ניתוח פעילות שלוחות דאעש בקונגו ובמוזמביק בעקבות הטלת סנקציות עליהן על ידי ארצות-הברית

פעילי דאעש ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו מחדשים את שבועת האמונים שלהם למנהיג דאעש (טלגרם, 24 ביולי 2019).

פעילי דאעש ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו מחדשים את שבועת האמונים שלהם למנהיג דאעש (טלגרם, 24 ביולי 2019).

פעילי דאעש במוזמביק מחדשים את שבועת האמונים שלהם למנהיג דאעש.

פעילי דאעש במוזמביק מחדשים את שבועת האמונים שלהם למנהיג דאעש.

פעילי דאעש חמושים מחוץ למבנה השלטון המקומי של אזור קויסינגה (טלגרם, 24 במרץ 2020).

פעילי דאעש חמושים מחוץ למבנה השלטון המקומי של אזור קויסינגה (טלגרם, 24 במרץ 2020).

פעילי דאעש שהשתתפו בהתקפה נגד צבא מוזמביק בכפר מלאלי.

פעילי דאעש שהשתתפו בהתקפה נגד צבא מוזמביק בכפר מלאלי.

אחד מפעילי דאעש שהשתתפו בהתקפה נגד צבא מוזמביק בכפר מלאלי עומד על רכב שטח של כוחות הביטחון של מוזמביק (טלגרם, 8 בדצמבר 2019).

אחד מפעילי דאעש שהשתתפו בהתקפה נגד צבא מוזמביק בכפר מלאלי עומד על רכב שטח של כוחות הביטחון של מוזמביק (טלגרם, 8 בדצמבר 2019).

כלי רכב של צבא מוזמביק, שנתפס על-ידי פעילי מחוז מרכז אפריקה של דאעש בכפר אואס, שבמחוז קאבו דלגאדו (טלגרם, 13 במאי 2020).

כלי רכב של צבא מוזמביק, שנתפס על-ידי פעילי מחוז מרכז אפריקה של דאעש בכפר אואס, שבמחוז קאבו דלגאדו (טלגרם, 13 במאי 2020).

עיקרי המסמך
 • בעקבות התרחבות פעילות דאעש בשנה האחרונה ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו ובמוזמביק, הודיעה מחלקת המדינה של ארה”ב ב-10 במרץ 2021 על הטלת סנקציות כלכליות על שלוחת דאעש ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו ועל מנהיגה, סכה מוסא באלוקו (Seka Musa Baluku), ועל שלוחת הארגון במוזמביק ומנהיגה אבו יאסר חסן (Abu Yasir Hassan) (אתר האינטרנט של מחלקת המדינה של ארה”ב, 10 במרץ 2021)[1] .
 •  מוזמביק והרפובליקה הדמוקרטית של קונגו מהוות חלק ממחוז מרכז אפריקה של דאעש, שעליו הכריז הארגון באפריל 2019. בפועל מדובר בשני ארגונים מקומיים, שנשבעו אמונים לדאעש: ארגון אנצאר אלסנה במוזמביק וארגון הכוחות הדמוקרטיים המאוחדים The Allied Democratic Forces – ADF)), המשתמש גם בשם מדינת אלתוחיד ואלמג’אהדין. שני הארגונים עומדים, ככל הנראה, בקשר עם הנהגת דעאש בסוריה ובעיראק, אולם לא ברורה מידת הזיקה שלהם לארגון.
 • לשני הארגונים מתווה פעילות דומה. עיקר פעילות הארגון ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו הוא תקיפת יעדים צבאיים ותושבים מקומיים נוצרים. פעילות הארגון מתרכזת באזור העיר בני (Beni), בצפון-מזרח המדינה, כחמישים ק”מ מגבול אוגנדה שרוב תושביו הם נוצרים כפריים.
 • במוזמביק פועל הארגון נגד יעדים דומים, אך גם נגד יעדים מערביים (מרבצי גז ואתרי תיירות), במיוחד נוצרים. הארגון אף מוכיח יכולת לשלוט על אזורים מאוכלסים לאורך זמן. מרכז פעילות הארגון הוא מחוז קאבו דלגאדו (Cabo Delgado), בצפון-מזרח המדינה, אזור עשיר בגז טבעי ובאתרי תיירות טרופיים, שבו נמצא גם נמל ימי.
 • הסנקציות האמריקניות משקפות את הדאגה של הממשל מהפעילות המתרחבת של ארגונים אלה ואת התחושה, המגובה גם במחקרים עדכניים מטעם הפנטגון, שמידת ההצלחה של הסיוע הצבאי האמריקני, כולל בהדרכת צבאות מקומיים, היא נמוכה.
מאפייני פעילות דאעש במוזמביק
דאעש במוזמביק – אנצאר אלסנה
 • ארגון אנצאר אלסנה, המכונה במוזמביק אלשבאב (הצעירים), ולעיתים מכונה אהל אלסנה ואלג’מאעה ([ארגון] בני העדה הסונית וחרכת אלסנה ואלג’מאעה (תנועת בני העדה הסונית), החל דרכו בשנת 2007 כקבוצה קטנה של בני נוער אסלאמיסטים שפעלו במחוז קאבו דלגאדו, בצפון-מזרח מוזמביק. במשך הזמן גדלה הקבוצה ומנתה כאלף מתקוממים ג’האדיסטים, שהרקע לפעילותם היה בעיקר תסכולים חברתיים וכלכליים. פעילות הקבוצה החלה באוקטובר 2017 והם ככל הנראה נשבעו אמונים לדאעש כפי הנראה בתחילת 2018. פעילי הקבוצה, שתוגברו, ככל הנראה, ע”י לוחמים נוספים מרחבי מזרח אפריקה תקפו בתחילה אזורים כפריים נידחים. עם השנים הפכו פעולותיהם למורכבות יותר.[2] במהלך שנת 2020 ביצעו חברי הקבוצה כ-400 תקיפות, כפול ממספר התקיפות שבוצעו שנה קודם לכן. שלוש שנים מאז החל הארגון בפעילות ההתקפית שלו, נהרגו במוזמביק יותר מ-1,300 אזרחים, מאות אנשי ביטחון נהרגו ונפצעו וכ-670,000 אלף אזרחים נעקרו מבתיהם.[3] כמו-כן, גרם הארגון להרס התיירות במקום ולפגיעה בפעילות מצבורי הגז, שבהם הושקעו כספים זרים רבים.
 • על פי הודעת ארה”ב, בראש הארגון עומד אבו יאסר חסן (Abu Yasir Hassan), מעבר לשמו (או כינויו), לא נמסרו פרטים אודותיו. פעילי הארגון מושכים את לב הציבור המקומי באמצעות שכנועם שהשלטון המקומי חסר-אונים ומושחת ובאמצעות אספקת מצרכי מזון וכספים. חברי הקבוצה, מודעים למגבלות כוחות הביטחון של מוזמביק, בין השאר, מכיוון שגם חיילים ממורמרים מצטרפים לשורות המתקוממים ובכך מעניקים לקבוצה יתרונות, שכן מדובר בפעילים בעלי ניסיון מבצעי ובמקורות לשאיבת מידע מודיעיני [4].
 • מרכז פעילות הקבוצה הוא מחוז קאבו דלגאדו, ובמיוחד אזור מוסימבואה דה פראיה (Mocimboa de Praia). מחוז קאבו דלגאדו הוא אחד האזורים העניים ביותר במדינה, חרף פוטנציאל העושר הטמון בו, הנובע ממצבורי אוצרות טבע. למרות שרוב תושבי מוזמביק הם נוצרים, במחוז קאבו דלגאדו מצוי רוב מוסלמי (כ-54%), שחלק ניכר ממנו חש מוזנח ומקופח, ועל כן משמש מאגר פוטנציאלי למשתפי פעולה ולמגויסים לארגון. הקבוצה האתנית הגדולה באזור היא שבט מקונדה (Makonde), שאנשיו מצויים לאורך גבול מוזמביק–טנזניה ובקניה (ויקיפדיה).
 • על פי החוקרת אלינור ביבור (Eleanor Beevor), תושבי המחוז נקלטו ברשתות-פשע, העוסקות בהברחות ימיות. והיוו קרקע פורייה לגל של מטיפים אסלאמיסטים, שהגיעו לאזור, בעיקר מטנזניה, ב-2014 וב-2015, ומצאו אוזן קשבת בקרב בני הנוער המקומיים. מטיפים אלה לא רק החדירו בבני הנוער את תפיסתם האסלאמית הקיצונית, אלא גם הבטיחו להם הלוואות להקמת עסקים קטנים תמורת נאמנות לקבוצה. גיוס הצעירים הואץ נוכח פעולות דיכוי כלפיהם מצד כוחות הצבא.[5]
 • לטענת החוקרת אמיליה קולומבו (Emilia Columbo), לארגון אנצאר אלסנה יכולת כלכלית, המבוססת על הברחת סמים וסחר בגזעי-עץ, שנהב ואבנים יקרות. לטענתה, הדבר עלול לפגוע בתמיכה לה הוא זוכה מראשי הארגון, שפעילות בלתי-חוקית זו אינה מקובלת עליהם, הגם ששכרה בצידה. היא סבורה, שככל שתמשך פעילות זו היא עלולה ליצור פיצול בשורות הארגון.[6]
מוזמביק (www.worldometers.info).
מוזמביק (www.worldometers.info).
קשרים עם הנהגת דאעש בסוריה ובעיראק
 • למעט העובדה שחברי הקבוצה נשבעו אמונים לדאעש לא ברורה הזיקה בין הארגונים ומידת השליטה של דאעש בסוריה ועיראק על פעילותם. ב-12 בנובמבר 2020 מסר התובע הכללי של מוזמביק כי גורמי אכיפת החוק עצרו 12 אזרחים עיראקיים החשודים בסיוע למורדים באזור קאבו דלגאדו (allafrica.com, 12 בנובמבר 2020; וול סטריט ג’ורנאל, 15 בנובמבר 2020). ניתן להעריך כי מדובר בפעילי דאעש, שהגיעו מעיראק, כדי לבסס את פעילות הארגון באזור.
קשרים עם פעילי דאעש במדינות אפריקה
 • הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו: על פי אלינור ביבור, מתקיים תיאום מוגבל בין פעילי דאעש במוזמביק ופעילי דאעש ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו (ADF). היא מציינת כי פעילים אסלאמיים מקונגו נאסרו בעבר במוזמביק, דבר שיכול להעיד על נוכחות פעילים מקונגו במוזמביק ואולי גם להפך – פעילים ממוזמביק הפועלים בקונגו. [7] ב-12 באוגוסט 2018 ציין ברנרדו רפאל (Bernardo Rafael), מפקד משטרת מוזמביק, כי אחד ממנהיגי פעילות הטרור בקאבו דלגאדו הוא עבד אלרחמן פיצל, שהינו בעל קשרים ישירים ל-ADF ולאהל אלסנה ואלג’מאעה. בנוסף, לאחרונה פרסם ADF סרטון תעמולה, שבו הביע הזדהות עם אהל אלסנה ואלג’מאעה.[8]
 • סומליה: טור האמינג (Tore Hamming) ציין במאמרו האחרון כי מחוז מרכז אפריקה של דאעש כפוף מבחינה מנהלתית למכתב אלקראר (מילולית: משרד ההחלטה), האחראי על שלוחות דאעש מחוץ לסוריה ועיראק, שמרכזו בסומליה. הדבר יכול ללמד על קשרים המתקימים בין פעילי דאעש במוזמביק (וגם בקונגו) ופעילי דאעש בסומליה.[9]
שליטה (לפחות חלקית) על טריטוריה
 • פעילי דאעש במוזמביק שולטים על מספר אזורים במדינה, כולל (מאז 12 אוגוסט 2020) על עיר הנמל מוסימבואה דה פראיא ממנה הם, ככל הנראה, משגרים חלק מהתקפותיהם למחוז קאבו דלגאדו. הדבר מעיד על יכולות הארגון ועלול להביא בהמשך לכיבוש שטחים נוספים ואולי אף לניסיון להקמת ח’ליפות אלטרנטיבית לזו שפעלה בסוריה ובעיראק.
 • בשנה האחרונה, שלטו פעילי דאעש במשך תקופה קצרה גם באזור מוידומבה, אזור כפרי במחוז קאבו דלגאדו, ב-7 באפריל 2020 הם השתלטו על ארבע עיירות באזור, אך נאלצו לפנותו לאחר מספר ימים, הם שבו והשתלטו עליו ב-31 באוקטובר 2020 ונהדפו שוב על ידי צבא מוזמביק ב-16 בנובמבר 2020. על-פי דו”ח של האו”ם בנוגע למצב בקאבו דלגאדו (11 במרץ 2021), עולה כי כמחצית מהטריטוריה של המחוז אינה נגישה לפעילות האו”ם בשל הנוכחות הגבוהה של פעילי טרור במקום וקיומם של מבצעים צבאיים באזור[10] .
 • במרץ 2020 דווח ממקורות מקומיים כי פעילי דאעש השתלטו על אזור קויסינגה (Quissanga), כ-120 ק”מ דרומית למוסימבואה דה פראיה, במחוז קאבו דלגאדו. ברשתות החברתיות פורסמה תמונה בה נראים פעילי דאעש חמושים מחוץ למבנה השלטון המקומי (טלגרם, 24 במרץ 2020). על-פי דו”ח האו”ם שצוין, עולה כי הפעילים עדיין שולטים בסביבה. יש לציין כי האזור עשיר בגז טבעי.
מאפייני פעילות הטרור של דאעש במוזמביק
 • להלן מספר אירועים המאפיינים את פעילות הארגון (על-פי הודעות דאעש שהתפרסמו בטלגרם):
פעילות נגד כוחות ביטחון
  • 10 בנובמבר 2019: פעילי הארגון הציבו מארב לחיילי צבא מוזמביק באזור מאכומיא (Macomia), שבחלק המזרחי של מחוז קאבו דלגאדו. בין הכוחות התנהלו חילופי אש. שמונה חיילים נהרגו וארבעה נפצעו .
  • 6 בדצמבר 2019: בוצעה התקפה נגד מחנה של צבא מוזמביק במלאלי (Malali), שבקרבת מוסימבואה דה פראיא. במקום התנהלו חילופי-אש. 16 חיילים נהרגו בהתקפה, חייל נלקח בשבי וכלי נשק ותחמושת נלקחו כשלל. התוקפים העלו באש את המחנה ומספר בתים של תומכים בצבא מוזמביק.
  • 23 במרץ 2020 הותקפו חמש נקודות של ריכוזי כוחות צבא ומשטרת במוסימבואה דה פראיה . בחילופי אש, שהתנהלו בין הצדדים, נפגעו עשרות חיילים ושוטרים. כמו כן, נתפסו אמצעי לחימה ותחמושת ומספר כלי רכב. על-פי הבי בי סי, “חמושים אסלאמיסטים” השתלטו על מוסימבוה דה פראיה וכן על בסיס צבאי והניפו את דגלם. צבא ומשטרת מוזמביק ביצעו מתקפת-נגד. צוין כי העיר ממוקמת בקרבת אזור בו מתנהל פרויקט גז טבעי בשווי של כשישים מיליארד דולר בהשקעה של חברות זרות (BBC, 23 במרץ 2020).
מוסימבוה דה פראיה (Mocimboa da Praia), מוזמביק (Google Maps).
מוסימבוה דה פראיה (Mocimboa da Praia), מוזמביק (Google Maps).
רובים, שנתפסו על-ידי דאעש בהתקפה באזור קאבו דלגאדו.    כלי רכב של משטרת מוזמביק, שנפגע מקליעים (טלגרם, 24 במרץ 2020).
מימין: רובים, שנתפסו על-ידי דאעש בהתקפה באזור קאבו דלגאדו. משמאל: כלי רכב של משטרת מוזמביק, שנפגע מקליעים (טלגרם, 24 במרץ 2020).
 • 11 במאי 2020: התנהלו חילופי אש עם צבא מוזמביק באואס, שבמחוז קאבו דלגאדו. שני חיילים נהרגו ונוספים נפצעו. כמו כן, נתפס כלי רכב .
 • 6 באוגוסט 2020: הותקפו שני מתחמים של צבא מוזמביק בקרבת מוסימבוא דה פראיה. בין הצדדים התנהלו חילופי אש במשך מספר שעות. כחמישים חיילים נהרגו או נפצעו. כמו כן, נתפסו אמצעי לחימה ותחמושת.
ציוד של חיילי צבא מוזמביק שנתפס על-ידי פעילי דאעש.    רובים
מימין: ציוד של חיילי צבא מוזמביק שנתפס על-ידי פעילי דאעש. משמאל: רובים שנתפסו על-ידי פעילי דאעש (טלגרם, 11 באוגוסט 2020).
פעילות נגד תושבים מקומיים, בעיקר נוצרים
 • 11 בנובמבר 2019 : הוצתו בתי נוצרים באנגונגול, במחוז קאבו דלגאדו. במקום התנהלו חילופי אש בין פעילי דאעש לצבא מוזמביק. החיילים נסוגו ופעילי דאעש השתלטו על הכפר והציתו את בתיו.
 • 11 במאי 2020: הועלו באש שני מתחמים של צבא מוזמביק ומספר בתי אזרחים נוצרים במינגולאו (Miengueleue), כעשרים ק”מ ממזרח למוידומבה (Muidumbe). לא דווח על נפגעים בנפש. למתחמים ולבתים נגרם נזק.
 • 7-8 באפריל 2020 בוצע טבח של 52 צעירים, חלקם באמצעות עריפת ראשים, בקסיטאקסי (Xitaxi), שבאזור מוידומבה (Miudumbe), לאחר שסרבו להצטרף לארגון (בי בי סי, 22 באפריל 2020).
 • 7-9 בנובמבר 2020: נרצחו כפריים נוצריים במספר כפרים באזור מוידומבה (Miudumbe) ומקומיה (Macomia), כחמישים ק”מ ממוידומבה, באזור קאבו דלגאדו כמו כן נחטפו נשים ובתים הועלו באש (בי בי סי, 9 בנובמבר 2020; GARDAWORLD, 9 בנובמבר 2020).
מוידומבה, שבצפון-מזרח מוזמביק.     מוידומבה ומקומיה, שבצפון-מזרח מוזמביק (Google Maps).מוסימבואה דה פראיה (Mocimboa da Praia), בצפון-מזרח מוזמביק, בקרבת הגבול בין מוזמביק לטנזניה (Google Maps).
מימין: מוידומבה, שבצפון-מזרח מוזמביק. משמאל: מוידומבה ומקומיה, שבצפון-מזרח מוזמביק (Google Maps).מוסימבואה דה פראיה (Mocimboa da Praia), בצפון-מזרח מוזמביק, בקרבת הגבול בין מוזמביק לטנזניה (Google Maps).
כתבה בשבועון דאעש אלנבאא' הכוללת תיעוד של פעילי דאעש בתוך נמל מוסימבואה דה פראיה (Mocimboa da Praia) לאחר ההשתלטות עליו (אלנבא', מתוך טלגרם, 27 באוגוסט 2020).     תיעוד של פעילי דאעש בתוך נמל מוסימבואה דה פראיה (Mocimboa da Praia) לאחר ההשתלטות עליו (אלנבא', מתוך טלגרם, 27 באוגוסט 2020).
מימין: כתבה בשבועון דאעש אלנבאא’ הכוללת תיעוד של פעילי דאעש בתוך נמל מוסימבואה דה פראיה (Mocimboa da Praia) לאחר ההשתלטות עליו (אלנבא’, מתוך טלגרם, 27 באוגוסט 2020).
 • לטענת השאם אלנג’אר, חוקר תנועות האסלאמיות מצרי, תקיפת מוסימבואה דה פראיה וכיבוש הנמל הצמוד לה מעידים על שינוי במתווה הפעילות של הארגון במוזמביק. לדבריו עד לכיבוש הנמל התמקדו תקיפות הארגון בפגיעה במוסדות ממשל, הרס מחנות צבא והשתלטות על אמצעי-לחימה. תקיפת הנמל מעידה על יכולת לבצע פעילות מורכבת יותר המכוונת לפגיעה בנכסים אסטרטגיים של המדינה. להערכתו השינוי נובע, מאימוץ אסטרטגיה חדשה שתכליתה לנצל את העיסוק העולמי במגפת קורונה במקום במאבק בטרור, תוך חתירה ליצירת אהדה בקרב התושבים המקומיים, באמצעות סיפוק צרכיהם במזון ובאמצעי לחימה (אלערב, עיתון בינערבי היוצא בלונדון, 14 באפריל 2020).
 •  ב-15 בספטמבר 2020 השתלטו פעילים המזוהים עם דאעש על שני איים באוקיינוס ההודי הקרובים לנמל מוסימבואה דה פראיה, שבהם ממוקמים כפרי נופש יוקרתיים. פעילי הארגון הרסו את המלונות, גרשו את התושבים והחילו באיים את חוקי השריעה. ב-20 בספטמבר 2020, דווח כי פעילי הארגון העלו באש בית מלון באזור סיטה (Sita), הנחשב לאתר מלונות יוקרתי במיוחד וגרמו להרס עצום (AFP, 15 בספטמבר 2020; דיילי טלגרף, 20 בספטמבר 2020; סאן הבריטי, 17 בספטמבר 2020; www.jihadwatch.org, 20 בספטמבר 2020).
האי ומיזי שבצפון-מזרח מוזמביק.   מיקום האיים בצפון-מזרח מוזמביק (Google Maps).
מימין: האי ומיזי שבצפון-מזרח מוזמביק. משמאל: מיקום האיים בצפון-מזרח מוזמביק (Google Maps).
 • ב-8 או ב-10 באפריל 2020 התרסק מסוק מדגם Gazelle, השייך לקבלנים פרטיים מדרום אפריקה, שפעלו במוזמביק במסגרת הלחימה נגד הטרור, באחד האיים של ממערב לעיר פמבה (Pemba), שבמחוז קאבו דלגאדו. המסוק הופל, ככל הנראה, כתוצאה מירי מנשק קל, שפגע בתיבת ההילוכים שלו, בעת שתקף גורמים מיליטנטים אסלאמיים (Defence Web, פורטל חדשות באפריקה בתחום הביטחון הפועל מדרום אפריקה, 15, 22 באפריל 2020). סוכנות אעמאק של דאעש פרסמה סרטון, שצולם לטענתה ב-8 באפריל 2020, בו נראים פעילי מחוז מרכז אפריקה של דאעש, שהפילו את המסוק, במהלך חילופי אש עם צבא מוזמביק (טלגרם, 20 באפריל 2020).
הרחבת הפעילות למדינות נוספות
גלישת הטרור של הארגון מקאבו דלגאדו לטנזניה
 • ב-14 באוקטובר 2020 אותרה התרחבות של פעילות הארגון לשטח טנזניה. זאת לאחר שפעילי דאעש תקפו מתחם של צבא טנזניה בקיטאיה (Kitaya), כ-700 מטרים בלבד מצפון-מערב לגבול טנזניה-מוזמביק. מספר חיילים נהרגו או נפצעו. כמו כן, נתפסו אמצעי לחימה ותחמושת וטנק אחד הועלה באש. ככל הידוע לנו היה זה פיגוע הראשון שביצעו פעילי דאעש על אדמת טנזניה. ניתן להעריך, כי מבצעי הפעולה היו פעילי דאעש ממחוז קאבו דלגאדו שחצו את הגבול (מרחק של פחות מקילומטר) וככל הנראה בסיום ההתקפה שבו למוזמביק.
קיטאיה, טנזניה (Google Maps).
קיטאיה, טנזניה (Google Maps).
 • ב-29 באוקטובר 2020 הציתו פעילי דאעש שלושה כפרים נוצריים באזור מטווארה (Mtwara), בדרום-מזרח של טנזניה, בקרבת גבול מוזמביק. לכפרים נגרם נזק חומרי.
איומים על דרום אפריקה
 • במאמר המרכזי של שבועון דאעש, אלנבא’, שפורסם ב-2 ביולי 2020, הזהיר דאעש את דרום אפריקה לבל תשלח כוחות למוזמביק השכנה ואיים כי דרום אפריקה תהפוך גם היא ליעד עבור הארגון. האיום הושמע בעקבות ידיעות שנפוצו בתקשורת העולמית לפיהן ארצות-הברית ומדינות אירופאיות פועלות לשילוב כוחות מדרום אפריקה בלחימה נגד דאעש במוזמביק (טלגרם, אלנבא’, 2 ביולי 2020).
נוסח המאמר שבו הופנה איום על דרום אפריקה כי היא תהפוך ליעד לפגיעה מצד דאעש, אם תשלח כוחות להילחם בארגון במוזמביק (טלגרם, אלנבא', 2 ביולי 2020).
נוסח המאמר שבו הופנה איום על דרום אפריקה כי היא תהפוך ליעד לפגיעה מצד דאעש, אם תשלח כוחות להילחם בארגון במוזמביק (טלגרם, אלנבא’, 2 ביולי 2020).
אופטימיות זהירה
 • לאחרונה הובעה אופטימיות מצד גורמי ביטחון במוזמביק, שכן בשבועות האחרונים ניכרה ירידה בפעילות הטרור במוזמביק. הירידה נובעת, ככל הנראה, ממאמץ מיוחד שהשקיעו כוחות הביטחון של מוזמביק. הודות לפעילות זו, נרשמו בינואר 2021 “רק” עשר התקפות, לעומת שלושים בדצמבר 2020. בנוסף, בימים האחרונים החלה ארצות-הברית לשלוח כוחות מיוחדים לאימון היחידות המיוחדות של צבא מוזמביק בלחימה מול גורמי טרור (the New York Times, 17 במרץ 2021, AFP, 9 בפברואר 2021).[11] למרות האופטימיות, יש לבחון את הנתונים לאורך זמן.
 • בהקשר זה יש לציין, שעל-פי מסמך, שהודלף לתקשורת, ואשר חובר על ידי מרכז אפריקה למחקרים אסטרטגיים (The Africa Center for Strategic Studies), מוסד מחקר השייך למחלקת ההגנה של ארה”ב, יחידות הקומנדו של צבא ארצות-הברית, שנשלחו להיאבק בקבוצות טרור רדיקליות באפריקה בשנתיים האחרונות, כדי להפחית את האלימות באזור, נכשלו במשימותיהן, והאלימות באזור רק גוברת. המסמך מתאר מצב ביטחוני מטריד במיוחד בסאחל, באזור ימת צ’אד ובסומליה, ומצביע על עלייה של 43% בפעילות האסלאמיסטית המיליטנטית ובאלימות הנלווית לה בשנת 2020, לעומת השנה שקדמה לה (Vice World News , 18 במרץ 2021). על רקע זאת, יקשה להעריך מה תהיה השפעת הסיוע האמריקאי על המצב הביטחוני במחוז קאבו דלגאדו. חשוב לציין כי המצב באזור סבוך מבחינה אידאולוגית, פוליטית, כלכלית וחברתית, ופתרון צבאי בלבד לא יוכל, ככל הנראה, לספק מענה לבעיות המהותיות שמהן סובל האזור, ואשר מהוות בסיס להתפתחות האלימות בו.
מאפייני פעילות דאעש בקונגו
 • ארגון הכוחות הדמוקרטיים המאוחדים The Allied Democratic Forces – ADF)), העושה שימוש גם בשם מדינת אלתוחיד ואלמוחדין (Madinat al-Tauheed WalMuwahedeen), עיר ייחוד האל ואנשי ייחוד האל[12], הוקם על ידי קבוצת מורדים אסלאמיסטים, שמקורה באוגנדה, ואשר פועלת בקונגו מאז שנת 1995. הארגון אחראי לביצוע התקפות רבות נגד אזרחים ואנשי כוחות ביטחון בעיקר לאורך גבול קונגו-אוגנדה. על-פי דו”ח של האו”ם, אחראי הארגון למותם של לפחות 849 אזרחים בשנת 2020 בלבד. ב-2014 הטיל משרד האוצר האמריקאי סנקציות על הארגון, אך אז, ככל הנראה, לא התקיים קשר בין הארגון לדאעש או לפחות לא זוהה קשר כזה. הקשר בין ADF לדאעש החל, ככל הנראה בשנת 2015. בשנתיים האחרונות מקבל דאעש אחריות רשמית רק על חלק מההתקפות שמבצע הארגון בקונגו מה שמעורר שאלות לגבי טיב הקשרים בין הארגונים.[13] ההכרזה הנוכחית של מחלקת המדינה של ארה”ב יכולה אולי לרמז כי בידי האמריקנים מידע המאשר שאכן קיימת זיקה ממשית בין הכוחות הדמוקרטיים המאוחדים לדאעש.
 • בשנה האחרונה, רווחת הערכה בין החוקרים שהכוחות הדמוקרטיים המאוחדים קשורים לדאעש או מהווים חלק ממנו, אך לא ברור באיזו מידה. [14]דו”ח מטעם קבוצת המומחים של מועצת הביטחון של האו”ם מיוני 2020 בנוגע לרפובליקה הדמוקרטית של קונגו (U.N. Security Council’s Group of Experts on the Democratic Republic of the Congo, DRC) לא איתר ראיה ישירה, המצביעה על זיקה בין הארגונים, מעבר לקבלת אחריות על פיגועים האחריות ולשבועת האמונים.[15] על-פי הדו”ח, הודעות קבלת האחריות שפרסם דאעש לא בהכרח עלו בקנה אחד עם הנעשה בשטח. כמו כן, עלה שמטעני החבלה המאולתרים, שבהם עשו שימוש הכוחות הדמוקרטיים המאוחדים היו שונים ממטעני החבלה המתוחכמים, של דאעש. מעבר כך, לא אותר תיעוד, עדות או פריט כלשהו, המעניקים ביסוס לקיום זיקה ארגונית בין הכוחות הדמוקרטיים המאוחדים לבין דאעש. [16]
הפיסקה מתוך דו"ח האו"ם שפורסם ב-2 ביוני 2020 שבו ציטוט לפיו לא נמצא קשר בין ADF לבין דאעש:"The Group did not find any direct links between Islamic State in Iraq and the Levant (ISIL) and ADF".
הפיסקה מתוך דו”ח האו”ם שפורסם ב-2 ביוני 2020 שבו ציטוט לפיו לא נמצא קשר בין ADF לבין דאעש:”The Group did not find any direct links between Islamic State in Iraq and the Levant (ISIL) and ADF”.[17]
 • מאמר שפורסם בימים האחרונים מצביע על קשרים בין דאעש בסוריה ובעיראק לבין ADF, אולם גם בו לא פורט אופי הקשר, שכן על-פי המאמר, מדובר בארגון השומר על מידה רבה על חשאיות. יחד עם זאת עולה מהמאמר כי מתקיימת תקשורת בין ההנהגה המקומית לבין ההנהגה המרכזית של דאעש בסוריה ובעיראק וכי מתקיימים גם קשרים כספיים.[18]
 • כאמור, הקשר בין ADF לדאעש החל בשנת 2015, לאחר שמנהיג הארגון ג’מיל מוקולו (Jamil Mukulu), נעצר ובמקומו מונה מוסא באלוקו (Musa Baluku), הנחשב קיצוני יותר. באלוקו הוא זה שיצר את הקשר הראשוני עם דאעש וטיפח אותו. בניגוד לקודמו, התכוון באלוקו, כבר ב-2015, להפוך את הארגון לגלובאלי, ולכן ההתחברות לדאעש התאימה למדיניותו. ייתכן שהקשר הראשוני עמו נוצר באמצעות הרשתות החברתיות, בהן החל באלוקו להשתמש, בעיקר לצרכי הסברה. ב-2018 התחזק הקשר בין באלוקו לבין ההנהגה המרכזית של דאעש, ובקלטת שפורסמה מטעם מנהיג דאעש דאז, אבו בכר אלבע’דאדי, באוגוסט 2018, הזכיר אלבע’דאדי את קיומו של מחוז מרכז אפריקה. ב-18 באפריל 2019 קיבל מחוז מרכז אפריקה לראשונה אחריות על התקפה שביצעו פעיליו בקונגו. מאז קיבל אחריות על עשרות פעולות. ביולי 2019 חידש באלוקו את שבועת האמונים שלו למנהיג דאעש.
באלוקו מטיף לאנשיו, אנשי ארגון ADF, במהלך חג הקורבן (טלגרם, 31 ביולי 2020).
באלוקו מטיף לאנשיו, אנשי ארגון ADF, במהלך חג הקורבן (טלגרם, 31 ביולי 2020).
 • לפי המאמר האחרון, בין השנים 2010-2001 שמרו פעילי ADF על פרופיל נמוך והתערו באוכלוסייה המקומית, כולל באמצעות קשרי נישואין. לאורך השנים, הפך הארגון לבדלני וסלפי-ג’האדי קיצוני. למרות שהארגון החל לבצע התקפות בקונגו רק בשנת 2003 (עד אז ביצע התקפות אך ורק בשטח אוגנדה), הוא השתמש באזור המיוער שבאזור בני לארגון כוחותיו עוד קודם לכן. החל משנת 2014, בעקבות מבצע צבאי נגד פעיליו הפך הארגון לתוקפני ואכזרי יותר, והוא אינו בוחל בהרג אזרחים, כולל ילדים וזקנים. מאז 2015 לאחר שהארגון, חבר לדאעש, מהווה האידיאולוגיה האסלאמית הגלובאלית והברוטאליות בסיס משותף, יחד עם שאיפת דאעש להרחיב את התפשטותו ברחבי העולם.
מנהיג הארגון
 • סכה מוסא באלוקו (Seka Musa Baluku), המכונה גם מוסא באלוקו (Musa Baluku) ומוסא סכה באלוקו (Musa Seka Baluku), נולד ככל הנראה ב-1977 בדרום-מערב אוגנדה. בגיל צעיר הפך סלפי-ג’האדי ושימש כאימאם במסגד בקמפלה. הוא נחשב לאחד הראשונים שהצטרפו ל-ADF, והיה מקורב למנהיג הארגון הקודם, מוקולו, שמינה אותו למגוון תפקידים, ביניהם כסמכות המשפטית הבכירה ואחראי על עיצוב האידיאולוגיה. לאחר שמוקולו נעצר, הפך באלוקו לראש הארגון והוסיף לעצמו את התואר שיח’.[19]
מערכת הקשרים של ADF מחוץ לקונגו
 • מערכת הקשרים של הארגון מחוץ לקונגו ולאוגנדה. מבוססת על קשרים שאותרו בעבר, וייתכן שהם מתקיימים גם היום. ביניהם מוזכרים מהגרים מאוגנדה המתגוררים בלונדון. בנוסף, מתקיימים קשרים בקניה, המוגדרת כ”מעוז פיננסי של הארגון”, בטנזניה ובדרום אפריקה שם מתקיימים קשרים בעיקר עם פעילי דאעש במוזמביק.
מאפייני פעילות הטרור של דאעש בקונגו (על-פי הודעות קבלת האחריות של מחוז מרכז אפריקה)
 • דאעש בקונגו פועל בעיקר נגד גורמי ביטחון ונגד תושבים נוצריים. כמו כן ביצעו פעילי הארגון התקפה לשחרור אסירים, ככל הנראה בעקבות קריאה של ההנהגה המרכזית של דאעש, שבשנתיים האחרונות מדגישה את החשיבות שבשחרור האסירים בכוח.
פעילי דאעש ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו (טלגרם, 24 ביולי, 30 במאי 2019).    פעילי דאעש ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו (טלגרם, 24 ביולי, 30 במאי 2019).
פעילי דאעש ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו (טלגרם, 24 ביולי, 30 במאי 2019).
 • מרכז פעילות דאעש ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, הוא באזור בני (Beni), שבצפון-מזרח הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו ובקרבת הגבול עם אוגנדה. אזור המתאפיין באוכלוסייה הכפרית נוצרית ענייה. האזור עשיר במחצבים שונים, במיוחד זהב.
אזור בני, שבצפון-מזרח הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו ובקרבת הגבול עם אוגנדה (Google Maps).
אזור בני, שבצפון-מזרח הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו ובקרבת הגבול עם אוגנדה (Google Maps).
 • דוגמאות להתקפות בולטות מהתקופה האחרונה נגד צבא קונגו (על פי הודעות קבלת אחריות של דאעש, בטלגרם)
  • 4 באוגוסט 2020: הוצב מארב והתנהלו חילופי אש עם צבא קונגו בקרבת קרהאנגה, בצפון-מזרח המדינה. חייל אחד נהרג. כמו כן, נתפסו אמצעי לחימה ותחמושת.
  • 21 בדצמבר 2020: הותקפו שני אנשי כוחות הביטחון ובוצע ירי מקלעים לעבר מתחם של צבא קונגו באזור רונזורי, בבני (Beni). שלושה חיילים נהרגו. כמו כן, נתפסו אמצעי לחימה ותחמושת.
  • 29 בדצמבר 2020: פעילי דאעש בלמו ניסיון התקדמות של כוח של צבא קונגו לעבר הכפר לוסילוסי, באזור בני (Beni), עליו השתלטו פעילי הארגון ב-28 בדצמבר 2020. פעילי דאעש זינבו בכוח הנסוג אל מחוץ לכפר זה וניהלו חילופי אש. לפחות 15 חיילים נהרגו וכמה נוספים נפצעו. כמו כן, נתפסו אמצעי לחימה ותחמושת.
  • 31 בדצמבר 2020: הותקף מתחם של צבא קונגו באזור רונזורי, שבאזור בני (Beni). החיילים נמלטו. פעילי דאעש הציתו את המתחם. בנוסף לכך, נשבה חייל.
  • 12 בינואר 2021: פעילי דאעש תקפו במשך מספר שעות מתחם של צבא קונגו בלוסילוסי,. קצין ו-14 חיילים נהרגו. כמו כן, נתפסו אמצעי לחימה ותחמושת.
  • 13 בינואר 2021: התנהלו חילופי אש עם חיילי צבא קונגו באזור בני (Beni). מספר חיילים נהרגו או נפצעו. כמו כן, נתפסו אמצעי לחימה ותחמושת.
  • 18 בפברואר 2021: הותקף מתחם של צבא קונגו באזור בני. במקום התנהלו חילופי-אש, שבמהלכם נהרגו ונפצעו מספר חיילים מצבא קונגו. שאר החיילים נמלטו מהמקום, ופעילי דאעש השתלטו על נשק ותחמושת.
  • 2 במרץ 2021: ירי מקלעים בוצע לעבר ממבילינג’ה, שבאזור אירומו (Irumu), בצפון-מזרח הרפובליקה קונגו. במקום התנהלו חילופי-אש בין פעילי דאעש לבין חיילי צבא קונגו ומיליציות התומכות בו, שבמהלכן נהרגו לפחות שבעה חיילים מצבא קונגו והמיליציות התומכות בו. השאר נמלטו מהמקום.
 • פיגועים נגד תושבים נוצרים (על פי הודעות דאעש):
  • 12 במאי 2020: בוצע ירי מקלעים לעבר כינוס של נוצרים באירינגיטי, שבקרבת בני (Beni). עשרה נוצרים נהרגו (טלגרם, 13 במאי 2020).
  • 28 באוקטובר 2020: בוצעה התקפה נגד הכפר הנוצרי ביטי באזור בני (Beni). 19 בני אדם נהרגו ונוספים נפצעו. כמו-כן, הוצתו 45 בתים (טלגרם, 29 באוקטובר 2020).
  • 31 בדצמבר 2020: הותקף הכפר הנוצרי טינגווה (Tingwe) באזור בני (Beni) בערב סיבסטר. לפחות 25 בני אדם נהרגו ונוספים נפצעו (AP, 1 בינואר 2021).
  • 16 בפברואר 2021: בוצע ירי מקלעים לעבר קבוצת נוצרים באזור בני. לפחות ארבעה נוצרים נהרגו (טלגרם, 17 בפברואר 2021).
  • התקפה נגד הכוחות הבינלאומיים (על פי הודעות דאעש):
  • 22 ביוני 2020: בוצע ירי מקלעים לעבר חיילי כוח של האו”ם באזור בני. חמישה חיילים נהרגו..
  • מבצע שחרור אסירים:
  • 20 באוקטובר 2020 בשעות הבוקר המוקדמות פרצו חמושים לבית הכלא המרכזי קנג’ביי (Kangbayi Central Prison), שבאזור בני (Beni). על-פי ראש העיירה, מודסטה בקוונמהה (Modeste Bakwanamaha), קבוצה גדולה של חמושים חדרה לבית הכלא באמצעות הפעלת ציוד ריתוך, שבאמצעותו פרצו את הדלת. בסיום ההתקפה נותרו בכלא רק 110, מתוך 1,456 אסירים (כלומר, 1,346 אסירים נמלטו). גורם משטרתי צייץ בטוויטר כי שני אסירים נורו למוות במהלך ההתקפה (DW, 20 באוקטובר 2020). סוכנות אעמאק של דאעש פרסמה הודעה לפיה ב-20 באוקטובר 2020 בשעות הבוקר תקפו פעילי הארגון בית כלא ובסיס של צבא קונגו באזור בני. בהודעה לא צוינו פרטים נוספים.
אזור בני (Beni) בצפון-מזרח הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, בו ממוקם בית הכלא המרכזי קנג'באיי (Google Maps).     בית הכלא המרכזי קנג'ביי (Kangbayi Central Prison), (חשבון הטוויטר John Kanyunyu@Kanyunyu, השייך לעיתונאי עצמאי מהעיר בני, שברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, 20 באוקטובר 2020).
מימין: אזור בני (Beni) בצפון-מזרח הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, בו ממוקם בית הכלא המרכזי קנג’באיי (Google Maps). משמאל: בית הכלא המרכזי קנג’ביי (Kangbayi Central Prison), (חשבון הטוויטר John Kanyunyu@Kanyunyu, השייך לעיתונאי עצמאי מהעיר בני, שברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, 20 באוקטובר 2020).
האם פעילי דאעש בקונגו (ADF) עומדים מאחורי רצח שגריר איטליה בקונגו?
 • ב-22 בפברואר 2021 נרצח לוקה אטנסיו (Luca Attanasio), שגריר איטליה ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, במתקפה נגד שיירה של אנשי האו”ם בקרבת גומה (Goma) במזרח המדינה, בקרבת הגבול עם רואנדה, שנועדה, ככל הנראה, להביא לחטיפתו של השגריר. יחד עם השגריר נהרגו מאבטח ושוטר איטלקי. אף ארגון לא קיבל עד כה אחריות על האירוע, אך האשמות הופנו נגד The Democratic Forces for the Liberation of Rwanda , הארגון המיליטנטי הדומיננטי באזור. הארגון הכחיש כל קשר לאירוע. ברשתות החברתיות הביעו גורמים המזוהים עם דאעש תמיכה במעשה הרצח. למרות שהמיקום נמצא כמאתיים ק”מ דרומית לבני, אזור הפעילות המרכזי של דאעש בקונגו, לא ניתן לפסול את האפשרות שמי שעמד מאחורי האירוע היה ארגון ADF (MEMRI, 22 בפברואר 2021; ניו יורק טיימס, 23 בפברואר 2021).

[1]  ראו נוסח הודעת מחלקת המדינה האמריקאית: https://www.state.gov/state-department-terrorist-designations-of-isis-affiliates-and-leaders-in-the-democratic-republic-of-the-congo-and-mozambique/
[2] Emilia Columbo, The Secret to the Northern Mozambique Insurgency's Success. War on the Rocks/Texas National Security Review, 8 October 2020:https://warontherocks.com/2020/10/the-secret-to-the-northern-mozambique-insurgencys-success/
מחברת המאמר, אמיליה קולומבו, היא עמיתת-מחקר בכירה (senior associate) לא-תושבת (non-resident. סוגריים במקור) בתכנית אפריקה (Africa Program) במרכז למחקרים אסטרטגיים ובינלאומיים (Center for Strategic and International Studies), מכון מחקר נחשב בוושינגטון. היא שימשה בעברה אנליסטית בכירה לענייני אפריקה ואמריקה הלטינית בסוכנות הביון המרכזית (Central Intelligence Agency) של ארה"ב.
 [3]  Sam Peters, Islamic State Africa – an Inevitability?, The Organization for World Peace, 2 May 2020:https://theowp.org/islamic-state-africa-an-inevitability/ "הארגון למען שלום עולמי" (OWP) פועל לפתרון סכסוכים אלימים ברחבי העולם בדרכי שלום, בעיקר באמצעות הענקת סיוע לעקורים. הוא מפרסם דיווחים יומיים, חודשיים וחדשות מתפרצות. https://www.state.gov/state-department-terrorist-designations-of-isis-affiliates-and-leaders-in-the-democratic-republic-of-the-congo-and-mozambique/
[4] Emilia Columbo, The Secret to the Northern Mozambique Insurgency's Success. War on the Rocks/Texas National Security Review, 8 October 2020:https://warontherocks.com/2020/10/the-secret-to-the-northern-mozambique-insurgencys-success/

[5] Eleanor Beevor, Who are Mozambique's Jihadists? IISS (International Institute for strategic studies. London, UK), 25 March 2020:
https://www.iiss.org/blogs/analysis/2020/03/csdp-mozambique-jihadists

[6] Emilia Columbo, The Secret to the Northern Mozambique Insurgency's Success. War on the Rocks/Texas National Security Review, 8 October 2020:https://warontherocks.com/2020/10/the-secret-to-the-northern-mozambique-insurgencys-success/

[7] Eleanor Beevor, Who are Mozambique's Jihadists? IISS (International Institute for strategic studies. London, UK), 25 March 2020:
https://www.iiss.org/blogs/analysis/2020/03/csdp-mozambique-jihadists

[8] https://extremism.gwu.edu/sites/g/files/zaxdzs2191/f/The%20Islamic%20State%20in%20Congo%20English.pdf

[9] Tore Refslund Hamming, The Islamic State in Mozambique, WAWFARE, 24 January 2021: https://www.lawfareblog.com/islamic-state-mozambique

[10]
האזורים שאינם נגישים שצוינו בדו"ח הם: The districts of Quissanga, Macomia, Meluco, Mocimboa da Praia, Muidumbe and Nangade. ראה דו"ח מלא: https://reliefweb.int/report/mozambique/mozambique-update-cabo-delgado-situation-16-february-3-march-2021
[11] https://www.france24.com/en/live-news/20210209-mozambique-sees-militia-violence-dwindle-as-military-gains-steam

[12]
השימוש במילה עיר נובע ככל הנראה מכך, שפעילי הארגון ניסו להקים אזור נפרד באוגנדה, שבו מוחלת השריעה על-פי תפיסתם. הדבר מתכתב עם ראשית האסלאם, כאשר הנביא מחמד עזב את העיר מכה והקים את בסיס כוחותיו בעיר אלמדינה, משם הפיץ את האסלאם לכל רחבי חצי האי ערב.
[13] Daniel Fahey and Judith Verweijen, A Closer look at Congo's Islamist rebels: Claims about links to the Islamic State may hamper civilian protection. The Washington Post, 30 September, 2020:https://www.washingtonpost.com/politics/2020/09/30/closer-look-congos-islamic-rebels/ד"ר דניאל פאהי הוא יועץ לאוצרות טבע ולשורשי סכסוכים, מומחה פיננסי לשעבר ומתאם קבוצת המומחים של או"ם בנוגע לרפובליקה הדמוקרטית של קונגו. ד"ר ג'ודית וורווייג'ן היא מרצה ליחסים בינלאומיים באוניברסיטת שפילד, הבוחנת את הפעילויות ברמת המיקרו של סכסוכים אלימים מתמשכים. ראו נוסח הודעת מחלקת המדינה האמריקאית: https://www.state.gov/state-department-terrorist-designations-of-isis-affiliates-and-leaders-in-the-democratic-republic-of-the-congo-and-mozambique/
[14] Daniel Fahey and Judith Verweijen, A Closer look at Congo's Islamist rebels: Claims about links to the Islamic State may hamper civilian protection. The Washington Post, 30 September, 2020:https://www.washingtonpost.com/politics/2020/09/30/closer-look-congos-islamic-rebels/.
[15]
דו"ח זה נמסר לנשיא מועצת הביטחון של האו"ם ב-2 ביוני 2020. הוא כולל 528 עמודים. בעמ' 10 צוין, כי לא נמצאה זיקה בין הכוחות הדמוקרטים המאוחדים לבין דאעש. ראו: https://www.undocs.org/S/2020/482 .
[16] Daniel Fahey and Judith Verweijen, A Closer look at Congo's Islamist rebels: Claims about links to the Islamic State may hamper civilian protection. The Washington Post, 30 September, 2020:https://www.washingtonpost.com/politics/2020/09/30/closer-look-congos-islamic-rebels/

[17] https://www.undocs.org/S/2020/482

[18]
דאעש ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו: TARA CANDLAND, ADAM FINCK, HARORO J. INGRAM, LAREN POOLE, LORENZO VIDINO, CALEB WEISS, THE ISLAMIC STATE IN CONGO, PROGRAM ON EXTREMISM, The George Washington University, March 2021:https://extremism.gwu.edu/sites/g/files/zaxdzs2191/f/The%20Islamic%20State%20in%20Congo%20English.pdf .
[19] https://en.wikipedia.org/wiki/Musa_Baluku .