סיכום האירועים בגבול רצועת עזה

תמונות מ

תמונות מ"צעדת השיבה" במזרח הרצועה (חשבון הטוויטר PALINFO, 12 באוקטובר 2018)

תמונות מ

תמונות מ"צעדת השיבה" במזרח הרצועה (חשבון הטוויטר PALINFO, 12 באוקטובר 2018)

פעילי

פעילי "יחידת החיצים" במזרח רפיח (דף הפייסבוק של הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה, 12 באוקטובר 2018; מען, 13 באוקטובר 2018)

משאית דלק במימון קטרי עוברת במעבר כרם שלום (דף הפייסבוק GAZA NOW, 9 באוקטובר 2018)

משאית דלק במימון קטרי עוברת במעבר כרם שלום (דף הפייסבוק GAZA NOW, 9 באוקטובר 2018)

אסמאעיל הניה נחנק משאיפת גז מדמיע או עשן במזרח העיר עזה (חשבון הטוויטר של סוכנות שהאב, 12 באוקטובר 2018)

אסמאעיל הניה נחנק משאיפת גז מדמיע או עשן במזרח העיר עזה (חשבון הטוויטר של סוכנות שהאב, 12 באוקטובר 2018)

"יחידת בני אלזוארי" יחידת הפרחת הבלונים במרכז הרצועה משגרת בלון ענק עם מסר מאיים ליישובי עוטף עזה (חשבון הטוויטר PALINFO, 12 באוקטובר 2018)

אסמאעיל הניה, נושא דברים בהלוויית אחד מהרוגי

אסמאעיל הניה, נושא דברים בהלוויית אחד מהרוגי "צעדת השיבה" (דף הפייסבוק שהאב, 12 באוקטובר 2018)

כללי
 • ביום שישי 12 באוקטובר 2018 התקיימו אירועי “צעדת השיבה” בגבול רצועת עזה. זוהי צעדת יום שישי ה-29 במספר מאז החלו הצעדות ב-30 במרץ 2018. באירועים השתתפו כ-15,000 מפגינים (פחות מצעדת השבוע הקודם, שבה השתתפו כעשרים אלף מפגינים). המפגינים השליכו עשרות רימונים ומטענים לעבר כוחות הביטחון הישראליים. כעשרים מפגינים ניסו לחצות את הגדר לשטח ישראל. ארבעה מהם שהגיעו סמוך לעמדה של צה”ל, נורו ונהרגו.
 • במהלך האירועים נמשך רף האלימות הגבוה הכולל שימוש מאסיבי ברימונים ומטענים. במקביל, נמשכה העלייה בניסיונות לחצות את גדר הביטחון והחמרת טרור ההצתות. לפי שעה לא נראה כי בכוונת המארגנים ובראשם חמאס להפסיק את ההפגנות ראשי הארגונים קוראים לציבור להמשיך להשתתף בהן ואף להעצימן. נראה גם כי הטכניקות ורמת התעוזה הולכים ומשתכללים וכי המארגנים ממסדים את הפעילות באמצעות הקמת יחידות חדשות שתפקידן להתעמת עם חיילי צה”ל באופן מאורגן.
 • בתגובה לחדירה לשטח ישראל ולרף האלימות הגבוה החליט שר הביטחון לאסור על הכנסת סולר וגז לרצועה החל מ-14 באוקטובר 2018. בפתח ישיבת הממשלה, שהתקיימה ב-14 באוקטובר 2018 קרא ראש הממשלה לחמאס להפסיק את ההתפרעויות האלימות ואיים בהנחתת מכה קשה. שר הביטחון איים אף הוא בתגובה אך ציין, כי לפני שהולכים למלחמה יש למצות את כל האופציות האחרות (ynet, 14 באוקטובר 2018).
“צעדות השיבה”
צעדת יום שישי, 12 באוקטובר 2018
 • צעדת השיבה ביום שישי 12 באוקטובר 2018 עמדה בסימן הסיסמא “אנתיפאדת אלקדס”. בצעדה השתתפו כ-15,000 מפגינים (לעומת שבוע קודם לכן בו השתתפו בצעדה כעשרים אלף מפגינים). קודם לצעדה במסגרת ההכנות אספו הפלסטינים עשרות צמיגים (שבכה קדס, 12 באוקטובר 2018). כמו כן אורגנו אוטובוסים שיצאו לאחר תפילת הצהרים מכל המסגדים ונקודות איסוף נוספות ברצועה, אשר הסיעו את המפגינים למחנות השיבה (עמוד הפייסבוק של “יחידת הבלבול”, 10 באוקטובר 2018).

הובלת צמיגים ל"מחנה השיבה" במרכז הרצועה (חשבון הטוויטר של PALINFO, 12 באוקטובר 2018)
הובלת צמיגים ל”מחנה השיבה” במרכז הרצועה (חשבון הטוויטר של PALINFO, 12 באוקטובר 2018)

 • המפגינים פעלו בחמשת המוקדים ה”מסורתיים” מול גדר הביטחון על גבול ישראל רצועת עזה. במהלך ההפגנות שהיו אלימות במיוחד הבעירו הפלסטינים צמיגים, השליכו בקבוקי תבערה ויידו אבנים לעבר כוחות צה”ל. כמו כן הושלכו עשרות מטענים ורימונים. לא היו נפגעים לכוחותינו.

שימוש במכונה ליצירת מיסוך עשן בעימותים במזרח ג'באליא (דף הפייסבוק של הצלם אנס ג'מאל אלדריף, 12 באוקטובר 2018)
שימוש במכונה ליצירת מיסוך עשן בעימותים במזרח ג’באליא (דף הפייסבוק של הצלם אנס ג’מאל אלדריף, 12 באוקטובר 2018)

 • נמשך מיסוד ההפגנות וצעדות בשיבה במסגרת זאת דיווחו המארגנים, כי לצד יחידות בלוני התבערה, יחידת הצמיגים ויחידת הבלבול הלילי תוקם יחידה נוספת בשם “יחידת החיצים” שמטרתה לירות חיצים בוערים לעבר כוחות צה”ל. בנוסף הוכרז על הקמת “יחידת הערפל” שמטרתה להקשות על פעילות צה”ל מול המפגינים (מען, 13 באוקטובר 2018).
פעילי "יחידת החיצים" במזרח רפיח (דף הפייסבוק של הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה, 12 באוקטובר 2018; מען, 13 באוקטובר 2018)   פעילי "יחידת החיצים" במזרח רפיח (דף הפייסבוק של הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה, 12 באוקטובר 2018; מען, 13 באוקטובר 2018)
פעילי “יחידת החיצים” במזרח רפיח (דף הפייסבוק של הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה, 12 באוקטובר 2018; מען, 13 באוקטובר 2018)
חציית גדר הביטחון
 • במהלך ההפגנה בוצעו מספר ניסיונות לחצות את גדר הביטחון. רוב הפלסטינים שניסו לחצות שבו מיד לשטח הרצועה. פלסטיני שניסה לחצות את הגדר בצפון הרצועה נעצר סמוך לנקודת החציה והועבר לתחקור (דובר צה”ל, 12 באוקטובר 2018).

תקרית חריגה הייתה באזור מחנה הפליטים אלבוריג’ (דרום הרצועה) כאשר הפלסטינים הניחו מטען על גדר הביטחון. המטען התפוצץ הצית את הגדר ופער בה פרצה גדולה. כעשרים פלסטינים ניסו לחדור לשטח ישראל דרך הפרצה בגדר. רובם חזרו לשטח הרצועה בשל ירי כוחות צה”ל. כמה מהם ניסו להתקרב לעבר עמדת צה”ל. כוח צה”ל ירה לעברם והם נהרגו. הפלסטינים לקחו את הגופות ונמלטו לשטח הרצועה. משרד הבריאות ברצועת עזה דיווח על ארבעה הרוגים בתקרית (דף הפייסבוק של ד”ר אשרף אלקדרה, 12 באוקטובר 2018). לפחות שלושה מההרוגים, היו ככל הנראה, פעילי הזרוע הצבאית של חמאס שכן במהלך הלווייתם נעטפו גופותיהם בדגלי הזרוע הצבאית ובכירי חמאס השתתפו בהן (חשבון הטוויטר פאל אינפו, 13 באוקטובר 2018) . מדובר צה”ל נמסר כי הריגתם מנעה פיגוע נגד אזרחים ונגד כוחות הביטחון הישראליים וכי לא היו נפגעים בקרב כוחות צה”ל (דובר צה”ל, 12 באוקטובר 2018).

 

פלסטינים מושכים את גדר התיל שבסמוך לגדר הביטחון במזרח אלבריג' (חשבון הטוויטר QUDSN, 12 באוקטובר 2018)   פלסטינים מושכים את גדר התיל שבסמוך לגדר הביטחון במזרח אלבריג' (חשבון הטוויטר QUDSN, 12 באוקטובר 2018)
פלסטינים מושכים את גדר התיל שבסמוך לגדר הביטחון במזרח אלבריג’ (חשבון הטוויטר QUDSN, 12 באוקטובר 2018)
 סכין שנמצאה בזירת האירוע במזרח אלבוריג' (אתר צה"ל, 12 באוקטובר 2018).   כרזת אבל שפרסמו חמאס והזרוע הצבאית שלה על מותו של מחמד עבד אלחפיט' יוסף אסמאעיל באלבריג' (דף הפייסבוק של הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה, 13 באוקטובר 2018)
מימין: סכין שנמצאה בזירת האירוע במזרח אלבוריג’ (אתר צה”ל, 12 באוקטובר 2018). משמאל: כרזת אבל שפרסמו חמאס והזרוע הצבאית שלה על מותו של מחמד עבד אלחפיט’ יוסף אסמאעיל באלבריג’ (דף הפייסבוק של הרשות הלאומית העליונה של צעדת השיבה, 13 באוקטובר 2018)
תגובת ישראל
 • בתגובה לניסיונות החדירה לישראל החליט שר הביטחון אביגדור ליברמן לאסור על הכנסת דלק וגז לרצועה החל מ-14 באוקטובר 2018 ועד להודעה חדשה . יוזכר כי החל מ-9 באוקטובר 2018 אישרה ישראל הכנסת דלק לרצועה דרך מעבר כרם שלום במימון קטר ובפיקוח האו”ם. הדלק נועד להפעלת תחנת הכוח בעזה המספקת חשמל לתושבי הרצועה (דף הפייסבוק GAZA NOW, 9 באוקטובר 2018).
 • בישראל איימו, כי יגיבו לאירועים. בפתח ישיבת הממשלה קרא בנימין נתניהו, ראש הממשלה, לחמאס להפסיק את ההתפרעויות האלימות ואיים, כי ישראל קרובה לפעילות נגד רצועת עזה שתכלול מכה עוצמתית. בראיון שהעניק שר הביטחון אמר, כי חמאס הפכה את האלימות על הגדר לנשק אסטרטגי באמצעותו היא רוצה לשחוק את יכולות העמידה וההרתעה של ישראל. ליברמן ציין, כי לאחר חודשים של התפרעויות על הגדר, שיגורי בלוני תבערה והבערת שדות הגיע רגע בו היא חייבים להנחית מכה קשה על חמאס. יחד עם זאת ציין כי לפני שהולכים למלחמה יש למצות את כל האופציות האחרות (ynet, 14 באוקטובר 2018).
נפגעים ב”צעדת השיבה”
 • דובר משרד הבריאות ברצועת עזה מסר, כי שבעה פלסטינים נהרגו במהלך אירועי “צעדת השיבה”. ארבעה מהם נהרגו בתקרית במזרח מחנה הפליטים אלבריג’. כמו כן נפצעו 252 מפגינים (דף הפייסבוק של ד”ר אשרף אלקדרה, 12 באוקטובר 2018)
 • אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, ששהה במהלך ההפגנות באזור מעבר קרני נפגע משאיפת עשן (לא ברור אם מעשן הצמיגים שהבעירו המפגינים או מעשן האמצעים לפיזור הפגנות של צה”ל).
 • בהתייחסו להרוגים במהלך האירועים, הטיל דאוד שהאב, דובר הג’האד האסלאמי בפלסטין, את האחריות על ישראל ואמר כי הרג המשתתפים בדם קר הוא פעולה תוקפנית וטרוריסטית. לדבריו אירועי היום נבחנים ומוערכים ( פלסטין אליום, 12 באוקטובר 2018). אחמד אלמדלל, בכיר הג’האד האסלאמי בפלסטין, אמר כי “ההתנגדות” לא תשתוק על פשעים המתבצעים נגד העם הפלסטיני וכי היא ללא ספק תגיב (פאל טודיי, 12 באוקטובר 2018).

אסמאעיל הניה נחנק משאיפת גז מדמיע או עשן במזרח העיר עזה (חשבון הטוויטר של סוכנות שהאב, 12 באוקטובר 2018)
אסמאעיל הניה נחנק משאיפת גז מדמיע או עשן במזרח העיר עזה (חשבון הטוויטר של סוכנות שהאב, 12 באוקטובר 2018)

צפי להמשך
 • “הרשות הלאומית העליונה לצעדת השיבה” מסרה כי פעילויות יום שישי 19 באוקטובר 2018 יעמדו בסימן “יחד הרצועה מתקוממת והגדה מצטרפת” חשבון הטוויטר אמאמה, 12 באקטובר 2018) .
 • הרשות הלאומית לשבירת המצור הודיע על מסיבת עיתונאים שתתקיים ביום שני בה ידווח על המשט ה-12 הצפוי להתקיים ב-15 באוקטובר 2018. במקביל תתקיים הפגנה בחוף זיקים ויאורגנו הסעות כדי שפעילים רבים יגיעו למקום.
טרור ההצתות

במקביל להסלמה בעימותים בגבול הרצועה חלה עלייה במספר העפיפונים ובלוני תבערה המשוגרים לעבר ישראל. במהלך השבוע אותרו כעשר שריפות בממוצע ליום. גם במהלך הפגנות יום שישי הופרחו מרצועת עזה עשרות עפיפונים ובלוני תבערה. כתוצאה מכך הוצתו שש שריפות באזור יישובי עוטף עזה .

 • לאחרונה מספר הבלונים, שאליהם חוברו מנגנוני נפץ, גדל משמעותית. בכמה מקרים הגיעו בלונים אלה למרחק של יותר מעשרים ק”מ מרצועת עזה. חלקם נחתו במוסדות חינוך ובחצרות בתים וגרמו לנזק. לדברי קצין חבלה של המשטרה במחוז דרום הבלונים, שנראים לכאורה תמימים, כוללים בדרך כלל סיגריה ופתיל הצתה שאמור להישאר בוער כל עוד הבלון באוויר. לחלקם מוצמד גם חומר נפץ. כמה בלוני תבערה התגלו גם באזור המרכז והשפלה (ראשון לציון, בת ים מודיעין ) ואף באזור ירושלים אולם ספק אם אלה הגיעו ברצועת עזה. כוחות הביטחון הישראליים מנסים לעלות על עקבות המשגרים (ynet, 14 באוקטובר 2018).
"יחידת בני אלזוארי" יחידת הפרחת הבלונים במרכז הרצועה משגרת בלון ענק עם מסר מאיים ליישובי עוטף עזה (חשבון הטוויטר PALINFO, 12 באוקטובר 2018)    "יחידת בני אלזוארי" יחידת הפרחת הבלונים במרכז הרצועה משגרת בלון ענק עם מסר מאיים ליישובי עוטף עזה (חשבון הטוויטר PALINFO, 12 באוקטובר 2018)
“יחידת בני אלזוארי” יחידת הפרחת הבלונים במרכז הרצועה משגרת בלון ענק עם מסר מאיים ליישובי עוטף עזה (חשבון הטוויטר PALINFO, 12 באוקטובר 2018)

בלון תבערה שנחת סמוך לראשון לציון (חשבון הטוויטר של PALINFO, 12 באוקטובר 2018)
בלון תבערה שנחת סמוך לראשון לציון (חשבון הטוויטר של PALINFO, 12 באוקטובר 2018)

התבטאויות בכירי חמאס
 • כבכל יום שישי, השתתפו בצעדת יום שישי בכירי חמאס, הג’האד האסלאמי בפלסטין וארגונים נוספים. בכירי חמאס ושאר ארגוני הטרור אשר מעודדים מההשתתפות הערה באירועי “צעדת השיבה” ובאירועים הנוספים במהלך השבוע, הצהירו, כי הצעדות ושאר האירועים הנלווים אליהם יימשכו. חלקם אף איימו בהחרפת הצעדים כולל מעבר ל”התנגדות מזוינת”:
 • בדברים שנשא אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, בהלוויית אחד מהרוגי הצעדה אמר כי צעדות השיבה אינן למען הסולר או הדולרים אלא משום שזוהי “זכותו הטבעית” של העם הפלסטיני לבקש את הסרת ה”מצור” מעליו. הניה ציין כי הצעדות (“צעדות הג’האד המבורך”) שהחלו לפני יותר מחצי שנה אינן מסתפקות בפתרונות חלקיים ובצעדים הלוקים בחסר אלא רק בהסרת “המצור” באופן מלא מעל הרצועה. הניה ציין כי התקוממות העם הפלסטיני תמשך עד להסרת המצור והבהיר כי היא תמשך עד “לירושלים, עד למסגד אלאקצא ולכל אדמת פלסטין” (אלג’זירה, 12 באוקטובר 2018).
 • פוזי ברהום, דובר חמאס, אמר כי ההשתתפות ההמונית בפעילויות “צעדת השיבה” מהווה התפתחות חדשה בנוגע ל”צעדות השיבה הגדולה” והדגיש, כי הצעדות תמשכנה (חשבון הטוויטר שבכה קדס, 12 באוקטובר 2018).
 • במסיבת עיתונאים שכינסה הרשות הלאומית העליונה לצעדת השיבה הגדולה והסרת המצור מזרחית לעיר עזה אמר אסמאעיל רצ’ואן, בכיר חמאס, כי “צעדות השיבה” תמשכנה כאמצעי מאבק של העם הפלסטיני בניסיונות לחסלו ובמטרה להיאבק ב”מצור”. רצ’ואן גם הדגיש את “האופי הבלתי אלים” של הצעדות (ערוץ אלאקצא, 12 באוקטובר 2018).
 • ח’אלד אלבטש, בכיר הג’האד האסלאמי בפלסטין, אמר כי הפתרונות החלקיים למשברים שתושבי הרצועה חווים לא יגרמו ל”צעדות השיבה” להיפסק הוא קרא לתושבים לקחת חלק בצעדות (אלע’ד, 10 באוקטובר 2018). בהתבטאות נוספת אמר אלבטש, כי הצעדות תתקיימנה בשתי דרכי פעולה: “פעילויות עממיות” בדרכי שלום ובמקביל באמצעות נשק “ההתנגדות” אשר יגן על הצעדות. אלבטש ציין, כי עמדה זו מוסכמת על כלל הארגונים עוד ציין כי לתושבי יהודה ושומרון אין ברירה אחרת מלבד להצטרף להתארגנות העממית ול”צעדות השיבה” (אלמיאדין, 12 באוקטובר 2018).

חבר הלשכה המדינית של חמאס, ח'ליל אלחיה, עם מצטפא אלברע'ות'י מזכ"ל היוזמה הלאומית הפלסטינית ב"מחנה השיבה" במזרח העיר עזה (חשבון הטוויטר של פלסטין און ליין, 12 באוקטובר 2018) אלברע'ות'י הגיע לעזה מראמאללה, ככל הנראה דרך מעבר רפיח, להערכתנו לשם הבעת הזדהות עם "צעדות השיבה".
חבר הלשכה המדינית של חמאס, ח’ליל אלחיה, עם מצטפא אלברע’ות’י מזכ”ל היוזמה הלאומית הפלסטינית ב”מחנה השיבה” במזרח העיר עזה (חשבון הטוויטר של פלסטין און ליין, 12 באוקטובר 2018) אלברע’ות’י הגיע לעזה מראמאללה, ככל הנראה דרך מעבר רפיח, להערכתנו לשם הבעת הזדהות עם “צעדות השיבה”.