר לשטחה (דובר צה”ל, 22 בנובמבר 2023).
  • 23 בנובמבר 2023 – המשחתת האמריקנית ,USS Thomas Hudner, יירטה במרחב הים האדום מספר כטב”מים ששוגרו מאזורים בתימן שנמצאים בשליטת החות’ים. לספינה ולצוותה לא נגרם נזק ולא היו אבדות (חשבון X של פיקוד המרכז האמריקאי CENTCOM, 23 בנובמבר 2023).
  • 25 בנובמבר 2023 – מטוס קרב של חיל האוויר הישראלי יירט כלי טיס בלתי מאויש שהיה בדרכו לשטח ישראל, במרחב הים האדום. מוקדם יותר שוגרו מיירטים לעבר שתי מטרות אוויריות חשודות באזור. לא זוהתה חדירה לשטח ישראל (דובר צה”ל, 25 בנובמבר 2023).
  • 26 בנובמבר 2023 – התבצע ניסיון לחטיפת אונייה בשם “Central Park” שמקושרת לישראל. הצי האמריקאי סיכל את החטיפה ואבטח את האונייה. בהמשך היום שוגרו שני טילים בליסטיים מאזורים בשליטה חות’ית בתימן לעבר אוניית צי אמריקאית. הטילים לא פגעו באונייה ולא נגרם נזק.[12]
  • 29 בנובמבר 2023 – המשחתת “USS Carney” יירטה כלי טיס בלתי מאויש מסוג KAS-04 מתוצרת איראנית בדרום הים האדום. על פי פיקוד המרכז, שוגר כלי הטיס על ידי החות’ים בתימן ולא ניתן לדעת מה הייתה מטרתו (חשבון X של פיקוד המרכז האמריקאי CENTCOM, 30 בנובמבר 2023).
  • 3 בדצמבר 2023 – הותקפו שתי ספינות באמצעות כטב”ם מתאבד וטיל חוף-ים. החות’ים הכריזו כי הספינות הן ישראליות, אך למעשה התברר כי אחת מהן היא בריטית ואילו השנייה נמצאת רק בבעלות חלקית של איש עסקים ישראלי. בהצהרות של הפנטגון ופיקוד המרכז האמריקאי נמסר כי ספינה של הצי האמריקאי וספינות סוחר נוספות הותקפו במימי הים האדום על ידי שלושה כטב”מים ושלושה טילים, ככל הנראה בהתייחסות לאותו האירוע. ראו בפרק “פעולות החות’ים במסגרת המלחמה” במסמך זה.
  • 6 בדצמבר 2023 – יורט טיל קרקע-קרקע ששוגר לשטח ישראל במרחב הים האדום על ידי מערכת “חץ”. הטיל לא חצה לשטח ישראל (דובר צה”ל, 6 בדצמבר 2023). בנוסף, דווח כי אוניית חיל הים האמריקאי “USS Mason” יירטה כטב”ם שהמריא משטחים בשליטת החות’ים בתימן לכיוון האונייה (CNN, 6 בדצמבר 2023).
  • 10 בדצמבר 2023 – שני כטב”מים שהמריאו משטח תימן יורטו על ידי ספינת חיל הים הצרפתי במרחב הים האדום (רויטרס, 10 בדצמבר 2023).
  • 11 בדצמבר 2023 – הספינה הנורבגית “Strinda” הותקפה על ידי טיל שיוט ונגרם לה נזק. בנוסף, חיל הים הצרפתי יירט כטב”ם שטס לכיוון הספינה (רויטרס, 12 בדצמבר 2023; סוכנות הידיעות הצרפתית, 12 בדצמבר 2023).
  • 13 בדצמבר 2023 – שני טילים שוגרו על ידי החות’ים לעבר מכלית בשם “Ardmore Encounter” שעשתה דרכה לעבר תעלת סואץ. הטילים החטיאו את מטרתם ומשחתת אמריקאית יירטה כטב”ם שטס לכיוון המכלית (AP, 13 בדצמבר 2023; Ynet, 13 בדצמבר 2023).

[1] ”ציר ההתנגדות" הוא כינוי לברית פוליטית-צבאית אנטי-אמריקנית ואנטי-ישראלית בין איראן, משטר אסד בסוריה, שלוחותיה של איראן (חזבאללה בלבנון, התנועה החות'ית בתימן ומיליציות פרו-איראניות בעיראק ובסוריה), חמאס, הג'האד האסלאמי בפלסטין והחזית העממית לשחרור פלסטין-המפקדה הכללית. בין היתר דוגלת הברית במאבק אלים נגד ישראל.
[2] למידע נוסף אודות התנועה החות'ית והתפתחותה ראו מחקר מרכז המידע למודיעין ולטרור מ-27 בפברואר 2023 "תנועת החות'ים והמלחמה בתימן: התפתחות ומשמעות".
[3] להרחבה בנושא היכולות הצבאיות ואמצעי הלחימה שברשות החות'ים ראו "תנועת החות'ים והמלחמה בתימן: התפתחות ומשמעות". וגם מחקר מרכז המידע למודיעין ולטרור מ-2 בנובמבר 2023 'תנועת החות’ים ומלחמת “חרבות ברזל”.'
[4] נכון ל-13 בדצמבר 2023.
[5] לדוגמא דיווח מ-5 בדצמבר 2023 לגבי מעורבות איראן וחזבאללה באספקת נשק והכשרה לכוחות החות'ים בחודשים האחרונים (חשבון X של רועי קייס, 5 בדצמבר 2023).
[6] להרחבה על מעורבות איראן בהתפתחות ובפעילות התנועה החות'ית ראו "תנועת החות'ים והמלחמה בתימן: התפתחות ומשמעות".
[7] נכון ל-13 בדצמבר 2023.
[8] מחקר מרכז המידע למודיעין ולטרור מ-2 בנובמבר 2023 'תנועת החות’ים ומלחמת “חרבות ברזל”.'
[9] שם.
[10] שם.
[11] שם.
[12] מחקר מרכז המידע למודיעין ולטרור מ-27 בנובמבר 2023 'מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל-27 בנובמבר 2023, 13:00)'