ממצאי כוחות צה”ל במוצב הג’האד האסלאמי בפלסטין ברצועת עזה

דוגמא לתרחיש השתלטות על טנק של צה”ל וחטיפת חייל צה”ל תוך שימוש בדגם דמה של טנק ישראלי באחד מהתרגילים שקיימו ארגוני הטרור ברצועה טרם המלחמה (ערוץ הטלגרם של חדר המבצעים המשותף, 29 בדצמבר 2020)

דוגמא לתרחיש השתלטות על טנק של צה”ל וחטיפת חייל צה”ל תוך שימוש בדגם דמה של טנק ישראלי באחד מהתרגילים שקיימו ארגוני הטרור ברצועה טרם המלחמה (ערוץ הטלגרם של חדר המבצעים המשותף, 29 בדצמבר 2020)

רקטות מסוג

רקטות מסוג "בדר 3" שאותרו במוצב (אתר צה"ל, 17 בנובמבר 2023)

רקטת RPG בעלת ראש טנדאם (דובר צה

רקטת RPG בעלת ראש טנדאם (דובר צה"ל, 17 בנובמבר 2023)

אמצעי לחימה שאותרו במוצב.

אמצעי לחימה שאותרו במוצב.

משגר רקטות שאותר במוצב.

משגר רקטות שאותר במוצב.

השמדת המוצב על ידי כוחות צה

השמדת המוצב על ידי כוחות צה"ל. מעוצמת הפיצוץ ניתן להסיק כי במוצב הייתה כמות גדולה של אמצעי לחימה (דובר צה"ל, 17 בנובמבר 2023)

השמדת המוצב על ידי כוחות צה

השמדת המוצב על ידי כוחות צה"ל. מעוצמת הפיצוץ ניתן להסיק כי במוצב הייתה כמות גדולה של אמצעי לחימה (דובר צה"ל, 17 בנובמבר 2023)

מהלך האירועים
  • ב-16 בנובמבר 2023, לאחר 12 שעות לחימה, כבשו כוחות צה”ל מוצב של מפקד מרחב צפון של פלוגות ירושלים, הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין, הארגון השני בגודלו ברצועה ואשר אנשיו משתתפים בלחימה נגד צה”ל. המוצב שימש לאימוני פעילי הזרוע הצבאית של הארגון ובמקביל גם כמפעל לייצור אמצעי לחימה.
  • בסריקות במוצב איתרו כוחות צה”ל אמצעי לחימה רבים ובכלל זה שתי משאיות שהיו עמוסות באמצעי לחימה, ביניהם חלקי שלוש רקטות מסוג “בדר 3”, חלקי כלי טיס בלתי מאויש, טילי RPG בעלי ראש טנדאם, כלי נשק אישיים וחומרי מודיעין של הארגון. כמו כן, אותר במוצב טנק דמה ששימש את פעילי הזרוע הצבאית לאימוני השתלטות על טנק צה”לי. לאחר שאמצעי הלחימה וחומרי המודיעין נלקחו מהמוצב, כוחות צה”ל השמידו ופוצצו אותו (אתר צה”ל, 17 בנובמבר 2023).
דוגמא לתרחיש השתלטות על טנק של צה”ל וחטיפת חייל צה”ל תוך שימוש בדגם דמה של טנק ישראלי באחד מהתרגילים שקיימו ארגוני הטרור ברצועה טרם המלחמה (ערוץ הטלגרם של חדר המבצעים המשותף, 29 בדצמבר 2020)     דוגמא לתרחיש השתלטות על טנק של צה”ל וחטיפת חייל צה”ל תוך שימוש בדגם דמה של טנק ישראלי באחד מהתרגילים שקיימו ארגוני הטרור ברצועה טרם המלחמה (ערוץ הטלגרם של חדר המבצעים המשותף, 29 בדצמבר 2020)
דוגמא לתרחיש השתלטות על טנק של צה”ל וחטיפת חייל צה”ל תוך שימוש בדגם דמה של טנק ישראלי באחד מהתרגילים שקיימו ארגוני הטרור ברצועה טרם המלחמה
(ערוץ הטלגרם של חדר המבצעים המשותף, 29 בדצמבר 2020)
  • “מקור בהתנגדות” דחה את דברי דובר צה”ל ואמר כי המקום לא שימש כמפקדה אלא כמרכז אימונים בלבד וכי הוא ממוקם בצפון רצועת עזה, מחוץ לשטח מאוכלס. “המקור” הוסיף כי “מתחם האימונים” פונה עוד בתחילת המערכה, מכיוון שבסבבי הלחימה הקודמים הוא הותקף על ידי כוחות צה”ל. לדבריו, הטענות בדבר הימצאות מפעל ייצור רקטות במקום אינן נכונות וכי הרקטות שמצא צה”ל במוצב היו לצרכי אימונים, הן היו ריקות ולא הכילו חומר נפץ. עוד ציין “המקור” כי קיימת הוראת פינוי של כל מוצבי “ההתנגדות” מטעם המפקדים בכל מקרה של הסלמה, וכי מוצבים אלו כבר ריקים מאנשים וציוד צבאי מאז תחילת המלחמה ב-7 באוקטובר 2023 (אתרarabi21, 17 באוקטובר 2023).
דוגמאות לאמצעי הלחימה שנמצאו במוצב
  • רקטת בדר 3: רקטת קרקע קרקע שיוצרה לראשונה באיראן. הרקטה נושאת חומר נפץ במשקל של   250 ק”ג. והיא מגיעה לטווח של כ-16 ק”מ. הרקטה סופקה בתחילה לארגון על ידי איראן וכיום היא מיוצרת ברצועת עזה על ידי הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין. פלוגות ירושלים שיגרו לראשונה רקטה מסוג זה לעבר ישראל ב-13 בנובמבר 2019 (בתגובה למבצע סיכול ממוקד של צה”ל)[1] לכיוון הערים אשדוד ורחובות. מאז שיגר הג’האד האסלאמי מפעם לפעם רקטות מסוג זה בעיקר לעבר תל אביב. לפי שעה לא ידוע על שימוש ברקטה במהלך המלחמה האחרונה.
רקטות מסוג "בדר 3" שאותרו במוצב (אתר צה"ל, 17 בנובמבר 2023)
רקטות מסוג “בדר 3” שאותרו במוצב (אתר צה”ל, 17 בנובמבר 2023)
אמצעי לחימה שאותרו במוצב.     רקטת RPG בעלת ראש טנדאם (דובר צה"ל, 17 בנובמבר 2023)
אמצעי לחימה שאותרו במוצב. מימין: נשק קל. משמאל: רקטת RPG בעלת ראש טנדאם
(דובר צה”ל, 17 בנובמבר 2023)
משגר רקטות שאותר במוצב.     רקטות בדר 3 (דובר צה"ל, 17 בנובמבר 2023)
מימין: משגר רקטות שאותר במוצב. משמאל: רקטות בדר 3 (דובר צה”ל, 17 בנובמבר 2023)
מימין (שתי תמונות): רקטות מוכנות לשיגור. משמאל: משאית עליה רקטות (דובר צה"ל, 17 בנובמבר 2023)
מימין (שתי תמונות): רקטות מוכנות לשיגור. משמאל: משאית עליה רקטות (דובר צה”ל, 17 בנובמבר 2023)
השמדת המוצב על ידי כוחות צה"ל. מעוצמת הפיצוץ ניתן להסיק כי במוצב הייתה כמות גדולה של אמצעי לחימה (דובר צה"ל, 17 בנובמבר 2023)    השמדת המוצב על ידי כוחות צה"ל. מעוצמת הפיצוץ ניתן להסיק כי במוצב הייתה כמות גדולה של אמצעי לחימה (דובר צה"ל, 17 בנובמבר 2023)
השמדת המוצב על ידי כוחות צה”ל. מעוצמת הפיצוץ ניתן להסיק כי במוצב הייתה כמות גדולה של אמצעי לחימה (דובר צה”ל, 17 בנובמבר 2023)

[1] סיכול של בהאא’ אבו אלעטא, מפקד החטיבה הצפונית של פלוגות ירושלים, הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין. בתגובה נורו במשך מספר ימים רקטות לשטח ישראל. ↑