מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל-9 בינואר 2024, 13:00)

פעילות כוחות צה

פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (דובר צה"ל, 9 בינואר 2024)

פעילות כוחות צה

פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (דובר צה"ל, 9 בינואר 2024)

מפעלים לייצור אמצעי לחימה (דובר צה

מפעלים לייצור אמצעי לחימה (דובר צה"ל, 8 בינואר 2024)

מפעלים לייצור אמצעי לחימה (דובר צה

מפעלים לייצור אמצעי לחימה (דובר צה"ל, 8 בינואר 2024)

תקיפת מטרות בדרום לבנון (אתר צה

תקיפת מטרות בדרום לבנון (אתר צה"ל, 9 בינואר 2024)

מחנה הפליטים נור שמס בטולכרם לאחר פעילות כוחות הביטחון במקום (ופא, 9 בינואר 2024)

מחנה הפליטים נור שמס בטולכרם לאחר פעילות כוחות הביטחון במקום (ופא, 9 בינואר 2024)

מחנה הפליטים נור שמס בטולכרם לאחר פעילות כוחות הביטחון במקום (ופא, 9 בינואר 2024)

מחנה הפליטים נור שמס בטולכרם לאחר פעילות כוחות הביטחון במקום (ופא, 9 בינואר 2024)

פעילות כוחות הביטחון במחנה הפליטים בלאטה בשכם.

פעילות כוחות הביטחון במחנה הפליטים בלאטה בשכם.

המון פלסטיני מתכנס בזירת האירוע באכתאבא בה נהרגו שלושה חמושים פלסטינים (חשבון X של QUDSN, 8 בינואר 2024)

המון פלסטיני מתכנס בזירת האירוע באכתאבא בה נהרגו שלושה חמושים פלסטינים (חשבון X של QUDSN, 8 בינואר 2024)

שיגור רקטות, נפגעים בישראל, זירה צפונית

עיקרים
 • הזירה הדרומית: כוחות צה”ל התמקדו בלחימה במרכז הרצועה במחנה הפליטים אלבריג’ שם נמצא מצבור של מפעלים לייצור אמצעי לחימה ביניהם רקטות ארוכות טווח. המפעלים היו מקושרים לרשת מנהרות מסועפת ששימשה לשינוע אמצעי הלחימה שיוצרו לרחבי רצועת עזה. בדרום הרצועה הרחיבו הכוחות את האחיזה בח’אן יונס והשתלטו על מספר שכונות נוספות בדרום העיר. גורמים בחמאס מתחו ביקורת על דברי שר הביטחון לגבי כניסת צה”ל לשלב הלחימה השלישי וציינו, כי ישראל לא השיגה בלחימה אף לא אחת מהמטרות אותן הציבה לעצמה. במהלך היממה האחרונה שוגרו שני מטחי רקטות לעבר ישראל. הזרועות הצבאיות של חמאס ושל הג’האד האסלאמי קיבלו אחריות על השיגורים.
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר נהרגו כ-1,300 אזרחים ואנשי כוחות ביטחון, מהם 519 חיילים וקצינים. 132 אזרחים וחיילים נותרו חטופים ברצועת עזה. 121 הוחזרו לישראל.
 • הזירה הצפונית: נמשכו תקיפות חזבאללה נגד מוצבי צה”ל וריכוזי כוחות על גבול הצפון. ב-9 בינואר 2024 בשעות הבוקר קיבל חזבאללה אחריות על תקיפה, באמצעות כלי טיס לא מאויש, של מפקדה צבאית בצפת. גם ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות לאירוע. בסוריה ביצע צה”ל התנקשות בחיי פעיל חמאס בכיר שהיה אחראי על שיגור רקטות משטח סוריה לעבר ישראל. גורמים איראניים, חמאס והג’האד האסלאמי בפלסטין גינו את ההתנקשות בחיי הפעיל הבכיר בחזבאללה, וסאם אלטויל, בדרום לבנון.
 • יהודה ושומרון: בוצע פיגוע דקירה סמוך ליישוב עטרת (צפונית-מערבית לראמאללה). כוחות צה”ל המשיכו בפעילות הסיכול ומנע ומעצר חשודים במעורבות בפעילות טרור.
 • ארה”ב: מזכיר המדינה של ארה”ב, אנתוני בלינקן המשיך בסבב הביקורים במדינות המזרח התיכון. הוא נפגש עם ראשי הממשל בסעודיה ומאע”מ והוא צפוי להגיע לישראל.
הזירה הדרומית
 • כלי התקשורת הפלסטינים דיווחו על תקיפות צה”ל במערב ודרום העיר ח’אן יונס, במרכז דיר אלבלח ובמחנות הפליטים אלמע’אזי ואלנציראת (חשבון X של שהאב, 9 בינואר 2024). הם דיווחו על 126 הרוגים ו-241 פצועים ביממה האחרונה בתקיפות צה”ל ברחבי הרצועה (מען, 9 בינואר 2024).
פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (דובר צה"ל, 9 בינואר 2024)    פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (דובר צה"ל, 9 בינואר 2024)
פעילות כוחות צה”ל ברצועת עזה (דובר צה”ל, 9 בינואר 2024)
 • מרכז הרצועה: בפעילות כוחות צה”ל במחנה הפליטים אלבריג’, איתרו הכוחות את המחרטה הגדולה ביותר שנחשפה עד כה. במקום אותרו רכיבי רקטות ארוכות טווח שיכולות להגיע עד צפון ישראל, פצצות מרגמה, מטענים ותחמושת. המחרטה חוברה, באמצעות פירים תת קרקעיים, לרשת מנהרות מסועפת ששימשה לשינוע אמצעי הלחימה לגדודי הזרוע הצבאית של חמאס הפרוסים ברחבי רצועת עזה. כמו כן אותרו מפעלים נוספים לייצור רקטות ארוכות טווח, חומרי נפץ ודיוק לרקטות פצצות מרגמה, מטענים, נשק קל וכלי טיס בלתי מאוישים מתחת לקרקע. במהלך הפעילות השתלטו הכוחות על מפקדת גדוד אלבריג’ של הזרוע הצבאית של חמאס. במהלך הפשיטה אותר גם חמ”ל תצפיות (דובר צה”ל, 8 בינואר 2024). 
מפעלים לייצור אמצעי לחימה (דובר צה"ל, 8 בינואר 2024)
מפעלים לייצור אמצעי לחימה (דובר צה”ל, 8 בינואר 2024)
חמל התצפיות שאותר (דובר צה"ל, 8 בינואר 2024)
חמל התצפיות שאותר (דובר צה”ל, 8 בינואר 2024)
 • השאם זקות, כתב ערוץ אלג’זירה ברפיח, דיווח על ירי מאסיבי של כוחות צה”ל באזור מרכז הרצועה, במיוחד באלמע’אזי ואזור אלמצדר. הוא ציין, כי במקום נפגעים רבים וכי נגרמו נזקים רבים למבנים ותשתיות (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 9 בינואר 2024).
השאם זקות מעדכן אודות הלחימה במרכז הרצועה (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 9 בינואר 2024).     כתב ערוץ אלג'זירה מסביר באולפן אודות תקיפות צה"ל במרכז הרצועה (ערוץ היוטיוב של אלג'זירה, 8 בינואר 2024)
מימין: השאם זקות מעדכן אודות הלחימה במרכז הרצועה (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 9 בינואר 2024). משמאל: כתב ערוץ אלג’זירה מסביר באולפן אודות תקיפות צה”ל במרכז הרצועה (ערוץ היוטיוב של אלג’זירה, 8 בינואר 2024)
 • דרום הרצועה: כוחות צה”ל הרחיבו את התמרון בעומק ח’אן יונס. במהלך פעילות הכוחות, נהרגו ארבעים מחבלים, כמו כן אותרו מגוון רחב של אמצעי לחימה ופירי מנהרות משמעותיים. במסגרת הפעילות השתלטו הכוחות על בית מפקד גדוד בזרוע הצבאית של חמאס הממוקם בעיר (דובר צה”ל, 9 בינואר 2024).
 • אבראהים קנן, כתב ערוץ אלע’ד בח’אן יונס, דיווח מבית החולים נאצר בח’אן יונס, על ירי מאסיבי של כוחות צה”ל וחיל האוויר באזור בטן אלסמין וקיזאן אבו רשואן (דרום ח’אן יונס) ובאזורים הסמוכים להם ג’ורת אללות וקיזאן אלנג’אר (דרום-מזרח ח’אן יונס). לדבריו, כוחות צה”ל מרחיבים את התמרון הקרקעי שלהם באזור ח’אן יונס ונמצאים באזורים אלה שם מתנהלים חילופי אש כבדים עם אנשי ההתנגדות (ערוץ אלע’ד, 9 בינואר 2024).
 תקיפות חיל האוויר בח'אן יונס (חשבון X של שהאב, 8 בינואר 2024).     כתב ערוץ אלע'ד בח'אן יונס מעדכן אודות מצב הלחימה (ערוץ אלע'ד, 9 בינואר 2024)
מימין: תקיפות חיל האוויר בח’אן יונס (חשבון X של שהאב, 8 בינואר 2024). משמאל: כתב ערוץ אלע’ד בח’אן יונס מעדכן אודות מצב הלחימה (ערוץ אלע’ד, 9 בינואר 2024)
תקיפת מטרות ברצועת עזה (דובר צה"ל, 9 בינואר 2024)    תקיפת מטרות ברצועת עזה (דובר צה"ל, 9 בינואר 2024)
תקיפת מטרות ברצועת עזה (דובר צה”ל, 9 בינואר 2024)
 • פעילות ימית: כוחות זרוע הים תקפו ביממה האחרונה מוצבים צבאיים, מחסנים וכלי שיט ששימשו את הכוח הימי של הזרוע הצבאית של חמאס (דובר צה”ל, 9 בינואר 2024).
תקיפת מטרות ברצועת עזה על ידי כוחות זרוע הים (דובר צה"ל, 9 בינואר 2024)     תקיפת מטרות ברצועת עזה על ידי כוחות זרוע הים (דובר צה"ל, 9 בינואר 2024)
תקיפת מטרות ברצועת עזה על ידי כוחות זרוע הים (דובר צה”ל, 9 בינואר 2024)
הלחימה בראיית הפלסטינים
 • דוברי חמאס התייחסו לדברי יואב גלנט, שר הביטחון בראיון ל Wall Street Journal- על מעבר צה”ל לשלב השלישי של המלחמה.
 • מחמד נזאל, חבר הלשכה המדינית של חמאס, אמר כי הדיבורים על השלב השלישי מהווים התחלה של סיום המלחמה, גם בשל האבדות הכבדות שצה”ל סופג, אך הדבר ייקח עוד זמן משום שישראל מחפשת תמונת ניצחון או מוצא שיאפשר לה “לרדת מהעץ”. בנוגע להצהרות דובר צה”ל לפיהם הזרוע הצבאית של חמאס פורקה בצפון הרצועה, אמר כי זהו חלק מהשקרים שישראל מפיצה. לדבריו, פעילי הזרוע הצבאית נעים בקלות רבה בצפון העיר עזה וגם רקטות משוגרות מאזור זה, כולל לעבר תל אביב (אתר ערוץ אלג’זירה מבאשר, 9 בינואר 2024).
 • יוסף חמדאן, בכיר חמאס,[1] אמר כי דבריו של שר הביטחון הם ניסיון למכור אשליה לחברה הישראלית. וכי גלנט מדבר כאילו השלב השני, או אפילו הראשון, השיגו את מטרותיהם. לדבריו, דברי גלנט מבטאים את המחלוקת בתוך ממשלת ישראל, משום שהיא לא השיגה אף אחת מהמטרות שעליהן היא הצהירה. גלנט עדיין הולך לאיבוד בעזה, במחוז מרכז הרצועה, בח’אן יונס ובכל צירי הלחימה. התמונות שמשודרות על ידי “ההתנגדות” והעובדות בשטח מוכיחות שישראל לא משיגה אף אחת ממטרותיה. ההתנגדות מדגישה שוב ושוב שהיא מוכנה להתעמת עם ישראל לתקופות ארוכות. היא טובה במערכה של לוחמת גרילה ויש לה יכולת להתיש את ישראל במשך תקופות ארוכות (סוכנות הידיעות של העולם הערבי (AWP), 9 בינואר 2024).
שיגור רקטות
 • ב-8 בינואר 2024 בשעות אחר הצהרים שוגר מטח של 10-8 רקטות לעבר אזור השפלה , לכיש וגוש דן. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. הזרוע הצבאית של חמאס, הודיעה על שיגור מטח רקטות לעבר תל אביב בתגובה ל”מעשי הטבח נגד האזרחים” (ערוץ הטלגרם של תנועת חמאס ביהודה ושומרון, 8 בינואר 2024).
ירי רקטות מעזה לעבר גוש דן (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 8 בינואר 2024)
ירי רקטות מעזה לעבר גוש דן (ערוץ היוטיוב של אלערבי, 8 בינואר 2024)
 • ב-8 בינואר 2024 בשעה 21:00 שוגרו שש רקטות לעבר שדרות. הזרוע הצבאית של הג’האד האסלאמי בפלסטין הודיעה כי בשעה 21:00 (במקור: 21:00 של בהאא’, השעה שבה נהג הג’האד האסלאמי תחת פיקודו של בהאא’ אבו אלעטא לשגר רקטות) שיגרה מטחי רקטות לעבר שדרות, ניר עם ויישובי עוטף עזה (ערוץ הטלגרם של פאלטודיי, 8 בינואר 2024).
תושבי עזה צוהלים ומריעים בזמן ירי הרקטות לעבר ישראל (חשבון X של שהאב, 8 בינואר 2024)     תושבי עזה צוהלים ומריעים בזמן ירי הרקטות לעבר ישראל (חשבון X של שהאב, 8 בינואר 2024)
תושבי עזה צוהלים ומריעים בזמן ירי הרקטות לעבר ישראל (חשבון X של שהאב, 8 בינואר 2024)
נפגעים ישראלים
 • על פי נתונים לא רשמיים, מאז 7 באוקטובר 2023 נהרגו כ- 1,300 בני אדם. על פי דובר צה”ל, 519 מהם חיילים וקצינים (מתוכם נהרגו 184 מתחילת התמרון הקרקעי ב- 27 באוקטובר 2023). 132 אזרחים וחיילים חטופים נמצאים עדיין בשטח רצועת עזה. 121 הוחזרו לישראל.
סוגיית החטופים
 • הזרוע הצבאית של חמאס דיווחה, כי הם סיכלו ניסיון של צה”ל לשחרר את אחד החטופים במחנה הפליטים אלבריג’, לאחר שכוח מיוחד הסתנן לאתר שישראל סברה ששוהה בו חטוף. לדברי הזרוע הצבאית הם התעמתו עם הכוח, סיכלו את משימתו והסבו לו הרוגים ופצועים. עוד מסרו שחלק מחפצי הכוח המיוחד נתפסו בידיהם (ערוץ הטלגרם של תנועת חמאס ביהודה ושומרון, 8 בינואר 2024).
 • מחמד נזאל, חבר הלשכה המדינית של חמאס, אמר כי כאשר נהרג צאלח אלעארורי, המשא ומתן העקיף היה בשיאו, וחמאס מסרה את תגובתה על היוזמה המצרית למצרים וקטר, ואז אירעה ההתנקשות והמשא ומתן נעצר. הוא הדגיש כי תהיה חזרה למשא ומתן אך הוא אינו יודע מתי. בתשובה לשאלה האם הם תולים יהבם בסיור מזכיר המדינה של ארה”ב אנתוני בלינקן, נזאל אמר כי ממשל ארה”ב היה ועודנו חלק ממכונת המלחמה הישראלית, וכי לא ניתן לבטוח בממשל שנוטה לחלוטין לטובת ישראל. לדבריו, לפי שעה לא הגיע אליהם שום מסר לגבי שינוי בעמדת ארה”ב. לגבי “היום שאחרי”, אמר כי איש לא דיבר עם חמאס, במישרין או בעקיפין, על כך שחמאס לא תהיה חלק מהשלטון. הוא הדגיש כי חמאס תהיה חלק בלתי נפרד מניהול רצועת עזה לאחר המלחמה (אתר ערוץ אלג’זירה מבאשר, 9 בינואר 2024).

חזרה לעיקרים

רצועת עזה
נפגעים פלסטינים
 • משרד הבריאות בעזה (הנשלט ע”י חמאס), עדכן ב-9 בינואר 2024 נכון לשעה 11:40, כי מאז תחילת המלחמה נהרגו 23,210 פלסטינים ונפצעו 59,167 נוספים (דף הפייסבוק של משרד הבריאות בעזה, 9 בינואר 2024).
התבטאות בכירי חמאס
 • בנאום שנשא אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, במהלך כינוס האיגוד הבינלאומי של חכמי הדת המוסלמים, בדוחה שבקטר, הוא ציין שלוש התפתחויות שקדמו לדבריו ל”מבול אלאקצא”: דחיקת הנושא הפלסטיני לשוליים ברמה המקומית והבינלאומית, עליית ממשלה ישראלית קיצונית ותהליכי הנורמליזציה עם מדינות ערב. לאור זאת לדבריו, העם הפלסטיני ו”ההתנגדות” החליטו שאי אפשר להתמודד עם תהליכים אלה באמצעים מסורתיים, ואז החל “מבול אלאקצא”. הוא ציין שחמאס קיימת ברצועת עזה, ביהודה ושומרון בירושלים ובתפוצות ואי אפשר לחסל אותה. לגבי החטופים אמר שהדרך היחידה שהם יעזבו את רצועת עזה חיים היא שחרור כל האסירים שלהם בבתי הכלא. הניה גם ציין שהמצב ההומניטרי ברצועת עזה הוא נוראי וכי הצהרת קטר שתפורסם בנוגע להקמת קואליציה לנושאים הומניטריים היא דבר יוצא דופן ומהווה התחלה מבטיחה (ערוץ הטלגרם של חמאס, 9 בינואר 2024).
 • טאהר אלנונו, יועצו של אסמאעיל הניה, יו”ר הלשכה המדינית של חמאס, אמר בראיון כי התגובה להתנקשות בחיי צאלח אלעארורי ופעילים נוספים היא בהסלמת “ההתנגדות”, וכי על ישראל להבין כי היא תשלם מחיר על כל הפשעים הללו וכי ההתנקשויות לא יביאו לישראל שקט. לדבריו, החלטת ההנהגה היא להסלים את ההתנגדות ולהנחית מהלומות איכותיות ברצועת עזה, ביהודה ושומרון ובשטח ישראל כדי שישראל תשלם את המחיר על הפשעים שלה. עוד ציין כי בהמשך ההרג ברצועת עזה וההתנקשויות באנשי ההנהגה המדינית ישראל מעבירה מסר לפיו לא קיימים קווים אדומים ואין דברים אסורים, וכך גם להם לא יהיו קווים אדומים ולא דברים אסורים בהתקפות נגד ישראל. אלנונו אישר כי זאהר ג’בארין החליף את אלעארורי כאחראי חמאס על יהודה ושומרון (ערוץ ה-YOUTUBE של טלוויזית אלג’דיד, 7 בינואר 2024).

חזרה לעיקרים

הזירה הצפונית
פעילות חזבאללה
 • נמשכו תקיפות חזבאללה נגד מוצבי צה”ל וריכוזי כוחות על גבול הצפון. ביממה האחרונה קיבל חזבאללה אחריות על ביצוע 7 תקיפות באמצעות שיגור טילי נ”ט, רקטות וכלי טיס בלתי מאוישים (ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 9-8 בינואר 2024). ב-8 בינואר 2024 שוגר טיל נ”ט משטח לבנון לעבר מרחב הר דב. כתוצאה מהשיגור, נפצע חייל צה”ל באורח קל (דובר צה”ל, 8 בינואר 2024).
 •  ב-9 בינואר 2024 בשעות הבוקר זוהתה נפילה בבסיס בצפון ישראל. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק או נפגעים. כוחות צה”ל הגיבו בירי ארטילרי לעבר מקורות הירי (דובר צה”ל, 9 בינואר 2024). חזבאללה קיבל אחריות, בהודעה שפרסם, לתקיפת בסיס פיקוד צפון בעיר צפת באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים בתגובה להתנקשות בצאלח אלעארורי ובבכיר הארגון אלטויל (ערוץ הטלגרם של זרוע ההסברה הקרבית של חזבאללה, 9 בינואר 2024). גם ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות לאירוע (ראו להלן).
 • כוחות צה”ל תקפו בתגובה חוליית מחבלים בשטח לבנון שניסתה לשגר טילי נ”ט לעבר ישראל. בנוסף, הכוחות תקפו תשתית טרור בשימוש חזבאללה ומרחבים נוספים בשטח לבנון. מטוס קרב של חיל האוויר השלים תקיפה בשטח לבנון, במסגרתה הושמד מבנה צבאי של חיזבאללה (דובר צה”ל, 8 בינואר 2024). ב-9 בינואר 2024, בשעות הבוקר, תקפו מטוסי קרב תשתיות טרור בכפרכלא בדרום לבנון (דובר צה”ל, 9 בינואר 2024).
תקיפת מטרות בדרום לבנון (אתר צה"ל, 9 בינואר 2024)     תקיפת מטרות בדרום לבנון (אתר צה"ל, 9 בינואר 2024)
תקיפת מטרות בדרום לבנון (אתר צה”ל, 9 בינואר 2024)
 • עלי שעיב, כתב רשת אלמנאר, פרסם תמונה, המתעדת תקיפות מהאוויר של ישראל בכפרכלא, כקילומטר ממערב למטולה וציין כי נורתה אש מקלעים לעבר מספר שכונות בעיירה (חשבון X של עלי שעיב, 9 בינואר 2024). בדיווח נוסף עלה, כי מבנה בן שלוש קומות נהרס בתקיפה אווירית בכפרכלא, אך לא דווח על נפגעים (חשבון X של Fouad Khreiss, 9 בינואר 2024).
תקיפות אוויריות נגד מטרות בכפרכלא
 (חשבון X של עלי שעיב, 9 בינואר 2024)
תקיפות אוויריות נגד מטרות בכפרכלא
(חשבון X של עלי שעיב, 9 בינואר 2024)
הרוגים באירועים
 • ב-9 בינואר 2024 בשעות הבוקר דווח על תקיפה שביצע כלי טיס בלתי מאויש של ישראל נגד מכונית באלע’נדוריה (Al-Ghandiuriyah), בדרום לבנון וכ-13 ק”מ ממערב למטולה. צוין, כי בתקיפה נהרגו שלושה אנשי חזבאללה (חשבון X של Sawt Beirut International, 9 בינואר 2024).
ההתנקשות בחיי וסאם חסן טויל
 • ערוץ אלמיאדין פרסם כי טרם נקבעה סופית הדרך בה נהרג וסאם טויל. עוד מסר, כי הדיווחים בישראל לפיהם הוא התמנה כמפקד כוח רצ’ואן בחזבאללה אינם נכונים. יחד עם זאת, היה לו תפקיד חשוב בהעברת הידע והניסיון הצבאיים לארגונים הפלסטינים וכן הוא השתתף בשחרור עיראק מידי דאעש (אלמיאדין, 8 בינואר 2024).
 • וסאם חסן טויל, המכונה אלח’אג’ ג’ואד, שימש כבכיר בכוח אלרצ’ואן. על-פי חלק מהמקורות, הוא שימש כמפקד כוח אלרצ’ואן, אך הוא לא מונה באופן רשמי לתפקיד מחשש שיהווה מטרה עבור ישראל. טויל נולד ב-20 בספטמבר 1975 בח’רבת סלם (Kherbet Selem) בדרום לבנון. הוא היה נשוי ואב לארבעה ילדים. הוא הצטרף לחזבאללה בשנת 1989, בהיותו בן 14 בלבד. טויל נטל חלק פעיל בבניה ובפיתוח מערך ההדרכה של חזבאללה והשתתף בפעולות רבות. באפריל 1996 הוא מונה לאחראי הסיור בציר מרחב אלתפאח. בשנת 1999 הוא נפצע באורח קשה בעת שהשתתף בפעולה בסג’ד. לאחר שנת 2000 הוא השתתף בפעולות נגד מוצבי צה”ל בהר דב, ובשנת 2006 נטל חלק בחטיפת אהוד גולדווסר ואלדד רגב (שהביאה לפרוץ מלחמת לבנון השנייה). עם פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה (2011), הוא היה מהראשונים שהצטרפו ללחימה נגד ארגוני המורדים ופיקד על פעולות רבות. טויל עבר קורסים צבאיים רבים. לאחר תחילת מערכת “מבול אלאקצא” הוא פיקד על פעולות רבות נגד צה”ל בגבול ישראל-לבנון. צוין כי טויל זכה מספר פעמים לשבחים מפי חסן נצראללה, מזכ”ל חזבאללה (ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 8 בינואר 2024).
וסאם חסן טויל (ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 8 בינואר 2024)    וסאם חסן טויל (ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 8 בינואר 2024)
וסאם חסן טויל (ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 8 בינואר 2024)
וסאם טויל עם חסן נצראללה .     עם קאסם סלימאני (מפקד כוח קדס לשעבר)
(ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 8 בינואר 2024)
מימין: וסאם טויל עם חסן נצראללה. משמאל: עם קאסם סלימאני (מפקד כוח קדס לשעבר)
(ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 8 בינואר 2024)
וסאם טויל (במרכז) עם עמאד מע'ניה (מימין) (ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 8 בינואר 2024)
וסאם טויל (במרכז) עם עמאד מע’ניה (מימין) (ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית, 8 בינואר 2024)
 • נאצר כנעאני, דובר משרד החוץ האיראני, ציין, כי “פעולות הטרור של המשטר הציוני” נובעות מחולשתו ומחוסר האונים שלו במישור הצבאי והמכות הכואבות שספג בשדה הקרב, לרבות ברצועת עזה. כנעאני הוסיף, כי “המשך פשעי המלחמה של המשטר הציוני” נגד האזרחים הפלסטינים בעזה ובגדה המערבית, הפרת ריבונותן של לבנון וסוריה והשימוש מצדו ב”טרור מאורגן” מהווים סכנה מיידית לשלום ולביטחון באזור ובעולם. לדבריו, ישראל ותומכיה נושאות באחריות להשלכות הנובעות מפעולות טרור אלה (אירנ”א, 8 בינואר 2024). 
 • מחמד-רזא אשתיאני, שר ההגנה האיראני, אמר, כי “פעולות הטרור” של ישראל נובעות מכישלונותיה האסטרטגיים הכבדים באזור. הוא ציין, כי לפעולות אלה לא תהיה כל השפעה על מצבה של ישראל וכי תהליך קריסתה יימשך (סוכנות הידיעות פארס , 9 בינואר 2024)
 • חמאס פרסמה הודעה שבה מסרה תנחומים לעם הלבנוני, ל”אחים בהתנגדות האסלאמית” ולהנהגת חזבאללה על מותו של המפקד וסאם אלטויל, שנהרג “בהתנקשות פחדנית” שבוצעה על ידי צה”ל בדרום לבנון תוך מילוי חובת הג’האד שלו בתמיכה ברצועת עזה. ההודעה הדגישה כי הסלמת התוקפנות של ישראל ופגיעתה במפקדי ההתנגדות בזירות השונות לא ירתיעו את הכוחות, שימשיכו לתקוף אותה ולגרום לה לשלם את המחיר על פשעיה והפרותיה (ערוץ הטלגרם של תנועת חמאס באיו”ש, 8 בינואר 2024).
 • זיאד אלנח’אלה, מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, פרסם הודעה בה שיגר תנחומים למזכ”ל חזבאללה, סייד חסן נצראללה, לפעילי ההתנגדות האסלאמית בלבנון ולעם הלבנוני וציין, כי הייתה לו נוכחות רבה ומכובדת בדרכה של ההתנגדות, ובמיוחד בעימותי הגבורה של לוחמי חזבאללה בחזית דרום לבנון בהגנה על לבנון ובהגנה על פלסטין ואנשיה. לדבריו, וסאם אלטויל ואחיו בהתנגדות האסלאמית בחזבאללה מוכיחים את אחדות ההתנגדות בכל הזירות בדרך לירושלים (ערוץ הטלגרם של לשכת ההסברה של הג’האד האסלאמי, 8 בינואר 2024).
 • עמאד מרמל, כתב היומון הלבנוני אלג’מהוריה, המקורב לחזבאללה, פרסם מאמר שבו טען כי באמצעות הפגיעה בבכיר ביחידת רצ’ואן, העלתה ישראל את רמת המהומה בשטח ודחקה יותר ויותר לכיוון של הסלמה צבאית שעלולה להתפתח למלחמה נרחבת. לדבריו, לאחר ההתנקשות ניצבות בפני חזבאללה שתי אפשריות, להתייחס למותו כחלק מהמלחמה ולהגיב בהתאם או להתייחס לכך כהפרה של כללי העימות הדורשת תגובה “איכותית” ושונה. עוד ציין כי הריגתו של אלטויל, לאחר שקישרו אותו לתקיפת בסיס צה”ל במירון, מוכיחה את ההשפעה הכואבת שהייתה לתקיפה במירון על ישראל. מרמל הדגיש כי למרות שלא ניתן לזלזל בהתנקשויות שאירעו לאחרונה, מי שמכיר את ההתנגדות ברצועת עזה ובלבנון מבין כי הם אינן משנות דבר במאזן הכוחות בשטח ובמשוואות שנקבעו בעימות הנמשך מאז 7 באוקטובר (אלג’מהוריה, 9 בינואר 2024).
תושבי דרום לבנון
 • גורמים המקורבים לממשלת לבנון מסרו כי מספר העקורים מדרום לבנון מאז 8 באוקטובר הגיע ליותר מ-69,000 בני אדם. עוד מסרו כי יותר מ-28,000 מתוכם שוהים בנפת הדרום באזורים שאינם נתונים לתקיפות ישראליות (אלערבי אלג’דיד, 8 בינואר 2024).
ממשל לבנון
 • נג’יב מיקאתי, ראש ממשלת המעבר בלבנון, מסר בריאיון כי הם הודיעו לכל הגורמים על נכונותם להיכנס למשא ומתן להשגת יציבות ארוכת טווח בדרום לבנון ובגבול הצפוני של ישראל ולדבוק בהחלטות בינלאומיות ובהחלטה 1701. אולם לדבריו, הם מקבלים אזהרות של הרס ומלחמה נגד לבנון דרך שליחים בינלאומיים ואיומים שחזבאללה חייב לסגת לצפון הליטאני, אך הם מדגישים כי הדבר חייב לכלול נסיגה מוחלטת של ישראל מהשטחים שכבשה ולהפסיק את תקיפותיה נגד לבנון ואת הפרת ריבונותה. לדברי מיקאתי יש להשיב את המצב בגבול לכפי שהיה לפני 1967 ולהשיב את חוות שבעא, אשר היו תחת ריבונות לבנונית, לפני שנכבשו בהדרגה ( אלחרה, 8 בינואר 2024).
 • נג’יב מיקאתי, נועד בלשכתו עם עבדאללה בו חביב, שר החוץ הלבנוני, ודן עימו במצב בדרום המדינה. לאחר הפגישה, מסר בו חביב כי הם ידונו במצב עם שרת החוץ של גרמניה, אנאלנה ברבוק, ועם המתווך האמריקני, עמוס הוכשטיין. הוא הוסיף כי הם מוכנים ליישם את החלטה 1701 בשלמותה אך לשם כך, על ישראל לסגת מכל שטח לבנון ולהפסיק את כל פעילותה בדרום (חשבון X של ממשלת לבנון , 8 בינואר 2024).
 • בדיווח אחר נמסר, כי על-פי “מקורות” עמוס הוכשטיין הודיע למתווכים כי יעסוק אך ורק בסוגיית הקו הכחול ולא יעסוק בנושא חוות שבעא (אלאח’באר, 9 בינואר 2024).
 • סמי ג׳מיל, יו”ר מפלגת הפלנגות, מסר בראיון לערוץ החדשות הצרפתי BFM כי הוא פונה לממשלת צרפת ולציבור הצרפתי, שלא לתמוך בהסכם שידאג לביטחון ישראל, אך בתמורה לכך תהפוך לבנון להיות בת חסות של איראן. דבריו מתייחסים לדיווחים על מתווה עסקה, שבמסגרתה יסכים חזבאללה ליישום 1701 בתמורה לבחירת מועמד מטעמו לנשיאות (חשבון X של סאמי ג’מיל, 8 בינואר 2024).
סוריה
 • דובר צה”ל הודיע על הריגתו בסיכול ממוקד של פעיל חמאס, חסן עכאשה, בבית ג’ן שבסוריה. עכאשה הכווין מתחילת המלחמה חוליות טרור של חמאס אשר ביצעו ירי רקטי מסוריה לעבר שטח ישראל (דובר צה”ל, 8 בינואר 2024).
 • ברשתות החברתיות אושר דבר הריגתו. נמסר כי חסן עכאשה, המכונה “דושקה” (במקור: דושכא) הוא אחיו של אבו ג’ראח עכאשה, שנהרג על ידי ישראל לפני מספר חודשים,[2] וכי הוא היה פעיל בחולייה ששיגרה רקטות לעבר ישראל בשנת 2015 (הכוונה ככל הנראה לשיגור ארבע רקטות ב-20 באוגוסט 2015) (חשבון X של העיתונאי הסורי מדרום סוריה, נור אבו חסן, 8 בינואר 2024).
 חסן עכאשה (חשבון X של העיתונאי הסורי נור אבו חסן, 8 בינואר 2024)       חסן עכאשה (חשבון X של העיתונאי הסורי נור אבו חסן, 8 בינואר 2024)
חסן עכאשה (חשבון X של העיתונאי הסורי נור אבו חסן, 8 בינואר 2024)

חזרה לעיקרים

יהודה ושומרון
פיגועים
 • ב-9 בינואר 2024, בשעות הצהרים, הגיע פלסטיני חמוש בסכין לצומת אם צפא, הסמוך ליישוב עטרת (צפונית-מערבית לראמאללה), וניסה לדקור חיילים שהיו בעמדה צבאית במקום. החיילים פתחו לעברו באש והוא נהרג. לא היו נפגעים לכוחות צה”ל (תקשורת ישראלית, 9 בינואר 2024).
פעילות סיכול ומנע
 • כוחות הביטחון המשיכו בפעילות סיכול ומנע ברחבי יהודה ושומרון. ביממה האחרונה נעצרו 13 מבוקשים. מאז תחילת המלחמה ברצועת עזה נעצרו מעל ל-2,600 מבוקשים מהם כ-1,300 פעילי חמאס (ערוץ הטלגרם של דובר צה”ל, 9 בינואר 2024).
 • ב-9 בינואר 2024, לפנות בוקר, פעלו כוחות ביטחון ישראליים במחנות הפליטים נור שמס וטולכרם. הכוחות השמידו מטעני נפץ שהיו מוכנים לשימוש. במהלך הפעילות, כלי טיס של צה״ל תקף קבוצת חמושים שירתה לעבר הכוחות (ערוץ הטלגרם של דובר צה”ל, 9 בינואר 2024). דובר פלוגות ירושלים בגדוד טולכרם דיווח, כי פעיליו ניהלו חילופי אש עם כוחות הביטחון הישראליים וכי הם הסבו נזקים כבדים לכלי הרכב שלהם (חשבון X של QUDSN, 9 בינואר 2024). כתב ערוץ אלע’ד במחנה הפליטים טולכרם דיווח על נזקים כבדים לתשתיות בעקבות הפעילות במקום (אלע’ד, 9 בינואר 2024).
מחנה הפליטים נור שמס בטולכרם לאחר פעילות כוחות הביטחון במקום (ופא, 9 בינואר 2024)     מחנה הפליטים נור שמס בטולכרם לאחר פעילות כוחות הביטחון במקום (ופא, 9 בינואר 2024)
מחנה הפליטים נור שמס בטולכרם לאחר פעילות כוחות הביטחון במקום (ופא, 9 בינואר 2024)
 • ב-9 בינואר 2024, בשעות הבוקר, פעלו כוחות ביטחון ישראליים במחנות הפליטים בלאטה ועסכר, במזרח העיר שכם. במהלך הפעילות עצרו הכוחות מבוקש והשמידו מטענים שאותרו בביתו (ערוץ הטלגרם של דובר צה”ל, 9 בינואר 2024). גורמים רפואיים בשכם דיווחו על שישה פצועים (אלע’ד, 9 בינואר 2024).
 פעילות כוחות הביטחון במחנה הפליטים בלאטה בשכם.     פיצוץ מטען נפץ במחנה הפליטים בעת פעילות הכוחות במקום (חשבון X של QUDSN, 9 בינואר 2024)
מימין: פעילות כוחות הביטחון במחנה הפליטים בלאטה בשכם. משמאל: פיצוץ מטען נפץ במחנה הפליטים בעת פעילות הכוחות במקום (חשבון X של QUDSN, 9 בינואר 2024)
 • ב-8 בינואר 2024, בשעות הערב, פעלו כוחות ביטחון ישראליים בכפר אכתאבא (מזרחית לטולכרם) למעצר מבוקש. בעת הגעתם לבית המבוקש שהו במקום חמושים פלסטינים, אשר ביצעו ירי לעבר הכוחות. בחילופי הירי נהרגו שלושה חמושים. המבוקש נעצר ונלקח לחקירת גורמי הביטחון (דוברות המשטרה, 8 בינואר 2024). משרד הבריאות של הרשות הפלסטינית הודיע על מותם של שלושה בני אדם אשר לדבריהם נהרגו על ידי כוח מיוחד של ישראל. על רקע מותם הוכרז על שביתה כללית (ופא, 8 בינואר 2024).
 • גדוד טולכרם של גדודי חללי אלאקצא הודיע כי שלושת ההרוגים היו פעילים בשורותיהם ומסר כי הם נהרגו בטול כרם בעקבות “טבח פחדני שביצע האויב הציוני”. הם הכריזו על תחילתו של מבצע מורחב של כל הגדודים מעתה ועד להודעה חדשה. מאוחר יותר קיבל גדוד טולכרם של גדודי חללי אלאקצא אחריות על ירי לעבר שתי מכוניות סמוך ליישוב עינב, וטען כי “האירוע אכן התרחש וישנם פצועים”. עוד מסר כי הפעולה בוצעה כ תגובה ראשונית להתנקשות באלעארורי ובפעילים שנהרגו בטול כרם. בהודעה גם הזהיר הגדוד כי על ישראל להפסיק לפגוע בהנהגה וכי הם מבטיחים להגיב גם בעומק ישראל (ערוץ הטלגרם של גדוד טול כרם של גדודי חללי אלאקצא, 8 בינואר 2024).
המון פלסטיני מתכנס בזירת האירוע באכתאבא בה נהרגו שלושה חמושים פלסטינים
 (חשבון X של QUDSN, 8 בינואר 2024)
המון פלסטיני מתכנס בזירת האירוע באכתאבא בה נהרגו שלושה חמושים פלסטינים
(חשבון X של QUDSN, 8 בינואר 2024)
הרשות הפלסטינית
 • מחמד אשתיה, ראש ממשלת הרשות הפלסטינית, עדכן במהלך ישיבת ממשלה כי לאחר קיזוז בסך 517 מיליון ש”ח שביצעה ישראל מכספי הסילוקין בחודש שעבר, הרשות סירבה לקבל מישראל את מה שנותר. לדבריו, למרות התערבות ארה”ב ומספר מנהיגים בעולם וניסיונות להגיע לפיתרון, הם עדיין לא מקבלים את הכספים. הוא ציין שהמשבר הכלכלי של הרשות שנמשך כבר יותר מחודשיים, מעכב את תשלומי המשכורות של העובדים במגזר הממשלתי. בתום דבריו, ציין כי בחודשיים האחרונים הרשות פנתה אל המגזר הבנקאי במטרה לגייס הלוואות לכיסוי חלק ממשכורות העובדים (דף הפייסבוק של מחמד אשתיה, 8 בינואר 2024).
 • ריאצ’ אלמאלכי, שר החוץ ברשות הפלסטינית, נועד בראמאללה עם אנאלנה ברבוק שרת החוץ של גרמניה. במהלך הפגישה, אלמאלכי הדגיש, כי גרמניה צריכה ללחוץ על ישראל להגיע להפסקת אש ולאפשר הכנסת סיוע הומניטרי לרצועה. הוא גם ציין כי הם מסרבים לכל ההצעות שהעלו גורמים ישראלים לגבי “היום שאחרי” וכי יש להתרכז בהשגת הפסקת אש מיידי . ברבוק ציינה, כי לרשות הפלסטינית יש תפקיד בסיסי ומרכזי כרשות לגיטימית ברצועה וביהודה ושומרון (ערוץ הטלגרם של משרד החוץ ברשות , 8 בינואר 2024).

חזרה לעיקרים

איראן
 • עלי ח’אמנהאי, מנהיג איראן, התייחס במפגש בטהראן עם תושבים מהעיר קום למלחמה ברצועת עזה ואמר, כי קבוצה קטנה של שני מיליון בני אדם הצליחה לייאש את ארה”ב העצומה ואת “המשטר הציוני” התלוי בה (תסנים, 9 בינואר 2024).
מיליציות פרו איראניות
עיראק
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על תקיפת בסיס אלרמילאן שבסוריה באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית, 8 בינואר 2024).
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על תקיפת מפקדת פיקוד אזור הצפון של צה”ל, בעיר צפת באמצעות כלי טיס בלתי מאויש. לדברי ההודעה, התקיפה בוצעה כתגובה לפשע ההתנקשות במפקד הבכיר, השהיד שיח’ צאלח אלעארורי, בפרבר הדרומי של בירות, ופשע ההתנקשות בשהיד המפקד וסאם אלטויל (אלחאג’ ג’ואד)” (ערוץ הטלגרם של ההסברה הקרבית של ההתנגדות האסלאמית, 9 בינואר 2024).
הזירה הבינערבית
ירדן
 • אימן אלצפדי, שר החוץ הירדני, שוחח עם קתרין קולונה, שרת החוץ של צרפת, והזהיר כי הסיכוי להרחבת הסכסוך עולה בכל יום, לצד מעשי ההרג הנמשך שישראל מבצעת ברצועת עזה. לדבריו, הקהילה הבינלאומית אינה מסוגלת לקחת אחריות מוסרית ולנקוט עמדה נחרצת. אלצפדי גם הזהיר שהתוקפנות הישראלית דוחפת את הסכסוך לקראת פיצוץ. השניים הדגישו בשיחה כי יש לספק סיוע הומניטרי וצרכים בסיסיים לכל תושבי הרצועה, וכן להמשיך לשתף פעולה בכל הנוגע לסיוע הומניטרי. כמו כן ציינו כי שתי המדינות דוחות עקירת פלסטינים (אלממלכה, 8 בינואר 2024).
הזירה הבינלאומית
ארה”ב
 • במסגרת סיור במדינות המזרח התיכון נועד אנתוני בלינקן, מזכיר המדינה של ארה”ב, עם מחמד בן סלמן, יורש העצר הסעודי. בפגישה הדגיש בן סלמאן כי יש לעצור את כל הפעולות הצבאיות ולנקוט בכל האמצעים כדי לסייע לשיפור המצב ההומניטרי ברצועת עזה. עוד ציין כי יש להחזיר את היציבות והביטחון באזור כדי להבטיח שהפלסטינים ישיגו את זכויותיהם הלגיטימיות (סוכנות הידיעות הסעודית, 8 בינואר 2024) . בעת שהותו בסעודיה נועד בלינקן גם עם ג’וזף בורל, שר החוץ של האיחוד האירופי, והשניים דנו במאמצים להפסקת ההסלמה ברצועה והאסון ההומניטרי שמתחולל בה וכן באפשרות לחזק את תפקידו של האו”ם בנושא ( רויטרס, 8 בינואר 2024).
 • בנאום שנשא אנתוני בלינקן בסיום ביקורו בסעודיה הוא ציין כי מנהיגים במזרח התיכון נחושים למנוע את הסלמת הסכסוך וכי כל מי שהוא שוחח עימו מודע לאתגרים. יחד עם זאת, אין אחד שמאמין שמשהו יקרה בן לילה. לדבריו, המנהיגים שהוא שוחח עימם מוכנים לקבל החלטות קשות למען האזור. הוא ציין כי אין זה האינטרס של אף אחד, כולל לא של לבנון, חזבאללה וישראל להגיע לסכסוך נרחב. לגבי סוגיית “היום שאחרי”, מסר כי יש לאחד את יהודה שומרון ורצועת עזה תחת הנהגה פלסטינית וליצור מדינה פלסטינית עצמאית. הוא גם הדגיש כי תקיפות החות’ים חייבות להיפסק, וכי הם מעדיפים שהחות’ים יבינו את המסר ויפסיקו את התקיפות כי אחרת תהיינה לכך השלכות. הוא גם ציין שהוא ידגיש בפני ישראל שיש לעשות מאמצים נוספים כדי להגן על אזרחים (סקיי ניוז, 8 בינואר 2024).
 • באבו ט’בי נועד בלינקן, עם מחמד בן זאיד, נשיא מאע”מ. במהלך הפגישה, בלינקן הדגיש את המחויבות המתמשכת של ארה”ב להקמת מדינה פלסטינית עצמאית. כמו כן, דנו השניים במאמצים למניעת התרחבות הסכסוך באזור (סוכנות הידיעות המאע”מית, 8 בינואר 2024).
 • “בכיר בממשל ארה”ב” המלווה את בלינקן בסיורו, אמר כי ארה”ב מצפה שהלחימה ברצועת עזה תסתיים תוך שבועות ספורים. הוא ציין שבלינקן צפוי לדרוש מישראל, במהלך פגישותיו להרגיע את המערכה בהקדם האפשרי ולדייק את תקיפותיה כדי לפגוע בכמה שפחות תושבים ברצועה. שני בכירים בממשל הדגישו כי על אף שהמנהיגים הערבים דורשים בפומבי הפסקת אש מיידית ברצועה, הם אומרים לבלינקן בפרטיות כי הם מוכנים לעזור בשיקום והקמת ממשל ברצועת עזה ביום שלאחר המלחמה (רשת NBC, 8 בינואר 2024).
הודו
 • “מקורות” מסרו כי ב-4 בינואר 2024 כי שתי ספינות בבעלות ישראלית הותקפו באוקיינוס ההודי. הספינה הראשונה, CHEM CILICON, הותקפה מצפון-מערב לאיים המלדיביים, נשאה את דגל ליבריה והייתה בבעלות חברת ,ACE ואילו הספינה השנייה ‘PACIFIC GOLD הותקפה ליד נמל קוצ’ין שבהודו והייתה בבעלות חברת EASTERN . עוד נמסר כי הספינות נשאו “כמויות אדירות” של נפט) אלמיאדין, 9 בינואר 2024).
ג’האד עולמי
 • בעקבות הקלטת אבו חד’יפה אלאנצארי, דובר דאעש, ב-4 בינואר 2024, בה נקראו פעילי הארגון לסייע לאחיהם ברצועת עזה ולבצע פיגועים ברחבי העולם, פרסמה סוכנות אעמאק של דאעש ב-8 בינואר 2024 סרטון, בו נראות רקטות לפני שיגור עליהן הכיתוב: “נקמה למען אחינו המוסלמים בעזה”. הרקטות, על-פי אעמאק, שוגרו לעבר ריכוזי צבא מאלי וכוחות וגנר הרוסיים בצפון מזרח מאלי (טלגרם, 8 בינואר 2024).
אחת רקטות לפני שיגור עליה הכיתוב: "נקמה למען אחינו המוסלמים בעזה" (טלגרם, 8 בינואר 2024)
אחת רקטות לפני שיגור עליה הכיתוב: “נקמה למען אחינו המוסלמים בעזה” (טלגרם, 8 בינואר 2024)

[1] ייתכן שהכוונה לנציג חמאס באלג'יריה.
[2] עלי עכאשה, המכונה אבו ג'ראח, נהרג ב-21 בספטמבר 2023, יחד עם זאהר אלסעדי, בתקיפת אופנוע בבית ג'ן. התקיפה יוחסה לישראל, ודווח כי השניים היו פעילי הג'האד האסלאמי בפלסטין.