עאהד תמימי – פרובוקטיבית “סדרתית” מהכפר נבי צאלח הנוהגת מאז היותה ילדה להתעמת עם חיילי צה”ל במגמה להכפיש את ישראל

עאהד נושכת ידו של חייל צה

עאהד נושכת ידו של חייל צה"ל (דף הטוויטר של עאהד תמימי, 30 בנובמבר 2015)

עאהד תמימי מתעמתת עם חיילי צה

עאהד תמימי מתעמתת עם חיילי צה"ל (aa.com.tr, 30 בדצמבר 2012).

כתבה שפורסמה באתר האינטרנט של נבי צאלח על הפרס שהוענק לעהאד תמימי בתורכיה (nabisalehsolidarity.wordpress.com, דצמבר 2017)

כתבה שפורסמה באתר האינטרנט של נבי צאלח על הפרס שהוענק לעהאד תמימי בתורכיה (nabisalehsolidarity.wordpress.com, דצמבר 2017)

האדרת משפחת תמימי בעקבות תקרית נשיכת חייל צה

האדרת משפחת תמימי בעקבות תקרית נשיכת חייל צה"ל (דף הטוויטר של עאהד תמימי 30 בנובמבר 2015)

(דף הטוויטר של עאהד תמימי, 5 בדצמבר 2015)

(דף הטוויטר של עאהד תמימי, 5 בדצמבר 2015)

 כללי
  • ב-15 בדצמבר 2017 התקיימו הפרות סדר בכפר נבי צאלח (סמוך לראמאללה ולאלבירה) במסגרת ההפגנה השבועית המתקיימת במקום. במהלך הפרות הסדר תיעדו גורמים פלסטינים מקומיים שתי נערות מתגרות בחיילי צה”ל. בסרטון נראית אחת הנערות מכה ובועטת בשני חיילים. לאחד החיילים היא אף סטרה בפניו. החיילים, כפי שתועדו בסרטון, שמרו על איפוק ולא הגיבו להתגרויות. נראה כי הסרטון נועד לצרכי תעמולה ובוים בכוונה שחיילי צה”ל יגיבו להתגרויות וינסו לעצור בכוח את שתי הבנות. מספר ימים לאחר צילום הסרטון הוא הופץ באינטרנט וברשתות החברתיות.

שתי הנערות שהתגרו בחיילי צה”ל הן עאהד תמימי, בת 17, תושבת הכפר ובת דודתה נור תמימי, בת 21. עאהד תמימי הינה בתו של באסם תמימי, אחד הפעילים הבולטים בכפר נבי צאלח. אין זו הפעם הראשונה, שעאהד תמימי תועדה כשהיא מתגרה בחיילי צה”ל. למשפחת תמימי ולבתם עאהד היסטוריה ותיקה של תקריות מתועדות עם כוחות הביטחון הישראליים. לפני מספר שנים תועדה עאהד כשהיא נושכת חייל, שהגיע לעצור את אחיה, במהלך עימותים במסגרת ההפגנות השבועיות בנבי צאלח. במקרה נוסף היא תועדה צועקת על איש כוחות הביטחון כדי להוציא אותו משלוותו.

  • כמה ימים לאחר האירוע נעצרו עאהד תמימי ואמה ונלקחו לחקירה על ידי כוחות הביטחון הישראליים. אביה כתב בדף הפייסבוק שלו, כי כוחות צה”ל פשטו על ביתו ועצרו את בתו בעקבות “ההתקפה” של התקשורת הישראלית נגדה. לטענת הפוסט גנבו חיילי צה”ל את הטלפונים, המצלמות והמחשבים הניידים שלהם והכו את אשתו ואת ילדיו. בסיום הפוסט הוא פונה בקריאה: “שחררו את עאהד תמימי” (דף הפייסבוק של באסם תמימי, 19 בדצמבר 2017).
משפחת תמימי ופעילותה של עאהד
  • עאהד באסם אלתמימי , בת 17, היא בת למשפחה המוכרת בפעילות נגד ישראל. אביה באסם נעצר תשע פעמים, אמה חמש פעמים, וגם אחיה נעצר. שניים מדודיה נהרגו מאש צה”ל. אביה מספר כי מאז שהייתה בת ארבע היא משתתפת בכל פעילות נגד ישראל המתבצעת בכפר (נבי צאלח הוא אחד ממוקדי ההפגנות השבועיות נגד גדר הביטחון מאז שנת 2009). לדברי אביה זהו המעצר הראשון שלה אך בעבר היא עוכבה פעמים רבות לחקירה. על פי מקורות פלסטינים עאהד נפצעה שלוש פעמים מכדורי גומי, ושברה את ידה באחת הפעילויות נגד ישראל (PALINFO, 19 בדצמבר 2017; סוכנות וטן, 19 בדצמבר 2017).
  • המשפחה מנהלת סוכנות ידיעות בשם תמימי פרס, אשר מתעדת בעיקר את ההפגנות השבועיות בנבי צאלח. עאהד תמימי הבת (כמו בני משפחה נוספים) “מככבת” מזה כמה שנים כ”ילדת תעמולה” פלסטינית המסמלת את המאבק בחיילי צה”ל.

צילום השער של אתר "תמימי פרס", סוכנות הידיעות של משפחת תמימי. משמאל למעלה נראת הכתובת ISM. זוהי רשת אנטי-ישראלית של פעילי שמאל קיצוני, שמקורה בארה"ב, הנוהגים להשתתף בהפגנות והפרות הסדר בנבי צאלח ובמקומות חיכוך נוספים[1].
צילום השער של אתר “תמימי פרס”, סוכנות הידיעות של משפחת תמימי. משמאל למעלה נראת הכתובת ISM. זוהי רשת אנטי-ישראלית של פעילי שמאל קיצוני, שמקורה בארה”ב, הנוהגים להשתתף בהפגנות והפרות הסדר בנבי צאלח ובמקומות חיכוך נוספים[1].

  • עאהד אלתמימי התפרסמה באוגוסט 2012 כשהייתה כבת 12, כאשר צולמה בוכה כשהיא מוחזקת בידי חייל צה”ל לאחר מעצר אמה. בעקבות אותה תקרית הוזמנו עאהד אחותה ואמה ללשכתו של אבו מאזן הרואה בפעילות המתקיימת בנבי צאלח ביטוי ל”התנגדות העממית”, בה הוא תומך (גם כאשר “ההתנגדות העממית” הפכה לטרור עממי).
 אבו מאזן נפגש עם עאהד אלתמימי, אמה נארימאן ואחותה (ופא, 26 באוגוסט 2012).   אבו מאזן נפגש עם עאהד אלתמימי, אמה נארימאן ואחותה (ופא, 26 באוגוסט 2012).
אבו מאזן נפגש עם עאהד אלתמימי, אמה נארימאן ואחותה (ופא, 26 באוגוסט 2012).
  •  מספר חודשים לאחר אותה תקרית התפרסם סרטון של עאהד תמימי (נובמבר 2012) בו היא תועדה בעת אחת מההפגנות בנבי צאלח. בסרטון היא נראתה מקללת ומכה חיילי צה”ל. הסרטון הפך לוויראלי ברשת והיא הפכה לדמות מפורסמת ברחבי העולם. רג’פ טאיפ אלרדואן, ראש ממשלת תורכיה, שהתרשם מהתמונות, הזמין אותה ואת אמה לביקור בתורכיה ונפגש עמן. במהלך הביקור בתורכיה גם הוענקה לה מדליית אומץ בטקס מיוחד שנערך באיסטנבול (aa.com.rt, אנדולו, 20 בדצמבר 2012).

עאהד תמימי מתעמתת עם חיילי צה"ל  (aa.com.tr, 30 בדצמבר 2012).
עאהד תמימי מתעמתת עם חיילי צה”ל (aa.com.tr, 30 בדצמבר 2012).

עאהד תמימי בפגישה עם ראש ממשלת תורכיה ארדואן (aa.com.tr, 30 בדצמבר 2012).     עאהד תמימי מקבלת פרס בטקס שנערך באיסתנבול (סוכנות הידיעות אנטוליה, 27 בדצמבר 2012)
מימין: עאהד תמימי בפגישה עם ראש ממשלת תורכיה ארדואן (aa.com.tr, 30 בדצמבר 2012).
משמאל: עאהד תמימי מקבלת פרס בטקס שנערך באיסתנבול (סוכנות הידיעות אנטוליה, 27 בדצמבר 2012)

בנובמבר 2015 תועדה עהאד תמימי מתעמתת שוב עם חיילי צה”ל בעת הפגנה בה אחיה מחמד יידה אבנים לעבר כוחות הביטחון הישראליים. לאחר שחייל ניסה לעצור את אחיה התנפלו עאהד ונשים נוספות מהמשפחה על החייל באלימות ובצעקות. עאהד נשכה את ידו של החייל. תמונת הנשיכה התפרסמה שוב ברחבי העולם. גם לאחר תקרית זאת נפגשה המשפחה עם אבו מאזן.

  •  בעקבות פרסומה היא הפכה למרואיינת מבוקשת ואף ערכה מספר סיורי הרצאות לקידום התעמולה הפלסטינית. סיור הרצאות שביקשה לערוך ברחבי ארה”ב בינואר 2017 בוטל בשל סירובה של ארה”ב להעניק לה ויזה (על פי בלוג בשם Fig Tree and Vineyards, 18 בדצמבר 2016).

כרזה המפרסמת את מסע ההרצאות שלה בארה"ב (שבוטל) (על פי בלוג אנטי-ישראלי בשם Fig Tree and Vineyards, 18 בדצמבר 2016).
כרזה המפרסמת את מסע ההרצאות שלה בארה”ב (שבוטל) 
(על פי בלוג אנטי-ישראלי בשם Fig Tree and Vineyards, 18 בדצמבר 2016). 

תיעוד התגרויות נוספות בחיילי צה”ל

(דף הטוויטר של עאהד תמימי, 6 בדצמבר 2015)
(דף הטוויטר של עאהד תמימי, 6 בדצמבר 2015)

(דף הטוויטר של עאהד תמימי, 5 בדצמבר 2015)
(דף הטוויטר של עאהד תמימי, 5 בדצמבר 2015)

[1] בצידו השמאלי העליון של הצילום נראת הכתובת ISM, אלו הם ראשי תיבות של תנועת הסולידריות הבינלאומית (International Solidarity Movement). המדובר ברשת, שמקורה בפעילי שמאל קיצוני בארה"ב, המשולבת במערכת הדה-לגיטימציה נגד ישראל. פעילי ה-ISM השתתפו במוקדי הפגנה וחיכוך בין ישראל לפלסטינים ביהודה ושומרון (יחד עם פעילי שמאל-קיצוני ואנרכיסטים מרחבי העולם). בין השאר הם פעלו גם בכפר נבי צאלח, אחד מהכפרים שהפכו לסמל "ההתנגדות העממית" (שלא פעם הפכה לטרור עממי) (פרוט ראו סקירה של מרכז המידע מה-9 בדצמבר 2010: "תנועת הסולידריות הבינלאומית (ISM): ארגון רשתי שמקורו בפעילי שמאל קיצוני בארה"ב, המשתייכת לקואליציה המנהלת מערכת דה-לגיטימציה נגד ישראל ושוללת את זכות קיומה כמדינת הלאום היהודי. במהלך האינתיפאדה השנייה "התמחה" ISM בשיבוש פעילות צה"ל ב"שטחים" תוך סיוע עקיף לטרור; בכירי ISM הקימו את FGM, הממלא חלק מרכזי במשטים; ופעיליו משתתפים במשטים לעזה".