ערוץ אלחואר, המשדר מבריטניה, העניק במה לאבראהים אלמדהון, חבר המחלקה ליחסים לאומיים בחמאס , הפועל מתורכיה

עיקרי המסמך
 • ב-28 בפברואר 2022 התקיימה באיסטנבול הוועידה העממית של הפזורה הפלסטינית (המזוהה עם חמאס ומייצגת את הפלסטינים בפזורה). בוועידה השתתף גם ד”ר עזאם אלתמימי, אזרח בריטניה שמוצאו מחברון, מנהל ערוץ השידור בערבית אלחואר שבסיסו בלונדון. אלתמימי ניצל את שהותו בתורכיה לשידור מספר תכניות אירוח של הערוץ מאולפנים באיסטנבול. בכמה מהתוכניות הללו התארח אבראהים אלמדהון, חבר המחלקה ליחסים לאומיים של חמאס, המקורב ליחיא אלסנואר ומתגורר מאז 2018 בתורכיה. אלמדהון ידוע בעמדותיו הקיצוניות, התבטאויותיו בכלי התקשורת והדברים אותם הוא כותב, עולים בקנה אחד עם קווי הסברה הרשמיים של חמאס כולל קריאה לביצוע פעולות טרור נגד ישראל. הוא גם לא נמנע מלמתוח ביקורת חריפה על מדיניות בריטניה. יצוין, כי גם בעבר התראיין אלמדהון לערוץ אלחואר וכן לערוץ אלערבי אלג’דיד הפועל אף הוא מלונדון.
 • ערוץ אלחואר משדר בשפה הערבית באמצעות לוויין מלונדון והוא מפעיל במקביל חשבונות יוטיוב, טוויטר ופייסבוק. הערוץ, המזוהה עם תנועת האחים המוסלמים, פונה למוסלמים בעולם, במיוחד באירופה, ומפיץ מסרים אסלאמיים ומסרי הסתה נגד ישראל. אלתמימי נכלל בקבוצת פעילי הסברה הפועלים מבריטניה אשר מנסים להטמיע את מסרי חמאס, תוך הקפדה שלא להציג סממנים מובהקים של השתייכות לתנועה. הבמה שניתנה בערוץ לאבראהים אלמדהון, כמו גם לפעילי חמאס נוספים, היא קריאת תגר על החלטת בריטניה מנובמבר 2021 להכליל גם את הזרוע המדינית של חמאס ברשימת ארגוני הטרור שלה[1].
ערוץ אלחואר משדר תכניות מתורכיה
 • ב-28 בפברואר 2022 התקיימה באיסטנבול הוועידה העממית של הפזורה הפלסטינית[2]. בוועידה השתתף גם ד”ר עזאם אלתמימי, אזרח בריטניה שמוצאו מחברון. אלתמימי הוא מנהל ערוץ השידור בערבית אלחואר שבסיסו בלונדון. במהלך ימי הוועידה שידר ערוץ אלחואר מספר תכניות אירוח מאולפנים באיסטנבול. אחת התוכניות ששודרו ב-24 בפברואר 2022 היא תכנית האקטואליה הקבועה של הערוץ “דיאלוג לונדון”. התוכנית שודרה על רקע העיר לונדון מה שיצר את התחושה כאילו היא משודרת משם. בכמה מהתוכניות ששודרו מאיסטנבול התארח אבראהים אלמדהון, חבר המחלקה ליחסים לאומיים של חמאס, המתגורר בתורכיה. אלמדהון אף תעד את השתתפותו בתוכנית בחשבון הטוויטר שלו.
 ד"ר עזאם אלתמימי בתוכנית דיאלוג לונדון ששודרה מאיסטנבול.     אבראהים אלמדהון 
(יושב משמאל) משתתף בתוכנית .
מימין: ד”ר עזאם אלתמימי בתוכנית דיאלוג לונדון ששודרה מאיסטנבול. משמאל: אבראהים אלמדהון יושב משמאל) משתתף בתוכנית .
תיעוד התוכנית בחשבון הטוויטר של אלמדהון
תיעוד התוכנית בחשבון הטוויטר של אלמדהון
 • התוכניות ששודרו מאיסטנבול בהשתתפות אלמדהון עסקו בנושאים הבאים:
  • ניתוח המלחמה באוקראינה, תכנית בה הדגיש אלמדהון את חולשת ארה”ב ומדינות המערב וציין את הערצת הפלסטינים למנהיגים נחושים דוגמת פוטין.

קישור לתוכנית:

https://www.youtube.com/watch?v=7f33qNCfVyE

  • ניתוח מצב הפלסטינים בפזורה על רקע כינוס הוועידה באיסטנבול.

קישור לתוכנית:

https://www.youtube.com/watch?v=0lZSe47qxTA

  • שתי תכניות שניתחו את חולשת הרשות הפלסטינית ואש”ף והצורך בהנהגה פלסטינית חדשה.

קישורים:

https://www.youtube.com/watch?v=BULPzThFEbE

https://www.youtube.com/watch?v=CDs_jByNzLs

 • יצוין, כי בעבר השמיע אלמדהון דברי ביקורת חריפים נגד בריטניה. כך למשל הגיב אלמדהון להחלטת בריטניה להכריז גם על הזרוע המדינית של חמאס כעל ארגון טרור (נובמבר 2021):

“הכללת חמאס ברשימת הטרור הבריטית היא כבוד לתנועתנו וסימן להליכה בדרך הנכונה. וכי מה יש לצפות ממדינה שייסדה את הישות (הציונית) ותמכה בה? בריטניה חלשה והחלטתה לא פוגעת בנו כלל. היא מהווה הוכחה כי ההסתמכות על ריצוי המערב אינה אלא אשליית שווא. הם מקפחים ואין להם את אמות המידה הנדרשות לשם מתן הקטגוריות האלה. אין זו אלא תמיכה ברורה וחסרת תועלת בישראל” (19 בנובמבר 2021).

"הכללת חמאס ברשימת הטרור הבריטית היא כבוד לתנועתנו וסימן להליכה בדרך הנכונה. וכי מה יש לצפות ממדינה שייסדה את הישות (הציונית) ותמכה בה? בריטניה חלשה והחלטתה לא פוגעת בנו כלל. היא מהווה הוכחה כי ההסתמכות על ריצוי המערב אינה אלא אשליית שווא. הם מקפחים ואין להם את אמות המידה הנדרשות לשם מתן הקטגוריות האלה. אין זו אלא תמיכה ברורה וחסרת תועלת בישראל" (19 בנובמבר 2021).

 • בהתבטאות נוספת בנושא ציין:

“לא נבוש בשל החלטת בריטניה, אלא נתייצב מולה, אותה בריטניה שהייתה מעצמה ועתה אינה אלא בובת משחק עלובה בידי ישראל. ההכרזה בלונדון על חמאס כארגון טרור לא תשתיק את הנשק שלנו. נמשיך לשרת את עמנו ולאמץ את ההתנגדות על כל צורותיה. מי שניצח ב”חרב ירושלים” (מבצע “שומר החומות”) אינו פוחד מהחלטות של משרד פנים של מדינה שהשפעתה נגוזה ושנדחקה לשולי מדינות העולם” (20 בנובמבר 2021).

"לא נבוש בשל החלטת בריטניה, אלא נתייצב מולה, אותה בריטניה שהייתה מעצמה ועתה אינה אלא בובת משחק עלובה בידי ישראל. ההכרזה בלונדון על חמאס כארגון טרור לא תשתיק את הנשק שלנו. נמשיך לשרת את עמנו ולאמץ את ההתנגדות על כל צורותיה. מי שניצח ב"חרב ירושלים" (מבצע "שומר החומות") אינו פוחד מהחלטות של משרד פנים של מדינה שהשפעתה נגוזה ושנדחקה לשולי מדינות העולם" (20 בנובמבר 2021).

 • בעקבות פיגוע שגרם למותו של ישראלי בעיר העתיקה בירושלים (21 בנובמבר 2021):

“חמאס לא תפסיק את פעולות ההקרבה שלה והיא תמשיך “בהתנגדות החמושה” שלה, בצבירת העוצמה ובייצור הנשק. במבצע “חרב ירושלים” בא לידי ביטוי חלק מכוח אלקסאם והפעולה בירושלים היא המשך להנפת החרב הזו. הפעולה בוצעה בנשק מתוצרת בריטניה כמסר ללונדון ולשר הפנים שלה שההתנגדות אינה טרור והחלטתם לא תגרום לנו להפסיק, אלא רק תגביר את נחישותנו ותדרבן את המשך צעידתנו קדימה” (21 בנובמבר 2021, בעקבות פעולת טרור בירושלים יום קודם לכן שגרמה למותו של ישראלי).

 "חמאס לא תפסיק את פעולות ההקרבה שלה והיא תמשיך "בהתנגדות החמושה" שלה, בצבירת העוצמה ובייצור הנשק. במבצע "חרב ירושלים" בא לידי ביטוי חלק מכוח אלקסאם והפעולה בירושלים היא המשך להנפת החרב הזו. הפעולה בוצעה בנשק מתוצרת בריטניה כמסר ללונדון ולשר הפנים שלה שההתנגדות אינה טרור והחלטתם לא תגרום לנו להפסיק, אלא רק תגביר את נחישותנו ותדרבן את המשך צעידתנו קדימה" (21 בנובמבר 2021, בעקבות פעולת טרור בירושלים יום קודם לכן שגרמה למותו של ישראלי).

[1] ראו פרסום מרכז המידע מ-7 בדצמבר 2021 :"גינויים בעקבות החלטת בריטניה להוציא מחוץ לחוק את הזרוע המדינית של חמאס".
[2] הוועידה העממית של הפזורה הפלסטינית החלה לפעול בשנת 2017 באיסטנבול שם היא מתכנסת מידי שנה. מטרתה להניע פעילות עממית לאומית להגשמת תפקידם של הפלסטינים בפזורה. בוועידה האחרונה השתתפו כ-1,200 נציגים פלסטינים מחמישים מדינות (אתר הוועידה העממית, 7 במרץ 2022). בכירי הרשות הפלסטינית אינם משתתפים בוועידה והיא ידועה בנטייתה הפרו-אסלאמית המבקרת את הרשות.