סיכום פעילות דאעש ברחבי העולם בשנת 2021

עיקרי המסמך
 • סיכום נתוני פעילות דאעש בשנת 2021, המסתמך על הודעות קבלת האחריות של הארגון, מעלה כי בשנת 2021 נמשך היקף פעילות הפיגועים של דאעש ברחבי העולם במתכונת דומה לזו של שנת 2020. במהלך שנת 2021 ביצעו פעילי הארגון 2,705 פעולות טרור ברחבי העולם לעומת 2,718 במהלך שנת 2020. שיא הפיגועים היה בחודשים אפריל-מאי 2021, במהלך חודש רמצ’אן. בדומה לשנת 2020 גם בשנת 2021 היה מחוז עיראק של דאעש המוביל מבחינת מספר פעולות הטרור שביצע, בה בעת, חלקו היחסי של מחוז ח’ראסאן (אפגניסטאן) בכלל הפעילות עלה באופן משמעותי, בעקבות יציאת ארה”ב. גם השנה לא בוצעו פיגועים בולטים בהשראת דאעש במערב (תופעה מתמשכת מזה מספר שנים) ופעולות הסיכול גבו מחיר מהארגון כמעט בכל זירות הפעולה, ובעיקר בחצי האי סיני. במקביל לירידה המינורית במספר הפיגועים, ניכרה בשנת 2021 ירידה במספר הנפגעים, אך הוא מוסיף להיות גבוה. במהלך שנת 2021 נהרגו ונפצעו 8,147 בני-אדם בהתקפות דאעש, לעומת 9,068 בני-אדם בשנת 2020. במחוזות אפגניסטאן (ח’ראסאן בפי דאעש), עיראק ומערב אפריקה היה מספר הנפגעים הגבוה ביותר. פיגועי ההתאבדות באפגניסטאן באוגוסט ובאוקטובר 2021 העלו משמעותית את מספר הנפגעים.
 • מרכז המידע למודיעין ולטרור ריכז את המידע אודות פעילות דאעש ברחבי העולם בשנה האחרונה על-סמך הודעות קבלת אחריות שפרסם הארגון בכלי התקשורת שלו ובמיוחד ביטאון אלנבא’. חלק מהאירועים אומת בדיווחים של גורמים מקומיים. יתכן ובפועל מספר פעולות הטרור, שביצע הארגון הוא גבוה יותר כיוון שהוא לא קיבל אחריות פומבית על הפיגועים או שהמידע על ביצועם לא הגיע למוקד ההסברה המרכזי של הארגון, האחראי על הדיווחים, בשל בעיות תקשורת. נתוני שנת 2020, עליהם הסתמך מרכז המידע, מתבססים על נתונים שפרסם שדאעש במהלך השנה כפי שרוכזו על ידי טור האמינג (חוקר חברה ופוליטיקה ב- The European University Institute שבוונציה)[1] .
פעולות הטרור עליהן קיבל דאעש אחריות במהלך שנת 2021 בחתך שבועי

פעולות הטרור עליהן קיבל דאעש אחריות במהלך שנת 2021 בחתך שבועי

מספר הנפגעים בחתך שבועי

מספר הנפגעים בחתך שבועי

 • מספר מאפיינים בולטים של פעילות הטרור של דאעש בשנת 2021:
  • עלייה בחשיבותו של מחוז ח’ראסאן (אפגניסטאן): מחוז ח’ראסאן הפך בשנת 2021 לאחד המחוזות הדומיננטיים בפעילות הארגון. במהלך השנה ביצע מחוז ח’ראסאן 365 פעולות טרור שבהן נפגעו 2,210 בני-אדם (לעומת שנת 2020, שבה ביצע המחוז 82 פעולות, שבהם נפגעו 835 בני-אדם). הגברת הפעילות של דאעש באפגניסטאן (בעיקר במחצית השנייה של השנה) באה בעקבות פינוי הכוחות האמריקאים את המדינה, התפרקות הממשל הישן והשתלטות תנועת טאלבאן על המדינה.
  • שינוי במוקדי הפעילות: למרות שבמספר פעולות הטרור לא חל שינוי משמעותי, ניכרו במהלך שנת 2021 שינויים במוקדי הפעילות של הארגון, כך שבחלק מהמחוזות ניכרה ירידה משמעותית בהיקף הפעילות לעומת השנה הקודמת (למשל בעיראק, סוריה, חצי האי סיני ומזרח אסיה), לעומת מחוזות אחרים שבהם חלה עלייה בפעילות (כמו מחוז ח’ראסאן ומחוזות דאעש ביבשת אפריקה, שבהם פועלים בעיקר ארגונים מקומיים אוטונומיים למחצה, שנשבעו אמונים לדאעש ופועלים מטעמו).
  • זליגת הפעילות לאזורים נוספים: למרות שבמהלך שנת 2021 לא דווח על הקמת מחוזות חדשים לארגון או על קבוצות משמעותיות שנשבעו אמונים למנהיג הארגון, ניכר השנה ניסיון של דאעש להרחיב את פעילותו לאזורים נוספים הגובלים במחוזות בהם הוא פעיל. כך למשל במהלך השנה התרחבה פעילות מחוז ח’ראסאן לאזור הגבול עם פקיסטאן. נראה שפעולות אלה לא תואמו עם מחוז פקיסטאן של הארגון, הפעיל בעיקר באזור קשמיר. גם באפריקה אותרה זליגה שכזאת כאשר לראשונה בוצעו פיגועים באוגנדה.
  • מאפייני פעילות הטרור: בסוריה, עיראק ואפגניסטאן התבצעו פעולות הטרור של דאעש בעיקר במתווים של תקיפות של חוליות קטנות שהיו מצוידות על פי רוב בנשק קל ובינוני, הפעלת מטעני חבלה והתנקשויות. בחלק לא קטן מפעולות הטרור הפגינו פעילי דאעש יכולת מבצעית גבוהה יחסית, כשביצעו פעולות מורכבות יותר, שכללו פגיעה גם בכוחות סיוע שהגיעו לאזורי התקיפה, באמצעות ירי או הטמנת מטעני-חבלה מבעוד מועד והפעלתם עם הגעתם של כוחות הסיוע. באפגניסטאן ובעיראק (בעיקר בבירה בגדאד), במהלך השנה חלה ירידה של כ-40% במספר פיגועי ההתאבדות סה”כ בוצעו במהלך השנה 23 פיגועים לעומת 36 בשנת 2020[2]. פיגועי ההתאבדות גבו את חייהם של בני אדם רבים. אך אלו לא היו שכיחים כבעבר. פעולות הטרור באפריקה התאפיינו בכך שרוב התקיפות שבוצעו היו בסדר גודל גדול יותר בהשוואה למחוזות האחרים ולעיתים קרובות כללו עשרות רבות של פעילים. יעדי הפיגועים היו בעיקר מחנות צבא ועמדות של מיליציות מקומיות המסייעות לצבאות המקומיים. יעד נוסף ואפייני לפעילות דאעש במדינות אפריקה היה תקיפת כפרים ועיירות בהם מתגוררת אוכלוסייה נוצרית.
  • פעילות טרור במסגרת “המלחמה הכלכלית”: במהלך שנת 2021 העצימו פעילי דאעש את מה שהם מכנים “המלחמה הכלכלית”, שנועדה לפגוע בתשתית הכלכלית של המדינות השונות ולפגוע במורל התושבים על-ידי הבלטת אוזלת ידן של הממשלות המקומיות. “המלחמה הכלכלית” של דאעש מתרכזת בעיקר בעיראק, סוריה, אפגניסטאן וניגריה, ולאחרונה גם ארע אירוע בודד בפיליפינים.”המלחמה הכלכלית” כוללת פגיעה בקווי תקשורת, עמודי מתח גבוה, בארות נפט ותשתיות גז. במסגרת “המלחמה הכלכלית” גם הועלו באש יבולים חקלאיים ורכוש ציבורי או פרטי השייך לאנשי השלטון, מנגנוניו ותומכיו. “המלחמה הכלכלית” פוגעת בתשתיות הכלכליות של המדינה ומציגה לעיתים את אוזלת ידה של הממשלה . לפיכך, נראה כי דאעש ימשיך לפעול במסגרת מלחמה זו.
  • פעילות דאעש במערב: במהלך שנת 2021 התבצעו שני פיגועי השראה בלבד במערב. שניהם היו קטנים יחסית לעבר. הדבר יכול להעיד על המשך ואף שיפור ביכולות הסיכול של מנגנוני הביטחון במדינות המערב, באופן שבא לידי ביטוי בירידה מתמשכת במספר ההתקפות של הארגון מאז 2016-2015, שנות השיא, שבהן הצליח דאעש לבצע פיגועי איכות והשראה קטלניים במערב. יתכן שישנה גם ירידה ביכולת הגיוס של הארגון ואף ירידה במוטיבציה להיענות לקריאות הארגון לבצע פיגועים. עם זאת, יש לזכור כי הפוטנציאל לביצוע פיגועים במערב עדיין גבוה.
 • מערך הגיוס של דאעש בשנת 2021: המידע על מערך הגיוס של הארגון הוא מועט, אך לאור מעצרים רבים ברחבי בעולם של פעילים, במיוחד בתורכיה, במזרח אסיה ובמערב, נראה כי פעילות הגיוס נמשכה באופן רציף גם בשנת 2021, אם כי לא ברור האם ההיענות לה הייתה גבוהה כבשנים עברו, שכן ניתן להעריך כי הארגון מתקשה יותר מבעבר לגייס פעילים. אחת העדויות לכך היא שהשנה לא הקים הארגון שלוחות חדשות ואף ספג מפלות בחלק מהשלוחות הקיימות.
 • מערך ההסברה של דאעש המשיך לפעול במהלך שנת 2021, אולם ניכרו בו סימני שחיקה. המערך המשיך להפיק ולהפיץ באופן רציף מידי שבוע את אלנבא’, ביטאון הארגון. גם זרוע ההסברה אעמאק וזרוע הפקת הסרטונים וההקלטות של בכירי הארגון, אלפרקאן, המשיכו לפעול, אם כי במתכונת מצומצמת יותר מבעבר. פעילות הפצת חומרים של מערך ההסברה של הארגון ברשתות החברתיות נמשכת כסדרה, במיוחד ערוץ טלגרם. למרות זאת, במהלך השנה ניכר כי היו בעיות להעביר מידע בין המחוזות לבין מערך ההסברה המרכזי של הארגון, שממוקם, ככל הנראה, בסוריה או בעיראק, דבר שבא לידי ביטוי בעיכוב בפרסום הודעות (בעיקר אירועים במזרח אסיה) או באי פרסום מידע על חלק מההתקפות שביצע הארגון (למשל במרחב המדברי הסורי). גם העובדה שמערך ההסברה המרכזי של הארגון לא השיק פרסומים חדשים ומיעט לפרסם סרטוני וידאו, יכולים להעיד על קשיים בהם נתקל מערך ההסברה של הארגון.

ניתן להעריך כי במהלך התקופה הקרובה ימשיכו אפגניסטאן ומדינות אפריקה להיות מוקד פעילות של הארגון. דאעש, ככל הנראה, ימשיך לנסות לנצל במדינות אלה את החולשה היחסית של השלטון המקומי, כדי להרחיב ולהעמיק את נוכחותו. יתכן ופעילי הארגון ינסו גם להרחיב את פעילותם (במידה ויתאפשר) למדינות נוספות באפריקה, לפקיסטאן והודו. בסוריה ובעיראק ניכרו השנה סימני שחיקה של דאעש, לאור פעילות אינטנסיבית של המשטרים המקומיים וגורמים בינלאומיים, אך נראה כי הארגון משמר יכולת פעולה משמעותית במדינות אלה והנוכחות הצבאית המצטמצמת של ארה”ב בהן מקלה עליו להמשיך ולפעול בהן.

[1] http://www.jihadica.com/the-islamic-state-2020-the-year-in-review/ .
[2] נתוני 2020 על פי חוקרי INSS, יורם שווייצר ואביעד מנדלבאום .