פיגוע דאעש במתקן אסטרטגי בסיני: משמעויות והשלכות אפשרויות

פעילי דאעש מתכוננים למתקפה: ניתן להבחין כי הפעילים חמושים היטב וכי אחד מהם נושא על קסדתו מצלמה .

פעילי דאעש מתכוננים למתקפה: ניתן להבחין כי הפעילים חמושים היטב וכי אחד מהם נושא על קסדתו מצלמה .

פיצוץ מבנים במקום (טלגרם, 10 במאי 2022).

פיצוץ מבנים במקום (טלגרם, 10 במאי 2022).

המתקן עולה באש.

המתקן עולה באש.

עיקרים ומשמעויות
 • ב-7 במאי 2022 בשעות הבוקר ביצעה קבוצה של פעילי מחוז סיני של דאעש תקיפה נגד עמדה צבאית המאבטחת מתקן לשאיבת מים, בצפון-מערב חצי האי סיני, כ-26 ק”מ מזרחית לתעלת סואץ. על-פי דובר צבא מצרים, הם סיכלו מתקפה של גורמים סלפים-ג’האדיים שנועדה לפגוע במתקן. בפעולה נהרגו קצין ו-16 חיילים. מדובר במתקפה הגדולה ביותר שביצעו פעילי דאעש בחצי האי סיני מאז יולי 2020 .
 • המתקפה היא חלק מפעילות הטרור של הארגון נגד תשתיות כלכליות. יעד התקיפה הנוכחית היה, לראשונה, מתקן אספקת מים אסטרטגי, החיוני ביותר עבור תושבי האזור. בעבר ביצע הארגון תקיפות חוזרות ונשנות נגד תשתית הגז הטבעי בחצי האי אולם הנזק היה בדרך כלל קטן יחסית מה שאיפשר לרוב חזרה מהירה לשגרה. להערכתנו, אם הפגיעה במתקן המים היתה מתממשת, אספקת המים לתושבי האזור היתה משתבשת ומעבר למחסור במים היא הייתה גורמת לזעם ציבורי כלפי הממשלה המצרית, דבר שדאעש שאף לממש, ככל הנראה, במתקפה.
 • על רקע המתקפה, שבוצעה סמוך לתעלת סואץ, קיים חשש שפעילי דאעש בסיני ינסו להרחיב את פעילותם מעבר לאזורים בהם הם פועלים בדרך-כלל, קרי: רפיח, אלשיח’ זוויד ובא’ר אלעבד, ולהתקרב לאזור תעלת סואץ ואף לתוככי מצרים, אל עמק הנילוס. העובדה שהמתקן שהותקף נמצא בקרבת תעלת סואץ (26 ק”מ ממזרח לתעלה), שהינה עורק תעבורה בינלאומי בעל חשיבות עליונה לכלכלה העולמית ובמיוחד המצרית, עלולה להוביל בהמשך להתקפות הארגון על התעלה עצמה.
 • הפיגוע חושף פעם נוספת את הקשיים שבהם נתקל צבא מצרים בהתמודדות מול פעילי מחוז סיני של דאעש, שמצליחים, למרות הפגיעות הקשות בהם בשנה האחרונה, להמשיך להכות בכוחות הביטחון המצריים, המילציות המסייעות לו ותושבי המקום. בהקשר זה, ציין חוקר לענייני סיני כי הפיגוע טרף את הקלפים במחוז צפון סיני והוכיח כי למחוז סיני של דאעש יש יכולת התאוששות והסתגלות לכל הנסיבות. לדבריו, מחוז סיני נדרש להפגין את כוחו בפני מנהיג הארגון החדש (אלערבי אלג’דידי, 9 במאי 2022).
 • מדובר לא רק בהישג מבצעי של מחוז סיני של דאעש, אלא גם בהישג תודעתי, במיוחד לאור העובדה שבשנתיים האחרונות השיגו כוחות הביטחון המצריים הישגים משמעותיים מול פעילי הארגון. המסר התודעתי של הארגון במתקפה הוא שהארגון לא נשבר, והוא ממשיך לפעול ומסוגל לבצע מתקפות מורכבות.
השתלשלות האירועים
 • ב-7 במאי 2022 בשעות הבוקר ביצעה קבוצה של פעילי מחוז סיני של דאעש תקיפה נגד עמדה צבאית המאבטחת מתקן אסטרטגי, בצפון-מערב סיני, כ-26 ק”מ מזרחית לתעלת סואץ. על-פי דובר צבא מצרים, המתקפה בוצעה על-ידי גורמים סלפים-ג’האדיים (“גורמי תכפיר”), והיא נועדה לפגוע במתקן לשאיבת המים. במתקפה נהרגו קצין ו-16 חיילים (אלערביה, 7 במאי 2022; דף הפייסבוק אח’באר סינאא’ אלאא’ן, 7 במאי 2022).
 • מחוז סיני של דאעש קיבל אחריות על המתקפה. בהודעת הארגון נטען כי פעילי הארגון תקפו עמדה של צבא מצרים מערבית לבא’ר אלעבד והרגו 17 חיילים. בנוסף, הם השתלטו על העמדה, לקחו את הציוד והנשק שהיה בה והעלו אותה באש. לטענת הארגון, הפעילים שבו בשלום לעמדותיהם. בסיום ההודעה ציין הארגון כי “על נוטשי דת האסלאם [קרי: הממשל וכוחות הביטחון של מצרים] לדעת שזוהי נקמה חלקית על [יחס המשטר] כלפי האסירות המוסלמיות [העצורות] ברפיח וכי גלגל הג’האד בסיני ימשיך להסתובב, ברשות אללה (טלגרם, 8 במאי 2022).
 • בהודעה נוספת, שפרסמה סוכנות אעמאק של דאעש, נטען כי במקום לא היתה התנגדות ממשית של החיילים המצרים (טלגרם, 8 במאי 2022). הארגון אף פרסם ב-10 במאי 2022 תמונות מהזירה, שנועדו לבסס את טענתם, ובהם נראים פעילי הארגון מעלים באש מבנים במתחם ומציגים את אמצעי הלחימה, התחמושת והציוד שלקחו. במהלך המתקפה. בתמונות גם מתועדות לפחות עשר גופות של חיילים מצריים. על-פי התמונות , פעילי הארגון פשטו על המתקן כשהם מצוידים ברובי קלאצ’ניקוב, מקלעים ואר.פי.ג’י ולפחות אחד מהם נשא מצלמת קסדה שנועדה לתעד את המתקפה (טלגרם, 10 במאי 2022).
פעילי דאעש מתכוננים למתקפה: ניתן להבחין כי הפעילים חמושים היטב וכי אחד מהם נושא על קסדתו מצלמה .     פיצוץ מבנים במקום (טלגרם, 10 במאי 2022).
מימין: פעילי דאעש מתכוננים למתקפה: ניתן להבחין כי הפעילים חמושים היטב וכי אחד מהם נושא על קסדתו מצלמה . משמאל: פיצוץ מבנים במקום (טלגרם, 10 במאי 2022).
המתקן עולה באש.     אמצעי לחימה שלקחו פעילי דאעש באירוע (טלגרם, 10 במאי 2022).
מימין: המתקן עולה באש. משמאל: אמצעי לחימה שלקחו פעילי דאעש באירוע (טלגרם, 10 במאי 2022).
 • בעקבות האירוע, תקף צבא מצריים בירי ארטילרי, בסיוע כלי טייס,עמדות של דאעש בחצי האי סיני. בתקיפות חיל האוויר, במשך יומיים, נהרגו 16 פעילי הארגון והושמדו שלושה כלי רכב המשמשים אותם. צבא מצרים חשף מטעני חבלה רבים וניטרל אותם. במהלך סיכול ניסיון פיגוע נוסף נגד ריכוז כוחות של צבא מצרים, נהרגו שבעה פעילי דאעש נוספים והושבו חלק מאמצעי הלחימה שנלקחו על-ידי פעילי הארגון. במהלך התגובה למתקפה נהרגו קצין וארבעה חיילים (דובר צבא מצרים, 11 במאי 2022).
מסוקי צבא מצרים שהופעלו בתגובה למתקפת הטרור.    כלי רכב משוריינים של צבא מצרים בסיני (דובר צבא מצרים, 11 במאי 2022).
מימין: מסוקי צבא מצרים שהופעלו בתגובה למתקפת הטרור. משמאל: כלי רכב משוריינים של צבא מצרים בסיני (דובר צבא מצרים, 11 במאי 2022).

יעדי דאעש שהותקפו מהאוויר (דובר צבא מצרים, 11 במאי 2022).    יעדי דאעש שהותקפו מהאוויר (דובר צבא מצרים, 11 במאי 2022).
יעדי דאעש שהותקפו מהאוויר (דובר צבא מצרים, 11 במאי 2022).

מטעני חבלה שאותרו ונוטרלו על-ידי צבא מצרים בסיני (דובר צבא מצרים, 11 במאי 2022).
מטעני חבלה שאותרו ונוטרלו על-ידי צבא מצרים בסיני (דובר צבא מצרים, 11 במאי 2022).
תגובות במצרים ובעולם הערבי
 • נשיא מצרים, עבד אלפתאח אלסיסי, אמר בתגובה על הפיגוע כי פעולות טרור מעין אלה לא תפגענה בנחישות מצרים וצבאה לעקור את הטרור מן השורש (אלערביה, 7 במאי 2022). אלסיסי הורה להשלים את טיהור האזורים בצפון סיני מפעילי טרור. הוא שיבח את מאמצי הכוחות לעקירת מקורות הטרור בחצי האי סיני בשיתוף פעולה עם התושבים (אלשרוק, 8 במאי 2022). אלסיסי גם הביא תקווה כי לקשרים הדוקים יותר עם ארצות-הברית במה שנוגע למלחמה בטרור (רויטרס, 9 במאי 2022).
 • גורמי פלסטינים ברצועת עזה גינו את הפיגוע. חמאס פרסמה הודעה בה ציינה כי התנועה נמסר כי היא מביעה סולידריות עם מצרים ושולחת את תנחומיה לעם המצרי ולמשפחות ההרוגים (ערוץ הטלגרם של חמאס, 7 במאי 2022). ארגון הג’האד האסלאמי בפלסטין גינה את הפיגוע שנועד על-פי לדבריו “להסיט את תשומת הלב מהטרור הציוני” (ערוץ הטלגרם של הג’האד האסלאמי בפלסטין, 7 במאי 2022).
 • אבו מאזן גינה את הפיגוע, וכינה אותו “פשע מתועב”. הוא השתתף בצער משפחות ההרוגים והדגיש את עמידת העם הפלסטיני לצד העם המצרי במלחמתו נגד הטרור (ופא, 7 במאי 2022). תנועת פתח פרסמה ב-8 במאי 2022 הודעת גינוי חריפה לפיגוע תוך השוואת ישראל לדאעש. בהודעה צוין כי התנועה רואה בפיגוע ” דקירה בוגדנית בגבה של פלסטין ושל העם הפלסטיני”. הפיגוע תואר כ”שירות לטובת מנגנון הכיבוש וההתנחלות הציונית הגזענית”, תוך הצגת דאעש וישראל בכפיפה אחת כ”טרור שמבצעיו פועלים תחת דגל אחד נגד האחים במצרים הערבית ונגד העם הפלסטיני בפלסטין הכבושה” (ופא, 8 במאי 2022).
 • חזבאללה הודיע כי הוא מגנה בחריפות את מתקפת הטרור בסיני והביע הזדהות עם העם המצרי. לטענת הארגון, מטרת המקפה הייתה לערער את היציבות והביטחון של מצרים ו”להסיט את תשומת הלב מהטרור הציוני” (אלעהד, 8 במאי 2022).