סבב ההסלמה ברצועה: ומה הלאה? (הערכה ראשונית)

כרזה שפרסם הג'האד האסלאמי בפלסטין לאחר הריגתו של בהאא' אבו אלעטא. בכרזה הכיתוב:

כרזה שפרסם הג'האד האסלאמי בפלסטין לאחר הריגתו של בהאא' אבו אלעטא. בכרזה הכיתוב: "מוכנים" (אתר פלוגות ירושלים, 12 בנובמבר 2019)

זיאד אלנח'אלה, מזכ

זיאד אלנח'אלה, מזכ"ל הג'האד האסלאמי: הפסקת הלימודים והפעילות במוסדות ובתעשייה מסמלת כי לכל הערים במרכז ישראל הגיע המסר של הארגון באמצעות הרקטות ארוכות הטווח (ערוץ אלמיאדין ביוטיוב, 13 בנובמבר 2019)

יחיא אלסנואר נושא נאום לוחמני בפני צעירים ברצועת עזה בו הציג את מדיניות חמאס (דף הפייסבוק שהאב, 4 בנובמבר 2019)

יחיא אלסנואר נושא נאום לוחמני בפני צעירים ברצועת עזה בו הציג את מדיניות חמאס (דף הפייסבוק שהאב, 4 בנובמבר 2019)

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יורד מהבמה בזמן ירי הרקטות לאשדוד (עמוד היוטיוב כאן דרום, 10 בספטמבר 2019)

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יורד מהבמה בזמן ירי הרקטות לאשדוד (עמוד היוטיוב כאן דרום, 10 בספטמבר 2019)

במה שונה סבב הלחימה הנוכחי מקודמיו?
 • סבב ההסלמה הנוכחי היה הסבב המשמעותי השמיני[1] במספר מאז החלו צעדות השיבה ב-30 במרץ 2018 (ראו נספח). ניתוח האירועים בסבב מצביע על כך, שהוא היה שונה מקודמיו בשלושה מאפיינים מרכזיים:
  • מאפיין א’: סבב ההסלמה התחולל כתוצאה מיוזמה מבצעית של צה”ל, שביצע סיכול ממוקד נגד בכיר בג’האד האסלאמי בפלסטין. הסיכול כוון נגד בהאא’ אבו אלעטא, מפקד החטיבה הצפונית של הג’האד האסלאמי בפלסטין, שיזם לאורך זמן תקיפות במתווים שונים נגד ישראל, והיווה מכשול למאמצי ההרגעה וההסדרה שמנסות ישראל, מצרים וחמאס לקדם. נקודת המוצא של הסיכול הממוקד הייתה, להערכתנו, שהג’האד האסלאמי יגיב על כך בירי רקטות נרחב (כפי שאכן עשה בעבר לאחר פגיעה בפעילי שטח, בדרג נמוך הרבה יותר). בסמיכות זמנים לסיכול הממוקד התבצעה תקיפה בדמשק, בה נהרג בנו של אכרם אלעג’ורי, מבכירי הג’האד האסלאמי בפלסטין. ישראל לא קיבלה אחריות לתקיפה אולם הג’האד האסלאמי בפלסטין כרך בין התקיפה בדמשק לבין סיכול הממוקד ברצועה ואיים בנקמה על שני האירועים.
  • מאפיין ב’: חמאס, התנועה החזקה ברצועה, אשר מילאה תפקיד מרכזי בסבבי ההסלמה הקודמים, נמנעה זו לראשונה מלהצטרף, כפי שעשתה בעבר לאחר יוזמות פרובוקטיביות של הג’האד האסלאמי בפלסטין (למעט “אקורד הסיום” של ירי לעבר באר שבע, שבוצע לאחר שהוכרזה הפסקת האש). הימנעותו נמשכה לאורך כל סבב ההסלמה למרות הרטוריקה הלוחמנית וביטויי הסולידריות של דוברי חמאס, ולמרות ביקורת פנימית (שמצאה ביטוייה בהפגנות ספונטניות בכמה מוקדים ברצועה ובהתקפות ברשתות החברתיות נגד חמאס). יתרה מזאת, חמאס נמנעה מתגובה גם לאחר שהותקף בשוגג מבנה בדיר אלבלח ונהרגו בני משפחה פלסטינית. בו בזמן, נמנעה חמאס מלהפעיל לחצים משמעותיים בשטח על הג’האד האסלאמי בפלסטין כדי שיפסיק את הירי ואפשרה לו ביומיים של ההסלמה להמשיך בירי ו”להוציא קיטור”.
  • מאפיין ג’: תגובות צה”ל על ירי הרקטות הנרחב לעבר ישראל (כ-560 רקטות ופצצות מרגמה) התמקדו באופן נקודתי בעיקר נגד יעדי הג’האד האסלאמי בפלסטין. ישראל נמנעה מלתקוף יעדי חמאס ובכך שמרה בתגובותיה על בידול בין שני הארגונים (ותרמה בכך להימנעות יוצאת הדופן של חמאס מלהצטרף לסבב ההסלמה). זאת בניגוד למדיניות המוצהרת של ישראל מאז תחילת צעדות השיבה, לפיה חמאס הינה הריבון ברצועה ולפיכך היא האחראית על התקיפות המתבצעות ממנה. מאפיין זה השתנה במקרה בודד כאשר חמאס שיגרה לעבר אזור באר שבע שתי רקטות לאחר השגת הפסקת האש וצה”ל תקף יעדי חמאס (16 בנובמבר 2019).
מאזן ההישגים והכישלונות של הג’האד האסלאמי בפלסטין

בראייתו של הג’האד האסלאמי בפלסטין ההישג המרכזי בסבב ההסלמה הנוכחי היה הצלחתו לירות במשך יומיים מאות רקטות נגד ישראל, בכוחות עצמו, וללא השתתפות חמאס (בעלת היכולות העדיפות) במערכה. במשך יומיים עלה בידו לשבש את חיי היום-יום ביישובי עוטף עזה ובמרכז ישראל ולגרום לנזקים מוראליים וכלכליים דוברים מטעם הג’האד האסלאמי בפלסטין שבו והדגישו, כי בדעת הארגון להמשיך בשיגור רקטות נגד ישראל (בכיר הג׳האד האסלאמי בפלסטין ג’מיל עליאן: הפסקת האש לא תמשך זמן רב, שכן הארגון רוצה להמשיך במערכה נגד ישראל ובעימות עימה).

בית שנפגע מירי רקטה בשדרות.      בית שנפגע מירי רקטה בנתיבות (חשבון הטוויטר PalInfo, 12 בנובמבר 2019)
פגיעת רקטות בבתי מגורים. מימין: בית שנפגע מירי רקטה בשדרות. משמאל: בית שנפגע מירי רקטה בנתיבות (חשבון הטוויטר PalInfo, 12 בנובמבר 2019)
 • הישג משמעותי זה בראיית הארגון מצא ביטויו בדברי מנהיג הארגון זיאד אלנח’אלה לערוץ אלמיאדין, ערב הפסקת האש. לדבריו ערים רבות במרכז ישראל נפגעו ביום הראשון של סבב ההסלמה. העובדה שישראל הודיעה על הפסקת הלימודים והפעילות במוסדות השונים ובתעשייה ממחישה כי המסר של הג’האד האסלאמי בפלסטין הגיע לכל ערי המרכז באמצעות הרקטות ארוכות הטווח. לדבריו הצליח הג’האד האסלאמי בפלסטין לשתק את ישראל בעוד שישראל אינה מסוגלת לשבור את “ציר ההתנגדות” (קרי, איראן והמדינות וארגוני הטרור שבחסותה) (אלמיאדין, 13 בנובמבר 2019):

זיאד אלנח'אלה, מזכ"ל הג'האד האסלאמי: הפסקת הלימודים והפעילות במוסדות ובתעשייה מסמלת כי לכל הערים במרכז ישראל הגיע המסר של הארגון באמצעות הרקטות ארוכות הטווח (ערוץ אלמיאדין ביוטיוב, 13 בנובמבר 2019)
זיאד אלנח’אלה, מזכ”ל הג’האד האסלאמי: הפסקת הלימודים והפעילות במוסדות ובתעשייה מסמלת כי לכל הערים במרכז ישראל הגיע המסר של הארגון באמצעות הרקטות ארוכות הטווח (ערוץ אלמיאדין ביוטיוב, 13 בנובמבר 2019)

 • לעומת זאת, במישור הצבאי-אופרטיבי נחל הג’האד האסלאמי שורה של כישלונות ונחשפו קשיים לא מעטים שזיאד אלנח’אלה ובכירי הארגון מנסים להצניע אותם בהתבטאויותיהם הפומביות: ישראל יזמה סיכול ממוקד של מפקד בכיר ובעל יכולות ובכך קבעה “כללי משחק” חדשים, לראשונה מאז תחילת צעדות השיבה; המידע המדויק שהיה לישראל על בהאא’ אבו אלעטא המחיש את חדירותו המודיעיניות של הארגון; הומחש השיפור של כוחות הביטחון הישראליים בסיכול ניסיונות ירי הרקטות של הג’האד האסלאמי בפלסטין; ירי הרקטות של הג’האד האסלאמי לעבר ישראל היה אפקטיבי הרבה פחות מזה של סבבי ההסלמה בהם שולבו היכולות של הג’האד עם אלו של חמאס (הדבר מצא ביטויו במספר הנפילות המועט יחסית במרכז ישראל, במספר היירוטים הרב של מערכת “כיפת ברזל” ובהעדר הרוגים לצד הישראלי). עם זאת יודגש, כי דיווחי התקשורת הישראלית על פגיעה משמעותית ביכולותיו הצבאיות של הג’האד האסלאמי בפלסטין הינם מוגזמים לנוכח יכולותיו הצבאיות של הארגון (השני בגודלו לאחר חמאס) והסיוע האיראני הנדיב המוענק לו (מעבר לסיוע הניתן לשאר הארגונים).

אולם להערכתנו, הכישלון הבולט של הג’האד האסלאמי בפלסטין היה דווקא במישור התאום הפנים-ארגוני במערכה נגד ישראל. שכן לראשונה מאז החלו צעדות השיבה הומחש בפומבי הפער הבולט בינו לבין חמאס, שהוכיחה כי היא אינה מוכנה לאפשר לג’האד האסלאמי (ולאיראן העומדת מאחוריו) לגרור אותה לעימות כולל עם ישראל בעיתוי ובנסיבות בלתי נוחים לה. מדיניות זאת של חמאס נהנית מגיבוי מצרים, שיש לה מנופי לחץ גם על הג’האד האסלאמי בפלסטין. הג’האד האסלאמי מצא עצמו נאלץ לשלם מחיר עבור ניסיונותיו לגרור את הצדדים השונים לעימות, שאין הם מעוניינים בו. למרות ביטויי ההזדהות של חמאס עם הג’האד האסלאמי וירי הסולידריות של הרקטות לבאר שבע בתום הסבב יחייב הדבר, להערכתנו, את הג’האד האסלאמי בפלסטין ליתר זהירות ול”יישור קו” עם חמאס ומצרים, לקח מרכזי מפרשת סיכולו של בהאא’ אבו אלעטא.

מדיניות חמאס
 • הסיכול הממוקד של בהאא’ אבו אלעטא יקל להערכתנו על חמאס, מוקד הכוח מרכזי ברצועה, להמשיך במדיניותה הנוכחית (כפי שבאה לידי ביטוי בנאומו האחרון של יחיא סנואר בפני צעירים ברצועה[2]). מאפייניה המרכזיים של מדיניות זאת הם להערכתנו:
 • מטרת מדיניות חמאס לטווח החודשים הקרובים תהיה, להערכתנו, להפסיק או להקל את “המצור” על רצועת עזה, תוך שיפור משמעותי של המצב ההומניטרי החמור ברצועה (השניים בראיית חמאס כרוכים זה בזה כפי שהבהיר יחיא סנואר בנאומו האחרון). לשם כך תמשיך חמאס להשתלב במאמצי ההרגעה וההסדרה בתיווך מצרי, בהסכמה ישראלית ובסיוע הכסף הקטרי. מטרה זאת הומחשה היטב בסיום נאומו של יחיא סנואר:

האתגר של שבירת המצור הוא אחד האתגרים הגדולים הניצבים בפנינו, שנפעל בעניינו בתקופה הבאה. זאת בתקווה שנצליח לשבור את המצור הזה כדי לבני עמנו והצעירים יחיו חיים של כבוד. [עד כה] הפגנו סבלנות רבה, אך לא נמשיך להפגין סבלנות יותר, ונאלץ את האויב הזה לשבור את המצור. אני אומר כאן, והדבר קשור לנושא הצבאי, לאתגר הצבאי שבפנינו, כי עמנו הבליג רבות על המצור ואינו יכול עוד להבליג יותר. אינו יכול להבליג יותר. הגיעו מים עד נפש. חלק ממנהיגי ישראל מתחרים ביניהם באיומים, ואנו אומרים להם, כי פתרון הבעיה ההומניטרית של עזה צריכה להיות הסוגיה הראשונה במעלה על סדר יומם, משום שאם היא לא תהיה הסוגיה הראשונה במעלה, התכוננו לדבר גדול. התכוננו לדבר גדול משום שלא נסכים להמשך המצב הזה. הגיעו מים עד נפש ואיננו יכולים להפגין אורך רוח יותר.

 • האמצעי לקידום המדיניות של חמאס תהיינה, להערכתנו, “צעדות השיבה”, למרות הדעיכה שחלה בחודשים האחרונים ברמת האפקטיביות שלהן. בצעדות הללו, ובהזדמנויות נוספות, תמשיך חמאס לאפשר ואף לעודד שימוש באלימות תוך הקפדה על כך שהיא תהיה מבוקרת (השלכת מטענים, ניסיונות חדירה לשטח ישראל, הפרחת בלוני תבערה, השחתת הגדר). האלימות המבוקרת נועדה להפעיל לחצים מתמשכים על ישראל ובו בזמן למנוע היגררות לעימות כולל עימה, העלול להוביל לכניסת צה”ל לרצועה. מרכיב זה מצא ביטויו בנאומו האחרון של יחיא סנואר שבו השתבח, כי חמאס יודעת כיצד להתמודד עם ישראל מבלי להגיע לכדי עימות צבאי רחב היקף עימה (אלסנואר הזכיר בהקשר זה 13-12 סבבי לחימה בשנתיים האחרונות, שלא הגיעו לכדי לחימה ממושכת).
 • להערכתנו סבב הלחימה האחרון עשוי להקל על חמאס להמשיך במדיניות זאת. הימנעותה החריגה מלהשתתף בסבב ההסלמה האחרון ברצועה מהווה “איתות” ברור לג’האד האסלאמי בפלסטין, כי חמאס מצפה ממנו “ליישר קו” עם מדיניות זאת. “איתות” זה שב ומבהיר לכל השחקנים בזירה, ובכלל זה לשחקנים האזוריים (ישראל, מצרים, איראן, הרשות הפלסטינית), כי חמאס נותרה בעלת השליטה ברצועה וכי אין בדעתה להתיר לארגונים אחרים (מה גם שהם קשורים בטבורם לאיראן) לגרור אותה לעימות נרחב עם ישראל בניגוד למדיניותה. בו בזמן יש לחמאס עניין שלא להביא לניכור של הג’האד האסלאמי בפלסטין. לפיכך, להערכתנו, אין לצפות שחמאס תנקוט מדיניות שיטתית של בידול בינה לבין הג’האד האסלאמי וניתן להניח, כי שני הארגונים יעשו מאמץ של “חזרה לשגרה” במערכת היחסים המורכבת ביניהם.

לנוכח מדיניות חמאס, והלוחמנות של הג’האד האסלאמי בפלסטין, אין לצפות לשינוי יסודי של המציאות הביטחונית וההומניטרית ברצועה. הערכה זאת נובעת בראש ובראשונה מהסתירה הפנימית הגלומה במדיניות חמאס, על מרכיביה השונים. שכן מחד גיסא, רואה חמאס עצמה אחראית לניהול חייה של האוכלוסייה, ולשם כך היא פועלת להקל על “המצור” ולשפר את המצב הכלכלי באמצעות לחצים מבוקרים על ישראל. אולם מאידך גיסא, ממשיכה חמאס מאז מבצע “צוק איתן” לבנות תשתית צבאית משופרת, נותנת עדיפות במשאבים לבנייתה, ואף מכריזה על כך בפומבי[3]. בין שיקום כלכלי לבין בניית תשתית צבאית ומדיניות לוחמנית כלפי ישראל קיימת איפא סתירה מובנית, שאינה צפויה להעלם בעתיד הנראה לעין.

נספח
מה משקלו של הג’האד האסלאמי בפלסטין בסבבי ההסלמה המלווים את צעדות השיבה?

כללי

בראיון שהעניק זיאד אלנח’אלה, מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, ערב הפסקת האש בסבב ההסלמה האחרון, הוא התבטא, כי בשנה האחרונה התחוללו למעלה מ-13 עימותים עם ישראל. לדבריו היוו “פלוגות ירושלים” (הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין) את “עמוד השדרה” של סבבי העימותים עם ישראל. מעורבותו של הג’האד האסלאמי בעימותים הללו נעשתה, לטענתו, בעקבות החלטות שקיבלה הנהגת הארגון, והיא לא הייתה פרי יוזמות מקומיות (ערוץ אלמיאדין, 13 בנובמבר 2019). בדיקת מרכז המידע העלתה שחמאס היא זאת שיזמה את מרבית סבבי ההסלמה, אולם הג’האד האסלאמי מילא גם הוא תפקיד מרכזי ביוזמות שהובילו לסבבים ובאירועי ירי חד-צדדיים, חלקם ללא הודעות קבלת אחריות ובניגוד למדיניות חמאס.

 • כדי לבחון את תקפות הטיעון של נח’אלה בדק מרכז המידע את מקומו של הג’האד האסלאמי בשמונה סבבי לחימה משמעותיים, שהתחוללו מאז תחילת צעדות השיבה (30 במרץ 2018). סבב ההסלמה משמעותי הוגדר ע”י מרכז המידע כהתכתשות בית צה”ל לבין הארגונים הפועלים ברצועה, שבמהלכה שוגרו יותר מארבעים רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל, והוא נמשך לפחות יומיים. יצויין כי בנוסף לסבבי הלחימה המשמעותיים התחוללו מאז תחילת צעדות השיבה גם אירועי ירי רקטות קצרים, שלא הובילו לתגובה ישראלית משמעותית. חלק מאירועי הירי בוצעו ללא הדעות נטילת אחריות וללא סיבה נראית לעין.


ירי הרקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל בחתך חודשי מאז תחילת צעדות השיבה

 • בדיקת מרכז המידע העלתה את הממצאים הבאים:
  • סבב ההסלמה הראשון (30-29 במאי 2019): החל ביוזמת הג’האד האסלאמי בפלסטין, כנקמה על מות שלושה פעילים שלו. לסבב ההסלמה הצטרפו חמאס וארגוני טרור נוספים. במהלך הסבב שוגרו לעבר ישראל כ-150 רקטות ופצצות מרגמה.
  • סבב ההסלמה השני (20-19 ביוני 2018): החל ביוזמת חמאס בעקבות התדרדרות בשטח (תקיפות יעדים של חמאס ע”י חיל האוויר הישראלי בעקבות שיגור עפיפונים ובלוני תבערה, שגרמו לשורת הצתות באזור עוטף עזה). שום ארגון לא הצטרף לסבב ההסלמה, שבמהלכו שוגרו לעבר ישראל כ-45 רקטות ופצצות מרגמה.
  • סבב ההסלמה השלישי (14-13 ביולי 2018): החל ביוזמת חמאס והג’האד האסלאמי בעקבות התדרדרות בשטח (קצין צה”ל נפצע לאחר שרימון הושלך עליו במהלך צעדת השיבה; חיל האוויר תקף בתגובה יעדי חמאס). במהלך הסבב שוגרו לעבר ישראל כמאתיים רקטות ופצצות מרגמה.
  • סבב ההסלמה הרביעי (9-8 באוגוסט 2018): החל ביוזמת חמאס בעקבות התדרדרות בשטח (ירי מעמדת חמאס בצפון הרצועה, שהתפרש בטעות ע”י צה”ל כאש צלפים, על רקע אירועי צליפה קודמים. בתגובה ירה טנק של צה”ל מספר פגזי טנקים לעבר העמדה נממנה נורתה אש והרג שני פעילי הזרוע הצבאית של חמאס). הג’האד האסלאמי הצטרף לירי. במהלך סבב הסלמה נורו לעבר ישראל כ-180 רקטות ופצצות מרגמה.
  • סבב ההסלמה החמישי (13-12 בנובמבר 2018): החל ביוזמת חמאס, בתגובה לפעילות מבצעית שביצע כוח מיוחד של צה”ל בדרום הרצועה (שבמהלכה נהרגו שישה פעילי הזרוע הצבאית של חמאס). לחמאס הצטרפו ארגונים נוספים ובהם הג’האד אסלאמי בפלסטין. במהלך סבב ההסלמה נורו לעבר ישראל כ-560 רקטות ופצצות מרגמה.
  • סבב ההסלמה השישי (26-25 במרץ 2019): הסבב החל ביוזמת חמאס, בעקבות ירי רקטה של חמאס (לטענתה בטעות) שפגעה בבית בשרון. צה”ל הגיב בתקיפת עשרות יעדים. לחמאס הצטרפו ארגונים נוספים הפועלים ברצועה. במהלך סבב ההסלמה נורו לעבר ישראל כשבעים רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל.
  • סבב ההסלמה השביעי (6-4 במאי 2019): החל בעקבות ירי צלפים, שביצע ארגון הג’האד האסלאמי בפלסטין לעבר חיילי צה”ל. צה”ל הגיב בתקיפת יעדי חמאס, שבה נהרגו שני פעילי חמאס. למחרת החל ירי מאסיבי, חסר תקדים בהיקפו, במהלכו נורו כ-690 רקטות ופצצות מרגמה. בירי נטלו חלק חמאס, הג’האד האסלאמי בפלסטין וארגונים נוספים הפועלים ברצועה.
  • סבב ההסלמה השמיני (14-12 בנובמבר 2019): סבב ההסלמה החל בסיכול ממוקד של בהאא’ אבו אלעטא, מפקד החטיבה הצפונית של פלוגות ירושלים, ע”י ישראל. כמו כן נהרג בנו של אכרם עג’ורי, בכיר בהנהגת ה”חוץ” של הג’האד האסלאמי בפלסטין, בהתקפה בדמשק. הג’האד האסלאמי בפלסטין ייחס את ההתקפה לישראל וכרך אותה עם סיכול בהאא’ אבו אלעטא. במהלך הסבב שוגרו למעלה מ-560 רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל.

בדיקת שמונה סבבי ההסלמה מצביעה על כך שחמאס היא זאת שיזמה את מרביתם ומילאה בהם תפקיד מרכזי. ארבעה סבבי הסלמה היא ביוזמת חמאס, סבב נוסף היה ביוזמה משותפת של חמאס והג’האד האסלאמי. שלושה סבבי הסלמה (הראשון, השביעי והשמיני) היו ביוזמת הג’האד האסלאמי בפלסטין. לסבב ההסלמה הראשון ולסבב ההסלמה השביעי (הנרחב ביותר מבין סבבי הלחימה) הצטרפה חמאס בעוד שבסבב האחרון היא נמנעה מכך. בנוסף לכך היה הג’האד האסלאמי מעורב באירועי ירי רקטות ופצצות מרגמה מהרצועה, לעיתים ללא הודעת קבלת אחריות, שלא הובילו להסלמה.

 • להלן כמה אירועי ירי, שיזם הג’האד האסלאמי בפלסטין באופן חד-צדדי, בניגוד למדיניות חמאס ולאינטרסים שלה:
  • 27-26 באוקטובר 2018: שוגרו כארבעים רקטות לעבר אשקלון, שדרות, יישובי הנגב המערבי. הירי התבצע בעקבות התדרדרות בשטח, שבה היה מעורב הג’האד האסלאמי בפלסטין. הג’האד האסלאמי בפלסטין קיבל אחריות לירי הרקטות שנקרא על ידו “נקמת אוקטובר”[4].
  • ב-10 בספטמבר 2019: שוגרו שתי רקטות לעבר אשקלון ואשדוד במהלך עצרת בחירות באשדוד, שבה השתתף ראש ממשלת ישראל נתניהו. שתי הרקטות יורטו ע”י מערכת “כיפת ברזל”. ובתגובה לירי הרקטות תקפו כלי טיס של חיל האוויר כ- 15 מטרות חמאס. במהלך ריאיון אלנח’אלה לערוץ אלמיאדין הזכיר המראיין ירי רקטות, שאבו אלעטא היה אחראי לו, שגרם לירידתו של ראש ממשלת ישראל מהבמה. זיאד אלנח’אלה הודה כי המדובר בפעולה של “פלוגות ירושלים” (הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין). (ערוץ אלמיאדין, 13 בנובמבר 2019).
  • דובר צה”ל מסר כי בהאא’ אבו אלעטא היה אחראי לאירועי ירי רקטות על שדרות באוגוסט 2019 (דובר צה”ל, 12 בנובמבר 2019). מדובר בשני אירועים:
  • ב-17 באוגוסט 2019 זוהו שלושה שיגורים מצפון רצועת עזה לשטח ישראל. מספר רסיסים אותרו בתוך בית בשדרות. אף ארגון לא קיבל אחריות לירי הרקטות. בתגובה לירי הרקטות תקף חיל האוויר יעדי חמאס במרכז רצועת עזה ובצפונה (דובר צה”ל, 17 באוגוסט 2019).
  • ב-25 באוגוסט 2019 זוהו שלושה שיגורי רקטות לעבר שדרות ויישובי עוטף עזה. נפגע בית בשלבי בנייה. אף ארגון לא קיבל אחריות לירי הרקטות. בתגובה לירי הרקטות תקפו חיל האוויר יעדי חמאס בצפון רצועת עזה (דובר צה”ל, 24 באוגוסט 2019).

[1] סבב הסלמה משמעותי מוגדר ע"י מרכז המידע כהתכתשות בין ארגוני המחבלים לבין צה"ל, שבמהלכה שוגרו יותר מארבעים רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל, והיא נמשכה יומיים או יותר. בנוסף לסבבי ההסלמה היו גם אירועי ירי חד-צדדיים, שעליהם לא הגיב צה"ל, או שהגיב תגובה מינורית (ראו נספח א').
[2]
ראו פרסום מרכז המידע מ-10 בנובמבר 2019: "בנאום לוחמני הזהיר יחיא אלסנואר את ישראל, כי חמאס והעם הפלסטיני לא ישלימו עם המשך המצור על רצועת עזה: 'הגיעו מים עד נפש ואיננו יכולים להפגין אורך רוח יותר'"
[3]
הדבר מצא ביטויו בנאום יחיא אלסנואר בפני הצעירים ברצועה (10 בנובמבר 2019): לדבריו לרשות הכוח הצבאי פלסטיני ברצועה עומדים כ-70,000 צעירים חמושים, אלפי רקטות, מאות טילי נ"ט, מאות מנהרות, מאות חדרי בקרה, שליטה ופיקוד מעל האדמה ומתחתיה ומאות ואף אלפי מארבים הממתינים לכוחות צה"ל אם יחליטו להיכנס לרצועה. בניית תשתית צבאית זאת דורשת משאבים ניכרים ועומדת בסתירה מובהקת לתהליך שיקום כלכלי של הרצועה.
[4]
על פי אלשרק אלאוסט ניסה הג'האד האסלאמי בפלסטין לקדם הודעת קבלת אחריות לירי הרקטות מטעם החמ"ל המשותף של כלל הארגונים, אולם חמאס התנגדה לכך בטענה שהירי היה פעולה חד-צדדית. חבר הלשכה המדינית של חמאס מתח ביקורת על חמאס בהצהירו כי אין לפעול באופן חד-צדדי כאשר מתקיימים מגעים [אודות הפסקת אש] עם אויב (אלשרק אלאוסט, 28 באוקטובר 2018).