סיכום מבצע עלות השחר בראייה הפלסטינית

כרזה שפרסמה הזרוע הצבאית של הג'האד האסלאמי בפלסטין בה שמות ההרוגים (ערוץ הטלגרם של הזרוע הצבאית, 8 באוגוסט 2022)

כרזה שפרסמה הזרוע הצבאית של הג'האד האסלאמי בפלסטין בה שמות ההרוגים (ערוץ הטלגרם של הזרוע הצבאית, 8 באוגוסט 2022)

נזקים בשכונת אבו ת'אבת במזרח רפיח כתוצאה מתקיפה ישראלית (דף הפייסבוק של העיתונאי האני אלשאער, 8 באוגוסט 2022)

נזקים בשכונת אבו ת'אבת במזרח רפיח כתוצאה מתקיפה ישראלית (דף הפייסבוק של העיתונאי האני אלשאער, 8 באוגוסט 2022)

נזקים בשכונת אבו ת'אבת במזרח רפיח כתוצאה מתקיפה ישראלית (דף הפייסבוק של העיתונאי האני אלשאער, 8 באוגוסט 2022)

נזקים בשכונת אבו ת'אבת במזרח רפיח כתוצאה מתקיפה ישראלית (דף הפייסבוק של העיתונאי האני אלשאער, 8 באוגוסט 2022)

מכליות סולר מגיעות לתחנת הכוח כדי לחדש את פעילותה (מימין: דף הפייסבוק של העיתונאי האני אלשאער, 8 באוגוסט 2022; משמאל: חשבון הטוויטר של העיתונאי חסן אצליח, 8 באוגוסט 2022)
משלחת חמאס בראשות ח'ליל אלחיה בביקור תנחומים אצל אחמד אלמדלל ברפיח (אתר PALINFO, 8 באוגוסט 2022)

משלחת חמאס בראשות ח'ליל אלחיה בביקור תנחומים אצל אחמד אלמדלל ברפיח (אתר PALINFO, 8 באוגוסט 2022)

עיקרים
 • לאחר שלושה ימי הסלמה ברצועת עזה ב-7 באוגוסט 2022 בשעה 23:30 נכנסה הפסקת האש לתוקפה. בשלושת ימי הלחימה של מבצע “עלות השחר” (7-5 באוגוסט 2022) שוגרו לעבר ישראל 1,175 רקטות, כ-990 מהן הגיעו לשטח ישראל. כ-450 יירוטים בוצעו על ידי מערכת כיפת ברזל ב-97% הצלחה. כמאתיים רקטות ששוגרו נפלו בשטח הרצועה או בים. צה”ל ביצע 170 תקיפות נגד יעדי טרור של הג’האד האסלאמי בפלסטין. 51 פלסטינים נהרגו ברצועת עזה, ביניהם שני מפקדים בכירים בג’האד האסלאמי בפלסטין (מפקד הגזרה הצפונית ומפקד הגזרה הדרומית), ומספר בכירים נוספים בארגון. מבחינת ישראל הסתיים המבצע היזום בהצלחה מאחר והג’האד האסלאמי בפלסטין ברצועת עזה הוכה מכה קשה.
 • בכלי התקשורת הפלסטינים הגדירו הג’האד האסלאמי בפלסטין, חמאס וכן איראן, את המבצע כהצלחה. אולם, מספר ימים לאחר שהסתיים ובמקביל למאמצי השיקום, החלו גורמים שונים ברצועה לערוך “חשבון נפש ומתחו ביקורת על הג’האד האסלאמי על שפתח בהסלמה על דעת עצמו ופעל לבדו, על השיגורים הכושלים שגרמו למותם של פלסטינים רבים ועל כך שהמבצע הסתיים מבלי שהושגו הישגים כלשהם עבור הרצועה. נראה שגם הציבור ברצועת עזה לא הביע תמיכה בפעילות הארגון שכן, היא בוצעה בתקופה בה היה לו מה להפסיד מבחינת רווחתו הכלכלית (היתרי העבודה בישראל). כמו כן, סברו רבים שהעילה להסלמה (מעצר פעיל בכיר בג’נין) לא היוותה סיבה מספקת כדי להכניס את הרצועה למצב לחימה.
 • מנגד, החלו בג’האד האסלאמי בפלסטין להישמע ביקורות כלפי חמאס אשר לא לקחה חלק פעיל בלחימה. במסגרת זאת אף נשמעו איומים מצד הארגון להתנתק מחמ”ל הארגונים המשותף. על רקע הדיווחים אודות המתיחות קיימו שני הארגונים ב-22 באוגוסט 2022 פגישה. בהודעה משותפת שהתפרסמה לאחריה צוין שהצדדים הסכימו על חיזוק העבודה המשותפת המדינית, הצבאית וכי חמ”ל הארגונים המשותף ימשיך לכלול את נציגי כל הארגונים ברצועה והוא יהיה זה אשר ינהל את העימות מול ישראל (שהאב, ערוץ הטלגרם של חמאס, 22 באוגוסט 2022).
תמונת הניצחון
 • מיד עם ההכרזה על הפסקת האש החלו בג’האד האסלאמי בפלסטין לסכם את המבצע שנקרא בפיהם “אחדות הזירות” ולבנות את תמונת הניצחון. ח’אלד אלבטש, בכיר בג’האד האסלאמי בפלסטין, אמר, כי הם ניהלו מערכה שבה הם הדגישו את אחדות הזירות וכי ישראל נכשלה בניסיונה לנתק את הג’האד האסלאמי מהבסיס העממי שלו (אתר ערוץ אלמיאדין, 8 באוגוסט 2022). במהלך שיחת טלפון שניהלו אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, וזיאד אלנח’אלה, מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, הדגישו השניים את כישלון האסטרטגיה של ישראל לשבור את כוח הרצון של הפלסטינים, ואת חשיבות אחדות “ההתנגדות” מולה. דווח, כי בשיחה הם גם דנו בדרכים להגביר את פעילות “ההתנגדות” והתיאום המשותף (אתר חמאס, 8 באוגוסט 2022). אחמד אלמדלל, בכיר הג’האד האסלאמי בפלסטין (אשר איבד את בנו שנהרג יחד עם מפקד החטיבה הדרומית), הודה, כי סבב הלחימה היה קשה וכי במהלכו הם איבדו מספר מנהיגים צבאיים חשובים בארגון (קדסנא, 22 באוגוסט 2022).
 • בכתבה שפורסמה באלאח’באר הלבנוני, המזוהה עם חזבאללה, תוארו האירועים מנקודת מבטם של “מקורות בג’האד האסלאמי”. לדבריהם, הזרוע הצבאית של הארגון ניצלה את השעות שבין 16:30 ל-21:00 ביום הראשון ללחימה , כדי לארגן את שורותיה ולהדגיש בפני הפעילים כי ביצוע הפעילות יהיה על פי התוכניות הצבאיות שהוכנו מראש. הם ריסנו את הפעילים בשטח ולא איפשרו להם להגיב באופן אינדיבידואלי. בשעה 21:00 הם שיגרו את מטח הרקטות הראשון לעבר יישובי עוטף עזה עד לעומק של ארבעים קילומטרים. אז הן הסלימו את התגובה, שהייתה אמורה להקיף את הערים בעומק ישראל עד תל אביב בהתאם להנחיות זיאד אלנח’אלה.
 • בשעות הערב “שיגרו פעילי הזרוע הצבאית קרוב ל-400 רקטות. יחידות הנ”ט עמלו רבות בחיפוש אחר מטרה איכותית בגבול, אך מדיניות “אפס המטרות” של ישראל וההיערכות המוקדמת שלה לסבב מנעה זאת. גם לאחר מהלומה שנייה עם הריגתו של ח’אלד מנצור, מפקד מרחב הדרום, הצליחו פעילי הזרוע הצבאית להתגבר על ההלם במהירות, לארגן מחדש את שורותיהם, ומיד לאחר סיום הלווייתם של ההרוגים החלו בתגובה מאסיבית, כאשר בדיוק בשעה 15:30 שוגר מטח רקטות גדול, שבמסגרתו “נורו בעת ובעונה אחת קרוב למאתיים רקטות לעבר 58 ישובים וערים מעוטף עזה ועד לתל אביב ונמל התעופה בן גוריון, וכן לחופי נתניה, בעומק תשעים קילומטרים” (אלאח’באר, 9 באוגוסט 2022).
 • כך לדברי הכתבה, פלוגות ירושלים, נלחמו לבדם בסבב הלחימה הזה, הקריבו 12 לוחמים, כולם באירועי סיכול ולא בחיסול בשדה הקרב, הצליחו לשמור על קצב אש הולך וגובר לאורך חמישים שעות של לחימה. בנוסף, הן הצליחו לנטרל את מערכת “כיפת ברזל” באמצעות טקטיקה של “הצפה באש” (ירי בו-זמנית של רקטות רבות). הלוחמים שעבדו בתנאי לחץ קיצוניים, שמרו על יכולתם לחמש מחדש את המשגרים, מבלי שאמצעי המעקב המתקדמים של ישראל הצליחו לאתר או לסכל אותם ואף משגר לא היה נתון לסיכול נקודתי. יחידות הארטילריה פעלו בצורה חלקה מאוד ללא כל איום. זאת ועוד, אם המערכה הייתה מתנהלת באופן שונה, ליחידות הקורנט והנ”ט היה תפקיד גדול (אלאח’באר הלבנוני, 9 באוגוסט 2022).
 • גם באיראן ראו במבצע הישג. חסין-אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, הדגיש בשיחת טלפון עם אסמאעיל הניה , כי “ההתנגדות” השיגה הישג גדול בעימות האחרון עם ישראל, שכן היא הצליחה לעמוד שוב מול כוחה הצבאי העצום ואילצה אותה תוך יומיים להגיע להפסקת אש ולקבל את תנאיה. הוא שיבח את עמדותיו של הניה בשמירה על אחדות הארגונים. לדברי שר החוץ, מה שראוי לציון הוא שבמערכה הזו רק חלק מ”ההתנגדות” היה מעורב בעימות וזה לבדו הישג גדול שהראה את חוסר האונים והחולשה של ישראל. הניה הביע הערכה לתמיכת איראן (אירנ”א בערבית, 9 באוגוסט 2022).
 • נאצר אבו שריף, נציג הג’האד האסלאמי באיראן, ציין במהלך תפילת יום שישי כי ניצחונות הג’האד האסלאמי לא היו מתאפשרים ללא תמיכת איראן, המדינה היחידה שהעניקה סיוע וגיבוי ועדיין ממשיכה לסייע ל”התנגדות בפלסטין ובלבנון”. הוא גם ציין כי בעימות האחרון השתתף רק הג’האד האסלאמי והוא לבדו הצליח להטיל פחד על ישראל ולכפות עליה סגירה של חצי מדינה (מהר, 12 באוגוסט 2022).
 • אולם, נשמעו גם קולות אחרים. כך למשל סיכם את המערכה אשרף אבו אלהול, פרשן מצרי בכיר, במאמר שכתב, ציין שלמרות איומי זיאד אלנח’אלה, לחדש את הלחימה ספג הארגון אבדות קשות, כולל הרג כמה בכירים. כמו כן, נפגעו מאגרי אמצעי הלחימה והרקטות של הארגון. כישלון נוסף של הארגון לדבריו, היה בזה שהוא לא הצליח לשכנע את חמאס להצטרף ללחימה. זאת, משום שלחמאס, האחראית על ניהול האוכלוסייה ברצועה, יש סדרי עדיפויות אחרים (אלאהראם, 8 באוגוסט 2022).
 • מאוחר יותר גם החלו להישמע ברצועת עזה קולות המותחים ביקורת על תוצאות סבב ההסלמה שהסתיים למעשה ללא כל הישגים, הסדרים או התחייבויות בשטח. מחמד שחאדה, פרשן פוליטי ופעיל זכויות אדם, ציין, כי בניגוד לסבבי הלחימה הקודמים, בסבב זה לא היה לג’האד האסלאמי מה להציג כתוצאות הלחימה והן לא העניקו לתושבי הרצועה מאומה. זאת, בניגוד לדבריו, לחמאס אשר פעלה בעבר להפסקות אש תוך השגת תוצאות ממשיות עבור התושבים (אלקדס, 18 באוגוסט 2022).
 • נראה שגם הציבור ברצועת עזה לא הביע תמיכה בפעילות הארגון שכן, היא בוצעה בתקופה בה היה לו מה להפסיד מבחינת רווחתו הכלכלית (היתרי העבודה בישראל). כמו כן, סברו רבים שהעילה להסלמה (מעצר פעיל בכיר בג’נין) לא היוותה סיבה מספקת כדי להכניס את הרצועה למצב לחימה. על עמדת הציבור לגבי סבב הלחימה ניתן ללמוד על פי סקר אינטרנטי מתמשך, שעורך היומון אלקדס, אודות השאלה האם “ההתנגדות” רשמה הישגים חדשים בעקבות סבב הלחימה ברצועה. 63% מהנשאלים ענו שלא נרשמו הישגים לעומת 36% שציינו כי נרשמו הישגים (אלקדס, 24 באוגוסט 2022).
נפגעים פלסטינים
 • סה”כ נהרגו במהלך ימי המבצע ברצועת עזה 51 פלסטינים. כמה מאות נפצעו. הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין פרסמה הודעת אבל על 12 הרוגים, כולם פעילי פלוגות ירושלים, הזרוע הצבאית שלה. בין ההרוגים שני מפקדים בכירים (מפקד הגזרה הצפונית ומפקד הגזרה הדרומית) ומספר בכירים נוספים בזרוע. מספר פלסטינים נהרגו כתוצאה משיגורים כושלים של רקטות אשר נפלו בשטח הרצועה.
כרזה שפרסמה הזרוע הצבאית של הג'האד האסלאמי בפלסטין בה שמות ההרוגים (ערוץ הטלגרם של הזרוע הצבאית, 8 באוגוסט 2022)
כרזה שפרסמה הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין בה שמות ההרוגים (ערוץ הטלגרם של הזרוע הצבאית, 8 באוגוסט 2022)
 • על רקע תופעת השיגורים הכושלים נמתחה ביקורת על הג’האד האסלאמי בפלסטין מצד תושבים וגורמים נוספים ברצועה. בכתבה שהתפרסמה באלאח’באר הדגישו גורמים ב”התנגדות”, ככל הנראה פעילי הג’האד האסלאמי בפלסטין, כי אירועי שיגורים כושלים אינם הראשונים מסוגם (רמז כי גם לחמאס אירעו “תקלות” מסוג זה ?) וכי מדובר בטעויות אנוש שנלקחות בחשבון. הם גם ציינו שנפתחה חקירה לבירור נסיבות חלק מהאירועים (אלאח’באר, 18 באוגוסט 2022).
 • אותם גורמים גם מנו מספר אפשרויות שנבדקות במסגרת חקירת אירועי השיגורים הכושלים (אלאח’באר, 18 באוגוסט 2022:
  • בלאי של הרקטות ששוגרו לישראל כתוצאה מפגמים בייצור, אחסון לא נכון של הרקטות בבורות השיגור, השפעות של תנאי הקרקע או מזג האוויר (מוערך בכ-1%).
  • נפילת רקטות על בתי תושבים כתוצאה מיירוט הרקטות בידי מערכת “כיפת ברזל” בשמי הרצועה או נפילת מיירטים בשטח הרצועה.
  • גרימת חבלות מכוונות ברקטות על ידי משתפי פעולה עם ישראל.
  • שימוש של ישראל במערכת הלייזר החדשה שנועדה ליירט את הרקטות, להסיטן ממסלולן או לפוצץ אותן באזורי השיגור.
 • בהקשר זה ניסה גורם בארגון להסביר את אירוע הירי הכושל בג’באליא וציין כי מדובר בחוליה ששיגרה רקטה באזור. לאחר השיגור ניסו חברי החוליה למצוא מחסה בתוך מסגד קרוב אולם, כלי טיס ישראלי תקף את החוליה והוא שגרם למותם של האזרחים. לדברי אותו גורם, מאז תחילת האנתיפאדה השנייה נפלו מאות רקטות על בתי תושבים וציין כי רק ההשגחה האלוהית גרמה לכך שהיה מספר מצומצם של נפגעים באירועים אלה (אלאח’באר, 18 באוגוסט 2022).
 • באלאח’באר אף האשימו את ישראל בניסיון לנצל את תופעת השיגורים הכושלים כדי להשחיר בפני הציבור ברצועה את תדמיתה של “ההתנגדות” בכלל ושל הג’האד האסלאמי בפלסטין בפרט. זאת לדבריהם, תוך ניצול התקשורת הפלסטינית “הבלתי אחראית” (אלאח’באר, 18 באוגוסט 2022).
 • בכתבה שפורסמה בסוכנות הידיעות הצרפתית ובעתון אלקדס, הביעו תושבים ברצועה ביקורת מרומזת, בעיקר ברשתות החברתיות, על התנהלות הג’האד האסלאמי בפלסטין במהלך ימי המבצע. מחמד שחאדה, פרשן פוליטי ופעיל זכויות אדם, ציין כי הג’האד האסלאמי בפלסטין ניסה לשפר את הטווח והעוצמה של ראשי הנפץ של הרקטות שלו אולם הם לא עשו זאת על בסיסי מדעי מדויק והרקטות שנועדו לטווח של יותר מארבעים ק”מ לא היו איכותיות מבחינה טכנית ומכנית מה שגרם לכך שהן נפלו בשטח רצועת עזה והיוו מקור לתסכול ומרירות עבור תושבי רצועת עזה (אלקדס, 18 באוגוסט 2022).
 • אחד מתושבי הרצועה שלא חשף את שמו “מסיבות ביטחוניות” ציין כי היה בביתו עם אשתו וילדיו כאשר שמע פיצוץ, כשהסתכל החוצה, ראה שהבית הסמוך לו נהרס וכי נהרגו מספר בני אדם. הייתה זו אחת הרקטות ששוגרה לעבר ישראל והיא שנפלה על הבית בשטח הרצועה. תושבת ג’באליא צוטטה באומרה, כי הייתה זו מלחמה שכללה טעויות הן מצד ישראל והן מצד “ההתנגדות” וכי היא ראתה רקטה שנפלה על בית שכנתה. היא קראה לארגונים ברצועה להשתדל לדייק יותר (אלקדס, 18 באוגוסט 2022).
סוגיית שחרור האסירים
 • לאחר שלושה ימי הסלמה ברצועת עזה, הכריזו המתווך המצרי, ישראל והג’האד האסלאמי בפלסטין, על הפסקת אש שנכנסה לתוקפה ב-7 באוגוסט 2022 בשעה 23:30. כדי לשמר את הפסקת האש התחייבה מצרים להשקיע מאמצים ולפעול למען שחרורם, בהקדם האפשרי, של שני עצירים מנהליים בסאם אלסעדי, ראש הג’האד האסלאמי בג’נין, שמעצרו היווה עילה להסלמה, וח’ליל אלעואודה, עציר הג’האד האסלאמי בפלסטין השובת רעב מזה זמן במחאה על המשך מעצרו המנהלי (אלג’זירה, 7 באוגוסט 2022).
נוסח הסכם הפסקת האש כפי שפורסם בכלי התקשורת הפלסטיניים
נוסח הסכם הפסקת האש כפי שפורסם בכלי התקשורת הפלסטיניים
 • מאז תום המבצע עוקבים בג’האד האסלאמי בפלסטין אחר מצבם של העצירים ומנסים להביא לשחרורם. ראשי הארגון פונים למצרים כדי שזו תגביר את הלחצים על ישראל לשחררם. הם גם מציינים כי המערכה מול ישראל עדיין פתוחה והיא תסתיים לאחר מימוש התנאים שהם הציבו (אלע’ד, סבק24, 13 באוגוסט 2022).
 • טארק סלמי, דובר הג’האד האסלאמי בפלסטין, ציין, כי המגעים בין הארגון לבין מצרים בסוגיה נמשכים מאז סיום המבצע וכי הם קיבלו הבטחות רציניות ממצרים לכך שישראל תשחרר בקרוב את האסירים פעילי הארגון (אלאיאם, 19 באוגוסט 2022). דאוד שהאב, דובר הג’האד האסלאמי בפלסטין, ציין שעמדת הארגון בנוגע לתיווך המצרי מול ישראל נשענת על שני תרחישים או שמצרים תודיע שהיא לא הצליחה לשכנע את ישראל ליישם את ההבנות או שמצבו הבריאותי של העציר יתדרדר והוא ימות. במצב זה ינקוט הארגון את העמדה הנדרשת (אלקדס אלערבי, 18 באוגוסט 2022).
 • תור וינסלנד, שליח האו”ם המיוחד למזרח התיכון, הודיע כי במסגרת מחויבות האו”ם לשמור על השקט ברצועת עזה ביקרה משלחת מטעמו בכלא עופר בו עצור בסאם אלסעדי (חשבון הטוויטר של תור וינסלנד, 10 באוגוסט 2022).
 • באשר למצבם של שני העצירים:
  • בסאם אלסעדי: ב-14 באוגוסט 2022 החליט בית הדין הצבאי להאריך את מעצרו של בסאם אלסעדי בשישה ימים. ב-21 באוגוסט 2022 הודיעה ישראל על הארכה נוספת של מעצרו בחמישה ימים נוספים ועל הגשת כתב אישום נגדו באשמת הסתה. יאסר מזהר, נציג הג’האד האסלאמי בוועדת האסירים של הכוחות הלאומיים והאסלאמיים ברצועת עזה, אמר כי על הצד המצרי לשאת באחריות להארכת מעצרו של האסיר אלסעדי באמצעות הפעלת לחץ על ישראל לשחררו בדחיפות כדי להבטיח את המשך השקט ברצועת עזה. לדבריו, הארכת מעצרו של אלסעדי היא תחילתה של מערכה אמתית בין הצד המצרי לישראל במטרה לשמור על הפסקת האש ההדדית בין ההתנגדות הפלסטינית לצה”ל. מזהר הוסיף, כי על ישראל להיענות לדרישות הג’האד האסלאמי לגבי שני האסירים כדי שלא יחודשו התקיפות. הוא הדגיש כי “פלוגות ירושלים” והג’האד האסלאמי לא יעמדו בחיבוק ידיים מול מה שעוברים האסירים ח’ליל אלעואודה ובסאם אלסעדי (דניא אלוטן, 11 באוגוסט 2022).
  • ח’ליל אלעואודה: ב-11 באוגוסט 2022 דיווחו כלי תקשורת ישראלים על התדרדרות במצבו הרפואי והוא הועבר לבית החולים ואושפז תחת אבטחה. אשתו דלאל, שהורשתה לבקרו, מסרה כי נגרם לו נזק בלתי הפיך. ב-19 באוגוסט 2022 הקפיא פיקוד המרכז את צו המעצר המנהלי נגדו כל עוד הוא מאושפז בבית החולים. בג”צ דחה עתירה שהוגשה לשחרורו (הארץ, 22 באוגוסט 2022). ח’צ’ר חביב, בכיר בג’האד האסלאמי, אמר שישראל נושאת באחריות המלאה לחייו, וציין כי הם כל הזמן משוחחים עם הצד המצרי כדי שימשיך בתיווך ובלחץ שלו על ישראל (סבק24, 11 באוגוסט 2022).
 • ח’צ’ר חביב אמר כי ישראל ללא ספק דוחפת את האזור לגל חדש בלתי נמנע של הסלמה צבאית, לאחר שמנהיגיה, החל מראש הממשלה, יאיר לפיד, ועד המפקד הצבאי הזוטר ביותר, הודיעו על התנערותם מתנאי הפסקת האש שהוא שחרור העצירים ח’ליל אלעואודה ובסאם אלסעדי. לדבריו, הג’האד האסלאמי הודיע למצרים על חומרת ההתנהגות של ישראל ואי יישום תנאי הפסקת האש, שהושגה בתיווכם ובערבותם. הוא הדגיש כי ארגונו עוקב אחר ההתנהגות הישראלית וינקוט בעמדה המתאימה בזמן המתאים בתיאום עם כוחות פלסטינים נוספים. חביב הוסיף כי הם קיבלו הבטחות ואינדיקציות מהמצרים כי משלחת ביטחונית מטעמם תבקר בקרוב בתל אביב כדי לדון בנושא (אלאיאם, 12 באוגוסט 2022).
 • מחמד אלהנדי, בכיר בג’האד האסלאמי בפלסטין, אמר כי חוסר רצונה של ישראל להיענות לתנאי הפסקת האש הכוללים שחרור של העצירים ח’ליל אלעואודה ובסאם אלסעדי חושף את טבעה של ישראל להתחמק ומעמיד את המתווך המצרי בפני התחייבויותיו (אתר הג’האד האסלאמי בפלסטין, 17 באוגוסט 2022).
 • על רקע אי שחרורם של העצירים איים זאהר ג’בארין, חבר הלשכה המדינית של חמאס כי אי העמידה של ישראל והתכחשותה להסכמים שנחתמו עם האסירים הינה “משחק באש (אירנ”א בערבית, 22 באוגוסט 2022).
הערכת נזקי המבצע ושיקום רצועת עזה
 • מיד עם תום המבצע החלו ברצועה להעריך את נזקי המבצע. משרד העבודות הציבוריות והשיכון ברצועה הודיע כי במהלך המבצע נהרסו כליל 22 יחידות מגורים; 77 יחידות מגורים נהרסו חלקית באופן שאינו מאפשר מגורים בהן; ול-1,908 יחידות מגורים נגרמו נזקים חלקיים (מען, 13 באוגוסט 2022).
אינפוגרף המציג את נזקי המבצע (דף הפייסבוק של משרד העבודות הציבוריות והשיכון ברצועה, 13 באוגוסט 2022)
אינפוגרף המציג את נזקי המבצע
(דף הפייסבוק של משרד העבודות הציבוריות והשיכון ברצועה, 13 באוגוסט 2022)
נזקים בשכונת אבו ת'אבת במזרח רפיח כתוצאה מתקיפה ישראלית (דף הפייסבוק של העיתונאי האני אלשאער, 8 באוגוסט 2022)      נזקים בשכונת אבו ת'אבת במזרח רפיח כתוצאה מתקיפה ישראלית (דף הפייסבוק של העיתונאי האני אלשאער, 8 באוגוסט 2022)
נזקים בשכונת אבו ת’אבת במזרח רפיח כתוצאה מתקיפה ישראלית
(דף הפייסבוק של העיתונאי האני אלשאער, 8 באוגוסט 2022)
 • אדהם אלבסיוני, דובר משרד החקלאות ברצועה, מסר כי הפסדי המגזר החקלאי בשלושת ימי המבצע הסתכמו ביותר ממיליון דולרים (סוכנות אלראי, 11 באוגוסט 2022). יו”ר התאחדות הפועלים בעזה ציין, כי בששת הימים בהם נמנעה כניסת פועלים מהרצועה לישראל לפני המבצע ובמהלכו נגרם הפסד הכנסות בסכום של 18 מיליון ₪ (אתר ההתאחדות, 14 באוגוסט 2022).
 • מחמד ת’אבת, האחראי על יחסי הציבור בחברת החשמל ברצועה, מסר כי לאחר שישראל אפשרה מעבר סולר לתחנת הכוח ברצועה חזרה אספקת החשמל לזו שקדמה למבצע “עלות השחר”, שמונה שעות אספקת חשמל ברצף ושעתיים הפסקה (אתר Ultra Palestine, 11 באוגוסט 2022).
 מכליות סולר מגיעות לתחנת הכוח כדי לחדש את פעילותה (מימין: דף הפייסבוק של העיתונאי האני אלשאער, 8 באוגוסט 2022; משמאל: חשבון הטוויטר של העיתונאי חסן אצליח, 8 באוגוסט 2022)    מכליות סולר מגיעות לתחנת הכוח כדי לחדש את פעילותה (מימין: דף הפייסבוק של העיתונאי האני אלשאער, 8 באוגוסט 2022; משמאל: חשבון הטוויטר של העיתונאי חסן אצליח, 8 באוגוסט 2022)
מכליות סולר מגיעות לתחנת הכוח כדי לחדש את פעילותה (מימין: דף הפייסבוק של העיתונאי האני אלשאער, 8 באוגוסט 2022; משמאל: חשבון הטוויטר של העיתונאי חסן אצליח, 8 באוגוסט 2022)
 • ממשל חמאס הודיע שבכוונתו לסייע בשיקום הנזקים. אסמאעיל הניה דיווח (12 באוגוסט 2022), כי מחמד בן עבד אלרחמן אלת’אני, שר החוץ של קטר, הודיע על הסכמתה של קטר להעביר כספים ולממן בנייה מחדש של בתים ומבנים שנהרסו ברחבי הרצועה (אתר חמאס, 12 באוגוסט 2022). הסהר האדום הקטרי דיווח על מתן מענה הומניטרי דחוף בשווי 1.1 מיליון דולרים (סוכנות אנטוליה, 9 באוגוסט 2022) .
 • ברשתות החברתיות התפרסם שהג’האד האסלאמי בפלסטין הודיע כי הם מתחייבים לבנות מחדש את הבתים שנהרסו עד לסוף השנה. כמו כן הם ישלמו פיצויים לבעלי הבתים ההרוסים בגובה של 1,000 דולרים, למשפחות הנפגעים פיצוי בגובה של 400 דולרים לכל פצוע ושכר חודשי למשפחות ההרוגים (ערוץ הטלגרם רצד אלמידאן, 10 באוגוסט 2022). בהקשר זה אמר, ח’אלד אלבטש כי מזכ”ל הארגון, הנחה להתייחס באופן שווה לכל ההרוגים והפצועים ולעמוד לצד המשפחות (אתר הג’האד האסלאמי, 15 באוגוסט 2022).
 • ואא’ל אבו מחסן, רכז התקשורת של מחלקת מוסדות הצדקה של חמאס בעזה, מסר כי במהלך ששה ימים הם סיפקו סיוע מגוון בשווי יותר מ-820,000 דולר לתושבי הרצועה (אלרסאלה.נט, 13 באוגוסט 2022).
סיוע ממשלת הרשות
 • גם ברשות נחלצו לסיוע לרצועת עזה. בישיבה השבועית של ממשלת הרשות, הטילה הממשלה על המשרדים הרלוונטיים לטפל במיפוי הנזקים; לספק מוצרי אספקה; לגבש תכנית התערבות עם השותפים; להעניק סיוע פסיכולוגי ויעוץ לילדים; להטיל על קרן העיריות להעניק סיוע לשיקום מבנים שנהרסו במלחמה; לבקש מהמוסדות לזכויות האדם והמוסדות ההומניטריים להתערב אצל הצד הישראלי כדי לאפשר את הכנסת הציוד הרפואי ​​שנשלח על ידי משרד הבריאות ברשות, ומוחזק במחסום בית חאנון מאז היום הראשון לתוקפנות על רצועת עזה; להדגיש את נכונות משרד הבריאות לספק את כל הציוד הרפואי וכוח האדם הרפואי הדרושים לבתי החולים ברצועה; לפעול להעברת פצועים לבתי חולים בגדה המערבית ובתי חולים במצרים; ולשלוח צוותים רפואיים מתמחים לבצע ניתוחים בבתי החולים בעזה (ופא, 8 באוגוסט 2022).
 • ד”ר מי אלכילה, שרת הבריאות ברשות, מסרה כי משלוח של תרופות וציוד רפואי נשלח מהמחסנים המרכזיים של המשרד בשכם למחסנים ברצועת עזה. השרה ציינה כי זהו משלוח חירום שנועד לענות על הצרכים הנדרשים לטיפול בפלסטינים בעקבות המבצע ברצועה (דף הפייסבוק של משרד הבריאות ברשות, 11 באוגוסט 2022). היא גם ציינה כי בתי החולים ביהודה ושומרון פתוחים לקבל את הפצועים מרצועת עזה (דניא אלוטן, 13 באוגוסט 2022).
משלוח ציוד רפואי שהועמס במחסנים המרכזיים של משרד הבריאות בשכם ומיועד לרצועת עזה (דף הפייסבוק של משרד הבריאות ברשות, 11 באוגוסט 2022)    משלוח ציוד רפואי שהועמס במחסנים המרכזיים של משרד הבריאות בשכם ומיועד לרצועת עזה (דף הפייסבוק של משרד הבריאות ברשות, 11 באוגוסט 2022)
משלוח ציוד רפואי שהועמס במחסנים המרכזיים של משרד הבריאות בשכם ומיועד לרצועת עזה (דף הפייסבוק של משרד הבריאות ברשות, 11 באוגוסט 2022)
סוגיית מעורבות חמאס בלחימה
 • חמאס לא נטלה חלק פעיל בסבב הלחימה. למרות שבפומבי ניסו בג’האד האסלאמי להצדיק את מדיניות חמאס, הרי שבפועל ניכרה בקרבם אכזבה. על פי אלאח’באר שציטט “מקורות יודעי דבר”, לאחר הריגתו של תיסיר אלג’עברי, ניסתה הנהגת הג’האד האסלאמי להיחלץ מהמצב שבו היא תהיה היחידה שתגיב, בעיקר כדי שלא לתת לישראל את הפריבילגיה של מיקוד המאמץ המודיעיני והביטחוני בג’האד, דבר שעלול להוביל לאבדות ונזקים רבים לארגון. על פי אתם מקורות התקיימו בו זמנית שלוש פגישות עם הנהגת חמאס ברצועת בעזה, בבירות ובטהראן, אולם חמאס לא קיבלה החלטה לשתף את הזרוע הצבאית שלה במערכה (אלאח’באר, 9 באוגוסט 2022).
 • היו בג’האד האסלאמי שניסו שלא להבליט את אי השתתפותה של חמאס במערכה. בראיון שהעניק חאלד אלבטש, בכיר בג’האד האסלאמי בפלסטין, הדגיש שהעימות הוא של העם הפלסטיני כולו וכי חמאס תמכה בג’האד האסלאמי באמצעי התקשורת, סייעה מבחינה לוגיסטית ומילאה תפקיד חשוב באבטחת העורף (אלג’זירה.נט, 13 באוגוסט 2022).
 • טארק אלסלמי, דובר הארגון, ציין כי הם נכנסו למבצע “אחדות הזירות” עם עמדה פלסטינית מאוחדת, והדגיש כי התקיים תיאום בין הזרועות הצבאיות של הארגונים הלאומיים והאסלאמיים במהלך המערכה. יחד עם זה הוא ציין שהפעילות הצבאית הגדולה ביותר בוצעה על ידי הג’האד האסלאמי. זאת, בשל הריגתם של המפקדים הצבאיים שלו. חסן עבדו, פובליציסט ופרשן פוליטי המקורב לג’האד האסלאמי, ציין שלחמאס היה תפקיד חשוב במאמצים להגיע להפסקת אש. הוא גם ציין שאי השתתפותה של חמאס במערכה היוותה הזדמנות לג’האד האסלאמי להפגין את יכולותיו הצבאיות, שאינן מוכרות בקרב רוב הציבור הפלסטיני שתופס את הג’האד האסלאמי כארגון קטן, לעומת חמאס, מבחינת היכולות הצבאיות (אלמוניטור 12 באוגוסט 2022).
 • מחמד אלהנדי ציין בהצהרה לערוץ התורכי בערבית TRT כי הבלטת אי השתתפות חמאס היא ניסיון כושל של ישראל לזרוע מחלוקת בין חמאס לג’האד האסלאמי, וכי הקשר עם חמאס התחזק. לדבריו, זו לא המערכה הראשונה ולא האחרונה, שהם נלחמים עם רק חלק מהארגונים הפלסטיניים ובמערכה הזו הספיק שהג’האד האסלאמי יוביל אותה בשם הפלסטינים (צפא, 8 באוגוסט 2022)
 • “מקורות פלסטינים” מסרו שבג’האד האסלאמי הופתעו מעמדת חמאס וכי הם ראו בה נעיצת “סכין בגב”. על רקע זה מסרו “המקורות”, כי הג’האד האסלאמי לא מעוניין לנהל עימות גלוי מול חמאס אך הארגון הודיע על פרישה מחמ”ל הארגונים המשותף (אלשרק אלאוסט, 19 באוגוסט 2022). בהתייחס לדיווחים בנוגע לפרישת הארגון מהחמ”ל אמר אחמד אלמדלל, בכיר הג’האד האסלאמי בפלסטין, כי הדיווחים הם מופרכים וכי הג’האד האסלאמי בפלסטין עומד בקשר טוב עם חמאס ועם יתר הארגונים הפלסטינים והתיאום עמם ועם חמאס נמשך (סבק24, 21 באוגוסט 2022). היו שמתחו ביקורת על חמאס על כך שהיא העניקה עדיפות לאינטרסים של חיי היומיום כמו ההקלות הישראליות על פני האינטרסים המדיניים (אתר אלשרק, 13 באוגוסט 2022).
 • בפועל, על פי האתר הסעודי אלשרק (Asharq News) העימות ברצועת עזה גרם לקרע בקשר בין חמאס לג’האד האסלאמי, אשר פירש את עמדת חמאס כנטישה של רעיון הפעילות המשותפת וחדר המבצעים המשותף המאגד את הזרועות הצבאיות של הארגונים ברצועה תחת הנהגת הזרוע הצבאית של חמאס. יש הטוענים שהקרע הביא להקפאת פעילות חדר המבצעים המשותף. אחד מבכירי הג’האד האסלאמי אף ציין שעקב אי השתתפות חמאס בעימות חדר המבצעים המשותף כבר לא קיים ואין לו כל משמעות. מקורות בחמאס ובג’האד האסלאמי מסרו שמתקיימים מאמצים לאחות את הקרע ולבנות מחדש את חדר המבצעים המשותף, אך הם אינם מפחיתים מהשפעת המחלוקות על עתיד הקשר בין חמאס לג’האד האסלאמי (אתר אלשרק, 13 באוגוסט 2022).
 • בהקשר זה, ציין טלאל עוכל, פובליציסט פוליטי באלאיאם מעזה, כי הוא אינו סבור שאי השתתפותה של חמאס תוביל למתיחות עם הג’האד האסלאמי, זאת משום שהג’האד האסלאמי אינו נחשב ליריב פוליטי של חמאס, אלא ארגון “התנגדות” הפועל רק נגד ישראל (אלמוניטור, 12 באוגוסט 2022).
 • באשר לעמדת חמאס, חאזם קאסם, דובר חמאס, הכחיש את הדיווח אודות המחלוקת הוא הדגיש את עומק הקשר עם הג’האד האסלאמי בדרגים השונים, וציין כי מתקיים תיאום ברמה גבוהה במסלולים רבים. לדבריו, במהלך ההסלמה האחרונה התקיים קשר רציף בין חמאס לג’האד האסלאמי מדינית, צבאית וביטחונית. הוא גם ציין כי עם תחילת ההסלמה יצאה הודעה מחדר המבצעים המשותף, שציינה במפורש את התגובה להתנקשות בבכירי הג’האד האסלאמי. קאסם ציין כי לאחר תום ההסלמה נערכו פגישות בין בכירים בחמאס ובג’האד האסלאמי כדי להבטיח את המשך וחיזוק קו הפעולה המשותף ביניהם ואף את פיתוחו. הוא הדגיש כי חדר המבצעים המשותף קיים וכי הם יפעלו לפתח אותו (דניא אלוטן, 13 באוגוסט 2022).
 • לדברי איאד אלקרא, פרשן פוליטי המקורב לחמאס, חמאס לא הצטרפה לג’האד האסלאמי בגלל שהאמינה שסבב ​​ההסלמה לא היה קשור לנושאים לאומיים, ובכלל זה נושא ירושלים שדחף את חמאס להתחיל במבצע “שומר החומות” במאי 2021. לדבריו, הג’האד האסלאמי נכנס למערכה הזו מסיבות הקשורות לאסירים שלו ודרישתו לשחררם, והדבר אינו מחייב את חמאס להיכנס לעימות צבאי עם ישראל. לדבריו, חמאס העניקה לג’האד האסלאמי את החירות לבחור כיצד להגיב על הסיכול של המפקד הצבאי שלו בעזה. עוד ציין אלקרא, כי אי השתתפות חמאס פילג את הרחוב הפלסטיני כאשר חלקם מאמינים שישראל פגעה במכוון בג’האד האסלאמי. לאור זאת, צצו דרישות עממיות הקוראות לחמאס להתערב ולהפסיק את הרג מנהיגי הג’האד האסלאמי ופעיליו. לעומתם היו שסברו שהתערבות חמאס תסבך את המצב. זאת, שמכיוון שחמאס היא תנועת “ההתנגדות” הגדולה ביותר, ולכן יש לה יותר עמדות ואתרים שישראל יכולה לתקוף, במה שעלול היה להוביל למערכה צבאית ארוכה יותר.
 • בכירים בחמאס הודו כי התגלעה מחלוקת ביניהם לבין הג’האד האסלאמי לגבי המטרה והעיתוי של העימות. לדבריהם, המטרה שארגון הג’האד האסלאמי הציב כיעד לעימות לא הייתה מקובלת. שכן, אי אפשר להגיע למצב של עימות מזויין עם ישראל ברצועת עזה בגלל מעצר אדם בשומרון, ללא קשר למעמדו. לטענתם, המעצרים ביהודה ושומרון לא פוסקים, ואי אפשר לעצור אותם באמצעות איום בתקיפה מרצועת עזה, כפי שעשה הג’האד האסלאמי. לגבי העיתוי ציינו בחמאס כי אווירת הבחירות השוררת בישראל גורמת לממשלה להיות תקיפה יותר כלפי כל מה שהיא רואה כפרובוקציה מרצועת עזה במטרה לצבור נקודות אלקטורליות נגד יריביה. חלק מהמנהיגים בחמאס סבורים כי הג’האד האסלאמי איים בתקיפה לאחר מעצרו של בסאם אלסעדי מבלי להתייעץ עם חמאס במטרה להציג עצמו כ”חוד החנית של ההתנגדות”, וציינו את אווירת היריבות הפוליטית בין חמאס לג’האד האסלאמי על הנהגת ההתנגדות המזויינת למרות שכלפי חוץ הם מציגים כי קיימת ביניהם ברית (אתר אלשרק, 13 באוגוסט 2022).
משלחת חמאס בראשות ח'ליל אלחיה בביקור תנחומים אצל אחמד אלמדלל ברפיח (אתר PALINFO, 8 באוגוסט 2022)
משלחת חמאס בראשות ח’ליל אלחיה בביקור תנחומים אצל אחמד אלמדלל ברפיח
(אתר PALINFO, 8 באוגוסט 2022)
 • על רקע הדיווחים אודות המתיחות קיימו שני הארגונים ב-22 באוגוסט 2022 פגישה בה השתתפו בכירים כולל בכירים צבאיים. בהודעה משותפת שהתפרסמה לאחר הפגישה צוין שהצדדים דנו ביחסים ביניהם והסכימו על חיזוק העבודה המשותפת המדינית, הצבאית והביטחונית. עוד צוין בהודעה ש”דרך ההתנגדות” היא בחירה אסטרטגית שאין לסגת ממנה והיא תמשך בתיאום מלא. עוד נמסר כי חמ”ל הארגונים המשותף ימשיך לכלול את נציגי כל הארגונים ברצועה, ינהל את העימות מול ישראל, והם יפעלו לחיזוק תפקיד החמ”ל המשותף (שהאב, ערוץ הטלגרם של חמאס, 22 באוגוסט 2022).