סיום מבצע “מגן צפוני” לחשיפה ונטרול מנהרות חזבאללה בגבול הצפון

תוואי מנהרת החדירה השישית של חזבאללה, אשר יוצאת מהכפר רמיה, שבדרום לבנון (אתר דובר צה

תוואי מנהרת החדירה השישית של חזבאללה, אשר יוצאת מהכפר רמיה, שבדרום לבנון (אתר דובר צה"ל, 13 בינואר 2019).

מנהרת החדירה השישית היוצאת מהכפר רמיה (אתר דובר צה

מנהרת החדירה השישית היוצאת מהכפר רמיה (אתר דובר צה"ל, 13 בינואר 2019).

מנהרת החדירה השישית היוצאת מהכפר רמיה (אתר דובר צה

מנהרת החדירה השישית היוצאת מהכפר רמיה (אתר דובר צה"ל, 13 בינואר 2019).

מנהרת החדירה הרביעית של חזבאללה שחשף צה

מנהרת החדירה הרביעית של חזבאללה שחשף צה"ל ב-16 בדצמבר 2018 (דובר צה"ל, 18 בדצמבר 2018).

אחת המנהרות של חזבאללה.

אחת המנהרות של חזבאללה.

כינוס מועצת ההגנה העליונה של לבנון בראשות נשיא לבנון הגנרל מישל עון .

כינוס מועצת ההגנה העליונה של לבנון בראשות נשיא לבנון הגנרל מישל עון .

בא לבנון מתגבר את כוחותיו ומתפרס בכפר אלעדיסה לנוכח פעילות צה

בא לבנון מתגבר את כוחותיו ומתפרס בכפר אלעדיסה לנוכח פעילות צה"ל באזור (חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 11 בינואר 2018).

תיעוד פעילות צה

תיעוד פעילות צה"ל לבניית גדר הביטחון סמוך לכפר אלעדיסה על ידי עלי שעיב, כתב ערוץ אלמנאר ורדיו אלנור של חזבאללה בדרום לבנון. בתמונה ניתן להבחין בנוכחות כוח יוניפי"ל במקום (חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 13 בינואר 2018).

כללי

ב-13 בינואר 2019 הודיעה ישראל כי מבצע “מגן צפוני” לאיתור ונטרול מנהרות חודרות של חזבאללה על גבול ישראל לבנון הושלם וכי נחשפו כל המנהרות שחצו מלבנון לשטח ישראל. בכך על פי הודעת דובר צה”ל, הוסר איום המנהרות בצפון מדינת ישראל. המבצע התבצע כולו בשטח ישראל. צה”ל הודיע, כי הוא עוקב אחר מספר אתרים בשטח לבנון שמהם חזבאללה חופר מנהרות, אשר טרם חצו את הגבול (דובר צה”ל 13 בינואר 2019). במהלך מבצע “מגן צפוני”, שהחל ב-4 בדצבמר 2018, אותרו ונוטרלו שש מנהרות שהגיעו לשטח ישראל. במהלך כל ימי המבצע עקבו פעילי חזבאללה אחר פעילות צה”ל אולם נמנעו מחיכוך עם חיילי צה”ל. בכירי חזבאללה, ובהם מנהיג הארגון חסן נצראללה שמרו עד כה על שתיקה תקשורתית וכמעט ולא התבטאו בנוגע לאירועים.

 • לממשל הלבנוני, מצידו, לא היה מענה הולם לפרוייקט המנהרות של חיזבאללה ולהפרה הבוטה של החלטת מועצת הביטחון 1701 (שהועלו בישיבה של מועצת הביטחון). בהעדר מענה שכזה, פתח הממשל הלבנוני ערב סיום מבצע “מגן צפוני” במערכה מדינית ותקשורתית, שהתמקדה בהאשמת ישראל על פגיעה בריבונות הלבנונית בשל גדר הביטחון, שהיא בונה לאורך הגבול (בדגש על אזור עדיסה, שמול משגב עם). בכך משרת הממשל הלבנוני את חזבאללה המעוניין למקד את תשומת הלב הבינלאומית והפנים-לבנונית בהפרות החלטת מועצת הביטחון 1701 ע”י ישראל תוך הסטת תשומת הלב מפרויקט המנהרות.
איתור המנהרה השישית ע”י צה”ל
 • ב-12 בינואר 2019 הודיע צה”ל על איתור מנהרה נוספת בדרום לבנון שנחפרה מהכפר רמיה (בגזרה המערבית, מול מושב זרעית). זו הייתה המנהרה השישית שאיתר צה”ל במהלך מבצע “מגן צפוני”. מניתוח נתוני המנהרה עלה כי היא הגדולה והמורכבת ביותר שנחשפה במהלך מבצע “מגן צפוני”. אורך המנהרה כמה מאות מטרים והיא חצתה כמה עשרות מטרים את הגבול לישראל (באזור שבין זרעית לשתולה). גובה המנהרה כשני מטרים, רוחבה כמטר ועומקה 55 מטרים. במנהרה נמצאו מסילות לשינוע פסולת מערכות חשמל ותאורה. מדרגות מסותתות בסלע אפשרו עליה מהמנהרה אל שטח ישראל. לדברי דובר צה”ל חפירת המנהרה לא הושלמה ובעת ניטרולה היא לא היוותה סכנה לתושבי צפון ישראל (דובר צה”ל, 13 בינואר 2019).
מנהרת החדירה השישית היוצאת מהכפר רמיה (אתר דובר צה"ל, 13 בינואר 2019).    מנהרת החדירה השישית היוצאת מהכפר רמיה (אתר דובר צה"ל, 13 בינואר 2019).
מנהרת החדירה השישית היוצאת מהכפר רמיה (אתר דובר צה”ל, 13 בינואר 2019).
מאפייני המנהרות שנחשפו במהלך מבצע “מגן צפוני”

סה”כ איתר צה”ל במהלך מבצע “מגן צפוני” שש מנהרות חודרות לשטח ישראל, אשר נוטרלו והוצאו מכלל שימוש. לדברי דובר צה”ל עם חשיפת המנהרה השישית הושלם איתור כל המנהרות שנחפרו על ידי חזבאללה וחצו את הגבול לשטח ישראל. במקביל דיווח דובר צה”ל כי צה”ל ממשיך לעקוב אחר מספר אתרים בהם חופר חזבאללה תשתיות תת-קרקעיות שטרם חצו את הגבול ועדיין לא הגיעו לשטח ישראל (דובר צה”ל, 13 בינואר 2019) .

 • להלן פירוט המנהרות החודרות של חזבאללה שנחשפו:
  • ב-4 בדצמבר 2018 (יומו הראשון של המבצע): התגלתה מנהרת חודרת דרומית לכפר כילא. המנהרה חצתה את הגבול לשטח ישראל. דובר צה”ל מסר, כי המנהרה נחפרה במשך כשנתיים מתוך מבנה מגורים בדרום הכפר. אורכה הוערך בכמאתיים מטרים והיא חדרה כארבעים מטרים לתוך שטח ישראל (דובר צה”ל, 4 בדצמבר 2018).
  • ב-8 בדצמבר 2018 נחשפה מנהרה חודרת שחצתה משטח לבנון לשטח ישראל. תוואי המנהרה בשטח ישראל מולכד על ידי כוחות צה”ל כך שמי שיכנס אליה מצידה הלבנוני יסכן את חייו (דובר צה”ל, 8 בדצמבר 2018).
  • ב-11 בדצמבר 2018 הודיע צה”ל, כי נחשפה מנהרה חודרת נוספת, שלישית במספר שחצתה משטח לבנון לעבר ישראל. כמו במנהרות קודמות מילכדו הכוחות את המנהרה (דובר צה”ל, 11 בדצמבר 2018).
  • ב-15 בדצמבר 2018 איתרו לוחמי צה”ל מנהרה חודרת רביעית במספר, שחצתה משטח לבנון לשטח ישראל. המנהרה נחפרה מכיוון ראמיה לעבר הישוב זרעית וחדרה מטרים ספורים לשטח ישראל (דובר צה”ל, 16 בדצמבר 2018).
  • ב-26 בדצמבר 2018, איתר ופוצץ צה”ל את המנהרה החודרת החמישית של חזבאללה, אשר אותרה מספר ימים קודם לכן באזור עיתא אלשעב (מזרחית למושב זרעית).
  • ב -12 בינואר 2019 הודיע צה”ל על מציאת מנהרה חודרת נוספת, שישית, שנחפרה מהכפר ראמיה (גזרה מערבית) המנהרה חצתה כמה עשרות מטרים את הגבול לישראל באזור בין זרעית לשתולה (דובר צה”ל, 13 בינואר 2019).
הממשל הלבנוני: מערכה מדינית והסברתית להעתקת תשומת הלב לעבודות בניית גדר הביטחון שמבצעת ישראל

בהעדר מענה הולם לבניית המנהרות החודרות ע”י חזבאללה תוך הפרה בוטה של החלטת מועצת הביטחון 1701, פתח ממשל לבנונן במערכה מדינית והסברתית נגד בניית גדר הביטחון ע”י ישראל. זאת במגמה להעתיק את תשומת הלב הבינלאומית והפנים-לבנונית מפרויקט המנהרות של חזבאללה לפעילות הישראלית. עיקר הטענות של הממשל וכלי התקשורת הלבנונים התמקד בעבודות שמבצעת ישראל סמוך לכפר עדיסה תוך האשמות ישראל כי היא פוגעת בריבונות הלבנונית ומפרה את החלטת מועצת הבטחון 1701. המערכה שמנהל ממשל לבנונן משרתת היטב את חזבאללה ומסייעת לו להפחית את תשומת הלב הפומבית מסוגיית המנהרות.

פעילות הממשל הלבנוני
 • נשיא לבנון הגנרל מישל עון כינס את מועצת ההגנה העליונה של לבנון כדי לדון במצב בדרום לבנון לנוכח הקמת גדר ביטחון. בכינוס נכחו סעד אלחרירי, ראש ממשלת לבנון שרי החוץ, הפנים וההגנה של לבנון, וראשי כוחות הביטחון הלבנוניים. המשתתפים שמעו סקירות ביטחוניות וקיבלו מפות המתעדות את פעילות צה”ל. בתום הגישה קבעה המועצה, כי פעילות צה”ל בגבול הצפון מהווה הפרה של החלטה 1701 של האו”ם. המועצה החליטה להגיש תלונה נגד ישראל במועצת הביטחון של האו”ם, לדרוש ממועצת הביטחון של האו”ם ומכוחות יוניפי”ל כי ישראל תיישם את החלטה 1701 בדרום לבנון ולהגביר את המגעים הבינלאומיים כדי להבהיר את עמדת לבנון (דף הפייסבוק של שר ההגנה הלבנוני יעקוב צראף, 10 בינואר 2019).
כינוס מועצת ההגנה העליונה של לבנון בראשות נשיא לבנון הגנרל מישל עון .    יא לבנון ולצידו ראש ממשלת לבנון סעד אלחרירי מתעדכנים באמצעות מפות בפעילות צה"ל בגבול הצפון במהלך כינוס מועצת ההגנה העליונה של לבנון (דף הפייסבוק של הגנרל מישל עון, 10 בינואר 2019).
מימין: כינוס מועצת ההגנה העליונה של לבנון בראשות נשיא לבנון הגנרל מישל עון . משמאל: נשיא לבנון ולצידו ראש ממשלת לבנון סעד אלחרירי מתעדכנים באמצעות מפות בפעילות צה”ל בגבול הצפון במהלך כינוס מועצת ההגנה העליונה של לבנון (דף הפייסבוק של הגנרל מישל עון, 10 בינואר 2019).

פגישת ראש ממשלת לבנון עם מפקד צבא לבנון הגנרל (דף הפייסבוק של ראש ממשלת לבנון סעד אלחרירי, 11 בינואר 2019).
פגישת ראש ממשלת לבנון עם מפקד צבא לבנון הגנרל ג׳וזף און (דף הפייסבוק של ראש ממשלת לבנון סעד אלחרירי, 11 בינואר 2019).

 • משרד החוץ הלבנוני פרסם הודעה בה התייחס לבניית הגדר תוך הדגשה שהמדובר בפגיעה של ישראל בריבונות הלבנונית. משרד החוץ קרא למועצת הביטחון של האו”ם להתכנס ולפעול בנוגע להפרות הישראליות של החלטת מועצת הביטחון של האו”ם 1701, כפי שהקהילה הבינלאומית פעלה בנוגע לתלונה שהגישה ישראל על הפרת החלטת 1701 ע”י לבנון (בשל בניית המנהרות). ג’בראן באסיל, שר החוץ הלבנוני, ביקש משגרירות לבנון באו”ם להגיש תלונה רשמית למועצת הביטחון של האו”ם (סוכנות הידיעות הלבנונית, 11 בינואר 2019).
 • כלי התקשורת המזוהים עם חזבאללה בדרום לבנון דיווחו על התפרסות נרחבת של כוחות צבא לבנון וכוחות יוניפי”ל באזור אלעדיסה (מול משגב עם). עלי מרתצ’א, כתב ערוץ אלמיאדין (המזוהה עם חזבאללה), מסר כי חיילי צבא לבנון פרוסים באזור ונמצאים בכוננות גבוהה (אלמיאדין, 11 בינואר 2019). עלי שעיב, כתב אלמנאר ורדיו נור, ציין כי בצד הלבנוני מול האזור בו מתבצעות העבודות פרוס כוח של צבא לבנון הנמצא בכוננות גבוהה ומחכה להחלטות רשמיות. מאוחר יותר דיווח שעיב כי צה”ל הניח 26 לוחות בטון באזור “הקו הכחול” וכי הוא הסיג את הדחפורים מהאזור לאחר סיום העבודות (אלמנאר, 11 בינואר 2019).
צבא לבנון מתגבר את כוחותיו ומתפרס בכפר אלעדיסה לנוכח פעילות צה"ל באזור (חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 11 בינואר 2018).   צבא לבנון מתגבר את כוחותיו ומתפרס בכפר אלעדיסה לנוכח פעילות צה"ל באזור (חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 11 בינואר 2018).
צבא לבנון מתגבר את כוחותיו ומתפרס בכפר אלעדיסה לנוכח פעילות צה”ל באזור (חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 11 בינואר 2018).
פעילות יוניפי”ל ופעילות בינלאומית
יוניפ”ל
 • דובר יוניפי”ל אנדריי תנתי (Andrea Taneti) אמר כי המצב בגבול לבנון ישראל יציב ונמצא תחת שליטה וכי חיילי יוניפי”ל נמצאים באזור כדי לשמור על הרגיעה. לדבריו מפקד יוניפי”ל הגנרל סטפנו דל קול מנהל מגעים כדי למצוא פיתרון לסוגיה (סוכנות הידיעות הלבנונית, 11 בינואר 2109).
 • מפקד יוניפ”ל סטפנו דל קול ערך סיור באזור העבודות שביצע צה”ל בקרבת אלעדיסה (סוכנות הדיעות הלבנונית, 12 בינואר 2019). ב-14 בינואר 2019 נועד מפקד יוניפי”ל עם ג’בראן בסיל, שר החוץ הלבנוני ודן עימו במתיחות לאורך הקו הכחול. בפגישה הדגיש דה קול את החשיבות בכך ששני הצדדים ימשיכו בהידברות ולא יחריפו את המתיחות ביניהם הוא קרא לשני הצדדים, לבנון וישראל, לכבד את החלטה 1701 (אתר יוניפי”ל, סוכנות הידיעות הללבנונית, 14 בינואר 2019).

תיעוד פעילות צה"ל לבניית גדר הביטחון סמוך לכפר אלעדיסה על ידי עלי שעיב, כתב ערוץ אלמנאר ורדיו אלנור של חזבאללה בדרום לבנון. בתמונה ניתן להבחין בנוכחות כוח יוניפי"ל במקום (חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 13 בינואר 2018).
תיעוד פעילות צה”ל לבניית גדר הביטחון סמוך לכפר אלעדיסה על ידי עלי שעיב, כתב ערוץ אלמנאר ורדיו אלנור של חזבאללה בדרום לבנון. בתמונה ניתן להבחין בנוכחות כוח יוניפי”ל במקום (חשבון הטוויטר של עלי שעיב, 13 בינואר 2018).

ארה”ב
 • דיויד היל, תת מזכיר המדינה של ארה”ב לעניינים מדיניים, המבקר בימם אלה בלבנון קיים סדרת פגישות עם אישי ממשל בלבנון בהם נשיא לבנון מישל עון, ראש ממשלת לבנון סעד אלחרירי, יו”ר הפרלמנט הלבנוני נביה, ושרים נוספים. בשיחות עלה גם נושא ההתפתחויות האחרונות בגבול לבנון והמתיחות מול ישראל (חשבון הטוויטר של שגרירות ארה”ב בבירות, 13 ו-14 בינואר 2019). בנוסף, נועד דיוויד הייל עם מפקד יוניפי”ל הגנרל סטפנו דל קול ודן עימו ביישום מנדט יוניפי”ל בדרום לבנון, במיוחד לאחר חשיפת מנהרות חזבאללה המפרות את החלטה 1701 של האו”ם (חשבון הטוויטר של שגרירות ארה”ב בבירות, 14 בינואר 2019).
 פגישת דיוויד הייל עם נשיא לבנון מישל עון.    פגישת דיוויד הייל עם מפקד צבא לבנון הגנרל ג'וזף עון (חשבון הטוויטר של שגרירות ארה"ב בבירות, 13 בינואר 2019).
מימין: פגישת דיוויד הייל עם נשיא לבנון מישל עון. משמאל: פגישת דיוויד הייל עם מפקד צבא לבנון הגנרל ג’וזף עון (חשבון הטוויטר של שגרירות ארה”ב בבירות, 13 בינואר 2019).