נערים פלסטינים “בשירות” ארגוני הטרור ביהודה ושומרון

הלוויית שחאדה בשכם. מצחו עוטר בסרט של גוב האריות (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 23 בנובמבר 2022). משמאל : פעילי םחמושים בהלווית ההרוג בשכם (חשבון הטוויטר של שהאב, 23 בנובמבר 2022)

הלוויית שחאדה בשכם. מצחו עוטר בסרט של גוב האריות (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 23 בנובמבר 2022). משמאל : פעילי םחמושים בהלווית ההרוג בשכם (חשבון הטוויטר של שהאב, 23 בנובמבר 2022)

פעילים חמושים בהלווית ההרוג בשכם (חשבון הטוויטר של שהאב, 23 בנובמבר 2022)

פעילים חמושים בהלווית ההרוג בשכם (חשבון הטוויטר של שהאב, 23 בנובמבר 2022)

מודעת אבל של גדודי חללי אלאקצא המבכה את מותו של הפעיל שלה, מהדי חשאש (חשבון הטוויטר של NEWPRESS, 9 בנובמבר 2022).

מודעת אבל של גדודי חללי אלאקצא המבכה את מותו של הפעיל שלה, מהדי חשאש (חשבון הטוויטר של NEWPRESS, 9 בנובמבר 2022).

חמושים נושאים את גופתו בהלוויה. על מצחו של אחד החמושים כתוב

חמושים נושאים את גופתו בהלוויה. על מצחו של אחד החמושים כתוב "גדודי השהיד אבו עמאר" (דף הפייסבוק Alarabiya Palestine, 16 ספטמבר 2022)

מודעת אבל מטעם פתח בשכם (ערוץ היוטיוב של QUDSN, 10 באוגוסט 2022)

מודעת אבל מטעם פתח בשכם (ערוץ היוטיוב של QUDSN, 10 באוגוסט 2022)

ההלוויה צבאית שנערכה לו (ערוץ היוטיוב של סנד, 30 ביולי 2022)

ההלוויה צבאית שנערכה לו (ערוץ היוטיוב של סנד, 30 ביולי 2022)

עיקרים
 • ב-22 בנובמבר 2022, בעת כניסה מאובטחת של מתפללים ישראלים לקבר יוסף בשכם, התגלעו עימותים בין פלסטינים לבין כוחות ביטחון ישראלים שאבטחו את כניסת המתפללים. במהלך העימותים נהרג אחמד אמג’ד שחאדה, בן 16 ממחנה הפליטים בלאטה בשכם. התארגנות “גוב האריות” פירסמה מודעת אבל על מותו של פעיל ההתארגנות הצעיר (במקור: שבל אלערין). לשחאדה נערכה הלוויה המונית, מצחו עוטר בסרט של התארגנות “גוב האריות” וגופתו נעטפה בדגל ההתארגנות.
 • אין זו הפעם הראשונה בכלל, ובמהלך השנה האחרונה בפרט, בה מעורבים נערים בפעילות טרור ונוטלים חלק פעיל בעימותים עם כוחות ביטחון ישראלים. לאחר מותם התברר כי לפחות חלק מאותם נערים השתייכו לאחת הזרועות הצבאיות של ארגוני הטרור או ההתארגנויות השונות ביהודה ושומרון (גדוד ג’נין, גדוד שכם, “גוב האריות” וכדומה), ביצעו פיגועים ולקחו חלק פעיל בעימותים. חלקם פעלו בהשראה של אותם ארגונים וביקשו להיות שהידים מבלי שהיו חברים רשמיים בארגון או התארגנות כלשהם .
 • שילוב נערים בהפגנות, בעימותים אלימים עם כוחות ביטחון ישראלים ואף בביצוע פיגועים היא תופעה מוכרת מהעבר. כך למשל, במהלך האנתיפאדה השנייה היו מעורבים מספר נערים בביצוע פיגועים, כולל פיגועי התאבדות.. תופעה זו פחתה במהלך האנתיפאדה השנייה לאחר שנמתחה עליה ביקורת קשה מצד הציבור הפלסטיני והושמעה קריאה להימנע משימוש בבני נוער לפעילות נגד ישראל. במהלך גל הפיגועים בשנת 2015 אותרה תופעה של שיגור בני נוער להשתתף בהפגנות אלימות ועימותים עם כוחות ביטחון ישראלים במוקדי חיכוך ביהודה ושומרון. גם בצעדות השיבה ברצועת עזה בלטה התופעה של הפעלת ילדים ונערים למשימות צבאיות נגד צה”ל, כולל העמדתם בקו ראשון מול הכוחות[1].
 • מותם של נערים וילדים הנפגעים כתוצאה מעימות מול כוחות ביטחון ישראלים בשעה שהם עומדים בחזית מולם משמש את ארגוני הטרור ככלי תעמולתי ומשפטי כלפי ישראל ולאחר כל אירוע שכזה מוצגת ישראל בהתבטאויות בכירים, בכלי התקשורת וברשתות החברתיות כמי שהורגת ילדים ונערים במכוון ובדם קר.
 • בהקשר זה גם יצוין, כי הכשרה סמי צבאית לילדים ובני נוער והכנתם לעימותים עם כוחות ביטחון ישראליים נפוצה בקרב הפלסטינים. בני הנוער עוברים תהליכי אינדוקטרינציה אידיאולוגית בבתי הספר כמו גם במחנות הקיץ בהם משתתפי אלפי בני נוער. קיום מחנות קיץ נפוץ בעיקר ברצועת עזה שם הם נערכים בארגון ופיקוח הזרועות הצבאיות של חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין. חלקם הקטן מאורגנים על ידי ארגונים אזרחיים לא-ממשלתיים. גם בשטחי הרשות הפלסטינית מתקיימים מידי קיץ מחנות נוער, חלקם בחסות מנגנוני הביטחון של הרשות. במחנות הקיץ נוטלים חלק עשרות אלפי ילדים ובני נוער והם זוכים לסיקור נרחב בכלי התקשורת הפלסטינים. משתתפי מחנות הקיץ נהנים מפעילויות קיץ מגוונות שחלק לא קטן מהם הוא אינדוקטרינציה ברוח הגוף המארגן, כולל האדרת מחבלים ושהידים גם אימונים צבאיים וסמי צבאיים. יצוין כי השנה נקראו מספר לא מבוטל של מחנות קיץ על שם מחבלים שנהרגו במהלך העימותים עם כוחות ביטחון ישראלים בשכם ובג’נין[2].
אירועים בהם נהרגו נערים שהשתייכו או הזדהו עם ארגוני טרור

פיגועים שבוצעו על ידי נערים

 • ב-22 באוקטובר 2022, בשעות אחר הצהרים, דקר פלסטיני הולך רגל בגבו סמוך לגבעה הצרפתית בירושלים. הולך הרגל נפצע באורח קשה. הפלסטיני נמלט מהמקום. כוחות שהגיעו למקום, סגרו את האזור והחלו לסרוק את השטח. הפלסטיני אותר על ידי שוטר במגרש כדורגל באזור שיח’ ג’ראח במרחק של כקילומטר. הוא איים על השוטר כשבידו סכין. השוטר ירה בו ופצע אותו (חשבון הטוויטר של משטרת ישראל, 22 באוקטובר 2022). מבצע הפיגוע הוא מחמד רג’ב אבו קטיש, בן 16, מצ’אחית אלסלאם בירושלים, הוא הודה במעשהו וטען כי עשה זאת כדי לנקום על מותו של עדי אלתמימי שביצע את הפיגוע במעבר שעפאט ואת פיגוע הירי סמוך למעלה אדומים (חשבון הטוויטר QUDSN, 22 באוקטובר 2022; סמא, 22 באוקטובר 2022).

מחמד רג'ב אבו קטיש (חשבון הטוויטר QUDSN, 22 באוקטובר 2022)      הסכין ששימשה את המחבל בירושלים (חשבון הטוויטר של משטרת ישראל, 22 באוקטובר 2022)
מימין: מחמד רג’ב אבו קטיש (חשבון הטוויטר QUDSN, 22 באוקטובר 2022) משמאל: הסכין ששימשה את המחבל בירושלים (חשבון הטוויטר של משטרת ישראל, 22 באוקטובר 2022)
 • ב-8 במאי 2022 בשעות הערב, חדר פלסטיני חמוש בסכין לישוב תקוע בגוש עציון. תושב המקום שהבחין בו בחצר ביתו ירה לעברו והוא נהרג. ברשותו נמצאה סכין (דובר צה”ל, 8 במאי 2022). בתקשורת הפלסטינית דווח כי ההרוג הוא מעתצם מחמד עטאללה, בן 17, תושב חרמלה (כפר פלסטיני קטן סמוך לתקוע). חמאס פרסמה הודעת אבל בה צוין כי הוא היה פעיל בתנועה (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 8 במאי 2022).
הסכין אשר נשא המחבל (הצלה ללא גבולות יו"ש, 8 במאי 2022).      הודעת אבל שפרסמה חמאס (חשבון הטוויטר של רדיו אלאקצא, 8 במאי 2022)
מימין: הסכין אשר נשא המחבל (הצלה ללא גבולות יו”ש, 8 במאי 2022). משמאל: הודעת אבל שפרסמה חמאס (חשבון הטוויטר של רדיו אלאקצא, 8 במאי 2022)
אירועים בהם נהרגו נערים שפעלו במסגרת ארגוני הטרור
 • ב-22 בנובמבר 2022, בשעות הערב, נכנסו מתפללים ישראלים שאובטחו על ידי כוחות צה”ל לתפילה בקבר יוסף בשכם. טרם כניסת המתפללים, נערכו הפלסטינים והחלו לחסום צירים ולהבעיר צמיגים בדרכים המובילות לקבר יוסף. במקום התפתחו עימותים אלימים בין כוחות צה”ל לבין הפלסטינים (תקשורת ישראלית, 22 בנובמבר 2022).
 • בתקשורת הפלסטינית דווח על מותו של אחמד אמג’ד שחאדה, בן 16, ממחנה הפליטים בלאטה בשכם, במהלך העימותים. התארגנות “גוב האריות” פירסמה כרזת אבל על מותו בה צוין כי שחאדה היה פעיל צעירי ההתארגנות (שבל אלערין) (ערוץ הטלגרם של התארגנות “גוב האריות”, 23 בנובמבר 2022). בהלווייתו, שהתקיימה יום למחרת בשכם, השתתפו עשרות פעילים חמושים של ההתארגנות, מצחו עוטר בסרט של “גוב האריות” וגופתו נעטפה בדגל ההתארגנות (חשבון הטוויטר של שהאב, 23 בנובמבר 2022). יצוין כי הייתה זו הפעם הראשונה בה צוין כי לארגון משתייכים גם בני נוער אשר ככל הנראה נוטלים חלק פעיל בעימותים עם כוחות ביטחון ישראלים.
הלוויית שחאדה בשכם. מצחו עוטר בסרט של גוב האריות (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 23 בנובמבר 2022). משמאל : פעילי םחמושים בהלווית ההרוג בשכם (חשבון הטוויטר של שהאב, 23 בנובמבר 2022)

    פעילים חמושים בהלווית ההרוג בשכם (חשבון הטוויטר של שהאב, 23 בנובמבר 2022)
מימין : הלוויית שחאדה בשכם. מצחו עוטר בסרט של גוב האריות (חשבון הטוויטר של חסן אצליח, 23 בנובמבר 2022). משמאל : פעילים חמושים בהלווית ההרוג בשכם (חשבון הטוויטר של שהאב, 23 בנובמבר 2022)
אחמד שחאדה ליד קבר חברו אמג'ד אלפאיד, פעיל הג'האד האסלאמי בפלסטין ,שנהרג ב-21 במאי 2022 במהלך עימותים עם כוחות ביטחון ישראליים באזור ג'נין (ערוץ הטלגרם נאבלס אלחדת', 23 בנובמבר 2022)
אחמד שחאדה ליד קבר חברו אמג’ד אלפאיד, פעיל הג’האד האסלאמי בפלסטין ,שנהרג ב-21 במאי 2022 במהלך עימותים עם כוחות ביטחון ישראליים באזור ג’נין (ערוץ הטלגרם נאבלס אלחדת’, 23 בנובמבר 2022)
 • הפלסטינים גינו את הריגתו מבלי לציין כי היה חבר בהתארגנות “גוב האריות”:
  • משרד החוץ ברשות הפלסטינית פרסם הודעה בה נמסר כי המשרד מגנה את “הפשע הנתעב” של “ההוצאה להורג” של הילד השהיד אחמד אמג’ד שחאדה בן ה-16, והוסיף כי הפשע הזה הוא המשך לרציחות ללא משפט וחלק בלתי נפרד מהפגיעה הישראלית בילדים פלסטינים (ופא, 23 בנובמבר 2022).
  • נשיאות המועצה הלאומית הפלסטינית גינתה בחריפות את “הטרור הישראלי השיטתי נגד ילדים חפים מפשע” ואזרחים חסרי מגן ואת “הוצאתו להורג” של אחמד אמג’ד שחאדה בן ה-15. היא הדגישה כי אסור שהברבריות הישראלית הזו וההתעללות בילדים יעברו ללא דין וחשבון, וכי על העולם כולו לפעול מייד להגן על ילדי פלסטין האזרחים חסרי המגן (ופא, 23 בנובמבר 2022).
  • הג’האד האסלאמי בפלסטין פירסם הודעת אבל על מותו של שחאדה, והדגיש כי הפשעים המתגברים של ישראל (האויב) ייענו בעמידה האיתנה של הפלסטינים ולוחמי ההתנגדות, שבאה לידי ביטוי ב-23 בנובמבר 2022 בפיגוע הכפול והאיכותית בירושלים (אתר הג’האד האסלאמי, 23 בנובמבר 2022).
 • אין זו הפעם הראשונה בשנה החולפת בה נוטלים נערים חלק פעיל בעימותים עם כוחות ביטחון ישראלים וחלקם נהרגים במהלך אותה פעילות. להלן מספר דוגמאות:
  • במהלך עימותים שפרצו בשכם ב-9 בנובמבר 2022, בעקבות כניסת מתפללים ישראלים לקבר יוסף נהרג מהדי מחמד חמדאללה חשאש, בן 15 (באתר קדס פרס צוין כי הוא היה בן 17) ממחנה הפליטים בלאטה בשכם (ופא, 9 בנובמבר 2022). גדודי חללי אלאקצא בשכם פרסמו הודעת אבל בה ציינו כי הוא היה פעיל ההתארגנות (אמד, 9 בנובמבר 2022).
 מודעת אבל של גדודי חללי אלאקצא המבכה את מותו של הפעיל שלה, מהדי חשאש (חשבון הטוויטר של NEWPRESS, 9 בנובמבר 2022).     מהדי חשאש חמוש ברובה ועל רצועת הנשק שלו לוגו של גדודי חללי אלאקצא (PALTODAY, 9 בנובמבר 2022)
מימין : מודעת אבל של גדודי חללי אלאקצא המבכה את מותו של הפעיל שלה, מהדי חשאש (חשבון הטוויטר של NEWPRESS, 9 בנובמבר 2022). משמאל : מהדי חשאש חמוש ברובה ועל רצועת הנשק שלו לוגו של גדודי חללי אלאקצא (PALTODAY, 9 בנובמבר 2022)
  • בליל 15-14 בספטמבר 2022 פעלו כוחות ביטחון ישראליים בכפר דאן (צפונית-מערבית לג’נין) למיפוי בתיהם של המחבלים שהיו מעורבים בחילופי הירי עם כוחות צה”ל סמוך למעבר ג’למה, לצורך בחינת אפשרות להריסתם. במהלך הפעילות התגלעו עימותים עם חמושים פלסטיניים שהשליכו מטענים ובקבוקי תבערה וירו לעבר הכוחות (חשבון הטוויטר של דובר צה”ל, 15 בספטמבר 2022). נמסר כי בעימותים נהרג עדי טראד השאם צלאח, בן 17 מכפר דאן (ופא, 15 בספטמבר 2022). סניף פתח במחוז ג’נין פרסם הודעה על מותו, בה נמסר כי היה פעיל התנועה. בהודעה גם צויין שהוא בנו של קצין במנגנוני הבטחון הפלסטיניים (דף הפייסבוק של נציבות ההסברה והתרבות בפתח, 15 בספטמבר 2022).
 עדי טראד השאם צלאח חמוש ב- M-16 (דף הפייסבוק של מעתז צלאח, 16 בספטמבר 2022).     חמושים נושאים את גופתו בהלוויה. על מצחו של אחד החמושים כתוב "גדודי השהיד אבו עמאר" (דף הפייסבוק Alarabiya Palestine, 16 ספטמבר 2022)
מימין: עדי טראד השאם צלאח חמוש ב- M-16 (דף הפייסבוק של מעתז צלאח, 16 בספטמבר 2022). משמאל: חמושים נושאים את גופתו בהלוויה. על מצחו של אחד החמושים כתוב “גדודי השהיד אבו עמאר” (דף הפייסבוק Alarabiya Palestine, 16 ספטמבר 2022)
  • ב-2 באוגוסט 2022 בג’נין התפתחו חילופי אש בין כוחות הביטחון ישראלים שפעלו במקום לבין פלסטינים חמושים. בתקשורת הפלסטינית דווח על מותו צ’ראר ריאצ’ צאלח אלכפריני, בן 17 ממחנה הפליטים ג’נין, במהלך חילופי האש (מען, 2 באוגוסט 2022). הג’האד האסלאמי בפלסטין פרסם הודעת אבל שבה צויין כי הוא היה פעיל הארגון ופעל בשורות יחידות ההטרדה הלילית במחנה הפליטים ג’נין (אתר הג’האד האסלאמי, 2 באוגוסט 2022). בעת הלווייתו נעטפה גופתו בדגל הג’האד האסלאמי בפלסטין (חשבון הטוויטר של HejaziAlrahman@, 2 באוגוסט 2022).
FZGfghaXkAAHRILפעילי פלוגות ירושלים , גדוד ג'נין מתעמתים עם כוחות צה"ל (חשבון הטוויטר של הדף המוקדש ל'פלסטין' באתר ערוץ אלג'זירה, 1 באוגוסט 2022).     צ'ראר אלכפריני עם רובה (חשבון הטוויטר של Khaled Affif, 2 באוגוסט 2022)
מימין: פעילי פלוגות ירושלים , גדוד ג’נין מתעמתים עם כוחות צה”ל (חשבון הטוויטר של הדף המוקדש ל’פלסטין’ באתר ערוץ אלג’זירה, 1 באוגוסט 2022). משמאל : צ’ראר אלכפריני עם רובה (חשבון הטוויטר של Khaled Affif, 2 באוגוסט 2022)
  • ב-21 במאי 2022 נהרג צעיר פלסטיני במהלך עימותים עם כוחות ביטחון ישראליים באזור ג’נין. כלי תקשורת פלסטינים דיווחו כי ההרוג הוא אמג’ד וליד אלפאיד, בן 17 ממחנה הפליטים בג’נין. בהלווייתו, שנערכה במחנה הפליטים ג’נין, השתתפו רעולי פנים וחמושים פלסטינים, גופתו נעטפה בדגל הג’האד האסלאמי בפלסטין (מען, שהאב, 21 במאי 2022). אביו של ההרוג הפלסטיני קרא להמשך ההתנגדות נגד ישראל (חשבון הטוויטר של שהאב, 21 במאי 2022). בג’נין הוכרז על שביתת מסחר כללית כאות הזדהות ואבל על מותו (חשבון הטוויטר של QUDSN, 21 במאי 2022).
אלפאיד חמוש ברובה (חשבון הטוויטר של PALDF, 21 במאי 2022).     ההלוויה במחנה הפליטים ג'נין, גופתו עטופה בדגל הג'האד האסלאמי (חשבון הטוויטר של שהאב, 21 במאי 2022)
מימין : אלפאיד חמוש ברובה (חשבון הטוויטר של PALDF, 21 במאי 2022). משמאל: ההלוויה במחנה הפליטים ג’נין, גופתו עטופה בדגל הג’האד האסלאמי (חשבון הטוויטר של שהאב, 21 במאי 2022)
נערים שהזדהו עם ארגוני טרור ונהרגו בעימותים מול כוחות ביטחון ישראלים
 • מספר נערים אשר לא השתייכו ככל הנראה לארגון כלשהו ,אולם על פי עדויות המקורבים אליהם הם נהגו להתעמת עם כוחות הביטחון של ישראל, נהרגו בעת עימותים אלה. חלקם אף הביעו משאלה למות כשהידים. להלן מספר דוגמאות:
  • משרד הבריאות ברשות הפלסטינית דיווח ב-16 באוקטובר 2022 על מותו של מחמד פאדי נורי, בן 16, מביתוניא ממערב לראמאללה, לאחר שנפצע באורח אנוש בכניסה הצפונית לאלבירה (סמוך לראמאללה) בספטמבר 2022 (ופא, 16 באוקטובר 2022). בני משפחתו ציינו שמאז שהיה קטן הושפע נורי מסיפורי השהידים וייחל להיות שהיד (אלערבי אלג’דיד, 20 באוקטובר 2022).
 מחמד פאדי נורי (דף הפייסבוק של Yousef Eid Afghani‎‏, 20 באוקטובר 2022).   דגלי
מימין: מחמד פאדי נורי (דף הפייסבוק של Yousef Eid Afghani‎‏, 20 באוקטובר 2022). משמאל: דגלי פתח מונפים בהלוויה (פלסטין און ליין, 20 באוקטובר 2022)
  • משרד הבריאות ברשות הפלסטינית מסר כי בפעילות בה נהרג אבראהים אלנאבלסי, מראשי גדודי חללי אלאקצא, (9 באוגוסט 2022), נהרג פעיל נוסף ששהה בבית יחד עמו. כמו כן, נהרג בארוע חסין ג’מאל טה, בן 16 (אתר ערוץ אלכופיה, 9 באוגוסט 2022). חסין ג’מאל טה נולד בקלקיליה אולם גדל והתגורר בשכם. למד בכיתה י’ בבית הספר התיכון עמר אבן עאץ בשכם. בדף הפייסבוק שלו נהג להעלות פוסטים של שהידים ואת השהאדה. בכתבה שפורסמה לאחר מותו צוין כי באותו בוקר של פעילות כוחות הביטחון הוא הרגיש כי הוא הולך להיות שהיד. הוא שלח לחבריו הודעה בה ביקש את רשותם ונפרד מהם לשלום (אתר שהאב, 9 באוגוסט 2022). הוא הובא לקבורה יחד עם אבראהים אלנאבלסי ואסלאם צבוח. אבו מאזן התקשר לאביו למסור את תנוחומיו (ופא, 10 באוגוסט 2022).
חסין טה (אתר שהאב, 9 באוגוסט 2022).     מודעת אבל מטעם פתח בשכם (ערוץ היוטיוב של QUDSN, 10 באוגוסט 2022)
מימין : חסין טה (אתר שהאב, 9 באוגוסט 2022). משמאל : מודעת אבל מטעם פתח בשכם (ערוץ היוטיוב של QUDSN, 10 באוגוסט 2022)
  • בעימותים בין כוחות ביטחון ישראלים לפלסטינים ב-20 ביולי 2022 נפצע אמג’ד נשא’ת אבו עליא, בן 16 מאלמע’יר, באורח אנוש ומת מאוחר יותר מפצעיו. אמו ספדה לו באומרה, כי הוא רצה ללכת למקום בו היו כוחות צה”ל וכי הוא ביקש להיות שהיד (ופא, 30 ביולי 2022). באלמע’יר נערכה לו הלוויה צבאית. גופתו נישאה על כתפיהם של פעילי מנגנון הביטחון הלאומי ונעטפה בדגל פלסטין. המשתתפים בהלוויה הניפו דגלי פתח וחמאס וקראו המשתתפים קריאות גנאי נגד ישראל (מען, 30 ביולי 2022).
אמג'ד אבו עליא (קדס פרס, 29 ביולי 2022).      ההלוויה צבאית שנערכה לו
(ערוץ היוטיוב של סנד, 30 ביולי 2022)
מימין : אמג’ד אבו עליא (קדס פרס, 29 ביולי 2022). משמאל : ההלוויה צבאית שנערכה לו (ערוץ היוטיוב של סנד, 30 ביולי 2022)
  • ב-24 במאי 2022 במהלך כניסת מתפללים לקבר יוסף בשכם היו הפרות סדר שכללו יידוי אבנים והשלכת בקבוקי תבערה לעבר כוחות ביטחון ישראלים שאבטחו את המתחם. הכוחות השיבו בירי . לדברי גורם רפואי בשכם, באירוע נהרג ע’ית’ רפיק יאמין, בן 16, תושב שכונת ראס אלעין בשכם (ופא, 25 במאי 2022). בראיון שקיים אביו, רפיק יאמין, מסר כי הוא השתתף עם חבריו בעימותים בעת כניסת מתנחלים לקבר יוסף. לדבריו, פעילותם היא “דבר טבעי” (שמתעמתים עם כוחות צה”ל) (אלג’זירה נט ,26 במאי 2022).
 ע'ית' רפיק יאמין (ופא, 25 במאי 2022).     חמושים פלסטינים בהלווייתו בשכם (חשבון הטוויטר של PALDF, 25 במאי 2022)
מימין: ע’ית’ רפיק יאמין (ופא, 25 במאי 2022). משמאל: חמושים פלסטינים בהלווייתו בשכם (חשבון הטוויטר של PALDF, 25 במאי 2022)
סיכום
 • שילוב נערים בהפגנות, בעימותים אלימים עם כוחות ביטחון ישראלים ואף בביצוע פיגועים היא תופעה מוכרת מהעבר. כך למשל, במהלך האנתיפאדה השנייה היו מעורבים מספר נערים בביצוע פיגועים, כולל פיגועי התאבדות. כמה מהילדים שנהרגו אף הפכו לסמלי המאבק הפלסטיני והוקדשו להם ספרים, מאמרים, שירים וסרטים. מותם של נערים וילדים נוצל היטב לליבוי רגשות שנאה ונקם וטיפוח תודעת המאבק האלים ברחוב הפלסטיני כמו גם לגריפת רווחים הסברתיים מול דעת הקהל העולמית. תופעה זו פחתה במהלך האנתיפאדה השנייה לאחר שנמתחה עליה ביקורת קשה מצד הציבור הפלסטיני והושמעה קריאה להימנע משימוש בבני נוער לפעילות נגד ישראל.
 • במהלך גל הפיגועים בשנת 2015 אותרה תופעה של שיגור בני נוער להשתתף בהפגנות אלימות ועימותים עם כוחות ביטחון ישראלים במוקדי חיכוך ביהודה ושומרון. אותם בני נוער נשלחו במאורגן בהסעות לאזורי החיכוך תוך הוצאתם מבתי ספר והשבתת הלימודים. גם בצעדות השיבה ברצועת עזה בלטה התופעה של הפעלת ילדים ונערים למשימות צבאיות נגד צה”ל, כולל העמדתם בקו ראשון מול הכוחות ואף שיגורם להניח מטענים על גדר הביטחון. למותר לציין שפעולות אלה עימתו אותם עם כוחות צה”ל וסיכנו את חייהם[3].

[1] ראו למשל פרסום מרכז המידע מ-27 במאי 2018: "חמאס שולחת נערים המזוהים עמה אל מותם במסגרתצעדת השיבה הגדולה”: המקרה של נער בן 16 בשם סעדי אבו צלאח, המזוהה עם חמאס, שמצא מותו בעת שקבוצת נערים ניסתה לחתוך את הגדר באירועי 14 במאי 2018".

[2] להרחבה ראו פרסום מרכז המידע מ-28 ביולי 2022: "במחנה קיץ שארגנה פתח במחוז שכם עברו החניכים אימונים סמי צבאיים".

[3] ראו למשל פרסום מרכז המידע מ-27 במאי 2018:"חמאס שולחת נערים המזוהים עמה אל מותם במסגרתצעדת השיבה הגדולה”: המקרה של נער בן 16 בשם סעדי אבו צלאח, המזוהה עם חמאס, שמצא מותו בעת שקבוצת נערים ניסתה לחתוך את הגדר באירועי 14 במאי 2018".