נאום חסן נצראללה, מזכ”ל חזבאללה, והתגובות לו בעולם הערבי

חסן נצראללה נואם.

חסן נצראללה נואם.

קהל שנאסף בצ'אחיה בבירות לשמיעת הנאום (אלמנאר, 4 בנובמבר 2023)

קהל שנאסף בצ'אחיה בבירות לשמיעת הנאום (אלמנאר, 4 בנובמבר 2023)

עיקרים
 • ב-3 בנובמבר 2023 נשא מזכ”ל חזבאללה, חסן נצראללה, נאום תחת הכותרת “השהידים בדרך לירושלים”. הייתה זו הופעה פומבית ראשונה של נצראללה מאז פרוץ מלחמת “חרבות ברזל”. בנאום, שעורר ציפיות רבות, הבהיר נצראללה כי המלחמה המתנהלת ברצועת עזה היא מלחמה פלסטינית. יחד עם זאת, הוא שיגר איומים לארה”ב ולישראל והדגיש כי “כל האפשרויות פתוחות״.
 • לטענתו, הוא לא ידע על קיום מתקפת חמאס לפני שפרצה; הוא טען כי חמאס מנצחים בלחימה ולכן במשתמע אין להם צורך בסיוע חיצוני; הוא הזכיר את התרומה של חזבאללה למאמץ המלחמתי באמצעות תקיפות שמבצעים פעילי הארגון בצפון ישראל והתגאה שבכך שהם מעסיקים חלק ניכר מכוחות צה”ל בזירה הצפונית בשל חשש ישראלי מפתיחת החזית הצפונית. באשר לסיוע נוסף בעתיד, דאג נצראללה לשמור על עמימות, ככל הנראה כדי להמשיך להחזיק את ישראל במתח בעודו טוען כי כל האפשרויות נמצאות על השולחן.
 • התגובות בעולם הערבי לנאום, כפי שהשתקף בכלי התקשורת וברשתות החברתיות, היו מגוונות. חלקן תמכו בנאום ובמסרים שהוא העביר. חלקן מתחו ביקורת על כך שהוא לא עמד בציפיות הגבוהות שהיו ממנו. חלק מהציבור חש שנצראללה נטש את המערכה, לאחר שדיבר חודשים ארוכים על תפיסת “אחדות הזירות”, אך בשעת המבחן הוא נתפס כמי שבגד בשותפיו ולא מימש את הבטחותיו. היו גם תגובות ברשתות החברתיות שביטאו בעיקר זלזול ולעג כלפי נצראללה, כמי שמדבר דברי רהב, אך בפועל עושה מעט מדי.
 • נציגי חמאס והארגונים הפלסטינים נמנעו מלמתוח ביקורת ישירה על דברי נצראללה וחלקם אף הביעו הערכה פומבית לדבריו ולתרומתו למאמץ המלחמתי. באיראן הביעו תמיכה בדברי נצראללה, ששיקפו, לטענתם, את נכונותו להיאבק למען הפלסטינים, אך בד בבד לפעול בשיקול דעת ולמנוע את גרירת האזור למלחמה כוללת.
עיקרי הנאום
 • לאחר הכנות רבות ובניית מערכת ציפיות, ב-3 בנובמבר 2023 נשא חסן נצראללה, מזכ”ל חזבאללה, נאום, תחת הכותרת “השהידים בדרך לירושלים”, ששודר לקהל נרחב שצפה בו בשידור חי בכיכרות בערים ראשיות בלבנון. היה זה הנאום הפומבי הראשון אותו נשא מאז תחילת המלחמה. בנאום, לו ציפו רבים, הציג נצראללה בעיקר את עמדת הארגון ביחס למלחמה ברצועת עזה.
חסן נצראללה נואם.     קהל שנאסף בצ'אחיה בבירות לשמיעת הנאום (אלמנאר, 4 בנובמבר 2023)
מימין: חסן נצראללה נואם. משמאל: קהל שנאסף בצ’אחיה בבירות לשמיעת הנאום (אלמנאר, 4 בנובמבר 2023)
 • מסרים מרכזיים בנאום (אלמנאר, 3 בנובמבר 2023):
  • נצראללה מדגיש בנאומו כי הוא לא ידע על המתקפה וכי הייתה זו “מתקפה פלסטינית במאת האחוזים” אשר נשמרה מפניהם בסודיות מוחלטת. בדברים אלה מרחיק נצראללה את חזבאללה ואיראן מהאירוע וטוען שלא היה להם כל קשר או ידע מוקדם לגבי המתקפה הרצחנית בעוטף עזה.
  • מבצע “מבול אלאקצא” הוא הצלחה שהוכיחה שישראל חלשה ולא עומדת בזכות עצמה: המתקפה “מתוארת כקו פרשת מים בהיסטוריה של “ההתנגדות” שהביאה ל”רעידת אדמה” בישראל וחשפה את חולשתה. גם ההתייצבות המהירה של ארה”ב לצד ישראל, ובקשתה של ישראל לקבל ממנה סיוע כספי, מוכיחות כי ישראל חלשה ואינה עומדת בזכות עצמה.
  • חמאס מנצחת ולניצחונה חשיבות אזורית: חמאס מנצחת במערכה, ועל כן, במשתמע, אינה זקוקה לסיוע חזבאללה. ניצחונו חשוב למצרים, ירדן, סוריה ולבנון ולכל מדינות האזור. הוא ציין שתי מטרות שיש להשיג כעת: הפסקת התקיפות נגד עזה וניצחון חמאס.
  • תרומת חזבאללה ללחימה בעזה: פעילות חזבאללה נגד ישראל בגבול הצפון מאז ה-8 באוקטובר 2023 הינה חסרת תקדים, שכן חזבאללה אילץ את ישראל להעביר כוחות רבים לצפון שלולא כן היו פועלים ברצועת עזה. לדבריו, שליש מסדר הכוחות של צה”ל, שחלק חשוב ממנו כוחות מיוחדים, ערוך מול הגבול היבשתי עם לבנון, מחצית מהכוח הימי של ישראל ערוך מול חופי לבנון וחיפה ומחצית ממערכות ההגנה נגד רקטות ערוכות גם הן מול לבנון. הישג נוסף, לטענתו, הוא שעשרות אלפי ישראלים עקרו מבתיהם בצפון ו-58 ישובים פונו בעוטף עזה ובמרחב סביבה. הוא גם התייחס לכך שלחזבאללה היו הרוגים במלחמה וגם לארגונים נוספים הפועלים בלבנון (פלוגות ההתנגדות הלבנונית, והזרועות הצבאיות של הג’האד האסלאמי בפלסטין וחמאס השוהים בלבנון).
  • דברי שבח לפלסטינים ולשלוחות איראן: שיבח את חמאס והארגונים הפלסטינים ברצועה. הוא גם שיבח את התושבים הפלסטינים ואת עמידתם האיתנה ברצועת עזה, הודה למיליציות השיעיות בעיראק ובתימן (החות’ים), על כך שהם “נכנסו ללב המערכה”.
  • צה”ל אחראי לטבח בעוטף עזה: ציין כי בשל העובדה שישראל פגעה באזרחים במהלך פעילותה ביהודה, שומרון וברצועת עזה, צה”ל הוא שאחראי לטבח בעוטף עזה. הוא ציין שהדבר יתברר בחקירות שיערכו בהמשך.
  • איום ישראל בחיסול חמאס: טען כי גם בעבר איימה ישראל למוטט את חזבאללה וחמאס, אך הדבר לא התאפשר לה בשל חולשתה.
  • איום בהסלמה: נצראללה השאיר את נושא ההסלמה בצפון עמום, הוא ציין כי בגבול לבנון “כל האופציות פתוחות”, כי תיתכן הסלמה נוספת בצפון ועל ישראל לקחת זאת בחשבון. עוד הוסיף כי התפתחות הסלמה בגבול הצפון תלויה בשני דברים: מהלך האירועים והתפתחותם ברצועת עזה משום שחזבאללה תומך בעזה והתנהגותה של ישראל כלפי לבנון. הוא גם הזהיר מפני פגיעה נוספת באזרחים לבנונים, מאחר שפגיעה שכזו עלולה לגרום לחזבאללה לשוב למשוואה של “אזרח [ישראלי הרוג] תמורת אזרח [לבנוני הרוג]”. הוא הדגיש כי “האויב יעשה את השטות הגדולה ביותר בהיסטוריה שלו אם יתקוף את לבנון”.
  • ארצות-הברית: לטענתו, לארה”ב אחריות ישירה לכל ההרג המתבצע ברצועת עזה והיא זו שמנהלת שם את הלחימה. בהתייחסו לאיומי ארה”ב על חזבאללה ציין כי הם חסרי תוחלת. הם אינם פוחדים מהצי האמריקני בים התיכון והם אף התכוננו לכך. הפתרון איננו איומים כלפי “הלוחמים”, אלא הפסקת התוקפנות הישראלית נגד רצועת עזה על-ידי ישראל אשר בכוחה של ארה”ב לגרום לכך “מי שמעוניין למנוע מלחמה אזורית, עליו להפסיק את התוקפנות נגד עזה” .
  • סוגיית החטופים: העריך שהם ישוחררו אך ורק במסגרת עסקת חילופים.
  • קריאה למדינות העולם: למעורבות בינלאומית ואזורית להפסקת הלחימה של צה”ל ברצועת עזה, להעברת סיוע לפלסטינים, להפסקת הקשרים הכלכליים עם ישראל וקריאה שלא לספק לישראל נפט ולא מוצרי מזון.
תגובות לנאום
 • נאום נצראללה זכה לסיקור נרחב בכלי התקשורת וברשתות החבריות בלבנון, במדינות ערב ובקרב הפלסטינים. ניכר כי התגובות היו מעורבות כאשר היו מי שתמכו בדברים שאמר והציגו אותו כמנהיג אחראי שאינו מתלהם ואשר מקבל החלטות תוך שקלול של מגוון שיקולים. היו גם שציינו כי למרות שהוא שרטט משוואות לעימות, הוא הצליח לשמור על עמימות בנוגע למהלכים עתידיים, והציב לישראל אולטימטום ובכך הגן על לבנון ושיפר את כוח ההרתעה של הארגון. מנגד היו גם כאלה שמתחו ביקורת על נאומו בטענה כי הוא לא עמד בציפיות.
לבנון
 • מחמד רעד, ציר הפרלמנט מטעם חזבאללה ציין בסיפוק, כי דבריו של נצראללה ענו על השאלות של כולם, פרט לאלו של ישראל ובשל כך, ישראל מבולבלת ומהססת, איננה יודעת לאיזה כיוון ללכת ואיננה יודעת מה חסן נצראללה מחביא [באמתחתו] עבורה (סוכנות הידיעות הלבנונית, 5 בנובמבר 2023).
 • ד”ר חסין אלחאג’ חסן, חבר הפרלמנט מטעם חזבאללה, ציין כי נאומו של נצראללה העצים את האמונה, התקווה והוודאות לגבי הניצחון שיגיע בעזה לפלסטינים, לחמאס ולכל ארגוני ההתנגדות נגד תוקפנות ישראל וארצות הברית. עוד ציין כי הנאום הגביר את הבלבול, הדאגה והמתח של ישראל (סוכנות הידיעות הלבנונית, 5 בנובמבר 2023).
 • וא’אם והאב, ראש מפלגת האיחוד הערבי (Arab Unification Party) בפרלמנט הלבנוני (ושר הסביבה לשעבר), דרוזי המזוהה עם כוחות 8 במרץ, שבראשם חזבאללה ואמל, תקף את מבקרי נאומו של נצראללה. הוא ציין, כי הקמפיין נגד נצראללה, שחלק מהאנשים פועלים במסגרתו, הינו ממומן, וכי מי שאינו מרוצה ממידת מעורבותו של חזבאללה בלחימה בעזה, החזית פתוחה בפניו להשתתף ולהילחם או שלחילופין ישתוק (חשבון הטוויטר של ואא’ם והאב, 4 בנובמבר 2023).
 • חבר הפרלמנט לשעבר, פארס סויד, ציין כי נצראללה שאף בנאום בעיקר להעביר מסר לארצות-הברית ולעולם כי איראן וחזבאללה לא היו מעורבות במתקפה ב-7 באוקטובר 2023. הוא הוסיף כי נצראללה הביע תמיכה בעזה במילים, אך לא במעשים, והבהיר כי האינטרס האיראני הוא מעל הכל (MTV, 3 בנובמבר 2023). מנגד, ציין נדים אלג’מיל, חבר הפרלמנט הלבנוני מטעם מפלגת הפלנגות, כי נאומו הדגיש את הסתירה והמבוכה בדבריו וכי הפלנגות ותושבי לבנון מסרבים להכניס את לבנון למלחמה הרסנית, שהם לא יוכלו לשאת את תוצאותיה (חשבון הטוויטר של הפלנגות הלבנוניות, 4 בנובמבר 2023).
 • מניר אלרביע כתב ופרשן אלמדן כתב כי בנאומו הלך נצראללה על חבל דק, הוא לא הפחיד את הלבנוניים אך הוא גם לא העניק ביטחון לישראל. הוא השאיר את כל האפשרויות פתוחות בנאום שקול ומאוזן (אלמדן, 4 בנובמבר 2023). בכתבה שפורסמה באלאח’בר, המזוהה עם חזבאללה, ציינו כי התגובות לנאום היו מעורבות והם נעו מברכות לנצראללה על שלמרות המצב הוא שלט ברגשותיו לעומת אלה שהתאכזבו משום שציפו לאמירות נוקשות יותר כלפי ישראל (אלאח’באר, 4 בנובמבר 2023).
פלסטינים
 • לכאורה, הפלסטינים אמורים היו להיות מאוכזבים מנאומו, שכן למרות התמיכה לה זכו, הוא ציין במפורש כי זוהי מערכה פלסטינית והוא לא ציין במפורש מה תהיה מידת הסיוע אותו יקבלו מחזבאללה מעבר לסיוע הנוכחי. יחד עם זאת נזהרו הפלסטינית מלמתוח ביקורת בפומבי על תוכן הנאום.
 • אסאמה חמדאן, בכיר חמאס היושב בבירות, ציין כי חמאס מעריכה את דבריו של מזכ”ל חזבאללה ומעריכה את תפקידם של “האחים בחזבאללה ושל כוחות ההתנגדות נגד ישראל”. לדבריו, נאומו של נצראללה היה ברור: חזבאללה, ולצידו כוחות התנגדות פלסטיניים, נכנסו לעימות ב-8 באוקטובר 2023; הוא הבהיר כי כל האפשרויות פתוחות; והדגיש כי המטרות העיקריות הן הפסקת התוקפנות על הרצועה והשגת ניצחון לחמאס ולהתנגדות. לדבריו, “המאמץ הזה מוערך” (דף הפייסבוק CampsPostPlus, 4 בנובמבר 2023; ערוץ הטלגרם של חמאס היהודה ושומרון, 4 בנובמבר 2023).
 • זאהר ג’בארין, האחראי על תיק האסירים בחמאס, אשר נשאל בראיון על נאום נצראללה, התחמק מתשובה וציין שבאופן כללי שחמאס דורשת מכל כוחות ההתנגדות, ובראשם נצראללה, ומכל האומה למלא את החובה המוטלת עליהם ולסייע בכל הכוח, האמצעים והדרכים (אלג’זירה, 5 בנובמבר 2023).
 • דאוד שהאב, בכיר בג’האד האסלאמי בפלסטין, מסר כי נאומו של נצראללה מהווה תמיכה מוסרית ופוליטית רחבה בעם הפלסטיני ופותח אפשרויות רחבות לפלגים הפלסטיניים ול”התנגדות”. הוא הדגיש שנצראללה שיקף בדבריו את חזון ציר ההתנגדות לגבי המתרחש ברצועת עזה, והציר מוכן לשלם את כל המחירים כדי שעזה תנצח (אלמיאדין, 3 בנובמבר 2023).
 • מניר אלג’אע’וב, בכיר פתח, התייחס בשורה של ציוצים לנאום וציין כי הוא משקף את החלטת נצראללה להעדיף את ביטחון לבנון על-פני מעורבות גדולה יותר במערכה מול ישראל, ומנצל זאת כדי לתקוף את חמאס על ההרפתקה אליה גררה את הפלסטינים (חשבון הטוויטר של מניר אלג’אע’וב, 3 בנובמבר 2023).
 • אבראהים אלמדהון, פובליציסט פעיל חמאס, היושב בתורכיה, ציין כי המשוואות של חזבאללה מורכבות וכי יש לו שיקולים לבנוניים ואזוריים. הוא ציין שהנאום של נצראללה היה מציאותי ומתקבל על הדעת בנסיבות חריגות וסוערות. הוא נתן תיאור הוגן של ההתנגדות והשאיר את הדלת פתוחה לעתיד (חשבון הטוויטר של אבראהים אלמדהון, 3 בנובמבר 2023).
 • פאיז אבו שמאלה, פובליציסט ופרשן פוליטי המקורב לחמאס, כתב כי שכאשר נצראללה הדגיש את ההסלמה ההדרגתית עם ישראל הוא הרגיע את האווירה במטרה ליצור אלמנט הפתעה בהמשך; הוא הביע את תחושתו כי הוא סומך על יכולות “ההתנגדות” בעזה והעביר מסר לחברה בלבנון לפיו חזבאללה לא חיפש מלחמה, אלא נקלע אליה (חשבון הטוויטר של פאיז אבו שמאלה, 4 בנובמבר 2023).
 • לדברי הפרשן הפלסטיני האני אלמצרי, נאום נצראללה פותח שלב חדש באזור. נצראללה אומנם לא הודיע על הצטרפותו למערכה, אך גם לא סגר את הדלת לכך. אלמצרי סבור כי חזבאללה אינו מוכן כיום להיכנס למלחמה כוללת באזור (אלג’זירה נט, 5 בנובמבר 2023).
איראן
 • הנאום זכה לתגובות חיוביות מצד דוברים ואמצעי תקשורת, שסיקרו את הנאום בהרחבה. מחסן רזאא’י, מפקד משמרות המהפכה לשעבר, כתב בחשבון הטוויטר שלו, כי נאום נצראללה הוא ראשיתה של אסטרטגיה חדשה מצד “חזית ההתנגדות” באזור אל מול ישראל וארצות הברית. הוא ציין, כי מעתה ואילך, אף אחת מקבוצות “ההתנגדות” לא תהיה משקיפה מהצד וכי “חזית ההתנגדות” תמשיך לפעול באופן מאוחד עד להשגת התוצאה היחידה: ניצחון ההתנגדות הפלסטינית (חשבון הטוויטר של מחסן רזאא’י, 3 בנובמבר 2023).
 • במאמר פרשנות שהתפרסם בתסנים, המזוהה עם משמרות המהפכה האיראניים, נכתב, כי ייתכן שנאום נצראללה לא שכנע את אלה המתבוננים על ההתפתחויות באזור מתוך נקודת מבט “הוליוודית” וציפו שמשהו גדול וחסר תקדים יתרחש במהלכו. עם זאת, נצראללה הוכיח שקבלת ההחלטות בחזבאללה מבוססת על ניתוח מפוכח הלוקח בחשבון שיקולים אזוריים ובינלאומיים. נצראללה הצליח להשיג בנאומו כמה יעדים מרכזיים, בהם: כינון חזית משותפת בין “חזית ההתנגדות” לעמי האזור נגד “פשעי ארצות הברית וישראל” ברצועת עזה, חיזוק הסולידריות בין מרכיבי “חזית ההתנגדות” והצגת ארצות הברית כאחראית המרכזית לניהול המלחמה. זאת ועוד, הוא הצליח לשמר את העמימות בנוגע למהלכים עתידיים מצד חזבאללה ולשפר את ההרתעה של הארגון לנוכח תקיפה אפשרית מצד ישראל. לטענת תסנים, תגובה של חזבאללה בזמן שצה”ל והממשלים בארצות הברית ובישראל נמצאים בכוננות הגבוהה ביותר עשויה שלא להביא לתוצאות הרצויות, ואירועים מיוחדים מתרחשים תמיד כשאף אחד אינו מצפה להן (תסנים, 4 בנובמבר 2023).
 • האתר עצר-י איראן, המזוהה עם המשטר, שיבח את מנהיג חזבאללה על כך שהותיר את כל האופציות פתוחות, שמר על עמימות ונמנע מהצבת אולטימטום לישראל בנוגע להפסקת האש. אולטימטום כזה היה עלול להוביל למתקפה מקדימה ישראלית נגד לבנון, שלא הייתה משרתת את האינטרסים של חזבאללה ואיראן. הנאום הוכיח שנצראללה הוא מדינאי נבון ושקול המכיר היטב את ישראל. לטענת עצר-י איראן, לא צריך לצפות שחזבאללה יישא על כתפיו את כל העולם המוסלמי והערבי, אף כי הארגון הוכיח בעבר את נכונותו להיכנס למלחמה כשהדבר הכרחי (אתר עצר-י איראן, 3 בנובמבר 2023).
 • תגובה חריגה פרסם העיתונאי הרפורמיסטי ומבקר המשטר, אחמד זידאבאדי, שטען כי היה עדיף אילו נצראללה היה שומר על שתיקתו. בפוסט שהעלה טען, כי מנהיג חזבאללה עורר ציפיות בקרב תומכיו, אך מאחר שלא יכול היה להכריז על כניסה למלחמה, ניסה לכפר על כך באמצעות טון לוחמני, שלא היה בו כדי להסתיר את העדר נכונותו ויכולתו המעשית לעשות זאת (חשבון הטלגרם של אחמד זידאבאדי, 3 בנובמבר 2023).
לעג גולשים ברשתות החברתיות
 • היו גם פעילי רשתות חברתיות בשפה הערבית שהפכו את נאום נצראללה לבדיחה ולעגו לנצראללה. הוא תואר כשפן וכעכבר פחדן, כליצן, כמספר סיפורי בדיה. מוטיבים חוזרים היו, לעג באמצעות שימוש בכפל משמעות לדבריו של נצראללה לפיהם “כל האופציות פתוחות”. משפט זה הופיע לצד צילום מלפפונים חלולים, שכן בערבית משמעות המשפט היא בו-זמנית “כל המלפפונים פתוחים”. בנוסף, הופיעו צילומים וקטעי וידאו המתעדים השלכת נעליים על המסך בעת נאומו של נצראללה כהבעת כעס ותסכול מדבריו.
נצראללה כעכבר (דף הפייסבוק Mi RA, 4 בנובמבר 2023).     נצראללה כליצן האוחז בעלה מריחואנה (חשבון הטוויטר אחמד אלריחאוי, 3 בנובמבר 2023)
מימין: נצראללה כעכבר (דף הפייסבוק Mi RA, 4 בנובמבר 2023). משמאל: נצראללה כליצן האוחז בעלה מריחואנה (חשבון הטוויטר אחמד אלריחאוי, 3 בנובמבר 2023)
נצראללה כציוני (חשבון הטיקטוק אלפארוק, 4 בנובמבר 2023)    נצראללה כציוני (חשבון הטיקטוק אלפארוק, 4 בנובמבר 2023)
נצראללה כציוני (חשבון הטיקטוק אלפארוק, 4 בנובמבר 2023)
דברי נצראללה מוצגים לצד מלפפונים חלולים, כלומר דבריו הם שטויות חסרות ערך (העיתונאי הסורי פיצל אלקאסם, 3 בנובמבר 2023)
דברי נצראללה מוצגים לצד מלפפונים חלולים, כלומר דבריו
הם שטויות חסרות ערך (העיתונאי הסורי פיצל אלקאסם, 3 בנובמבר 2023)
השלכת נעליים על המסך בעת נאומו של נצראללה (חשבונות הטוויטר אבו פראס אלהלאלי ו- Saryah Amen, 4 בנובמבר 2023)      השלכת נעליים על המסך בעת נאומו של נצראללה (חשבונות הטוויטר אבו פראס אלהלאלי ו- Saryah Amen, 4 בנובמבר 2023)
השלכת נעליים על המסך בעת נאומו של נצראללה
(חשבונות הטוויטר אבו פראס אלהלאלי ו- Saryah Amen, 4 בנובמבר 2023)
למעלה: מספר הסיפורים המסורתי (הנקרא בערבית: אלחכואתי) ולמטה: מספר הסיפורים העכשווי - נצראללה (חשבון הטוויטר יחיא אלשקיר, 3 בנובמבר 2023)
למעלה: מספר הסיפורים המסורתי (הנקרא בערבית: אלחכואתי) ולמטה: מספר הסיפורים העכשווי – נצראללה (חשבון הטוויטר יחיא אלשקיר, 3 בנובמבר 2023)