עלי מוסא דקדוק (אבו חסין סאג’ד): דיוקנו של מפקד ההתארגנות הצבאית של חזבאללה ברמת הגולן (“תיק הגולן”)

התיעוד המזויף שבו השתמש עלי דקדוק.
מסמכים שנתפסו ברשות עלי דקדוק, המצביעים על כוונות לפגוע בכוחות הקואליציה בעיראק, בין השאר ע
ציטטות מתוך מדריך הפיגועים, שנמצא ברשות עלי דקדוק (מתוך התדרוך של תא
כרזה אודות עלי מוסא דקדוק שהופיעה באתר הכוחות האמריקאים בעיראק לאחר תפיסתו ב-2007 (צילום: (www.usf_iraq.com
ציטטות מתוך מדריך הפיגועים, שנמצא ברשות עלי דקדוק (מתוך התדרוך של תא
עלי מוסא דקדוק (אבו חסין סאג'ד), מפקד ההתארגנות חזבאללה ברמת הגולן (דובר צה

כללי

 • לאחרונה חשף דובר צה”ל את דבר קיומה של תשתית צבאית, שחזבאללה החל להקים ברמת הגולן מקיץ 2018 (בעקבות כיבוש רמת הגולן מידי המורדים ע”י צבא סוריה, שבו שולבו פעילי חזבאללה[1]). התשתית כוללת עשרות פעילים, המתגוררים בכפרי צפון הגולן אשר מצוידים באמצעי לחימה. התשתית המכונה “תיק הגולן” נמצאת עדיין בשלב בניית הכוח והתבססות בקרבת גדר הגבול עם ישראל ועדיין לא הגיעה לכשירות מבצעית. מטרת התשתית ליצור עבור חזבאללה יכולת התמודדות עם ישראל בחזית רמת הגולן בעת חירום. התשתית מסתייעת ב”מפקדת הדרום” של חזבאללה, שבדרום סוריה, המעניקה לה תמיכה בתחומים שונים, כגון סיוע אש, לוגיסטיקה ומודיעין (אתר דובר צה”ל, 13 במרץ 2019).
עלי מוסא דקדוק (אבו חסין סאג'ד), מפקד ההתארגנות חזבאללה ברמת הגולן 
(דובר צה"ל, 13 במרץ 2019).     כרזה אודות עלי מוסא דקדוק שהופיעה באתר הכוחות האמריקאים 
בעיראק לאחר תפיסתו ב-2007 (צילום: (www.usf_iraq.com
מימין: עלי מוסא דקדוק (אבו חסין סאג’ד), מפקד ההתארגנות חזבאללה ברמת הגולן (דובר צה”ל, 13 במרץ 2019). משמאל: כרזה אודות עלי מוסא דקדוק שהופיעה באתר הכוחות האמריקאים בעיראק לאחר תפיסתו ב-2007 (צילום: (www.usf_iraq.com
 • בראש התשתית הצבאית ברמת הגולן עומד פעיל חזבאללה בכיר בשם עלי מוסא עבאס דקדוק, המכונה אבו חסין סאג’ד, יליד הכפר עיתא אלשעב שבדרום לבנון. החל מ-1983 הוא מילא שורה של תפקידים מבצעיים בלחימה נגד צה”ל בדרום לבנון ואחר כך באזור הביטחון. בשנים 1990-1988 הוא השתתף במאבקי הכוח -הפנים לבנוניים. בשנת 2006 הוא נשלח לעיראק, כדי לסייע למיליציות השיעיות בלחימה נגד צבא ארה”ב ומדינות הקואליציה. הוא נתפס ע”י האמריקאים, נכלא, הועבר לידי הממשל העיראקי, שוחרר והוחזר ללבנון (שם חזר לפעילות במסגרת חזבאללה). דובר צה”ל דיווח, כי הוא מונה לאחר חזרתו לאחראי הכשרת הכוחות המיוחדים של חזבאללה עד לשנת 2018, שבה מונה למפקד “תיק הגולן”. את תפקידו כמפקד התארגנות חזבאללה ברמת הגולן הוא ממלא מבירות בעוד שבדמשק ממוקם מטה מבצעי הדואג המכווין את פעילי התשתית בחזית רמת הגולן, בעיקר בפעולות של איסוף מודיעין (אתר דובר צה”ל, 13 במרץ 2019).

עלי מוסא דקדוק, יחד עם פעילי חזבאללה נוספים, הופעלו בזירה העיראקית ע”י כוח קדס האיראני במשימות של סיוע צבאי למיליציות השיעיות שניהלו לוחמת גרילה נגד צבא ארה”ב ומדינות הקואליציה. במסגרת זאת הוא סייע בהקמת “קבוצות מיוחדות” של פעילים שיעים, שאומנו ע”י איראן בהפעלת מטעני חבלה מתוחכמים, אשר גרמו לאבידות רבות בקרב הכוחות האמריקאים בעיראק. עלי דקדוק נטל חלק בפעילות הצבאית של מיליציית “חבורת אנשי האמת”, בין השאר השתתף בהתקפה נגד מפקדה מחוזית בכרבלא במהלכה נהרגו חמישה חיילים אמריקאים. מינויו של עלי מוסא דקדוק לאחראי ההתארגנות הצבאית של חזבאללה ברמת הגולן נעשה בשל מיומנויותיו המקצועיות וקרבתו להנהגת הארגון אך גם בשל הניסיון הרב, שרכש בתקופת שהייתו בעיראק. ניסיון זה, שחזבאללה שואף להערכתנו להעתיקו נגד ישראל, מוצא ביטויו בקשרים הדוקים שלו עם כוח קדס ומפקדו קאסם סלימאני ובהפעלת PROXIES מקומיים לקידום האינטרסים של איראן וחזבאללה.

הפעלתו של עלי דקדוק בעיראק ונסיבות נפילתו בשבי[2]

כללי

 • במאי 2006 נשלח עלי מוסא דקדוק ע”י הנהגת חזבאללה לסייע לכוח קדס האיראני באימון, ארגון והפעלת מיליציות שיעיות עיראקיות, אשר נלחמו נגד ארה”ב וכוחות הקואליציה. עלי דקדוק, יחד עם מדריכים נוספים מארגון חזבאללה הלבנוני, היה מעורב באימון פעילים שיעים עיראקים באיראן. בנוסף לכך הוא שוגר ע”י כוח קדס למשימות סיוע למליציות השיעיות בעיראק גופא, תוך שימוש בתיעוד מזויף. באחת המשימות בעיראק שימש עלי דקדוק כיועץ לקיס אלח’זעלי, מנהיג מיליציה שיעית שהופעלה ע”י כוח קדס בדרום עיראק (יותר מאוחר הפכה מיליציה זאת, לארגון שיעי, שהופעל ע”י כוח קדס נגד צבא ארה”ב וכוחות הקואליציה, בשם “חבורות אנשי האמת”[3]). במסגרת הסיוע למיליציה נטל עלי דקדוק חלק בפעולותיה הצבאיות, בין השאר בהתקפה נגד מרכז התיאום המחוזי בכרבלא (KJPCC)[4], במהלכה נחטפו והוצאו להורג חמישה חיילים אמריקאים (20 בינואר 2007).
 • חודשיים לאחר התקפה זו, ב-20 במרס 2007, נפל עלי דקדוק בשבי בעלות הברית בבצרה והוחזק במעצר ע”י צבא ארה”ב מבלי שהועמד לדין. יחד עימו נתפסו גם האחים קיס ולית’ אלח’זעלי, שני בכירי המיליציה השיעית, שנטלה חלק בהתקפה נגד מרכז התיאום המחוזי בכרבלא. ברשותו של עלי דקדוק נמצאו מסמכים רבים, כולל מדריך פיגועים (Training Manual), שעסק בתכנון התקפות נגד כוחות ארה”ב ובעלות בריתה. בין השאר עסק המדריך בהנחת מטענים, ביצוע חטיפות וירי על מסוקים. עיקרי המסמכים הללו ומידע אודות עלי דקדוק פורסמו ע”י הכוחות האמריקאים בעיראק.
ציטטות מתוך מדריך הפיגועים, שנמצא ברשות עלי דקדוק 
(מתוך התדרוך של תא"ל Kevin Bergner, דובר צבא ארה"ב בעיראק ב-2 ביולי 2007 MNF-Iraq.com). 
    ציטטות מתוך מדריך הפיגועים, שנמצא ברשות עלי דקדוק 
(מתוך התדרוך של תא"ל Kevin Bergner, דובר צבא ארה"ב בעיראק ב-2 ביולי 2007 MNF-Iraq.com).
ציטטות מתוך מדריך הפיגועים, שנמצא ברשות עלי דקדוק (מתוך התדרוך של תא”ל Kevin Bergner, דובר צבא ארה”ב בעיראק ב-2 ביולי 2007 MNF-Iraq.com).
התיעוד המזויף שבו השתמש עלי דקדוק.     מסמכים שנתפסו ברשות עלי דקדוק, המצביעים על כוונות לפגוע בכוחות הקואליציה בעיראק, בין השאר ע"י חטיפות ותקיפת מסוקים (צילום: www.usf_iraq.com)
מימין: התיעוד המזויף שבו השתמש עלי דקדוק. משמאל: מסמכים שנתפסו ברשות עלי דקדוק, המצביעים על כוונות לפגוע בכוחות הקואליציה בעיראק, בין השאר ע”י חטיפות ותקיפת מסוקים (צילום: www.usf_iraq.com)
הפעלת עלי דקדוק ופעילי חזבאללה נוספים ע”י כוח קודס בזירה העיראקית
 • במהלך הלחימה נגד צבא ארה”ב ומדינות הקואליציה הופעל ארגון חזבאללה בזירה העיראקית, תוך ניצול יכולותיו המוכחות בתחום לוחמת הגרילה, הטרור והחתרנות. האיראנים הסתייעו גם בקשר העדתי-דתי-תרבותי שבין השיעים בעיראק לשיעים בלבנון. במאי 2006 נשלח עלי דקדוק ע”י הנהגת חזבאללה לטהראן יחד עם יוסף האשם, פעיל בכיר בחזבאללה שהיה ממונה על המבצעים של הארגון בזירה עיראקית. השניים נפגשו בטהראן עם קאסם סלימאני, מפקד כוח קדס, ועם סגנו, ותודרכו על ידם. בהמשך השתלב עלי דקדוק במגוון משימות שהוטלו ע”י כוח קדס על פעילי חזבאללה באיראן ובעיראק.
 • הסיוע שהגיש ארגון חזבאללה הלבנוני למסע החתרנות, שניהל כוח קדס בעיראק, התבטא בתחומים הבאים:
  • אימון פעילים שיעים עיראקים באיראן: בשלב הראשון (2006) התבצעו האימונים בדרום עיראק (ממזרח לבצרה) אך בהמשך, בעקבות מתקפה עזה של הצבא האמריקאי וצבא עיראק, הועתקו מחנות האימונים לאזור טהראן. אנשי מיליציה שנתפסו בעיראק לאחר חזרתם מאיראן סיפרו לחוקריהם, כי המדובר בקורסים בסיסים, קורסים למפקדים, קורסים מתקדמים להכשרת מאמנים בתוך עיראק, וקורסים במקצועות ייחודיים. במערכת אמונים זאת השתלבו פעילי חזבאללה לצד המאמנים האיראנים.
  • אימון פעילים שיעים עיראקים בלבנון: מחקירתם של מתאמנים שנפלו בשבי בעיראק עולה, כי לא כל האימונים התקיימו במחנות באיראן. בכמה מקרים הוטסו המתאמנים העיראקים לדמשק ומשם הועברו בדרך היבשה למחנות אימונים של חזבאללה בלבנון, הקרובים לגבול הסורי-לבנוני. בלבנון הועבר למתאמנים קורס ע”י חזבאללה שנמשך כשלושה שבועות במהלכו הם התאמנו בהפעלת אמצעי לחימה מיוחדים כגון ירי טילי נ”ט מתקדמים וירי ברובי צלפים. כמו כן הם רכשו מיומנויות פיקוד, ניהול, תכנון פרויקטים, פיקוח על מצבורי אמצעי לחימה, אחסון אמצעי לחימה, תקשורת, ביטחון וטכניקות להשגת מודיעין[5].
  • סיוע לכוח קדס בהקמת מיליציות שיעיות בדרום עיראק והשתתפות בפעילות המבצעית שלהן:
   • עלי דקדוק לא שימש רק כמאמן מגויסים עיראקיים במחנות אימונים באיראן אלא גם שוגר ע”י כוח קדס לארבע משימות מבצעיות בעיראק. בתום הגיחה הרביעית, לאחר שחזר לאיראן הוא תודרך ע”י מפעיליו האיראנים להקים בעיראק “קבוצות מיוחדות” של פעילים שיעים, על פי הדגם של חזבאללה בלבנון. על פי תדרוך של דובר צבא ארה”ב בעיראק תת-אלוף Kevin Bergner (2007), מימנה איראן את “הקבוצות המיוחדות” הללו בסכומים שנעו באותה עת בין 750,000$ עד ל- 3 מיליון $ מידי חודש. לדבריו איראן אימנה אותן בהפעלת מטעני חבלה מתוחכמים, שהונחו בצדי הדרכים (הכוונה למטענים כיפתיים, EFP’s), אשר גרמו לאבידות רבות בקרב הכוחות האמריקאים בעיראק.
   • כאשר נתפס עלי דקדוק ע”י צבא ארה”ב בבצרה הוא שימש כיועץ לקיס אלח’זעלי, מנהיג אחת המיליציות השיעיות שהופעלו ע”י כוח קדס (שהפכה בהמשך לארגון “חבורות אנשי האמת”). עלי דקדוק נטל חלק בפעילות הצבאית של מיליציה זאת נגד כוחות בעלות הברית. האמריקאים טוענים כי הוא היה מעורב, בין השאר, בהתקפה נגדמרכז התיאום המחוזי בכרבלא, שבמהלכה נהרגו חמישה חיילים אמריקאים. דובר צבא ארה”ב בעיראק Kevin Bergner מסר כי צילומי לוויין אמריקאי גילו, שהאיראנים בנו בשטחם מודל מוקטן (mockup) של המתקן בכרבלא שהותקף, אשר שימש לאימונם של אנשי המיליציה של אלח’זעלי.
שחרורו של עלי דקדוק וחזרתו ללבנון
 • בתקופה שקדמה ליציאת צבא ארה”ב מעיראק התלבט הממשל האמריקאי לגבי אופן הטיפול בעלי דקדוק. היו קולות (בקרב הרפובליקנים), שדרשו להעביר אותו למתקן המעצר במפרץ גואנטנמו, בעוד שממשל אובמה בחן את האפשרות להעמידו לדין בפני בית משפט אמריקאי. בסופו של דבר העבירו האמריקאים את עלי דקדוק לידי הממשל העיראקי. זאת, בהתאם להסכם הביטחוני ביניהם משנת 2008, שקבע כי כוחות ארה”ב ובעלות בריתה יצאו מעיראק עד 31 בדצמבר 2011 וכי הם יעבירו לידי ממשלת עיראק את כל העצורים שבידיהם (וושינגטון פוסט, 16 בדצמבר 2011).
 • ב-16 בדצמבר 2011 הודיעו אנשי ממשל אמריקאים ועיראקים כי עלי דקדוק הועבר לידי ממשלת עיראק. לדבריTommy Vietor ,דובר המועצה לביטחון לאומי בוושינגטון, התבצעה העברתו לאחר שממשל אובמה ביקש וקיבל ערבויות מהממשל העיראקי לפיהן דקדוק יועמד לדין על פשעיו (וושינגטון פוסט, 16 בדצמבר 2011). אולם הממשל העיראקי שחרר את עלי דקדוק ממאסרו בתואנה שממשלת עיראק לא מצאה צידוקים משפטיים להמשך החזקתו. ב-16 בנובמבר 2012 שב עלי דקדוק ללבנון, שם חידש את פעילותו במסגרת ארגון חזבאללה.
 • ויקטוריה נולנד (Victoria Nuland), דוברת משרד החוץ האמריקאי הגיבה על שחרורו של דקדוק, בניגוד לדרישתה של ארה”ב כדלקמן (ניו יורק טיימס, 16 בנובמבר 2012):

“We didn’t want it to happen, and we were concerned about it…We said that to the Iraqis. They have said back to us that they didn’t have a legal basis to continue to hold him. Let me add to that, as with other terrorists who we believe have committed crimes against Americans, we are going to continue to pursue all legal means to see that Daqduq sees justice for the crimes of which he is accused.”

[1] ראו פרסום מרכז המידע מ-8 ביולי 2018: "חזבאללה ומיליציות שיעיות המופעלות ע"י איראן משולבים במערכה שמנהל הצבא הסורי לכיבוש דרום סוריה.
[2]
פירוט ראו פרסום מרכז המידע מ-4 בינואר 2012: "עלי דקדוק הינו לבנוני, פעיל בכיר בחזבאללה, שהופעל בעיראק ע"י כוח קדס האיראני במשימות סיוע צבאי למיליציות השיעיות. דקדוק נפל בשבי, הוחזק במעצר ע"י צבא ארה"ב, ולאחרונה נמסר לידי הממשל העיראקי. להערכתנו, הממשל העיראקי עלול לשחררו, כדרך ששחרר בעבר פעילי בכירים של כוח קדס, שנתפסו בעיראק".
[3]
חבורות אנשי האמת" הינה מיליציה עיראקית, שהוקמה ע"י כוח קדס (2006) ופעלה בחסותו. בראשה עמד קיס אלח'זעלי, איש דת שיעי מדרום עיראק עד לתפיסתו בשנת 2007 ע"י כוחות הקואליציה (יחד עם עלי דקדוק). לאחר נסיגת צבא ארה"ב מעיראק (2011) לא הניחו פעילי "חבורות אנשי האמת" את נשקם בתירוץ של אי-יציבות פוליטית והמשך ההשפעה האמריקאית בבגדאד. כיום הם מהווים אחת המיליציות העיראקיות הבולטות המופעלות ע"י כוח קדס האיראני.
[4] (Karbala Joint Provincial Coordination Center (KJPCC

[5] Combating Terrorism Center at West Point, Joseph Felter, Brian Fishman: "Iranian Strategy in Iraq, Politics and Other Means" (October 13, 2008) p. 67-70.