סיכום אירועים ברצועת עזה

פלסטינים עושים דרכם למוקדי הצעדה (דף הפייסבוק של הרשות הלאומית העליונה לצעדת השיבה הגדולה, 18 בנובמבר 2018)

פלסטינים עושים דרכם למוקדי הצעדה (דף הפייסבוק של הרשות הלאומית העליונה לצעדת השיבה הגדולה, 18 בנובמבר 2018)

מפגינים שורפים דגל ישראל (חשבון הטוויטר PALINFO, 16 בנובמבר 2018)

מפגינים שורפים דגל ישראל (חשבון הטוויטר PALINFO, 16 בנובמבר 2018)

מפגינים שורפים תמונה של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו במהלך

מפגינים שורפים תמונה של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו במהלך "צעדת השיבה" (דף הפייסבוק של הרשות הלאומית העליונה לצעדת השיבה הגדולה, 16 בנובמבר 2018).

אחמד בחר במחנה השיבה במזרח ח'אן יונס.

אחמד בחר במחנה השיבה במזרח ח'אן יונס.

פגישת יחיא סנואר עם ראש המשלחת המצרית (אתר תנועת חמאס, 15 בנובמבר 2018).

פגישת יחיא סנואר עם ראש המשלחת המצרית (אתר תנועת חמאס, 15 בנובמבר 2018).

המונים מתאספים סמוך להריסות מבנה ערוץ אלאקצע . משמאל: אסמאעיל רצ'ואן נואם (דף הפייסבוק אלכראמה מידיא, 14 בנובמבר 2018)

המונים מתאספים סמוך להריסות מבנה ערוץ אלאקצע . משמאל: אסמאעיל רצ'ואן נואם (דף הפייסבוק אלכראמה מידיא, 14 בנובמבר 2018)

המונים מתאספים סמוך להריסות מבנה ערוץ אלאקצע . משמאל: אסמאעיל רצ'ואן נואם (דף הפייסבוק אלכראמה מידיא, 14 בנובמבר 2018)

המונים מתאספים סמוך להריסות מבנה ערוץ אלאקצע . משמאל: אסמאעיל רצ'ואן נואם (דף הפייסבוק אלכראמה מידיא, 14 בנובמבר 2018)

אלסנואר מציג את האקדח שלטענתו הושאר בשטח (שהאב, 17 בנובמבר 2018)

אלסנואר מציג את האקדח שלטענתו הושאר בשטח (שהאב, 17 בנובמבר 2018)

יחיא אלסנואר נואם (דף הפייסבוק של הצלמת Mariam Riyad DaGga, 16 בנובמבר 2018).

יחיא אלסנואר נואם (דף הפייסבוק של הצלמת Mariam Riyad DaGga, 16 בנובמבר 2018).

כללי
 • צעדת יום שישי 16 בנובמבר 2018 נערכה בצל הפסקת האש שסיימה את סבב ההסלמה כשברקע התבטאויות חמאס בדבר שמירה על אופי בלתי אלים של ה”צעדה”. בצעדה השתתפו כ-9,000 מפגינים במהלכה הובערו צמיגים ויודו אבנים אך המפגינים נמנעו מלהגיע לגדר הגבול. על-פי דרישת חמאס ומארגני הצעדה. כמו כן לא נראו עפיפונים או בלוני תבערה.
 • באירועים השתתפו בכירי חמאס, הג’האד האסלאמי בפלסטין וארגונים נוספים. בדברים שנשאו בכירי ודוברי הארגונים במהלך הצעדה הובלטו הישגי סבב ההסלמה האחרון. רוב הדוברים הדגישו, כי הצעדות תמשכנה עד “להסרת המצור”. חלקם התייחסו לנושא ההתנגדות לנורמליזציה עם ישראל שהייתה סיסמת ה”צעדה”.
 • בסבב ההסלמה (13-12 בנובמבר 2018) שוגרו כ-460 רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל (יישובי עוטף עזה וערים כמו אשקלון, שדרות ונתיבות). עם סיום סבב ההסלמה התמקדו גורמי הכוח הרצועה בהדגשת “הישגי ההתנגדות” וביסוס נראטיב הניצחון. לעומת זאת, הוצנעו תוצאות התקיפות הישראליות ובכלל זה הפגיעה בבניינים רבי קומות בעזה. הושם דגש מיוחד על התפטרותו שר הביטחון אביגדור ליברמן שהוצג כאחד ההישגים של סבב ההסלמה. דוברי חמאס ושאר ארגוני הטרור הדגישו בדבריהם, כי הם כפו “משוואה חדשה” על ישראל ואיימו שלא יהססו לפתוח בסבב נוסף שבמסגרתו יורחב הירי גם לעבר באר שבע ותל אביב.
 • בכירים בחמאס ובקרב מארגני “צעדות השיבה” הצהירו, כי הם מחויבים לדרישת מצרים להרחיק את הצעדות מהגדר ולהפסיק את שיגור העפיפונים ובלוני התבערה. במקביל, נמשכו המגעים עם משלחת המודיעין הכללי המצרי, שהגיעה לרצועה ב-15 בנובמבר 2018. נראה לנו שעל הפרק עומד מתווה הסדרה על בסיס ההסכמים וההבנות שהושגו בסיום מבצע “צוק איתן” (הפסקת מעשי האיבה תמורת סיוע הומניטרי ופתיחת המעברים).
צעדת השיבה
 • ביום שישי 16 בנובמבר 2018 נערכה צעדת השיבה ה-34 במספר תחת הסיסמא “הנורמליזציה היא פשע ובגידה”. בצעדת השיבה השתתפו כ-9,000 מפגינים שהתרכזו בחמישה מוקדים לאורך גדר הביטחון. המפגינים הבעירו צמיגים ויידו אבנים אולם רף האלימות שהופגן במהלך ההפגנה היה נמוך ביחס לשבועות הקודמים. במהלך הצעדה לא נראו עפיפונים או בלוני תבערה. כמו כן נמנעו המפגינים מלהתקרב לאזור גדר הביטחון. נראה שבחמאס נעשו מאמצים לשלוט על האירועים ולא לאפשר למפגינים להגיע לאזור גדר הביטחון.

כרזה שהכינה הרשות הלאומית העליונה לצעדת השיבה הגדולה לקראת צעדת יום שישי אשר עמדה בסימן הסיסמא:"יום שישי. הנורמליזציה (עם ישראל) בגידה" (דף הפייסבוק של הרשות הלאומית העליונה לצעדת השיבה הגדולה, 16 בנובמבר 2018)
כרזה שהכינה הרשות הלאומית העליונה לצעדת השיבה הגדולה לקראת צעדת יום שישי אשר עמדה בסימן הסיסמא:”יום שישי. הנורמליזציה (עם ישראל) בגידה” (דף הפייסבוק של הרשות הלאומית העליונה לצעדת השיבה הגדולה, 16 בנובמבר 2018)

 • עצאם חאמד, חבר הוועדה המשפטית של הרשות הלאומית העליונה לצעדות השיבה, ציין, כי הרשות הלאומית וחמאס מחויבות לדרישתה של מצרים להרחיק את הצעדות מהגדר, להפסיק את שיגור העפיפונים ובלוני התבערה ולהפסיק את פעילות “יחידות הבלבול הלילי” למשך שלושה שבועות. חאמד ציין, כי חדר המבצעים המשותף של הארגונים עוקב אחר המצב בשטח וכי אם תהיה סכנה למפגינים הוא יפעל בהתאם (אלמיאדין, אלאח’באר, 16 בנובמבר 2018). אסמאעיל רצ’ואן, בכיר חמאס, אמר כי הם שמרו על האופי הבלתי-אלים והעממי של הצעדה, וכי קיימת משמעת מלאה מצד המשתתפים (סוכנות הידיעות הצרפתית, 16 בנובמבר 2018; אלמיאדין.נט, 16 בנובמבר 2018).

 מפגינים דורכים על תמונתו של שר הביטחון היוצא ליברמן ולאחר מכן שורפים אותה (חשבון הטוויטר PALINFO, 16 בנובמבר 2018)
מפגינים דורכים על תמונתו של שר הביטחון היוצא ליברמן ולאחר מכן שורפים אותה (חשבון הטוויטר PALINFO, 16 בנובמבר 2018)

 • ח’אלד אלבטש, בכיר הג’האד האסלאמי בפלסטין, קרא למשתתפי הצעדות לשים לב לצלפי צה”ל ולהיזהר כדי שלא לתת לישראל הזדמנות לנקום בפלסטינים. הוא הדגיש, כי על הצעדה להתקיים רק בדרכי שלום (ערוץ אלאקצא, 15 בנובמבר 2018). מצעב אלברים, דובר הג’האד האסלאמי בפלסטין, כי פעילי הזרוע הצבאית של הארגון נמצאים עדין בכוננות גבוהה וכי הם ינכחו בצעדה ויגנו על המפגינים (אלמיאדין, 16 בנובמבר 2018). יצוין כי נציגי המודיעין הכללי המצרי שהו ברצועה בעת האירועים: ולאחר שאירועי יום שישי התנהלו בהתאם לדרישות המשלחת המצרית שבה המשלחת לקהיר.
 • באירועים השתתפו בכירי חמאס, הג’האד האסלאמי בפלסטין וארגונים נוספים ביניהם אחמד בחר, סגן יו”ר המועצה המחוקקת, ח’אלד אלבטש, בכיר הג’האד האסלאמי בפלסטין ועוד. בדברים שנשאו בכירי ודוברי הארגונים במהלך הצעדה ניכר הסיפוק מתוצאות אירועי סבב ההסלמה האחרון. רוב הדוברים הדגישו, כי הצעדות תמשכנה עד “להסרת המצור”. חלקם התייחסו לנושא ההתנגדות לנורמליזציה עם ישראל שהייתה סיסמת ההפגנות.
אחמד בחר במחנה השיבה במזרח ח'אן יונס.    ח'צ'ר חביב, מתראיין במהלך השתתפותו ב"צעדת השיבה" במזרח עזה (דף הפייסבוק של הרשות הלאומית העליונה לצעדת השיבה הגדולה, 16 בנובמבר 2018)
מימין: אחמד בחר במחנה השיבה במזרח ח’אן יונס. משמאל: ח’צ’ר חביב, מתראיין במהלך השתתפותו ב”צעדת השיבה” במזרח עזה (דף הפייסבוק של הרשות הלאומית העליונה לצעדת השיבה הגדולה, 16 בנובמבר 2018)
 • להלן מספר התבטאויות של משתתפי ה”צעדה”:
  • עבד אללטיף אלקאנוע, דובר חמאס, אמר כי יום שישי עומד בסימן הנורמליזציה שהינה פשע ובגידה. לדבריו משטרים המקיימים קשרים עם ישראל “תוקעים סכין” בגבו של העם הפלסטיני ומעניקים לגיטימציה לשלטון הכיבוש (צפא, 16 בנובמבר 2018). .
  • אסמאעיל רצ’ואן, בכיר חמאס, קרא לחוקק חוק במדינות ערב לפיו אסור לקיים קשרים עם ישראל וקרא לעם המצרי להתנגד לנורמליזציה ולא להכיר בישראל (אלמיאדין, 16 בנובמבר 2018) .
  • אחמד בחר ציין, כי “ההתנגדות” ניצחה את ישראל בסבב הלחימה האחרון. הוא בירך את המפקד הצבאי שנהרג בח’אן יונס וגינה את המדינות שמנרמלות את יחסיהן של מדינות ערב עם ישראל (אלאקצא, 16 בנובמבר 2018).
  • פוזי ברהום, דובר חמאס, אמר כי העם הפלסטיני אחראי על דרכי המאבק שלו עד שיוסר “המצור” מעל רצועת עזה וימומשו מטרותיו. עוד ציין כי “ההתנגדות” מסוגלת להכשיל את כל מזימות האויב (חשבון הטוויטר של פוזי ברהום, 16 בנובמבר 2018).
  • משיר אלמצרי, דובר חמאס, אמר כי צעדת השיבה הגדולה לא תפסק בשל ההבנות שהושגו בתיווך מצרים אלא יפחתו האמצעים [האלימים] בהם נעשה שימוש במסגרתה. לדבריו ההישגים שהשיגה “הצעדה” ניתנו בתמורה להפסקת השימוש בעפיפונים ובלוני התבערה. בתשובה לשאלה האם חמאס תדחוף את המפגינים לחזור ולעשות שימוש בהם אמר, כי אם ישראל תחזור בה מההקלות על הרצועה עליה לצפות ל”המצאות נוספות” בתחום זה (פאל טודיי, 16 בנובמבר 2018).
  • אחמד אלמדלל, בכיר הג’האד האסלאמי בפלסטין, ציין כי סבב “ההתנגדות” האחרון טרם הסתיים וכי צה”ל העומד היום בפני המפגינים אינו אותו צה”ל שכבש את השטחים הפלסטינים.
 • דובר משרד הבריאות ברצועת עזה דיווח על ארבעים מפגינים שנפצעו באירועים, שלושה מהם באורח קשה (חשבון הטוויטר של אשרף אלקדרה, , 16 בנובמבר 2018). הרשות הלאומית העליונה הדגישה בתום הפעילויות כי “צעדות השיבה” יימשכו באופיין עממי והבלתי-אלים עד להשגת מטרותיהן ובראשן שבירתו המוחלטת של “המצור” על הרצועה. היא קראה לפלסטינים השתתף ב”צעדת השיבה” הבאה שתתקיים ביום שישי, 23 בנובמבר, תחת הסיסמא “ההתנגדות מאחדת אותנו ומנצחת” (מען, 16 בנובמבר 2018).
משלחת מצרית בעזה
 • בימים האחרונים שהתה ברצועת עזה משלחת המודיעין הכללי המצרית, בראשות אחמד עבד אלח’אלק, האחראי על “התיק הפלסטיני” במודיעין הכללי. המשלחת הגיעה לרצועה ב-15 בנובמבר 2018 ונועדה עם יחיא אלסנואר, ראש הלשכה המדינית של חמאס ברצועה במשרדו. בפגישה נכחו גם ח’ליל אלחיה, רוחי משתהא, ותופיק אבו נעים חברי הלשכה המדינית. אלסנואר שיבח את מאמצי מצרים, סקר את “פשעי הכיבוש”, והדגיש כי חמאס ושאר הארגונים לא יאפשרו לישראל לשוב ולתקוף את הרצועה. כן הדגיש שחשוב לשבור את ה”מצור” מעל הרצועה וכי “צעדות השיבה” יימשכו בדרכים ובאמצעים שעליהן תחליט ההנהגה העליונה של הצעדה.
 • עבד אלח’אלק הדגיש את מאמצי מצרים לייצב את הפסקת האש ואת המשך העשייה של מצרים להסרת “המצור” מעל הרצועה (אתר תנועת חמאס, 15 בנובמבר 2018). בביקורה נועדו חברי המשלחת גם עם מחמוד אלזהאר, בכיר חמאס, בביתו במערב העיר עזה; ח’אלד אלבטש,חבר הלשכה המדינית של הג’האד האסלאמי, וג’מיל מזהר, עם חבר הלשכה המדינית של החזית העממית (קדס פרס, 17 בנובמבר 2018; דניא אלוטן, 17 בנובמבר 2018).
 פגישת יחיא סנואר עם ראש המשלחת המצרית (אתר תנועת חמאס, 15 בנובמבר 2018).   פגישת יחיא סנואר עם ראש המשלחת המצרית (אתר תנועת חמאס, 15 בנובמבר 2018).
פגישת יחיא סנואר עם ראש המשלחת המצרית (אתר תנועת חמאס, 15 בנובמבר 2018).
 • יום למחרת הגיע אחמד עבד אלח’אלק, למרכז הרצועה בלוויית בכירי חמאס שם ערך סיור באזור שבו אירעה התקרית בין הזרוע הצבאית של חמאס לכוח הישראלי ב-11 בנובמבר 2018. הוא גם ביקר בבתי משפחות ההרוגים בתקרית ובראשם נור ברכה, בכיר הזרוע הצבאית של חמאס (קדס פרס, 16 בנובמבר 2018). באותו ערב נכח עבד אלח’אלק, בטקס האזכרה שערכה הזרוע הצבאית של חמאס בח’אן יונס לזכרם של ההרוגים. נמסר כי אלח’אלק הגיע למקום, לחץ את ידי בכירי חמאס שנכחו בטקס, ועזב במהירות ולא נשאר לצפות בטקס (סוכנות אנטוליה, 16 בנובמבר 2018). ב-17 בנובמבר 2018 עזבה המשלחת המצרית את הרצועה.
סיכום סבב ההסלמה 13-12 בנובמבר 2018
 • בשעות אחר הצהרים של 13 בנובמבר 2018 הכריזו הארגונים הפלסטינים ברצועה על כניסתה לתוקפה של הפסקת אש עם ישראל. על פי דובר צה”ל במהלך סבב ההסלמה (13-12 בנובמבר 2018) שוגרו כ-460 רקטות ופצצות מרגמה. מערכת “כיפת ברזל” יירטה כמאה שיגורים. רוב השיגורים בוצעו על ידי חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין. כוחות צה”ל (אוויר, ים יבשה) תקפו למעלה מ-160 מטרות של חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין. מתוכן ארבע מטרות שהוגדרו כנכסים בעלי ערך עבור חמאס. שבעה פלסטינים נהרגו .
 • עם סיום סבב ההסלמה התמקדו גורמי הכוח הרצועה בהדגשת “הישגי ההתנגדות” וביסוס נראטיב הניצחון תוך הצנעת הפגיעות שהם ספגו במהלכו. בהתבטאויותיהם הם הציגו את התפטרותו שר הביטחון אביגדור ליברמן כאחד מהישגיהם. דוברי חמאס ושאר ארגוני הטרור הדגישו בדבריהם, כי כפו “משוואה חדשה” על ישראל לפיה “דם תחת דם מבנה תחת מבנה”. הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין פרסמה הודעה לפיה במהלך סבב ההסלמה שיגרה רקטה חדשה לעבר אשקלון בעלת ראש נפץ גדול יותר המכונה “אלפיל” (שבכה אלקדס, 15 בנובמבר 2018). אבו מג’אהד, דובר וועדות ההתנגדות העממית, הודה לאיראן ולחזבאללה ולכל התומכים ב”התנגדות” ואמר כי הם שותפים לניצחון (פאל טודיי, 16 בנובמבר 2018).
 • ברחבי רצועת עזה התקיימו תהלוכות ועצרות ניצחון נשמעה קריאה גם לקיום לתהלוכות ניצחון ביהודה ושומרון (פאל אינפו, 16 בנובמבר 2018). אולם נראה, כי לקריאה לא הייתה היענות משמעותית. ברצועת עזה התכנסו רבים בכיכרות הערים ומול מבנים שנפגעו בידי ישראל. דוברי חמאס הדגישו את מחויבותם להפסקת האש בתנאי שישראל תשמור עליה אף היא. להלן מספר התבטאויות:
  • אסמאעיל רצ’ואן, בכיר חמאס, נשא דברים בפני הפלסטינים שהתאספו מול מבנה ערוץ אלאקצא במערב העיר עזה. לדבריו “ההתנגדות הפלסטינית” ביססה בסבב ההסלמה את משוואת ההרתעה : “הפגזה כנגד הפגזה, הרג כנגד הרג ודם תמורת דם”, והבהירה כי עזה לא תיפול כפרי בשל. רצ’ואן הדגיש כי כל “פשע ציוני” נגד עזה וההתנגדות לא יעבור ללא עונש, וכי “צעדות השיבה” יי תמשכנה עד להשגת מטרותיהן (סוכנות אנטוליה, 13 בנובמבר 2018; דף הפייסבוק של אסמאעיל רצ’ואן, 13 בנובמבר 2018). בהתבטאות נוספת אמר רצ’ואן , כי “ההתנגדות” מחויבת להפסקת האש עם ישראל (“הכיבוש”) תהיה מחויבת לה. הוא ציין, כי כל מעשה “בוגדנות או תוקפנות” ייענה בתגובה”. עוד אמר כי לא מדובר בהרגעה חדשה אלא בייצוב הפסקת האש והשבת המצב למצב של שנת 2014 (אלרסאלה.נט, 13 בנובמבר 2018).
  • לדברי אסמאעיל הניה, יו”ר הלשכה המדינית של חמאס, “ההתנגדות” הגנה על עמה ועל עצמה אל מול התוקפנות הישראלית, והפלסטינים, כהרגלם, אימצו לחיקם את “ההתנגדות” באורך רוח ובגאווה (אתר תנועת חמאס, 13 בנובמבר 2018).
‏‏הארגונים הפלסטינים לוקחים את הסולם שבאמצעותו יכול היה נתניהו לרדת מהעץ (פלסטין, 14 בנובמבר 2018).    קריקטורה ביומון הפלסטיני אלקדס המבטאת את ניצחון עזה על ישראל(אלקדס, 14 בנובמבר 2018).
מימין: הארגונים הפלסטינים לוקחים את הסולם שבאמצעותו יכול היה נתניהו לרדת מהעץ (פלסטין, 14 בנובמבר 2018). משמאל: קריקטורה ביומון הפלסטיני אלקדס המבטאת את ניצחון עזה על ישראל(אלקדס, 14 בנובמבר 2018).
טקס אזכרה להרוגי האירוע ב-11 בנובמבר
 • ב -16 בנובמבר 2018 ערכה הזרוע הצבאית של חמאס טקס אזכרה לששת ההרוגים בהתקלות עם צה”ל בח’אן יונס (11 בנובמבר 2018). הדובר המרכזי בטקס היה יחיא אלסנואר, יו”ר הלשכה המדינית של חמאס ברצועה, שאף העביר באופן חריג מסר ממפקד הזרוע הצבאית מחמד צ’יף (שלדברי אלסנואר הוא נפגש עמו טרם הגעתו לטקס). בתחילת טקס נכחו גם חברי משלחת המודיעין הכללי המצרי (אנטוליה, 16 בנובמבר 2018). במהלך הטקס הציג אלסנאור אקדח שלטענתו השאירו חיילי היחידה המיוחדת של צה”ל שחדרו לשטח הרצועה. לדבריו ברשות חמאס מידע אודות הפעולה, כולל פרטים על הקצין שנהרג אותו בכוונתם לפרסם.
יחיא אלסנואר נואם (דף הפייסבוק של הצלמת Mariam Riyad DaGga, 16 בנובמבר 2018).     אלסנואר מציג את האקדח שלטענתו הושאר בשטח (שהאב, 17 בנובמבר 2018)
מימין: יחיא אלסנואר נואם (דף הפייסבוק של הצלמת Mariam Riyad DaGga, 16 בנובמבר 2018). משמאל: אלסנואר מציג את האקדח שלטענתו הושאר בשטח (שהאב, 17 בנובמבר 2018)
 • בדברים שנשא אלסנואר במהלך הטקס סיכם את סבב הלחימה האחרון. להלן עיקרי דבריו (אלמיאדין, 16 בנובמבר 2018):
  • דברי שבח לזרועות הצבאיות של הארגונים הפלסטינים (לדבריו 13 במספר) שפעלו במסגרת חדר המבצעים המשותף. לדבריו הם החלו והפסיקו את הירי יחד. הוא קרא לרשות הפלסטינית ולארגוניים להיות שותפים לקבלת ההחלטות ולהיות “שותפים בדם”. לדבריו היה הפעם הירי מאסיבי הרבה יותר והדבר ערער את יעילותה של מערכת כיפת ברזל. עוד ציין, כי בסבב הסלמה זה היו הטילים מדויקים יותר וראשי הקרב שנשאו היו קטלניים יותר.
  • ההתנגדות” מוכנה לקיים את ההרגעה כדי “לשבור את המצור “. עם זאת צין כי חמאס מוכנה לפתור את המשבר באמצעות המשך המחאות על הגדר ואף להיכנס לסבב לחימה נרחב נגד ישראל אם תידרש לכך. לדבריו מסר לו צ’יף, כי הזרוע הצבאית של חמאס תשמור על מדיניות התגובה הנוכחית לפיה תקיפות ישראליות ברצועה ייענו בתגובה מצד חמאס ולאחר הרחבת הירי לבאר שבע השלב הבא יהיה תל-אביב.
  • אלסנואר קרא לכל הארגונים בדגש על פתח להצטרף ולהתאחד למען האינטרסים הפלסטינים . הוא פנה לתושבי יהודה ושומרון ושיבח את מבצעי הפיגועים שבוצעו משם. לדבריו לו עמדה מאחוריהם הנהגה תומכת המספקת להם מימון ואמצעי לחימה מצבם, של הפלסטינים כיום היה שונה.

קריקטורה שפרסמה חמאס "עוקבים אחריכם [חייל צה"ל], ההתנגדות (קרי חמאס) וארגונים" [האחרים] (חשבון הטוויטר PALINFO, 17 בנובמבר 2018)
קריקטורה שפרסמה חמאס “עוקבים אחריכם [חייל צה”ל], ההתנגדות (קרי חמאס) וארגונים” [האחרים] (חשבון הטוויטר PALINFO, 17 בנובמבר 2018)

נספח

נתונים סטטיסטים
ירי רקטות ופצצות מרגמה בסבבי ההסלמה ובתקופה שביניהם[1]

קריקטורה שפרסמה חמאס "עוקבים אחריכם [חייל צה"ל], ההתנגדות (קרי חמאס) וארגונים" [האחרים] (חשבון הטוויטר PALINFO, 17 בנובמבר 2018)

ירי רקטות ופצצות מרגמה בשנה האחרונה

ירי רקטות ופצצות מרגמה בשנה האחרונה

ירי בחתך רב שנתי

ירי בחתך רב שנתי

[1] הסטטיסטיקה כוללת שיגורי רקטות ופצצות מרגמה על פי הערכות דובר צה"ל.