נאומי נצראללה מסרים עיקריים (3 ו-5 בינואר 2024)

צילום מסך נאומי נצראללה. (3 ו-5 בינואר 2024, ערוץ אלמנאר)

צילום מסך נאומי נצראללה. (3 ו-5 בינואר 2024, ערוץ אלמנאר)

צילום מסך נאומי נצראללה. (3 ו-5 בינואר 2024, ערוץ אלמנאר)

צילום מסך נאומי נצראללה. (3 ו-5 בינואר 2024, ערוץ אלמנאר)

מבוא
 • חסן נצראללה, מזכ”ל חזבאללה, נשא שני נאומים מתוכננים ב-3 וב-5 בינואר 2024. הנאום הראשון, תחת הכותרת “על הדרך לירושלים” נישא לציון יום השנה הרביעי למותם של קאסם סלימאני, מפקד כוח קודס, ואבו מהדי אלמהנדס (סגן יו”ר הגיוס הכללי בעיראק ומפקד המיליציה הפרו-איראנית, גדודי חזבאללה). הנאום השני נישא במהלך אזכרה למחמד חסין יאע’י, ממייסדי חזבאללה שמת בסוף חודש דצמבר 2023 לאחר מחלה.
 • ברקע הנאומים, המלחמה ברצועת עזה והלחימה הנמשכת בין חזבאללה לישראל והתפתחות נוספת בזירה הלבנונית, ההתנקשות המיוחסת לישראל, ב-2 בינואר 2024 ברובע אלצ’אחיה אלג’נוביה בבירות, בחייו של צאלח אלעארורי, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס שהיה אחראי על פעילות התנועה ביהודה ושומרון. [1]
 • חלק גדול מהנושאים בשני הנאומים היו שונים זה מזה:
  • בנאום הראשון, נצראללה העלה על נס את פעולות ציר ההתנגדות במהלך החודשים האחרונים ושירטט את “תמונת הניצחון” של חמאס, בתוך הציר כולו, נגד ישראל. בנאום זה חזר והדגיש נצראללה שתנועות ומדינות ההתנגדות פועלות כל אחת באופן אוטונומי וכי הן אינן כלי שרת בידי איראן, בניסיון נוסף לטעון כי איראן אינה נושאת באחריות למתקפת הטרור ב-7 באוקטובר, ואולי להצדיק את צורת ההתערבות הנוכחית של חזבאללה, שלא גלשה למלחמה כוללת.
  • בנאום השני, נצראללה התמקד בעימות מול ישראל ובדרום לבנון, וגם כיוון את דבריו בין היתר לאוזניים לבנוניות, כאשר חלק שבחים לעמידה האיתנה של תושבי הכפרים בדרום לבנון, שחלקם נאלצו לעזוב את בתיהם. בנוסף טען, כי התערבות חזבאללה במלחמה ברצועת עזה נועדה להגן על דרום לבנון. כמו כן איים נצראללה על ישראל בעונש ובתגובה קשה להריגתו של צאלח אלעארורי. עוד פירט נצראללה בנאום זה את הישגי “מבול אלאקצא”.
 צילום מסך נאומי נצראללה. (3 ו-5 בינואר 2024, ערוץ אלמנאר)    צילום מסך נאומי נצראללה. (3 ו-5 בינואר 2024, ערוץ אלמנאר)
צילום מסך נאומי נצראללה. מימין: ב-5 בינואר 2024. משמאל :ב-3 בינואר 2024
(3 ו-5 בינואר 2024, ערוץ אלמנאר)
עיקרי המסרים בנאומים[2]
הלחימה של חזבאללה מלבנון
 • ברובד המדיני אסטרטגי; נצראללה הצהיר כי התערבות חזבאללה בעימות החל מ-8 באוקטובר 2023 נועדה להשיג שתי מטרות:
  • הפעלה לחץ על ממשלת ישראל לעצור את המלחמה ברצועת עזה.
  • העסקת צה”ל בחזית נוספת כדי להפחית את הלחץ הצבאי על חמאס.
 • נצראללה התגאה בכך שהפעולה וההתערבות המהירה של הארגון בעימות כבר ב-8 באוקטובר היא זו שמנעה מישראל לתקוף את הארגון. לדבריו, ישראל ראתה לפניה “הזדמנות היסטורית להיפטר מאיום חזבאללה”, אך נרתעה מלעשות כך אחרי שאיבדה את אלמנט ההפתעה. הוא גילה כי החל מה-8 באוקטובר הארגון הכניס את היחידות האחראיות על הכוח הרקטי לכוננות, והחל להיערך למלחמה מול ישראל. נצראללה התהדר בכך שהם פתחו חזית מהים התיכון ועד החרמון, הם הוכיחו שהם אמיצים ומסוגלים, לא מפחדים מאף אחד ולא מורתעים.
 • נצראללה ציין שההרוגים, הפצועים והתושבים הרבים בישראל מהווים נטל ולחץ כבד על ממשלת ישראל ועל צה”ל. הוא מביא כדוגמה את אירוע הירי בשלושת החטופים הישראלי או מקרים של ירי דו צדדי במהלך הלחימה ברצועת עזה כהוכחה לכך שישראל עייפה ולחוצה. הוא שב והתגאה בכך שלראשונה בהיסטוריה של העימותים מול לבנון, הישובים הישראלים בקרבת הגבול נאלצו להתפנות, ובכך הצליח חזבאללה ליצור “רצועת ביטחון” בצד הישראלי של הגבול, ובעומק שלושה עד שבעה קילומטרים בכמה מהמקומות ולא להפך. הוא התמקד במצב הפנימי בישובים בצפון ישראל, וניכר שהוא רואה בכך הישג מרכזי של חזבאללה בעימות הנוכחי. התערבות חזבאללה בלחימה הביאה לתוצאה חיובית נוספת בראייתו והיא “חיזוק משוואת ההרתעה”, קרי אילוץ ישראל להילחם מול הארגון במסגרת “כללי המשחק” שהוא הכתיב.
 • ברובד המבצעי: נצראללה פירט כי מאז ה-8 באוקטובר 2023, חזבאללה תקף לאורך יותר ממאה קילומטרים, לשלושה סוגי מטרות: מטרות צבאיות כגון מוצבי צה”ל, מטרות צבאיות בתוך ישובים ישראלים שם שוהים כוחות צה”ל, או תקיפת אזרחים ישראלים אך ורק בתגובה לתקיפת אזרחים לבנוניים. לדבריו, חזבאללה ביצע כ-670 פעולות במשך שלושת חודשי המלחמה, שש עד שבע פעולות בממוצע ביום, ובמהלכן הותקפו 48 מוצבים ו-17 ישובים ישראלים.
 • נצראללה שיבח את יכולת הירי והדיוק של פעילי הארגון, ופירט את הצלחות הארגון בתקיפת ציוד מודיעיני וצבאי יקר במוצבי צה”ל. הוא לגלג על אלו שטענו שחזבאללה “תוקף עמודים” ומנופים, וציין, כי תקיפות אלה משמעותיות וכואבות עבור צה”ל. עוד הוסיף, כי פעילי הארגון תקפו כוחות צה”ל שהתמקמו בתוך ישובים ישראלים. הוא ציין כי יש להם “מודיעין טוב” על מיקום הכוחות הישראליים במקומות האלה, והתגאה גם בהרס רב שנגרם לכלי רכב וטנקים ישראלים.
 • נצראללה טען כי חזבאללה הצליח לגרום לישראל יותר נפגעים ממה שהיא מוכנה להודות. לדבריו, ישראל נוקטת במדיניות הסתרה של מספר ההרוגים והפצועים שלה, גם בלחימה עם חזבאללה וגם בלחימה ברצועת עזה, וכשהוא חושף עובדה זו, הוא גורם למבוכה לצה”ל ולממשלת ישראל ומצליח להפעיל עליה לחץ. לחיזוק דבריו הוא ציטט פרסום מבוקר ה-5 בינואר 2024 בעיתונות הישראלית לפיו יותר מ-12 אלף איש בישראל צפויים להיות מוגדרים כנכים.
 • בנוגע למצב בכפרים בדרום לבנון נצראללה טען ייתכן בהמשך לפרסומים בעיתונות הערבית מוקדם יותר השבוע לפיהם חזבאללה דרש מתושבי כפרים להתפנות, כי חזבאללה אינו דורש מאף תושב בדרום לבנון להתפנות או להישאר בכפר בו הוא גר. הוא שיבח את תושבי הכפרים אשר “משלמים מחיר ישיר בחיי היומיום שלהם” בעימות. הוא הוסיף כי אותם תושבים “מבינים מהי המערכה ומה המשמעות שלה”. לדבריו, אם ישראל תנצח ברצועת עזה, לבנון תהיה המטרה הבאה לתוקפנות, ובמיוחד אזור דרום הליטאני. “המערכה התחילה למען פלסטין, אך היא למען דרום לבנון”, והוסיף כי “זאת מערכה של לבנון כפי שהיא מערכה בעזה”. יתכן והפנייה לתושבי דרום לבנון היא בעקבות פרסומים בעיתונות הערבית לפיהם חזבאללה דרש מתושבי כפרים בדרום לבנון לפנות את בתיהם בשל העימות.
 • בנאומו הראשון השמיע נצראללה גם מסר תקיף בנוגע למלחמה כוללת עם ישראל, ואמר כי “אם האויב חושב שהוא יפתח במלחמה נגד לבנון, המלחמה שלנו תהיה ללא מגבלות. ללא גבולות, ללא כללים”. הוא ציין כי מי שחושב לפתוח עם חזבאללה במלחמה, ודאי יתחרט על כך, והוסיף שזה גם “אינטרס לבנוני להיכנס במלחמה עד הסוף, ללא גבולות”.
“היום שאחרי”
 • בטווח הארוך, טען נצראללה, כי משוואת ההרתעה שהתחזקה בחודשים האחרונים, פותחת בפני חזבאללה אפשרות לשחרר את כל אדמות לבנון, החל מנקודה B1 שבנאקורה עד חוות שבעא. “אנחנו עומדים מול הזדמנות היסטורית לשחרור כל שעל מאדמת לבנון”. יחד עם זאת הוא אך פסל את האפשרות להגיע להסדר מדיני לפני הפסקת הלחימה ברצועת עזה, “כל דיבור בנושא זה, כל משא ומתן וכל דיאלוג לא יגיע לתוצאה, אלא לאחר הפסקת התוקפנות ברצועת עזה”.
 • בהתייחסות נוספת באשר לחוסר היכולת של משא ומתן מדיני להגן על לבנון, הוא הדגיש כדוגמה את חוסר היכולת של הקהילה הבינלאומית להגן על רצועת עזה, וציין, כי יש בכך מסר גם לבנון. “המוסדות הבינלאומיים, החוקים הבינלאומיים והקהילה הבינלאומית אינם מסוגלים להגן על אף עם. זה רלוונטי גם ללבנון”, כרמז לאפשרות יישום החלטה 1701 כדי לדחוק את חזבאללה מצפון לליטאני, ציין “אם אתה חלש, אף אחד בעולם לא יגן עליך”.
ההתנקשות בחיי צאלח אלעארורי
 • נצראללה טען כי ההתנקשות בחיי צאלח אלעארורי בבירות היא הפרה מסוכנת שלא תעבור ללא תגובה וללא עונש, ונימק זאת בנאומו השני באומרו כי שתיקה של חזבאללה מול מעשה זה, משמעותה “שכל לבנון חשופה” להתנקשויות, וכי היא “תהיה בשדה הקרב”. בהקשר לכך הצהיר חזבאללה בבוקר 6 בינואר 2024, כי הארגון שיגר כ-62 טילים לעבר בסיס צה”ל בהר מירון, כ”תגובה ראשונית”.
קאסם סלימאני ועיצוב ציר ההתנגדות
 • בנאומו הראשון, נצראללה דיבר ארוכות בשבחי קאסם סלימאני, מפקד לשעבר של כוח קדס של משמרות המהפכה, כמפקד ומעצב ציר ההתנגדות, אשר לדבריו הקפיד על כך שכל מדינה וכל ארגון בתוך ציר ההתנגדות יהיו אוטונומיים הן בקבלת ההחלטות והן ביכולת לנהל לחימה, ללא תמיכה מאחרים. נצראללה חזר והדגיש שכל תנועה או מדינה בציר ההתנגדות מקבלת את ההחלטות בעצמה ועל פי האינטרסים שלה, “בין אם לפתוח או לא לפתוח חזית, להילחם או לא”. הוא טען שעל אף קיים שיתוף פעולה בין חברי ציר ההתנגדות, כל תנועה ומדינה מקבלת החלטות בהתאם לתנאים הייחודיים שלה. כך לדבריו, פעילות החות’ים בים האדום בחודשים האחרונים אינה תלויה או מוכוונת על ידי איראן, וכך גם ההחלטה שקיבל חזבאללה ב-8 באוקטובר להתערב במלחמה כדי להביע תמיכה ב”התנגדות” ברצועת עזה. נצראללה ביקר בחריפות את אלו אשר מציירים את תנועות ההתנגדות ככלי שרת בידי איראן לדבריו, “אין עבדים בציר ההתנגדות, רק מפקדים ושהידים שמביאים ניצחון לאומתם”, אמר ולגלג על אויבי הציר ש”לא מסוגלים להבין זאת”.
 • הוא שב ושיבח את הנהגתו של סלימאני אשר “הביאה למסלול של ניצחונות” ביניהם הזכיר את היציאה הישראלית מלבנון בשנת 2000, ההתנקות מרצועת עזה, וגם הניצחון של ההתנגדות העיראקית (על ארה”ב) אשר נזנח הצידה לדבריו “בעקבות חילוקי דעות פנימיים בעיראק”. נצראללה ייחס לסלימאני גם את “העמידה האיתנה” לדבריו של ההתנגדות בתימן ובסוריה, “כולם ברכות שהביא ציר ההתנגדות”.
הישגי “מבול אלאקצא”
 • נצראללה הקדיש פרק מיוחד בנאומו השני להישגים ולתוצאות המתקפה של “מבול אלאקצא”. הוא ביקש “להביט על הדברים מלמעלה” וניסח כ-15 נקודות אשר מבשרות טובות עבור ציר ההתנגדות, ורעות עבור ישראל. בין התוצאות החיוביות, הזכיר נצראללה את החייאת הסוגייה הפלסטינית, כאשר “כל העולם” לדבריו מחפש כרגע פתרון לבעיה זו, בניגוד למצב לפני ה-7 באוקטובר. המתקפה הוכיחה לדבריו שאין “דור פלסטיני חדש” או מה שמכנים “דור האינטרנט” אשר מוכן לוותר על אדמתו. באותו הקשר, ציין לחיוב את העלייה בתמיכה בהתנגדות הפלסטינית וההתנגדות כרעיון בכלל, ופגיעה אנושה במאמצי הנורמליזציה של ישראל עם מדינות בעולם הערבי.
 • לדבריו, תדמיתה של ישראל נפגעה אנושות מכיוון שעד ה-7 באוקטובר כל כלי התקשורת בעולם שיבחו את ישראל בזכות היותה “מדינת חוק ודמוקרטיה ששומרת על זכויות אדם”, אך כיום, לדבריו, ישראל מוצגת בעיני כל עמי העולם כזו “שהורגת ילדים, מרעיבה אנשים ואחראית לרצח העם הגדול ביותר במאה הזאת”. הוא הזכיר בהתלהבות ממצאי סקר דעת קהל שנערך בקרב צעירים אמריקאים שמראה על תמיכה חסרת תקדים בפלסטינים.
 • נצראללה שב והדגיש את הפגיעה בהרתעה הישראלית, אשר החלה להיסדק בשנת 2000 והמשיכה להידרדר בשנת 2006 במלחמה לבנון השנייה, וכיום ממשיכה לקורס מול תימן, לבנון וזירות נוספות. חלק מהפגיעה כוללת, לדבריו, פגיעה בעליונות המודיעינית של ישראל ובתפישה שרווחה בעבר כי “ישראל יודעת הכל”, ובתפישה הביטחונית הישראלית אשר שואפת לניצחון מהיר, מכריע וברור. לדבריו, אחרי שלושה חודשי לחימה ברצועת עזה, ישראל לא השיגה הישג משמעותי כלשהו, “אף אחד בישראל לא חושב שיש תמונת ניצחון”, טען נצראללה.
 • בראיית נצראללה, ההישג החשוב ביותר של מתקפת ה-7 באוקטובר הוא חוסר אמון חסר תקדים בין העם בישראל לבין הצבא וכוחות הביטחון. נצראללה טען כי הקשר של הישראלים לאדמתם הוא “מזויף ושקרי”, והתרברב בכך שאפילו לבנון, סוריה ועיראק הצליחו לשרוד אחרי מלחמת אזרחים, בעוד הוא צופה שישראל עתידה להתפרק, משום שהינה “ישות מלאכותית”.

[1] להרחבה בנושא ראו: פרסום מרכז המידע מ-4 בינואר 2024: "תגובות להתנקשות בצאלח אלעארורי בבירות". ופרסום נוסף של מרכז המידע מ-3 בנובמבר 2023: "צאלח אלעארורי, בכיר טרור של חמאס; קווים לדמותו״.
[2] המקור לשני הנאומים שידורי ערוץ אלמנאר ב-3 וב-5 בינואר 2024.