מערך ההסברה של דאעש: התפתחויות בשנת 2018 וכיווני פעולה להמשך

פעיל דאעש אוחז בשבוי כורדי פצוע באזור אלבוכמאל כשעל ראשו מצלמת אקסטרים

פעיל דאעש אוחז בשבוי כורדי פצוע באזור אלבוכמאל כשעל ראשו מצלמת אקסטרים

פעיל דאעש יורה באזור אלבוכמאל כשעל ראשו מצלמה (מחוז סוריה – אזור אלפראת של דאעש, 1 במרץ 2018).

פעיל דאעש יורה באזור אלבוכמאל כשעל ראשו מצלמה (מחוז סוריה – אזור אלפראת של דאעש, 1 במרץ 2018).

אבו סלאם אלחמדי, פעיל דאעש באזור אלחסכה, נושא מצלמה (אלע'רבאא', 27 בנובמבר 2018).

אבו סלאם אלחמדי, פעיל דאעש באזור אלחסכה, נושא מצלמה (אלע'רבאא', 27 בנובמבר 2018).

עיקרי ההתפתחויות בשנת 2018

שנת 2018 הייתה שנה משמעותית עבור מערך ההסברה של דאעש. במהלך שנה זו הפך מערך ההסברה של הארגון מבוזר יותר, זאת בעקבות התמוטטות הח’ליפות האסלאמית בסוריה ובעיראק. סוריה ועיראק נותרו “מדינות הליבה” של דאעש, אולם חשיבותם של המחוזות מחוץ לסוריה ועיראק, המתנהלים באופן עצמאי למחצה, הלכה וגדלה. מערך ההסברה של דאעש ממשיך להיות בעל אופי גלובלי, המתנהל ברובו במרחב המקוון. מערך זה שרד את התמוטטות הח’ליפות האסלאמית ובמהלך שנת 2018 הוא גילה כושר עמידות והתאוששות, למרות הלחצים הקשים שהופעלו על דאעש בסוריה, לא מעט בזכות המעבר למערך מבוזר יותר, שבו תומכי הארגון, שאינם כפופים ישירות למנגנון ההסברה המרכזי של הארגון, החלו לפעול כדי למלא את החלל שנוצר.

 •  בחינת מערך ההסברה של דאעש בשנת 2018 בהשוואה לשנים הקודמות מעלה כי תהליך היחלשות מערך ההסברה שהחל בשנת 2016 נמשך גם בשנת 2017 ובמחצית הראשונה של שנת 2018. עם זאת במחצית השנייה של 2018 ניתן להצביע על תהליך התאוששות של המערך, הנמשך עד עתה (תחילת 2019), זאת בראש ובראשונה כפועל יוצא מהמודעות הרבה של הנהגת דאעש לחשיבות ההסברה, וכפועל יוצא מכך- העדיפות הגבוהה שהנהגת דאעש נותנת להסברה בהקצאת המשאבים הנחוצים בכסף ובכוח אדם מיומן.

כרזה של דאעש המדגישה חשיבות המערכה ההסברתית.בכרזה נכתב: "הוי איש ההסברה, אתה אכן לוחם ג'האד. המערכה ההסברתית אינה נופלת בחשיבותה מהמערכה [המתנהלת] בשדה הקרב. על כל אחד מכם [מאנשי ההסברה], לעמוד על המשמר [ולפעול] בכל הזדמנות [כדי] לחדש את הכוונה [לפעול למען המדינה האסלאמית של דאעש]" (archive.org, 6 באפריל 2016).
כרזה של דאעש המדגישה חשיבות המערכה ההסברתית.בכרזה נכתב: “הוי איש ההסברה, אתה אכן לוחם ג’האד. המערכה ההסברתית אינה נופלת בחשיבותה מהמערכה [המתנהלת] בשדה הקרב. על כל אחד מכם [מאנשי ההסברה], לעמוד על המשמר [ולפעול] בכל הזדמנות [כדי] לחדש את הכוונה [לפעול למען המדינה האסלאמית של דאעש]” (archive.org, 6 באפריל 2016).

 • מערך ההסברה הרשמי של דאעש כולל מוסדות רבים המתמחים בהפקה ובהפצת חומרי ההסברה מסוגים רבים: הודעות שוטפות אודות הפעילות הצבאית, סרטונים, תמונות, נאומים ופיוטים המעודדים את המוסלמים להצטרף לג’האד ומחזקים את רוחם של הפעילים. חומרי ההסברה הללו מופצים ברובם הגדול בפורמטים זהים במרחב המקוון: אתרי אינטרנט, רשתות חברתיות, אתרי שיתוף קבצים ותחנת רדיו אינטרנטית. מרבית פרסומי דאעש מופצים בערבית. לעיתים מקבלים חלק מהפרסומים תפוצת משנה בשפות נוספות (אנגלית, צרפתית, רוסית ועוד).
 • השינויים וההתאמות שחלו במהלך 2018 במערך ההסברה של דאעש, היו הן בנפח תוצרי ההסברה והן בתכנים. להלן עיקרי ההתפתחויות שחלו בשנה האחרונה:
  • חלקם של הפרסומים העוסקים בסוגיות הנוגעות לשליטה ומשילות על אוכלוסייה הצטמצם מאוד והדגש הושם על תיעוד הפעילות הצבאית ופרסום הודעות קבלת אחריות על פעולות מבצעיות של המחוזות (ב”מדינות הליבה” ובמחוזות ברחבי העולם). מלבד קבלות האחריות בלטו מספר תכנים בשנה האחרונה: חיזוק רוחם של הפעילים; קריאות להתגייסות לשורות דאעש; הטפה לג’האד נגד אויבי הארגון בדגש על מדינות המערב (להן ניתן להוסיף את המשטרים הערביים, רוסיה, תורכיה, איראן והשיעים, הכורדים ועוד).
  • תשומת לב מיוחדת הוקדשה בתוצרי ההסברה לעידוד “פיגועי ההשראה” ברחבי העולם, בדגש על מדינות המערב במתווים שונים (דקירה, דריסה, ירי והפעלת מטען חבלה, פיצוץ באמצעות חגורות נפץ ועוד). לתכנים האידיאולוגים ולקריאות לבצע “פיגועי השראה” המופצים ע”י מערכת ההסברה של דאעש, יש השפעה מוכחת על המוטיבציה של תומכי דאעש להוציא לפועל פיגועים ברחבי העולם.
עידוד ביצוע”פיגוע השראה” בחו”ל בדגש על מדינות המערב
כרזה, שהופצה במסגרת קמפיין דאעש לקראת חג המולד תחת הכיתוב:"החגים שלכם מתקרבים, וכך גם [מועדי] הלוויותיכם" (מוסד אלעבד אלפקיר, 24 בדצמבר 2018).    כרזה שהופצה בטלגרם על-ידי תומכי דאעש עם הכיתוב: "רק טרור/טרור מוצדק - החגים שלכם מתקרבים, וכך גם [מועדי] הלוויותיכם" (מוסד אלעבד אלפקיר, 24 בדצמבר 2018).
מימין: כרזה, שהופצה במסגרת קמפיין דאעש לקראת חג המולד תחת הכיתוב:”החגים שלכם מתקרבים, וכך גם [מועדי] הלוויותיכם” (מוסד אלעבד אלפקיר, 24 בדצמבר 2018). משמאל: כרזה שהופצה בטלגרם על-ידי תומכי דאעש עם הכיתוב: “רק טרור/טרור מוצדק – החגים שלכם מתקרבים, וכך גם [מועדי] הלוויותיכם” (מוסד אלעבד אלפקיר, 24 בדצמבר 2018).
 • במהלך שנת 2018 חלה ירידה משמעותית בנפח תכני ההסברה, שהופצו ע”י מערך ההסברה הרשמי של דאעש, הגם שבמחצית השנייה של השנה ניכרה התאוששות מסוימת. הירידה נבעה בעיקר מהתמוטטות המדינה האסלאמית, שהובילה לאובדן משאבים כספיים, לפגיעה בתשתית האנושית של אנשי הסברה מיומנים (שנהרגו או חזרו למדינות האם שלהם) לכך נוספו פעולות שנקטו מדינות וחברות (פייסבוק; טוויטר) נגד מערך ההסברה של דאעש. הפגיעה הכמותית הורגשה בעיקר ב”מדינות הליבה”, בעוד שהנפח של תוצרי ההסברה של המחוזות מחוץ לסוריה ולעיראק עלה בצורה חדה. מקורה של תופעה זאת בלחצים קשים המופעלים על דאעש ב”מדינות הליבה” לעומת המשך הלחימה של המחוזות בחו”ל, שחשיבותם עלתה לאחר התמוטטות הח’ליפות האסלאמית ב”ארצות הליבה”. המחוזות הבולטים בחשיבותם לאחר סוריה ועיראק הינם להערכתנו מחוז ח’ראסאן (אפגניסטאן/פקיסטאן), מחוז מערב אפריקה ומחוז סיני (הדבר מצא ביטוי בריבוי תוצרי ההסברה מטעם המחוזות הללו).
 • מוסדות הסברה ותיקים של דאעש (אלפרקאן, אעמאק, אלחיאת) או כאלו המזוהים עמו (מא’תה) ממשיכים להתקיים אך נפח התכנים שהם מפיקים קטן בהשוואה לשנת 2017. אתרים מרכזיים של דאעש (ובתוכם אח’באר אלמסלמין, חק וצוארם) הפסיקו לפעול. במקומם החל לפעול השנה אתר מרכזי בשם אלע’רבאא’ (מילולית: הזרים), אך לקראת סוף השנה חדל גם הוא מלפעול. פלטפורמה הסברתית חדשה, שהחלה לפעול במחצית השנייה של 2018, הייתה מוסד אלעבד אלפקיר ה”מתמחה” בהפקת סרטונים וכרזות המאיימים על מדינות המערב.
 • בשנה שחלפה המשיכה אפליקציית הטלגרם להיות הפלטפורמה המרכזית להפצת מסרים ופרסומים של תומכי דאעש ברחבי העולם. לאפליקציית טלגרם חשיבות רבה בראיית דאעש, משום שהיא מאפשרת לדאעש ותומכיו ליהנות מאנונימיות ולפצות את עצמם על צמצום מרחב הפעילות שלהם בפייסבוק ובטוויטר. עם זאת ביולי 2018 קרא דאעש לתומכיו בעולם שלא להגביל את התעמולה שלהם לפלטפורמת טלגרם בלבד אלא לנסות ולהרחיבה לפלטפורמות נוספות כגון פייסבוק, טוויטר, יוטיוב ואינסטגרם (הגם שבפועל לא אותר שינוי משמעותי בנוכחות דאעש בפלטפורמות הללו). כמו כן פיתחו דאעש ותומכיו אפליקציות להעברת מסרים (כגון Conversation). יצויין כי לאחרונה חלה ירידה בהיקף השימוש של דאעש בטלגרם ככל הנראה בשל ביטול חשבונות של פעילי ותומכי דאעש ע”י הנהלת טלגרם[1], אך למרות זאת דאעש עדיין פעיל מאוד בפלטפורמה זו.

כרזה של דאעש הקוראת לקיים את הג'האד נגד עובדי האלילים ("הפוליתאיסטים"). זאת "באמצעות כספיכם, באמצעות ידיכם [קרי: ביצוע פיגועים] ובאמצעות לשונותיכם". בכרזה נראים סמלי טוויטר, יוטיוב ופייסבוק ותמונה של ידיים מקלידות על גבי מחשב. בצד השמאלי למעלה של הכרזה נכתב "חידוד המוטיבציה -תומכי מדינת האסלאם חוזרים כשהם תקיפים יותר וחזקים יותר" (אלע'רבאא', 25 במרץ 2018).
כרזה של דאעש הקוראת לקיים את הג’האד נגד עובדי האלילים (“הפוליתאיסטים”). זאת “באמצעות כספיכם, באמצעות ידיכם [קרי: ביצוע פיגועים] ובאמצעות לשונותיכם”. בכרזה נראים סמלי טוויטר, יוטיוב ופייסבוק ותמונה של ידיים מקלידות על גבי מחשב. בצד השמאלי למעלה של הכרזה נכתב “חידוד המוטיבציה -תומכי מדינת האסלאם חוזרים כשהם תקיפים יותר וחזקים יותר” (אלע’רבאא’, 25 במרץ 2018).

 • לעומת הירידה בנפח תוצרי ההסברה הרשמיים, ניכרה השנה מגמת עלייה בכמות תוצרי ההסברה, שאינם מופקים ומופצים מטעם המערך הרשמי של דאעש, אלא ע”י תומכי הארגון ברחבי העולם, ובמיוחד במערב. תוצרים אלו מתאפיינים לעיתים בחוסר דיוק ואיכותם נופלת מזאת של תוצרי ההסברה הרשמיים. רוב תוצרי ההסברה הבלתי רשמיים של תומכי דאעש מתפרסמים בשפות זרות כגון: אנגלית, צרפתית, רוסית גרמנית, ספרדית, איטלקית, סינית ועוד. הם אינם מופנים ל”אויבים בעין” שעימם מתמודד דאעש בסוריה ועיראק אלא בעיקר “לאויבים הרחוקים” של דאעש כגון מדינות המערב, רוסיה ואיראן. תוצרים אלו אינם עוברים בקרה מטעם מערך ההסברה הרשמי של דאעש, אך הם משרתים היטב את מטרת-העל שלו: העצמת המותג של דאעש ושימורו בקרב הציבור המוסלמי הרחב וברחבי העולם, דווקא בתקופה של מצוקה ולחצים כבדים.
 • מיחזור תוצרים ישנים: כ”פיצוי” על הירידה בנפח תוצרי ההסברה בשנה האחרונה ועל הפסקת “ההפקות הענק” של דאעש, קיימת נטייה ברורה של מערך ההסברה למחזר תכנים ישנים ולהפיץ אותם בטלגרם ובאתרי הארגון. בחודשים האחרונים החל מערך ההסברה להפיץ מחדש תוצרי הסברה, שכבר הופצו בעבר, ובהם קטעי וידאו מפעולות שונות, שבועות אמונים לאלבע’דאדי, עלונים בנושא הח’ליפות ועוד. רוב התוצרים הללו נועדו לעודד עמידה איתנה והדבר עשוי להעיד, שדאעש סובל ממחסור בלוחמים, מבעיות כספיות, ומהעדר מומחים (בשל מותם של פעילי העבר) ומירידה במורל של הפעילים שנותרו (אלשרק אלאוסט, 17 בדצמבר 2018). הפרסומים הממוחזרים מנסים לעורר תקווה לחזרה ל”ימי הזוהר” של דאעש, כשהח’ליפות האסלאמית הייתה בשיא התפשטותה (מיוני 2014 ועד סוף 2015).

מיחזור סרטון ישן, שהפיק דאעש בלוב: נוצרים קופטים שנתפסו על-ידי הארגון בלוב והוצאו להורג באכזריות בחוף הים שבעיר סירת (ע'רבאא', 15 בנובמבר 2018).
מיחזור סרטון ישן, שהפיק דאעש בלוב: נוצרים קופטים שנתפסו על-ידי הארגון בלוב והוצאו להורג באכזריות בחוף הים שבעיר סירת (ע’רבאא’, 15 בנובמבר 2018).

הערכת האיכות הטכנית של תוצרי ההסברה של דאעש
 • למרות היחלשות מערך ההסברה של דאעש בהשוואה לשנות השיא שלו המשיך המערך לשמור על רמה טכנית גבוהה יחסית של הסרטונים והכרזות שהפיק. הדבר התבטא הן באיכות הצילום והן ברמת העריכה (כולל עריכה גראפית, עריכת וידאו ועריכת סאונד). מצפיה בתוצרי ההסברה ניתן להתרשם, כי מדובר בעורכים בעלי רמת מקצועיות גבוהה. ייתכן שכל תוצרי ההסברה המועברים להסברה המרכזית מכל המחוזות נערכים על-ידי מספר מצומצם של עורכים המשתפים פעולה. זאת מפני שהסגנון העיצובי והפורמטים זהים למדי.
 • התמונות מהשטח בכל הזירות מצולמות במצלמות באיכות טובה וכמו-כן נעשה שימוש במצלמות אקסטרים מסוג גו-פרו, הנצמדות לאיברי גוף שונים (למשל, הראש או היד) או לציוד, שפעילי דאעש נושאים עימם (כגון: רובה או קסדה), בכך מתאפשר צילום חד בעת תנועה מהירה. את המצלמות הללו ניתן להשיג בשוק החופשי, בין השאר באמצעות האינטרנט. יש לציין כי דאעש עשה כבר בשנת 2016 או לפני-כן שימוש במצלמות אלה שחוברו לרחפנים לצורך הפקת סרטוני תעמולה המפגינים את יכולותיו המבצעיות הגבוהות (בשנה האחרונה לא אותר שימוש ברחפנים לצרכי הסברה).
 • פעילי דאעש בעיראק, ויתכן גם בסוריה, גם משתמשים בציוד אופטי מתוחכם. בין השאר במצלמות תרמיות איכותיות מתוצרת אמריקאית, המסייעות באיתור גופים וכוחות של היריב בתנאים של חושך מוחלט. כמו כן נעשה שימוש ברובים המצוידים בציוד אופטי. דאעש עושה שימוש במצלמות לראיית לילה, ובמצלמות תרמיות .

הציוד האופטי המתוחכם שבידי דאעש משמש בראש ובראשונה לצרכים מבצעיים. אולם דאעש מטיב לעשות שימוש הסברתי בתוצרי הציוד האופטי המתוחכם שברשותו. השימוש בתמונות, שמקורן בציוד המתוחכם משמשות בסרטוני הארגון, ולא נעשה ניסיון להסתירו מטעמי ביטחון. תוצרי הסברה אלו מסייעים להעברת המסר כי דאעש הינו ארגון מתקדם ומתוחכם, שאינו נופל באיכותו מהצבאות הסדירים נגדם הוא נלחם.

 

סרטון שבו נראה שימוש של פעיל דאעש במצלמה תרמית מסוג FLIR BHM מתוצרת ארה"ב, באזור הדרום של מחוז עיראק. פעיל דאעש האוחז במצלמה נראה מאתר שני אנשי מודיעין עיראקיים, ואז מסמן לצלף של הארגון לפעול. הצלף פגע בשניים והרג אותם באמצעות כוונת טלסקופית. אירוע זה תועד ושימש את מערך ההסברה של דאעש.     מצלמה לראיית לילה בסרטון שהפיק אזור הדרום של דאעש בעיראק. הסרטון מתעד ירי צלף לעבר כלי רכב של כוחות הביטחון העיראקיים (מחוז עיראק – אזור הדרום של דאעש, 13 ביוני 2018).
מימין: סרטון שבו נראה שימוש של פעיל דאעש במצלמה תרמית מסוג FLIR BHM מתוצרת ארה”ב, באזור הדרום של מחוז עיראק. פעיל דאעש האוחז במצלמה נראה מאתר שני אנשי מודיעין עיראקיים, ואז מסמן לצלף של הארגון לפעול. הצלף פגע בשניים והרג אותם באמצעות כוונת טלסקופית. אירוע זה תועד ושימש את מערך ההסברה של דאעש. משמאל: מצלמה לראיית לילה בסרטון שהפיק אזור הדרום של דאעש בעיראק. הסרטון מתעד ירי צלף לעבר כלי רכב של כוחות הביטחון העיראקיים (מחוז עיראק – אזור הדרום של דאעש, 13 ביוני 2018).
אכוונה מרכזית מול לשכות ההסברה במחוזות
 • גם לאחר התמוטטות המדינה האסלאמית המשיך מערך ההסברה של דאעש להתנהל באופן היררכי. השליטה המרכזית מתבצעת באמצעות מפקדת-על הסברתית, הכפופה להנהגת דאעש, המכונה “לשכת ההסברה המרכזית” (דיואן אלאעלאם אלמרכזי). לא ידוע לנו היכן ממוקמת לשכת ההסברה המרכזית ולא ברור לנו האם כל תשתיות ההסברה נמצאות באזור אחד. יתכן כי חלקן לפחות נמצא בעמק הפרת, במרחב שמצפון לאלבוכמאל (שנגדו מתבצעת מערכה מתמשכת בחודשים האחרונים ע”י כוחות SDF הכורדים בסיוע אווירי של הקואליציה).

לוגו לשכת ההסברה המרכזית: בערבית נכתב "המדינה האסלאמית" מתחתיה באנגלית: "ISLAMIC STATE". לוגו זה לא היה קיים בשנות השיא של הח'ליפות האסלאמית (2015-2014) והוא כנראה תוצר של השנים האחרונות (או השנה האחרונה).
לוגו לשכת ההסברה המרכזית: בערבית נכתב “המדינה האסלאמית” מתחתיה באנגלית: “ISLAMIC STATE”. לוגו זה לא היה קיים בשנות השיא של הח’ליפות האסלאמית
(2015-2014) והוא כנראה תוצר של השנים האחרונות (או השנה האחרונה).

 • המחוזות השונים של דאעש בסוריה, עיראק וברחבי העולם מפעילים לשכות הסברה מקומיות הכפופות ללשכת ההסברה המרכזית של הארגון. תוצרי ההסברה במחוזות מועברים ללשכת ההסברה המרכזית של דאעש ומופצים באמצעות פלטפורמות ההסברה שלה. בתוצרים ההסברתיים של דאעש מופיע לוגו המחוז ולוגו לשכת ההסברה המרכזית (ובמקרים רבים גם סמל דאעש). התנהלות זאת מאפשרת לשמור על המבנה ההיררכי ולקיים אסטרטגיה הסברתית אחודה, שעמה “מתיישרים” כל המחוזות.
לוגו לשכת ההסברה המרכזית של דאעש המופיע בסרטון של מחוז סיני.     לוגו מחוז סיני, שהופיע בסרטון, לאחר הופעת השקופית עם הלוגו של לשכת ההסברה המרכזית (שבכת שמוח', 15 בנובמבר 2018).
מימין: לוגו לשכת ההסברה המרכזית של דאעש המופיע בסרטון של מחוז סיני. משמאל: לוגו מחוז סיני, שהופיע בסרטון, לאחר הופעת השקופית עם הלוגו של לשכת ההסברה המרכזית
(שבכת שמוח’, 15 בנובמבר 2018).

החלפת סמלים במהלך העריכה המרכזית של סרטונים. מימין: סרטון שבו מופיע לוגו מחוז כרכוכ. משמאל: במהלך הסרטון מעבר לסמל דאעש (שבכת שמוח' 25 בספטמבר 2018).
החלפת סמלים במהלך העריכה המרכזית של סרטונים. מימין: סרטון שבו מופיע לוגו מחוז כרכוכ. משמאל: במהלך הסרטון מעבר לסמל דאעש (שבכת שמוח’ 25 בספטמבר 2018).

מקצת מפלטפורמות ההסברה הרשמיות של דאעש, כפי שהוצגו בכרזה של הארגון (טלגרם, 27 ביולי 2018). בכרזה מופיעים: רדיו אלביאן, שבועון אלנבא', מוסד אג'נאד, סוכנות אעמאק, מוסד אלפרקאן, מוסד אלחיאת ומכתבת אלהמה (מילולית: ספריית הנחישות/נמרצות, מוסד המפיק פרסומים בנושאי הלכה אסלאמיים). מרבית הפלטפורמות הללו, ויתכן שכולן, כפופות להנהגה ההסברתית של דאעש ומפוקחת על ידה. פלטפורמות הסברה רשמיות אלו פועלות גם כיום.
מקצת מפלטפורמות ההסברה הרשמיות של דאעש, כפי שהוצגו בכרזה של הארגון (טלגרם, 27 ביולי 2018). בכרזה מופיעים: רדיו אלביאן, שבועון אלנבא’, מוסד אג’נאד, סוכנות אעמאק, מוסד אלפרקאן, מוסד אלחיאת ומכתבת אלהמה (מילולית: ספריית הנחישות/נמרצות, מוסד המפיק פרסומים בנושאי הלכה אסלאמיים). מרבית הפלטפורמות הללו, ויתכן שכולן, כפופות להנהגה ההסברתית של דאעש ומפוקחת על ידה. פלטפורמות הסברה רשמיות אלו פועלות גם כיום.

 • לצד השליטה המרכזית על הפלטפורמות ההסברתיות החשובות של המחוזות השונים מתקיימות גם פלטפורמות הסברה של תומכי דאעש הפועלים באופן עצמאי או עצמאי למחצה. על מוסדות ההסברה הפועלים ללא שליטה מרכזית נמנים: אלעבד אלפקיר; רמאח; אלופאא’ ואלד’ח’אא’ר (ראו פירוט בהמשך). ברמה העקרונית דאעש, אינו תומך באופן מלא בתוצרי ההסברה של תומכיו ומעדיף לפרסם תוצרים העוברים בקרה וסינון. בקלטת שמע שפרסם (22 באוגוסט 2018) אבו בכר אלבע’דאדי, מנהיג דאעש, קרא לאנשי מערך ההסברה להיזהר ממידע, שמקורו אינו בלשכת ההסברה המרכזית. למרות זאת ממשיכות להתקיים גם פלטפורמות הסברה לא רשמיות של תומכי דאעש. פלטפורמות אלו שונות מבחינה צורנית ולעיתים גם מבחינת התוכן מתוצרי ההסברה המרכזית אולם קיומן משרת בסופו של דבר את מטרות-העל ההסברתיות של הנהגת דאעש.
 • נראה כי אבו חסן אלמהאג’ר, דובר דאעש הינו כיום הדמות המרכזית במערך ההסברה של הארגון. המדובר בפעיל ערבי, שמונה לתפקיד בסוף שנת 2016 במקום אבו אחמד אלעדנאני, הדובר הקודם, שנהרג ב-30 באוגוסט 2016 (כנראה בתקיפה של מטוסי סוריה בצפון מזרח סוריה). אלמהאג’ר מילא בעבר שורה של תפקידים במערך ההסברה של ארגון אלקאעדה בעיראק וכן במוסד ההסברה אלפרקאן (מוסד, שבמקורו השתייך לשלוחת אלקאעדה בעיראק, לפני הקמת דאעש). הוא פרסם מספר קלטות שמע, שבאחת מהן קיבל אחריות לפיגוע שבוצע בפרלמנט האיראני. בקלטות אחרות קרא לבצע פיגועים באירופה, רוסיה, ארה”ב ואוסטרליה. בהשוואה לאלעדנאני קודמו , מספר הפרסומים המופצים מטעמו קטן יותר ופרופיל הופעותיו הפומביות נמוך. יתכן והדבר נובע ממאפייני אישיותו או שהדברמשקף את הלחצים הכבדים, שבפניהם ניצבת הנהגת דאעש בסוריה.

כרזת קטע השמע הראשון של אבו אלחסן אלמהאג'ר. עיקר הקלטת הוקדש לעידוד פעילי דאעש בעיראק ובסוריה ולקריאה לתומכי הארגון בעולם לבצע פיגועים (אלפרקאן, 10 בדצמבר 2016).
כרזת קטע השמע הראשון של אבו אלחסן אלמהאג’ר. עיקר הקלטת הוקדש לעידוד פעילי דאעש בעיראק ובסוריה ולקריאה לתומכי הארגון בעולם לבצע פיגועים (אלפרקאן, 10 בדצמבר 2016).

 • נראה כי עד לאחרונה עמד בראש מערך ההסברה המרכזי של דאעש עמד אזרח אוסטרלי המכונה אבו עבדאללה האוסטרלי. להערכתו של חוקר התנועות האסלאמיות אימן ג’ואד אלתמימי, אבו עבדאללה הינו מראשוני האוסטרלים, אשר הצטרפו לדאעש בין השנים 2015-2013. הוא מונה לתפקיד אחראי מערך ההסברה של דאעש בשנת 2018, לאחר ששימש כסגן האחראי (www.aymennjawad.org, 25 בדצמבר 2018). על פי ציוץ בטוויטר מ-26 בדצמבר 2018 (שתוכנו טעון אימות), אבו עבדאללה האוסטרלי, נהרג בתקיפה אווירית אמריקאית (חשבון הטוויטר Nidalgazaui@Nidalgazaui, 26 בדצמבר 2018). בציוץ לא צוין היכן התבצעה התקיפה אך סביר שהמדובר בעיר הג’ין, מעוז דאעש בעמק הפרת, שהותקף מהאוויר באינטנסיביות ע”י מטוסי ארה”ב ומדינות הקואליציה.

ציוץ באנגלית ובערבית על כך שאבו עבדאללה האוסטרלי, אחראי מערך ההסברה של דאעש, נהרג בתקיפה אווירית אמריקאית (חשבון הטוויטר Nidalgazaui@Nidalgazaui, 26 בדצמבר 2018).

ציוץ באנגלית ובערבית על כך שאבו עבדאללה האוסטרלי, אחראי מערך ההסברה של דאעש, נהרג בתקיפה אווירית אמריקאית (חשבון הטוויטר Nidalgazaui@Nidalgazaui, 26 בדצמבר 2018).

מבנה העבודה
 • מבוא:
  • עיקרי ההתפתחויות בשנת 2018
  • הערכת האיכות הטכנית של תוצרי ההסברה של דאעש
  • אכוונה מרכזית מול לשכות ההסברה במחוזות
 • פרק א’: פלטפורמות המפיקות ולעיתים גם מפיצות תוצרי הסברה:
  • מוסד אלפרקאן (מילולית: ההפרדה, קרי– הפרדה בין אמת לשקר).
  • מוסד אלחיאת (מילולית: החיים).
  • סוכנות אעמאק (מילולית: המעמקים).
  • סוכנות מא’תה (שם מקום בו התחולל אחד הקרבות הראשונים באסלאם).
  • מוסד אלפראת (מילולית: הפרת)
  • מוסד אלעבד אלפקיר (מילולית: העבד העני).
  • מוסד מחרר אלאנצאר (מילולית: העורך של התומכים, קרי- תומכי מחמד).
  • מוסד אהל אלתוחיד (מילולית: חוק האל).
  • מוסד אלבתאר (מילולית: החרב המפלחת).
  • מוסד אליקין (מילולית: אמונה איתנה).
  • מוסד אג’נאד (מילולית: חיילים).
  • מוסד רמאח (מילולית: רומחים).
  • מוסד אלופאא’ (מילולית: אמנות).
  • מוסד מכתבת אלהמה (מילולית: ספריית הנחישות/הנמרצות/השאפתנות).
  • מוסד אד’ח’אא’ר (מילולית: תחמושת).
  • רדיו אלביאן (מילולית: ההצהרה/ההבהרה/ההודעה).
  • מוסד פראת מדיה (מילולית: מוסד המדיה של הפרת).
  • מוסד אלדרע אלסני (מילולית: המגן הסוני).
  • תרג’מאן אלאסאורתי להפקת הסברה (כנראה כינוי לפעיל).
  • מנתצר מדיה (מילולית: המדיה של המנצח).
 • פרק ב’: פלטפורמות המשמשות להפצת תוצרי הסברה:
  • אתר אלע’רבאא’ (מילולית: הזרים/השונים).
  • אתר שבכת שמוח’ אלאח’באריה (מילולית: רשת החדשות שמוח’. המונח שמוח’ משמעותו נפילים/ אנשים נשגבים).
  • אתר אח’באר אלמסלמין (מילולית: חדשות המוסלמים).
  • סוכנות נאשר ניוז (מילולית: הסוכנות של מפיץ המידע).
  • מוסד אלצקרי ללעלום אלעסכריה (מילולית: מוסד אצדקרי למדעים הצבאיים).
  • מאססת אשהאד (מילולית: המוסד של עדי הראייה).
 • פרק ג’: שימוש ברשתות החברתיות ובטלגרם על ידי מערך ההסברה של דאעש
  • מבט כללי.
  • מערכת המסרים טלגרם.
  • רשתות חברתיות .
 • פרק ד’: מגזינים שמפיק מערך ההסברה של דאעש:
  • אלנבא’ (מילולית: הידיעה).
  • שבאב אלח’לאפה (מילולית: צעירי הח’ליפות).
  • אלאנפאל (מילולית: השלל).
 • פרק ה’: תוצרי ההסברה של המחוזות השונים:
  • מערכות ההסברה המקומיות של “מחוזות הליבה”:
  • עיראק
  • סוריה
  • מערכות ההסברה המקומיות של המחוזות מחוץ “למדינות הליבה” :
  • אפגניסטאן/פקיסטאן/ איראן (מחוז ח’ראסאן)
  • חצי-האי סיני
  • מערב אפריקה
  • סומליה
  • לוב
  • תימן
  • מזרח אסיה (הפיליפינים)
  • הקווקז

[1] ראו מאמרה של חוקרת הטרור ריטה כץ בוושינגטון פוסט (28 בינואר 2019): "The Islamic state may have a new propaganda heaven" (להלן חוקרת הטרור ריטה כץ).